WERKGROEP IJVERT VOOR STOPLICHTEN IN DRIEHUIS Toneelschuur- in r bazar haalde zilver meegenieten van bejaardenrevue Schaatsen als recreatie bij S.V. Velsen Oud-katholieke „VAT ’71” laat de donateurs kort ijmondnieuws produktie Splinters” Witte Tejater I Op toernee met It TWEE GRIEKSE TRAGEDIES IN STADSSCHOUWBURG eg oli- ges Dit ge Pinkenveiling in pastorietuin MTS-klassen pakken de fiets voor excursies op lange afstand Enthousiast i „Dient elkander door de liefde” viert 60-jarig jubileum Onder de strooien hoed” KW itb jlrrm I H Igr 5 Ir 1 O’ OKTOBER 19 7 8 DINSDAG VELSEN-MMUIDEN Door Publiekstheater (Van een onzer verslaggevers) is SB (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In gebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade in IJmuiden begint vrijdagavond om 20 uur de jaarlijkse feestavond van de amateurtoneelvereniging „VAT ’71”. Ge bruikelijke programmapunten zijn dansen dit maal op muziek van het „Telstar Duo” kienen en een loterij ten bate van de verenigingskas. Daar wordt vrijdag als extraatje een verkorte opvoering aan toegevoegd van de revue „Onder de strooien hoed”, met welk programma de vereniging mo menteel een toernee maakt langs een groot aantal bejaardentehuizen in IJmuiden en directe omge ving. VELSEN. „De Van den Von dellaan nodigt uit tot harder rij den, het is een brede asfaltweg waarin geen enkel obstakel is op genomen. Nu komt de gemeente wel met cijfers en statistieken dat de weg helemaal niet zo gevaar lijk is, maar de buurtbewoners ervaren hem wel als zodanig. Wij gaan als werkgroep voorlopig dan ook door met deze actie, binnen kort hebben wij weer een gesprek met de politie over deze zaak. Wij hopen dat wij op die manier tot een oplossing op korte termijn kunnen komen, bij voorkeur twee voetgangersoversteeklichten. Dan blijven de buurtbewoners tenminste niet met dat gevoel van onveiligheid zitten tot er een ver keerscirculatieplan is uitge werkt”. I w 1 4 - W HR B J i F '4 Vondellaan vooral voor kinderen en bejaarden onveilig «44 voetgangersoversteeklichten geop- lur ur perk Oos- Jyrië wor- Die „bejaardentoernee” begint bij het Velser Amateur To neel (in ’71 ontstaan door een fusie van een paar noodlijdende Umuider amateurtoneelverenigingen) zo langzamerhand een traditie te worden. Twee jaar geleden deed „VAT ’71” met een collage uit de toen op het repertoire staande musical „De Kleine Parade” voor het eerst enige bejaardentehuizen aan. De kennismaking beviel zo goed, dat men vorig jaar speciaal ten behoeve van de vijfenzestigplussers een Louis Davidsprogram- ma samenstelde, terwijl er dit jaar een revue werd ingestu deerd. Overigens vormt het oversteken niet al leen voor de schoolgaande kinderen een probleem, ook bejaarden vinden het vaak moeilijk. Volgens Van Beelen heeft een aantal bejaarden angst om over te steken. En verder zijn er natuurlijk buiten de schooltijden spelende kinderen, die de weg nog wel eens over willen steken op onver wachte momenten. De „moederbrigade” is dan ook zeker niet geschikt als definitieve oplossing, evenmin als de door de werk groep gevraagde verkeerslichten. De uit eindelijke oplossing zal gezocht moeten worden in het nog uit te werken verkeers circulatieplan. Als de Van den Vondellaan daarin wordt opgenomen kan het karakter van de weg (doorgaande verbinding voor Overigens staan de donateurs bij „VAT ’71” nooit helemaal in de kou, want naast het bejaardenprogramma neemt de amateurtoneelvereniging sedert vorig jaar ook een modern toneelstuk op het repertoire. Vorig jaar was dat „Harten twee, harten drie” van Paul Rodenko, terwijl men dit seizoen „Schat, ik ben er hoor” van Jack Poppelwell wil gaan opvoeren. Op 27 april staat de vereniging hiermee in de Velser Schouwburg. Oidipous, koning van Thebe, heeft zon der het zelf te weten zijn vader vermoord en zijn moeder getrouwd en daarmee het onheilsorakel dat op zijn familie rust be waarheid, ondanks alle pogingen om aan deze lotsbestemming te ontkomen. Een maal doordrongen van de gruwelijke waarheid, trekt Oidipous zijn consequen ties, steekt zichzelf de ogen uit en verlaat als banneling zijn stad. Met „Oidipous in Kolonos” vervolgt Sop- hokles zijn relaas over de lotgevallen van Oidipous. Vergezeld