BONDSCOACH ZWARTKRUIS VOOR GROOT DILEMMA treffers en missers Doelman Jaap Bloem: Waargemaakt op WEER FIT KROL JAN RAB KREEG HARTAANVAL WW sportpuntiq NMB ■WW tototips Vierde zege van Brazilië Boom niet in dam-finale Spaarrente tot „uitleenbasis” s Wedgwood serviezen WK Basketbal Knelpunt 4 Zekerheid tijdloze tafelcultuur 19 10 OKTOBER 19 7 8 SPORT 18 r L da 1 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Toto 41A NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK In het duel om de Noordamerikaanse hegemonie won de Verenigde Staten met 96-90 (rust 51-50) van Canada. Maar over tuigend was de tweede zege van de Ameri kanen bepaald niet. Brazilië, Joegoslavië en de Sovjet Unie, vervullen in het achtste wereldkampioen schap basketbal de hoofdrol. Het trio is nog ongeslagen en zal in de komende da gen via de onderlinge duels uitmaken wie om goud en zilver gaan strijden. QUEZON. Brazilië heeft in Quezon City bij Manilla de vierde overwinning behaald in de strijd om de wereldtitel basketbal. Voor slechts 500 toeschouwers was het duel tegen gastheer Filippijnen voor de Brazilianen een formaliteit: na een ruststand van 59-34 wonnen de Zuid- amerikanen met 47 punten verschil: 119- 72. Door deze overwinning nestelde de tweevoudige wereldkampioen zich aan de kop van de ranglijst. (Van onze speciale verslaggever) De eindstrijd om de Europese bekers voor clubs (dames en heren) zal in 1979 met Pinksteren in Den Haag gehouden wor den. De hiervoor verantwoordelijke sub commissie van de internationale hockey bond (FIH) heeft de organisatie in handen gegeven van Klein Zwitserland. Bij de heren hebben zich 22 clubs voor deelne ming gemeld, bij de dames twaalf. Voor toernooien, die in Edingburgh, Polen, We nen, Soebotica en Basel worden gehouden, plaatsen hen voor het eindtoernooi. De finalisten worden over vier groepen van elk drie clubs verdeeld. Europa te reizen. Maar de realiteit zal waarschijnlijk toch zijn, dat de topspecia list van het hooggeklasseerde Roda JC voorlopig in het trainingspak gestoken langs de lijn moet blijven. Jan Zwartkruis kan in ieder geval niet verbloemen dat hij voor ’n verschrikkelijk dilemma staat. Gistermiddag verzucht te hij op Zwitserse bodem: „Het was eigen lijk rampzalig dat uitgerekend tegen Ijs land in het Goffertstadion in Nijmegen la Ling niet in het veld kon komen door een blessure. Die EK-wedstrijd was immers bij uitstek geschikt om het experiment toe te passen met een voorhoede van vier man: la Ling, Geels, Nanninga en Rensenbrink. Adrie Koster speelde weliswaar als rech terspits een uitstekende wedstrijd, maar het loste in feite niets op, omdat we op die plaats met la Ling en straks ook weer René van de Kerkhof eigenlijk geen problemen hebben”. De klemmende vraag is nu: Durft Jan Zwartkruis tegen de Zwitsers die kwali tatief veel sterker zijn dan Ijsland het avontuur van een vier-man-sterke frontli nie wei aan? Zwartkruis zelf is nog niet bereid het achterste van zijn tong te laten zien. JAN ZWARTKRUIS: „Er zijn verschil lende patronen denkbaar”. Onderstaand treft men de samenstelling van deze toto aan, samengesteld uit wedstrijden in het kader van de Europa-Cups, die op 17-18 en 19 oktober zullen worden gespeeld. AEK Athene-Nottingham F Glasgow Rangers-PSV Lokomotiv Sofia-FC Köln Ipswich Town-SW Innsbruck Anderlecht-Barcelona Fortuna Düsseld.