Snel tevreden met remise in voorronden WK dammen |°4 Gimondi en Bitossi voorgoed afgestapt Schaaktitel kwijt Boete voor Theo Laseroms Ruud Geels in selectie AANGESTELD TOT TRAINER-COACH VAN VELDRIJDERS Liefst 10,- kado! 4 t JOf .r- voor„Bern” roto-lotco w Naar Bordeaux Verdieping Boffer Jong Oranje 100 JAAR STOUTENBEEK Eindronden HM* O 31 SPORT VRIJDAG 6 OKTOBER 19 7 8 1878-1978 Originele Shetland Pullover met V-hals en ronde hals, helemaal passend in de ’’laag over laag” mode, in 6 kleuren. Beverwijk, Breestraat 65-69 Haarlem, Houtplein 10 Alkmaar, Langestraat 79 Normaal 35,— Jubileumprijs b M Nederlanders en Russen t gaan positie consolideren I s (ADVERTENTIE) fashion Special Cees Zoontjes begint 3X, vanuit niets rs, ir CEES ZOONTJES: sprong in het duister toenemend^ O ü- FELICE GIMONDI FRANK DROST: grootmeester FRANCO BITOSSI Dat is natuurlijk een uitstekende toer- nooitactiek, want op die manier zijn zij er zeker van dat ze de finale halen zonder zich daarvoor meer in te spannen dan nodig is. Voor het publiek is het echter wel een beetje jammer, want bepaalde partij en, waaraan zij anders veel kijkplezier zouden kunnen beleven, waren nu al afge lopen voordat men er erg in had. Zo eindigden donderdag de duels Nimbi- Clerc, Sjtsjegoljew-Drost en Korenevski- Hisard in wat men „grootmeesterremises” pleegt te noemen. Eigenlijk moet men ook Da Silva-Gantwarg hiertoe rekenen, hoe wel deze partij wel wat langer heeft ge duurd: bijna drie uur. Maar het was aan het spel van de Russische kampioen duide lijk te merken dat hij zich nauwelijks heeft ingespannen om de Braziliaan te verslaan. Deze had tot nog toe geen enkel punt gehaald en het lijdt geen enkele twijfel dat Gantwarg, wanneer hij dat had gewild, makkelijk had kunnen winnen. Overigens is het wel vreemd dat de Suri naamse afgevaardigde Norden nog maar één punt heeft gehaald, want dit land heeft in het verleden diverse sterke spelers afge- leverd. Naar Nordens begeleider, de heer Sen A-kaw (die in 1960 zelf aan het wereld kampioenschap deelnam) echter betoog de, is het dammen in zijn land de laatste twee jaren sterk achteruit gegaan. Wat zijn oorzaak vooral vond in onaangenaamhe den op bestuurlijk niveau: de overkoepe lende Surinaamse dambond is uiteenge vallen in verschillende kleinere bondjes, die elkaar het alleenbestaansrecht betwis ten. Voor de Almeloër Gerrit Boom wordt kwalificatie nog behoorlijk moeilijk. Het was donderdag een slechte dag voor hem. Niet zozeer vanwege zijn remise met Gend-, lerman - want het is bekend dat de Israeli slechts zeer zelden een partij verliest en Boom had dan ook niet op winst gerekend - maar omdat twee van diens concurrenten Zo hield het kampioenschap van Surina me, waar alle sterke spelers uit dat land aan meededen, op te bestaan en was het mogelijk dat Norden naar het wereldkam pioenschap werd afgevaardigd omdat hij de sterkste speler was van één van die dambondjes, maar beslist niet van het hele land. Smith staat nu op een score van 50 procent plus één, maar moet nog tegen de sterkste dammers uit zijn groep spelen. Als hij zich echter net zo taai blijft verdedi gen als donderdag, heeft hij toch goede vooruitzichten op een finaleplaats. ring van Zoontjes het zwaarst liet wegen en qua opleiding meer onderlegde kandi daten afwees. zestiende zal zondag volgen als bekend is hoe de genezing van de blessure van Wim