Ian Smith en Mogelijk vervroegde Ongeregeldheden dr. Sithole in Zweedse verkiezingen VS op bezoek Iran houden aan H Duitse extremist Knoll overleden Regeringscoalitie houdt roer in handen in deelstaat Hessen VS beëindigen stop bezoeken aan Sovjet-Unie Cholera-epidemie in West-Bengalen zou-zou SALT-overleg begint weer op 22 oktober id SINGER - J tb W ,'WF W door Nico Scheepmaker lang Vier” islang n van in de eking ad de erlies deden 966 in iceer- titie assa drika Prins ander •en in as, zo zijn vader n. Hij innen CAIRO. (AFP en UPI) De belangrijkste Egyptische onder handelaar op het donderdag be ginnende vredesoverleg met Is rael in Washington, luitenant-ge- neraal Kamal Hassan Ali, heeft gisteren het vertrouwen uitge sproken dat er over twee of drie weken een vredesverdrag kan zijn. lLM schap- )77 tot totaal i en. De ■n het lersin- en de ging an te in de ds de daats d. De m de i VA- ireis BINNEN- EN BUITENLAND succes in II jn jon- er zoe- ng. zater- e krij- waar- egelen jeld in chauf- aldus ie ver- Zijn menée op de ng die nen. e door en be- 1 in de and te noeten ars en edrijf- arheid, ideren l) keling mheid ren. In ;rie en dopen Horen t met /ende .recht leider e Ka- dertig uwen DORTMUND. (DPA) De van terroris tische activiteit verdachte Westduitser Michael Knoll, die op 24 september bij een schotenwisseling met de politie ern stig gewond raakte, is zaterdag in een ziekenhuis in Dortmund overleden. Dit heeft de Westduitse politie bekendge maakt. Knoll, die bij de schietpartij door drie kogels werd getroffen, en twee andere verdachten, waren op 24 september ont dekt tijdens schietoefeningen in een bos. Ze openden onmiddellijk het vuur op de politie, die hen wilde aanhouden. Een poli tieman werd daarbij dodelijk getroffen. Zaterdag werd in Amol een vrouw door de politie doodgeschoten bij demonstra ties. Gisteren braken er bij betogingen opnieuw ongeregeldheden uit en de politie schoot wederom met scherp. Daarbij vie len tientallen gewonden en vermoedelijk ook enkele doden. De demonstranten schreeuwden: „God is groot”. Dit duidt erop dat militante moslems achter de de monstraties zitten. Zij zijn gekant tegen de „westerse ideeën” van de sjah. Ook in de stad Khorramabad in het zuiden van Iran werd hevig gevochten tussen demonstranten en politie. De beto gers staken verscheidene regeringsgebou wen en banken in brand. In de steden De pas tot minister van Defensie be noemde Ali zal aan het hoofd staan van een delegatie van acht leden, onder wie de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Boetros Ghali. De afvaardiging zal een ontwerp-vredesverdrag bij zich heb ben dat een einde zal maken aan 30 jaar oorlog met Israel. Ali pleegde gisteren overleg met zijn medewerker? om de laat ste hand aan dit ontwerp-vredesverdrag te leggen. Volgens het semi-officiële Egyptische dagblad „Al Achram” gaat het ontwerp over de aard van de betrekkingen die Egypte met Israel zal onderhouden na de ondertekening van het vredesverdrag, over het Israëlische terugtrekkingsschema voor de Sinaï en over compensatie voor de nederzettingen die Israel daar ontruimt. Daarnaast gaat het over de doorvaart in internationale wateren zoals het Suezka- naal. De Israëlische regering heeft de minister van Buitenlandse Zaken,Mosje Dajan, aangewezen als leider van de delegatie naar de vredesonderhandelingen. Minister Ezer Weizman van Defensie is vooralsnog het enige kabinetslid dat deel zal uitmaken van de Israëlische afvaardiging. Dit heeft de regeringswoordvoerder, Arie Naor, gis teren na een zitting van het kabinet die vier uur duurde, bekendgemaakt. Vice-premier Yigael Yadin die de kabi- (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De