Voorzitter christelijke ondernemers: AMRO-bank Nieuwe reparatiepier Vrij kalme valutamarkt Weer meer vervoerders verdwenen Liefst 30,- kado! Engeland verhoogt opslagrente Vlooienplaag teistert Opdrachten voor Bolidt ■I MM OPEC-president dreigt met beperking van olieleveranties I i tussen de J bedrijven door y. I JM f 1 w r L Jt 17 10 OKTOBER 1978 ECONOMIE DINSDAG 1878-1978 100 JAAR STOUTENBEEK I Beverwijk, Breestraat 65-69 Haarlem, Houtplein 10 Alkmaar, Langestraat 79 Normaal 129,- Jubileumprijs /vde leaux. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het te krappe prijsbeleid heeft in de afgelopen jaren, zo hebben naberekeningen aangetoond, geleid tot onvoldoende doorberekeningsmogelijkheden vooral van gestegen loonkosten. Het gevolg is dat het prijsbeleid een zelfstandige bijdrage heeft geleverd tot uitholling van het inkomen van de zelfstandigen. Als je bij ministers en Kamerleden afschaffing van dit prijsbeleid bepleit kijken ze je hoogst verbaasd aan”. Damespantalon In de nieuwe stretch-cord, dit seizoen helemaal ”in”, bordeaux, RAF, marine, beige en bruin, maten 36-46. Chrysler j ‘I k 1 L, Italiaanse handel - K Kolenreserves Mitsubishi Volkswagen i -■ 2.0( Ook sigarettenhandel in greep van Maffia (ADVERTENTIE) fashion Special 1 Prijsbeleid heeft inkomen zelfstandigen uitgehold 423.00 oteen ondse 11,81 claim, iten. De Amerikaanse dollar zakte tenslotte ten opzichte van vrijdag iets, namelijk van 2,0655 tot 2,0635 en de Duitse mark van nagenoeg het hoogste interVentiepunt tot 1,0840. Ook de geldmarkt Werd wat ge makkelijker: voor daggeld werd 15 tot 19 pet betaald tegen 15 tot 22 pet vrijdag. sing wordt op ex-zelfstandigen. In 1976 heeft de Sociaal-Economische Raad (SER) eenstemmig daartoe geadviseerd. Op zich is het bericht verheugend dat de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet (AAW) per 1 januari ook van toepassing zal zijn op de getrouwde vrouw die in het bedrijf van haar man meewerkt. Maar er moet niet worden getornd aan de terug werkende kracht van deze regeling, aldus Zuidhof, dat zou strijdig zijn met het ka rakter van de volksverzekeringen. Het midden- en kleinbedrijf heeft laat en moeizaam aandacht gekregen in het over heidsbeleid. Een gevolg van het industriële denken, dat ook bij de overheid overheers te. Men zag het midden- en kleinbedrijf niet als een wezenlijke, zelfstandige factor in de economische ontwikkeling. In het loonbeleid en in het regionale beleid zijn resten van dit denken te bespeuren, con stateerde de NCOV-voorzitter. Ondanks de grotere aandacht zal het nog geruime tijd duren voordat de achterstanden zijn weggewerkt. Minder groei in de periode die nu komt hoeft geen ramp te zijn, meent Zuidhof. Hopelijk betekent het minder stress, meer stabiliteit en minder slachtoffers, die ont wikkeling niet kunnen bijhouden. De scha duwzijde van de welvaart met zijn schaal vergroting betekende ook dat duizenden ondernemers het loodje moesten leggen, hoewel het midden- en kleinbedrijf in het algemeen bloeide. Deze sector krijgt nu nieuwe kansen, maar detailhandel, consumentenverzor- gende ambachten, horeca en vervoer zul len dan moeten inspelen op het voorzienin- genpeil dat bij de „dienstenmaatschappij” past. Het producerend ambacht zal zich moeten bedienen van kleinschalige, mi lieuvriendelijke technieken. Ook zullen be lemmeringen moeten worden opgeruimd, die nog stammen uit het achter ons liggen de industriële tijdperk. Van de gemeente Utrecht kreeg Bolidt opdracht