PEN-directie overlegt met continu-personeel van Diemen muziekcentrum Heemskerk politienieuws w I PWN-DIRECTEUR: S wel samengaan met Bram Hijmans verlaat Zangeres natuurtalent voor zigeunermuziek u I F Waterwinning kan behoud van natuur” |l C’3' Overvol koffieconcert in ,,De Jansheeren" 6 DINSDAG 1978 10 OKTOBER D Per 1 januari J B v d g g g h r v 1; Jan Baart Klassiek kort jasje met fraaie belijning. Van heelvellige zwarte persianer. Mt. 38 t/m 48. 995.- Afgebeelde modellen kunnen slechts een summiere impressie geven van Lampe’s edelbontkollektie. De ware omvang ervan ziet u natuurlijk het best door bij Lampe binnen te stappen. En door aan den lijve de verschillende modellen te beproeven en te genieten van glans, kleur, soepelheid en het verrassend lichte gewicht dat edelbont tot zo’n waardevol bezit maakt Uiteraard kunt u daarbij rekenen op deskundig advies. -.Jfe j fok'4 Modieuze mantel van naturel Bisam. Kan met of zonder leren ceintuur gedragen worden. O ETÏP Mt. 40 t/m 48. ■i VVD invoering vijfploegendienst BRAM HIJMANS Lampe toont waardevol edelbont Lampe 05200-277 1* 6SS (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN. De PEN-directie over legt volgende week woensdag 18 oktober met het continu-dienst personeel van de electriciteitscentrale in Diemen over de invoering van een vijfploegenrooster. De afwijzende houding van dat personeel is een van de voornaamste obstakels op weg naar realisering van de vijfploegendienst. De leiding van het PEN en Gedeputeerde Staten zijn namelijk van mening dat in de centrales van Velsen en Diemen hetzelfde systeem gehanteerd moet worden. Het continu-personeel te Velsen is na een ge nomen proef in grote meerderheid voor wijziging van de huidige vierploegen- dienst. Drie weken geleden nam het pro vinciebestuur het principe-besluit tot in voering van het andere rooster. De Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven discussieerde gistermiddag over die beslissing op het terrein van het WRK- II project nabij Enkhuizen. De raad be staat uit leden van Provinciale Staten, externe deskundigen en personeelsverte- genwoordigers. Het zwaarste geschut te gen het GS-voornemen werd in stelling HEEMSKERK. Opgewacht door een overweldigende publieke belangstelling een recordopkomst van ruim driehon derd bezoekers speelde zondagmorgen tijdens het koffieconcert in De Janshee- ren het Leids Zigeunerorkest Csardas, met als soliste de zangeres Florida Doi- nas. Het programma bestond uit Tsjechi sche, Hongaarse en vooral veel Roemeen se melodieën. De snellere tempo's kregen een bekoorlijke uitvoering, de wat langza me nummers bleken het orkest, voorna melijk bestaand uit studenten en scholie ren, nog wel eens voor problemen te stel len. De zangeres, gekleed in een kleurig folkloristisch kostuum, was zonder meer een lust voor oog en oor. Het concert begon met louter instrumen tale nummers. De zangeres kwam te laat doordat zij, wat wel vaker gebeurt, De Jansheeren niet kon vinden. Violen, cello, contrabas, panfluit, clarinet en cymbaal openden met een vitaal uitgevoerde we reldberoemde melodie van Roemeense oorsprong. Iedereen kent het in de zo be faamd geworden Amerikaanse versie van Les Paul en Mary Ford: „Johnny is the boy for me”. Een weemoedige „Doina” van de pan fluit was ook al een voltreffer, maar het klaaglied over de Donau klonk al te keu rig; er werd veel te schools gemusiceerd. Wat eerder nog niet hoorbaaar was ge wordt een van de mooiste natuurgebieden van Nederland genoemd. Van het totaal van 4800 hectare gebruikt het PWN ook maar drie procent om het voorgezuiverde water te laten inzakken. Die infiltratie geschiedt om het water hetzelfde karakter te laten aannemen als grondwater. Dat wil zeggen dat het bacte riologisch zuiver is. Bovendien vindt op die manier temperatuurafvlakking plaats. Met name in de zomer kan het water in het bekken wel een waarde van vijfentwintig graden bereiken. En dat is hoog genoeg de groei van verontreinigingen in de hand te werken, dat willen we vermijden. Op de derde plaats is het zo dat we via infiltratie een veilige voorraad kunnen scheppen. Die voorraad zit immers onder de grond”. Naar alternatieven voor infiltratie in het duingebied wordt gezocht, aldus Sprey, maar die zijn nog niet uitvoerbaar. De PWN-directeur wees erop dat er een be- heerslichaam moet komen voor het rege len van de infiltratie ten zuiden van het Noordzeekanaal. PWN en de BDZK-ge- meenten (Velsen, Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort) hebben besloten die infil tratie samen te realiseren. De werkgroep die de zaken nu bespreekt moet zijn ver antwoordelijkheid echter kwijt kunnen bij een beheerscollege, aldus Sprey. GEEN RIJBEWIJS. Over de Hendrik Mandeweg reed in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks half één een 16- jarige jongen zonder rijbewijs in een auto die allerlei technische mankementen ver toonde. De politie heeft de auto in beslag genomen. 