Felle kritiek op stopzetten subsidie Molukse stichting UIT KAMERDEBAT BLIJKT: Van Agt achter plan Alarm ’81 V Particuliere welzijnsinstelling gelijk aan overheidsorganisatie Iraanse ambassade Zes maanden geëist tegen bezetters en dan dit noq Vragen over benoeming universiteit ,,CRM gooit kennis weg zonder alternatief” J. R O Kameruitspraak tegen regeringswensen in Democratisering Waarschuwing voor „illegale9 drank VVD RUIM DRIE TON SCHADE AANGERICHT D’66 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 6 OKTOBER VRIJDAG 2 V R Sociaal beleid dit standpunt niet. Lubbers noemde de 100-procent- uitkering inflatiecorrectie een op zich juiste zaak. Schuld r Cal ma sis1 kin de 'f' Kamervragen Verdelingsplan Geïdentificeerd Verkeersongevallen Populaire zegel Betrekkingen Uit het debat van gisteren bleek dat een beperking van de uitkering van de inflatiecorrectie in het parlement niet haalbaar is. Van de grote partijen sprak de PvdA zich uit voor 80 en voor sommige inkomensgroepen zelfs 50 procent uitkering van de inflatiecorrectie; de regeringsfracties delen echter Voorwaarde is voor het CDA echter wel dat op andere posten de hogere inkomens een extra bijdra ge moeten leveren. KOOS RIETKERK -s WIM AANTJES Iraanse betogers voor het gerechtsgebouw in Den Haag. actie uitgevoerd als protest tegen het regime van de sjah. J Geen beperking van inflatiecorrectie Tot voor kort was de kwaliteit van de alcohol, die uit clandestiene stokerijen af komstig was, redelijk tot goed. Onlangs is echter in Terheyden een clandestiene branderij aangetroffen, die zulke slechte alcohol produceerde, dat het publiek hier van op de hoogte moest worden gebracht. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN. De scheidende direc teur van de Molukse welzijnsstichting ICCAN heeft felle kritiek geleverd op het ministerie van CRM met betrekking tot het dichtdraaien van de subsidiekraan voor het ICCAN. Op 31 december wordt de subsidie stopgezet. Dit gebeurde eveneens met zijn motie waarin op inspraak van de gebruikers en het personeel van de welzijnsorganisaties wordt gevraagd bij het beleid van de in stelling. Ook in dit geval sloot de oppositie zich van het ICCAN zijn 26 van de 35 Molukse welzijnsstichftngen door het ICCAN opge zet. Dat een wisselend aantal zich af en toe van de ICCAN-hulp afkeert noemt hij niet onlogisch. „Alleen CRM blijkt niet te we ten dat de Molukse gemeenschap nu een- aan bij de WD, waarin om verdergaande democratisering van het welzijnswerk wordt gevraagd. Deze uitspraak kreeg de instemming van de Kamer. Opnieuw stem den het CDA, SGP en GPV tegen. Een derde motie van Meijer bleef wel gehandhaafd. Met alleen de stemmen van de WD tegen vroeg de Kamer het kabinet op korte termijn met een plan voor een verdeelsleutel voor de rijksbijdragen te komen. De oud-staatssecretaris wil met deze mo tie bereiken dat de bijdrage voor gemeen ten met veel mensen in een achterstandsi- tuatie extra zal worden verhoogd. Een motie van het CDA ten slotte, waar in het kabinet gevraagd wordt rfa enkele jaren te bezien hoe de nieuwe regeling heeft gewerkt, kreeg ieders instemming. De perspectieven van de matiging van lonen en prijzen zijn, volgens PvdA- woordvoerder Dolman, mede afhankelijk van een goed sociaal beleid via belastingen en voorzieningen, maar ook van een speci fiek inkomensbeleid. De PvdA meent dat het kabinet op dit terrein ernstig te kort schiet. Zoals de PvdA al dinsdag in de tegenbe- de WAO-uitkeringen te verlagen en de sociale uitkeringen, via een kostwinners- criterium, met zelfs 30 procent terug te brengen. De inkomensverhoudingen ver beteren volgens Rietkerk in ieder geval ook in de plannen van Van Agt. Toch dreigen vooral