n „Jan Ligthartschool is voor veel Velsenaren een begrip Bi1 t O <^5 OPEN DAG TREKT VRIJ VEEL PUBLIEK MEKOG UITBUNDIGE VIERING VAN JUBILEUM I I BUURTCENTRUM ZEEWIJK BIJNA TE KLEIN I A t MAANDAG 9 OKTOBER O Laboratoriumschool W V I 19 7 8 r I I I (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „De beperkte fi nanciële middelen voor het onder wijs in Velsen vormen een steeds nijpender probleem. De bijdragen van het rijk zijn volstrekt onvol doende om de kosten te dekken. Meermalen hebben wij het minis terie daarop gewezen, helaas zon der resultaat. Als gemeentebes tuur hebben wij aan die situatie veel pijn”. sl is-' sn n- I I S“ (Van onze verslaggevers) IJMUIDEN. In het kader van het 75-jarige jubileum van de Ko ninklijke Nederlandse Chemische Vereniging en het 60-jarig jubi leum van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Indus trie hield de chemie jongstleden zaterdag Open Huis. Ook in de IJmond bestond voor belangstel lenden de mogelijkheid bij drie chemische instellingen een kijkje te nemen: de MEKOG, yet Bak huis Roozeboom Instituut en het Instituut voor Visserijprodukten TNO (Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek). VELSEN-IJMUIDEN X I ■4* i - .'X. Behoorlijke deelname aan produkten op kwaliteit worden gecontroleerd. ■ir Bezoekers worden bij Mekog rondgeleid door het algemeen laboratorium, waar ■ir In de school werden verschillende demonstraties gegeven. (ER (Van een onzer verslaggevers) ir een eervolle vermelding. Petra Verdikt zag haar fraaie konijn Voorwaar geen eenvoudige opdracht ir r Bij het Instituut voor Visserijproduk- ten TNO was de belangstelling redelijk te noemen, er waren in totaal een kleine honderd belangstellenden terwijl het in stituut maximaal 150 mensen had kunnen „verwerken”. Er werden zes rondleidin gen gehouden die elk ongeveer drie kwar tier duurden. Elke groep bestond uit circa zestien mensen. Vóór elke rondleiding hield het hoofd van de afdeling chemie van het instituut, de heer J. Luten, een inleidend toespraakje waarin hij de struc tuur van het TNO uiteenzette. Het insti tuut was onderdeel van één van de vijf poten van het TNO en wel de poot die zich met het onderzoek van voedingsmiddelen bezighield. De Open Dag betrof alleen de afdeling chemie van het instituut, dat nog twee andere afdelingen telt: technologie en Mi- cro-biologie. De afdeling chemie onder zoekt met name of de vis(produkten) al dan niet bedorven zijn en zo ja in hoeverre. zen volkomen toevertrouwde aan de zor gen van haar bazin. de namen op de bordjes van de laborato ria, termen als atoomabsorptie en chromo- tografie, roepen bij de leek geen enkele associatie op. Een der deskundige rondlei ders vatte het geheel echter nogal kernach tig samen: al deze apparaten vormen ei genlijk de chemische neus waarmee het TNO de vis besnuffelt om te kijken of ze nog wel geschikt is voor consumptie. Bij de kunstmestfabriek Mekog namen zaterdagochtend 160 personen deel aan een excursie door de fabrieken. Dit ge beurde in twee groepen van tachtig men- seh. Alle bezoekers werden eerst naar het Ontvangstcentrum van Hoogovens ge bracht, waar H. van Dam, chef interne en materiaaldienst van Mekog, een welkomst- In het kader van de chemiedag hield in Beverwijk het Bakhuis Roozeboom Insti tuut open huis. Dit instituut leidt labora toriummedewerkers op in het gebouwen complex* aan de Laurens Backlaan met dag- en avondcursussen. nadrukte in zijn toespraak dat de onder wijskundige vernieuwingen van deze tijd zorgvuldig moeten worden bekeken. „Niet elke vernieuwing is een verbetering”, zo stelde hij. Wel juichte hij toe dat de kinde ren in de klas wat meer vrijheid (lebben gekregen. Het kringgesprek, waarbij de kinderen hun gedachten zo goed mogelijk moeten formuleren, vond hij een goed aspect van het moderne onderwijs Van zijn vele bekwame collega-onder- wijzers van vroeger noemde het ex-school- hoofd met name mevrouw Jansen. „Om acht uur ’s morgens zat ze er al om de researchinstituten van chemische bedrij ven, TNO, keuringsdiensten van waren en laboratoria van ziekenhuizen, universitei- ten en fabrieken. Het Hoger Beroepsonderwijs biedt gega digden met havo en vwo de mogelijkheid in twee jaar het HBO-A of in drie jaar het HBO-B diploma te behalen. in- rige :end lort- met liep l op. ;end i in ore So- Ré- ken oor kje, ma be- um en lap idi- leer ten nis, >list erk the end LH. nde aat- jze, het en. or- tnd de de tig- ise- ïde •ra nk te ide :ia- pet aaf rde Van deze gegevens wordt vooral gebruik gemaakt door de handel en de visverwer- kende industrie. Regelmatig worden op verzoek van de handel proeven genomen van partijen vis, waarna het TNO advi seert hoe de