door zijn dochter An tigone is de oude, blinde koning in het gewijde bos van Kolonos bij Athene aan gekomen, waar hij volgens het orakel uit zijn lijden verlost zal worden. De rust is hem echter nog niet vergund. Hij wordt betrokken in de machtstrijd, die om zijn opvolging in Thebe tussen zijn twee zoons is ontbrand. Hij vervloekt hen beiden om dan, vergezeld van de donder en bliksem van Zeus, in het schaduwrijk te worden opgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Twee befaamde tragedies van Sophokles op één avond brengt don derdag 19 oktober het Publiekstheater, als dit gezelschap in de Velser Schouw burg „Koning Qidipous” en „Oidipous in Kolonos” opvoert. De voorstelling begint om 20.15 uur en kaartjes zijn vanaf een week voor de uitvoeringsdatum verkrijg baar bij de bekende voorverkoopadres sen. In veel van Pinters stukken staat de menselijke eenzaamheid en het gemis aan communicatiebereidheid centraal. Zijn personages zijn eenlingen, die in schijnbaar alledaagse dialogen volko men langs elkaar heenpraten en die, doordat hun schaarse toenaderingspo gingen steevast stuklopen op een muur van onwil, hun medemens zo langza merhand als een voortdurende bedrei ging zijn gaan ervaren. „Splinters” VELSEN. Onder leiding van re gisseur Luk van Mello hebben zeven leden van de Haarlemse Toneelschuur een aantal sketchjes van Harold Pin ter gebundeld tot een voorstelling, die ze zaterdagavond onder de titel „Splin ters” vanaf 20.30 uur opvoeren in het Witte Tejater aan de Kanaalstraat in IJmuiden. De traditionele bazar van de Oud-Katho- lieke dames heeft ook dit jaar weer veel belangstelling gehad. De loterijen, de ver koop van levensmiddelen, handwerkjes en tweedehands goederen liepen goed. Voor kinderen was wat amusement geregeld, de goklustigen mochten spelen met het rad van avontuur, terwijl een visverkoper de hongerigen van dienst was. Bij de opening van de bazar heeft de pastoor A. J. Glazemaker de vertegen woordigsters van de vier in St. Engelmun- dus verenigde vrouwenverenigingen een kleine attentie aangeboden ter ere van het zilveren jubileum van de bazar. IJMUIDEN. De jaarlijkse bazar van het Oud-Katholieke Vrouwengilde St. En- gelmundus heeft dit weekend bruto ruim negentienduizend gulden opgeieverd. De bazar, die vrijdag en zaterdag is gehouden in het verenigingsgebouw De Bolder aan de Bloemstraat in Oud-IJmuiden, had plaats voor de 25e keer. een naf mal A.F- :et- are f te rie vil- -an ran va in. let tal iet ht tie en al- Tot zolang behoeven de donateurs en andere belangstellenden echter niet helemaal van podium-plezier verstoken te blijven. Vrijdag worden ze tijdens de feestavond vergast op enkele fragmenten uit „Onder de strooien hoed”. Toegangskaarten zijn vooraf verkrijgbaar via de telefoonnummers 0255Q-21293 en 02550-21869. Daardoor werd er te hard gereden en kwamen er veel noodstops voor als ze het net niet haalden. Het enige dat uit dat gesprek is gekomen is dat de oplossing gezocht moet worden in het kader van het verkeerscirculatieplan en dat het niet mo gelijk is op dit moment actie te onderne men. Wel werd de mogelijkheid openge houden dat wij opnieuw met de politie om de tafel gaan zitten om te bekijken wat er wel gedaan kan worden om de verkeers veiligheid te bevorderen. Dat zullen wij binnenkort ook doen, voor ons was het eerste gesprek zuiver oriënterend. En in dat nieuwe gesprek komen wij zeker weer terug op de voetgangersoversteeklichten, omdat dat ons inziens de enige oplossing is”. eis loet ers- de De veiling wordt gecombineerd met een verkoping van gebruiksartikelen en le vensmiddelen in de gymnastiekzaal van de Bernard Alfrinkschool aan de Terrasweg (aanvang half twaalf). Bijkomende evene menten zijn hier verlotingen en de verkoop van pakketten met bloembollen door het Santpoortse bloembollencomité. Ook hier van gaat de opbrengst naar de parochie kas. Het rooms-katholiek parochiebes tuur, dat de pinkenveiling op touw zet, heeft zaterdag in totaal twaalf pinken (halfvolwassen koeien) te verhandelen. De dieren zijn sinds de aankoop als kalf begin dit jaar bij een aantal Santpoortse veehou ders „in de kost” geweest. NCVB-bijeenkomst. In het vereni gingsgebouw naast de hervormde kerk aan de Dijckmansstraat