verkiezingen in de West- duitse deelstaat Hessen hebben niet tot opzienbarende politieke verschuivingen geleid. De SPD won één zetel, de FDP verloor er één en de CDU bleef gelijk. Dat betekent dat Hessen ook de komende vier jaar zal worden geregeerd door een rege ringscoalitie van SPD en FDP onder mi nister-president Holger Borner. Deze coa litie beschikt over 57 zetels (50 voor de SPD en 7 voor de FDP), de CDU-oppositie over 53. De verkiezingsuitslag, die met spanning tegemoet werd gezien, houdt in dat de politieke verhoudingen in de Bondsraad (een soort Eerste Kamer, waarin vertegen woordigers van de deelstaten zitten) niet zijn veranderd. Voor de bondsregering is Weizman vertrok vanochtend naar Was hington. Hij deelde tijdens een persconfe rentie mee te verdachten dat er in twee geweest wetsontwerpen van de regering volledig te blokkeren. De lijstaanvoerder van de CDU in Hes sen, Alfred Dregger, gaf toe dat zijn partij het gestelde doel niet heeft bereikt. Óppo-' sitieleider Helmut Kohl toonde zich even eens zeer teleurgesteld. Sociaal-democra- ten en liberalen waren daarentegen uiterst tevreden. Minister-president Börner van Hessen zei de uitslag te beschouwen als een „persoonlijk succes”, Volgens hem hebben de kiezers een „overtuigend ver trouwen” uitgesproken in de politiek van de huidige regering in Hessen. De FDP-voorzitter in Hessen, Ekkehard Gries, meende, evenals FDP-voorzitter Hans-Dietrich Genscher, dat de liberalen zich, na de zware nederlagen in Hamburg en Nedersaksen (daar bereikten zij de kiesdrempel niet en verdwenen uit de deel- weken veel bereikt kan worden. Het ligt in de lijn der verwachting dat beide onder handelaars tijdens de conferentie naar Is rael zullen terugkeren om verslag uit te brengen en instructies te ontvangen voor het verdere verloop van de onderhandelin- gen, aldus de Israëlische minister. Premier Faelldin wilde een volksstemming over de mogelijke uitbreiding van het aantal kerncentrales in groeperingen in de deelstaten Hamburg en Nedersaksen was dit veel minder dan ver wacht. land van de honger gaat sterven. Zij verwachten echter dat de kans op een breuk tussen Zambia en Tanzania thans bijzonder groot is, vooral omdat Nye- rere al eerder woedend was over de ontmoeting tussen Ian Smith en Joshua Nkomo, die door Kaunda gear rangeerd werd en in augustus van dit jaar plaatsvond. Verwacht wordt dat de Zuidafrikaanse spoorwegen alles zullen doen om de belangrijke kunstmest nog voor het einde van deze week te kunnen vervoeren. Het spoorwegtransport zal vanuit Maputo via Johan nesburg en Pretoria naar Mafeking (aan de grens met Botswana) en dan naar Francistown gaan. Van daar uit zullen de Rhodesische spoorwegen het transport overnemen en de lading naar Livingstone in Zambia brengen en wel over de sinds zes jaar officieel geslo ten brug over de Victoria-watervallen. Egypte, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is be reid deel te nemen als de conferentie in Cairo wordt gehouden. CALCUTTA. (Reuter en UPI) Terwijl het water in de noordelijke Indiase staat West-Bengalen nog al tijd stijgt, is het aantal slachtoffers als gevolg van de uitgebroken chole- ra-epidemie gekomen op 200. Als ge volg van de overstromingen van de laatste tien dagen zijn volgens offi ciële cijfers 617 mensen overleden. De autoriteiten vrezen echter dat het cijfer zal stijgen tot 2000. De regering van de deelstaat West- Bengalen heeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties anti-choleravac- cin te sturen om de epidemie een halt toe te roepen. Duizenden mensen zouden al door de ziekte besmet zijn. De regering in New Delhi heeft