15, van een 41-jarige inwoner van IJmui- den. BOTSING. Op het kruispunt Wijker- meerweg/Randweg botsten maandagmid dag een zeswielige vrachtwagen, bestuurd door een 35-jarige Heemskerker en een personenauto, bestuurd door een 34-jarige man uit Assendelft op elkaar. De bestuur der van de personenauto is naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht, maar kon na behandeling naar huis. DRONKEN DIEF. Een Beverwijkse jongeman zag maandag in de Beverwijkse Kloosterstraat een man rijden op een zo juist van zijn moeder gestolen fiets. De politie hield de man aan, maar deze bleek zo dronken te zijn dat hij eerst ter ontnuch tering moest worden ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) ENKHUIZEN. „Het verzet tegen waterwinning in de duinen is vaak ongenuan ceerd. Met name de argumentatie van de stichting Duinbehoud is erg eenzijdig”. Deze opvatting verkondigde de heer C. Sprey gistermiddag te Enkhuizen waar de raad van toezicht op de provinciale bedrijven informatie kreeg voorgeschoteld over de produk- tie van drinkwater in Noord Holland. Statenleden en adviseurs van de raad waren maandag de gasten van het PWN en de Watertransportmaatschappij Rijn Kennemer- land (WRK). Sprey was de gastheer met twee verschillende petten op. In de ochtendu ren die van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord Holland, later op de daar die van de WRK. AUTO GESTOLEN. Op de Markt in Beverwijk is maandag een auto gestolen, een Ford Escort met het kenteken 84 VL (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het Muziekcentrum Heemskerk (voorheen de Volksmuziek- school) gaat z’n directeur verliezen. Na in het instituut tien jaar lang de muzikale scepter te hebben gezwaaid vertrekt di recteur Bram Hijmans per 1 januari naar het Amsterdamse Sweelinckconservato- rium, waar hij zich bezig gaat houden met de organisatie van stages in het kader van de docentenopleiding. SNELHEIDSCONTROLE. Een snel heidscontrole op de Zeestraat en de Hof- landerweg leidde dinsdag tot tien proces- sen-verbaal. I (97 tw< kei bel twi vai de lay op kei len gr< eei twi I an Da dei k K me dra 197 wa uit koi Bei spe na tw< kaï I zici vin ter rae bei wa aai ten nei me vo< hoi gu dn gel ne vei cie de: vei na on eei zo eei in vo aa te Wé ko tei dii tie ee Oi m< va I Ke wa bri dec (10 mo Aan de keuze van een opvolger voor Hijmans, de enige full-time stafkracht van het Muziekcentrum, gaat een inspraakpro cedure vooraf. Die opvolger zal zich, nu het proces van opname van het Muziek centrum in het gemeentelijk apparaat op gang is gekomen, voorlopig vooral met het inhoudelijk ontwikkelen van het lessen- en dienstenpakket bezig moeten gaan hou den. Voorts herdenkt de muziekschool dit seizoen het vijftienjarig bestaan, welk ju bileum zal worden aangegrepen om in een feestelijke muzikale sfeer afscheid te ne men van het „oude” bestuur en een wel kom toe te roepen aan de nieuwe Beheers commissie. weest, werd hier duidelijk: er spelen geen echte zigeuners. Ook later zou het orkest, vooral in langzame nummers, stroef en onzeker klinken en herhaaldelijk onzui ver. Door het grote temperatuursverschil tussen de koude buitenlucht en de steeds warmer worden binnenatmosfeer werd die onzuiverheid in de hand gewerkt, maar er werd helemaal niet bijgestemd. Met een Tsjechisch lied brak het vocale gedeelte aan. Twee „zangeressen” uit het orkest gerecruteerd, een violiste en een celliste, weerden zich dapper toen Floricia Doinas het podium opkwam, waarna de invalsters, tot hun eigen opluchting, weer de strijkstok ter hand konden nemen. Met de komst van Floricia Doinas volgde een demonstratie van stembeheersing en mu zikaliteit, die zo natuurlijk klonk, dat dui delijk werd waarom deze zangeres, nu vele jaren ouder, op zestienjarige leeftijd al beroemd moet zijn geweest. In het repertoire dat Floricia Doinas zong, zigeunerliedjes en liefdesliedjes over onder meer „het klaverblaadje”, „ons huisje”, „de wind” en „Mariaska”, was de ballade „La sinte Marima” (de heilige Ma ria) een ontroerend hoogtepunt. De men geling van ingetogen vrolijkheid en schrij nende melancholie, die veel muziek van de Balkan kenmerkt, trof zij in deze pure ballade volmaakt in de roos. gebracht door de liberaal Selman. Hij toonde zich geen principiële tegenstander van invoering van de vijfploegendienst. Mr. Selman concludeerde echter wel „dat het besluit enorm veel illusies oproept. Dat