in Velsen-Nobrd wordt dinsdagavond de maandelijkse bij eenkomst gehouden van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond. Voor de leden van de afdeling Velsen-Noord houdt me vrouw G. Kroeger-Gerritsen uit Santpoort een lezing met als thema „Met de NCVB naar de Oostbloklanden”. Aanvang acht uur. Dia-programma. Mevrouw T. Dekker uit Heemstede verzorgt donderdagoch tend voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een diaprogramma getiteld „Holland, mijn Holland, wat ben je nog mooi”. De diaver- toning met toelichting wordt gehouden in het hervormd wijkcentrum aan de Burge meester Enschedélaan. Aanvang tien uur. SANTPOORT. In de tuin van de rooms-katholieke pastorie aan de Frans Netscherlaan in Santpoort-Noord begint zaterdagochtend om tien uur een pinken veiling, een jaarlijks terugkerend evene ment waarvan de opbrengst bestemd is voor de kas van de rooms-katholieke pa rochie in Santpoort-Noord. Muziekregisseur Cor Gravemaker van „VAT ’71” tekende voor de samenstelling van de revue, die sketchjes, liedjes, dansnummers en conférences omvat. De repetities werden onder leiding van toneelregisseur Nol Stuvel in april gestart en op 19 september traden de twaalf spelende leden voor de eerste maal met „Onder de strooien hoed” voor het voetlicht. Tot en met eind november wordt de revue tienmaal opgevoerd, waarna men in februari/maart van het volgend jaar nog vijf voorstellin gen denkt te geven. „Met al die opvoeringen hopen we een beetje uit de kosten te raken”, zegt secretaresse Nel Brouwers van „VAT ’71”, die in de revue zelf ook haar beste beentje voorzet. „Zo’n revue betekent wordt ten tonele gevoerd door Jolande Gerner, Frank Huissen, Wil Kruijver, Margriet Lips, Gerda Rienstra, Harry Spruijt en Hans Wilmink. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende voorver koopadressen/ Bij de bejaardentehuizen bestaat wel belangstelling voor het werk van „VAT ’71”, al happen de meeste instellingen pas toe nadat ze een opvoering van de revue hebben bijgewoond. Vandaar dat er begin volgend jaar een tweede serie voorstellin gen op het programma staat. Voor de eerste maal zal de toneelvereniging daarbij ook bejaardentehuizen buiten IJmui den bezoeken, waarbij pianist Joop van Os als vanouds voor de muzikale begeleiding zorgdraagt. Gezien het enthousiasme waarmee de bewoners van de be jaardentehuizen op de voorstellingen reageren, is „VAT ’71” vast van plan met dit werk door te gaan en het aantal opvoerin gen zo mogelijk nog uit te breiden. Volgend seizoen wil men wederom een revue op het programma nemen omdat zo is gebleken deze theatervorm bij het bejaarde publiek het meest aanslaat. Die revue zal dan ook een keer voor de donateurs worden opgevoerd, die het tot dusverre nog met een selectie uit het revue-programma moeten doen. alle verkeer tussen de kernen Velsen en Haarlem) zodanig gewijzigd worden dat de Van den Vondellaan door de buurtbewo ners weer als veilig wordt ervaren. Van Beelen: „In september hebben wij hierover een gesprek gehad met de ge meente waarbij onder meer de burgemees ter en vertegenwoordigers van politie en de secretarie betrokken waren. Wij zaten daar duidelijk als emotioneel betrokken groep, terwijl de gemeente de zaak heel kil benaderde op een heel zakelijke en cijfer matige basis. Wij kregen een stortvloed van cijfers over ons heen waar wij vol strekt niet op voorbereid waren en waaruit bleek, dat de Van den Vondellaan in verge lijking met andere punten niet gevaarlijk is. Dat kan best, maar de buurtbewoners vinden hem allemaal wel gevaarlijk. Bo vendien waren bij die cijfers over gemid delde snelheid en verkeersintensiteit niet de cijfers van fietsers en bromfietsers, terwijl die verhoudingsgewijs veel gevaar opleveren voor overstekende kinderen en zijn ook alle bijna-ongelukken niet ge turfd. In dat gesprek is ook de mogelijkheid IC van perd, met een verwijzing naar de Heeren- duinweg. Volgens de heer Witvliet van de politie was dat geen goede oplossing, te meer omdat de ervaringen op dé Heeren- duinweg negatief waren. Automobilisten zouden bij het aanrijden op de stoplichten meer gas geven als het op groen stond om er zodoende nog net doorheen te komen. Het recreatieschaatsen zal