BESTEMMINGSPLAN- EN STREEKPLANPROCEDURE PARALLEL STADSVERWARMING IN NORON-WIJKEN 1 Nascholing Minister Tuijnman pakt Hoogovens hard aan Liefde voor Alicia bezorgde broers Mexicaanse handel Hotpeppers Jazzband” speelt in Duncan Pub 1 1 L LENTE-ACHTIGE HERFST GS in beleidsnota: Staalbedrijf grootste lozer van giftige metalen aal I Onzorgvuldig I I h f WOENSDAG deze eerste fase. Het ziet er naar uit, dat een aantal bezwaarschrif ten de eerste procedure voor dit plan tot april 1979 zullen ophou den. Pas dan zal de raad het plan gaan vaststellen. s HAARLEM. Dat Gedepu teerde Staten dinsdag hun plan voor de vergtedelijking van het gebied tussen Haarlem en Hoofd dorp hebben bekend gemaakt, be tekent natuurlijk nog niet dat de woningbouw daar nu direkt kan beginnen. Het zal naar verwach ting zeker niet voor 1980 zijn, dat met de eerste fase van de bebou wing kan worden begonnen. Die eerste fase zal, zoals bekend, be staan uit twee grote uitbreidingen van Hoofddorp en een aanmerke lijke kleinere uitgroei van de agg lomeratie Haarlem bij Vijfhuizen. Het bestemmingsplan Overbos, dat momenteel (tot 2 november) ter visie ligt, is het eerste stuk van (Van een onzer verslaggevers) Udo y* IJMOND w* I wr - Woningbouw tussen Hoofddorp en 1980 rf- De Haarlemse zevenmansformatie „Hotpeppers Jazzband”. je ber: De mogelijkheid van toepassing van stadsverwarming is een van de aspecten van het „toekomstgericht bouwen”, dat door GS in hun „beleidsnota bouwlocatie Haarlemmermeer” wordt bepleit. In de nota wordt verder onder meer gesproken van het verwezenlijken van „een aantrek kelijk woonmilieu, waarbij met name het tot stand brengen van een zekere gebor- Oud-Zuilen aan de Vecht bij Utrecht de muur sierde, bij het van start gaan van VAN DE WEEK KWAM IK WEER op het spoor van zo’n reizende handelaar door een briefje van de Utrechtse Holiday Inn-directeur CarlosCasali, die schreef dat hij van 18 tot 31 oktober Mexicaanse weken in zijn hotel houdt. En dat betekent Mexicaanse gerech ten op de kaart en Mexicaanse cocktails aan de bar. Casali heeft het allemaal serieus aangepakt en ook Aridjis Flores, de Mexicaanse ambassadeur in Nederland, zal bij de opening van het festijn aanwezig zijn. Toekomst gericht bouwen kon volgens de beleidsnota ook zijn anticiperen op de mogelijkheid om op den duur een of ande re vorm van hoogwaardig openbaar ver voer te integreren in het nieuwe stedelijke gebied. foto gemaakt is, was gistermiddag i nog een stoel te krij gen. Wat mij be treft mag de herfst t een beet- lente-achtig blijven. vaten, die normaal maar moeilijk toegankelijk zijn”, aldus De Laat. Het moet dan ook een zesde zintuig zijn geweest, toen hij een jaar of zes geleden al Spaans begon te leren en naar de Hoogovens stapte om een Spanjaard te ontmoe ten, met wie hij conversatie oefende. De uitwerking van het verstedelijkings- patroon en de daarop volgende stede- bouwkundige ontwikkelingen zullen wor den begeleid door een ambtelijke commis sie, waarin vertegenwoordigers van rijk, provincie, gewest en gemeenten zitting hebben. Deze commissie staat onder voor zitterschap van dr. ir. A. J. Flach, de directeur van de Provinciale Planologi sche Dienst. De beleidsnota ligt vanaf 16 oktober mede ter visie bij het streekplan. Op de inspraak bijeenkomsten op 17 okto ber in „Die Raeckse” te Haarlem en op 18 oktober in „Royal” te Hoofddorp kan de nota eveneens aan de orde worden gesteld. Deze zevenmansformatie wordt de laatste tijd veel gevraagd voor zogenoemde street parades, iets dat door maar weinig jazzorkesten uit deze regio gedaan wordt. Van de band maken deel uit Joop van Gennip (kornet/trompet), Felix van der Bilt (klarinet/sop- raansax/tenorsax), Hans Böhme (trombone), Johan Looman (piano), Piet Peeperkorn (tuba), André Blankert (banjo/gitaar), Jon Funke Kipper (drums/wasbord). Het concert begint om 21.30 uur en is gratis toegankelijk. •el m 1978 HET IS STEEDS WEER VERRASSEND om overal ter wereld hevig handelende Nederlanders tegen te komen. Of het nu in Honoloeloe is of in donker Afrika; in een Middenamerikaanse bananenrepubliek of in een moeilijk toegankelijk Oostblokland. En daarom was het allerminst een verrassing toen ik ook vorige maand in Hong Kong weer een Nederlander