-FC Aberdeen Benfica-Bor. Möncheng FC Everton-Dukla Praag Ajax-Lausanne Sports Carl Zeiss Jena-MSV Duisburg. Manchester C.-Standard Luik... Hertha BSC-Dynamo Tiflis Hajduk Split-Arsenal Toen de Velsenaar Jaap Bloem op 9 september j.l. plotseling zijn debuut maakte als doelverdediger van de Go Ahead Eagles stonden de Deventenaren op een ondergeschikte plaats op de rang lijst van de eredivisie. Met twee punten uit vier wedstrijden en een geblesseerde Nico van Zoghel, hand in het gips, zag het er voor de Eagles niet rooskleurig uit. De tweede doelverdediger van de Adelaars, Arjan Kluitenberg, was nog te onervaren om na een eerder (mislukt) debuut weer voor de leeuwen te worden gegooid. Jaap Bloem, aan het begin van het seizoen door Volendam aangetrok ken, werd voor zes weken op huurbasis aangetrokken en kon in de thuiswed strijd tegen FC VVV zijn debuut maken. „Ik heb de smaak weer te pakken. Toegejuicht worden door het publiek is heel wat anders dan werkloos in een dugout zitten. Terugvallen op deze posi tie zal dan ook een hard gelag zijn. Over Jaap Bloem heeft in Deventer een uit stekende tijd als doelverdediger gehad, al was zijn verblijf daar dan maar kort. Het publiek heeft de weg naar de Ade laarshorst weer gevonden, iets waar ook hij aan heeft meegewerkt. ir JAAP BLOEM ruim een week weten we meer. Aan Jan Mak is de beslissing”. Tip 1 Toto 41 FC Twente-Veendam PSV-FC Dordrecht FC Utrecht-Heerenveen. Ajax-Eindhoven Sparta R-FC VW Volendam-Feyenoord Excelsior-AZ’67 Willem II-Roda JC De Graaf schap-Vitesse Heracles-FC Den Bosch NAC-GA Eagles FC Den Haag-NEC PEC(Z)-MW 1 1 1 3 2 2 3 1 3 1 1 Tom Okker heeft in de eerste ronde van een internationaal tennistoernooi in Tel Aviv een gemakkelijke zege behaald op de Israëliër Ran Sher. Hij zegevierde met 6-0 6-1. den zodanig tobde met dit ongemak, dat hij ver onder zijn kunnen speel de. hoofdstuk. Nu wacht er een nieuwe start voor het Nederlands elftal en met mijn toch wel uitzonderlijke doelpuntenpro- duktie hoor ik erbij. Donderdag moet ik naar Parijs om de Bronzen Schoen in ontvangst te nemen omdat ik de op twee na beste schutter van Europa ben. Een keer eerder heb ik de Zilveren Schoen al gehad en een keer eerder ook de Bronzen Schoen. In de afgelopen vier seizoenen heb ik achtereenvolgens 30, 34, 31 en 29 doel punten in de competitie gemaakt. Dat is een totaal van 124 doelpunten in vier jaar in competitiewedstrijden. Ik geloof dat niet één spits in Europa dat ook kan zeg gen”. Maar Ruud Geels denkt er eigenlijk geen moment aan dat Jan Zwartkruis hem woensdag op de bank zal laten zitten: „In Nederland lopen er toch ook redelijke spitsen rond. Kees Kist van AZ is momen teel de topscorer in Nederland. Als Zwartkruis dan Kist buiten de selectie houdt en mij met mijn 30 jaar wel selec teert zie ik dat min of meer als een zeker heid dat ik tegen de Zwitsers zal aantre den. