1 Anticlimax in tweekamp BONDSCOACH JAN ZWARTKRUIS: I Winst voor SOVJET UNIE werelddambond Ma ja Tsiboerdanidze perfecte schaaklogica leverde wereldtitel op Piet Roozenburg voorzitter van JOEGOSLAVIË STERKER DAN Beugels terug in wielrenunie sportpuntiqj Jong Oranje II De Ford Fiesta als hoofdprijs 3 Q. Dopingzaken bij de WK wielrennen I Sensatie i N wil 21 SPORT 19 7 8 OKTOBER WOENS DAG 1 1 ur in te na tal met vier door stokken afgebaken de kleine doelen. P- S et e- 9n De Ford Fiesta: altijd een geweldige hoofdprijs. M j 1 (Van onze speciale verslaggever) BERN. De taal van bonds coach Jan Zwartkruis was gister middag dreigend na een ander half uur lange, slopende training van het Oranjeteam in het Wank- dorf-stadion in Bern, waar Neder land in de voorronde van het Eu ropese kampioenschap vanavond, zal aantreden tegen Zwitserland. De ogenschijnlijk goedmoedige Zwartkruis liet tijdens die trai ning al enkele malen woedend zijn stem schallen: „Waar zijn we nu mee bezig? Niet als zoutzakken blijven staan, maar bewegen, be wegen, steeds bewegen”, schreeuwde hij bij een partijtje 1 to (ADVERTENTIE) tó- PIET ROOZENBURG Zelfs tijdens deze persbijeenkomst - ook BAGUIO CITY. Na het schitterende eindspel dat Kortsnoi zondag van Karpov won, kwam gisteren in Baguio op de Fi lippijnen in de 30e partij de anticlimax; een treffen zonder grote spanningen of boeiende momenten. ARCO. Op de algemene vergadering van de werelddambond is drs. Piet Roo zenburg gisteren benoemd tot voorzitter van deze organisatie. Willem Jurg, die kandidaat gesteld was voor de post van secretaris, kreeg deze functie toebedeeld. ir Piet Schrijvers, Ruud Krol, Ernie Brandts en Arie Haan tijdens de training van gisteren De opmars van de jeugdige Russische schaakster naar de tweekamp om het we reldkampioenschap was er een, die met verbijstering werd gadegeslagen. De Geor gische spotte met de reputatie van haar tegenstandster. In de kwartfinales van het kandidatentoernooi, in juli 1977 op zestien jarige leeftijd, versloeg zij tot ieder grote verrassing haar landgenote Aleksandria (ö’/a-AVa), nota bene de speelster die twee jaar eerder met Gaprindasjvili om de we reldtitel streed en verloor. Drie maanden later volgde de spectaculaire overwinning in de halve finales. Eleni Achmilovskaja moest het tegen haar afleggen: ö'/a-ö’/a. In de eindstrijd van het kandidatentoernooi werd Alia Stein-Koesjnir haar tegenstand ster. Een tweekamp met een politiek tintje, want Alla had de Sovjet-Unie opgegeven voor Israel. Het duel in de Duitse bad plaats Bad Kissingen verliep dan ook in het eerste kwartaal van dit jaar vrij koel, al bleven incidenten, zoals die wekelijks uit Baguio Stad gerapporteerd worden uit. den dat zich een sensatie ging voltrekken. De favoriete, titelhoudster Gadprindasj- vili, moest na drie remises de eerste ne derlaag incasseren en keek na tien partij en tegen een verschil van twee punten (4- 6) aan. Een opmerkelijke gebeurtenis, want de Russische schaakexperts hadden vooraf geen twijfel gekend over de uitslag: Nona prolongeerde de titel. Het kon haast niet anders. De wereldkampioene, die evenals haar uitdaagster uit Georgië komt, had de jonge Tsjiboerdanidze immers opgeleid, was haar mentor geweest in de voorberei ding op haar matches in het kandidaten toernooi en kende het spel van haar tegen standster van haver tot gort. Bovendien kwam daar nog bij dat Maja een heilig ontzag had voor de twintig jaar oudere titelhoudster. Voor haar was Nona Ga prindasjvili een idool, de grootste