tegen het lijf liep, die zowat alles wat maar te bedenken is naar Holland verscheept. En dat met groot succes. A- ALS 1 kei niet meer uitkomen en bij de pakken neer zitten, hebt u het mis. Tenminste, genheid in een stedelijke sfeer en gevari eerdheid van belang kan worden geacht”. Bij de presentatie van de beleidsnota gaven GS toe, geen macht te bezitten om daar daadwerkelijk op aan te sturen, maar met „zendingsarbeid”, waren volgens het college wel resultaten te bereiken. Gede puteerde Van der Knoop was daarom ver heugd dat de gemeente Haarlemmermeer onlangs is wezen kijken in de Alkmaarse nieuwbouwwijk Huiswaard II. (GS gingen zelfs op bezoek in het Belgische Louvain la Neuve, de Statencommissie voor de Ruim telijke Ordening is vorig jaar wezen kijken in de nieuwbouwstad Wulfen in het Rühr- gebied en twee wethouders van Haarlem mermeer reisden onlangs naar Polen, om eens te kijkën hoe men daar nieuwe steden bouwt.) Inn en had ondermeer Monte Carlo als standplaats voordat hij naar Nederland kwam. CASALI VOND DAT bij Mexicaanse weken ook Mexicaans handwerk hoort en kwam via L u i s T e j e- daTejedaop het spoor van de Haarlemmer Ruud d e L a a t, die sinds een jaar op grote schaal uit Mexico importeert. „Ik ga tijdens die twee weken alles in het hotel decoreren en we hebben er ook een stand”, vertel de hij me. Het enthousiasme om vanuit Mexico aan het werk te gaan komt min of meer voort uit de romance van zijn 25-jarige broer E d, met wie hij de zaak samen runt. Die liep tegen de zwart gelokte Mexicaanse Ali cia Rodriquez op, die hier met haar moeder op vakantie was. Ze gingen uit (met ma als chaperonne), bleven schrijven en trouwden uiteindelijk vier jaar geleden. „Ik ben naar het huwelijk geweest en was onder de indruk van al die dingen, die je zag en die bij ons niet te koop zijn”, vertelt Ruud, die, toen hij een jaar geleden met vrouw H e 1 m y op vakantie terug ging definitief besloot zijn werk als artsenbezoeker er aan te geven en in de handel te duiken. HIJ NAM WAT MONSTERS mee naar huis, vond belangstelling bij een grootwarenhuis en andere zaken en begon te importeren. „De grootste zorg was voor huisvesting in het nieuwbouwgebied in de Haarlemmermeer niet in aanmerking kwamen.,Deze bepaling gold ook voor de Amsterdammers onder de Schipholwer- kers. De gedeputeerde vond het onbillijk dat een in Amsterdam als woningzoeken de ingeschreven Schipholwerker door een plaats op de Schiphol-lijst van woningzoe kenden een dubbele kans zou hebben op de woningmarkt. Voor de Amsterdam mers was Almere bestemd, dat op drie kwartier reizen ligt. Deze afstand vond Van der Knoqp nog net sociaal verant woord. De verdeelsleutel, die voor dè nieu we groeikern Haarlemmermeer zal gelden is nog niet bekend. (Vervolg van voorpagina) Dé zitting van de Raad van State was slechts een onderdeel in een ingewikkelde juridische strijd van Hoogovens met de minister van verkeer en waterstaat. Hoog ovens wijst de strenge milieuvoorwaar- den, waardoor de bouw van kostbare zui veringsinstallaties noodzakelijk wordt, van de hand. Aan de hand van cijfers heeft het bedrijf aangetoond dat de hoeveelhe den geloosd zink en lood sinds de invoe ring van de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater in 1970 sterk is verminderd. In dat jaar verdween er 950 ton zink en 240 ton lood in het water, tegen respectievelijk 520 en 130 ton in het vorig jaar. Om die hoeveelheden te kunnen lozen, heeft men volgens de staalgigant niet meer nodig dan de bestaande vergunning, die al sinds 1970 van kracht is. Hoogovens heeft zich daarom tot de Kroon gewend met het verzoek om de door de minister gestelde strenge voorwaarden te vernietigen. De minister weigerde ech ter de uitspraak van de Kroon af te wach ten en besliste vorig jaar december dat de vergunning direct van kracht moest wor den. Er kon volgens het ministerie niet langer gewacht worden met de bouw van de installaties, gezien de omvang van de vervuiling. afgelegd alvorens men kan beginnen met de woningbouw. Overigens is het volgens gedeputeerde Van der Knoop niet nodig, dat tot zolang wordt gewacht met het verlenen van de groeikern-status aan de gemeente Haar lemmermeer. De gedeputeerde vertelde, dat