de middengroepen, met hun hogere uitgaven en minder subsidies, het kind van de rekening te worden. Daar om houdt de WD vast aan de volledige inflatiecorrectie voor deze groepen. Voor Joekes (WD) zijn ombuigingen in de gezondheidszorg in grote lijnen aan vaardbaar. Wel plaatste hij kanttekenin gen bij de twee meest controversiële on derdelen van het programma, het tientje bijdrage per verpleegdag in het ziekenhuis en de eigen bijdrage van honderd gulden per jaar in het ziekenfonds. Hij wees erop dat dit laatste onderdeel gepaard zal gaan met een premieverlaging, zodat de werke lijke kosten van de regeling 50 gulden per jaar zullen bedragen. Maar ook dan mogen de laagste inkomens niet de dupe worden van deze maatregel, aldus Joekes. maal sterk verdeeld is.” Volgens Metecohy gaat de subsidiekraan ook dicht omdat de opbouwwerkers aan politiek doen. „Je kunt nu eenmaal moeilijk om de RMS heen. Die maakt onderdeel uit van ons welzijn.” De WD vindt dat de ambtenarensalaris sen moeten worden aangepast. Een correc tie is op zijn plaats omdat door geringere premie-inhoudingen bij gelijke bruto-sala- rissen de ambtenaren meer ontvangen dan gelijkbetaalden in het particuliere be drijfsleven. „Zo is het trend-principe nooit bedoeld,” verklaarde Joekes. De voorge stelde vorm waarin de aanpassing ge beurt, met stapjes van een half procent per half jaar zijn daarbij een voorschot. Dit geldt ook voor de sociale uitkeringen, meende Joekes. Aan de andere kant vindt de WD dat het uitgangspunt van het regeringsbeleid, namelijk dat de koopkracht voor mensen met een modaal inkomen gehandhaafd blijft en voor tweemaal modaal (resp. 30.000 en 60.000 gulden) zoveel mogelijk gehandhaafd wordt, ook voor de over heidssector moet gelden. Het ministerie van CRM ontkent dat er door het verdwijnen van het ICCAN een vacuüm in het Moluks welzijnswerk ont staat. Minister Gardeniers wil tot een over koepelende organisatie komen. Scheidend directeur Hartman zegt met zijn klaagzang uitdrukkelijk niet voor zijn eigen straatje op te willen komen. „Ik uit mijn ongenoegen over het beleid dat aan alle kanten rammelt”. Officier mr. C. van Steenderen achtte bewezen dat de actievoerders wederrech telijk de ambassade waren binnengedron gen: een aantal mensen wederrechtelijk van hun vrijheid hadden beroofd en ver nielingen hadden aangericht die de Staat der Nederlanden al op 320.000 gulden is komen te staan, terwijl nog niet alle scha de is vergoed. Bij de actie hebben enkele studenten ook klappen gegeven aan leden van de ambas sade en hiervoor namen zij allen de verant woording, zodat de officier ook mishande ling bewezen achtte. Hij aanvaardde niet de bewering van de verdachten dat de mensen van de ambassade uit vrije wil op hun stoelen zijn blijven zitten. De rechtbank doet 17 oktober uitsp'raak. Wei bui De Kamer deed die uitspraak tijdens de voortzetting van het debat over de decen tralisatie van het welzijnswerk ondanks heftig verzet van staatssecretaris Kraaije- veld van CRM. Ook het CDA, DS’70 en de kleine christelijke partijen stemden tegen deze motie van de WD’er Hermans. Volgens Hermans betekent het streven naar decentralisatie van het sociaal-cultu- rele beleid dat op gemeentelijk niveau moet worden uitgemaakt hoe beide groe pen moeten worden behandeld. Het is vol gens hem niet aan de rijksoverheid om dit te beslissen. De PvdA en de andere linkse oppositie- dividuele gevallen zijn er tussen 1973 en 1976 bijna zevenhonderd contacten ge weest met politie, justitie, gewestelijke ar beidsbureaus en gemeentelijke sociale diensten”. Volgens opbouwwerker Ruud Metecohy Hij wordt bijgevallen door ICCAN-con- sulent Mantouw: „De Molukkers krijgen de schuld van