Bestek ’81 kraakt in al zijn voegen CDA moet voet bij stuk houden9 CNV-voorzitter Openbare botsing Kamer heeft veel Meeste ziekteverzuim door i Gezinskaart en dan dit noq Terugdringen van analfabetisme Geen berisping van gemeente Amsterdam vragen over LNG-aanlanding aantasting van luchtwegen spoorwegen discriminerend” „Meer laten betalen voor pensioen” O 8 Tweede Nederlandse politieman in Thailand to Ruimte lig F I Suggesties Weersvooruitzichten 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1978 10 -OKTOBER DINS DAG Dl a J Vrije Relatierechten: MINISTER WIEGEL: voordelen hebben vergeleken met gelijkwaardige functies in het be drijfsleven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. D’66 heeft zich uitgesproken voor een gelijke rechtspositieregeling voor zowel ambtenaren als ook werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Het wetenschappelijk bureau van D’66 heeft uitgerekend dat ambte naren nu aanzienlijke inkomens- Kettingbotsing T] amt het amt vak c ziel heii gro aar per hij w I ko: ree Kc Za bij Rh on Kernwapens Verkeersmaatregelen $S) Onvoldoende Veiligere liften Pokken Van der Klaauw naar Azië V -/ Staking £2 5 9 9 (Van onze redactie binnenland) D’66: Inkomensvoordelen ambtenaren wegnemen I en 1 Basisonderwijs ook Harm van der Meulen merkte ook nog op, dat de woordvoerder van het CDA- tijdens de eerste ronde van het Bestek- (Van onze redactie binnenland) ür VAN DER MEULEN 27 24 23 14 0 0 Zo verdient een modale werknemer met twee kinderen beneden de 16 jaar zowel in het bedrijfsleven als bij de overheid bruto 2541,66 per maand. De ambtenaar houdt netto 1895,92 over; de werknemer in het bedrijfsleven ƒ1674,37; ƒ221,55 minder dan de ambtenaar. D’66 is het fundamenteel oneens met de bezuinigingsmethode van het kabinet-Van Agt op de ambtenarensalarissen. Men meent dat de regering in Bestek ’81 foute uitgangspunten heeft gekozen. Toch zal D’66 wel op een zelfde bezuinigingsbedrag willen uitkomen (1,5 miljard gulden tot en met 1981). Hiervoor zal de eigen pensioen bijdrage van middelbare en hogere ambte naren aanzienlijk moeten worden ver hoogd. Het rapport „De ambtenaar en zijn trend”, dat gisteren door D’66 werd uitge bracht, constateert dat ambtenaren zeker zijn bevoordeeld, maar dat de verschillen niet exact kunnen worden weergegeven omdat veel gegevens ontbreken. Zo is het een feit dat de ambtenaar geen premie betaalt voor de Ziektewet, de Werkloos heidswet en Wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering. Maar aan de andere kant zijn de effecten van tantièmes, winstdelingsregelingen, bo ven cao-inschaling en andere extraatjes (bijvoorbeeld onkostenvergoedingen) in het particuliere bedrijfsleven onvoldoende bekend. D’66 bepleit een zeer grondige studie door alle betrokken partijen in sa menwerking met onafhankelijke deskun digen. Dit wil zeggen onder de werkingsfeer van de sociale-verzekeringswetten dit geldt met name ook voor de aow-uitvoe- ring de wetten op het gebied van de arbeidsbescherming en bijvoorbeeld ook Van der Meulen zei met voldoening te hebben geconstateerd dat met name het CDA in belangrijke mate de rechtvaar digde CNV-kritiek heeft overgenomen. „Dat legt echter ook zware verplichtin gen op de schouders van deze regering spartij”, zei hij. „We verwachten name lijk dat de CDA-fractie voet bij stuk houdt. Ik ga ervan uit, dat Bestek ’81 wel zal worden verdedigd, maar dat er vol- van de Wet op het minimumloon. Ten tweede moet het nieuwe ontslagrecht in principe ook gaan gelden voor ambtena ren. Ten derde moeten voor de arbeidsvoor waarden van ambtenaren collectieve ar beidsovereenkomsten worden afgesloten. Ten vierde dient het stakingsrecht in prin cipe ook aan ambtenaren te worden toege kend. En ten slotte zal de Wet op de onder nemingsraden ook in principe moeten gel den voor alle overheidsdiensten en -bedrij ven. D’66 verwerpt het kabinetsbeleid op het hoofdstuk van de ambtenarensalarissen, zoals dat is opgenomen in Bestek ’81. Het rapport noemt het niet juist dat het kabi net een gelijkwaardigheid van de arbeids voorwaardenpakketten