partij het best verwerkt kan worden. Bij de haring bijvoorbeeld is het vetgehalte bepalend of hij uiteindelijk als Het Bakhuis Roozeboom Instituut kent studierichtingen op twee niveaus. In het Middelbaar Beroepsonderwijs kunnen leerlingen met mavo-4 een opleiding vol gen voor algemeen chemisch- of voor me disch analist. x De school is overbevolkt en heeft al een studentenstop in moeten voeren. Elk jaar in januari houdt men „open huis” voor leerlingen van scholen voor voortgezet on derwijs, hun ouders en andere bezoekers met een gerichte belangstelling en die dag trekt over het algemeen meer dan duizend bezoekers. Aan de leerlingen was nu ver zocht hun ouders en relaties niet op deze zaterdag te laten komen. Niettemin kwa men er zaterdag nog zo’n honderdvijftig bezoekers, die men een beperkt, algemeen programma aanbood om een indruk te krijgen van het instituut. Er werden wat proeven gedaan, dia’s vertoond en men kon een rondgang door het scholencom plex maken met het indrukwekkende bezit aan de meest verfijnde apparatuur op me disch (klinisch-chemisch), scheikundig en natuurkundig gebied. De afgestudeerden komen over het alge meen gemakkelijk aan een werkkring in de blaffende en miauwende huisgenoot naar het buurtcentrum was gekomen. Een klein meisje voerde aan een riem een imposante Engelse schaapshond met zich mee. Het dier verliet zijn jonge meesteres geen moment. Heel pedant trippelde een Yorkshire terrier rond en zelfs een originele Engelse bulldog wierp een minachtende blik op de jury. Veel bastaarden met duidelijke en soms minder duidelijke rastypische ken merken. Maar allemaal opvallend trouw in hun relaties tot hun baasjes en bazin netjes. Bijzonder fraaie poezebeesten toonden evenzo weinig onder de indruk te zijn van de gehele manifestatie. Voor zover zij enige argwaan koesterden was dat ten aanzien van het hondevolk. De jury werd met enig scepsis geobserveerd. Opvallend fraai waren twee zwarte kat ten. Het duo werd ooit door hun huidige eigenares uit het asiel gehaald. Toon beeld van eenvoudige dieren die opvielen door hun waardig gedrag. Helemaal in Dit zei wethouder H. J. Scheeper van onderwijs zaterdagmiddag tijdens een bij eenkomst in de aula van de Jan Ligthart- school. Deze samenkomst van ouders en leerlingen, ex-leerlingen en ex-leerkrach- ten vormde een onderdeel van het feest programma ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de school. Wethouder Scheepers betoogde dat het teruglopende aantal leerlingen op basis scholen een nadelige invloed kan hebben op de kwaliteit van het onderwijs. Hij hield al rekening met de mogelijkheid dat som mige Velsense wijken het in de toekomst zonder een lagere school moeten stellen. Scheeper zou dit een bijzonder betreurens- waardige ontwikkeling vinden. Het was hem opgevallen sinds hij wethouder was van Velsen welke belangrijke plaats de scholen innemen in de harten van de Velsenaren. „Dat geldt niet alleen voor diegenen, die er direct bij betrokken zijn, maar ook voor hen die nauwelijks bemoeienis hebben met het on derwijs”, aldus Scheeper. Namens het gemeentebestuur bood hij het hoofd van de Jan Ligthartschool, J. P. Egner, een bloemstuk aan. Eerder al had de school van de gemeente Velsen een forse bijdrage gekregen voor de financie ring van de festiviteiten. De inspecteur voor hef lager onderwijs, H. G. Hin, roemde de verdiensten van de onderwijzer Jan Ligthart, naar wie de school is vernoemd. Deze onderwijzer, die enkele jaren geleden is overleden, was hoofd van een volksschool in Den Haag. Hij werd bekend vanwege zijn moderne opvattingen over het onderwijs. „Ligthart is de geschiedenis ingegaan als de man die leven bracht in de school”, zo omschreef Hin de onderwijspionier. Hin greep het jubileum aan om terug te blikken over de afgelopen vijftig jaar. Hij constateerde dat er in die periode veel is veranderd. Zo wees hij erop dat in 1928 één leerkracht de zorg had over zo’n vijftig leerlingen. Nu, een halve eeuw later, is dat aantal teruggebracht tot ongeveer dertig. „Zodoende kunnen we tegenwoordig meer aandacht schenken aan de kinderen en aan hun problemen dan vroeger”, zo sprak Hin. Hij herinnerde ook ^an de oude school platen, die jaren geleden de wanden van Voor alle opleidingen geldt, dat het laat ste studiejaar is opgebouwd uit een dag schoolopleiding, gecombineerd met een praktijkstage in laboratorium, bedrijf, in stituut of ziekenhuis. over het huidige team van onderwijzers. „De Jan Ligthartschool hoort thuis in deze wijk. Ouders doen er goed aan hun kinde ren aan deze school toe te vertrouwen”. Als lid van de oudercommissie zegde hij steun toe voor de toekomst en sprak de wens uit dat