Op te maken uit door kabinet ingediend wetsontwerp nog niet rond Bonden winnen procedure Veiling op komst Herstel dollar hangt Akkoord tussen af van energiepolitiek Volker en Stevin en inflatiebestrijding BRITSE MINISTER BENN STEUNT NATIONALISATIE OLIE-INDUSTRIE Overeenstemming over olie-invoer «J De Ford Fiesta als hoofdprijs TOT ZIENS BIJ U THUIS. I Q. ke Verenigde Staten AMERIKAANSE BANKIER: Hoger niveau Kritiek op EG Kweekreactor >nnema Vrijwillig Maximaal Exxon praat over verkoop olieraffinaderij (Van onze redactie economie) VRIJDAG (Van onze redactie economie) nt alt (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. DEN HAAG. Vertegenwoor digers van de werknemers zullen de meerderheid vormen in het be stuur van het fonds dat het collec tieve deel van de vermogensaan- wasdeling (VAD) zal beheren. Dit blijkt uit de tekst van het door het kabinet-Van Agt gisteren inge diende wetsontwerp voor een in- terimregeling voor dit deel van de VAD. o LONDEN. De Britse minis ter voor Energie, Lord Tony Benn, heeft op het jaarcongres van de Labourpartij namens het bestuur van de partij zijn steun toegezegd aan een met grote meerderheid van stemmen aan genomen resolutie om de Britse oliemaatschappijen te nationali seren. Het is echter zo goed als zeker dat het kabinet het voorstel niet ernstig in overweging zal ne men, laat Staan aan het Lager huis zal voorleggen. Sonnema Berenburg. De hartverwar- mende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste ge zelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. P- 5 K"V ECONOMIE (ADVERTENTIE) Meerderheid werknemers in beheerfonds VAD Hof gelast onderzoek beleid bij Batco ndseti naar 11,90 he (ADVERTENTIE) i MINISTER BENN Sonnema maandag aan dat het wetsontwerp deze week zou worden ingediend. teerd 485,00 8,30 2,00 427.00 Wat de korte termijn betreft zou het de heer McKinney niet verbazen als de dollar over een half tot een heel jaar op een hoger niveau zou staan. Echter, zolang de ener- gieproblemen en de inflatie niet echt gron dig worden aangepakt, zit een voortgaand herstel er niet in. De maatregel, die met terugwerkende kracht vanaf 1 januari van dit jaar geldt, heeft een looptijd van drie jaar. Daarna wil het kabinet met een definitieve rege ling komen, gebaseerd op de maatschap pelijke effecten van de tijdelijke regeling. Op de lange termijn zal de hoogte van de dollarkoers duidelijk afhangen van de energiepolitiek en zelfs meer nog van de houding tegenover de inflatie. Aldus de heer G.W. McKinney, Senior Vice Presi dent van een van de grote banken in de VS, de Irving Trust Company in New York, tijdens een bezoek aan Amsterdam. De collectieve VAD wordt aangewend voor de collectieve financiering van voor zieningen tot vrijwillig vervroegde pensi onering van werknemers en voor de fi nanciering van oudedagsvoorzieningen. Het individuele deel van de VAD komt ten goede aan de werknemers in het be drijf waar de overwinst gemaakt is. De VAD is een nieuwe belasting, die door de Staat geïnd zal worden bij bedrij ven die meer dan een bepaald percentage winst maken. In het eerste jaar rekent de regering erop dat de opbrengst zo’n 200 miljoen gulden zal zijn. Het is de bedoeling dat de Staat dit bedrag voor een keer zelf financiert. In de komende jaren stort de regering telkens de opbrengst van de belasting in de VAD-pot. Volgens het kabinet moet de collectieve VAD gestalte geven aan de solidariteit tussen werknemers onderling. Ook de ambtenaren gaan van de wet profiteren. De individuele regeling geldt alleen voor staan en soms zelfs aangemoedigd. Euro pa heeft haar prijs hiervoor betaald in de