veronderstelt. Er bestaan volgens D’66 voldoende argumen ten om deze veronderstelling te verwer pen. Voorzitter Wieringa van de Christelijke Ambtenarenbond reageerde in eerste in stantie positief op de voorstellen van D’66. „Het idee spreekt me wel aan. Ook in onze organisatie leeft het oordeel dat wij moe ten bijdragen aan de matiging”, aldus Wie ringa. Hij zei dat hij reeds in eigen kring diverse malen had voorgesteld om die bij drage te zoeken in de sfeer van de pensi oenpremie. „Middelbare en hogere ambte naren hebben een dijk van een pensioen”, aldus de voorzitter van de Christelijke Ambtenarenbond. doende openingen worden gemaakt voor een vruchtbaar debat”. „Er mogen daarbij niet alleen zuiver politieke overwegingen een rol spelen. Bestek ’81 moet een breder maatschap pelijk draagvlak krijgen. Zo’n draagvlak komt niet tot stand door dreigementen van politieke onaanvaardbaarheid en het ter beschikking stellen van portefeuilles. Ook daar is de werkloosheidsbestrijding niet mee gediend”. De commissies stellen voor subsidie te geven aan allerlei activiteiten die betrekking hebben op de bestrijding van het analfabetisme. Genoemd worden onder meer vrijwilli- gersprojecten bij instellingen op maatschappelijk,, sociaal- Minister Van der Stee van Landbouw heeft gisteren tijdens het jubileum-con- gres van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond om „ruimte” ge- activiteiten in aantal te ge ring zijn om in de behoefte te voorzien. vraagd voor het ombuigingsbeleid. „De regering heeft een open oor voor de kritiek die op Bestek ’81 wordt uitge oefend. Bij haar standpuntbepaling zal zij zich niet laten leiden door dogmatiek. Van de sociale partners mag zij verlan gen dat die zich daaraan evenmin schul dig maken. Het ombuigingsbeleid dat ter discussie staat, vereist ruimte en het vastklampen aan wat is, verstikt die ruimte en is een dodelijke bedreiging voor het doorbreken van vicieuze cirkels en stagnaties, aldus Van der Stee, die op het congres in Den Haag sprak als ver vanger van premier Van Agt. Drie Zwitserse motorrijders zijn zater dagavond om het leven gekomen bij een kettingbotsing op de autoweg Lausanne- Genève. Veertien mensen raakten gewond. Volgens de politie was de botsing, waarbij 32 auto’s waren betrokken, het gevolg van dichte rook, afkomstig van vuilverbran ding. Door deze rook hadden de automobi listen slechts enkele meters zicht. I WOENSDAG 11 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.57 uur onder 17.56 uur Maan op .15.42 uur onder 00.44 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 06.07 uur en 18.44 uur Hoogwater 10.56 uur en 23.36 uur (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Stichting Vrije Rela tierechten heeft bij minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat geprotesteerd tegen het feit dat de goedkope gezinskaart van de Nederlandse Spoorwegen alleen voor gehuwden wordt ingevoerd. De stichting zegt in een telegram aan de bewindsman dat het discriminerend is dat samenwonenden geen gebruik kunnen maken van de reductiekaart. DEN HAAG (ANP). Gisteren is in Bangkok een tweede Nederlandse politie man gestationeerd, die wordt toegevoegd aan commissaris De Gooyer, die daar al enige tijd verblijft om informatie te ach terhalen over met name heroïnehandel en -transport vanuit het Verre Oosten. H fooi dini bek Lor bek Bril der onv de. H zal beg Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis ozo zo ozo o zo o o ozo ozo zo nnw o n z zo zo no windst. w w windst. w z zo ono ozo n nw windst. ozo nw windst. o ono nnw w zzo no zzo nno windst. w zo windst. L Lsi I rie ren V< ring digd 300: gen over als c wori blad lijk aan! veel ter den, guld tank gekc V ook ops Stfé hij mu ver sch Mi toe, zoek dere: verhi In afwachting van het resultaat van de studie heeft D’66 al wel enkele suggesties gedaan in de sfeer van de rechtspositie van de ambtenaar. Zo wil de partij ten eerste de ambtenaar formeel en normaal onder de werkingsfeer van alle sociale wetten gebracht zien. DRIEBERGEN. „Bestek ’81 kraakt in al zijn voegen. Als er tijd was, zou