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Jan Rab, trainer van FC Dordrecht, is in een Utrechts ziekenhuis getroffen door een hartaanval. Hij was dit weekend opgenomen na klachten die hij kreeg toen hij zaterdagavond terug keerde van de wedstrijd PSV’-Roda. Jan Rab (33) werd onderweg in de auto onwel en stopte in het Brabantse Vught om een arts te raadplegen. Hij kreeg medicijnen en mocht zijn weg vervolgen maar eenmaal thuis waarschuwde hij zijn huisarts die ziekenhuisopname noodzakelijk achtte. Vanmorgen ging het al beter met Rab, al zal hij nog zeker twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. De Europese toernee van de New York Cosmos is geen doorslaand succes voor de Amerikaanse kampioen op sportief gebied. Wel uit lucratief oogpunt en dat geldt ook voor de thuisspelende clubs. Maandag verloor Cosmos voor de vierde maal. Rode Ster bleef in Belgrado voor 22.000 toeschouwers met 6-4 aan de posi tieve kant van de score. Halverwege dit doelpuntenfestijn was de stand 4-3 voor de Joegoslavische kampioen. Topscorer werd Savic, die driemaal scoorde. Borov- nica, Stanenkovic en Miletovic volgden zijn voorbeeld met elk een treffer. Voor Cosmos wist Tueart tweemaal en Senin- ho en Chinaglia elk eenmaal het doel te vinden. AC Napoli speelt al na 180 minuten paniekvoetbal. Maandag ontsloeg het be- BERN. Oranjes aan voerder Ruud Krol is er van overtuigd dat hij in het EK-kwalificatieduel met Zwitserland op zijn normale hoge niveau kan acteren. Het heeft er even somber uitgezien voor de Ajacied, toen hij zondag, in het competi- tietreffen met Vitesse, weer last kreeg van een oude blessure aan zijn linker bilspier. Direct gingen de gedachten van Krol terug naar Argenti nië, waar hij in prak tisch alle WK-wedstrij- Bovendien ben ik nu bij Anderlecht uit stekend ingespeeld met Robbie Rensen brink, die zeker in de basisformatie staat. Daarom ligt het voor mij het meest voor de hand dat het Oranjeteam Tscheu la Ling op rechts, Rensenbrink op links en mij in het centrum in de frontlinie zal brengen”. Dat zou dan bijna zeker betekenen dat Dick Nanninga van Roda JC weer buiten het elftal gelaten zou worden. De robuuste Limburgse spits heeft in de afgelopen we ken er ook geen twijfel over laten bestaan: ook hij past ervoor om uitsluitend als bankzitter met het Nederlands elftal door Het toeval wilde dat Jaap Bloem zijn laatste competitiewedstrijd speelde te gen zijn „echte” club. De Eagles wonnen dit duel zonder ook maar enigszins in gevaar geweest te zijn met 2-1. Jaap Bloem over zijn voorbereiding'voor dit voor hem merkwaardige duel: „Tijdens de wedstrijd heb ik wel over deze combi natie gedacht. In de week voor de wed strijd heb ik echter volledig afstand ge nomen van Volendam. Normaal trainde ik daar twee of drie keer per week nor maal met de groep mee, nu ben ik in het geheel niet in Volendam geweest. Joop Brand nam mij ’s morgens om half acht op het CIOS onder handen en op donder dag en zaterdagochtend werd er in De venter getraind. Voor de wedstrijd heb ik niet met de Volendam-spelers gesproken, na de wedstrijd uiteraard wel”. JAN RAB stuur van de Italiaanse vereniging trai ner Gianni di Marzio na twee competitie wedstrijden. Reden voor het ontslag was de nederlaag van AC Napoli zondag bij Fiorentina (1 -2). Een week eerder had de Napelse club de competitie geopend met een thuisoverwinning (2-1) op Ascoli. Er waren tijdens het vorige seizoen al pro blemen gerezen tussen Marzio, bestuur en spelers. Als mogelijke opvolger wordt Luis Vinicius genoemd. De Braziliaan hakte het vorige seizoen met hetzelfde bijltje als nu Marzio. Vinicius vloog bij