van Van Agt over Libanon Dajan: Jeruzalem nooit onder Arabisch bestuur Protest bij Witte Huis Rienks niet gelukkig met aanpak staatssecretaris IJmuider Courant Geen uitspraak over abortus Amnestykantoor één dag bezet I ipers Sarkis: Zondag Arabische conferentie Kunstgebit? Damiate Pers w I Hl KABINET WIL MEER WENSEN GEHONOREERD ZIEN Eksklusieve stoffen Weer Israëlische beschietingen gemeld Geen ontmoeting met Carter in vooruitzicht Vernedering Demonstranten Zwart geld Antwoord Ongelukkig Meerkosten Overleg Centraal MODEHUIS „ELEGANT" Dl (V pompen en (compressoren uitvoorraad leverbaar V del] der was gen wel de lijk erv gaa ook kor mei hof een kur voe Dai ten onv kee wei Zwanenburg tel.02907-3541 ZIJLSTRAAT 97 TEL. 310181 Mej. A. H. de Boer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft gisteren besloten met Frankrijk te gaan onderhandelen over de voorwaarden voor de aanschaf van de Franse Bréguet Atlantic, als opvolger voor de verouderde Neptune- vliegtuigen van de marine. Van de Fransen wordt verlangd dat zij op een aantal terreinen aan Nederlandse wensen tegemoet komen. Die wensen betreffen vooral compensatie-orders ten behoeve van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker. In de komende weken zal op hoog politiek niveau overleg met de Franse regering worden gevoerd. BINNEN- EN BUITENLAND (ADVERTENTIE) Opnieuw in Parijs praten 1 over opvolging Neptune 1 1 (ADVERTENTIE) Smith in Amerika Geen vooruitgang PvdA-Kamerlid: snel opheldering over onderzoek KLM-affaire 0,70 ƒ145,- (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Evenmin ais de Rho desische premier Ian Smith erin is ge slaagd zijn Amerikaans gehoor ervan te overtuigen dat zijn oplossing voor het Rhodesische vraagstuk de juiste is, zomin zijn de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance, VN-ambassa- deur Andrew Young en de .Britse ambas sadeur Peter Jay bij machte geweest Smith over te halen tot een conferentie van alle bij het tot steeds bloediger pro porties uitgroeiende conflict over het in stitutionaliseren van bij zwarte macht betrokken partijen. Smith en de zwarte dominee Sithole (door Smith ooit in een recent verleden voor tien jaar in de gevangenis geworpen als opstandige zwarte leider) keerden van het ministerie van Buitenlandse Zaken min of meer ontmoedigd terug. Hun mede deling: er zijn twee standpunten. Er is geen vooruitgang gemaakt in de richting van een oplossing. Smith’s reis op uitnodiging van 27 Ame rikaanse senatoren, ingeleid met ongeluk kig geharrewar omtrent de verlening van een visum voor de Rhodesische leiders, lijkt op een tragische misvatting te berus ten. Hij hoopt op een ontmoeting met pre sident Carter, maar de Amerikanen hou den vooralsnog voorzichtigjes de boot af. Ian Smith, die in een ver verleden ver klaarde nog „in geen duizend jaar” zwarte macht over zijn land te voorzien en dit later aanpaste tot „in mijn tijd van leven” staat nu aan het hoofd van een gemengde regering en heeft algemene verkiezingen beloofd. Evenwel, met de voornaamste groepen vanuit het nabije buitenland ope rerende rebellen buiten zo’n regering en in een sfeer van toenemende militaire con frontatie, hoeft aan verkiezingen niet te worden gedacht. Oppositieleider Den Uyl herhaalde daarop zijn vraag van vorige week of het kabinet verwacht dat het vóór de gestelde datum van 1 januari in staat zal zijn een wetsontwerp bij de Kamer in te dienen. Van Agt wilde die ver wachting niet uitspreken. Binnen het kabinet zijn zoals bekend grote pro blemen gerezen over het compromis voorstel van de ministers Ginjaar (VVD) en De Ruiter (CDA). Drie CDA-ministers (Andriessen, Garde- niers en Peijnenburg) kunnen zich niet met het voorstel van hun collega’s verenigen. Ian Smith, leider van een rebellerend stuk Gemenebest, dat liever afscheiding wenste, dan een door de Britten opgelegde constitutie waarin voor de zwarte bevol king een evenredige vertegenwoordiging was voorzien, ondergaat zo zijn vernede ring. Hij heeft zich te laat en op verkeerde gronden (dwang in plaats van overtuiging) bekeerd van politicus tot staatsman. Voor zulke vergissingen wordt met bloed be taald helaas. Op grond van inlichtingen die het Ka merlid heeft gekregen