Leden FBO unaniem voor shirtreclame Joop Wildbret J Hovenkamp Roda kwaad Veld Haarlem smaller Geels N Europese titel ondanks uitvallen 1 op arbiter Boete Ajax „brons" r F door Govert Wisse Moeizame zege PSV tl MAANDAG 9 OKTOBER 1978 z Fouten Risico 12 13 I I I I 2 - a I -M" J ik J *1 Pech Lammers niet fataal i FRANS REUSER OPVALLEND TEGEN TWENTE (Van onze sportredactie) i che JAN PREENEN (Van onze sportredactie) n. ot )l. Barry Hughes: publiek opjutten ït »z [>ndsen 11,80 iag ter UTRECHT. FC Utrecht heeft gis teren de 32-jarige Joop Wildbret (ex- Haarlem) voor een jaar gecontrac teerd. Het is de bedoeling dat deze speler al zaterdagavond in de beker wedstrijd tegen Heerenveen zijn eerste wedstrijd voor FC Utrecht zal spelen. In het verleden heeft het sectiebes- tuur van het profvoetbal, dat aanvan kelijk voorstander was van shirtrecla me, zich tegen de verwezenlijking van dat plan verzet. Gevreesd werd dat de subsidies van de overheid in gevaar zouden komen en dat ook ten aanzien van de televisierechten financiële ver liezen zouden worden geleden. Wildbret: „Ik heb een half jaar terug met Haarlem mijn laatste wedstrijd ge speeld tegen FC Amsterdam. Daarna ben ik geblesseerd geraakt en bij mijn terugkeer heb ik mijn vaste plaats in het eerste elftal van Haarlem niet kun nen heroveren. Daarom ben ik blij dat ik bij FC Utrecht de kans krijg om te laten zien dat ik nog niet ben afgeschre- ven.” DEN HAAG. Hugo Hovenkamp van AZ’67 is gisteren door bondscoach Jan Zwartkruis als zestiende speler aangewezen voor de selectie, waaruit het Nederlands elftal voor de wed strijd tegen Zwitserland wordt samen gesteld. Hovenkamp neemt de plaats in van Wim Jansen (Feyenoord), die zo ernstig geblesseerd is dat hij woensdag onmo gelijk in Bern tegen de Zwitsers kan uitkomen. Trainer Cor Brom moet ook 500 Zwit serse Franken (650 gulden) overmaken aan de UEFA. Hij werd namelijk be straft wegens het herhaaldelijk verla ten van de spelersbank en het zonder toestemming betreden van het speel veld. De strafcommissie van de UEFA heeft tijdens zijn vergadering van za terdag in totaal voor meer dan 30.000 gulden aan boetes opgelegd aan clubs en nationale bonden plus trainers. De schutters, die Geels voorgingen in het klassement van het voetbalblad France Football zijn Hans Krankl van Rapid Wien met 41 doelpunten en Car los Bianchi van Paris St. Germain met 37 treffers. Twee spelers werden vier wedstrij den geschorst. Ozer van het Turkse Adanaspor en Kalisas van Olympiakos Piraeus. PARIJS. Ruud Geels zal donder dag in Parijs de „bronzen” schoen ont vangen voor zijn derde plaats op de Europese topscorerslijst. Voor Ajax maakte hij in het vorige seizoen 32 doelpunten. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Spitz Kohn, de trainer van FC Twente, is teruggekeerd tot een slogan, die in het verleden het lijkt jaren geleden hoogtij vierde in de voet ballerij. „Aanvallen is de beste verdedi ging”, flitste het plotseling door het hoofd van de Luxemburger. Sindsdien speelt FC Twente aanvallend voetbal. Ook, en zeer nadrukkelijk zelfs, in de uitwedstrijden. De ploeg wenst geen genoegen meer te nemen met een gelijk spelletje, dat is behaald met achteruit- of „vrouwen-en- kinderen-eerst-voetbal”. De aantrekkelijkheid van het duel werd nog verhoogd, doordat beide ploegen zeer regelmatig fouten maakten en er daar door voor de doelen hachelijke situaties ontstonden. De eerste keer was dat het geval in de zevende minuut, toen Rob de Kip na vermeend buitenspel kon door gaan en Joop Böckling aanspeelde. De jeugdige spits schrok kennelijk zo van de kans, dat hij oog in oog met doelman Pasveer finaal over de bal heentrapte. Die plotselinge uitvallen waren het ge volg van de tactiek van Twente, dat alle drie zijn middenvelders een aanvallende rol wilde laten spelen. Dat doelpunt had een lawine van toiletpa pier in het doelgebied van Pasveer tenge volge. Barry Hughes werd naar de suppor ters gestuurd, maar de Brit was niet van plan de fans echt