Boom als 2295 langs sluizen en havens 5 Philips Kleuren T.V. jubileum cadeau I burgerlijke stand O' I petri interieur dons dekbedden Fuikenlichters bij Vissershaven op heterdaad betrapt CBS-enquête onder Velsense bedrijven Jasperina twee maal in Stadsschouwburg Schilder genoot door steunfraude dubbel inkomen tijdelijk zeer speciale aanbiedingen I Speciale aanbieding VELSEN I PHILIPS KLEUREN-TV 26C857 VRIJDAG 1 de ruijter intermeubel Walter Knoll collection zitmeubelen op hoog niveau W w M er m 71 te ia 4, ry !7, ns ie ie tr il- >1 t, 1 iÏM IJMOND er (ADVERTENTIE) bi- n W- M MMM Wij bieden dit apparaat aan voor ',v. 3 - F (ADVERTENTIE) 3 3 wooncentrum marktplein24-30 ijmuiden (ADVERTENTIE) I i II Bij het verschijnen van de politie doken de drie fuikenlichters in paniek te water. Aanhouding leverde na deze merkwaardi ge reactie uiteraard geen problemen meer op. Druipnat vielen de mannen in handen van de politie. Het drietal hoorde thuis op een Katwijkse viskotter die in de Vissers haven ligt afgemeerd. Rijverbod. Aan een 51-jarige Zaankan- ter is in de nacht van woensdag op donder dag een rijverbod opgelegd door de Heemskerkse politie. Hij reed onder in vloed over De Baandert. Ook de Bever- wijkse politie greep een dronken rijder in de kraag. Het was een 40-jarige Heemsker ker die, omdat hij al eens eerder dronken achter het stuur had gezeten en was aange houden, ditmaal zijn rijbewijs en zijn auto moest inleveren. VELSEN. Op het Hoogovensterrein is donderdag tegen een 26-jarige inwoner van ’s-Hertogenbosch proces-verbaal op gemaakt wegens valsheid in geschrifte. De jongeman stond op de loonlijst bij een schildersbedrijf in zijn woonplaats dat voor Hoogovens schilderwerk uitvoert en genoot gelijktijdig een bijstandsuitke ring. Na verhoor door de Velsense politie is hij donderdag weer op vrije voeten ge steld. Of dit geval van steunfraude tot gerechtelijke vervolging aanleiding geeft is ter beoordeling aan de Officier van Justitie in ’s-Hertogenbosch. VELSEN. In verband met de grote belangstelling heeft de Velser Kunst kring „Voor Allen” een extra voorstelling van de nieuwe Jasperina-show „Thuis Best” ingelast. Op de vrijdagen 13 en 20 oktober is de kabaretière in de Stads schouwburg te zien, beide avonden vanaf 20.15 uur. Jasperina de Jong wordt in haar nieuwe show geruggesteund door een vier leden tellend balletgroepje, twee zangers en een vijfmans orkest. In „Thuis Best” worden teksten gebruikt van Ivo de Wijs, Kees van Kooten, Lennaert Nijgh en Eric Herfst, die ook voor de samenstelling en regie van het programma tekent. De muziek is geschre ven door Joop Stokkermans, Harry Ban- nink, Pieter Nieuwint, Jan Huydts en Gil- do del Mistro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. VELSEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek in Heerlen werkt het zakelij ke cijfermateriaal dit jaar bij door een landelijke bedrijfstelling die tussen 9 ok tober en 10 november in Velsen wordt gehouden. De plaatselijke ondernemers hebben hiervoor inmiddels een vragen lijst in de bus gehad. De Velsense ondernemers kunnen bin nenkort een CBS-ambtenaar aan de deur verwachten voor invulling van de enquête formulieren. De laatste zakelijke informa tie bij het CBS dateert van 1963 toen voor het laatst een landelijke bedrijfstelling werd gehouden. ZIJLWEG 36-38 HAARLEM. TEL. (023) 