Bouwlokatie door Gedeputeerde Staten aangegeven Achter uitstappen a.u.b. het weer Opvolger van Achterstraat Inspraak over Voorhaven is nl|man Ifchtreklame lil® 9.3W Geen rijkssteun voor bestrijding spaanpiaatgas veilig gesteld I 22 "W" waki •Tdumflh Foundation Lingerie Speciaalzaak I efficiency beurs het woord is cion... vandaag: (On)veilig En verder It HAARLEM Turks paar zoekt gezin voor baby a It I Ontdek het andere sieraad naar uw eigen idee gekreëerd door Rok Sbkes Eoelsmi» Ian Smith onmisbaar WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN lm. agenda pagina I i i? 1 I Minister Tuijnman: Kunsthandel Jos de Graaff RADIO TOL AEQ TELEFUNKEN ÜACHTMODE Minder zonnig jr Fik -'W ■n DINSDAG 10 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) Pi 20 68ste jaargang no. 289 (Van een onier verslaggevers) giigl I Kadé Bruin: Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 Telefoonbeantwoorders Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,8,9 Kunst13 Radio en televlale/Strlps.... 15 Economie17 Beurs16 Sport19,21 pagina's. 10t/m 18 oktober dagelijks van 10-17 uur, maandag 16 en dinsdag 17 oktober ook van 19 - 22 uur zondag gesloten iff Urrivf *1, w HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben vandaag bekend gemaakt, hoe zij het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp het liefst willen laten verstedelijken. Het college heeft dat aangegeven in een deelnota, die als onderdeel van het ontwerp- streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied is uitgebracht. De in de nota ontwikkelde plannen houden in een grote uitbreiding van Hoofddorp in westelijke richting en bouwmogelijkheden bij Vijfhuizen ten behoeve van Haarlem en omgeving. Er is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Haarlem en Hoofddorp in een later stadium geheel aan elkaar groeien. ®i Jwl* t r i OlilM r /.n Haarlem en Hoofddorp groeien aan elkaar W. T VAN GELDER llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Op zeker moment is Ian Smith wonder- in inkomenssfeer Zie pagina 2. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) 'lllllllilllllllUllllllllllltlHIlllllllliltlilllllltlIlllllllllllillllllllil 1 het bert rten 'tF- AMSTERDAM 1*01 Kabinet is tegen verdere offers VELSEN/NOORD. Een Turks echt- 9 3 open- >nder- de stroom der uitwijkelingen. In 1977 ver lieten ruim 10.000 blanken het land. Vandaar dat de V.S., Engeland en Zuid- Afrika Smith nodig hebben om het schok effect in Rhodesië zoveel mogelijk te ver zachten. De slimme Smith ziet kans daar danig van te profiteren. inkomens kan worden gevraagd. Van Agt maakte ook duidelijk dat het kabinet niet wenst af te zien van de 0,5 procent korting op de sociale uitkeringen, noch op de voorgestelde extra bijdrage van de ambtenaren in de bezuinigingsope ratie. De koppeling van het minimumloon aan de sociale uitkeringen wordt gehand haafd, aldus Van Agt, maar bij de sociale uitkeringen dienen elementen die leiden tot overcompensatie buiten beschouwing te blijven. Dat geldt zowel voor de mini- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drs. W. T. van Gelder wordt vermoedelijk de opvolger van zijn partijgenoot Achterstraat in het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land. Drs. Achterstraat (CDA) bedankte verleden week om persoonlijke reden voor de functie die hij slechts enkele maanden heeft uitgeoefend. Een politiek verschil van inzicht lag niet ten grondslag aan zijn afscheid. Vandaar dat de meeste leden van Provinciale Staten de mening zijn toegedaan dat een partijgenoot van Achterstraat de zetel in het provinciebe stuur moet innemen. Weduwe maat 44 zoekt weduw naar maat 37 om gezellig samen' nagelaten kleding te ruilen. D’66 heeft zich uitgesproken voor een gelijke rechtspositieregeling voor zowel ambtenaren als werknemers in het par ticuliere bedrijfsleven. Het wetenschap pelijk bureau van D’66 heeft uitgerekend dat ambtenaren nu aanzienlijke inko- mensvoordelen hebben in vergelijking met gelijkwaardige functies in het be