Lazio Roma de laan uit na een onaan trekkelijke competitie-ouverture. Twee voetbaltoto’s dienen deze week te worden ingeleverd. Toto 41 is samenges teld uit wedstrijden voor de KNVB-beker. Op bet formulier, dat betrekking beeft op toto 41A, zal de deelnemer geen enkele wedstrijd kunnen ontdekken. Tip 1 1 ....3 1 1 1 1 1 1 1 1 3 ....3 van het gehele team in de ontmoeting met de Zwit sers. Hij is zich er terdege van bewust dat Oranje in de eerste kwalificatie wedstrijd van het Euro pese titeltoernooi tegen Ijsland (3-0) niet al te best voor de dag is geko men. En het is uiteraard nog maar de vraag of de Nederlanders elkaar te gen Zwitserland in de combinaties wèl goed zullen weten te vinden. „We hebben voldoende klasse in de ploeg, maar dat wil nog niet zeggen dat het ook soepel gaat lopen”, aldus de aanvoer der. „Er zijn verschillende patronen denk baar. Ik kan nu goochelen met vele moge lijkheden”. Maar duidelijk is dat Zwart kruis (die in Argentinië de grote propagan dist van de aanstormende jeugd was) zich in de ongetwijfeld belangrijke uitwed strijd tegen de Zwitsers niet wil wagen aan al te onbezonnen avonturen. „Mijn grote probleem is dat ik met een afbouwperiode en tegelijk met een op- bouwperiode heb te maken. Maar ik mag de realiteit niet uit het oog verliezen. Als ik niet voor prestaties zorg dan is die bittere realiteit wel dat Jan Zwartkruis binnen zes weken is verdwenen”, zo geeft de voorma lige legerofficier met een ontwapenende eerlijkheid toe. Als hij zegt: „Je moet van achteruit spelen, de motoriek van een elf tal begint bij een goede verdediging en een uitstekend j georganiseerd middenveld”, dan is het duidelijk dat Zwartkruis vrijwel zeker niet voor vier spitsen zal kiezen. Bovendien weet Zwartkruis ook dat in belangrijke wedstrijden vaak niet de spit sen, maar juist opkomende middenvelders en verdedigers de doelpunten maken. In het moderne voetbal worden de spitsen vaak opgeofferd om gaten te trekken voor de aanstormende verdedigers en midden velders. De treffers van Arie Haan en Ernie Brandts in Argentinië liggen nog altijd vers in het geheugen gegrift en type rend is ook dat tegen het „nietige” Ijsland enkele weken geleden Ruud Krol en Arie Haan raak kogelden en van de aanvallers alleen Rensenbrink van de penaltystip raak schoot. Ruud Geels sluit de mogelijkheid zelfs volledig uit dat het Nederlands elftal het zal wagen met vier spitsen de Zwitsers tegemoet te treden: „In het moderne voet bal is een aanval met vier spitsen volko men achterhaald. Je mag al blij zijn als je met drie aanvallers gaat opereren”, schampert hij. En Geels bekent ook eer lijk: „Ik zie het ook niet zitten om mij samen met Dick Nanninga in de spits te zetten. Dan wordt het toch maar romme len. Vorig jaar heb ik samen met Johan Cruijff in Rotterdam tegen Oostenrijk in de spits gespeeld en zelfs dat werd een mislukking. Met twee spitsen is er veel te weinig ruimte”. Geels: ze kunnen niet om me heen (Van onze speciale verslaggever) BERN. Ruud Geels zou het als een schande ervaren als hij woensdagavond niet met het Nederlandse elftal in de arena van het Wankdorfstadion in Bern mag aantreden voor de wedstrijd tegen Zwitserland in de voorronde van de strijd om het Europees kampioenschap. De spits van Anderlecht meent terecht dat