31 63 99 had, kreeg het schip de naam Goos en is tot 1959 in de vaart gebleven en werd toen tot werkboot gedegradeerd. De op de foto liggende Friesland was van 1919 en gebouwd door de werf van Jonker Stans te Hendrik Ido Ambacht en mat 392 bruto ton bij een lengte van 42,21 m. De machine, van 750 pk, was geleverd door Perm Bauduin te Dor drecht. Dit was de tweede Friesland, welke in 1933 werd verkocht naar Rusland en de naam Pamiat Rustana kreeg. De naam Vlaanderen is niet terugge keerd terwijl Bureau Wijsmuller vandaag de dag nog steeds in het bezit is van een sleepboot Friesland maar daar is nog een andere onder die naam aan voorafgegaan. Het was in augustus 1957 toen de 244 bruto ton metende motorsleepboot Friesland nieuw in bedrijf kwam afkomstig van de jn- ver VOOR DE ECHTE HIFI Kennemerlaan 76-78 - IJmuiden - Tel. 02550-15726 EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJKOSTEN GEBOREN: N. Uzel-Biyikli, z., IJmuiden; H. Jonge- jan-de Back, d., Ijmuiden; C. A. H. van Hensbergen-Gladon, d., IJmujden; M. Oli vieri-Alessandria, d., Ijmuiden; P. van der Aart-van Saane, z., Santpoort; M. H. Fen- nema-Adrichem, z., Velsen-Noord; C. Bak- ker-Keur, z„ Ijmuiden. GEHUWD: O. E. J. Luijben en A. A. Vis, Velsen- Noord; T. Kleefstra en M. E. Walthuis, Santpoort; G. Kwant en M. Douwstra, Em- meloord; P. A. de Graaf en A. E. Aarden burg, Umuiden; G. P. M. van de Bor en E. T. de Brouwer, Haarlem; M. Vogel en I. E. Kok, Santpoort; R. R. W. Giesberts en A. C. Admiraal, IJmuiden. m g- er 14 31. ze n- ot iy ij sn I IS ’i y 5 VELSEN-NOORD. De receptie ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum van de vrijwillige bedrijfsbrand weer van Van Gelder Papier Velsen die woensdagmiddag in het gebouw Concor dia werd gehouden werd druk bezocht. Aanwezig waren onder meer deputaties van de gemeentelijke beroepsbrandweer onder leiding van commandant J.M. de Jong, de Hoogovensbrandweer onder lei ding van commandant ir. W. Singer en deputaties van Stork Velsen, de PEN- centrale en van andere vestigingen van Van Gelder Papier. Bedrijfsdirecteur ir. M. Veth gaf voor de aanwezigen eep kort overzicht van de ge schiedenis van het korps, dat in 1938 werd opgericht door ir. W.A. Staring. Aanvan kelijk was het korps tevens actief als ge meentelijke brandweer voor Velsen-Noord, als zodanig heeft het korps in de oorlog ook tal van grote branden buiten het bedrijf helpen blussen. De heer Veth riep nog een aantal grote branden terug in de herinnering, zoals de grote strobrand in het Houtpark in 1943, de bekende werf van Jonker Stans, iden tiek aan de Titan. Deze sleepboot is lang 31,50 m over alles en heeft twee Bolnes motoren van 1200 pk. De naam werd in december 1963 veranderd in Cycloop en toen op 3 september 1965 een nieuwe, grotere sleepboot bij Kramer Booy te Kootstertille te water werd gelaten kreeg die de naam Friesland als vierde van die naam. Deze behoort tot een serie van vier waarvan de Groningen in 1963 de eerste was en gevolgd werd door de Gelderland en de Noord-Holland waarmede de provin- cieklasse in ere werd hersteld. De nieuwe Friesland, welke 599 bruto ton meet en 48,38 m lang over alles is en, beschikt over twee motoren van 4200 pk behoort sedert december 1965 tot de vloot van Bureau Wijsmuller. ARIE VAN DER VEER brand van de papiermachine 14 in 1954, de houtstofbrand