het falen van het ICCAN. Maar de Nederlandse regering laat iets waardevols verdwijnen. De schuld moet dan ook in Den Haag worden gezocht”. Onlangs produceerde het ICCAN een alternatief plan tot samenvoeging van de stichting met een drietal andere organisa ties. Volgens directeur Hartman heeft CRM nooit gereageerd. „In de wandelgan gen van het ministerie hebben we alleen gehoord dat minister Gardeniers het plan goed vindt”. D ling met ver verl geh H C cut die geb wei tan var dal me jaa lijk F *- D’66 heeft de Tweede Kamer geadvi seerd Bestek ’81 in zijn huidige vorm af te wijzen. Woordvoerder Engwirda vindt dat het regeringsplan een onvoldoende basis biedt voor het sociaal-economisch en fi nancieel beleid voor de komende jaren. De Democraten geloven dat Bestek ’81 te veel steunt op de marktsector. Dit wekt de valse illusie, aldus D’66, dat een verster king van de markteconomie voldoende zou zijn om de werkloosheid terug te dringen. Volgens Engwirda klinkt ook in het plan van de regering zelf de nodige twijfel door of het wel zal lukken de werkloosheid tot ongeveer 150.000 in 1981 terug te dringen. Met een berekening toonde hij aan dat er in totaal 136.000 extra arbeidsplaatsen ge schapen zullen moeten worden om het streefcijfer van 150.000 werklozen in 1981 te halen. Arr De De< Eel Eir De: Ro Tw Vli z. Ab Atl Ba Be Bo Br Fr Ge He lm KI Kc Lo Lo Lu M< Mi M< Mi Ni Os Ps Rc Sr st w< Zi L< N( (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft gezegd, dat hij zieh van a tot z kon vinden in de inhoud van het manifest „Alarm’81”, waarvan hem gisteren een ingelijst exemplaar werd aangeboden. Dit zei een woordvoerder van de negen tien landelijke en provinciale milieu-or- ganisaties die het manifest opstelden, na afloop van de aanbieding. Op het onderdeel incidenteel loon ver weet Dolman (PvdA) de regering een te laks beleid. Hier dreigt volgens hem een tegenvaller van 1 miljard gulden. Hij zei niet veel vertrouwen te hebben in de werk groep die het kabinet heeft ingesteld om deze problematiek te bestuderen. Over de ambtenarensalarissen zei de PvdA-woord- voerder alleen dat deze niet extra mogen worden beperkt zolang niet overtuigend is aangetoond dat het trendbeleid tot onbe doelde en ongerechtvaardige voordelen leidt. 5 Vri; dro grai We< ove Aai rati ten: Kai 12 dro i PvdA-fractieleider Den Uyl kraakte I gisteren bij de Algemene Beschouwingen de bezuinigingsplannen van het kabinet- Van Agt. De regering bezuinigt te veel en op een verkeerde manier en voert een „illusiepolitiek”, zo meent hij. Volgens Den Uyl doet het kabinet te weinig aan de verkleining van inkomensverschillen, het scheppen van arbeidsplaatsen in bijvoor beeld de dienstensector, de verbetering van leef- en werkomstandigheden en de vergroting van zeggenschap van werkne mers. Den Uyl vreest ook aantasting van de sociale uitkeringen. De financiële onderbouwing van Bestek ’81 is door de kritiek van CDA en PvdA voor een belangrijk deel in gevaar geko men. CDA-woordvoerders Aantjes en Lubbers lieten duidelijk doorschemeren dat het kabinet dat voor een groot deel aan zich zelf te wijten heeft. De kritiek was vooral voor rekening van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken), die door zijn toege zegd overleg met de ambtenarenbonden over de bezuinigingen op de ambtenaren salarissen, een post van anderhalf miljard gulden op losse schroeven heeft gezet. groting aankondigde, pleiten de socialis ten voor het scheppen van meer werkgele genheid in de niet-commerciële sector en voor een matiging van de arbeidskosten. De PvdA geeft daarbij de voorkeur aan een systeem waarbij de hogere inkomens meer moeten inleveren, terwijl de koop kracht van de laagst