de atletiekbaan van het nieuw te bouwen atletiekstadion in Utrecht te voor zien van een „bolidtan”-toplaag. Dit stadi on vergt een investering van ruim 2 mil joen, waarvan 1 miljoen naar de atletiek baan gaat. In Teheran (Iran) gaat Bolidt 39.000 vier kante meter bedrijfsvloer bedekken in een elektronicafabriek en in het Midden-Oos- ten de vloeren van een ziekenhuis. Inmid dels werd een opdracht voor het bedekken van vloeren in een margarinefabriek in Kopenhagen uitgevoerd. reldmarkt te begeven. In het UNCTAD- rapport staat dat ongeveer 25 tot 30 pro cent van de sigarettenhandel in de Ver enigde Staten als geheel illegaal is. Voor De UNCTAD merkt op dat een slof sigaretten (200 stuks) in de Amerikaanse staat Noord-Carolina 2,89 dollar kost. In de stad New York kost dezelfde slof echter 5,25 dollar. Elke Amerikaanse staat be paalt zelf de belasting voor dit genotsarti- kel. Het betekent echter wel, zo zegt de UNCTAD, „dat een vrachtlading sigaret ten gekocht in Noord-Carolina en in New York aan de* man gebracht, 60.000 dollar winst oplevert”. In het rapport staat dat de wereldmarkt voor sigaretten wordt beheerst door zeven „reusachtige” maatschappijen. Dit gaat ten koste van de ontwikkelingslanden die samen meer dan de helft van de wereld- produktie van tabak leveren. De grote sigarettenconcerns worden er in het rap port van beschuldigd in de Verenigde Sta ten en daarbuiten miljoenen dollars aan steekpenningen te betalen om hun winsten te verzekeren. De verhoging is het gevolg van de recen te ontwikkelingen op de geldmarkt, die hebben geleid tot een verdere stijging van de depositotarieven. AMSTERDAM (ANP). In navolging van de ABN heeft ook de AMRO bank de opslagrente voor debetsaldi in rekening courant met 1 procent verhoogd tot 2,5 procent. Het geheel zal echter pas mogelijk worden als er een meer doeltreffend beleid wordt gevoerd inzake voorschriften die moeten gaan gelden voor transnationale onderne mingen. 480.0< 8,51 ALBLASSERDAM (ANP). Bolidt BV in Alblasserdam, producent en verwerker van thermohoudende kunststoffen, heeft opdrachten ontvangen uit Nederland, het Midden-Oosten en Denemarken met een gezamenlijke waarde van ongeveer 3 mil joen gulden, aldus het bedrijf. Het Amerikaanse automobielconcern’ Chrysler bouwt in Richmond (Indiana) een fabriek met een oppervlak van meer dan 22.000 vierkante meter waar overbren- !1 gingsassen voor personenauto’s met voor- wielaandrijving worden gemaakt. De kos ten worden op 160 miljoen dollar geraamd. De produkten van de fabriek zullen voor het eerst worden toegepast op de modellen 1981. ■lO 12,00 51,20 55,00 1,31 59,50 41,00 7,50 87,20 24,70 57,00 17,00 42,70 58,50 50.50 79,00 38,001 62,20 38,00 06,80 96,00 36,60 111,00 69,40 135,10 66,00 42,00 35.60 58,50 76,00 44,50 39,00 602,00 49,50 68,O0< 58,50 56,00 62,80 123,50 36,80 44,20 130,00 66,50 42,90 5.90 59,50 151,00 69,50 103.201 178,00 62,50 57,00 128,00 49,50 25,00 73,50 65.00 95,50 51,20 34,50 131,00 90,00 62,00 54,10 186,00 38,20 91,00 113,00 56,00 57,00 47,80 45,50 290,00 165,00 133,00 310,01 sche ;n sen. dit euvel aan. Het rapport pleit voor een „uitgebreid, billijk en dynamisch verkoop- en distribu tieapparaat” om ontwikkelingslanden meer greep op de tabaksindustrie te geven. Om deze belemmeringen op te ruimen zijn volgens de NCOV-voorzitter onder andere de volgende veranderingen nodig: voor de loonvorming zal niet meer de industrie maatgevend moeten zijn. Voor de sociale verzekering zal een andere