Nieuw toestel warm water 7/i\W\ I Potplanten moeten naar binnen toe •r; I BAMBOEMATTEN Informatie IN POT EN FLES l11 b; Ook boven is een veestapel” mogelijk Paarden Duiven Vogels Buitendieren Knaagdieren Vissen 26 ll. r; r Wat komt er voor kijken om een dier in huis te halen? Welke mogelijkheden heeft men op een bovenwoning? Welke beesten kan men zich buiten aanschaf fen? Wat kan men zelf doen om huisdieren zich thuis te laten voelen? En wat zijn de te verwachten kosten? Wie een hond wil nemen moet eerst grondig informeren over rassen, prijzen en accommodatie. Men moet een keus maken, die met de woonomstandigheden overeenstemt. Flatwoningen bijvoorbeeld zijn totaal ongeschikt voor herders of boxers. Die passen beter op het platteland waar ze ook kunnen „waken”. L w r 4 3.00 Wat komt er kijken bij het in huis halen van dieren? F I Zen- idm. ano- ivie- in Tel. n op jaar Tel. in de vorm van plantjes en grint op de bodem. De kom dient geregeld schoonge maakt te worden. Goudvissen hebben maar heel weinig voer nodig. In de meeste gevallen komen ze eerder om door vervui ling van het water als gevolg van overvoe- dering, dan door te weinig voedsel. Heel wat arbeidsintensiever is de verzor ging van een aquarium. Ook de kosten zijn aanzienlijk hoger. Voor een flinke bak, die 40 centimeter hoog en diep is en 80 centi meter lang, zal men 175 moeten betalen. De beplanting komt op ruim 100. Attri buten als een filter, motor en pomp zullen rond de 150 vergen. Uiteraard zal men voor grotere aquaria nog meer kwijt zijn. Een flink formaat kan in aanschaf met alle accessoires meer dan 2000 kosten. Het onderhoud kan men op enkele uren per week stellen, mits dagelijks een kleine controle wordt uitgevoerd. Voeren kan mi nimaal zijn. De kostenpost hoeft daarvoor niet hoger dan 3,50 per maand te bedra gen. Watervlooien vormen het allerbeste voedsel. Het spreekt vanzelf dat aquaria voor bewoners van etages of flats uitste kend geschikt zijn. Ook kinderen hebben er veel plezier van. Vooral wanneer jonge visjes worden geboren. Een aparte kweek- een manege, dan zal dat tussen de 275 en 300 per maand kosten. Rijlessen zijn hierbij inbegrepen. Voor kinderen is aan kleding nodig: een rijbroek, cap, zweepje en laarzen. Voor het dier een zadel en hoofdstel. Bij paarden liggen de tarieven hoger. tig vernieuwd te worden: 65,-. Bekappen (het weghalen van overtollig eelt aan de paardenhoeven): 15,-. Een castratie komt op rond de ƒ75,-, Bij de verzorging van paarden kunnen kinderen meehelpen. Dit werk zal echter elke dag enige tijd vergen. In een manege hoeft de eigenaar dat uiteraard niet zelf uit te voeren. Daar is de verzorging bij de prijs inbegrepen. Kammen, borstelen, af rijden, uitmesten en nieuw stro aanbren gen wordt daar regelmatig gedaan. begonia hiemalis, eche- veria (vetplant), exacum (bitterblad) en sedum sie- boldü. Direct na het stekken worden ze flink begoten pen- der- erte. traat Tel. of end «drijf orte )23- gezelschap van beesten zijn. Een konijn in een eigen hok vergt niet veel ruimte. Zo lang hij op een vaste plaats zijn behoefte kan doen en voldoende voer en water krijgt, is het een prettig vriendje voor kinderen. Wie meer plaats rond de woning heeft kan een dwerggeit nemen. Dat dier heeft tijd nodig om aan zijn omgeving te wen nen. In het begin zal dit gepaard gaan met geschreeuw en gemekker. Maar al gauw voelt het zich