Bouwproduktie vijf centrales beperken gasverbruik Vijf westerse ministers Zuidmolukkers naar Zuid-Afrika Tien doden na IJmuider Courant PPR stelt vragen over commissie Damiate Pers e Elektrische Rotterdam vraagt herziening van LNG-besluit 9W HAARLEM-TWENTE jaar op niveau 1979 worstelwedstrijd HOOG EN DROOG hu DODEN BIJ REL IN IRAN ’ld H ui Wistudatwij gratis F uwgordijnen op maat maken, ook velours. Bar-dancing-grill c wias| O ff H. DE VRIES V R 4 BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 6 OKTOBER 19 7 8 1 VJ lïffFiny [LutJ MADRID. Met een langdurig applaus hebben de Spaanse Sena toren gisteravond de debatten over de nieuwe democratische grondwet afgesloten. De grond wet, die in een klap alle fascisti sche wetten van onder het Fran- co-regiem ongeldig maakt, heeft 168 artikelen. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) VE druk ben vang reuzt mijn narei maal al ui was. hier Voorafgaand aan deze wedstrijd, te 14.00 uur, zal een aLm V filmopname plaats vinden in het kader van de TROS PENALTY BOKAAL waarbij in het doel zal staan Eddy Pieters Graafland. Voor een iets ouder publiek, wat ook nog wel eens een dansje wil maken •tjj Openingstijden: Iedere dag van 21.00-5.00 uur. Spaarne 78 Tel. 322528 Daarbij een alleszins aan te bevelen steakcorner. Debatten Spaanse (ADVERTENTIE) grondwet teneinde a Wi ff# Huishoudster ontdekte dode paus De paus placht voor de vroegmis een uurlang te en nog veel meer 0,70 145,- 18 H DE KROON OP UW TUINl f DEN HAAG (ANP). In de komende vijf jaar zal de bouwproduktie als totaal gelijk zijn aan het niveau van 1979, dat ten opzichte van 1978, ondanks de ombui- gingsoperatie, met meer dan anderhalf procent zal groeien. In 1979 zullen ongeveer drieduizend man meer in de bouw werk kunnen vinden, vooral geschoolden. In 1978 zal het totale produktie-volume, vergeleken met de ruim 37 miljard gulden, die in 1977 in de bouw als geheel aan produktie werd geleverd (op basis nationale rekeningen) met ruim drie procent toenemen. Deze procenten zijn reële procenten, dus reeds gecorrigeerd Op middellange termijn zal vooral als gevolg van de toenemende eisen ten aan zien van vakbekwaamheid de vraag naar geschoolden nog wat stijgen. De werkgele genheid voor ongeschoolden zal meer dan evenredig teruglopen. voor het overigens hoge bouwinflatie- tempo. De prestatie in 1977 werd geleverd met behulp van ruim 450.000 mensen (inclusief zelfstandigen) op en rond de bouwplaats. Dit is ca. 10 pet van de totale werkgelegen heid in Nederland, waarbij dan nog niet een kleine 250.000 mensen uit de toeleve rende industrie en dienstsector is gere kend. Verheugend wordt genoemd, dat de ver wachte produktiecijfers voor de sector herstel en verbouw (waaronder stadsver nieuwing) ten opzichte van de vorige bouwprognose aanzienlijk verhoogd kon den worden. In deze sector zal in 1979 voor meer dan 3,5 miljard gulden worden ge produceerd (op basis nationale rekenin gen). Dit is een nieuw record. DEN HAAG (ANP). Enige elektrici teitscentrales in ons land hebben onlangs het verbruik van aardgas gestaakt en zijn begonnen andere brandstof te gebruiken. Dit is gedaan volgens een plan, dat ten doel heeft het andere centrales mogelijk te maken langer aardgas te stoken. In augustus lag daardoor het aardgas verbruik van de centrales achttien procent onder dat van augustus vorig jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar daalde hun gasverbruik zeven procent. De export was in augustus wederom driekwart van die van vorig jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar werd 28,6 miljard kubieke meter aardgas uitge voerd, wat twaalf procent minder was dan in de eerste acht maanden van het vorig jaar. De totale aardgasverkoop van de Gasunie bedroeg in augustus 4,4 miljard kubieke meter en in de eerste acht maan den 57,5 miljard kubieke meter. Dit was respectievelijk zestien en zes procent min der dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De exportdaling houdt verband met af spraken die de Gasunie met enkele afne mers heeft gemaakt, waardoor deze hun