drijfsleven. Is de Van den Vondellaan in Driehuis veilig of onveilig. De plaatselijke bewo ners hebben daar een mening over die niet het standpunt Is van de gemeente lijke autoriteiten. Een moederbrlgade helpt de schoolgaande jeugd bij het oversteken van de rijbaan. I De verant woording van die taak durft het onder wijzend personeel niet meer op zich te nemen. De Rhodesische leider Ian Smith zou volgens het Britse ministerie van Buiten landse Zaken in Engeland niet langer onwelkom zijn. Een opmerkelijke koers wijziging van Londen omdat Smith door de Britse regering steeds is beschouwd als een verrader die Rhodesië op eigen houtje en onwettige manier onafhanke lijk verklaarde en daarom in Engeland kan worden gearresteerd. Zie pagina 3 en 4. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: straat Tel. S co KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020 456456 Omdat fietsen goedkoop en gezond is, gaan 33 leerlingen van de IJmond- MTS in Santpoort-Noord op de twee- wieler naar studieprojecten In de kop van Noord-Holland. Doel van de educa tieve traptocht is een rioolzuiveringsin- stallatie In de gemeente Broek op Lan- gedljk en een Corroelelaboratorlum In Den Helder. HAARLEM. De woningcorporaties en particuliere eigenaren van woningen, waarin het gas uitwasemende spaanplaat is verwerkt, moeten zelf opdraaien voor de kosten ter bestrijding van het spaan piaatgas. Staatssecretaris G. Brokx van Volkshuisvesting heeft gisteren in ant woord op vragen van Tweede Kamer-lid Hans Kombrink (PvdA) meegedeeld, dat hij geen regeling heeft ontwikkeld voor het verlenen van geldelijke steun door het rijk. Brokx vindt, dat de algemene be- drijfsreserve van de woningcorporaties dient om dit soort onvoorzienbare kosten te betalen. Particuliere eigenaren van wo ningen en gebouwen met een andere be stemming zullen de bestrijdingskosten van het gas eveneens uit eigen zak dienen te betalen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat is het eens met de Tweede-Kamerleden Van Thijn en Stoffe- len, dat inspraak over de Voorhaven bij IJmuiden pas zin heeft wanneer alle stu dies daarover zijn afgerond. Hij wil daar om alle insprekers in de gelegenheid stel len om ook na het gereedkomen van die onderzoeken te reageren. De Raad van de Waterstaat, die de inspraak organiseert, is volgens de minister dezelfde mening toe gedaan. Van Thijn en Stoffelen vreesden dat dat de inspraak over de Voorhavenplannen in het gedrang zou komen nu die gekoppeld is aan de inspraakprocedure over het ont- werp-streekplan Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied, waarin de plannen van het Open Beraad eveneens ter discussie wor den gesteld. Die inspraakronde loopt op 15 december af. Volgens de kamerleden van de Partij van de Arbeid zijn op dat mo ment nog niet alle studies over de haven plannen klaar. Zij vroegen de minister daarom de ga rantie dat er ook na die tijd nog gelegen heid tot inspraak moest komen. In ant woord op hun schriftelijke vragen heeft Tuijnman die nu gegeven. LANGE NIEUWSTRAAT 5 UMUIDEN TEL. 10059 Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) IJmui van mt. 38 t/m 52 WINKELCENTRUM CRONJÉ 52, Haarlem-N., tel. 252329 Een woordvoerder van de politie deelde vanmorgen mee dat geen proces-verbaal is opgemaakt tegen het Turkse paar, omdat er niet in strijd met de wet is gehandeld. Hij merkte op dat het wel vaker voorkomt dat Turken hun jonge kinderen ter verzor ging aanbieden aan Nederlandse gezin nen. Dit gebeurt vooral wanneer zowel de man als de vrouw een baan hebben. Volgens de woordvoerder heeft men in politie-kringen veel moeite met dit soort praktijken. Maar er kan wettelijk niet te gen opgetreden worden. Wel zal er per 1 november een wetsartikel van kracht wor den dat het mogelijk maakt in te grijpen bij excessen. De heer Van Gelder, afkomstig uit Am sterdam, maakt daarbij de beste kansen. Hij is net als Achterstraat afkomstig uit de ARP, een van de drie partijen in het CDA. Ook wat de inhoud van de portefeuille