hij zo langzamerhand zo’n staat van dienst heeft opgebouwd, dat bondscoach Jan Zwartkruis niet meer om hem heen kan. Onmiddellijk geeft Geels toe: „Goed, ik heb bedankt voor Argentinië en daar heb RUUD GEELS: „Met mijn doelpunten- ik nog steeds geen spijt van. Maar het produktie hoor ik erbijwereldkampioenschap is een afgesloten De 5-1 nederlaag van NAC bij AZ’67 was voor de Bredanaars de grootste sinds 15 januari 1978 toen met 6-0 bij Ajax wérd verloren. Na negen competitie-dagen kwam men tot 222 goals, tegen 234 het vorig seizoen. De verhouding thuis/uit is 138/84, het vorig seizoen 134/100. De buitenlanders maakten 20% van de goals, n.l. 43. Paspoort Jaap Bloem: Seizoen, Gespeeld, ingev. uitgev. totaal 1974 9 3 1 13 Telstar 1975- 1976 5 5 Telstar 1976- 1977 en 1977-1978 als amateur bij DWV. ARCO. Gerrit Boom is er niet in geslaagd door te dringen tot de finalepou- le van het wereldkampioenschap dam men dat in Arco wordt gespeeld. In de laatste voorronde, de negende, remiseer de hij met Verpoest. Voor de andere Ne derlandse deelnemers zijn wel finale plaatsen weggelegd. Drost, Bastiaannet en Clerc hebben zich overtuigend ge plaatst Eindstand groep 1 (de eerste vijf plaatsten zich): 1. Tsjegolev 14 punten, 2. Korenevski 12, 3. Drost 12, 4. Hisard 10, 5. Diaw, 6. Verpoest 9, 7. Gendlerman 9, 8. Boom 9, 9. Lepsic 4, 10. Berte 1. Omdat Hisard niet zal deelnemen aan de finaleronde (de Fransman kan niet langer zijn werk verzuimen) is de Belg Verpoest die als zesde eindigde alsnog toegelaten tot het eindtoer nooi. Eindstand groep b (eerste zes hebben zich geplaatst): 1. Gantwarg 12 punten, 2. Mitsjanski 12, 3. Bastiaannet 12, 4. N. Daye 11, 5. Clerc 11, 6 Nimbi 11, 7. Smith 10, 8. Norden 4, 9. Da Silva 5, 10. Simonelli 2. Ruud Geels kan ook wijzen op zijn moeiteloos aanpassingsvermogen. „In Anderlecht draaide ik omniddellijk goed en ik heb nu in zes competitiewedstrijden al zeven doelpunten gemaakt. In totaal heb ik nu - oefenwedstrijden meegere kend - 14 wedstrijden voor Anderlecht gespeeld en daarin heb ik totaal 21 goals gemaakt”. Het hadden er misschien wel meer kun nen zijn, want Anderlecht heeft jaren ge speeld zonder een echte centrumspits. Langzamerhand is het spel nu ook meer op mij afgestemd en tomen er meer ballen in de diepte. Anderlecht is het beste clubelf- tal waarin ik ooit heb gespeeld en wat Rensenbrink in Anderlecht vaak laat zien is niet te geloven als je het niet met eigen ogen aanschouwt”. Niet zonder trots weet Ruud Geels ook te melden: „Het is nu al zover in België dat de voorstoppers van de tegenstanders van Anderlecht in de competitie een extra pre mie krijgen als ik niet scoor. Dat weet Jan Zwartkruis toch ook wel”. Als Geels er woensdagavond bij is, begint hij aan zijn 15e interland: „De twee beste interland wedstrijden die ik tot nu toe heb gespeeld zijn de wedstrijden tegen Joegoslavië in Zagreb bij het Eurpees kampioenschap van drie jaar geleden (we wonnen met 3-1 en ik scoorde twee keer) en de kwalificatie wedstrijd tegen Polen in Amsterdam die we met 3-1 wonnen en waarbij ik een doelpunt maakte. Maar misschien moet mijn allerbeste interland nog komen. Ik heb de pech gehad dat ik vaak in inter landwedstrijden heb gespeeld waarin wei nig op het spel stond en waarin de sterren niet zo