in 1961, de brand van pa piermachine 51 in 1972, de celstofbrand bij het Havenbedrijf in 1973 en de grote brand in de nieuwjaarsnacht van 1 januari 1975. Al deze branden hebben de paraatheid van het korps duidelijk onderstreept, al dus de heer Veth, die zich namens het bedrijf gelukkig prees met dit uit 32 vrij willigers bestaande korps. Vervolgens schonk hij commandant J.P. J. Willems een levende „rooie haan” als mascotte. Onder grote hilariteit overhandigde commandant Willems vervolgens een geslachte kip aan directeur Veth. Commandant De Jong van de beroeps brandweer van de gemeente Velsen ging uitgebreid in op de uitstekende samenwer king die bestond tussen zijn korps en dat vah Van Gelder. Die samenwerking was begonnen in 1953, toen een gemeente- brandweerauto op het fabrieksterrein werd geplaatst, en geïntensiveerd toen in 1957 de tunnel werd geopend. Ook ir. W. Singer van Hoogovens roemde de samen werking tussen zijn korps en dat van Van Gelder, en schonk het jubilerende korps een envelop met inhoud. De brandweerlie den van Van Gelder schonken deze enve lop op hun beurt aan een door hen aange wezen goed doel, de aanleg van speelwerk- tuigen bij het peuterbad in het Wijkeroog- park. Daarna kwamen nog de zusterkorpsen van Wormer en Renkum aan het woord, waarbij het korps uit Wormer een met planten gevuld blusapparaat overhandig de en het korps Renkum een oude koperen spuitpijp op standaard. Verder werden er nog talrijke bloemstukken aangeboden aan de jubilerende brandweerlieden. De heer M.W. Redelijkheid tenslotte feliciteer de namens de ondernemingsraad het korps en in het bijzonder twee van haar leden, de heren A.H. Exalto en J. Tijtsma, die beiden dertig jaar deel uitmaakten van de vrijwillige brandweer. Na alle officiële toespraken kondigde directeur Veth ten slotte aan dat voor de korpsleden en hun echtgenotes nog een aparte feestavond in het verschiet ligt, waarna alle aanwezigen overgingen tot een gezellig „nablussen”. »»0fU 1/ IJMUIDEN. De Velsense politie maakte donderdagnacht aan de kop van de IJmuidense Vissershaven nabij de Vuurtorenstraat proces-verbaal op tegen drie Katwijkers wegens visstroperij. Zij werden tegen de ronding tussen Vissers haven en Haringhaven betrapt bij het lichten van de fuiken die daar door een IJmuidense beroepsvisser waren uitge zet. ONDERTROUWD. A. B. Prijs en C. Helder, beiden te Ijmui den; M. M. Buntsma, Beverwijk en J. M. P. Hamers, Velsen-Zuid; F. J. G. M. Meir- mans en B. M. M. van Duijnen, beiden te Heemstede; R. vkn Leeuwen en Y. Hu berts, beiden te Ijmuiden; A. C. M. Basten M. J. Stals, beiden te Ijmuiden; A. P. M. Duivenvoorden, Ijmuiden en G. G. M. de Graaf, Santpoort; K. de Gier en C. van der Werff, .beiden te Ijmuiden; A. G. M. van Bemmelen, Vlissingen en G. A. Kramp, Santpoort; G. U?ar en M. E. van der Poll, beiden te Haarlem; J. Leunk, Haarlem en C. W. Kempe, Ijmuiden. Het was in 1906 toen de nog jonge koop- vaardij-kapitein Johs F. Wijsmuller met het zogenaamde „uitbrengen” van sche pen onder eigen zeil of stoom begon. Hij bracht onder andere voor de Nederlandse regering meerdere schepen, sleepboten, zelfstomende baggermolens en dergelijke naar hun overzeese bestemmingen en ver wierf zich daarmede een dermate goede naam, dat hij zich in 1911 te Baarn vestig de onde de naam Bureau Wijsmuller. Naast dit soort