Loos alarm in Wenen Arts In Esteli Russisch roulette zeker 3000 doden g Weer Spaanse politiemannen doodgeschoten „Roken is net I Opvallende koerswijziging 99 Ontvoering in Italië Green Peace wil slachting voorkomen Loonsverhogingen op komst Columbianen: Carmiggelt? Nobelprijs Begeren 3 BINHEN- EN BUITENLAND 19 7 8 ■fc n door Nico Scheepmaker l‘.U pens gt dat it kan kern- rede- sn be- Het vinds- pslag- kken. ;elen koord /egen- mfiet- let de le toe- i twee landse 'orden ften ing iijna ge- igen pro- anse nan- Ver- sta- igen >plo- Izië DIN S D AG 10 OKTOBER BUENOS AIRES. (AFP) Roken is als deelnemen aan Russische roulette: wie sigaretten rookt heeft een kans van een op twintig om te sterven aan longkanker. Wie pijp of sigaren rookt, wordt bedreigd door kanker aan strottehoofd, tong of/en lippen. Aldus een rapport van de Australische arts Nigel Gray, dat is voorgelegd aan het internationaal kankercongres in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. ing (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In een poging een einde te maken aan de onrust onder de ambtenaren wil de Iraanse regering gaan bezuinigen op defensie en op het bouwen van kerncentrales om met het uitgespaarde geld de ambtenarensalarissen te verhogen. De afgelopen weken zijn steeds vaker ambtenaren in staking gegaan uit onvrede met hun inkomen. (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. De Rhodesische leider Ian Smith is niet langer onwel kom in Engeland. De Britse regering zou in geval van„buitengewone redenen” bereid zijn de Rhodesische leider toe te laten tot het Verenigd Koninkrijk. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat onder deze „redenen” bijvoorbeeld werd verstaan het bijwonen van of discussie over een conferentie van alle bij het Rhodesische conflict betrokken partijen, of in het algemeen „zinvolle onderhandelingen” ken v’ - - Iran zoekt Londen wil dood geld voor 4000 zeehonden ambtenaren Smith welkom in Engeland ri- De Weense politie werd gisteravond in staat van alarm gebracht, omdat vermoed werd dat twee wegens terrorisme gezochte Kardinaal voorspelt kort conclaaf Westduitsers, Christian Klar en Adelheid Schulz, zich in de Oostenrijkse hoofdstad ophielden. Later werd door een politiewoord voerder verklaard dat het niet om deze twee, maar om „gewone” misdadigers zou gaan. Hoewel de woordvoerder het in een tele foongesprek ontkende, betekent deze hou ding van het ministerie een opvallende en belangrijke koerswijziging in het door Londen tot nog toe gevoerde Rhodesie- beleid. Premier Ian Smith werd door de Britse regering beschouwd als een verra der, die Rhodesië op eigen houtje en op onwettige manier onafhankelijk verklaar de. Volgens de Britse wet kan Smith dan ook technisch nog steeds voor verraad en opstand tegen de koning gearresteerd en strafrechtelijk vervolgd worden wanneer hij zich op Brits grondgebied bevindt. Im muniteit van strafvervolging kan echter verleend worden door een speciale juridi sche procedure. Overigens heeft de Rhodesische leider zich sinds de onwettige onafhankelijk heidsverklaring al twee keer op Brits grondgebied bevonden, toen hij deelnam aan conferenties op de Britse oorlogssche pen Fearless en Tiger. Gearresteerd werd hij toen uiteraard niet. De nieuwe formulering van het ministe rie van Buitenlandse Zaken is opzienba rend te noemen, omdat het een bezoek van Het Iraanse bureau voor atoomenergie zal geen nieuwe projecten meer mogen beginnen, zo meldt de krant, maar de Smith aan Londen niet langer uitsluit, hoewel de regering zich tot nog toe steeds schrap heeft gezet tegen welk formeel con tact met Smith dan ook. Deze accentver legging is des te opmerkelijker, omdat de Verenigde Staten onlangs hun oorspron kelijke houding ook hebben veranderd, en Smith met een gewoontoeristenvisum toe gang