gemotiveerd waren”. In een voor hem totaal onbekende ploeg liep het voor Jaap Bloem op rollet jes. „Op de wedstrijddag heb ik met Joop Brand één keer in het stadion getraind. Na een gesprek met Nico van Zoghel en de kennismaking met de spelers bleek al snel dat ook het publiek positief reageer de. Bij mijn eerste balcontact kreeg ik een soort ovatie”, zegt Jaap Bloem. Het klikte direct met zijn tijdelijke werkge ver. en de resultaten bevestigen dit na drukkelijk. Gehuurd voor zes wedstrij den, waarvan er vijf achter de rug zijn, hij zaterdagavond in Breda tegen NAC in een wedstrijd voor de KNVB-beker voor het laatst in het doel van de Eagles staan. Een merkwaardige situatie als je acht punten hebt gehaald en slechts drie tegengoals heb moeten incasseren. Nico van Zoghel is echter weer aan de training begonnen en zal de taak van Bloem weer op zich nemen. Jaap Bloem dus weer terug naar Volendam. Op de bank of als vervanger van Frans Hoek dat is de vraag. Jaap Bloem: „Bij de onderhande- lingen met Volendam en Jan Mak werd mij duidelijk gezegd dat het een strijd tussen Frans Hoek en mij zou worden. Eind mei tekende ik het contract. Mijn meniscus was echter stuk, zodat ik direct onder het mes ben gegaan. Zonder een bijkomende infectie zou ik klaar zijn geweest voor het seizoen, maar nu heb ik slechts 50 procent van de voorbereiding kunnen meemaken, waardoor Frans Hoek de doelverdediger werd en een voorsprong op mij had. Door de tussen komst van de GA Eagles ben ik echter goed in het wedstrijdritme gekomen, zo dat Jan Mak nu voor een zware keus staat”. Wout Holverda (Sparta) kwam in zijn derde wedstrijd tot zijn eerste goal in de eredivisie. Manuel Sanches Torres (FC Twente) had er vier duels voor nodig, en Jo Bonfrère (MW) maakte z’n eerste goal sinds 22 februari 1976 in de eredivisie. •L De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor Vaste Termijnspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar. Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7'/4% tot en met 8'/«%. Voor de derde achtereenvolgende keer weer geen winst in een uitwedstrijd in de eredivisie. Dat betekent dat drie competitie-dagen of 26 wedstrijden geen enkel bezoekend team een duel heeft gewonnen. FC Twente speelde tegen Haarlem (2- 2) voor de vijfde achtereenvolgende keer gelijk in een uitwedstrijd. Alleen NEC en FC Twente zijn in de eredivisie nog zonder nederlaag. In de eerste divisie zijn dat FC Groningen, De Graafschap en Eindhoven. Theo de Jong (Roda JC) het afgelopen seizoen goed voor vijf goals, heeft nu zeven treffers achter zijn naam staan. Dat een uitwedstrijd winnen steeds moeilijker wordt bewijst ook het aantal zeges van uitspelende clubs tot op heden. De bezoekende teams wonnen tot nu twaalf maal, tegen negentien maal in dezelfde periode van vorig seizoen. PEC is in het betaald voetbal de enige ploeg zonder overwinning. m Gistermorgen, kort voor de afreis van het Nederlands elftal naar Zwitserland, kreeg Krol van Ajax-arts Rolink het groene sein. „Er is vol gens de dokter niets meer aan de hand. Ik kan zonder problemen spe len”, aldus de Amster dammer. Ziet Krol geen proble men meer voor wat be treft zijn eigen optreden, zorgen maakt hij zich nog wel over de prestatie

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19