Carter zet Congres Gasreserve onder zware druk met l*/2% ’n Ei hoort erbij NB Samenwerking DSM-tak afgenomen Negen oneens over hulp arme landen Apothekers tegen loondienst Mini-diskette unit Vanille vla hele liter lijdelijk 1.35 Spaarrente tot tussen de bedrijven door Zeshonderd ondervraagden somber over economie I Energiewetgeving I i Ito R5 ■H 19 1978 ECONOMIE OKTOBER Groothandelsprijzen o Vennootschapsbelasting Franse werklozen Aardgas voor Zweden Westduitse scheepsbouw WOENSDAG 1 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Een meerder heid van de bevolking zou bereid zijn een „koopkrachtoffer” te brengen om ervoor te zorgen dat de bedrijven door middel van kos tenverlaging nieuwe arbeids plaatsen kunnen scheppen. Een meerderheid zou ook vinden dat het met de winsten van het be drijfsleven wel meevalt en van de regering de belangrijkste bijdra ge is te verwachten tot econo misch herstel. Aldus enkele uit komsten van een enquete die het Verbond van Nederlandse Onder nemingen heeft laten houden. w p f J (ADVERTENTIE) 1 Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. idsen 11,70 4,70 (ADVERTENTIE) ie lim, (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 57,00 8,00 Dit program omvat een kleine 200 mil joen gulden. Daarvan gaat 73 procent naar Aziatische landen als India en Pakistan. Nederland, Engeland, Ierland en Dene marken willen dit percentage opschroeven tot 80 procent, ten nadele van de Latijnsa- merikaanse landen, die uit dezelfde EG- pot hulp krijgen. De andere EG-landen vinden dat de huidige verdeling gehand haafd moet worden. De Europese Commissie, daarin ge steund door het Europese parlement, wil de hulp aan niet-geassocieerde landen ove rigens in 1979 opvoeren tot ruim 300 mil joen gulden. Het overleg over de begroting voor 1979 tussen de Europese minister raad en het Europese parlement is nog niet voltooid. Wel is duidelijk dat de Ministers zullen vasthouden aan de huidige limiet van 200 miljoen gulden. Volgens minister De Koning (Ontwikke lingssamenwerking) is de Europese hulp verlening te veel gericht op Afrika. De huidige bedragen berusten op een histori sche conceptie en niet op een ontwikke- lingsconceptie, zo zei hij, daarbij doelend op het feit dat de met de EEG geassocieer de Afrikaanse landen alle voormalige ko- lonieën zijn, wier economieën vaak nog sterk op het voormalige Europese moeder land zijn gericht. denken er trouwens somberder over dan de mannen. De oorzaken zoekt men vooral in de gang van zaken in de wereldecono mie. Belangrijke binnenlandse factoren die bijdragen tot de omvang van de moeilijk heden zijn volgens de ondervraagden on der andere: er wordt te veel zwart ge werkt; te veel oneigenlijk gebruik van sociale uitkeringen; we zijn te duur ten opzichte van het buitenland; de prijzen zijn te hoog gestegen; het leven is te duur geworden; er zijn te veel mensen die socia le uitkeringen krijgen; de mensen willen niet meer werken. Vijfenveertig procent van de geënquê teerden vindt dat de regering verantwoor delijk is voor de huidige problemen, 22 procent zoekt de oorzaak bij de vakbon den en 13 procent bij het bedrijfsleven. Vrouwen vinden de regering meer verant woordelijk hiervoor dan mannen, terwijl meer mannen dan vrouwen de vakbewe ging als verantwoordelijk beschouwen. Wat de oorzaken betreft, men schrijft die voor het aandeel van de regering op geen of te weinig controle op de sociale uitkerin gen, op te grote inkomensverschillen en op het feit dat de regering te weinig doet en de zaak niet goed is aangepakt. Een grote meerderheid (67 procent) is van mening dat de werkloosheidsuitkerin gen niet altijd terecht worden verstrekt, terwijl 45 procent vindt dat de arbeidson geschiktheidsuitkeringen altijd terecht worden uitgekeerd. Van de ondervraag den vindt 58 procent dat het met het winst maken van de ondernemingen nog wel Voor wat de vakbonden betreft worden de problemen vooral toegeschreven aan te hoge looneisen; in mindere mate ook aan de veronderstelling dat de vakbeweging te veel macht heeft en dat zij zich overal mee bemoeit. Op rekening van het bedrijfsle ven komen zaken als: te weinig geïnves teerd, werkloosheidsbestrijding