vaccin en medicijnen naar het gebied laten brengen maar het plaatselijke vervoer levert grote problemen op. Er zijn inmiddels 500.000 huizen verwoest door de overstromingen. De maar wenst ook niet met de sociaal-democraten te gaan samenwerken. Door het te verwachten parlementaire „nee” van de sociaal-demo craten is een samenwer king tussen liberalen en conservatieven onmogelijk geworden. steun. CDA- ingen n een anen. Aan een of leid. Zou-zou-journalistiek, die zoals bekend veel beschaafder is dan de nou-nou-jour- nalistiek. „Heeft ir. Manusama zijn veront schuldigingen al aangeboden?”, zei ik zo geestig mogelijk, terwijl een politieman met een nietszeggende blik naar de cover van de HP aan de wand keek met het stuk erin over de Amsterdamse politie. Sara voelde zich intussen wonderwel op haar gemak in de chaos, misschien omdat die weinig verschilde van het totaalbeeld dat haar kamer vertoont nadat ze er een uurtje met vriendjes heeft gespeeld. „Ga je er iets over schrijven?”, vroeg een der HP-redac- teuren. „Natuurlijk”, zei ik, „en ik zal zeker niet verzuimen te vermelden dat het mijns inziens een volkomen verantwoorde strafexneditie was. Ik word ook al een In hoeverre dit voor de CDU teleurstel lende verkiezingsresultaat consequenties heeft voor de samenwerking tussen CDU en CSU, is nog niet helemaal duidelijk. CDU-voorzitter Helmut Kohl zei dat de strategiecommissie van beide zusterpartij en pas na de deelstaatverkiezingen van Sleeswijk-Holstein, volgend jaar april, bij eenkomt om zich over het thema „vierde partij” te beraden. CSU-chef Franz Josef Strauss verklaar de daarentegen dat dit thema voortdurend aan de orde moet zijn. In Bonn wordt verwacht dat Strauss binnenkort zal aan kondigen dat zijn partij ook buiten de grenzen van Beieren zal gaan opereren. Volgens de CSU-voorzitter, die uit Bonn Omdat Singer in het Nederlands blijk baar was uitverkocht, vervoegde ik me op de Singel bij Reinold Kuipers, directeur van uitgeverij Querido, die in 1966 in de Salamander-reeks „De Spinoza van War schau” van Singer heeft uitgegeven. Ik had mijn dochtertje Sara (3) meegenomen, en terwijl wij daar even zaten, kwam een medewerkster van Querido melden dat in het zusterpand ernaast het redactielokaal van de Haagse Post zojuist door een stuk of tien Surinamers in puin was veranderd. 7 Natuurlijk kende ik hem van naam: Isaac Bashevis Singer, ik had ook wel eens een boek van hem doorgebladerd, een eer ste bladzij gelezen (de eerste bladzij dient beslissend te zijn), maar de noodzaak iets van hem te kopen en dan nog te lezen ook, diende zich pas op vrijdagochtend aan, toen bleek dat hij de Nobelprijs voor lite ratuur 1978 gewonnen had. Maar de eer ste twee betere boekhandels in Amster dam waar ik verhaal kwam halen, gaven niet thuis. Dat wil zeggen: ze hadden Sin ger wel in het Engels, maar niet in het Nederlands, en waarom zou ik een schrij ver in het Engels lezen die zijn verhalen en romans zelf in het Jiddisch schrijft (ook al woont hij al 43 jaar in Amerika), en ze ter publikatie in het Engels eerst laat vertalen, meestal door hemzelf en een vrouw: „translated by the author and Elisabeth Shub - Dorothea Strauss - Evelyn Torton Beck - Elainse Gottblieb - Ruth Schachner Finkel - Rosanna Gerber - Elizabeth Pol let”, naar keuze, of anders alleen maar door Mirra Ginsburg, door Chana Faer- stein and Elizabeth Pollet, of door Alma Singer and Elainse Gottblieb. En dan heb ik het alleen nog maar over de verhalen bundel „A Friend of Kafka”. Kan het Jiddisch alleen nog geschreven worden door Isaac Bashevis Singer, en vertaald worden door uitsluitend vrouwen? Is Sin ger de enige schrijver in het Westen