verschafte tot Washington. Dat besluit van de Amerikaanse rege ring heeft opnieuw duidelijk gemaakt dat het initiatief voor het vinden van een op lossing voor Rhodesië niet langer berust in Londen, dat in feite de grootste verant woordelijkheid zou moeten dragen voor het voormalige Gemenebestland. De Britse minister van Buitenlandse Za ken David Owen is in de afgelopen dagen onder druk gezet door een groep leden van zowel het Lager- als het Hogerhuis, onder wie de voormalige minister van Buiten landse Zaken George Browen en drie ex- ministers van de conservatieve partij, om Smith Engeland binnen te laten.Het is te verwachten dat deze kwestie op het jaar lijks congres van de conservatieve partij, dat vandaag in Brighton begint, ook zal worden aangegrepen voor een meer dan levendig debat. zit als oudste kardinaal, of kardinaal- deken, wel de voorbereidende vergade ringen voor en wordt algemeen be schouwd als een invloedrijk lid van het kardinaalscollege. Twee maanden gele den leek hij de enige die niet verrast was door de ongewoon korte duur van het conclaaf waarin Albino Luciani tot paus werd gekozen. Ook deze keer, zo ver klaarde hij aan II Tempo, voorziet hij een „kort en gemakkelijk conclaaf”. Het is meer dan de meeste andere kardinalen durven te voorspellen. Zo dacht de Belgische kardinaal Suenens, dat er waarschijnlijk „niet meer dan acht stemmingen, dus twee dagen” voor nodig „Alles wat we bezaten”, aldus de Colum bianen, „is door plundering en brand ver loren gegaan. De branden waren het ge volg van bombardementen en de plunde ring geschiedde door sandinisten en door de burgerbevolking. Intussen hebben sandinisten in San Jo se, de hoofdstad van Costa Rica, verklaard dat er een tweede offensief tegen het be wind van president Somoza van Nicara gua, op komst is. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. In opdracht van de Engelse regering zullen de komende we ken vierduizend zeehonden in de Schot se wateren worden doodgeschoten. De internationale organisatie Green Peace (Groene Vrede) hoopt deze slachting te voorkomen. Door publikaties en televi- sie-uitzendingen in Engeland wordt de bevolking opgeroepen druk op de rege ring uit te oefenen. Ervaring met de Romeinse curie? „In het geheel niet interessant,” zegt de Bra ziliaanse kardinaal Lorscheider (naar verluidt, de kandidaat op wie Albino Luciani tot aan de laatste ronde bleef stemmen). „Ik ben van mening dat alle kardinalen uitstekend op de hoogte zijn van dat milieu.” Zo valt er ook ditmaal weinig peil te trekken op de uitlatingen van de kies- van geen enkele invloed op de pauskeu ze. Dit werd ook de vorige keer in alle toonaarden verk.ondigd, maar na de keu ze van Luciani bleek het wel degelijk van doorslaggevend gewicht geweest te zijn, dat hij Italiaan was. Volgens Gray zijn de door hem genoem de soorten kanker nooit geconstateerd bij niet-rokers. Bovendien, zo meent deze arts, is tabak verantwoordelijk voor een kwart van de hart- en vaatziekten die bij rokers tweemaal zo veel voorkomen als bij niet- rokers. Er bestaat volgens Gray ook een reken kundige relatie tussen de frequentie van dodelijke kwalen en het aantal per dag gerookte sigaretten: wie 40 sigaretten per dag rookt, heeft precies veertig maal meer kans te sterven aan longkanker of aan hart- en vaatziekten. De enige methode, aldus de Australische arts, ter bestrijding van longkanker is pre ventie. Alle landen zouden reclame voor tabakswaren moeten verbieden, artsen, onderwijzers en massamedia zouden dui delijk moéten wijzen op de gevaren van het roken en op tabaksartikelen zouden duidelijke waarschuwingen moeten wor den gedrukt. De mensen van Green Peace, die over al op de wereld protesteren tegen slach ting van zeehonden, walvissen en tegen verontreiniging van de zee, willen dat de slachting een jaar wordt