heldin uit de Russische damesschaakwereld. Het heeft Gaprindasjvili niet kunnen helpen aan de nederlaag te ontsnappen. Onverstoorbaar en zeer geconcentreerd zette Tsjiboerdanidze stap voor stap naar haar einddoel: de jongste wereldkampioe ne in de schaakhistorie worden. Sovjet- grootmeester Geiler omschreef haar spel in Pitsoenda als „sterk, zelfverzekerd en eenvoudig, de voorwaarden voor een per fecte graad van logisch en consequent handelen”. Na een terugval halverwege de twee kamp, waardoor de titelhoudster de score recht kon trekken tot 6-6, sloeg de uitdaag ster in de dertiende en veertiende partij definitief toe. Beide partijen werden afge broken en (de dertiende in tweede voort zetting na meer dan honderd zetten) op één dag door haar gewonnen. De stand werd daardoor 8-6 en Tsjiboerdanidze was nog maar een half punt verwijderd van de titel. Donderdag veroverde zij het benodigde halfje door remise overeen te komen na 94 zetten. Schaakfenomeen Maja Tsjiboerda nidze was wereldkampioene, 17 jaar oud. MANILLA. Joegoslavië en Brazilië hebben zich gisteren in Quezon City, een voorstadje van Manilla, aangediend als de voornaamste kandidaten voor de we reldtitel basketbal. De Joegoslaven ver sloegen aartsvijand de Sovjet Unie met 105-92. Het antwoord op de vraag wie die Zwit serse vleugelspitsen moeten afstoppen, blijft in nevelen gehuld. De meest waar schijnlijke opstelling lijkt: Schrijvers, Wildschut, Krol, Brandts, Hovenkamp, Willy van de Kerkhof, Poortvliet, Haan, Ling, Geels en Rensenbrink. De vraag is alleen: zal Zwartkruis het wagen om Ling (die voor eigen publiek in Amsterdam vrijwel altijd schitterend speelt, maar die in het interlandvoetbal nog te bescheiden is) in te zetten. Zo niet is een aanvalslinie Geels-Nanninga-Rensenbrink ook moge lijk. DEN HAAG (ANP). Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) heeft besloten het royement van Eddie Beugels ongedaan te maken. Beugels werd na een langdurig conflict in mei uit de wielerbond gezet. bijgewoond door de spelers - wilde een soms geëmotioneerde Jan Zwartkruis het er bij het Oranjeteam wel inrammen dat een tegenstander als Zwitserland bij wijze van spreken net zo gevaarlijk kan zijn als Argentinië in de finale van het wereldkam pioenschap in Buenos Aires. „Het is een fabeltje dat vele landen er zich mee tevre den zouden stellen om tegen vice-Welt- meister Nederland op een remise te spe len”, aldus Zwartkruis. De Nederlandse bondscoach kwam zelfs met de stelling: „Van de Argentijnse trai ner Menotti hebben de meeste landen nu wel geleerd dat het Oranjeteam juist met aanvallend voetbal te bestrijden is. Daar om verwacht ik niet dat Zwitserland zich op zijn eigen stelling zal terugtrekken. De Zwitserse bondscoach Roger Vonlanthen zal de les van de WK-finale in het Riverpla- te-stadion ook geleerd hebben. Daarom verwacht ik aanvallend voetbal van onze tegenstanders hier in Bern”. Jan Zwartkruis verbloemde ook niet dat hij moet improviseren. „Na Argentinië is de continuïteit voor een belangrijk deel weggevallen. Ik noem alleen maar dat WK- finalisten als Wim Suurbier, Jan Jong bloed, Johan Neeskens, Wim Jansen en René van de Kerkhof nu door allerlei omstandigheden zijn weggevallen”. Maar duidelijk is dat Zwartkruis ervoor past om uitsluitend het etiket van „opbouwtrainer” opgeplakt te krijgen. Zijn carrière bij de KNVB staat of valt met het bereiken van de eindronde van het Europees kampioen schap in Italië 1980. Daarom wenst ook Jan Zwartkruis zich duidelijk'' te manifes teren als