plaats heb ben op de dinsdagavond, van zes uur tot half acht. Hiervoor worden abonnementen uitgegeven. Inschrijvingen en inlichtingen zijn verkrijgbaar bij A. de Vries, Oostein- derweg 11 in Velsen-Zuid (tel. 02550-19134, toestel 47) en C. Rootjes, Van Tuyllweg 25 in Velsen-Zuid (tel. 02550-12057). De heer A. van Beelen is lid van de werkgroep, waarin vertegenwoordigers van de buurtbewoners, de vijf scholen uit de buurt en de twee bejaardencentra vere nigd zijn, die ijvert voor het verkeersvei liger maken van de Van den Vondellaan in Driehuis. Het gevoel van onveiligheid over de verkeerssituatie op de Van den Vondellaan leeft al jaren, sinds dit jaar is er een werkgroep die tracht verbetering in deze situatie te brengen. Het grootste probleem, de schoolgaande kinderen een veilige oversteek garanderen, heeft de werkgroep inmiddels zelf opgelost; sinds maart van dit jaar is de „moederbrigade” actief op twee oversteekplaatsen op de Van den Vondellaan. Alle leerlingen van de vijf scholen kre gen een enquêteformulier mee voor hun ouders om te peilen of er voldoende be langstelling was. De respons was zo groot dat wij onmiddellijk konden starten. Dat moest ook wel omdat het onderwijzend personeel, dat de kinderen eerst hielp met oversteken, ermee stopte omdat zij het te gevaarlijk vonden worden. Zij durfden de verantwoordelijkheid niet meer aan”. SANTPOORT. De fiets is en blijft het sportieve en milieuvriendelijke vervoer middel bij uitstek. Om die reden gaan drieëndertig derdeklassers van de IJ- mond-MTS in Santpoort-Noord (studie richting proces- en milieutechniek) woensdag per fiets naar twee objecten in noordelijk Noord-Holland die in het ka der van hun studierichting interessant zijn. In de gemeente Langedijk wordt een bezoek afgelegd aan de Rioolzuiveringsin- stallatie „Geestmerambacht” die enkele jaren geleden in gebruik kwam. Na over nachting in de Schoorlse jeugdherberg „Teun de Jager” is Den Helder het reisdoel voor de tweede excusiedag. Hier lopen afspraken voor een bezoek aan het Corro- sielaboratorium van de Koninklijke Mari ne. Jaargang 3 van de studierichting proces en milieutechniek is aan de IJmond-MTS in twee klassen opgedeeld. De bus was tot nu toe het gebruikelijke vervoermiddel voor excusies tijdens dit studiejaar. gatie iresi- ider- zake n na- jnsie iting wel ‘ken, nhet jen”, naar Van Beelen: „In het verleden zijn er al diverse pogingen ondernomen bij de ge meente iets aan de situatie te doen, maar dat waren steeds initiatieven van individu ele burgers. Vorig jaar besloten wij de krachten te bundelen in de hoop betere resultaten te bereiken, en is de werkgroep ■gevormd. Onze eerste daad was een brief schrijven aan de gemeente, waarin ge vraagd werd iets aan deze zaak te doen. De gemeente suggereerde dat wij eerst zelf eens iets móesten proberen, zodoende is de „moederbrigade” tot stand gekomen. De receptie wordt gehouden van half zeven tot acht uur in de Petrazaal in IJ. tui den. Na afloop wordt door een amateur club uit Bergen de musical „Een dag uit het leven van een huisvrouw” opgevoerd. VELSEN. Vanaf zeventien oktober geeft de Schaatsvereniging Velsen schaatsliefhebbers de gelegenheid tot het recreatieschaatsen op de kunstijsbaan Kennemerland in Haarlem. voor ons een enorme investering. Neem alleen de aankleding maar. De kostuums en de fraai opgemaakte hoeden hebben we naar ontwerp van Peter Bralter weliswaar zelf gemaakt, maar de spullen moeten wél aangeschaft worden. Tevens hebben we spotjes moeten kopen. Alles bij elkaar is er in „Onder de strooien hoed” toch wel zo’n 1400 gaan zitten”. VELSEN. De Christelijke Vrouwen vereniging „Dient elkander door de lief de” bestaat zestig jaar. Op 16 oktober vieren de 36 leden van deze vereniging het jubileum met een receptie. tó- De moederbrigade in actie, schoolgaan de kinderen worden veilig de Van den Vondellaan overgeholpen. De brigades zijn vier keer dag actief op twee punten: bij de kruising met de Driehuizerkerkweg (boven) en bij de kruising van de Hierony mus van Alphenlaan (onder). ir Het Velser Amateur Toneel in actie bij de opvoering van de musical „De Kleine Parade”, die vorig jaar op het programma stond. 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5