de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voor het nemen van een verantwoorde beslissing daaromtrent voldoende had aan het streekplan voor de Meerlanden in combinatie met de door de Staten aangenomen Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland (NORON) en het beleidsvoornemen van GS. Daarin waren voor de minister genoeg gegevens om een afweging te maken en de beslissing over de status van groeikern mogelijk te maken. Vanaf het moment, dat de gemeente zal zijn aangewezen als groeikern gedepu teerde Van der Knoop verwacht die beslis sing begin volgend jaar is de verdeel sleutel voor de woningtoewijzing van kracht. Zoals bekend zijn de woningen in het nieuwe stedelijke gebied bestemd voor de woningzoekenden uit Zuid-Kennemer- land,' de IJmond en de Meerlanden en voor de externe woningbehoefte van Schiphol. Van der Knoop verklaarde nog eens na drukkelijk, dat Amsterdammers voor I N. de winter langs het strand te wandelen en De gemeente heeft enige tijd gewonnen door de procedure al te beginnen gelijktij dig met de streekplanprocedure voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied. Dé beleidsnota, waarin GS hun standpunt over de wijze van verstedelijking van het gebied tussen Haarlem en Hoofddorp heb ben ontvouwd, maakt zoals gemeld deel uit van dit streekplan. Het spreekt vanzelf dat GS pas met het bestemmingsplan Overbos kunnen instemmen als Provincia le Staten van Noord-Holland het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka naalgebied hebben goedgekeurd. De be slissing daarover is medio 1979 te ver wachten. Pas dan is de gehele planologi sche weg bewandeld, die moet worden Ir. Jansen: „Ik spreek niet tegen dat de lozing van zink en lood de afgelopen jaren al is verminderd. Maar dat neemt niet weg dat Hoogovens een ernstige vervuiler is die zich aan de tegenwoordige milieu-eisen moet houden. Bovendien is de produktie de laatste tijd weer opgevoerd, dus mag verwacht worden dat ook het lood en zink dat in zee terecht komt weer toe zal nemen. De situatie is ernstig genoeg om direct maatregelen te eisen”. Hoogovens vocht ook die beslissing aan. Het bedrijf wil het recht behouden om een uitspraak van de Kroon af te mogen wach ten. Eerder dit jaar vroeg de directie de afdeling Rechtspraak van de Raad van State de overheid te verbieden de vergun ning in te voeren voordat de Kroon uit- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen dat ernst wordt gemaakt met de toepassing van stadsverwarming. Daarom is één van de specifieke eisen, waaraan de nieuwe wij ken tussen Haarlem en Hoofdorp moeten voldoen, dat rekening wordt gehouden met toepassing van dit energiebesparen de systeem. Volgens Gedeputeerde IJff wordt daaraan momenteel al gewerkt. De nieuwe wijken bevatten steeds de vereis te aantallen woningen, die nodig zijn voor het functioneren van een stadsverwar- mingssysteem. zou zijn met de financiële gevolgen voor de onderneming. Volgens de directie van het staalbedrijf is er momenteel geen econo misch aanvaardbare oplossing voor het lood en zink in het hoogovenslib. Het blijft niet bij een investering van 40 miljoen voor de installaties, daar moet jaarlijks 12 mil joen aan exploitatiekosten bij geteld wor den. Hoogovens schat de investeringen voor de verwerking van het slib op een totaal van tussen de 50 en 100 miljoen gulden. Ir. Jansen bestrijdt de bewering dat er geen rekening met de onkosten gehouden zou zijn. Hij noemt het door Hoogovens genoemde bedrag van 50 tot 100 miljoen een grove indicatie. „Hoogovens maakt niet de indruk zich erg in de slibverwer king te hebben verdiept. Alleen het inves teringsbedrag is van weinig belang, gezien de mogelijkheden om ijzer, zink en lood- oxyde uit het slib terug te winnen”, aldus Jansen. Ook zijn collega mr. A. C. Terwiel-Kune- man pakte Hoogovens hard aan. „Hoog ovens behoort onderbouwde cijfers te ge ven. Er gebeurt echter niets. In deze voor de waterkwaliteit zo belangrijke zaak ge troost Hoogovens zich geen moeite om haar beweringen nader uit te leggen”, al dus de juriste van het ministerie. spraak heeft gedaan. De afdeling Recht spraak gaf Hoogovens gelijk, waardoor het ministerie van verkeer en waterstaat tot op heden aan handen en voeten