thuis. Men kan dwerggeiten kopen in de meest fraaie kleuren. Er is een Federatie van Verenigingen van Dwerg- geitenhouders, die informatie geeft over de verzorging. Per stuk zal zo’n geitje tussen de ƒ25,- en 100,- kosten. Volwas sen volbloed-exemplaren kunnen zelfs wel ƒ2000 opbrengen. Klimtoestellen zijn at tracties voor deze huisdieren. Die zijn voor doe-het-zelvers makkelijk te maken. Een trapje met opgespijkerde treden en even tueel een wip, wordt door de geit steeds weer beklommen. Voorts verlangt hij een droge en tochtvrije stal. Geiten grazen op een stukje gras van tien tot vijftien vier kante meter per dier. Wie zich met het fokken van goede dwerggeiten wil bezighouden vindt hierin een interessante hobby. Het wedstrijdele ment maakt dat men met veel inspanning ook tot aantrekkelijke resultaten kan ko men. Dwerggeiten zijn alleseters. Ze hou den van gras, hooi, brokken en dergelijke. Steeds moet echter ook voor vers water gezorgd worden. Enkele keren per jaar is een ontwormingskuur noodzakelijk. De droom van veel kinderen is een eigen pony of paard. Dat is een prijzige hobby. Wie het zich financieel kan permitteren dient rekening te houden met een aantal eisen. Moet men een pony onderbrengen bij Echte duivensporters weten het al: voor kinderen moet men geen postduiven ko pen. Het risico dat een vlucht vogels niet terugkeert is groot en dan het verdriet ook. Een goed alternatief vormen een paar sier- duiven. Een hok of duiventil is door vader en zoon zelf te maken. Het af en aan fladderen van duiven biedt een levendige aanblik. De kosten zijn niet hoog. Voor tien gul den in het jaar kunnen kinderen lid wor den van een vereniging van hoenders-, duiven- en caviahouders. Ze lezen in hun clubblad alles over die dieren. Volwasse nen betalen 30,-. Een verzameling buitenkonijnen vraagt tamelijk veel verzorging. Hokken kan men zelf vervaardigen. Die zullen minstens een maal in de week grondig schoongemaakt moeten worden. Behalve hooi, gras, groen te en water kan een aanvulling in de vorm van speciale brokken nodig zijn. Elke dag dient het voer bijgevuld te worden. Een dergelijke verzorging heeft als consequen tie dat men in de vakantietijd iemand moet inschakelen om voor de konijnen te zor gen. Voor eenden is de aanwezigheid van water in de onmiddellijke omgeving ver eist. Is dat niet mogelijk, dan zijn krielkip pen meer aan te bevelen. Kippen blijven op het eigen terrein en scharrelen daar wel hun kostje op. Dagelijks de drinkwaterbak vullen is wel nodig. Houdt er ook rekening mee dat konijnen zich snel voortplanten. Een worp van tien diertjes is heel gewoon, zij het dat bij een flink nest jongen zeker niet alle konijntjes de geboorte lang overleven. Er is echter een levendige handel in konijnen. De aan koopprijs ligt voor jonge dieren op 4,- a 5,- per stuk. Goed opgefokte en verzorg de konijnen brengen altijd wel geld op, speciaal tegen de kersttijd. Voor een klein exemplaar is een prijs van 30,- heel goed haalbaar. Grotere rassen die uiteraard in aanschaf duurder zijn, halen wel de 75,- tot 100,-. wtje i de 3. Niet overal in huis kan men nu eenmaal over warm water beschikken. Geiser of boiler zijn im mers niet in elk vertrek aan te brengen. Soms zijn lange aanvoerleidin- gen nodig van een cen traal warm waterappa- raat met het bezwaar dat het water onderweg af koelt. Toevoer en afvoer van zuurstof en verbran