nagela ten, misbruik van overheidsgelden en te veel gedaan aan automatisering. meevalt. Wat politieke keuze betreft in dit opzicht: bij de WD-stemmers vinden de meesten dat er te weinig winst wordt ge maakt. Opvallende conclusie is dat 78 procent van de 600 meent, dat winst een voorwaar de is voor het voortbestaan van een onder neming. Dat vindt van de PvdA-stemmers 71 procent, van de WD en CDA-stemmers onder de geënqueteerden achtereenvol gens 87 en 83 procent. Bijna tweederde zou er genoegen mee nemen dat de koop kracht niet meer wordt verhoogd, maar een meerderheid vindt dat dit offer ten bate van de werkloosheidsbestrijding niet in de sociale uitkeringen mag worden ge zocht. Als men zou moeten kiezen tussen niet- verhogen van de koopkracht der sociale uitkering of niet verhogen van de koop kracht der lonen opteert 31 procent voor het eerste en 45 procent voor het laatste. Als het om het verlagen van de koopkracht gaat zijn deze percentages achtereenvol gens 29 procent (sociale uitkeringen) en 43 procent donen). Bijna de helft verwacht dat bedrijven gaan moderniseren om beter te concurreren als ze door belastingverla gingen meer winst zouden kunnen maken. jaar zal in ons land in totaal vermoedelijk zo’n 1,3 miljoen m2 nieuwe kantoorruimte, bestemd voor verhuur of verkoop aan der den, in aanbouw worden genomen. WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft er gisteren bij het Ameri kaanse Congres met klem op aangedron gen deze week zijn voorstellen op het ge bied van de energiewetgeving te aanvaar den om de Verenigde Staten minder af hankelijk te maken van de dollarverslin- dende invoer van ruwe olie. moet worden om het vertrouwen in het Amerikaanse geld te herstellen. Zo is het naar zijn mening nodig dat er een nieuw energiebeleid komt, dat de inflatie onder controle wordt gebracht en dat de econo mische groei in de voornaamste landen waarmee de Verenigde Staten handel drij ven (vooral de Westeuropese industrielan den) sterker wordt. De aanvaarding van de energiewetge ving is naar zijn mening echter het belang rijkste. Vorige maand is de index van de Zweed se groothandelsprijzen met 0,8 procent gedaald tot 104,7. Over het hele jaar geme ten bedroeg de daling 4,7 procent. 2.00 21,00 eerd it ivei Zij vrezen dat een loondienstverhouding tussen een apotheker en een dergelijke instelling een bedreiging vormt voor de onafhankelijkheid van de openbare apo theker, en daarmee de kwaliteit van de geneesmiddelenvoorziening aantast. Met woorden van deze strekking nam vanmorgen de voorzitter van de KNMP, drs. J. L. M. Nieuwenhuis, stelling tegen de recente oprichting door drie ziekenfond sen en de FNV van de Stichting Algemene Gezondheidsvoorzieningen. Om gelijke re denen had hij even weinig waardering voor het streven van de jonge Stichting Apothekers in Loondienst, opgezet door apothekers van de werkgroep Pharmacie Utrecht. De KNMP-voorzitter uitte deze kritiek tijdens het jaarlijkse congres, dat gisteren en vandaag in Leeuwarden werd gehouden. 2- E oq’ 5 N Ö2 O a to o 7“ O HAARLEM (ANP). De totale Neder landse gasreserve is in 1977 met ongeveer anderhalf procent afgenomen (36 miljard kubieke meter bij een temperatuur van 0 graden celsius). In 1976 was dat drie po- cent. Dat staat in het gasrapport van de Rijksgeologische Dienst (RGD) over de exploratieresultaten en de aardgasreser ves. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG De Europese Negen zijn het niet eens over de omvang van de ontwikkelingshulp die de Europese Ge meenschap aan landen in Azië verleent. Dat bleek tijdens een beraad van de negen ministers van ontwikkelingssamenwer king, die gisteren hun fiat gaven aan het EG-program voor dit jaar voor hulp aan niet met de Gemeenschap geassocieerde ontwikkelingslanden. I (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De Nederlandse apo thekers, verenigd in de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP), hebben grote be zwaren tegen instellingen op het gebied van de gezondheidszorg die met medewer kers in loondienst en zonder winstoog merk worden geëxploiteerd. (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM. Wanneer de trend van de