een prestatietrainer: „En daarom eis ik de meest optimale inzet van alle spelers”. Met welke taktiek Jan Zwartkruis de Zwitsers wil bestrijden, wenst hij ook één dag voor de wedstrijd nog niet te openba ren. „Ik heb alleen in grote lijnen de tak tiek met aanvoerder Ruud Krol doorgeno men. Alle informatie die een coach zich maar kan wensen, heb ik over Zwitser land. Maar ik moet nog precies uitdokte ren welke accenten ik in de verdediging en de aanval zal leggen”, zo wil Jan Zwart kruis zijn toehoorders doen geloven. Maar al wil de Nederlandse coach het dan niet kwijt, toch heeft hij onmisken baar enkele spelers al ingeseind. Jan Poortvliet, de getalenteerde mandekker van PSV, weet bijvoorbeeld terloops te melden dat hij ditmaal een rol op het middenveld zal moeten spelen. Waar schijnlijk zal Poortvliet de terughangende spits Claudio Sulser van Grasshoppers moeten afstoppen. Rudi Elsener (spelend voor Eintracht Frankfurt) en Raymondo Ponto (eveneens van Grasshoppers) zijn de vleugelspitsen, die een belangrijke rol moeten spelen in het door Zwartkruis ver wachte aanvallend concept van de Zwit sers. De Nederlander Jos Lammertink heeft gisteren in Bethune de proloog gewonnen van de „Ster der Beloften”, een wielerwed strijd, die openstaat voor profs en ama teurs. Lammertink werd in de individuele tijdrit over 4500 meter eerste voor de Belg Jean-Luc Vandenbroucke en de Zwitser Daniël Gisiger. Na twee wedstrijden in het wereldkam pioenschap zeilen in de starklasse staat de Nederlander Boudewijn Binkhorst vierde in het klassement. Eerste is de Amerikaan Buddy Meiges, die beide races in de Baai van San Francisco won. In het tennistoernooi in Tel Aviv is Tom Okker doorgedrongen tot de tweede ronde van het herendubbelspel. Samen met de Amerikaan Mike Fishbach won hij van de Australiërs Victor Ekke en Ernie Ewart: 6- 1, 7-6. IJshockeykampioen Heerenveen is gis teren uitgeschakeld in het toernooi om de Europa Cup. De Friezen verloren de twee de wedstrijd tegen het Westduitse Riesser- see met 10-6 (2-2, 3-4 en 5-0). De eerste wedstrijd was geëindigd in een 3-3 gelijk spel. FC VW heeft gisteren een oefenwed strijd tegen Thor Waterschei verloren met 0-3. Bij de rust was de stand nog 0-0. Uitslagen finalegroep: Joegoslavië-Sovjet Unie 105-92 (4749), Brazilië-Verenigde Staten 92-90 (39-46), Italië-de Filippijnen 112-75 (54-30), Canada-Australië 91-79 (44-28). Stand aan kop: Brazilië 5-10, Joegoslavië 5-10, Italië 5-8, Sovjet Unie 4-7, Verenigde Staten 5-7. Het duel tussen de Europese grootmach ten was pure propaganda voor het basket bal. 20.000 toeschouwers in het Araneta Coliseum zagen een fantastische wedstrijd met in de hoofdrollen de Joegoslaven Dali- pagic, Kicanovic en Radovanovic. Dit drie tal zorgde voor 89 punten tegen schotper- centages van rond de 70 procent. Nadat de stand bij de rust vrijwel in evenwicht was (49-47 voor de Sovjet Unie), sloeg Joegosla vië binnen tien minuten in de tweede peri ode een gat van acht punten (77-69), waar na de zege niet meer in gevaar kwam. Overigens is de Sovjet Unie nog niet uitgeschakeld, omdat de nummers één en twee van de finalepoule zaterdag om goud en zilver strijden. Uitgeschakeld is wel Amerika, dat giste ren zijn derde nederlaag leed. Nu tegen Brazilië, dat na vijf wedstrijden nog onge slagen is. MAJA TSIBOERDANIDZE, die haar leermeesteres ontgoochelde ratorium van Keulen, is over de stagnatie in de openbaarmaking flink in zijn wiek geschoten. „Wanneer”, aldus Doenincke, die in de jaren ’50 een middelmatig beT