dingsgassen zijn ook niet altijd simpel op te lossen. Vaak ook blijkt een boi ler een sta in de weg. De ruimte ervoor ontbreekt. Een nieuw elektrisch doorstroomapparaat de „Regal” komt aan al die bezwaren een eind ma ken. Montage en aanslui ting zijn uiterst eenvou dig. Het toestel is klein en compact. Zonodig kan het makkelijk worden in- De Regal is uit te brei den met veel hulpstuk ken zodat men de moge lijkheden optimaal kan benutten. De prijs is ƒ350 inclusief BTW. Le verancier is CMS BV, Postbus 11083 EB Rot terdam. Weliswaar wat laat voor de tijd van het jaar wil ik u wijzen op (alweer) een nieuw boek vol recepten voor het zelf maken van allerlei zoet en zuur lek kers én andere pikante zaken. Vanwe ge de alomheersende nostalgie dus geen snelle, kille en vaak koele metho de om voedsel efficiënt te conserveren, maar de ouderwetse, weliswaar bewer kelijke en tegelijk gezellige manier om groenten en fruit te bewaren. Er zijn intussen ook in ons land al heel wat van dit soort „verzamelde werken”. De Elsevier-uitgave „In pot en fles” springt er toch een beetje uit. Niet zo zeer om de (smakelijke) recep ten, maar vooral om de manier waarop die worden gepresenteerd en beschre ven: eenvoudig, zonder poespas en praktisch. en blijven dan zo lang staan tot de bovengrond goed droog is. Hierna mag de grond bij het wa ter geven niet meer al te vochtig worden. Van de kamerklimop worden toppen van ongeveer 8 tot 10 cm genomen. Ze worden tussen twee blad- knoppen afgesneden. In iedere pot komen drie tot vier stekjes. Het gedeelte waar het onderste blad aan de stengel heeft geze ten, moet met minstens één centimeter grond be dekt worden. De stekjes mogen in geen geval ver welken. Daarom moet fel zonlicht worden ge weerd. Regelmatig water geven blijft natuurlijk noodzakelijk. Nog even kunnen de kamerklimop en de gera- niumsoorten gestekt worden. Van de gerani um kunnen hiervoor kor te zijtakjes gebruikt wor den, die men aan de voet voorzichtig afbreekt. De stekjes worden stevig in een met zandachtige compost gevulde pot met een middellijn van 7 a 8 cm gezet. De plantjes ko men voor een licht raam te staan. gebouwd, bijvoorbeeld dicht bij een kraan. Dat maakt het voor kamerbe woners, alleenstaanden en kleinbehuisden moge lijk over een eigen warm watervoorziening te be schikken. Het rendement bedraagt 99 procent. Wa ter en elektriciteit wor den dus niet verspild. Door het ontbreken van bewegende delen ont staat ook geen kalkafzet- ting. De mantel van het apparaat is vervaardigd van kunststof. Alle potplanten, die nog in de tuin of op het balkon staan, worden eind september naar bin nen gehaald. Vooral ge wassen als agave en ole ander zijn gevoelig voor kou. De planten verlan gen een lichte, luchtige ruimte. Wel moet men er aan denken dat de plan ten eerst goed schoonge maakt worden. Zo voor komt men dat er zieke plantedelen in de over- winteringsruimte ko men. Vetplanten en cac- teeën die nog buiten zijn, haalt men eveneens bin nen. Als ze ook maar aan de lichtste nachtvorst worden blootgesteld, gaan ze rotten. Het gieten wordt ver minderd zodra de plan ten in de woning zijn. De lidcactus wordt tot nu toe droog gehouden, maar als de knopvorming te zien is, kan er weer nor maal gegoten worden. Te veel water geven aan ka merplanten kan vooral funest zijn als er nog niet gestookt wordt, terwijl de nachten al flink koud