van de voormalige KLM-employé en journalisten is Rienks van plan een brief te schrijven aan de bewindsvrouwe van Verkeer en Water staat en Kamervoorzitter Vondeling. In de brief zal Rienks waarschijnlijk informatie vragen over het verstrekken van gratis tickets door de KLM aan politi ci, rijksambtenaren en hun gezinsleden. De tickets zouden voor niet-commerciële doeleinden beschikbaar zijn gesteld „De staatssecretaris moet snel een be slissing nemen over een onafhankelijk on derzoek naar eventuele financiële manipu laties, onder andere van de KLM in New York”, aldus Rienks. Wanneer wordt besloten geen onafhan kelijk onderzoek van ministeriële zijde te houden zal het socialistische Kamerlid ac- Nederland wil van de Fransen enkele oudere Atlantics in bruikleen, maar de huurprijs die de Fransen daarvoor vragen is volgens Van Agt veel te hoog. Veel te hoog is volgens Van Agt ook het verschil in prijs tussen de Franse Atlantic en de ande re kandidaat voor de Neptune-opvolging, de Amerikaanse Lockheed Orion. De tota le projectkosten voor 13 toestellen is bij de Atlantic 1100 miljoen gulden, bij de Orion 800 miljoen. Van Agt zei gisteren dat Nederland ook als aan alle voorwaarden door de Fransen is voldaan niet bereid is elke prijs voor de Atlantic te betalen. Het kabinet heeft gisteren wel definitief afgesproken dat de eventuele meerkosten voor de Atlantic-aankoop niet ten laste van de Defensiebegroting mogen komen. De eventuele meerkosten zullen dus ver moedelijk op de begrotingen van Sociale Zaken (pot voor werkgelegenheidsgelden) of Economische Zaken (steun aan bedrij ven, in casu Fokker) gaan drukken, maar daarover is gisteren nog geen enkele be slissing genomen. ties ontwikkelen om een „commissie van wijze mannen" te formeren. Rienks denkt daarbij aan een soort commissie-Donner die het Nederlandse deel van de Lockheed- affaire uitzocht. Zoals gemeld heeft De Wit behalve met Rienks ook uitvoerig gesproken met staatssecretaris Smit-Kroes in aanwezig heid van de secretaris-generaal van Ver keer en Waterstaat, ir. P. C. de Man. ir Ongeveer driehonderd mensen hebben gisteren bij het Witte Huis geprotesteerd tegen de komst van de Rhodesische premier Ian Smith naar de Verenigde Staten. De zwarte en blanke demonstranten noemden Smith op borden racist en moordenaar. Syrië, Saoedi-Arabië, de Verenigde Ara bische Emiraten en Soedan hebben contin genten in Libanon. De Syriërs vormen echter het grootste deel van de pan-arabi- Uit alle besluiten van het kabinet mag volgens Van Agt overigens niet worden afgeleid dat het kabinet al een keuze voor de Atlantic heeft gemaakt. Fokker heeft desgevraagd als commen taar gegeven, ook al is een keus nog niet gemaakt, voorlopig „zeer gelukkig” te zijn met „de vooruitziende blik die in dit kabi netsbesluit ligt opgesloten, met het oog op Fokkers toekomst”. Van Agt zelf had ove rigens gezegd dat het kabinet zich niets gelegen had laten liggen aan „de voorkeu ren van het bedrijfsleven”. Israëlische kanonneerboten hebben gis teravond kampen van Palestijnse guerril lastrijders in het zuiden van Libanon be schoten, aldus is gemeld door de rechtse christelijke radiozender. sche vredesmacht. Saoedi-Arabië, de Ver enigde Arabische Emiraten, Koeweit en Qatar zorgen voor de financiering van het leger. Sarkis heeft niet meegedeeld op welk niveau de conferentie zal worden gehou den. NEW YORK (Reuter, UPI). De Israë lische minister van defensie Mosje Dayan heeft gisteren uitgesloten dat Jeruzalem ooit nog zal terugkeren onder Arabisch bestuur. De toekomst van deze voor drie godsdiensten „heilige” stad is een van de hete hangijzers in het vredesover leg over het Midden-Oosten. De Israëlische minister verwees uiter aard ook naar het Egyptisch-Israelisch vredesoverleg dat donderdag in Washing ton moet beginnen. Hij hoopte dat er voor Vanmorgen verklaarde de staatssecreta ris tegenover ons dat haar reactie een duidelijk antwoord zal inhouden wat be treft de vraag of er al dan niet een onder zoek van overheidswege naar verschillen de, door De Wit aangekaarte, activiteiten van de KLM komt. „Uit het pakket papie ren dat ik heb is door mij een antwoord aan de heer Rienks te formuleren”, aldus mevrouw Smit-Kroes. Het