betreft lijkt Van Gelder de aangewezen man. Achterstraat behartigde economi sche zaken, natuurbehoud en recreatie. In het bedrijfsleven is Van Gelder als econo misch adviseur voor scheepvaart en scheepsbouw in elk geval thuis. Ook in de vorige zittingsperiode maakte hij deel uit van Provinciale Staten. Hij verliet dat bestuurslichaam echter toen hij voor een paar jaar naar het buitenland móest in verband met zijn werk. Van Gel der (36 jaar) trok destijds als statenlid de aandacht met een nota die weinig heel liet van hooggespannen Amsterdamse ver wachtingen met betrekking tot de voorha ven. De CDA-fractie beraadt zich donder dag over het aanwijzen van haar kandi daat Minder zonnig en op de meeste plaat sen droog. Overwegend matige zuidelij ke wind. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden Maximumtempera tuur circa 19 graden. met zeer ernstige gevolgen: in 5 jaar meer dan 5000 doden in totaal, zwarte zowel als blanke Rhodesiërs, en een volslagen ver nietiging van enkele belangrijke pijlers der economie. Bovendien vergrootte zich Als alles gaat zoals verwacht, zou het verbazingwekkende feit zich kunnen voor doen dat Ian Smith, rebel, verrader en illegaal volgens Engelse opvattingen, van daag of morgen als „staatsman” in Wash ington en Londen op bezoek komt. In 1964 bombardeerde hij zich zelf tot premier van Rhodesië, op dat moment nog Brits gebied, in 1965 proclameerde hij de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring en meer dan 10 jaar zette hij de voet dwars aan alle pogingen van Britse kant om een houvast te vinden tot erkenning van de Rhodesische onafhankelijkheid. Engeland had daartoe natuurlijk een totale reorgani satie van het binnenlands bestuur nodig en minimaal een deelneming van het zwarte bevolkingsdeel van Rhodesië aan de rege ring Ofschoon Smith als politicus nog slechts een wankel bestaan lijkt te voeren, is zijn aanzien in Amerika en Engeland danig gestegen. De reden daarvan moet worden gezocht in de betreurenswaardige ver schillen van mening in de gelederen van zijn zwarte tegenstanders. De verdeeld heid tussen de zwarten is zo groot, dat een j onverhoedse overdracht van het bewind in Rhodesië aan de nationalisten een rampza lige burgeroorlog tot gevolg zou hebben. DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt is niet bereid meer offers te vragen aan de inkomens van werkende mensen. Premier Van Agt zei dit vanmorgen tijdens het debat over Bestek ’81 in de Tweede Kamer. Volgens de regering hebben de werkenden niet meer genoeg incasseringsvermogen om een extra bijdrage te leveren. De oppositie en ook Van Agts eigen partij, het CDA, hadden vorige week in de eerste ronde van het debat gevraagd aan het kabinet om minder te bezuinigen in de collectieve sector en meer offers te vragen aan de hogere inkomens. mumloners als voor de niet-minimumlo- ners. Van Agt werd door Den Uyl in een interruptiedebat fel aangevallen op het hoofdstuk van de bezuinigingen op sociale verzekeringen. De oppositieleider verweet het kabinet 0,5 procent per jaar in deze sector te gaan snoeien, terwijl er voor deze maatregel bij het kabinet geen eigen moti vatie bestaat. Volgens Van Agt zal echter geen uitke- ringstrekker er op achteruit gaan in 1979. Daarom vond hij het kabinetsbeleid rede lijk. De premier zei dat het kabinet be hoedzaam te werk zal gaan en dat de eventuele herzieningen als op grond van studies van buitenaf of door het parle ment zou blijken dat er in sommige secto ren inderdaad te fors gesnoeid is zoda nig zullen worden doorgevoerd dat geen uitkeringstrekker er in 1979 op achteruit zal gaan. Van Agt zegt geen heil te zien in een extra uitbreiding van de werkgelegenheid in de quartaire sector, omdat dat geen bijdrage levert aan de verhoging van de export. De betalingsbalans komt daarmee in de problemen. Hij verklaarde sympathiek te staan te genover de suggestie van CDA-woord- voerder Lubbers om 0,5 procent van de prijscompensatie in te leveren en het geld daaruit te storten in een fonds voor