zijn. Speciaal planten als de ficus en de sanseviëria kunnen hier niet tegen. Bij temperatuurdaling hebben de planten altijd minder water nodig. Kamerplanten die in september bloeien, zijn onder meer cyclamen, bak, waarin men zelf vissen kan kweken, zorgt voor voortdurende bevolking van het aquarium. Voorwaarde is dat men de vis sen op een niet te zonnige plaats zet. Ook aan te bevelen voor kleinbehuisden zijn parkieten of kanaries. Een parkiet kost in de winkel ongeveer 8,-. Er zal een kooi nodig zijn die in prijs varieert van 30,- tot 100,-. Zo’n vogel hoeft lang niet altijd in zijn kooi. Wanneer hij voldoende tam gemaakt is kan hij van tijd tot tijd vrij in de kamer vliegen. Hangt men een spie geltje in de kooi, dan heeft de parkiet het gevoel gezelschap te hebben. Een simpele methode voor doe-het-zelvers is: een deel van de kooi te bekleden met aluminiumfo lie. Maar dan zo, dat de zon er niet in kan schijnen. Kanaries zijn duurder dan parkieten. Eigenlijk is de keus zo groot dat men al van een kanarie spreekt, wanneer het om exotische vinken gaat. In elk geval heeft men er plezier van door het vrolijke ge fluit. Vrouwtjes variëren in prijs van 20,- tot 25,-. Voor mannetjes loopt het tarief uiteen van 30,- tot 150,-. Wie veel ruimte heeft kan een huiskamervolière opbou wen, waarin vogels zelf kunnen broeden. Een complete volière komt in de speciaal zaak op 140 tot 350. Papegaaien zijn op contact met de mensen gesteld. Het is dus zeker geen huisdier dat men moet aan schaffen wanneer overdag iedereen de deur uit is. Alleen zijn irriteert de vogel. Hij wordt stil en eenzelvig. Of raakt, wan neer de bewoners thuiskomen, buiten zich zelf van opwinding. Als voedsel kan men droogvoer nemen, aangevuld met vruch ten als banaan, appel en zuidvruchten. Geen dieren in huis? Dan kan er ook buiten, zelfs in een kleine stadstuin nog Achter de bijzonder originele au teursnaam Anette Mierhof verbergen zich drie Noordveluwse huisvrouwen, drie vriendinnen, die een reeks dezelf de hobby’s hebben: tuinieren, koken, bloemen drogen en schikken, het pro moveren van bestaande folklores en natuurlijk het inmaken (zonder kunst stoffen). Waarschijnlijk daardoor is hun eer ste boek er komen er nog meer be looft de uitgever zo gezellig gewor den. Ook om te zien, want Marijke den Boer maakte er vrolijke illustraties bij in kleur en zwart-wit. De prijs is wat aan de hoge kant: f24,50. Voor de lief hebbers misschien alvast een leuk idee voor een sinterklaasgeschenk. GASTON GOURMET Wat voor type hond men ook aanschaft, geld kost het altijd. Hondenbelasting, waarvan de tarieven per gemeente ver schillen, injecties, ontwormen, medicijnen, behandeling door de dierenarts, voer, een w.a.-verzekering, kosten voor trimmen en scheren, doen voortdurend een aanslag op de portemonnee. Om een paar prijsindicaties te geven: een rashond zonder papieren, bijvoor beeld een boxer, poedel, spaniel of cocker, komt op 200 tot 500. Mét papieren moet men rekenen op enkele honderden gul dens meer. Medische behandelingen, zoals inenten kosten 25,-. Een goede honden- mand vergt 50,-. Aan vitaminen, voer en dergelijke is men per week zo’n 20,- tot 25,- kwijt. Vaste benodigdheden zijn voorts een riem, halsband en etensbak. Voor een kleine hond betaalt men aan trimmen en scheren (vier keer per jaar) 22,50 per keer. Gaat men zelf met vakantie, dan zal de hond in een acceptabele