betaalden wordt ont zien. Zoiets kan men, volgens Dolman, bereiken door een strak prijsbeleid en minder huurverhoging. De WD steunt experimenten met ar beidstijdverkorting tegen een geringe of juist geen stijging van loon gedurende een aantal jaren. DE WD gaat ervan uit dat er voldoende mensen te vinden zijn die gerin gere inkomens’groei willen ruilen voor meer vrije tijd. Volgens ICCAN-directeur L. A. Hart man, die vandaag met pensioen gaat, kan het welzijnswerk onder Molukkers hier door snel worden uitgehold. CRM gooit volgens Hartman kennis weg zonder er iets voor in de plaats te zetten. Het ministe rie stopt met de jaarlijkse bijdrage van vijf ton, omdat - aldus minister mevrouw Gar deniers in de Tweede Kamer - het ICCAN zijn eerste taak, het begeleiden van de plaatselijke Molukse stichtingen, niet heeft aangekund. Hartman wijst dit standpunt nadrukke lijk af. „Ons is verweten dat we individueel maatschappelijk werk doen. Ik geef toe dat dit niet onze taak is. Maar omdat er juist voor dat werk geen instanties zijn, kwam het op ons af. We zijn in een noodsi tuatie gesprongen. Ter illustratie: over in- partijen sloten zich bij zijn motie aan, zij het dat de socialist Meijer met een andere redactie kwam. Hij trok echter zijn voor stel in. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft tegen de wens van de regering in uitgesproken dat welzijnsvoorzieningen van de gemeentelijke overheid net zo moeten worden behandeld als particuliere organisaties. De Tweede-Kamerleden Dees en Ver- kerk-Terpstra hebben staatssecretaris Ve- der-Smit van Volksgezondheid gevraagd in hoeverre er strijd is met ziekenfondswet en wetgeving op het terrein van de genees middelenvoorziening bij de oprichting van de Stichting Algemene Gezondheidsvoor zieningen, waarin de FNV en drie zieken fondsen deelnemen. De Stichting wil in stellingen op het gebied van de gezond heidszorg, zoals bijvoorbeeld tandheel kundige centra, apotheken, optiekzalen en gezondheidscentra, exploiteren. Door aanvaarding van een motie van het PvdA-kamerlid Meijer heeft de Tweede Kamer gistermiddag uitgesproken, dat de regering op korte termijn de uitgangspun ten en criteria toelicht voor het verdelings plan van de rijksmiddelen voor sociaal- culturele activiteiten. Deze motie werd met algemene stemmen aangenomen. De dode man die eergisteren uit het water van de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam werd opgevist, blijkt de 19- jarige Ier Michael Joseph te zijn. Er zijn geen aanwijzingen, dat zijn dood het ge volg is geweest van een misdrijf, aldus de Amsterdamse politie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen de negen Iraanse studenten, die op 23 augustus de ambassade van hun land in Wassenaar hebben bezet, zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De studenten hadden hun (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De vakgroep interne betrekkingen en volkenrecht van de fa culteit voor sociale wetenschappen (A) aan de universiteit van Amsterdam heeft in een open brief aan minister Pais van Onderwijs verlangd dat hij snel een be slissing neemt over de benoeming van de Westduitse politicoloog, dr. Gerd Junne tot hoogleraar. De vakgroep zegt dat zij op zeer korte termijn duidelijkheid in deze zaak wil. Het nemen van een beslissing is voor alle be trokkenen veel te lang uitgesteld. Het ma ken van plannen voor onderwijs en onder zoek in de vakgroep wordt door dit uitstel in hoge mate bemoeilijkt. Volgens de ondertekenaars van de open brief zit de grootste afstudeerrichting in de internationale betrekkingen van ons land al ruim tweeëneenhalf jaar zonder eigen hoogleraar. Zij noemen dit een onaan vaardbare