uitgesteld. In dat jaar moet worden bekeken of het wel verantwoord is de dieren te doden. Het terugbrengen van het aantal zeehonden betekent een vermindering van eenderde van de wereldpopulatie van deze dieren. Met hun schip de Rainbow Warrior zullen de dertien bemanningsleden, on der wie de Nederlander Pieter Lagen dijk, de Noorse jagers opvangen en hun het jagen onmogelijk maken. „We zullen nog de meest doelmatige methode moe- mannen. Zij blijven volhouden dat een conclaaf zich onttrekt aan alle menselij ke wetten en berekeningen. Er bestaan geen partijen, geen conservatieven of progressieven, geen voor- of tegenstan ders van de ene of de andere theologi sche school. „Wij kardinalen,” zo zegt aartsbisschop Landazuri, „zijn uitverko ren om als werktuigen Gods de kerk een paus te schenken, die geschikt is haar in deze moeilijke tijden te leiden.” Zondag, als de kardinalen gaan stemmen, kan de wereld over hun keuze oordelen. De eer ste rooksignalen worden tussen elf en twaalf uur zondagmorgen verwacht. MADRID. (UPI) In de Noordspaanse stad Elgoibar zijn gisteren twee leden van de Guardia Civil doodgeschoten. ten vinden. Waarschijnlijk zullen we voor de geweren van de jagers moeten gaan staan. Dat zijn heel zware gewe ren,” aldus Pieter Lagendijk. De leden van Green Peace krijgen geen geld voor hun activiteiten. Deze actie is mede mogelijk gemaakt door een actie van de VARA, die meer dan een ton opbracht. Ook volgend jaar hoopt Green Peace acties te voeren tegen het veront reinigen van o.a. de Middellandse Zee, de walvisjacht bij Ijsland en Spanje en eventueel opnieuw tegen de jacht op grij ze zeehonden. Voorlopig ontbreken daar toe nog de financiële middelen. naar de ofdstad dan de sterdam juenties ;nkomst Am ster- In de Schotse wateren zitten ruim zes tigduizend grijze zeehonden. Volgens zalmvissers berokkenen deze zeehonden hun een verlies van twaalf miljoen pond sterling (ruim 48 miljoen gulden) door de vis die zij eten en de netten, die de zeehonden beschadigen. Bruce Miller heeft nu een vijfjarenplan laten opstel len, waardoor het aantal grijze zeehon den moet worden teruggebracht naar 35.000. irzien ie nu latre- assen orko- kooi- orko-1 t deze Enfin, Graham Greene heeft hem ook weer niet gehad, Nabokov heeft hem nooit gehad, en die Singer is niet slecht, al haalt hij natuurlijk niet het niveau van een Car- miggelt of een W. F. Hermans, om maar eens enkele Nobelprijskandidaten te noe men die Louis Paul Boon als kandidaat zouden kunnen opvolgen. Ware het wel verstandig een man die nu al jarenlang verliest (de Joop Zoetemelk van de Neder landstalige literatuur) in de ploeg te hand haven? Wordt het geen tijd voor een nieu we kopman? Zou Simon Carmiggelt, door zijn uitzon derlijke positie binnen de literatuur, niet een goede eye-catcher zijn in de Neder landse etalage? Zouden die Zweedse blaaspoepers niet kunnen denken: hé, een journalistieke literator, dat is weer eens iets heel anders, dan bekronen we iemand waar de wereld verrast van opkijkt, hè ja, laten we die Carmiggelt bekronen! (Kwis pelend als jonge honden). MILAAN. (AFP) Marcella Borolli, dochter van een vooraanstaande Italiaan se uitgever, is gisteravond in Milaan ont voerd. Twee gewapende mannen dwongen de 32-jarige vrouw een auto in. Het is niet duidelijk of de ontvoering politieke motie ven heeft. liten- r een i ti. Hij nvol- ezoe- lomi- s reis aan trijfël (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. Zijn de kardinalen in Rome het al eens over de opvolger van paus Johannes Paulus I? Is dat de reden waarom zij niet, zoals hun door de con- claafregels van Paulus VI wordt voor geschreven, iedere dag vergaderen? Het afgelopen weekeinde namen zij vrijaf „voor gebed en bezinning”. „Nu de gezondheid van de paus ons in de steek heeft gelaten, dienen we heel wat zorgvuldiger te werk te gaan en niet alleen op het punt van de gezondheid.” Leeftijd en nationaliteit zijn, als men de kardinalen mag geloven, ook nti weer Velen zeggen ja op de eerste vraag na het optimistische vraaggesprek dat kar dinaal Carlo Confalonieri gisteren gaf aan het Romeinse dagblad D Tempo. Confalonieri, die met zijn 85 jaar geen deel meer mag nemen aan het conclaaf, In opdracht van de Britse staatssecre taris Bruce Miller gaan Noorse jagers vierduizend jonge grijze zeehonden doodschieten en negenhonderd volwas sen exemplaren. 