de relatie tussen de school en de ouders uitstekend mag blijven. Vervolgens boden enkele leerlingen het schoolhoofd cadeaus aan waaronder een bos bloemen en een klok. In verband met het jubileum was de school zaterdag erg fraai versierd. Overal hingen slingers, te keningen waren aan de wanden geprikt en in een van de lokalen was een historische foto-expositie ingericht. Buiten on het excursies bij de chemie zoute- of zure haring op de markt komt. Een vette haring is bij uitstek geschikt om te zouten, als zure haring wordt hij al gauw* ranzig. Een magere haring daarentegen is onovertroffen als zure haring, gezouten is. hij veel te droog. Aan de hand van een rondleiding door vier laboratoria, met uitleg van vier des kundigen, werd de bezoekers duidelijk ge maakt wat voor methoden bij deze onder zoeken zoal gebruikt worden. Daarbij bleek dat de automatisering ook bij het uitvoeren van chemische analyses genade loos had toegeslagen. Het beeld van de alchemist, die in een waas van geheimzin nigheid iets mysterieus zit te doen met glazen kolven waarin felgekleurde vloei stoffen onheilspellend borrelen behoort tot het verleden. Heldere, betegelde ruim tes, volgestapeld met indrukwekkende ap paraten die, eenmaal op de juiste manier^ ingesteld door een deskundige, al het werk doen. Het enige geheimzinnige bestaat uit haar aal „Aal”. Gezamenlijk goed voor een eervolle vermelding. Petra Verdikt zag haar fraaie konijn I geplaatst in de rijen der prijswinnaars. Voor de categorie vogels behoefde geen woord sprak en produktiechef ir. J. Porte- gies een inleiding hield. Daarna werd per bus een rondgang ge maakt over het industriecomplex. Ir. Por- tegies noemde pa afloop van de Open Dag de ontmoeting met het publiek zeer ge slaagd. Hij vond het leuk met de mensen te praten en te discussiëren over de voor- en nadelen van de chemische industrie. Veel vragen werden op hem afgevuurd over de milieuverontreiniging, maar ook waren er mensen die hem advies vroegen over het bemesten van hun tuintje. Wethouder H. J. Scheeper spreekt oud-leerlingen en ouders van leerlingen toe in de aula van de school. IJMUIDEN. De huisdierenshow die een werkgroep van de afdeling Velsen en Omstreken van de Dierenbeschrming zaterdagochtend organiseerde is een groot succes geworden. Omstreeks half elf leek de ruimte van het Buurtcentrum Zeewijk te klein om alle belangstellende vier- en tweevoeters te kunnen herber- i gen. Trotse poezebeesten, lawaaierige honden en een handvol bescheiden lan- goren, voorzichtig rondneuzende cavi- van Urk Een zwart-witte schoonheid die I zich zonder haar waardigheid te verlie- J Bij de honden werd door de jury on- derscheid gemaakt in drie categorieën. Klein, middel en groot. Peter van der Meulen met zijn Yorkshire terriër Tho- mas, Petra Hans met haar pekingees I Sjors en de heer Teunissen met zijn lang- harige bastaard-herder Puck werden de gelukkige winnaars van een paar stevige, uitgebreide hondendiners. En dan waren er de 7-jarige Geron Cazemier met zijn naamloze wandelende takken en diens 9-jarige zusje Jellie met I ir Een heel beestenspul in buurtcentrum Zeewijk waar zoveel belangstelling bestond voor de huisdierenshow dat er letterlijk I geen hond meer bij kon. j j a’s, één aal en drie wandelende takken werden ter keuring geleid voor de jury I die was samengesteld uit brandweer- commandant J.M. de Jong, asielbeheer- der W. Kraayenoord, dierendokter Th. Winkel, KWISPELdoor en de heer J.G. Nolst Trenité. Voorwaar geen eenvoudige opdracht voor diezelfde jury die, nadat dierenarts Winkel de gezondheidstoestand van de Parade van huisdieren werd éclatant succes meekomen, bijles te geven. En dat mag, vind ik, bij deze gelegenheid nog wel even genoemd worden”, aldus Bolder. Namens de oudercommissie voerde P. J. Rozemeiier het woord. Lovend sprak hij schoolplein werd een fancy-fair gehouden. Er waren kraampjes waar allerlei oude- spullen en boeken werden verkocht. De kinderen vermaakten zich met leuke spel letjes. ten met schitterende taferelen, die een enorme indruk op je achterlieten. Uren lang kon je blijven kijken naar de tekening van de tocht over de Berezina”. Oud-hoofd van de school, J. Bolder, be- gevederde volk het had laten afweten. Alle deelnemers aan de drukbezochte show kregen na afloop een blijvende herinnering aangeboden. overeenstemming met hun namen, Ro meo en Julio....! Maar de jury werd het meest geïmpo neerd door de poes Mieke van Marjanne 5 ling moest komen op grond van „verzor- ging” en „relatie tussen mens en zijn dier”. Opmerkelijk was het grote aantal kinderen dat voor deze gelegenheid met .vywx;: -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5