kennel ongeveer 10,- per dag kosjen. ’s Winters gelden andere tarieven, namelijk 15,- daags. De dieren kunnen daar alleen terecht wan neer ze ingeënt zijn tegen hondenziekte. Pups vergen vanzelfsprekend veel ver zorging. De jonge hondjes moeten vele malen dagelijks worden uitgelaten. En ze verwachten dat de etensbak wel vijf keer per dag gevuld wordt. In het algemeen moet men het uitlaten van de hond bijhou den. Het komt vaak voor dat men zich door eigen belangen laat leiden en pas dan met het dier naar buiten gaat wanneer het uitkomt. Een hond kan echter niet onbe perkt wachten tot hij bij zijn bpom is Dat komt zijn gezondheid niet ten goede. Rasloze katjes zijn overal gratis op te halen. Maar de echte poezen van een goed ras, zoals Perzen, Angora’s en Siamezen, kosten tussen de 100 en 1000. De prijzen zijn minder hoog dan die van honden. Belasting wordt niet geheven. Wel zal een behandeling tegen katten- en niesziekte moeten worden toegepast. Steriliseren kost 60,- en castreren 30,-. Wil men het dier in een pension doen, dan verblijft het daar voor 4,- tot 15,- per dag. Een inen- tingsbewijs is noodzakelijk. Katten verlan gen goed voedsel. Een kattenluik is handig wanneer het dier zichzelf wil uitlaten. Een mandje wordt soms op prijs gesteld. Maar meestabprefereert de kat-iie zonnige ven sterbank of een plaatsje bij de verwar ming als slaapplaats. Kleine knaagdieren, zoals cavia’s, mui zen, woestijnratten en hamsters zijn voor kinderen aantrekkelijk. Ze vergen weinig kosten en onderhoud. Ook in flats en bo venwoningen voelen ze zich thuis. Een cavia kan men voor ongeveer 8,- in de dierenspeciaalzaak kopen. Aan kosten voor strooisel en voer is men 3,- per week kwijt. Ook voor muizen, ratten en een hamster is de kostenpost niet hoog. Muizen hebben veel plezier van een molentje in hun kooi. Dat is ook in de dierenwinkel te koop. Maar nog aardiger is het er zelf een te maken van licht hout en een eenvoudig draaimechanisme. Behalve sla of paarden- bloemblad is speciaal droogvoer voor knaagdieren gewenst. Een van de meest probleemloze huisdie ren is de goudvis. De prijs kan al heel laag zijn. Niet meer dan 1,50 is men er voor kwijt. De kom kan van goedkoop, 7,-, tot tamelijk prijzig, ƒ40,-, oplopen. Er is be halve water een zekere „stoffering” nodig Voor muur- of plafondbedekking zou men ook eens kunnen denken aan bekleding van bamboe-platen zoals Bamboelux, die gemaakt zijn van bamboestrips. Van die strips zijn matten geweven. Van tevoren zijn ze gedeeltelijk gebleekt of donkerder gemaakt, zodat er-ook al door verscheidenheid in stripbreedtes en vlechtwijzen - decoratieve patronen ontstaan. De platen zijn met lijm aan te brengen. De afmetingen zijn 122 bij 244 cm. (Uitgebracht door Handelbouw international, St. Canisiussingel 21, Nijmegen). Manegekosten komen hier op 400,- tot ƒ450,- per maand. Wie op het platteland woont kan meestal wel bij een boer te recht. De kosten kunnen dan lager zijn. Wel komt daar waarschijnlijk het lidmaat schap van een ponyclub of een landelijke rijvereniging bij. Gemiddeld zal de contri butie hiervoor 100 bedragen, veelal inclu sief rijles. Bij wedstrijden krijgt men te maken met startgeld, ongeveer ƒ25,-, en transportkosten. Andere onkosten die aan de ruitersport verbonden zijn: hoefijzers dienen regelma- b ,1 i Bk f Mi v-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27