'De jagers handelen ten behoeve van de grootste Europese hou thandelaar, de Noor Rieber, met wie de Engelse regering een contract heeft ge sloten. Vooral de huiden van de jongste zeehonden leveren veel geld op. zouden zijn, maar rekende kardinaal Siri van Genua toch al gauw op drie, vier dagen, en bekende de aartsbisschop van Lima, Landazuri Ricketts, dat er onder de kiesmannen „grote bezorgdheid” heerst, nu zij hun verantwoordelijkheid voor de toekomst van de kerk verzwaard voelen door de voortijdige dood van de paus die zij nog geen twee maanden geleden kozen. De toekenning van de Nobelprijs voor Literatuur 1978 aan Isaac Bashevis Sin ger betekent dat Louis Paul Boon hem voor de zoveelste keer niet heeft gekregen, zoals vóór hem de Bene-kandidaat Simon Vestdijk hem jarenlang niet kreeg, tot de dood erop volgde. Wat hebben ze toch tegen ons, daar in Zweden? Denken ze nu heus dat een volk van 14 miljoen mensen plus nog eens zo’n zes miljoen Vlamingen met hun 20 miljoenen geen behoorlijke schrijver kunnen opbrengen, in tegenstel ling tot Zweden, Noorwegen en Denemar ken met hun nauwelijks 18 miljoen inwo ners bij elkaar? Kom nou! Waren al die Scandinavische bekroonde schrijvers en schrijfsters (Martinson, Johnson, Sachs, Lagerkvist, Jensen, Karl- feldt, Undset, Hamsun, Gjellerup, Pontop- pidan, Von Heidenstam, Lagerlof en Bjornson) inderdaad superieur aan Vest dijk en Boon, om onze laatste twee geza- i menlijke kandidaten maar even te noe men? Ja, maar we hebben nu eenmaal een klein taalgebied. Ga nou, ze waren toch allebei vertaald, niet alleen in de gangbare talen (Engels, Duits, Frans) maar ook in het Zweeds, al was het alleen maar voor die Nobelprijs. Maar nee. Wel een Australiër (Patrick White), wel een Chileen (Neruda), wel een Ier (Becket), wel een Guatemalaan (Asturi as), wel een Griek (Seferis), wel een Joe goslaaf (Andric), wel een Portoricaan (Ji menez), wel een IJslander (Laxness), maar asjeblieft geen Nederlander of Vlaming, want die kunnen alleen maar voetballen, schilderen en zwemmen. Zou je al dat onverstand van de Zweedse Academie niet met de koppen tegen elkaar slaan? En dan zouden ze nog verrast opkijken en denken dat het geluid dat ze voortbrachten litera tuur was! reeds in aanbouw zijnde centrales zullen worden voltooid. Westduitse en Franse maatschappijen bouwen vier kernenergiecentrales in Zuid- west-Iran, maar de bouw van nog 16 cen trales zoals bedoeld zal worden vertraagd. Volgens officiële bronnen in de Iraanse hoofdstad Teheran overweegt de regering een loonsverhoging van 12,5 procent voor alle ambtenaren. Bovendien is een herzie ning van de salarisschalen en huisvestingstoeslagen beloofd. In verschil lende gevallen hebben stakende ambtena ren al loonsverhogingen van vijftig of meer procent weten te krijgen. De stakers wijzen ter verdediging van hun eisen op het feit, dat de prijzen de afgelopen vier jaar met 46 procent zijn gestegen. Intussen blijft het in het land onrustig. Gisteren sloten ook de technici en arbei ders van de staatskopermijnen in Zuid- Iran zich aan bij de staking voor meer loon. Bovendien zo zeggen de stakers, dient er een einde te komen aan de bevoor deling van buitenlandse, westerse, werk nemers ten opzichte van hun Iraanse colle ga’s. BOGOTA. (Reuter) Elf uit Nicaragua