Jansen verloopt. De vijftien spelers zijn: Doel: Schrijvers (Ajax) en Doesburg (Sparta). Achter: Wildschut (FC Twente), Poort vliet, Van Kraay en Brandts (PSV), Krol (Ajax) en Dusbaba (Anderlecht). Midden: Willy van de Kerkhof (PSV), Peters (AZ’67) en Haan (Anderlecht). Voor: Rensenbrink en Geels (Ander lecht), Nanninga (Roda JC) en Tscheu la Ling (Ajax). waarschijnlijkheid ook gemakkelijk een plaatsje in de eindronden gaan behalen, waren blijkbaar nog niet geheel tevreden met hun score van één punt boven de vijftig procent en besloten daarom op winst te gaan spelen. Zij troffen allebei een van de mindere góden als tegenstan der, namelijk de Italiaan Simonelli en de Surinamer Norden. Succes was dan ook verzekerd. wel tot winst kwamen: Verpoest versloeg Berté en Diaw won van Lepsic. De over winning van Verpoest was normaal, want zijn Italiaanse tegenstander speelt eigen lijk wat te zwak voor dit toernooi en heeft, terecht, nog steeds nul punten. In Harderwijk gaat mor gen het cyclo-cross-seizoen van start. Het is een onder deel van de wielersport dat steeds meer aan popu lariteit wint in Nederland. Was het tot voor enkele jaren zo dat er slechts spo radisch een crossje werd georganiseerd, de komen de winter is er voor de crossers emplooi genoeg. Wekelijks kunnen zij ploe- De vijf eredivisiespelers, die in het week einde voor overtredingen een gele kaart te zien kregen, kunnen het komende week einde weer voor hun club spelen. Zij wer den door de tuchtcommissie slechts ge straft met geldboetes of een boeking. Het waren Sammy Morgan, 200 gulden boete (Sparta), Jan van Deinsen, 200 gulden boe te (Feyenoord), Ernie Brandts, 200 gulden boete (PSV), Jan van der Veen, boeking (Go Ahead Eagles) en Gerrie Deijkers, boeking (PSV). De jeugdspelers C. Kerkhof van Telstar zag een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd omgezet in een onvoorwaar delijke, terwijl K. de Groote en J. Aker sloot, eveneens jeugdspelers van Telstar, er met een boeking vanaf kwamen. Jan Verheyen heeft volledig overeen stemming bereikt met de Franse eerste klasser Bordeaux om de eerstkomende twee jaar voor die club uit te komen. MOSKOU. Nona Gaprindasjwili is haar wereldtitel schaken kwijtgeraakt aan ROME. Doorweekt en verstijfd van de kou stapten deze week na 118 kilometer in de Ronde van Emilie twee Italiaanse vedetten definitief van de racefiets. Felice Gimondi (36) en Fran co Bitossi (38) beëindigden precies te gelijk hun rijke wielerloopbaan. Hun topposities in de - vooral Italiaanse - wielersport waren inmiddels al inge nomen door een nieuwe generatie met Francesco Moser, Giuseppe Saronni en Gianbattista Baronchelli als nationale campionissimi. Zoontjes heeft nog geen vast omlijnde visie wat betreft de aanpak van zijn nieu we job. Zoontjes: „Het eerste wat ik ga doen, is me oriënteren. Gewoon mezelf op de hoogte stellen van de situatie bij de veldrijders. En dan kijken wat er nog v mogelijk is voor het wereldkampioen schap. Ik denk bijvoorbeeld aan een paar trainingsdagen met de voorlopige selectie. En dan natuurlijk het aankomende talent met raad en daad bijstaan. Maar ik begin gewoon vanuit het niets”. Pas volgend jaar denkt Cees Zoontjes „echt” aan de slag te kunnen gaan als bondstrainer. Zoontjes: „Ik moet wel star ten met alleen mijn eigen ervaring als basis. Ik heb immers geen voorganger die al iets op papier heeft