die er een harem van vertaalsters op na kan houden? Vragen, vragen, vragen, die om een antwoord vragen ffeurs tiappij Mid de onnic- en. Sanandaj, Borugerd en Arak in het westen van het land opende de politie het vuur op betogers. Er is niets bekend over de gevol gen daarvan. Door de stakingen in de openbare sector en in de industrieën dreigt er een chaos te ontstaan. Ook de scholen houden hun deu ren gesloten. Vele tienduizenden studen ten hebben zich bij de stakers aangesloten. De sjah heeft zaterdag het voormalige hoofd van de Iraanse geheime politie (SA- VAK) opdracht gegeven naar zijn land terug te keren om terecht te staan op beschuldiging van misbruik van fondsen. Het is de 71-jarige generaal Nematollah Nassiri, die als ambassadeur naar Pakis tan werd gezonden. Hij zal zich moeten verantwoorden voor een burgertribunaal in Teheran. Dit is uit officiële kringen in de Iraanse hoofdstad vernomen. Irak nodigde gisteren officieel de leden van de Arabische Liga uit voor een op 1 november te beginnen topconferentie in Bagdad. Het onderwerp van gesprek zal vallen (op de Zambiaans-Rhodesische grens) te her vatten. President Kaunda had vrijdag zijn beslissing be kendgemaakt de spoorwegverbinding over deze brug en dan verder via Botswana en Pretoria naar de Mozambiquaanse haven Maputo, te heropenen. Slechts een dag eerder hadden guerrilla’s van Jos hua Nkomo’s leger een aanslag gepleegd op deze spoorwegverbinding. De beslissing van president Kaunda werd beïnvloed door twee feiten. Op de eerste plaats liggen duizenden tonnen kunstmest, die Zanv bia dringend nodig heeft voor het aanplanten van mais, in de haven van Maputo. De kunstmest kan niet bijtijds naar Zambia worden gebracht, zodat de gehe le maisoogst in gevaar is. Op de tweede plaats heeft het internationale Monetaire Fonds van Zambia Zweden, waarvan er al zes draaien en waartegen hij zich sterk verzette, terwijl zijn coalitiepartners zijn aftreden min of meer heb ben doorgedrukt. Oud-premier Olof Palme heeft nu verklaard dat de sociaal-democratische par tij met alle genoegen bin nen afzienbare tijd, liefst nog vóór december, ver vroegde verkiezingen zou willen houden. Volgens de laatste opiniepeilingen zou de sociaal-democratische partij nu 48 percent van alle stemmen krijgen en zou daardoor automatisch weer aan de macht komen. De centrumpartij voelt zich bedrogen door de con servatieven en de liberalen, STOCKHOLM. De so ciaal-democratische partij in Zweden heeft, evenals de communistische partij, gisteren verklaard reke ning te houden met ver vroegde verkiezingen. Af gelopen vrijdag trad de re- gering-Faelldin af, omdat premier Thorbjoern Faell din van de centrumpartij te veel tegenwerking had van zijn twee coalitiepart ners, de conservatieven en de liberalen. netsvergadering leidde, deelde journalis ten mee dat de onderhandelingen zich zou den moeten beperken tot het Egyptisch- Israelisch vredesoverleg. Egypte had daarentegen te kennen gegeven dat ook de overeenkomsten inzake de westelijke Jor- daan-oever en Gaza onderwerp van ge sprek zouden zijn. Twee leden van de Rhodesische over gangsregering, premier Smith en ds. Sithole, zijn zaterdagavond in de Verenigde Staten aangekomen voor een propaganda-bezoek. Zij werden daartoe uitgenodigd door 27 conser vatieve senatoren. Smith beschuldig de gisteren tijdens een televisie-in- terview de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ervan een oplossing van de kwestie-Rhodesië in de weg te staan. „De Amerikaanse en Britse regering willen ons afhouden van een meerderheidsbewind op democrati sche basis,” aldus Smith. Hij zei on der meer dat de huidige regeling overeenkomt met