gevluchte Columbianen hebben gisteren gezegd, dat minstens drieduizend mensen in Esteli, 150 kilometer ten noorden van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua, zijn gedood tijdens de gevechten tussen de Nationale Garde en de guerrilla’s van het Sandinistische Nationale Bevrij- dingsfront. an Bin- ief aan aver de uder in g moet chrifte- i merle- Wiegel e taal” i aspec- ak. Dat ig noe-l ag voor dsman. ingege- jn brief iet goed bestuur ter. Hij erleden ’n brief :ou heb- idsman, n ik niet mse be iter- een me-1 md. irbij van ran- iobi- Die Isaac Bashevis Singer is een be kwaam schrijver, dat zei ik al. Ik heb nu op topsnelheid een aantal verhalen van hem gelezen in de bundels „De Spinoza van Warschau” en „A Friend of Kafka”, en die waren heel behoorlijk geschreven, al kreeg ik geen moment het idee dat ik een nieuwe favoriete schrijver had ontdekt. Een goede middenvelder, een Wimpie Jan sen dus, maar zeker geen Johan Cruijff, geen Willem van Hanegem, zelfs geen Jan tje Peters, en ook geen Johan Neeskens (Louis Paul Boon dus). In het Nederlands zijn van Singer verschenen: „De duizend kunstenaar van Lublin”, „De Spinoza van Warschau” en „Vijanden, een liefdesver haal”, maar die liepen geen van alle erg goed en zijn bij de uitgever en in de boek handels niet meer te vinden. De Arbeiderspers overweegt nu of er herdrukken en wellicht nieuwe vertalin gen moeten verschijnen, maar ik zou lie gen als ik zei dat ze zich bij de Arbeiders pers de haren uitrukten van ellende, om dat er geen Singertjes meer geleverd kon den worden. Lang niet elke Nobelprijswin naar levert de uitgever namelijk de gou den bergen op die wij als leken al aan de horizon zien verrijzen. Bekroonde prozaschrijvers moeten daarvoor ook al beroemd of minstens be kend zijn geweest (Bellow, Böll, Solzjenit- sin, Beckett), om na de toekenning van de Nobelprijs voor bestsellers te kunnen zor gen. Maar de Zweden Johnson en Martin son, de Australiër White, de Joegoslaaf Andric, de Israëliër Agno, om er maar enkelen te noemen, hebben hier „niets gedaan”, zoals dat heet. Zo zou Louis Paul Boon in andere landen vermoedelijk ook niets „gedaan” hebben, - toch wel de schraalste troost die je een schrijver kunt geven! Hij zal misschien zeggen dat hij de No belprijs ook nooit heeft begeerd. „De rabbi heeft eens gezegd: „Waarom is het „Gij zult niet begeren” het laatste der tien gebo den? Omdat men éérst moet vermijden de verkeerde dingen te dóén. Pas later ben je zover dat je ze niet meer begeert. Als men de pas inhoudt en wacht tot alle hartstoch ten zijn gedoofd, komt men nooit toe aan heiligheid! En zo is het met alles. Als je niet gelukkig bent, dóe dan of je gelukkig bent. Het geluk komt dan later wel. Zo ook met het geloof. Als je wanhopig bent, doe dan of je rotsvast gelooft. Het ware geloof Komt dan later wel” (Uit: „Een klein advies” van Singer). Volgens Azman heeft de nieuwe rege ring die zes weken geleden werd beëin digd, het begrotingstekort van ongeveer 300 miljoen gulden al terug weten te bren gen tot zo’n 120 miljoen. Hij zelf noemde overigens niet defensie en kerncentrales als de belangrijkste terreinen waarop kan worden bezuinigd, maar volgens het dag blad Teheran Journal zal er waarschijn lijk worden geschrapt in de plannen voor aankoop van technisch hoogwaardige ge vechtsvliegtuigen in de Verenigde Staten, ter waarde van tweeëneenhalf miljard gul den, duikboten ter waarde van 7 miljard gulden in West-Duitsland en Chieftain tanks die in Engeland zouden worden aan gekocht. Minister van Staat, Azman, gaf gisteren toe, dat de regering naar mogelijkheden zoekt om het begrotingstekort te vermin deren en ruimte te scheppen voor salaris verhogingen voor overheidspersoneel. dekt rijgt Ethi- ir de iekte een isor- it dat

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3