afname over een langere periode gaan spreiden, zonder dat de totaal gecontrac teerde hoeveelheid verandert. De volgende fase van de grondwet is de behandeling door de speciale grondwets commissie, bestaande uit Tweede- en Eer- ste-Kamerleden, die de verschillen tussen De machtige machines van Chris Foss tien weergaloze SF-posters f 10,- Tschai De waanzinnige planeet de beroemde tetralogie van Jack Vance nu prachtig gebonden f29,50 Vlak voordat de grondwet door de Eer ste Kamer werd goedgekeurd heeft de Baskische afscheidingsbeweging ETA Mi- litar de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moordaanslag op de plaatsvervan gend marinecommandant in Bilbao, die dinsdagavond in zijn woning werd dood geschoten. De Baskische pressiegroep ETA Politico Militar heeft gistermorgen een gedeelte van de woning van een Baskische industri- dan om halfvijf in de ochtend een kop koffie. Toen zij dit op de dag van het overlijden ook deed vond zij de paus niet, zoals gewoonlijk, aan zijn bidstoel in de ruimte naast zijn slaapkamer. Toen Zij na tweemaal geklopt te hebben geen reactie kreeg, opende zij de deur van de slaapkamer en keek naar binnen. Daar zag zuster Benvenuta de paus voorovergebogen in bed zitten. Zijn ogen waren nog open, de bril was half afge gleden en in zijn handen had hij vier bladen papier. Toen de paus op vragen van de huishoudster niet reageerde alarmeerde zij diens naaste medewerkers, zo luidt de nieuwe lezing. Over de aard van de papieren die de paus op zijn sterfbed vasthield bestaan uiteenlopende verklaringen. De botsing was een uitvloeisel van een worstelwedstrijd op dinsag tijdens welke een man werd doodgestoken. Een groot gedeelte van het politiebureau van de Guardia Civil in de Andalusische stad Cadiz werd gistermiddag door een bom vernield. Twee dagen tevoren arres teerde de politie twee Basken, die zich op verdachte wijze ophielden in het naburige stadje Rota. De politie in Pamplona heeft gistereri drie leden van de ETA gearres teerd, die een aanslag voorbereidden op het politiebureau van de Guardia Civil. De daders hadden onder meer tien kilo springstof bij zich. TEHERAN. (UPI) De politie heeft gisteren in de stad Khorramabad in het zuidwesten van Iran geschoten op oproeri ge studenten. Verscheidene mensen zijn hierbij omgekomen, zo meldt het dagblad „Ettelaat”. De studenten gingen de straat op ter ondersteuning van hun leraren, die sinds dinsdag staken. Ze haalden het meubilair uit de scholen en stakën het op straat in - brand. De politie maakte gebruik van traangas om de studenten te verspreiden, waarop de studenten reageerden met het aanval len van twee banken. Toen opende de politie het vuur. Uit protest tegen het doden, sloten de winkels in de stad. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei gis teren dat minister'Vance de reis maakt met zijn Britse collega Owen, De Guirin- gaud Van Frankrijk, Genscher van West- Duitsland en Jamieson van Canada. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Wat is SF? een verhelderende studie van SamLundwall f1O,- De beste science fictionverhalen van Meulenhoff een kennismaking met het genre deze maand f 14,50, per1 november f 19,50 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Met vrouv haar sen. V raads heid een r< lang vaard ders» de D’ een tt B. en ka mi ge bt zil of te Mei de ge noem veren Ten 1 deed, dan bestr Brinl funct het o: listisc de p WD zinde prog! S ok eei de: he va ch tig in De wonderschone wereld van de SF-illustratie een grandioos platenboek, samengesteld door Brian Aldiss f10,- „M het p augu schri dat d wel BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 de tekst van de beide Kamers zullen weg werken. Daarna wordt de grondwet for meel in het parlement goedgekeurd in een gezamenlijke zitting van het Congres en de Senaat. Het referendum over de grondwet wordt vermoedelijk tussen 27 november en 3 december van dit jaar gehouden. - ROTTERDAM (ANP). Het college van B en W van Rotterdam heeft minister president Van Agt een brief gestuurd, waarin het een dringend beroep