komt omdat het provinciebestuur wel tot invoering zegt te willen overgaan, maar aan de andere kant veel voorwaarden stelt. Er zijn tal van kwesties die nog opgelost moeten worden voordat het tot uitvoering van het besluit komt. Naast de houding van het Diemen-perso- neel (zeventig man) noemde Selman de verlaging van de toelagen voor onaange name werkomstandigheden. G. J. Selman meende ook dat aan het uitstralingseffect van de maatregel te weinig aandacht was besteed. Hij wilde van het college van GS weten of met Hoogovens, in Velsen buur man van het PEN, was overlegd. De socialist Maassen waardeerde het besluit van GS positief, maar zei de inspi ratie achter de hele zaak te missen. „Het komt allemaal weinig flitsend over”. De PvdA-woordvoerder zag wel graag een termijn genoemd waarbinnen de vijfploe gendienst een feit moet worden. De chris- ten-democraat De Kam noemde de voor- AANRIJDING. Op de Jan van Kuik- weg in Heemskerk reed een 16-jarige bromfietser uit Beverwijk maandagmid dag om vijf uur een 37-jarige overstekende voetganger uit Heemskerk aan. De man kon na behandeling in het St. Jozefzieken- nuis naar huis. POLSTASJE. Van een 33-jarige IJmuidenaar is in de foto-afdeling van Famila in de Beverhof een polstasje gesto len met zijn rijbewijs, kentekenbewijs, be- taalpas, betaalcheques en enig geld. waarden die vervuld moeten worden voor tot invoering kan worden overgegaan bij zonder zwaar. De radicaal Zuurbier stem de in met het doorzetten van GS. „Ik weet wat voor externe druk er is geweest om het experiment niet,door te zetten. Gelet op het missionaire karakter van uw besluit wil ik vragen of het mogelijk is dit te combineren met een arbeidsplaatsenove reenkomst”. Raadsvoorzitter en gedeputeerde dr. ir. IJff benadrukte dat het PEN met een vijfploegendienst geen koploper is. Twee zusterbedrijven werken al via dat rooster. Inhoudelijk kunnen er zijns inziens geen uitstralingseffecten zijn omdat binnen het nieuwe systeem gewoon veertig uur per week wordt gewerkt. „Bij Hoogovens gaat het om een vijfploegendienst met een an der karakter”. Met het bedrijf wordt vol gens afspraak een paar maal per jaar overlegd. Volgens de provinciebestuurder zou het personeel in Diemen wel voor de nieuwe dienstregeling zijn als men in Velsen (190 man in continu) werkte. „In Diemen is de praktijk dat er minder in het weekend wordt gewerkt. In Velsen verstookt men onder meer Hoogoven-gas. Dat komt voortdurend beschikbaar en moet ge bruikt worden. In perioden met minder behoefte aan electriciteit wordt daarom eerder de centrale Diemen afgekoppeld. Vandaar dat de mensen in die centrale niet zoveel voelen voor invoering van een vijf ploegendienst”. IJff en PEN-hoofddirecteur Van Eynd- hoven verklaarden dat verschillende on derzoeken nog wel de nodige tijd vergen. Een termijn wilde geen van beiden noe men, er wordt haast gemaakt. Het staat vast dat die vijfploegendienst er komt, aldus de gedeputeerde. In Andijk heeft de provincie een pomp station waar van het Ijsselmeer-water drinkwater wordt gemaakt. Op nog geen kilometer afstand wordt nabij Enkhuizen in opdracht van de WRK gewerkt aan een complex waarvandaan over ruim twee jaar voorgezuiverd water naar hét duinge bied wordt vervoerd. Dat water is al voor 85 tot 90 procent van verontreinigingen ontdaan als het in het duinterrein wordt geïnfiltreerd. De toplaag zuivert het vocht dan van de over gebleven vuil-deeltjes. En ■dat de duinen daarvoor gebruikt worden heeft de nodige tegenkrachten opgeroe pen, zoals PWN-directeur Sprey het for muleerde. Hij herinnerde eraan dat al in de CRM- nota Nationale Landschapsparken na tuurbehoud strijdig wordt genoemd met waterwinning. „In Leiden en omgeving heeft men er precies het slechtste voor beeld op dit terrein uitgehaald om zijn gelijk te bewijzen. De stichting Duinbe houd en het Centrum voor Milieukunde zijn in hun betogen niet genuanceerd. Ook wij zijn ons bewust dat er kritische kanten zitten aan de combinatie van natuurbe houd en waterwinning. In het Noordhol- lands Duinreservaat tussen Wijk aan Zee en Castricum hebben wij echter al jaren ervaring met infiltratie. Het gehele terrein H „Zware voorwaarden remmen I IN CARAVAN GESNAPT. Om kwart over vijf maandagmiddag kreeg de Bever wijkse politie een melding binnen van de eigenaar van een winterstalling van cara vans aan de Zeestraat. In een caravan was ingebroken en de betreffende personen zaten er nog in. Het waren een 29-jarige Rotterdammer en een 15-jarig meisje, dat door de kinderrechter bij een pleeggezin in Castricum is geplaatst. Zij hadden een ruit vernield en andere schade veroorzaakt. Ml

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 6