te waarschuwen. Met gebalde vuisten en met de vingers de voor delige Haarlemse score aangevend, jutte hij het publiek nog meer op. Beek kon daarop niet anders dan lachend reageren. Ab Gritter, zijn Twentse collegaspits, verstond in de vijftiende minuut die kunst beter. Thoresen leverde een voorzet af, die door Boersma werd gemist en de bal lag voor de tweede maal achter de Haarlemse doelman. Omdat Twente meer wilde, kreeg de defensie van Haarlem geen rust en Frank van Leen moest aan de noodrem trekken, toen Sanchez Torres hem voorbij snelde. Dat gebeurde binnen het straf schopgebied, maar Jan Beek vond het niet nodig om daarvoor de bal op de stip, te deponeren. Even kreeg Haarlem het nog moeilijk. Boersma moest een merkwaar dig stuiterballetje op vreemde wijze ver werken. Het was een laatste stuiptrekking van Twente, dat evenals Haarlem trouwens aan het eind van zijn latijn was. Ver wonderlijk was dat niet, omdat iedereen zich gedurende vijf kwartier volkomen had leeggespeeld. En de 5000 toeschou wers namen het de ploegen dan ook niet kwalijk, dat in de slotfase wat gas werd teruggenomen. X JAN VAN DER NAT VALLELUNGA. Het is Siegfried Stohr net niet gelukt om Jan Lammers van het Europese kampioenschap in de Formule 3 af te houden. De Italiaan, die bij zijn collega’s geen al te beste naam heeft, zat Lammers dit seizoen al drie keer - in Immola, Monza en Enna - dwars. De in Zwitserland geboren „brokkenpiloot” zette zijn wagen in de slotrace van de Europese titelstrijd in de Formule 3 op het Italiaanse circuit Vallelunga na anderhalve ronde an dermaal tegen de wagen van de Zand- voorter, waardoor beiden in het zand naast de baan terechtkwamen en zij een vervolg meteen konden vergeten. AMSTERDAM. Voor Vitesse is de uitwedstrijd tegen Ajax opnieuw een te zware uithoudingsproef gebleken. Vorig jaar werden de Arnhemmers met 3-1 op een zijspoor gezet, nadat zij een uur op kop hadden gelegen. Gistermiddag mocht de ploeg van trainer Henk Wullems 53 minuten de illusie koesteren met een posi tief resultaat te zullen opstappen. De Deen Frank Arnesen zorgde toen echter voor het keerpunt, waarna zijn landge noot Sören Lerby, Ray Clarke en Geert Meyer het standsverschil in nog drie doel punten tot uitdrukking brachten. Zoals zoveel trainers, had Wullems geen enkele moeite om zijn wedstrijdanalyse aan te passen aan de uiteindelijk met 4-0 nog royaal uitgevallen nederlaag. „Dit ver lies is volledig terug te voeren op het kwaliteitsverschil dat er nu eenmaal tus sen Ajax en Vitesse bestaat. Ik vind beslist niet dat we laf hebben gespeeld. We wer den gewoon naar achteren gespeeld. Vorig jaar liep het bij ons wat beter, maar wat wil je? Het Ajax yan nu is beter dan het Ajax van vorig jaar”. Die complimenten zullen overigens be paald niet van toepassing zijn geweest op het eerste gedeelte van de ontmoeting. In die fase zocht Ajax tevergeefs naar een oplossing voor de verwerpelijke tactiek van de tegenstander, die meestal voor het onderdeel verdedigen maar liefst zes a zeven spelers uittrok. Pas toen Ajax na 20 minuten dezelfde strategie begon toe te passen als in het UEFA-Cupduel tegen Atletico Bilbao, kwam Vitesse in moeilijkheden. Aanvoer der Ruud Krol schoof op naar het midden veld en liet Meutstege, Lerby en Zwam- boro (al na acht minuten ingevallen voor de met een verrekte spier uitgevallen Pim van Dord) achter in de defensie. De enige, die Vitsse toen nog overeind wist te houden, was Ben Nijhuis. De 27- jarige doelman groeide uit tot de onbe dreigde hoofdrolspeler van zijn team, door achtereenvolgens Arnesen, Ling (kopbal van een halve meter afstand van het doel), Meyer en Lerby met flitsende reacties van scoren af te houden. In de tweede helft wist Nijhuis nog acht minuten het ant woord te vinden op het pressievoetbal van Ajax, dat het nog altijd zonder middenvel der Dick Schoenaker moet stellen. Met Erkens, Tahamata en Arnesen ken de trainer Cor Brom echter geen enkel probleem met zijn halflinie, die na rust steeds