vorm van een langzaam herstel en een hoge werkloosheid. Maar ook de V.S. be taalden voor hun aanpak in de vorm van een toegenomen inflatie, hogere handelste- korten en een afglijden van de dollarkoers. Minister Benn zei dat uiteindelijk de oliemaatschappijen, waar dan ook ter we reld, niet langer exclusieve concessies zou den hebben voor de exploitatie van olie- In Amerika zelf is echter sprake van een volledige werkgelegenheid. werknemers in het particuliere bedrijfsle ven. Volgens de verdere hoofdlijnen van het wetsvoorstel wordt de belasting op de overwinst maximaal 12 procent van de vermogensaanwas. bronnen, maar de rol zouden gaan spelen van aannemers die namens regeringen of landen olie winnen. Tegelijkertijd verzette hij zich tegen voorstellen van het Congres om het regeringsbeleid ten aanzien van de kernenergie te wijzigen. AMSTERDAM (ANP). De enquêtte- procedure die de Voedingsbond CNV, de Industriebond NVV en de Voedingsbon den FNV tegen de Amsterdamse sigaret- tenfabriek Batco hadden aangespannen, is door de bonden gewonnen. De ondernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren bepaald dat er een onderzoek zal komen naar het beleid bij Batco. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een door de bonden aangevraagde enquête wordt toe gewezen. Maar het is dan ook pas de tweede keer dat bonden van dit recht gebruik maken. De bonden besloten tot de enquête-pro- cedure om te voorkomen dat Batco-Am- sterdam haar poorten zou sluiten om de produktie (13 miljoen sigaretten per dag) over te hevelen naar Batco-Brussel. In Amsterdam zou dat leiden tot het ontslag van 230 werknemers. een debat over de vraag of Groot-Brittan- nië lid van de EEG moet blijven. De ondernemingskamer van het ge rechtshof voerde in de uitspraak onder meer aan dat er gegronde redenen aanwe zig zijn om te twijfelen aan de juiste be leidsvoering bij Batco. De ondernemings kamer baseert haar twijfels op het feit dat de directeur van Batco-Brussel in juni 1976 na een onderzoek bij de beide vesti gingen verklaarde, dat de werkgelegen heid een feitelijk gegeven is. De directeur personeelszaken van Batco-Amsterdam zei in november vorig jaar bovendien dat er niets aan de hand was. Een maand later echter produceerde Batco een rapport waarin de totale sluiting van de Amsterdamse vestiging werd aan- gekondigd. In februari van dit jaar vroeg Batco bij het arbeidsbureau in Amster dam collectief ontslag aan. Deze handel wijze gaat lijnrecht in tegen de geruststel lende verklaringen van de beide directeu ren. De ondernemingskamer merkt dan ook op dat Batco erg lichtvaardig is omge- (Van onze redactie economie) WASHINGTON. Een gemeenschap pelijke commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat is er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de voorstellen van presi dent Carter voor beperking van de olie- invoer in de Verenigde Staten, ook al ging het om een zwaar ontkrachte compromis versie van de wetsontwerpen die oor spronkelijk in Huis en Senaat waren inge diend. De afgevaardigden en senatoren konden het na acht uur debatteren niet eens wor den. Tijdens de onderhandelingen dienden de afgevaardigden in de commissie een voorstel voor een belasting op auto’s met een hoog benzineverbruik in, dat nóg mati ger was dan de voorstellen die daarvoor eerder in Huis en Senaat waren aangeno men. Toch wilden de senatoren er niet mee instemmen. De afgevaardigden waren ook bereid het voorstel voor een belasting op het indu striële verbruik van olie in te trekken, maar dat maakte op de senatoren nauwe lijks indruk omdat er al zoveel ontsnap pingsmogelijkheden in het wetsontwerp zijn ingebouwd dat er weinig heil meer van wordt verwacht. De belastingvoorstellen vormen de laat ste onderdelen van de energieplannen van Carter die nog niet in hun definitieve vorm zijn gegoten voor behandeling in het Huis van Afgevaardigden. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM, UTRECHT. De be sprekingen tussen de Koninklijke Adri- aan Volker Groep en de Stevin Groep over een fusie van de twee bedrijven hebben thans tot volledige overeenstem ming geleid, aldus de besturen in een gezamenlijke bekendmaking. aim, in. n. lit uvel n. 1,00 1,70 3,90 I, 31 0,60 7.90 0,00 5,40 3,50 6,00 4,40 •9,00 •0,50 '7,00 7,50b II, 70 15,00 15,80 15,00 16,00 17,50 >9,00 13,20e >5,60 10,00 15,60 >8,20 76,00 14,20 18,00 ?9,00 50,00 56,00e 58,00 52,50 63,00 25,00 36,20 44,10 66,50 42,70 5,10b 62,00 50,10 70,10 98,00 74,00 61,00 57,00 28,00 48,50 24,70 73,50 63,50 92,70 53,40 35,00 124,00 91,00 62,40 53,50 186,50 37,50 88,50 112,00 57,00 56,50 47,50 46,10 290,00 520,00 175,00 132,00 320,00 sprongen met de bij het personeel gewekte verwachtingen Het onderzoek zal worden uitgevoerd door prof. dr. P. Kuin die vele functies heeft bekleed in het bedrijfsleven, het on derwijs en het maatschappelijk leven, zo als lid van de Raad van Bestuur van Unile ver, voorzitter van de raad van commissa rissen van de Nederlandse Bank en buiten gewoon hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de universiteit van Amsterdam. Hij heeft onlangs het boek „management is meer.gepubliceerd. De ondernemingskamer heeft bepaald dat de onderzoeker net zo ver in de ge schiedenis van Batco mag teruggaan als hij nodig vindt. Als hij op vormen van wanbeleid stuit moet hij aangeven met welke maatregelen bijsturing mogelijk is. Ook moet hij rekening houden met de omstandigheid dat Batco-Amsterdam een volledige dochter is van Bat-Multi in Lon den. De bonden zien dit onderzoek dan ook als een test-case waaruit moet blijken in hoeverre een vakbond via een enquête- procedure greep kan krijgen op het beleid van een multinational. Ze zijn erg ingeno men met de beslissing van de onderne mingskamer. NEW YORK. De Amerikaanse olie maatschappij Exxon Corporation onder handelt over de verkoop van haar olieraf finaderij op Aruba aan de Venezolaanse Petroleos de Venezuela SA. Een woord voerder van Exxon deelde gisteren mee dat gepraat wordt over „de mogelijkheid dat de Venezolaanse staatsoliemaat- schappij een belang verwerft” in de Lago- raffinaderij van Exxon op het eiland Aru ba. De Lago-raffinaderij is eigendom van Lago Oil and Transport Company, een volledige dochtermaatschappij van Exx on. Q fb si 3 t ff Morgen gaat de complete inventaris van het bekende 19e eeuwse hotel Domburg in de gelijknamige Zeeuwse badplaats onder de hamer. Belangstellenden kijken of zij iets van hun gading vinden. AMSTERDAM (ANP). Historisch ge zien lijkt de dollar op dit moment onder gewaardeerd te zijn, ten opzichte van sommige valuta zelfs met een aanzienlij ke marge. Gezien het falen van Amerika in het stevig aanpakken van de inflatie en van de energieproblemen, zou het niet realistisch zijn te verwachten dat dit in de naaste toekomst aanzienlijk zal veran deren. Met de indiening bij de Tweede Kamer van dit wetsontwerp heeft de regering het wetsontwerp op de VAD van het vorige kabinet ingetrokken. Al eerder op 27 april van dit jaar, kwam minister Albeda van Sociale Zaken met een wetsvoorstel voor het individuele deel van de VAD. Minister president Van Agt kondigde afgelopen De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, vvvV Uiteindelijk werd een voorstel tot uittre ding