staan. Volgend sei zoen hoop ik met een gerichte seizoensop- bouw te kunnen werken. Daarvoor ont breekt nu de tijd. Daarom is er op korte termijn ook weinig rendement van mijn aanstelling te verwachten”. In elk geval ziet Zoontjes, wiens kracht als crosser behendigheid was, veel pers pectief voor het veldrijden in Nederland Zoontjes: „Jaarlijks neemt het aantal veld rijders toe. In mijn tijd was het niet zo moeilijk bij de eerste tien te rijden, maar nu moet je van goede huize komen om zo’n klassering te bereiken.” Een beter bewijs van de progressie in het cyclo-corssen is er niet. Franco Bitossi genoot grote bekend heid vanwege zijn „dwaze hart”. Bitos si’s hart stond meermalen enkele minu ten stil om later gewoon door te klop pen. Zijn hartafwijking dwong hem niet voortijdig met wielrennen te stop pen. Integendeel. Hij koerste vijftien jaar als beroepsrenner. Op de erelijst van Bitossi ontbreken grote ronden. Hij bouwde toch een forse erelijst op, omdat hij ook kon tijdrijden en sprin ten. Bitossi kon zijn loopbaan in 1972 bekronen met de wereldtitel. Hij on dernam op het circuit van Gap in Frankrijk een succesvol lijkende solo, maar werd een meter vóór de streep ingelopen door zijn landgenoot Marino Basso. haar 17-jarige landgenote Maja Tjiboerda- nidze. De vijftiende partij eindigde in re mise. In Baguio is op verzoek van uitdager Kortsnoi de 29ste partij in de tweekamp met Karpov uitgesteld tot morgen. prof, die in korte tijd financiële zeker heid voor het leven nastreefde. Gimon di stelde zich vaak tevreden met een grote overwinning per jaar. Die behaal de hij dan ook meestal wel. 'er- im- Diaw daarentegen heeft enorm geboft, want zijn Joegoslavische tegenstander kon op zeker moment een winnende slag- zet nemen. Hij zag dat ook, maar toen greep zijn hand (van de opwinding mis schien) een verkeerde schijf beet, moest daarmee toen ook een zet doen (zo zijn de regels) en verloor later. Dramatisch! In grote lijnen is de groep dezelfde, die was aangewezen voor de wedstrijd tegen Ijsland. Alleen Koster is vervangen door Geels. Ook Lubse, die op het laatste mo ment werd opgeroepen om de plaats van Tscheu la Ling in te nemen, is niet in de selectie opgenomen. TILBURG. Cees Zoontjes komt er eerlijk voor uit: voor hem is de aanstel ling tot trainer-coach van de veldrijders een sprong in het duister. Enige opleiding in het coach-wezen heeft hij nooit geno ten. Het kompas waarop èn Zoontjes èn de KNWU vertrouwt, is gericht op praktijk ervaring. De Tilburger bezit een succes vol crossverleden. Eenmaal mocht hij als veldrijder zelfs de nationale kampioens- trui aantrekken. Zoontjes: „Wanneer pre cies weet ik niet meer, het zal in 1971 zijn geweest.” Een uitspraak die nog eens be vestigt dat veldrijden in die jaren niet zo bar veel voorstelde, want doorgaans is het zo dat een sportman zich zijn succes sen maar al te goed herinnert. Er is bij het niet verlenen van dispensa tie aan de Willem II speler Charles Schut ter om over te gaan naar de amateurclub van zijn keuze niet onrechtmatig gehan deld door de KNVB. Tot deze uitspraak kwam de president van de rechtbank van Utrecht, Prof. Mr. V. J. A. van Dijk, giste ren in het kort geding dat de voetballer tegen de Bond had aangespannen omdat hij zich beperkt voelde in zijn sportieve bewegingsvrijheid. Ook toto 39 kent geen eerste prijswinnaar. Ook deze prijs wordt