afgelopen vijf jaar zich voortzet, zal er binnen twee jaar sprake zijn van een evenwicht tussen vraag en aanbod op de Nederlandse kantorenmarkt. Daarna zal er echter weer een forse toename van het aanbod ontstaan, o.a. veroorzaakt door het vrijkomen van bestaande gebou wen. Dit is een van de conclusies uit een studie van Drs. G. Zadelhoff BV, Make laars en Taxateurs, die werd verricht ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de inmiddels tot de grootste vastgoed-ad- viesgroep in de commerciële gebouwen sector in ons land uitgegroeide onderne ming. Een van de problemen, zo vertelde drs. G. Zadelhoff, een van de directeuren, in een toelichting op de studie, is de slechte Als belangrijkste bijdragen voor econo mische herstel worden genoemd: investe ringen aanwakkeren, meer arbeidsplaat sen scheppen, beter samenwerken, sociale voorzieningen verminderen dan wel aan passen, matigen door iedereen en nivelle ring van inkomens. Iets meer dan de helft vindt het inkomensverschil tussen een werkloze en een werkende niet zo groot en meent dat dit voor werklozen een reden is om niet echt naar een baan te zoeken. 3,00b 1,10 4,00 1,29 7,00 0,70 7,40 6,40 4,60 6,50 9,00 2,70 ■8,00 .0,00 '5,00 13,10 13,50 15,50 '3,00 15,80 17,10 19,20 13,50 5,50 2,00 6,00 8,50 5,00 4,50 8,40 3,00 9,00e 6,50 5,50 5,10 12,90 14,50 6,10 4,20 17,00 15,50 11,40 6,00 10,00e 10,00 >9,40 >9,90 '4,00 12,20 >7,00 !7,00 18,60 14,50 72,80 54,10 >4,50 52,00 14,00 18,00 19,00 10,50 53,00 13,50 16,50 19,00 13,20 56,50 56,20 16,80 15,10 90,00 23,00 58,00 33,00 10,00 Hij wees er de afgevaardigden en sena toren nog eens op dat zijn voorstellen voor vermindering van het energieverbruik de belangrijkste zijn die dit jaar in het Con gres aan de orde komen. Carter zei gisteren op een persconferen tie dat de omvangrijke Amerikaanse in voer van olie moet worden beschouwd als de voornaamste oorzaak van de voortdu rende koersdaling van de dollar. De uitga ven voor buitenlandse olie dragen zeker één procent tot de inflatie in de Verenigde Staten bij. Op het ogenblik bedraagt de waardevermindering van het Amerikaan se geld ongeveer acht procent per jaar. Verwacht wordt dat de energiewetge ving een van de laatste punten zal zijn die nog aan de orde komen voor het Congres op reces gaat om zich voor te bereiden op de congressionele verkiezingen van begin november. Vermoedelijk wordt de lopen de zitting van het Congres zaterdag geslo ten. Sprekend over de zwakke positie van de dollar zei president Carter onder meer, dat er een reeks van maatregelen genomen De Nederlandse Stichting voor Statis tiek stelde in opdracht van de werkgevers organisatie VNO vorige maand 600 men sen (iets meer mannen dan vrouwen) tal van vragen om hun oordeel te vernemen over de economische situatie en de daar mee samenhangende keuzeproblemen. Een meerderheid van die 600 (55 procent) vindt de economische toestand zorgwek kend tot zeer zorgwekkend, de vrouwen De tiende Efficiency-beurs, die tot en met 18 oktober zal duren, noteert de ontvangsten d.m.v. de diskette (het geheugen), terwijl werd gisteren in de Amsterdamse RAI geopend. Op de foto een ook andere gegevens worden opgeslagen. Deze worden dan via kasregister met een ingebouwde „mini-diskette unit". Deze kassa een centraal opgestelde computer verwerkt. De totale Nederlandse reserve aan aard gas bedraagt nu ongeveer 2.236,4 miljard kubieke meter, aldus de RGD. De gasreserves op het vasteland en in de territoriale wateren namen af met 1,6 pro cent (32 miljoen kubieke meter) tegen vijf procent in 1976. Oorzaak voor het lagere percentage is hoofdzakelijk het vinden van nieuwe reserves in Groningen. In 1976 liepen de Nederlandse reserves op het Continentaal Plat op met zeven procent. Per 1 januari van dit jaar waren die reser ves een procent lager dan een jaar ervoor (vier miljard kubieke meter). Hiervoor ligt de oorzaak in een herwaardering van de voorraden en in de toename van de pro- duktie vanuit zee, aldus het rapport. De RGD heeft vorig jaar 23 proefborin gen op zee uitgevoerd tegen zestien in 1976. Het aantal succesvolle boringen is evenwel teruggelopen van een op drie tot een op acht. Dat komt, aldus de RGD in