met een grote meerderheid wegge stemd, maar niet nadat een aantal spre kers ernstige kritiek had geuit op een voortgezet lidmaatschap. Een van de be langrijke punten die steeds weer een rol spelen, is of het Lagerhuis het recht moet behouden om te beslissen of wetten die door een Europees parlement worden aan genomen, ook op het Verenigd Koninkrijk van toepassing zijn. Een van de congresafgevaardigden vroeg zich af of de Labourpartij en de natie niet aan macht en invloed zouden inboeten wanneer het Europarlement te veel zeggenschap zou krijgen. Weer ande ren klaagden over het landbouw- en visse rijbeleid van de EEG, dat voor Londen nadelig zou zijn. Wat het uit te brengen openbare bod betreft zal voor de omwisseling van aande len Volker en gewone en preferente aande len Stevin in aandelen van de nieuw te vormen houdstermaatschappij Volker Stevin NV de ruilverhouding gelden zoals deze begin september werd gepubliceerd. Voor het gestand doen van het bod gel den onder meer als voorwaarden dat ten minste 90 procent van de uitstaande gewo ne aandelen ofwel certificaten van gewone aandelen Volker alsmede ten minste 90 procent van de uitstaande gewone aande len Stevin ter omwisselng of overneming wordt aangeboden. Een andere voorwaarde is dat de in verband met de fusie noodzakelijke statu tenwijziging bij Volker door de te houden buitengewone vergadering van aandeel houders wordt goedgekeurd en op deze statutenwijziging de ministeriële verkla ring van geen bezwaar wordt verkregen. Het biedingsbericht zal rond 20 oktober verschijnen. De binnenlandse economie van de VS bevindt zich in een toestand van vergaand herstel. De problemen veroorzaakt door de oliecrisis van 1973 werden in Amerika als normale recessieverschijnselen be schouwd en als zodanig behandeld. Tot de maatregelen behoorde ook een bevriezing van de prijs voor de olie. Daarentegen t keken veel Europese landen naar de effec- ten op lange termijn van de crisis. Zo werden prijsverhogingen voor olie toege- Zij kan echter nooit meer bedragen dan 3 procent van de fiscale winst over het boekjaar. Ook wordt er geen VAD-belas- ting geheven bij bedrijven, die minder winst maken dan 100.000. In het fonds van de VAD krijgen twaalf werknemersvertegenwoordigers zitting. Acht leden worden aangewezen door de Kroon, terwijl de regering voorts vertegen woordigd kan zijn door een gedelegeerde met een adviserende stem. De twaalf werknemersleden zullen worden benoemd door de vakbonden. Onder vermogensaanwas wordt de over winst verstaan, die door bedrijven ge maakt wordt boven een bepaald winstper centage. De VAD-gedachte is ontstaan als een gevolg van de realisatie dat ook de werknemers zouden moeten profiteren van de dank zij hun werk gemaakte over winsten. Tot nu toe komen deze winsten uitsluitend ten goede aan de aandeelhou ders of blijven in het bedrijf. automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel- aandrijving. Dit houdt in dat de omstreden snelle kweekreactor die Groot-Brittannië wil gaan bouwen, niet van de baan is en dat het probleem over het onschadelijk maken van het kernafval van de reactor in Wind scale niet zal veranderen. Benn zei dat Groot-Brittannië een buitengewoon goede reputatie heeft opgebouwd waar het de beveiliging en gezondheid betrof van werknemers in de nucleaire sector. Het partijcongres van de Labourpartij nam overigens een wat stormachtige wen ding, niet alleen omdat de leden de vijfpro- centsregeling voor loonsverhogingen, zo als wenselijk geacht door de regering, van de hand hebben gewezen, maar ook door it

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29