opgesplitst: 1/3 deel naar de toto van het komend weekeinde, 2/3 deel naar de tweede en derde prijs van toto 39. Het is overigens wel de bedoeling dat Zoontjes zich gaat verdiepen in de meest uiteenlopende facetten (bijv, fysiologi sche en anatomische) van het bondstrai- nerschap. Zoontjes: „Ik zal een KNWU- cursus voor wedstrijdtrainer volgen”. Voor de Tilburger, werkvoorbereider van professie, zal er in de komende maanden weinig vrije tijd overblijven. Zoontjes: „Van oktober tot en met maart krijg ik het erg druk. Niet alleen met het in de weekends bezoeken van veldritten, maar er zullen ook veel dagen gaan zitten in buitenlandse trips”. DEN HAAG. Geen van de deelnemers van lotto 39 van het afgelopen weekeinde heeft de juiste combinatie ingevuld. De eerste prijs gaat voor 1/5 deel naar de jackpot van lotto 40, de rest wordt verdeeld over de prijswinnaars van lotto 39. Verheyen, die via PEC Zwolle, Feyenoord en AZ’67 in Oostenrijk terechtkwam, speelde tot voor kort bij Wacker Inns bruck. Maar sinds Georg Kessler die club verliet, ging het met zijn prestaties bergaf waarts. (Van een speciale verslaggever) ARCO. Het is te merken dat er in de voorronden van het wereldkampi oenschap dammen in het Italiaanse Ar co al de nodige tekening in de strijd is gekomen. Verscheidene Nederland se en Russische, spelers die in het begin van dit toernooi goede resulta ten behaalden, gaan hun gunstige sco re nu namelijk consolideren door zich, ook tegen zwakkere tegenstan ders, van wie men normaal gesproken zou moeten kunnen winnen, tevreden te stellen met remise. Een bijzonder fraai duel was dat tussen de Malinees N’Diaye en de Amerikaan Smith. Nadat N’Diaye voortdurend beter had gestaan, werd er plotseling afgewik keld naar een bijzonder vreemdsoortig eindspel, waarin Smith op zeker moment zelfs twee dammen had. De Malinees, die in ongewone spelsituaties een zeer bijzon dere vindingrijkheid aan de dag legt, be hield toch een voordeel. Na vele complica ties leek hij uiteindelijk een overmachts- winst te gaan boeken, maar toen beging hij een kleine fout, die Smith dn staat stelde om, even onverstoorbaar als altijd, na ruim 80 zetten nog net een puntje uit het vuur .te slepen. Twee spelers uit eerste-divisieclubs zijn opgenomen in de selectie van Jong Oranje, namelijk Jan Peters van FC Den Bosch en Wud Broeken van Willem II. Jong Oranje speelt dinsdagavond in Breda tegen NAC als voorbereiding op de eerste wedstrijd, tegen Oost-Duitsland op 14 november in Rostock, in de voorronde van het toernooi om het Europese kampioenschap van lan denteams voor spelers tbt^Sl jaar. De selectie van zestien spelers bestaat uit: Peter Jager en Simon Tahamata (Ajax), John Metgod en Loek Ursem (AZ’67), Wim Hofkens (Beveren-Waas), Jan Peters (FC Den Bosch), Hans Galjé en Romeo Zondervan (FC Den Haag), Stan ley Brard (Feyenoord), Dwight Lodeweges en Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Leo Degens en Adrie Koster (Roda JC), Michel Valke (Sparta), Keje Molenaar (Volendam) en Wud Broeken (Willem II). Gimondi en Bitossi behoorden tot de generatie Merckx. De Belg, die op 24 mei van dit jaar in Kemzeke zijn laatste wedstrijd reed, overschaduwde hun prestaties. Gimondi bezat enorme klas se. Hij won een jaar na zijn overwin ning in de Ronde van de Toekomst de Ronde van Frankrijk. Vooral na zijn huwelijk met een rijke Italiaanse