de plannen van oud-minister Kissinger. De Rhodesi sche premier heeft vandaag, ondanks het onofficiële karakter van het be zoek, een onderhoud met minister van Buitenlandse Zaken Vance de Camp David-akkoorden en de daarte gen te nemen maatregelen zijn. O.a. Syrië, de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, Oman, Bahrein, Marokko, Algerije, Zuid- Jemen hebben al toegezegd te zullen ko men. (Van onze redacteur Scandinavië, Henk Ruyssenaars) s land atieve an de onder srech- g van Vater- ‘t ook :n dan e stel- Intussen wordt deze week in Johannesburg een delegatie uit Zambia verwacht, die bijzonderheden met vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse spoorwegen wil bespreken om het goederenverkeer via de Zambesi-brug bij de beroemde Victoria-water- WASHINGTON. (Reuter) De rege- ring-Carter is akkoord gegaan met een bezoek dat minister van Financiën Mi chael Blumenthal aan de Sovjet-Unie gaat brengen. Daarmee is een einde gekomen aan een drie maanden geleden ingezette periode waarin geen hoge Amerikaanse functionarissen meer naar Moskou gin gen. Washington wilde daarmee blijk geven van zijn ongenoegen over de processen tegen Russische dissidenten en het optre den van de Russische autoriteiten tegen Amerikaanse journalisten en zakenlieden. Alleen bezoeken die verband hielden met onderhandelingen over beperking van de bewapening mochten doorgaan. Minister Blumenthal gaat begin decem ber naar Moskou voor een Amerikaans- Russische handelsconferentie, zo meldde zaterdag de Washington Post. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. De beslissing van Zambia’s president dr. Kenneth Kaunda om met Zuidafrikaan se hulp de spoorwegverbinding met Rhodesië te heropenen, heeft dit weekeinde geleid tot ernstige meningsverschillen tussen de staatshoofden van de zogenoemde frontstaten. Een in alle haast bijeenge roepen topconferentie van Zambia, Mozambique, Tanzania, Botswana en Angola ging reeds na een uur weer uiteen. WASHINGTON. (AP) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft zaterdag in Washington bekend gemaakt dat de SALT-besprekingen met de Sovjet-Unie op 22 oktober in Moskou zullen worden hervat. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance en zijn Russi sche ambtgenoot Andrej Gromiko zullen in Moskou twee dagen lang besprekingen voeren over een nieuw verdrag voor de beperking van de strategische bewape ning. Het oude SALT-verdrag liep een jaar geleden af, maar de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben informeel afge sproken zich in de tussentijd aan de bepa lingen van dat verdrag te houden. President Carter# heeft de hoop uitge sproken dat het nieuwe verdrag voor het einde van het jaar zal worden onderte kend. geëist dat het zijn transportproblemen in orde moet brengen voordat het een lening van rond 400 miljoen dollar, die Zambia eerder toegewezen kreeg, kan krijgen. President Kaunda had van tevoren speciale ambas sadeurs gestuurd naar Dar es Salaam (Tanzania), Maputo (Mozambique), Loeanda (Angola) en Gaboro ne (Botswana) om de staatshoofden van de frontlijn staten over zijn beslissing in te lichten. Niettemin zijn vooral Julius Nyerere en Samora Machel woedend over de genomen stap. Nyerere deed tot het laatste ogenblik pogingen om Kaunda van deze beslissing te weerhouden en westelijke landen te vragen de kunst mest via een luchtbrug, naar Loesaka te vliegen. Diplomaten in Zambia menen echter dat Kaunda’s stap de enige oplossing is om te verhinderen dat zijn TEHERAN (UPI). De politieke situa tie in Iran werd het afgelopen weekeinde opnieuw gekenschetst door bloedige de monstraties en stakingen. In de stad Amol, ongeveer 