hef fingsgrondslag moeten gelden dan de hui dige^ Onderhoud, reparatie en dienstverle ning moeten fiscaal niet meer worden be nadeeld. Het mededingingsbeleid dient te worden aangepast om corrigerend en waar nodig beschermend op te kunnen treden. Hij zei dat de leden van de OPEC vast van plan zijn om zich op het gebied van raffinage, de petrochemie en het vervoer van olie en olieprodukten te begeven. De industrielanden hebben dit tot dusver we ten te verhinderen door hun invoer van petrochemische produkten te beperken en hun prijzen van technologische kennis hoog op te schroeven. Maar het meedoen van de olielanden aan het einde van de oliestroom is de enige mogelijkheid om te industrialiseren en zelf iets nuttigs te doen met het overschot aan dollars, aldus sjeik Ali. Hij verklaarde dat de OPEC het niet langer zal nemen dat de industrielanden de toegang tot de kennis van raffinage, verwerking en transport van olie versper ren. Het zal niet lang meer duren voor de Aldus voorzitter D. Zuidhof van het Ne- derlangs Christelijke Ondernemers Ver bond (NCOV) tijden het gisteren gehouden jubileumcongres van zijn organisatie, die 60 jaar bestaat. In zijn reden constateerde hij dat het middenstandsbeleid van na de Tweede Wereldoorlog nog te veel werd gekenmerkt door neo-liberaal denken. Een slagvaardige concurrentiewetgeving werd in strijd geacht met de consumptiebelan- gen, die gelijk werden gesteld aan het algemeen belang. In dat denken zat een zekere tweeslach tigheid, meende de NCOV-voorzitter: Men moest niets hebben van de maatschappe lijk vereiste concurrentiewetgeving. Maar met de invoering van een stringent prijsbe leid was er geen moeite, evenmin met het jarenlang voortzetten daarvan. Nu zijn de heren politici kennelijk zo gewend geraakt aan dit prijsbeleid dat ze denken dat het niet anders meer kan. Ze vinden dat het onmisbaar is bij het bestrijden van de inflatie. Zuidhof wees er in dit verband op dat West-Duitsland helemaal geen prijsbeleid kent en een lagere inflatie heeft dan wij. In Frankrijk is de controle op de prijsontwik keling afgeschaft, maar in ons land willen de politici zelfs niets weten van een prijs beleid met controles achteraf. De ondernemers in het midden- en klein bedrijf hebben op het stuk van de sociale verzekering nog steeds een grote achter stand ten opzichte van werknemers en ambtenaren. Het wordt langzamerhand tijd, zei Zuidhof, dat de Wet Werkloos heidsvoorziening (WWV) ook van toepas- Het is voor het eerst dat de maffia ge noemd wordt in een document van de UNCTAD. De vijf grootste georganiseerde misdaadbenden van New York zouden per jaar ongeveer drie miljard gulden bruto New York is het zelfs 50 procent, winst maken met de verkoop van „zwarte” sigaretten en in staat zijn zich op de we- GENÈVE (Reuter). De grote sigarettenconcerns in de wereld kunnen in de nabije toekomst rekenen op de concurrentie van de maffia, het georganiseerde misdaadsyndi caat in de Verenigde Staten. De maffia houdt zich nu al op grote schaal bezig met de zwarte sigarettenhandel in de Verenigde Staten. Dit staat in een rapport over de wereldhandel in tabak, dat is uitgegeven door het secretariaat van de Organisatie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties, de UNCTAD. De Italiaanse buitenlandse handel heeft in augustus een exportoverschot van 418 miljoen dollar opgeleverd. Dat wordt in Rome gezien als bewijs voor de stelling dat j de Italiaanse economie zich herstelt van de inzinking van de