Politie Haarlem ontmoeten I I Weer onderzoek naar dood van paus geëist SARKIS NAAR DAMASCUS Anti-Lunsbetoging in Groningen Breznjev wil Carter Volvo Car: geen uitbreiding pakt handelaren in heroïne Verzekeren,qeld voor risico's I HANAU >studimo< wonen, slapen, werken: alles samen in één programma van iwngrawWR® Keus kabinet zou op Orion gaan vallen Op de vlucht voor het water ft het woord b aan... vandaag: Verkeerd geciteerd over neutronenbom het weer g H „Op korte termijn geen motie van wantrouwen” agenda pagina 41 Na SALT-akkoord Den Uyl: En verder... Droog Macao KOCHIE-BOBOIS Maat /poofbank luert nadartandMMMH een bank van deze tijd I I ZATERDAG 7 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) 56 Godfried Bomans: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 287 pagina's Lente in de kerk Boekt uw reis bij Reisbureau „SUCCES” Generaal Cronjéstraat 27 Haarlem - Tel. 023-264294 Hostellerie Roozendaal Overveen - Tel. (023)-326710 Receptieprijzen f 1,50 Goed bereikbaar. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteravond unaniem een resolutie aangenomen, waarin de strijdende partijen in de Libane se hoofdstad Beiroet worden op geroepen onmiddellijk de vijan delijkheden te beëindigen. Bo vendien is het toelaten van het Rode Kruis om gewonden te eva cueren en het verlenen van huma nitaire hulp in de resolutie opge nomen. E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Geit Haarlem - Oude Groenmarkt 20-22 achter de oude St. Bavo. 1, Maar niet alleen voor mijn verzeke ring kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. Kortom, voor al die geldzaken, waar ik thuis geen antwoord ICX op kan vinden. NIEUWE GENERATIE HOOGTEZONNEN y ÓRIGNAL MATHOT Souffleur Ben Muys Eenzaam Spitsbergen Alternatief boterbriefje Makelaarskantoor Parklaan 14a. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland2,3 Plaatselijk nieuws4,5,7, Kunst9 Radio en televisie/Strips.... 13 Economie15 Sport16,17 Kerkdiensten4 i B Umuider Courant I Resolutie Veiligheidsraad 1 strijd in Libanon staken Zie verder pagina 3 7 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 Zie pagina 3 (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Enkele honderden demonstranten hebben gisteren een betoging georganiseerd bij het academiegebouw in Groningen naar aanleiding van een bezoek van secretaris-generaal Luns van de NAVO, die een lezing kwam houden voor het Groninger studentencorps. Met de actie wilde de provinciale werk groep „Stop de neutronenbom” proteste ren tegen „de opvattingen van mensen als Luns vóór de produktie van de neutronen- Droog weer met wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Zwakke tot mati ge wind uit zuidwest tot zuid. Maximum temperaturen omstreeks 18 graden Weersverwachting van het KNMI tot hedenavond: BEIROET (Reuter). De Libanese pre sident Elias Sarkis is gisteravond naar Damascus vertrokken voor besprekingen met de Syrische president Hafez El-Assad, die pas is teruggekeerd van een bezoek aan Moskou. Dit heeft Radio Beiroet mee gedeeld. Assad had Sarkis telefonisch benaderd over de veiligheidssituatie in Libanon, voordat de Libanese leider naar de Syri sche hoofdstad vertrok. Sarkis wordt vol gens Radio Beiroet vergezeld door minis ter van Buitenlandse Zaken Foead Boe- tros, legerbevelhebber Victor Khoury, ko lonel Sami Al-Khatib, die commandant is van de Arabische vredesmacht in Liba non, en minister van Financiën Farid Ra phael Puin- an vuilafvoer par container Zover is het echter nog niet, er zijn al enkele veranderingen van de Amerikaan se houding in de juiste richting „maar die zijn onvoldoende om te kunnen zeggen dat de kwestie al is opgelost”. Gromiko zei te hopen dat het realisme in de VS zal zegevieren. Carter had hem bij zijn jongste gesprek gezegd te menen dat het Congres de overeenkomst wil ratifice ren. MOSKOU. De Russische president Breznjev is bereid tot een ontmoeting met zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter. Dit heeft de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko gisteravond in Moskou gezegd. De ontmoeting zal vglgens hem kunnen plaatsvinden als het nieuwe SALT-verdrag klaar is. Gromiko zei dat de SU veel belang hecht aan goede betrekkingen met de VS omdat vrede tussen beide landen vrede voor de hele wereld betekent. Gromiko veroordeelde de overeenkomst van Camp David, „die geen steun krijgt bij de Arabische landen”. Egypte is volgens hem geïsoleerd. „Wij zijn ervan overtuigd dat de toekomst de zwakte van deze over eenkomst zal aantonen”, zei hij. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De politie hield een 30-jarige Haarlemse aan, die in het bezit bleek te zijn van tien strips heroine. Ook werd in hët huis een 19-jarige Haarlemmer aangetroffen, die zeven gram van het verdovende middel bij zich had. Beiden zijn op het bureau ingesloten. De politie stuitte verder op een 28-jarige en een 20-jarige Haarlemmer, die kleine hoeveelheden drugs bleken te. bezitten, naar hun zeggen bestemd voor eigen ge bruik. Dit tweetal is na verhoor huiswaarts gezonden. De heroïne is in beslag geno men. HELMOND (ANP). Een woordvoer der van Volvo Car in Helmond heeft ont kend dat er plannen zijn de personenauto fabriek van Volvo in Bom uit te gaan breiden. „De uitlatingen deze week van Volvo-president Gyllenhammer uit Pa rijs over opvoering van de produktie- aantallen zijn verkeerd geïnterpreteerd”, aldus de zegsman. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft gistermiddag een inval gedaan in een woning aan de Bakkerstraat, omdat men over sterke aanwijzingen beschikte dat er in het pand heroïne werd verhan deld. Het minuscule schiereiland Macao, dat klein en nietig tegen de Volksrepu bliek China aanleunt, is de laatste Por tugese provincie over zee. Zoals ook met Hong Kong het geval is, gedoogt Peking deze status, en ziet de „kolonis- tische vlek” als een welkome uitlaatklep op velerlei gebied. Udo J. Buys was te gast in dit Portugese stukje China en schrijft erover in Erbij. De rooms-katholieke kerkelijk leider in West-Duitsland, kardinaal Joseph Hoeff, heeft gezegd dat de christenen in Libanon met uitroeiing worden bedreigd. Verschillende ambasades in Beiroet zijn tijdens de aanhoudende gevechten on der vuur genomen. Er vielen verschil lende gewonden. Den Uyl vindt wel, dat het huidige kabi net niet zolang mag zitten dat het Bestek ’81 kan uitvoeren. „Dit kabinet heeft geen juist antwoord op het probleem van de werkloosheid”, begoogde hij nogmaals. Met een lange periode van een kabinets formatie nu is Nederland evenwel niet gediend. Den Uyl maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van cijfers uit een enquête van het bureau Intomarkt onder 1100 mensen ongeveer drie weken geleden. Volgens het onderzoek van Intomart heeft 42 percent van de Nederlanders veel vertrouwen in het kabinet-Van Agt en 43 percent weinig. 61 percent vond dat het nu niet de juiste tijd was het kabinet naar huis te sturen, 28 percent was wel die mening toegedaan. Volgens premier Van Agt tonen deze cijfers aan, dat de mensen best begrijpen „dat wij proberen er het beste van te maken”. BIJ HET GEZONDHEIDSHUIS ZIJLSTRAAT 69-HAARLEM TEL 310750 De grootste medische speciaalzaak in Kennemerland leiders. De Sovjet-Unie zou hebben toege zegd in de V-raadvergadering geen ge bruik te zullen maken van het vetorecht. De Amerikaanse regering vreest dat een uitbreiding van de strijd in Libanon cata strofale gevolgen zal hebben voor de over eenkomsten die onlangs in Camp David bereikt zijn Een dringende oproep van het Witte Huis aan de Syrische president Assad om een staakt-het-vuren in Libanon te ber- werkstelligen, heeft geen enkel resultaat gehad. Assad blijft bij zijn standpunt dat de Syrische troepen in Libanon ter be schikking staan van de Libanese regering. Op het hoofdkwartier van de VN is giste ren uitvoerig overleg gepleegd over de situatie in Libanon. De VS willen een drin gende oproep van de Veiligheidsraad tot een wapenstilstand en tot troepenschei ding. De Arabische landen eisten een ver oordeling van de Israëlische interventie in Libanon. De VS zijn echter tegen een reso lutie waarin een eenzijdige veroordeling van Israel komt. Na een spoedberaad van de Israëlische parlementaire commissies voor Defensie en Buitenlandse Zaken heeft minister Weizman van Defensie gisteren opgeroe pen tot beheersing en voorzichtigheid inza ke de gebeurtenissen in Libanon. Hij zei dat Israel de gebeurtenissen in Libanon op de voet volgt, maar dat het vooralsnog niet van plan is tot militaire inmenging op grote schaal over te gaan. Egypte heeft gisteren een beroep op Is rael gedaan om zijn steun aan de rechtse krachten in Libanon te beëindigen. De Veiligheidsraad ondersteunt de in spanningen van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim een staakt-het-vuren tot stand te brengen. De gehele dag is gisteren tussen de ge sprekspartners van de Veiligheidsraad overleg gepleegd. Nadat volledige over eenstemming tussen de Verenigde Staten en de Arabische landen was bereikt kwam de Raad bijeen. In een zitting van slechts enkele minuten hadden alle 15 leden una- miem hun goedkeuring aan de resolutie verleend. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance trad tijdens het vooroverleg op namens de Verenigde Staten, terwijl Koeweit uit naam van de Arabische landen sprak Het initiatief tot deze bijeenkomst van de V-raad is uitgegaan van de Amerikaan se president Carter. Hij zou hierover con tact gehad hebben met de Russische presi dent Breznjev I de Franse president Giscard en andere bom en vóór de opvoering van de kernbe wapening”. Door arm in arm te gaap staan dwongen de demonstranten de bezoekers van de besloten lezing zo naar binnen te gaan, dat zij alleen langs het front van de demon stranten konden lopen. De bezoekers wer den ontvangen met luid gejoel, gefluit en de fascistengroet. Luns verklaarde in de pers verkeerd te zijn geciteerd over een Amerikaanse be slissing ten aanzien van de neutronen bom. „Ik heb niet gezegd dat Amerika nu maar snel een beslissing moet nemen, ik heb alleen gezegd dat ik niet verwachtte dat een Amerikaanse beslissing nog jaren op zich zou laten wachten, maar dat dat waarschijnlijk binnen enkele maanden valt te verwachten”. Het gaat fout met de huisdierrassen. De bastaard floreert, maar het echte ras verloedert waar de boer bij staat. Waar i is bijvoorbeeld de echte Veluwse geit gebleven? Uitgestorven. De Groningse knol is er ook al niet meer en het Gelderse paard wordt reeds wit om de neus. Een verhaal over een alarmeren- I de situatie Afgelopen zondag klonk voor de aller laatste keer de naam Boudewijn Maat door de speaker van het Haarlemse Pim Mulier Stadion. Daarmee kwam een einde aan de lange loopbaan van de succesvolle honkballer. Jan van der Nat keek met hem terug op 25 jaar fijne en vervelende ervaringen. fe. Haarleip Tel (023) - 31 79 00 Or' gehele dag /V*» geopend, ook C/'m tijdens de lunch- pauze en donderdagsavondx. Niemand heeft minder tijd dan degene die niets te doen treeft. Een woordvoerder van DSM heeft bevestigd dat het concern in grote moei- 1 lijkheden verkeert. De verliezen in Lim burg zullen aan het eind van het jaar zo’n 200 miljoen gulden bedragen. Naar schatting 2000 arbeidsplaatsen zullen tot 1983 verloren gaan zonder dat er ontslagen vallen. Den Haag - In Den Haag gaan geruchten dat het kabinet steeds meer begint te voe len voor de aankoop van het Amerikaanse Lockheed-Orion-vliegtuig als vervanger voor de sterk verouderde Neptune-pa- trouilletoestellen. Ook de president van de raad van bestuur van Fokker, F. Swart- touw, zegt te hebben vernomen dat het ka binet van plan is de Orion (die per stuk 200 miljoen gulden goedkoper is dan de Franse concurrent Breguet Atlantic) te kopen. Fokker heeft steeds benadrukt dat het Franse toestel weliswaar veel duurder in aanschaf is, maar veel meer compensatie - orders (dus werkgelegenheid) oplevert dan bij de aankoop van de Lockheed-machine. Het vliegtuigconcem voorziet een uiterst on zekere toekomst wanneer de Atlantic niet wordt gekocht. Van de zijde van de marine zou recentelijk bij het kabinet sterk op de aanschaf van de Orion zijn aangedrongen. Men acht het Amerikaanse vliegtuig wat zijn militaire ca paciteiten betreft beter voor zijn taak bere kend - het opsporen van ondermeer onder zeeboten - dan de Atlantic. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Oppositieleider Den Uyl zal op korte termijn geen motie van wantrouwen indienen tegen het kabinet- Van Agt naar aanleiding van Bestek ’81. i Hij heeft dat gisteravond gezegd in een •uitzending van de actualiteitenrubriek van de KRO-televisie, Brandpunt. t? Een Indiase vrouw loopt met haar kind door het overstroomde gebied ten zuid-oosten van Calcutta. Veel huizen zijn door de buiten de oevers getreden rivieren weggespoeld, ter wijl op rijstvelden en andere land bouwgronden de oogst volledig verlo ren is gegaan. ROME (AP). Een vooraanstaande rechtse Spaanse politicus heeft zich giste ren gevoegd bij een ultra-conservatieve Italiaanse organisatie die zich er voor inzet een onderzoek naar de doodsoorzaak van paus Johannes Paulus I in te stellen. Blafs Pinar, voorzitter van de Fuerza Nueva (nieuwe kracht), een politieke orga nisatie die pro-Franco gericht is, zei op een persconferentie dat het niet uitvoeren van autopsie op het lichaam van de paus, ge leid heeft tot de veronderstelling dat de paus geen natuurlijke dood is gestorven. „Een onderzoek of een autopsie zou de doodsoorzaak aan het licht doen treden en zou vele bezorgde katholieken gerust stel len”, aldus Pinar. „In Spanje hebben we nooit geweten dat de paus last van z’n hart had.” Pinar was in Rome om deel te nemen aan de algemene vergadering van de Civil- ta Christinenana, een kleine, ultra-rechtse rooms-katholieke organisatie. Dinsdag heeft deze organisatie een petitie inge diend bij het Vaticaanse Hof met het ver zoek een gerechtelijk onderzoek te gelas ten naar de „ware doodsoorzaak” van de paus. Diezelfde dag zei kardinaal Silvio Oddi, lid van de Vaticaanse curie, dat h‘et heilige college het verzoek zelfs niet in overwe ging zal nemen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1