het beter zijn geweest de regering te vragen een nieuw Bestek te schrijven. Maar die tijd ontbreekt helaas, omdat 1979 anders een verloren jaar wordt en we niets hebben gedaan aan de bestrijding van de werkloosheid”. Deze opmerkingen maakte CNV-voorzitter Harm van der Meulen vanmorgen tijdens de tweedaag se bondsraadsvergadering van de Hout en Bouwbond CNV in Driebergen. Acties worden aangekondigd, als de mi nister niet op zijn omstreden besluit terug komt. In antwoord op schriftelijke vragen liet minister Tuijnman gisteren weten, dat hij niet vooruit kan lopen op „een eventuele juridische vormgeving van bepaalde duur zame samenlevingsvormen in ander ver band”, waarmee hij duidelijk wilde maken dat hij de Spoorwegen niet zal vragen de jaarkaart ook voor andere groepen dan gezinnen beschikbaar te stellen. De onafhankelijke liberale jongerenor ganisatie JOVD vindt dat deze antwoor den van de WD-minister niet getuigen van een liberale visie. De JOVD heeft de Tweede-Kamerfractie van de WD dan ook gevraagd de minister weer op het liberale spoor terug te zetten. In een reactie op het telegram aan de minister van de Stichting Vrije Relatie rechten verklaarde een woordvoerder van de NS dat de Spoorwegen beslist niet de zedenmeester willen uithangen, maar dat er een scherp omlijnde definitie nodig is van groepen die gebruik kunnen maken van bepaalde tarieven of kaarten. Een gezin kan duidelijk worden omschreven, maar bij andere groepen is dat vrijwel niet te doen, vindt de NS. Minister Scholten van Defensie zegt dat hij de Tweede Kamer geen overzicht kan verstrekken van opslagplaatsen van kern wapens. Vragen hierover kunnen om rede- nen van staatsveiligheid niet worden be antwoord, aldus de bewindsman. Het PPR-kamerlid Waltmans had de bewinds man gevraagd gegevens over de opslag plaatsen van kernwapens te verstrekken. debat in de Tweede Kamer zoveel aan dacht heeft besteed aan het bedrijfstak- gewijze overleg. „Het CNV heeft al meer keren een pleidooi gehouden voor bedrijfstakraden. Ik reken er ook hier op, dat de regering bereid is de nodige initiatieven te nemen”. Het is een rijksrechercheur van de Cen trale Recherche Informatiedienst. De tweede politieman is in Bangkok gestatio neerd omdat er te veel werk voor een man is. Dat was tenminste de indruk van minis ter De Ruiter van Justitie, toen hij enkele maanden geleden een reis naar het Verre Oosten maakte. De ministerraad ging gisteren akkoord met een aantal wijzigingen van het wegen- verkeersreglement. Fietsers en bromfiet sers mogen voortaan niet meer met de voeten van de trappers rijden. In de toe komst mogen auto’s in Nederland twee mistachterlampen voeren. Buitenlandse parkeerkaarten voor invaliden worden ook in Nederland erkend. Weer in binnen- buitenland DEN HAAG. Een wette lijk geregelde lagere school voor volwassenen die niet of nauwelijks kunnen lezen of schrijven, is een van de op lossingen voor het terugdrin gen van het analfabetisme. Dat basisonderwijs kan wor den ondergebracht bij een dag- of avond-mavo of vor mingscentrum. Dat schrij ven de commissies Open School en Bevordering Plaatselijke Educatieve Net werken in een rapport over de alfabetisering van vol wassenen, dat gisteren aan de regering is aangeboden. h. bew. zw. bew. mist zw. bew. 1. bew. 1. bew. mist mist zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. mist mist zw. bew. 1. bew. mist mist motregen mist zw. bew. mist 1. bew. mist zw. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. h. bew. mist onbew. mist h. bew. h. bew. onbew. zw. bew. onbew. mist zw. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Wiegel van Bin nenlandse Zaken vindt dat zijn brief aan de gemeenteraad van Amsterdam over de benoeming van een negende wethouder in de hoofdstad niet als een berisping moet worden opgevat. In antwoord op schrifte lijke vragen van de socialistische kamerle den Van Thijn en Vellenga schrijft Wiegel dat hij zich slechts „in duidelijke taal” uitgelaten heeft over verschillende aspec ten en achtergronden van deze zaak. Dat de vragenstellers dit een berisping noe men, is een kwalificatie die ik graag voor hun rekening laat, aldus de bewindsman. Wiegel ontkent dat zijn brief was ingege ven op politieke argumenten. „Mijn brief was ingegeven door de zorg voor het goed functioneren van het gemeentebestuur van Amsterdam”, aldus de minister. Hij bestrijdt de suggestie van de kamerleden dat hij voor het schrijven van zo’n brief een wettelijke bevoegdheid nodig zou heb ben. Ik achtte het, aldus de bewindsman, redelijk dat werd uitgelegd waarom ik niet tot vernietiging van het Amsterdamse be sluit was overgegaan. Dat Wiegel in zijn brief verwees naar de financiële problemen van de hoofdstad had volgens hem geen ander doel dan de bijzondere problematiek van Amsterdam te illustreren. Het zal geen consequenties hebben voor de financiële overeenkomst tussen het Rijk en de gemeente Amster dam, aldus de minister. lezen of schrijven, is onbe kend. De commissies constateren dat het (semi-) analfabetisme onder de Nederlands spre kende bevolking nog sterk in de taboe-sfeer ligt. In minde re mate geldt dat ook voor mensen die van oorsprong niet Nederlandstalig, zijn zo als buitenlandse werkne mers, Surinaamse landgeno ten, Antillianen, Molukkers en vluchtelingen. Over de oorzaken van het analfabetisme onder de Ne derlands sprekende bevol king tasten de commissies in het duister. Vaak speelt een combinatie van ongunstige factoren een rol: chronische ziekte, het ontbreken van een schoolcarrière, vroegtijdige inschakeling in het arbeids proces, oorlogsomstandighe den en dergelijke’ Die ver schillen in achtergronden en problematiek leiden ertoe dat er geen sprake kan zijn van een vast leerpakket voor ie dereen, aldus de commissies. ÜC c c 0) 17 18 19 17 20 17 17 20 16 22 17 23 24 21 25 20 21 18 11 22 18 13 25 21 18 20 29 26 25 19 22 11 23 24 24 13 22 18 29 21 27 Het aantal vrijwillige me dewerkers is onvoldoende, terwijl ook de deskundigheid soms niet al te groot is. Alfa betisering van volwassenen is nu nog voor een groot deel pionierswerk. Bovendien zijn er nog nauwelijks methoden en metarialen ontwikkeld voor taalonderwijs aan vol wassenen. Zo is er gebrek aan eenvoudige leerstof voor volwassenen en aan materi aal voor het leren van Neder lands aan mensen die weinig scholing in hun eigen taal hebben gehad. De commissies vragen de regering deze knelpunten op te lossen. Er zijn in ons land vermoedelijk tussen de 100.000 en 400.000 Nederland se volwassenen analfabeet. Het aantal buitenlanders dat hier verblijft en dat niet kan Liftdeuren moeten voortaan voorzien zijn van kooideuren in plaats van de nu gebruikelijke schachtdeuren. De maatre gel is bedoeld om het bekneld raken tussen de liftkooi en de schachtwand te voorko men. Voorts is het oppervlak van de kooi- j vloer beperkt om overbelasting te voorko men. Het kabinet besloot gisteren tot deze I wijzigingen. Wie in Ethiopië een pokkengeval ontdekt en dit aan de autoriteiten meldt krijgt j daarvoor een geldelijke beloning. De Ethi opische regering wil op deze manier de bestrijding van deze besmettelijke ziekte opvoeren. Ethiopië verwacht spoedig een verklaring van de wereldgezondheidsor ganisatie WHO te krijgen waarin staat dat het land vrij van pokken is. Minister Van der Klaauw van Buiten- I landse Zaken vertrekt vanavond voor een reis naar een drietal Aziatische tónden. Hij zal in de komende weken achtereenvol- I gens India, Japan en Zuid-Korea bezoe- ken. Staatssecretaris Beijen van Economi sche Zaken, die de minister op diens reis vergezelt, zal ook nog een bezoek aan Peking brengen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal deze week nog ettelijke vragen aan de regering stellen over de aanlanding van het vloeibare Algerijnse aardgas in de Eemshaven. De LNG-problematiek werd gisteren doorgenomen door de bijzondere commissie voor de LNG-aanlanding uit de Tweede Kamer, die de Gasunie, Gro ningen, Zuid-Holland, de reders en de milieugroepen heeft gehoord tijdens een besloten bijeenkomst in Den Haag. De vragen van de bijzondere commissie aan de regering moeten ruim voor 24 okto ber duidelijk zijn beantwoord, omdat op