afgelopen jaren. De eer ste acht maanden van 1978 leverden een tekort van 247 miljoen dollar op vergele ken met een nadelig saldo van 2,1 miljard dollar! in die perode van 1977. De lopende rekening van de betalingsbalans, die ook de inkomsten uit toerisme weergeeft, wijst al sinds het begin van het jaar een over schot aan. LONDEN. (Reuter) Engeland wordt momenteel geteisterd door de ergste vlooienplaag sinds 25 jaar. Een aantal gemeenten in Groot-Londen heeft een wachtlijst met woningen die moeten worden ontsmet en men is er zelfs toe overgegaan het eerbiedwaar dige Lagerhuis te ontsmetten nadat een aantal parlementariërs had geklaagd over vlooienbeten. In Wales zijn arbeiders in Staking gegaan omdat hun fabriek onder de vlooien zit. afschaffing van dergelijke praktijken een voorwaarde wordt voor het verkrijgen van olie. We moeten een redelijke toegang krij gen tot de afzetgebieden voor half-fabrika ten en eindprodukten van de olie-indus- trie. Anders wordt de levering van olie gekoppeld aan de afname van olieproduk ten, aldus de minister. Hij zei dat de strategische commissie van de OPEC, bestaande uit ministers uit Saoedi-Arabië, Iran, Irak, Algerije, Koe weit en Venezuela, op de gevolgen van de praktijken der industrielanden op langere termijn studeert. Het zou echter veel beter zijn als de problemen werden opgelost via dialoog dan via confrontatie, zo meende hij. Sjeik Ali zei het niet eerlijk te vinden dat de olielanden installaties en apparatuur van de industrielanden moeten kopen en ook voor de diensten van geschoolde tech nici moeten betalen terwijl hun het recht wordt ontzegd de produkten van de instal laties aan het einde van de oliestroom zelf aan de man te brengen. Hij wees erop dat het aandeel van de OPEC-landen in de wereldmarkt voor ru we olie 52 procent bedraagt terwijl ze maar voor 3,2 procent deelnemen in de markt voor olieprodukten en maar voor 2,9 procent in het vervoer van olie. WENEN (ANP). De olie-exporterende landen zouden er wel eens toe kunnen besluiten de levering van olie te beperken als de industrielanden niet bereid zijn hulp te bieden bij de bouw van raffinade rijen, petrochemische fabrieken en van tankschepen. De president van de Organi satie van Olie Exporterende Landen (OPEC), sjeik Ali Chalifa al-Sabah (ook minister van Olie van Koeweit) verklaar de dit gisteren in een congres over olie in Wenen. RIJSWIJK (ANP). Er zijn vorig jaar meer wegvervoerbedrijven verdwenen dan in enig jaar daarvoor, namelijk 518. Daarmee heeft zich in versneld tempo een ontwikkeling voortgezet als gevolg waar- v van in tien jaar tijds het aantal wegver- voerbedrijven met bijna een kwart is af- - genomen: van 12.086 in 1968 tot 9132 in 1978. Dit blijkt uit het vandaag verschenen boekje: wegvervoer in cijfers 1978/1979, dat is uitgegeven door de Nationale Orga nisatie voor het Beroepsgoederenvervoer over de Weg: de NOB-Wegtransport. Van genoemde 518 bedrijven behoorden er 386 tot de groep van 1, 2 en 3-wagenbedrij- ven, maar overigens ging het niet alleen om de kleinste bedrijven. Er was ook een daling in de groep tot 15 vrachtauto’s. Bedrijven met meer dan 20 vrachtwagens namen in aantal toe. Het vergund laadvermogen liep weer iets terug en kwam van 751.731 ton op 740.881 ton, eind 1977. Het gemiddelde laadvermogen per onderneming steeg van 75,1 naar 81,1 ton: in 1963 was dat ruim 25 ton. In 1976 overschreden de investeringen in activa door het beroepsgoederenvervoer voor het eerst het miljard: 1016 