doet op het kabinet de beslissing over de opslag van vloeibaar aardgas (LNG) te herzien. Opslag in de Eemshaven zal, zo redeneert het stadsbestuur, niet alleen schade aan de haven van Rotterdam toebrengen, maar ook nationaal nadelige gevolgen hebben. Bovendien vindt het college een over heidsinvestering van 2 tot 4 miljoen gulden per te scheppen arbeidsplaats overtrok ken. „Wij menen dat nationale middelen van deze omvang ten gunste van Gronin gen op een zinniger manier kunnen wor den gebruikt”, aldus burgemeester en wet houders. Het zit de stadsbestuurders dwars, dat van regeringszijde herhaaldelijk is gewe zen op de „voorbeeldige” eenheid die in het noorden bij de besluitvorming over de opslagplaats van LNG is getoond. Tegelij kertijd waren de meningen bij dè gemeen te Rotterdam, het openbaar lichaam Rijn mond en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland op een aantal punten niet eenslui dend. Toch vindt het Rotterdamse college niet juist, dat de regering het argument van eensgezindheid in Groningen bij haar be slissing heeft laten meespelen. In deze pro vincie maken de betrokken instanties deel uit van het havenschap. In het Waterweg gebied moesten die instanties onafhanke lijk van elkaar beslissen. Daarbij werden zij geconfronteerd met een bevolking, die op het gebied van milieu-aantasting zeer gevoelig is. Het heelal van de dromers een verkenning in de wereld van de science fiction jubileumprijs f2,50 (ADVERTENTIE) ZONDAG A.S. 14.30 UUR Haarlem rekent op uil Al in de eerste ronde kreeg de kandidaat van de conservatieven, Giuseppe kardinaal Siri uit Genua 25 stemmen, Luciani 23 en de grote favoriet Sergio Pigne- doli 18 stemmen. De uitslag van de tweede stemronde is niet bekend, maar daarbij zonden de conservatieven reeds op Luciani hebben gestemd. In de derde stemron de kreeg de patriarch van Venetië de noodzakelijke meerderheid van minstens 75 stemmen, sommigen spre ken zelfs van negentig. Omdat kardinaal Albino Luciani echter de wens te kennen gaf „de paus van allen” te willen zijn, volgde een vierde stemming. Het resultaat daarvan was dat hij door 101 van de 111 deelnemers aan het conclaaf werd gekozen. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 1 f 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, Ria Beckers, vreest dat de in juni ingestelde Adviescommissie Strafzaken Zuidmoluk kers een nieuwe door justitie gestichte gemengde commissie voor Molukse zaken is geworden. Naar aanleiding van een artikel hierover in het maandblad „Kri” van de gezamenlijke reclasseringsraden stelt zij hierover schriftelijke vragen aan de ministers De Ruiter van Justitie, Wie gel van Binnenlandse Zaken en mevrouw Gardeniers van CRM. NEW YORK. (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Canada gaan volgende week naar Zuid-Afrika om te pogen de regering van dat land ertoe te bewegen het VN-plan voor de onafhankelijkheid van Namibië, Zuidwest-Afrika, te aan vaarden. >help de natuur ’n handje!^ CONTOSV VAN AFVALUITTUIN KEUKEN Met het compost-vat van Rotocrop maakt u in ca. 8 weken voedzame compost uit tuin- en keukenafval, dat anders in de vuilnisemmer verdwijnt. Zo helpt u tuin en gazon aan voedzame, natuurlijke compost die u niets kost! Heel gemakkeliik. Afval aan de bovenkant erin, compost schept u er aan de onderkant uit. Dit blijkt uit de bouwprognose 1978- 1983 van het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, waarin op genomen is het bouwprogramma 1979. Beide stukken zijn de Tweede Kamer aan geboden. eel in Bilbao opgeblazen. Bij de ontplof fing van de bom deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Deze aanslag wordt gezien als een Waarschuwing aan het adres van de industrieel die mede-eig^naar is van de onderneming Zagasa. Dit bedrijf is gewikkeld in een arbeidsconflict. Onder voorzitterschap van prof. dr. R. Giel uit Groningen, werd de Adviescom missie Strafzaken opgericht. Deze com missie moet de rechtbank in Assen advise ren bij de berechting van Zuidmolukkers in richtlijnen opstellen voor de behande ling van politieke