ver vroegde uittreding. Van Agt beloofde dat minister Albeda van sociale zaken deze suggestie zou inbrengen in het overleg in de Stichting van de Arbeid. Staatssecretaris A. J. Hermes opende maandag het gebouwencomplex van de openbare scholengemeenschap „De BUnkerd" In Heemskerk. Hl] pleitte voor meer regionalisatie In het voortgezet onderwijs. Zie de plaatselijke pagina's. hoek Vijfhuizen-Zwaanshoek-HoOfddorp allengs verwaterd tot de plannen, die thans als onderdeel van het streekplan worden gepresenteerd. Van het in Verken ningen III van de NORON uitgesproken standpunt, dat Hoofddorp niet over de IJweg heen zou mogen uitbreiden (struc tuur en identiteit van het dorp lenen zich daar niet voor) is in de vandaag gepubli ceerde beleidsnota niets meer terug te vin den: Hoofddorp mag doörgroeien tot de IJtocht. De door de gemeente Haarlem mermeer ontworpen uitbreidingen zo als het bestemmingsplan Hoofddorp- Overbos die in strijd waren met het streekplan voor de Meerlanden, worden hiermee achteraf alsnog door GS gelegali seerd. Het provinciaal bestuur volgt met Warmoessttaat 2 - Haarlem tfn.(023)324309 (achter de Hallen bij de Grote Markt) Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations «i Ruim 10 jaar lang heeft men Ian Smith zien draaien, beloven, manipuleren, zig zaggen en intrigeren om te ontkomen aan de toenemende buitenlandse dwang, die erop gericht was de zwarte meerderheid van Rhodesië aan haar legale macht te helpen. Vooral de vroegere minister van buitenlandse zaken der V.S., Kissinger, heeft vrijwel alle beschikbare en oirbare middelen gebruikt om Smith tot andere gedachten en daden te brengen. Ook Zuid- Afrika heeft flink druk op Smith uitge oefend. Er was namelijk een duidelijk ge vaar aanwezig dat een ontbranden van het geweld in Rhodesië het sein zou zijn tot een fferté. „vlam in de pan van Afrika”, een snel escalerende rebellie van de zwarte bevol king in tal van Afrikaanse samenlevingen en een daaruit onvermijdelijk voortvloei ende massamoord op blanken. De bebouwing tussen Haarlem en Hoofddorp was in beginsel al vastgesteld kman. -lijk snel bijgedraaid, althans in diploma tiek opzicht. De regeling tot instelling van een overgangsregering, waarin zwarte lei ders werden opgenomen, kreeg tamelijk voorspoedig haar beslag. In 1976 werd tijdens een conferentie in Genève echter duidelijk dat er een onoverkomelijke te genstelling bleef tussen de Afrikaanse na tionalisten en het Rhodesische front, met andere woorden tussen degenen die tijde lijk met Ian Smith wilden samenwerken in een overgangsbewind, en de nationalisten die de guerrilla prefereerden. Die guerrilla „Er is geen sprake van een principieel andere benadering op dit onderdeel”, zei Van Agt. „Het gaat alleen om de inschat ting van het incasseringsvermogen van de I werkenden”. Volgens het kabinet is de paar uit Velsen-Noord heeft via een ad- nullijn het maximale wat van de modale vertentie in een dagblad, een pleeggezin gezocht voor zijn zeven maanden oude baby. Als enige eis stelden de ouders dat ze hun kind één keer per maand wilden zien. Een vrouw uit Beverwijk, die de zaak niet vertrouwde, heeft de Velsense politie gewaarschuwd. Op het moment, dat een van de passagiers van deze Romeinse bus uit de middenuitgang stapte, bezweek onder zijn voeten het wegdek als een enorme valkuil waarin de ongelukkige 8 meter diep viel. Het gat onder het wegdek is vermoedelijk ontstaan door de hevige regenval van de laatste tijd in de Italiaanse hoofdstad. De overige 89 passagiers werd verzocht achter uit te stappen. er Courant korte 023- 023- in de Nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON). Het aanvanke lijk in deze NORON geopperde idee voor een geconcentreerde stedelijke ontwikke ling in de driehoek Vijfhuizen-Cruquius- zijn streekplan de door de gemeente aan- Hoofddorp is in de discussies via de drie- gemoedigde ontwikkelingen. of nam de laatste jaren hand over hand toe ijvend - - bedrijf i SS 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1