situatie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Clandestien gestookte drank kan zoveel ongewenste bestandde len bevatten, dat zij schadelijk is voor de menselijke gezondheid. De scheikundigen van het laboratorium van het ministerie van Financiën, die clandestien gestookte alcohol hebben onderzocht, zijn van me ning dat een ernstige waarschuwing voor dergelijke alcohol op haar plaats is. De 9-jarige Evelien Wenting uit het Noordbrabantse Veldhoven is gisteren door een verkeersongeval in haar woon plaats om het leven gekomen. Het slachtof fertje werd bij het oversteken aangereden door een personenauto. De 47-jarige J. Verhoeven uit het Lim burgse Merselo is gisteren in een zieken huis in Venray overleden aan de gevolgen van de verwondingen die hij eerder op de dag had opgelopen bij een verkeersonge val in Venray. Het slachtoffer raakte door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg Dievenbende De Rotterdamse recherche heeft zestien Rotterdammers in de leeftijd van vijftien tot 38 jaar gearresteerd. Ze hebben be kend zich gedurende de eerste zes maan den van het jaar te hebben schuldig ge maakt aan 65 diefstallen en inbraken in Rotterdam en omgeving, waarbij voor meer dan 100.000 gulden aan geld, goede ren en cheques werd buitgemaakt. Slechts een klein deel daarvan is teruggevonden. De bijzondere postzegel ter herdenking van het 150-jarig bestaan van de Koninklij ke Militaire Academie (KMA) loopt zo hard dat hij op veel postkantoren al is uitverkocht. Daarom heeft de PTT besloten de oor spronkelijke oplage van 10 miljoen stuks te verhogen, aangezien bijzondere zegels altijd drie tot vier weken op de postkanto ren verkrijgbaar moeten zijn. Minister Andriessen van Financiën, meent dat de betrekkingen tussen Neder land en Roemenië nog verder kunnen wor den verbeterd door het ontwikkelen van meer contacten in internationale financië le instellingen, en dat middelen moeten worden gevonden om de economische banden nog verder te versterken. Hij heeft dit tijdens zijn verblijf in Roemenië ver klaard tegenover „Romanian News”, een Engelstalig weekblad. Het CDA heeft aan de onzekerheid over de ambtenarensalarissen het niet-doen van een uitspraak over de bezuinigingen op de sociale verzekeringen gekoppeld. Dit betekent dat mogelijk aan het eind van het debat volgende week donderdag 2,5 miljard gulden van het oorspronkelijke streefbedrag van 10 miljard nog in de lucht hangt. Uitermate kritisch was Lub bers over de 1 miljard gulden die het kabinet wil besparen door ombuigingen in de sfeer van de sociale verzekeringen. „Te veel is de suggestie gewekt dat de zaken zijn scheefgegroeid, zodat er nu maar moet worden gekort,” aldus Lubbers. Rietkerk (WD) herinnerde eraan dat Den Uyl twee jaar geleden voorgesteld had i Premier Van Agt vertelde tijdens het I aanbieden van Alarm’81 dat er aandacht besteed is aan het uitbreiden van de be- j voegdheden van minister'Ginjaar op het i gebied van milieuhygiëne, aldus de woord voerder van de milieu-organisaties. De op vattingen van minister Ginjaar op het ge bied van milieuhygiëne liggen geheel in de lijn van de organisaties. Deze zijn er echter teleurgesteld dat die opvattingen geen in vloed hebben gehad op Bestek’81 en de rijksbegroting 1979. In een toelichting op Alarm’81 voeren de milieu-organisaties onder meer aan dat in conjuctureel zwakke perioden bestedin gen in de milieu-sector een stimulerend effect op de economie hebben, mede door een toename van het aantal arbeidsplaat sen. In de toelichting wordt hiervoor ver wezen naar een studie van het Centraal Plan Bureau over dit onderwerp, waarin deze conclusie ook getrokken wordt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2