180 kilometer ten noorden van de hoofdstad Teheran, zijn verschei dene mensen om het leven gekomen toen de politie het vuur opende op demonstran ten. Tienduizenden ambtenaren en fa brieksarbeiders hebben het werk neerge legd om hogere salarissen te eisen. Egypte vertrouwt op spoedig vredesonderhandelingen De koehandel over de vorming van een nieuwe regering is in volle gang. In plaats van de geplande ver kiezingen op 6 september volgend jaar, zouden die nu vervroegd kunnen gaan plaatsvinden. De sociaal democraten hebben de grootste kans om weer aan het bewind te komen, waardoor Olof Palme weer als premier in het zadel zou komen. Zullen we even gaan kijken?, riep ik met een enthousiast, want de ware journalist, zo is mij in de loop der jaren wel gebleken, is niet iemand die eropuit trekt, maar zich beperkt tot het beschrijven van wat er bij de buren voorvalt. Reinold Kuipers, die anglofiel en eirofiel is, en daar een grote en gepaste terughoudendheid aan heeft over gehouden, vond het wel erg sensatiezuch- tig, maar leidde me tóch binnendoor naar het belendende pand, waar vernielde gla zen deuren de weg vanzelf wezen. Het gangetje, waar de eerste stempeltjes als paddestoelen over de grond verspreid la gen, bewees dat we nu zeer warm waren, en inderdaad, de volgende deur gaf toe gang tot een complete chaos, te midden waarvan getreste en ongetreste, geünifor meerde en ongeüniformeerde politieman nen informaties inwonnen bij de aanwezi ge redactieleden van de Haagse Post. Rei nold Kuipers deinsde geschrokken terug, bevreesd de privacy van de HP-redactie nog erger te schenden dan zojuist al ge beurd was, maar omdat ik journalist ben hielp ik Sara welgemoed over de met HP’s en ander drukwerk bezaaide vloer heen, naar het epicentrum van de inmiddels weggetrokken wervelstorm. Daar lagen hele en kapotte flesjes fris over de vloer, een zich langzaam verplaatsende plas kof fiemelk, en ook een plat bergje suiker, waar Sara al snel bij neerhurkte om er met een natte vinger nog zoveel mogelijk van te redden minder voor de Haagse Post dan voor haarzelf. De acht a tien Surinamers (hoe tel je Surinamers, daar is nog geen systeem voor ontwikkeld) waren kalm maar vastberaden naar boven gelopen, en hadden kalm en koel kasten omver getrok ken, de koelkast omgegooid, maar de le vende have ongemoeid gelaten. De aanwe zige redactieleden waren maar zo muisstil mogelijk blijven zitten, gebiologeerd toe kijkend hoe rondom hen bomen ontwor teld werden, plaatijzeren schuurtjes om ver gesmeten werden, auto’s tegen elkaar werden gesmakt en huisraad over straat rolde, om pas weer in beweging te komen toen orkaan Sosa weer was weggetrokken. „De Surinamers zouden boos zijn over publikaties in het weekblad, met name zou hun woede zich richten op een reportage over de zelfkant van zwart Amsterdam in het nummer van vorige week”, meldde de NRC op gezag van het ANP. Daar zouden de NRC en het ANP wel eens gelijk in kunnen hebben. dagje ouder!”. Hessen de absolute meerderheid had be haald, zou de Bondsraad een tweederde- meerderheid van CDU-CSU hebben ge kregen. Dan was het in principe mogelijk terroriste Angelika Speitel door verschei dene schoten gewond. Ze ligt in een zieken huis. De derde verdachte kon tijdens de schotenwisseling ontkomen. te worden, is dit namelijk de enige kans om CDU en CSU bij de Bondsdagverkie zingen van 1980 de absolute meerderheid te laten behalen. galen is getroffen door de natuur ramp. ben. De zogenoemde Groene Lijsten •(milieu partijen) behaalden circa 2 percent van alle stemmen. Na de opmars van deze -'tV1 '7'. 7- W .v T V Vi, .-T I’r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3