miljoen gulden. Deze groei kan voornamelijk wor den toegeschreven aan de toeneming van investeringen in de categorie vervoermid delen, die op 734 miljoen gulden kwam. In het binnenlands vervoer ging in 1977 208,7 miljoen ton over de weg; iets minder dan een jaar ervoor, zes miljoen per rail en 43 miljoen met binnenschepen. Het marktaandeel van het wegvervoer in het totale goederenvervoer steeg met een half percent tot 81 percent (spoorwegen 2,3 percent, binnenvaart 16,7 percent). In het internationale goederenvervoer/; over de weg van en naar Nederland (met uitzondering van België en Luxemburg) steeg het vervoerd aantal tonnen per vrachtauto van 38,6 miljoen naar 40,8 miljoen. Het beroepsvervoer nam daarvan 30 miljoen voor zijn rekening en weer 20,8 miljoen ton daarvan is door Nederlandse transportondernemers verzorgd. Ten op zichte van 1976is er sprake van enige vooruitgang voor het Nederlandse interna tionale wegvervoer. De marktaandelen in het grensover schrijdend goederenvervoer zijn voor vrachtauto, spoor en binnenvaart respec tievelijk 26,4, 5,1 en 68,5 percent .Dat betekent voor de vrachtwagen in vergelij king met 1976 een groei van 0,8 percent en voor railvervoer en binnenvaart een gerin ge daling met 0,2 en 0,6 percent. In de Sovjet-Unie is een begin gemaakt met de ontsluiting van de uitgestrekte ko-’ lenreserves in het gebied van Kansk-At- sjinsk, dat zich lang de Transsiberische spoorlijn bevindt over een afstand van verscheidene honderden kilometers. De eerste mijn die er wordt aangelegd zal 55 miljoen ton kolen per jaar kunnen produ ceren. Er is een centrale in aanbouw die de kolen ter plaatse in elektriciteit gaat om zetten. Er komen tien van die installaties. De produktiecapaciteit van de mijnen wordt uiteindelijk 300 miljoen ton per jaar. 99; aooroem AMSTERDAM (ANP). De valuta markt heeft gisteren in Amsterdam een vrij kalm beeld te zien gegeven. Mitsubishi Motor Corporation heeft met.., Chrysler Australia Ltd. overeenstemming^; bereikt over hulp aan die dochtermaat- - schappij van het Amerikaanse autocon- f cem bij de uitvoering van een reorganisa tieplan. De woordvoerder van Mitsubishi die dit gisteren meedeelde kon niet beves tigen dat de Japanse fabriek heeft beslo ten voor 30 a 35 percent in Chrysler Aus tralia deel te nemen. Dat hadden Japanse kranten gemeld. Chrysler Corporation in de VS heeft een belang van 15 percent in Mitsubishi. Bij de Amerikaanse Volksw^genfabriek in New Stanton (Pennsylvania) wordt ge- staakt. Het personeel’heeft zondag een nieuwe cao afgewezen waarover Volkswa gen of America overeenstemming had be reikt met de vakbonden. Er was een loons verhoging van 5,50 tot 9,62 dollar per uur in drie jaar overeengekomen. De werkne mers waren er niet tevreden mee. Het werk is neergelegd en posten versperren de toegang voor werkwilligen. NDSM in Amsterdam-Noord heeft gisteren officieel een nieuwe reparatiepier in gebruik genomen. De eerste paal voor deze pier werd in mei 1976 geslagen. De pier heeft een totale lengte van 607 meter (410 meter aan de oostzijde en 197 aan de westzijde). Aan de pier kunnen de grootste schepen die de Amsterdamse haven kunnen bereiken worden afgemeerd. Met deze uitbreiding beschikt de NDSM over een kadelengte van 1800 meter voor de ontvangst van reparatieschepen. De pier zal worden uitgerust met een 50-tons en twee 20-tons dubbelarmige tuimelkranen. Op de foto een gedeelte van de nieuwe pier. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17