werk ging hij zich bezig houden met de handel in sleepboten en liet later hele series bouwen met de bedoeling deze naar het buitenland te verkopen. Meestal bracht zijn eigen personeel deze boten dan op eigen kracht en zo mogeïijk met één of meer sleepboten op sleeptouw naar hun bestemming. De stoomsleepboot Holland van 500 pk was zijn eerste object, welke in 1913 nieuw werd opgeleverd en in 1915 naar Rusland is gegaan. Gedurende 1914-1916 volgden de Friesland, Zeeland, Utrecht, Limburg en Drente, namen die we later bij Wijsmul ler wederom tegen komen want het bedrijf heeft later een grote ontwikkeling onder gaan en trots de moeilijke tijden waarme de men te kampen heeft gehad behoort Bureau Wijsmuller tot de vooraanstaande sleepvaart- en bergingsondernemingen ter wereld en is in Ijmuiden gevestigd. Aan het begin van de dertiger jaren'hebben sleepboten veel gebruik gemaakt van de haven van Vlaardingen en op de foto zien we er enkele liggen in de Koningin Wilhel- minahaven aan de kade voor de Zeevishal. Het zijn de Vlaanderen en de Friesland. De Vlaanderen was een stoomsleepboot welke in 1921 bij de Scheepswerf Nimmer- rust in Lekkerkerk voor Bureau Wijsmul ler gereed was gekomen, groot 289 bruto ton, 42,43 m lang. De voortstuwingsinstal- latie bestond uit 2 kolen gestookte Schotse ketels met een 3 cil triple expansie machi ne, fabrikaat Machinefabriek Avontuur, vermogen 525 pk. De Vlaanderen werd in het jaar 1933 verkocht aan de Tees Towing Co Ltd te Middlesbrough en kreeg de naam Queens Cross. Deze Britse sleep- vaartonderneming deed de sleepboot in 1948 van de hand, en kwam terecht in ons oude Oost-Indië. Aangekocht door de Ne- derlands-Indonesische Steenkolen han dels maatschappij, gevestigd in Amster dam, die meerdere sleepboten in eigendom „Deze esdoorn is ons feestgeschenk aan de buurt. Vijftig jaar onderwijs be tekent ook vijftig jaar overlast. Laat dit een stukje genoegdoening zijn”. Het schoolhoofd P. Egnervan de jubilerende Jan Ligthartschool in IJmuiden-Oost zei dit donderdagmiddag met enige stem verheffing kort na het planten van een esdoorn voor de „school met het rieten dak” aan de Eksterlaan. De twee jongste leerlingen van de school, Erica Blaas en Ingeborg van der Giezen, werden met dit karwei belast. De Jan Lighthartschool viert deze week drie volle dagen feest naar aanleiding van het gouden school- jubileum. Het planten van de boom aan de Eksterlaan was donderdagmiddag als startsein bedoeld voor de festiviteiten. De heer J. Tanger woont 42 jaar aan de Eksterlaan en heeft al die tijd volop meegeleefd met de ups en downs van de jubilerende basisschool. De herhaalde lijke vernielingen aan het gebouw noem de hij in een dankwoord namens de buurt een onvermijdelijkheid. De over last die de school voor de naaste omge ving zou opleveren heeft ons uitsluitend plezier opgeleverd. Gering ongerief als klauterpartijen op tuinmuurtjes valt daarbij totaal in het niet”, zo verzekerde hij. 66 cm „in-line" HiBri grootbeeld Voorkeurinstelling voor 12 zenders Ingebouwde HIFI luidsprekerbox. Infrarode afstandsbediening Aangepast voor V.C.R. Veertig jaar brandweer bij Van Gelder Papier 4*' Bedrijfsdirecteur Veth van Van Gelder (links) overhandigt brandweercommandant Willems een levende „rooie haan” als mascotte. f j t

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7