vaker assistentie kreeg van linker- vleugelverdediger Lerby. De Deen leidde de nederlaag voor Vitesse in door in de 53ste minuut eerst Arnesen op weg te sturen naar 1-0 en vervolgens zelf voor 2-0 te zorgen, waardoor hij zich verzekerde van een ereplaats in de annalen van Ajax. Bursac, moest vervolgens ook nog goals toestaan aan Clarke en Meyer. Clarke, het grootste gedeelte van de wedstrijd toch weer onbewust een extra „steunpilaar” in de laatste linie van de tegenstander, zag in de 72ste minuut kans de bal in te koppen, nadat Erkens het leer op de onderkant van de lat had geknald. Meyer sloot daarna het eenzijdige duel af met een doeltreffend afstandsschot: 4-0. Ook Bert Jacobs, de oefenmeester van de eerste Limburgse eredivisieclub, was de mening toegedaan dat zijn club mede verantwoordelijk was geweest voor het uitermate boeiend schouwspel en dat men dienovereenkomstig beloond had moeten worden. Die uitspraak hield in feite een verkapt verwijt in aan scheidsrechter Jonker uit Voorburg, die in de tweede helft, bij een 2- 1-voorsprong van de Nederlandse lands kampioen, weigerde Roda JC een straf schop toe te kennen, toen Theo de Jong in het strafschopgebied door Van Kraay en Stevens in de mangel werd genomen. r EINDHOVEN. Landskampioen PSV en runner-up Roda JC hebben zaterdag avond in Eindhoven voor een klantenbin dend werkstukje gezorgd. Hoogstaand voetbal was het allemaal bepaald niet, maar er werd voor Nederlandse voetbal- begrippen kei- en keihard gewerkt. Dat er uiteindelijk een 2-1-eindstand in het voor deel van PSV op het scorebord verscheen, was voor de Brabanders mooi meegeno men, maar toch vond Kees Rijvers: „Der gelijke wedstrijden zouden eigenlijk geen verliezer mogen opleveren. Wanneer twee ploegen elkaar met een dergelijke inzet bekampen, zouden beide teams twee winstpunten aan hun totaal moeten kun nen toevoegen. Jammer genoeg is daarin niet voorzien”. Roda JC bood het min of meer door blessures gehavende PSV uitstekend te genspel. Doordat PSV evenwel net iets meer bewoog en iets meer creatieve oplos- singen wist te bedenken voor de diverse spelpatronen, kwam uiteindelijk de over- winning toch verdiend bij PSV terecht, hoewel de Eindhovenaren na een kwartier al tegen een 0-1-achterstand aankeken, toen een vrije trap van Lees door Theo de Jong ingekopt kon worden, voordat de als versteend staande PSV-muur in actie kon komen. In de 39ste minuut, werd het 1-1 toen Willy van de Kerkhof vanaf de rechter flank een voorzet liet neerdwarrelen in het strafschopgebied van Roda, waar Seijkers de bal meteen op de schoen nam en onhoudbaar voor Jongbloed inkogelde: 1-1. PSV, dat in de tweede helft duidelijk sterker was, arriveerde in de 63ste minuut op 2-1 dankzij een doelpunt van Lubse. laim, en. en. dit euvel an. SPORTIF Wildbret volgt vandaag zijn eerste training in Utrecht, waarna nog eens een medische keuring volgt. Loopt die bevredigend af dan is zijn contract met FC Utrecht rechtsgeldig. Dat de wedstrijden van FC Twente op vreemd grondgebied daardoor voor het publiek een prettige zaak worden, is meer dan een aangename bijkomstigheid. De amusementswaarde scoorde gisteren bij Haarlem-Twente (2-2 uiteindelijk) dan ook hoog. Vooral omdat Twente bleef gaan. Ook nadat Ab Gritter voor de tweede keer een achterstand ongedaan had gemaakt. Zelfs toen bevonden de meeste spelers zich nog op de Haarlem-helft. Om alleen FC Twente de eer van een aangename voet- balmiddag toe te schuiven, zou de waar heid geweld aandoen. Ook Haarlem had duidelijk een aandeel in het geheel. De ploeg van Barry Hughes speelde fris voet bal, waarin Frans Reuser, Keith Masefield en Joop Böckling verrassende exponenten waren. Amsterdammer Frans Reuser stond voor de niet geringe taak om op het mid denveld het werk over te nemen van Piet van der Berg, die geblesseerd moest toekij ken. Hij slaagde daarin prima en kon, mede door zijn techniek en gave trappen, uitgroeien tot één van de beste spelers van het veld. Haarlem-FC Twente kon