zijn rapport, omdat is geboord in minder gun stige sectoren. Het komende jaar voorziet de dienst eenzelfde ontwikkeling als in voorgaande jaren. De activiteiten zullen zich vooral richten op de provincies Dren the, Friesland, Noord- en Zuid-Holland. Op het Continentaal Plat gaat het zoeken naar gas onverminderd door in het centra le deel en mogelijk wat meer dan voorheen in het noordelijk en zuidelijk deel van de Noordzee. DEN HAAG (ANP). Om de werkgele genheid van de 180 personeelsleden vei lig te stellen, gaat de DSM-dochter Beton Arkel nauw samenwerken met een andere DSM-tak, Beton Son. Op het plan dat de directie van Beton Son voor de samenwerking heeft opge steld, is door de Industriebonden NVV- NKV niet ongunstig gereageerd. December vorig jaar moesten bij Beton Arkel ten gevolge van een reorganisatie twintig mensen afvloeien. Het bedrijf dat zich op het ogenblik nog toelegt op de produktie van buizen, wil nieuwe activitei ten gaan ontwikkelen. Voor het moderni seren van de technische opzet bij Beton Arkel zal DSM 5,6 miljoen gulden moeten uittrekken. Gezien de opstelling van ontwikkelings- en beleggingsmaatschappijen zal een groot deel daarvan pas in de tweede helft van die vijf jaar in aanbouw worden geno men en dus pas eind 1980 of zelfs na 1983 echt aan de markt komen. De Randstad blijft met een aandeel van 75 procent ook bij de nieuwe kantoorge bouwen de belangrijkste locatie. Volgens drs. Zadelhoff verplaatsen be drijven zich moeilijk. Institutionele beleg gers zijn dan ook huiverig om grote projec ten buiten de Randstad te beginnen. De overheid zal duidelijk als eerste over de drempel moeten, andere bedrijven zullen dan wel volgen. ■''«KW planning van de vraag. Zelfs bij grote bedrijven komt het regelmatig voor dat de directie plotseling tot de ontdekking komt dat de kantoorruimten te klein zijn en er grotere nodig zijp, terwijl je dat aan de hand van de verwachte groeicijfers van die bedrijven wel aan had kunnen zien komen. Vraag en aanbod zijn daardoor slecht op elkaar afgestemd. Nieuwe projecten ver gen veel tijd. Vóór alle vergunningen rond zijn en het project eindelijk gerealiseerd is, verstrijken wel vijf tot zes jaar en dat is dan nog meestal vlug. Uit de studie blijkt dat in de afgelopen vijf jaar het kantorenaanbod, zowel huur als koop, bestemd voor de vrije markt, steeds rond de één miljoen vierkante me ter heeft geschommeld. Daarvan had 70 tot 80 procent betrekking op in de Rand stad gelegen objecten. In de komende vijf De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 81/2% voor Vaste Termijnspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar. Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 71A% tot en met 8'/a%. De Amerikaanse Senaat heeft een voor stel goedgekeurd om het maximumtarief van de vennootschapsbelasting met twee procent te verlagen tot 46 procent in 1979. In 1980 wordt het percentage 45 en in de jaren daarna 44. Volgens de Franse minister van Sociale Zaken Robert Boulin, heeft Frankrijk 1,3 miljoen werklozen. Boulin zei er niet bij of dit cijfer gecorrigeerd is voor seizoensin- vloeden. In juli bedroeg het voor seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfer 1.094.000, in augustus 1.157.000. Het Algerijnse olie- en gasbedrijf Sona- trach gaat vanaf 1985 gedurende een peri ode van twintig jaar jaarlijks 1,7 miljoen kubieke meter vloeibaar aardgas leveren aan het Zweedse semi-staatsbedrijf Swe- degas. De regelingen van beide landen moeten vóór 1 juli van het volgend jaar hun goedkeuring hechten aan deze over eenkomst. Hoe het transport van het vloei bare aardgas zal geschieden is nog niet bekend. Het aantal manuren in de Westduitse scheepsbouw daalt sterk. Verschaften de 45 scheepsbouwers in 1975 nog 54,7 mil joen manuur werk, in 1980 zal dit nog maar 23,4 miljoen manuur zijn. Van de huidige 55.000 werknemers in de scheeps bouw zullen er 5,000 moeten verdwijnen. Met de orders die de werven op dit mo ment hebben kan volgend jaar 33 procent van de beoogde werktijd worden gevuld. VNO-enquete: winsten bedrijven vallen mee Binnen twee jaar evenwicht terug op kantorenmarkt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19