gebon den is. Gisteren boog de Raad van State zich over de vraag of er voor het ministerie aanleiding was om zo overhaast te werk te gaan. Op 21 november zal de Raad zich daar over uitspreken. Volgens Hoogovens zijn de gevolgen van de lozingen niet zo ingrijpend dat een eis tot een onmiddellijke stopzetting gerecht vaardigd is. Het bedrijf stelt dat het rijk bij de vaststelling van de voorwaarden voor de vergunning onzorgvuldig te werk is gegaan, omdat er geen rekening gehouden NIET IEDEREEN ZIET DE WINTER met plezier naderen, maar Makkie Mulder uit Haarlem kijkt er niet in het minst tegenop. Ze vindt het zelfs een uit stekend seizoen. „Ik Het is niet eens zo toevallig dat Casali zijn keuken een paar weken Mexicaans maakt, want hij komt zelf uit dat land. Zes jaar geleden kwam hij in dienst van Holiday Haarlem begint niet voor BEVERWIJK. Op uitnodiging van de onlangs opgerichte Stichting Jazzpromotion Beverwijk speelt donderdagavond in Duncans’ Jazzpub aan de Nieuwstraat de Haar lemse „Hotpeppers Jazzband”. HET MILDE HERFSTWEER gaf ons land giste ren weer eventjes een heel ander aanzien. En al heeft de zon al veel van haar kracht verloren, wie maar even kon probeerde er toch zoveel moge lijk van te genie ten. Op het terras van Dreefzicht za ten zelfs gistera vond om zeven uur zo hoorde ik, nog mensen en ook op het terrasje van restaurant Het Sand in de Haar- lemse Grote Hout- straat, waar deze U DENKT dat slijters hun win- j i nauwelijks als ik dit cartoon moet geloven dat on- langs in het prachtige Slot Zuylen in Oud-Zuilen aan de Vecht bij Utrecht de J - I nog best de Nationale Slijtersmanifestatie Okto- I continuïteit in, te staan, want het is moeilijk om in zo’n land afspraken te maken”, zei hij. „Daarom hebben we bijvoorbeeld aan een schilderontwerper in Guadalajara een oven cadeau gedaan, die hij kan gebruiken wanneer hij wil, maar met de afspraak dat onze keramiek orders voorrang hebben. En dat werkt. We hebben nu al twee ovens en gaan hetzelfde doen op het gebied van zilver”, aldus de 37-jarige De Laat, die elke twee maanden op en neer reist. I SINDS APRIL HEEFT HIJ met zijn broer ook een winkel (Speedy Gonzalez) in de Paarlaarsteeg, tussen Grote Houtstraat en Koningstraat, die door de aanwe- zigheid van de Oosterse winkel en shoarma King David J al aardig „buitenlands” wordt. Deze week ging er nog I een tweede zaak open in Leiden. „Wat ons natuurlijk enorm te pas komt is dat zowel m’n broer als ik goed g Spaans spreken, daardoor hebben we veel betere ingan- J gen. We hebben zelfs rituele maskers gekocht in reser- Trntnn zlizx rmv-mnol i i Lr 4-Lr Al in Ir •yiiA1 f- I stekend seizoen. vind het heerlijk om in boeit? „Thuis zitten vind ik heerlijk, maar ik vind het ook heerlijk om af en toe door het lint te gaan en de hele nacht door te swingen. Ik zou het ook erg geweldig vinden om je te vertellen idat ik al jaren ijshockey speel, maar dat is gewoon niet zo”, lacht ze uitbundig, terwijl ze haar krullen schudt. Een fijne winter dan maar... ALS U DENKT dat slijters hun winkel niet meer uitkomen en bij de pakken neer zitten, hebt u het mis. Tenminste, als ik dit cartoon moet gelo ven dan onlangs in het prachtige Slot Zuylen in Oud-Zuilen aan de Vecht bij Utrecht de muur sier de, bij het van start gaan van de Nationale Slijters manifestatie Oktober: Wijnmaand. houd van m’n huis, van m’n poezen, m’n grenen meubeltjes. Heerlijk”, i geniet ze al vooraf. SINDS KORT WOONT de 27-jarige Makkie op de Boter markt, in een huis met i ëen trapgeveltje uit 1664. „Er zit een mooie schouw in en ik kijk over de markt tot aan V. en D. Ik ben er druk mee bezig geweest om het gezellig te maken. Heb zelf vloer ren gelegd, getimmerd en geschilderd”, aldus Mak- kie en laat er lachend op volgen: „Ik ben zelfstan- dig hè, dan moet je voor J jezelf zorgen en dat doe ik dan ook”. NA TWEE ANDERE HAARLEMSE banen heeft Makkie sinds een jaar een publiciteitsfunc- tie bij Polaroid, waar ze J zich vooral met zonne- I brillen bezig houdt. „Ik onderhoud het contact met de pers en de mede redacties en ik schrijf ook wel eens artikeltjes over brillen”, vertelt ze. Wat haar verder zoal ■A Ruud de Laat: decoreren.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11