ook een leuke wedstrijd worden, omdat beide ploegen elkaar wilden laten voetballen. De keren dat scheidsrechter Jan Beek moest fluiten voor een overtreding bleven zeer ruim binnen de perken. Het feit dat de Haarlem- defensie pas in de 36ste minuut zijn eerste overtreding beging (Frank van Leen) illus treert dat zeer duidelijk. Voor het gelijke spel, dat tenslotte werd bereikt, had Barry Hughes tevoren blinde lings willen tekenen. Hij: „Ik vind dat Twente over een knappe ploeg beschikt. De kern speelt al jaren samen en als geen ander is Twente in staat de bal in de ploeg te houden. Natuurlijk is het jammer dat we twee keer een voorsprong uit handen hebben moeten geven, maar wanneer we een achterstand hadden opgelopen, waren we kansloos geweest.” Tot Europese club van het seizoen werd de winnaar van de beker voor landskampioenen Liverpool uitgeroe pen. Liverpool kreeg in totaal 30 pun ten en bleef daarmee PSV (27), Bastia (24) en Anderlecht (24) voor. Het eerste doelpunt van Haarlem kwam voort uit een ogenschijnlijk duidelijke bui tenspelsituatie. De Kip speelde Reuser aan, die zich ruim achter de laatste Twen- teverdediger bevond. Jan Beek reageerde niet. Joop Böckling wel. Hij sprintte in sneltreinvaart langs Bert Strijdveen en besloot die rush met een zeer knappe tref fer. De vraag was hoelang Haarlem die voor sprong zou kunnen vasthouden. Twente was vaak voor het doel van Boersma te vinden, vooral dankzij de frêle Spanjaard Manuel Sanchez Torres, die met grote re gelmaat de maximumsnelheid aan zijn laars lapte. Drie minuten voor de fust dook hij plotseling op om het knappe voor bereidende werk van Frans Thijssen af te ronden: 1-1. Sanchez Torres was ook verantwoorde lijk voor het enorm hoge tempo, waarmee Twente na de hervatting Haarlem pro beerde te overrompelen. Maar het doel punt viel aan de andere kant, toen Epi Drost een ongevaarlijke dieptepass van Böckling verkeerd beoordeelde en de jari ge Rob de Kip alleen mocht doorgaan (2-1). UTRECHT. De leden van de fede ratie van betaald voetbal organisaties (FBO) hebben zich zaterdag tijdens de jaarvergadering van de FBO in hotel Hoog Brabant in Utrecht met algeme ne stemmen uitgesproken voor de in voering van shirtreclame in het be taalde voetbal. „We zullen nu stappen bij de KNVB ondernemen”, aldus mr. Eric Vile, voorzitter van de FBO. „Ook zal moeten worden gesproken met de externe geldgevers van het betaalde voetbal.” Haarlem: Boersma; Masefield, Verkalk, Huyg, Van Leen; George, Reuser (Melgers), Haar (Van den Ban); Lensen, Böckling en De Kip. Twente: Pasveer; Strijdveen, Drost, Overweg, Wildschut; Thijssen, Van der Vail, Pahlplatz; Sanchez Tor res, Gritter en Thoresen ZÜRICH. De gewonnen wedstrijd tegen Atletico Bilbao op 27 septem ber heeft Ajax bijna 4000 gulden ge kost. De Europese Voetbalunie name lijk legde Ajax een boete op van 3000 Zwitserse franken, omdat er tijdens die wedstrijd rookbommetjes op het veld zijn gegooid en omdat het niet de eerste overtreding van dit soort is. Vitesse was overigens nauwelijks te ver gelijken met de équipe die vorig seizoen, dankzij een doelpunt van Terry Hendriks, zo lang het uitzicht op een verrassende score mocht behouden. Toen deden de Arnhemmers veel durf m hun spel en gingen ze erg doortastend te werk. Dit maal stond de angst echter centraal, wat duidelijk werd geïillustreerd door de op stelling van drie centrale verdedigers en maar twee aanvallers: Hermen Gerdsen en Terry Hendriks. 