gestraften. Volgens het maandblad „Kri” gaat het echter om veel meer dan alleen maar een adviescommissie omdat de commissie ook een studie gevraagd zou zijn naar algeme ne maatregelen ter voorkoming van crimi naliteit. Zo’n commissie is volgens Ria Beckers in strijd met de uitspraak van minister Wiegel dat er na het uiteenvallen van de gemengde commissie-Mantouw-Kubben er geen nieuwe gemengde commissie voor Molukse zaken komt. (ADVERTENTIES) Over de verkiezing van kardinaal Luciani op 26 augustus is het volgende bekend geworden. Luciani stond op een lijst van de „papabili”, degenen die in aanmerking kwamen voor de pauskeuze. De lijst was „informatief” samengesteld door de Italiaanse deelne mers aan het conclaaf. Behalve Luciani kwamen verder Ugo Poletti, kardinaal-vicaris in Rome en Antonio Po ma uit Bologna op de lijst voor. Voor de keuze van Luciani had zich vooral Giovanni Benelli, vroeger de „sterke man” van de curie, zich ingespannen. NEW DELHI (Reuter). In de stad Aligarh in de Indiase deelstaat Oettar Pradesj zijn gisteren in een botsing tussen hindoes en moslims tien mensen om het leven gekomen, zo is vandaag in New Delhi bekendgemaakt. Speciaalzaak ingordi|nen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 s Maandags gesloten 4» Haarlems Gordijnenhuis ROME (DPA). Zuster Benvenuta, die paus Johan- Volgens de jongste onthullingen bevatten zij zeer belan- nes Paulus I van Venetië naar Rome was gevolgd om grijke persoonsgegevens. Deze hadden betrekking op de leiding van diens huishouding ook in het Vaticaan een aantal bisschopszetels in Italië en daarbuiten, die uit te oefenen, heeft als eerste ontdekt dat hij was opnieuw bezet moesten worden. Daarover zou de paus overleden en niet zijn secretaris, zoals tot dusver de avond voor zijn dood nog mèt de aartsbisschop van steeds is gezegd. Dit is een van de berichten, die sinds Milaan, Giovanni Colombo, getelefoneerd hebben. Hij had over deze zaak ook nog een twee uur durend Bladaarde uit de Harvester De bladaarde-silo van Rotocrop zet alle herfstbladeren om in'rijke, rulle bladaarde. Vitaliseer uw uitgeputte grond. Uw tuin netjes èn •de Harvester maakt die |M|| bladaarde gratis! Silo vanWy 18 pvc- panelen, inh. 355 Itr. Met verzamelzeil f 79. Aanbouwpakket per 6 in doos te vetknigen bn de "4 5 Wijs tuin- I mAmstetdam, I ofbankbetaalchequcof Amstelveen, I Haarlem, I Hilversum en leidschentlam Singel 508. Amsterdam Tel. (020) 221261. de begrafenis van de paus uit het Vaticaan komen en had over deze zaak ook nog een twee uur durend die niet met de officiële voorstelling van zaken over- onderhoud met kardinaal-staatssecretaris Jean Villot eenkomen. en daarvoor nog een zeer lange discussie met het plaatselijke hoofd van de curie, kardinaal Baggio. De paus zou onder zware druk van de curie hebben bidden en te mediteren. Zuster Benvenuta bracht hem gestaan, die wilde dat hij in deze en een aantal andere belangrijke zaken snel tot een beslissing kwam. Johan nes Paulus wilde echter liever het eerste jaar nog geen ingrijpende besluiten nemen, maar eerst nog „lerend afwachten”. Uit Vaticaanse bronnen verluidt voorts dat de curie er zeer wel van op de hoogte was dat de 66-jarige Albino Luciani niet zo gezond was als het leek. Zo klaagde hij een week voor zijn dood over gezwollen benen en storingen in zijn bloedsomloop. Kardinaal Villot had hem dringend aangeraden meer te wandelen. Verder was de lijfarts van de paus, de enige aan wie hij zich wilde toevertrouwen, uit Vittorio Veneto ontboden. De arts was echter nsg niet in Rome gearriveerd toen de naus overleed. panelen jj .jj 355 Itr. f25.-. speciaalzaken I Bestel per post via giro- overschrijving op ons postgiro nr: 47580 Veel bekijks trok de Duitse kustvaarder „JUV”, die woensdag nacht vastliep op het strand van Westerschouwen. In de loop van donderdag is het schip vlot getrokken door de sleepboot Themi uit Vlissingen. Het lek in het schip is gedeeltelijk gedicht. -• BOEKHANDEL Ged. Oude Gracht 27 Jacobijnestraat 3-5-7 Haarlem

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4