die dag het debat over de LNG-aanlanding zal worden gevoerd. Er staan drie dagen voor het onderwerp uitgetrokken. Maar het is niet zeker of er ook drie volle dagen over wordt gesproken. Gisteren bleek uit tientallen vragen van Tweede-Kamerleden dat die het gevoel hebben dat er nog wat informatie ont breekt. „Maar we hebben niet de indruk dat er zoveel nieuwe informatie kan ko men die van zodanige aard is dat de beslis sing over de aanlanding niet voor 31 okto ber zal kunnen worden genomen”, aldus CDA-Tweede-Kamerlid, drs. Bouke Beu mer gisteren na afloop. ROTTERDAM. Astma, bronchitis en andere aandoeningen van de luchtwegen veroorzaken veel meer ziekteverzuim en invaliditeit dan volksvijand nummer een, de hart- en vaatziekten. Eenvijfde van het totale ziekteverzuim en dertien procent van de invaliditeit komen voor rekening van ziekten aan de luchtwegen, waaraan in Neder land ongeveer 1,3 miljoen mensen in meer of mindere mate aan lijden. Na de hart- en vaatziekten en kanker is aantasting van de luchtwegen de belangrijkste doodsoorzaak. Dr. R. van der Lende, longarts en lector aan de Rijksuniversiteit Groningen, vindt dat de ernst van deze zaak schromelijk wordt onderschat. Hartaandoe- ningen en kanker spreken volgens hem veel meer tot de verbeelding van de mens en krijgen daardoor meer aandacht. Preventief onderzoek, behandeling en nazorg zouden veel meer de aandacht moeten krijgen van overheid en betrokken instanties. Van der Lende zal als hoofd van de werkgroep epidemiologie van cara (astma, bronchits enz.) van de gezondheidsorganisa tie van TNO maandag beginnen met een bevolkingsonderzoek in Vlaardingen. De lucht in Vlaardingen is sterk verontreinigd door de vele industrieën in het Rijnmondgebied. Hij wil nagaan in hoeverre de luchtverontreingiging invloed heeft op het voorkomen van de cara-ziekten. Het onderzoek wordt onder meer gefinancierd door de Gezondheidsorganisatie TNO, het Nederlands Astma Fonds en de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (EGKS). Volgens de commissies moeten de ministers Pais van Onderwijs, mevrouw Garde- niers van (CRM) en Albeda van Sociale Zaken een ge meenschappelijke stimule ringsregeling ontwerpen. Een dergelijke regeling mag niet te lang op zich tóten wachten en mag het door het rapport als waardevol om schreven vrijwilligerswerk niet in gevaar brengen. In het rapport staat dat geld voor alfabetiseringsprojecten zeer bngelijk is verdeeld en dat de het weer Vooruitzichten voor donderdag: Vrij zacht en later mogelijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 12 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN voor volwassenen cultureel en educatief ter rein. Om dat werk te ondersteu nen en te begeleiden, zijn nu al vier a vijf consulenten no dig, die per regio worden aangesteld. Ook radio, televi sie en openbare biblioteken kunnen helpen aan alfabeti sering, aldus het rapport. Een landelijke stuurgroep zouden coördinatie van het werk op dit terrein kunnen coördine ren. ■fr De concurrentie binnen het open baar vervoer nam gistermiddag in Amsterdam te ri goureuze vormen aan. Op de kruising Wibautstraat/Sar- phatistraat botsten een bus en een tram waardoor enkele mensen gewond raakten. Een echt paar uit Alkmaar moest in het zieken huis worden behan deld. Ooggetuigen verklaarden dat de buschauffeur door het rode licht was gereden. De mate riële schade was aanzienlijk. Vandaag en ook morgen worden bijna alle openbare vervoerdiensten in Italië ge troffen door stakingen. Vakverenigingen hebben de stakingen uitgeroepen uit pro test tegen de werkplicht die de Italiaanse overheid heeft opgelegd aan de beman ning van de veerdienst op Sardinië. Ver wacht wordt, dat ten gevolge van de sta kingen een aantal treinen en vliegtuigen niet zal vertrekken of vertraging zal oplo- pen. 10 12 13 12 12 13 11 13 14 11 9 19 14 11 16 14 10 7 8 3 5 10 14 6 13 10 14 15 11 3 15 7 10 12 11 9 11 8 18 15 21 -EE Jitó T* On C 4) 4^ 1 o o 0.2 0 1 0.1 0 0.4 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0.5 20 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2