13,00a 2.00 425,001 >teerd 480,00 8,15 De 2-1 was voor Twente het sein om nog meer te gaan jagen. De vleugelverdedi- gers Strijdveen en Wildschut gingen mee in de aanval, wetend dat daarmee extra risico werd genomen. Dat resulteerde bij na in een derde Haarlem-doelp'unt, toen Douglas George de bal keurig voortrok. Böckling kwam echter centimeters tekort om in te kunnen koppen. Lammers, die slechts één punt voor sprong had op Anders Olofsson, zag op dat moment zijn titel in rook opgaan. Doordat de Zweed echter op een teleur stellende zevende plaats eindigde en daardoor niet in de punten viel, kon Jan Lammers, die evenals Olofsson vier overwinningen heeft gehaald, na afloop toch nog als Europees kampioen gehqldigd worden. Hij verzamelde evenveel punten als zijn Zweedse con- 112,0» 51,504 131,60 1.31 157,50 41,00 7,10 86,20 24,80 55,50 116,00 42,70 59,00 50,50 76,50 37,601 62,20 132,30 106,00 94,00 36,00 107,50 68,80 134,00e 65,60 41,50 35,60 58,50 77,00 44,20 39,40 >99,00 49,20 66,50 58,00 54,00 61,00 123,50 37,40 44,50 128,00 65,70 41,00 5,40 62,00 149,00 69,401 99,90e 174,00 60,50 55,00 127,00 48,50 25,10 72,50 63,00 92,00 53,20 34,50 128,00 88,000 60,20 52,500 184,00 37,50 87,70 112,50 57,200 57,50 47,10 45,10 290,00 165,00 133,00 305,00 F current (71), doch werd op grond van een groter aantal tweede plaatsen (vijf tegenover drie) zeker van de felbegeer de titel. Olofsson had minimaal vierde moe ten worden om het puntentotaal van Lammers te overtreffen. Hij had 30 ronden lang de tijd om zich van die positie te verzekeren, maar de Zweed duikelde daarentegen juist van een vijf de naar een zevende plaats.„Ik kwam eerst even naast de baan terecht en schakelde vervolgens mis. Daardoor konden twee wagens mij passeren. Jammer, maar ik gun Lammers de titel. Het is een aardige jongen”, aldus An ders Olofsson. In het Lammers-kamp werd menig hand gedrukt en wang gekust. De klei ne Zandvoorter heeft zestien races moeten knokken voor de Europese ti tel, die hem ongetwijfeld veel publici teit zal bezorgen. Hij heeft zich over het hele seizoen gerekend de meest con stante coureur getoond. Aanmerkelijk nam Anders Olofsson de leiding in de slag om het kampioenschap, op de hie len gezeten door de Italiaan Fabi, Lam mers en Bleekemolen. Fabi en Bleeke- molen (o.a. door beslommeringen in de Formule 2 en Formule 1) vielen halver wege het seizoen echter terug, terwijl Joop Böckling scoort het eerste doelpunt voor Haarlem. De sliding van Niels Overweg komt te laat. Drost (20) kan ook niets meer uitrichten. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Barry Hughes heeft het veld van Haarlem vijf meter smaller laten maken. Hughes over de reden: „Ons veld was 75 meter breed, terwijl alle andere velden hooguit 70 meter zijn. Ach, erg belangrijk is het niet, maar als je breed moet spelen tegen verdedigende ploegen, kan het een voordeel zijn. Voor de spitsen is het psychologisch van belang. Zij hoeven iets minder te lopen. Nogmaals erg belangrijk is het niet. Het wordt wat anders, wanneer ik de doelen kleiner laat maken. Theo de Jong: „Ik begin me zo langza merhand af te vragen wat er nu eigenlijk nog meer moet gebeuren om een straf schop mee te krijgen. Was dit dan nog niet duidelijk genoeg? Voor Jonker kennelijk niet”. I fcl op keeper Nijhuis Ajax stuitte lang De Zandvoortse autocoureur Jan Lam mers die in Italië het Europees kam pioenschap formule 3 behaalde. Olofsson weinig geluk had met een nieuwe wagen. Lammers kwam toen opzetten en had op een gegeven moment met nog twee wedstrijden voor de boeg acht punten voorsprong op de Zweed, die na enkele teleurstellende prestaties toch weer in zijn oude, succesvolle wagen stapte. In de voorlaatste race in Spanje, toen Lammers al kampioen kon worden, nam de coureur van het Racing Team Holland iets te veel risico, kwam in botsing met Rahal en moest zich dien tengevolge tevreden stellen met een zesde plaats. Olofsson verkleinde zijn puntenachterstand toen op Jarama door op de tweede plaats te eindigen, waardoor de wedstrijd op Vallelunga (ongeveer 30 km ten noorden van Ro me) de beslissing moest brengen. (zie verder de 3e sportpagina) Het 29ste doelpunt in deze competitie betekende tegelijkertijd ook de 2000ste treffer van de Amsterdammers sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954. Vitesse, dat Gerdsen en de met een spierblessure tobbende Bosveld verving door Bleijenberg en de eenmaal in vrije positie voor doelman Schrijvers falende

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13