fietste hij meer als een amateur dan als een De prijzen zijn: LOTTO 39: Inleg: 3.327.981. Prijzenbedrag: 1.580.790,98. EERSTE PRIJS: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 40 van zondag 8 oktober, 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. TWEE DE PRIJS: vier winnaars, elk bruto 67.183,60. DERDE PRIJS: 147 winnaars, elk bruto 2.365,80. VIERDE PRIJS: 8806 winnaars, elk ƒ48,40. VIJFDE PRIJS: 10.131 winnaars, elk 42,10. De jackpot voor lotto 40 van aanstaande zondag bedraagt 110.655,36. teren op glibberige bos paadjes, in rul zand en in vette klei. De steeds interesse voor het veldrij den leidde „vanzelfspre kend” ook tot meer kwali teit in het peloton crossers. Nederlandse deelnemers spelen in internationale wedstrijden geen figuran tenrol meer. Een wereldti tel zat er tot dusver nog ZEIST. Ruud Geels, die wegens een blessure niet was opgenomen in de kern groep van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Ijsland, is terug in de nationale voetbalselectie. Bondscoach Zwartkruis heeft voorlopig vijftien spe lers aangewezen voor de wedstrijd van 11 oktober tegen Zwitserland in Bern. De niet in voor het wielerland bij uitstek, maar daar wordt door de KNWU aan gewerkt. Onlangs is de Tilburger Cees Zoontjes (34) aange steld als eerste specifieke bondstrainer voor de cros sers. Eindelijk erkenning dus voor de veldrijders, die in het verleden altijd stiefmoederlijk zijn be deeld. „gewoon (Van onze sportredactie) 5^-9 TOTO 39: Inleg: 648.064. Prijzenbedrag: 307.380,40. EERSTE PRIJS: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van toto 40 van dag 8 oktober, 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en de derde prijs. TWEEDE PRIJS: drie winnaars, elk bruto 39.333,80. DERDE PRIJS: 72 winnaars, elk bruto 2066,40. De jackpot voor toto 40 van aanstaande zondag bedraagt ƒ41.044,06. Behalve een behoorlijk veldrijder was Cees Zoontjes ook een verdienstelijk weg renner. In zijn amateurtijd maakte hij bijvoorbeeld indruk door Olympia’s Tour te winnen. Als een van de betere amateurs probeerde Zoontjes zijn carrière van een glanzend vervolg te voorzien bij de profs. Een streven dat niet slaagde. Zes jaar vertoefde hij vrij anoniem in het keiharde wereldje van de broodrijders, af en toe een graantje meepikkend. Het grote succes was evenwel niet voor hem weggelegd, het meest in het oog lopend was zijn crosstitel. Voor Zoontjes was het veldrijden aan vankelijk niets meer en niet minder dan een aardigheidje. Zoontjes: „Pas later ben ik me er echt voor gaan interesseren. Die belangstelling bleef ook toen ik was ge stopt. Daarom heb ik gesolliciteerd naar de functie van bondscoach. Er waren meer kandidaten. Allemaal hebben we een ge sprek gehad met de sportcomrrrtssie en aan de hand daarvan ben ik gekozen”. Het is duidelijk dat de KNWU de praktijkerva- Toch is er donderdag nog volop strijd geleverd. De Rus Misjtsjanski en de Ne derlander Bastiaannet, die naar alle ZEIST. Theo Laseroms, de trainer van FC Vlaardingen, is door de tuchtcom missie van de KNVB beboet met 500 gul den, waarvan 250 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Laseroms had afgelopen zondag tijdens de wed strijd van FC Vlaardingen tegen FC Gro ningen ondanks waarschuwingen van scheidsrechter Van Laar geweigerd plaats te nemen op de bank. 25,-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 31