Rood Verzetsfront ging tot de bezet ting over om zo een duidelijke en openbare uitspraak van Amnesty International af te dwingen over de behandeling van de drie RAF-gevangenen en in ons land. Ook wil de men een verklaring over de eis van artsen en advocaten tot samenvoeging van de drie gevangenen in één Huis van Bewa ring. Amnesty ging niet op deze eisen in. De bezetting begon gisterochtend. Poli tiemensen en beleidsmedewerker Georges Siemesma praatten met de bezetters. Dit overleg heeft vrijwel de gehele dag ge duurd. ’s Avonds gaf het Rood Verzetsfront een verklaring uit waarin staat dat vanaf maart 1978 door Amnesty International geen aandacht is geschonken aan de RAF- gevangenen. Amnesty International heeft aan de eis van het Rood Verzetsfront niet tegemoet willen komen. Wel heeft men in een pers verklaring nog eens uiteengezet hoe de vereniging gebruikelijkerwijs handelt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft vanmorgen bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer geen concrete mededeling willen doen over de stand van de discussie in het kabinet over abortus. Enkele kamerleden hadden hem vorige week hierom gevraagd. Van Agt verklaar de vanmorgen slechts dat het kabinet zich beraadt over de materie. (Door onze redacteur Marcel Enkelaar) DEN HAAG, AMSTELVEEN, SCHIP HOL. Het PvdA-Kamerlid H. Rienks is niet gelukkig met de aanpak van staatsse cretaris mevrouw N. Smit-Kroes met be trekking tot de Kielman-affaire en andere zaken die te maken hebben met de be schuldigingen van de ontslagen KLM-ac- countant J. de Wit aan het adres van de KLM. Rienks vindt dat de KLM tijdgns de aandeelhoudersvergadering van 27 juli geen duidelijke antwoorden heeft gegeven BEIROET (AFP, DPA, AP). Komen de zondag zal in de Libanese hoofdstad Beiroet een topconferentie worden gehou den van de deelnemers aan de Arabische vredesmacht in Libanon. De Libanese president Elias Sarkis heeft dat tijdens zijn bezoek aan Saoedi-Arabië verklaard. vrouwe een reactie te geven op publica ties met betrekking tot de beschuldigin gen van De Wit aan het adres van enkele hooggeplaatste KLM-functionarissen. per maand per kwartaal per post per |aar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning D wer van del nigr lige in I ove Voi er in c pro veil wei mai acti Vai Het kabinet besprak gisteren voor het eerst de Neptune-vervanging. Besloten werd dat staatssecretaris Van Eekelen van Defensie en minister Van Aardenne van Economische Zaken naar Parijs zullen gaan om dat overleg te voeren. Volgens Van Agt zullen in de besprekin gen twee zaken centraal staan. In de eerste plaats wil Nederland gaan deelnemen in de ontwikkeling van de Airbus 310, een Europees verkeersvliegtuig voor de lange afstand. Daar staat tegenover dat de regering van Frankrijk in ruil voor een eventuele Atlantic-order een deelname verwacht in de ontwikkeling door Fokker van een nieuw passagiersvliegtuig voor de korte afstand, de F-29 (eerder F-28 Super ge noemd). Punt van onderhandeling is volgens de premier voorts een Frans aanbod de perio de tussen 1981 en 1985 te overbruggen. In 1981 zal de laatste Neptune van de marine buiten dienst moeten worden gesteld. Van Agt had het gisteren zelfs over het moment waarop de laatste Neptune „op het punt staat in de zee te vallen”. Maar de nieuwe Atlantic is pas vanaf 1985 leverbaar. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De bezetting van het secretariaat van Amnesty International in Amsterdam door tien leden van het „Rood verzetsfront” is de afgelopen nacht beëindigd. De bezetters stopten hun actie nadat Amnesty had laten weten een klacht in te zullen dienen wegens lokaal vredebreuk. V dive mee dat ele krai rest •gevi schi vra; gen een „nu In zijn rede tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zei Dajan» „Wij hebben besloten nooit meer compro missen aan te gaan over de eenheid van Jeruzalem, en wij hopen dat andere volke ren ons standpunt delen”. KSB op vragen uit de vergadering. Omdat de overheid de grootste (78 procent) aandeel houder van de luchtvaartmaatschappij is, vindt Rienks dat de staatssecretaris ook wat dit betreft moet ingrijpen. „De staats secretaris heeft in de hele affaire-De Wit erg ongelukkig gemanoeuvreerd”, aldus Rienks. De Wit heeft aan mevrouw Smit-Kroes en Rienks ook inlichtingen gegeven die betrekking hebben op de financiële admi nistratie van de KLM. Ook gaf de ontsla gen accountant aan hoe het KLM-hoofd- kantoor in Amstelveen het zwart-geld-cir- cuit administratief verwerkt(e). (ADVERTENTIE) ^CËR Volgens de radiozender hebben de guer rillastrijders het vuur beantwoord. Er wer den evenwel geen bijzonderheden gegeven en het bericht werd evenmin bevestigd door onafhankelijke bronnen. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS Ingang FUNKY Haarlem, tel. 023-316216 Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat pasklaar FRANSE COUPE Na afspraak komen wij ook bij u thuis Staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes verwacht op korte termijn antwoord te geven op vragen van het Kamerlid Rienks. Deze vroeg op 4 juli de bewinds- Smith’s mededeling dat te Salisbury voortaan alle elementen van rassenschei ding zijn afgeschaft heeft hem in Amerika niet geholpen. Onder aanvoering van de zwarte burgemeester van Atlanta, de hoofdstad van Georgia, trokken enkele honderden zwarte demonstranten gister avond door het centrum van de stad om tegen Smith’s komst te protesteren: Smith is „een man die apartheid vertegenwoor digt, onderdrukking en het vermoorden van zwarte mensen in hun vaderland”. Zwart Amerika wil zodoende Smith een Van Agt zei dat het niet in de bedoeling ligt dat Nederland op hetzelfde politieke niveau alsnog met de Amerikanen gaat overleggen. „Het bod van de Amerikanen is duidelijk en bovendien het laatste. Daar ligt de zaak simpeler. De enige vraag is daar: wat kost de Orion en wat is de waarde van de tegenorders”. De premier verklaarde gisteren dat de regering serieus denkt aan deelname in het Airbus 310-project. „Wij zien grote voordelen in de deelname, maar natuurlijk niet tot elke prijs”, zo zei hij. In Cairo kreeg de Egyptische delegatie gisteren de laatste instructies van presi- dent Sadat. President Carter zal donder dag persoonlijk het vredesoverleg inzake het Midden-Oosten openen, is gisteren na mens het witte Huis neegedeeld. De Israëlische minister van defensie Weizman heeft gisteren de verwachting uitgesproken dat het vredesoverleg wel langer zal kunnen duren dan drie weken, „maar ik hoop dat we voor het eind van het jaar een vredesverdrag zullen hebben”. Weizman vertrok gisteren uit Israel naar I de Verenigde Staten. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 '.f 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal De Wit heeft de bewindsvrouwe onder andere informatie gegeven over het „zwart-geld-circuit”. Voor diverse doelein den zou de KLM vanaf 1970 jaarlijks tus sen de 60 en 100 miljoen gulden zwart geld hebben laten circuleren. Tot dit jaar zou met het speciale „circuit” zeker een bedrag van een half miljard gulden zijn gemoeid. KLM-president-directeur S. Orlandini heeft steeds het bestaan van dit circuit ontkend. (ADVERTENTIE) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix is hygiënisch en geeft geen onaangename smaak of hinderlijk gevoel boodschap overbrengen: geen blanke Amerikaanse politicus kan zich zonder voorbehoud achter zijn filosofie scharen zolang het Patriottisch Front daarbij bui ten beschouwing wordt gelaten. Want die blanke politicus krijgt in Amerika te ma ken met zwarte stemmers, die hem in vele gevallen kunnen maken of breken. Smith heeft in de Verenigde Staten voet aan land gezet op het politieke drijfzand van een naderende verkiezing in omstandigheden die hem kenmerken als een man die van nood deugd poogt te destilleren. het eind van het jaar een nieuw tijdperk zal zijn aangebroken in het Midden-Oos ten, en dat ook Jordanië, Libanon en Syrië bij het vredesproces betrokken zullen wor den. Vragen van persvertegenwoordigers aan de KLM die betrekking hebben op deze materie worden niet door de lucht vaartmaatschappij beantwoord. „U krijgt geen antwoord van ons, omdat wij de vragen die u ons stelde niet relevant vin den”, aldus de heer N. Harmse, hoofd afdeling voorlichting twee uur na ons tele foontje. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoón: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4