roepswielrenner was (belangrijkste over winning: de zesdaagse van Münster in 1956 met Edi Gieseler), „de UCI geen bekendheid geeft aan deze affaire, zal ik er zelf een perszaak van maken”. BREDA (ANP). Jong Oranje heeft ook zijn tweede oefenwedstrijd voor het treffen met Oost-Duitsland voor het toer nooi om de Europese titel voor landen teams van spelers onder de 21 jaar in winst omgezet. In Breda werd gisteravond NAC met 3-2 verslagen. Overtuigend was het spel van de Nederlandse jeugd, die op 14 november in Rostock de Oostduitsers ont moet, echter allerminst. Voor de rust zetten de Bredanaars hun tegenstander herhaaldelijk onder druk. Het lag vooral aan de voortreffelijk spe lende middenvelder Josip Mohorovic dat NAC daartoe in staat was. Met wisselend succes streed hij met de Go Ahead-speler Woudsma om het bezit van het midden veld. Toen Mohorovic, direct na rust gelijk maakte en meer de aanval zocht, kreeg Jong Oranje pas mogelijkheden om door het centrum gevaarlijke aanvallen op te zetten. NAC-Jong Oranje 2-3 (0-1). 17. Woudsma 0-1, 47. Mohorovic 1-1, 58. Metgod 1-2 (strafschop), 721 Peters 1-3, 82. Neeskens 2-3. PITSOENDA Met haar zeventien jaar is Maja Tsjiboerdanidze de jongste wereld kampioen schaken uit de geschiedenis. De medisch studente aan de universiteit van Tiflis veroverde de titel door in de tweekamp wereldkampioene en streekgenoot Nona Gaprindasjvili in 15 partijen op een onoverbrugbare achterstand van 8‘/t tegen 6*/> te spelen. Een even onverwachte als opzienbarende gebeurtenis, want vooraf twijfelden kenners geen moment aan de prolongatie van de titel door de 37-jarige Gaprindasjvili, idool én mentor van haar teenager-uitdaagster. Volgens Manfred Doenincke bevindt zich onder de drie beschuldigden één wereldkampioen. In totaal werden na de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan en de weg 40 analyses op anabolica verricht, die qua onderzoeks methode beduidend meer tijd vergen dan de' controles op andere verboden preparaten. De Ford Fiesta L (met 957 cc motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O m. gelaagde voorruit, Kennelijk wilde Karpov, die misschien wel nooit eerder tweemaal achtereen een nederlaag boekte in een belangrijke match, eerst met zichzelf in het reine ko men en daarom met wit geen scherpe winstpogingen doen. En vermoedelijk wenst Kortsnoi zijn kans af te wachten tot hij weer wit heeft. Toch zijn er enkele verhelderende kant tekeningen te maken. Allereerst betreffen de de openingskeuze. Voor de derde maal in deze tweekamp zag Karpov af van zijn favoriete e2-e4 en verkoos hij 1. c2-c4. Er kwam een structuur op het bord die men wel als het Grünfeld-Indische systeem aanduidt, maar dat geen Grünfeld-Indisch is, omdat wit d2-d4 achterwege liet. Dit systeem is vooral bekend uit de match Botwinnik-Smyslov van 1958, met als hoogtepunt de 14e partij, die wellicht giste ren een rol speelde toen Karpov na zwarts 34e zet een objectief gerechtvaardigd re- miseaanbod van Kortsnoi in een praktisch gelijk staand toreneindspel afwees. Im mers, Botwinnik won een dergelijk eind spel doordat hij de finesses beter beheer ste. In de partij van gisteren liet Karpov op de 7e zet het scherpere Tbl achterwege, omdat verraderlijk Tb7: dreigt. Met 11. d3 offert Karpov pion c3, maar deze zou hij na 11. Lc3:, 12. Dc2, Ld4 13. Lh6, Te8 met 14. e3, benevens Dc5:, hebben ver overd. Twee zetten later zou 12. Lc3:? een ernstige fout zijn geweest, wegens 13. Pg5 met matdreiging en aanval op Ta8. Na 14. Dh6: dreigt Pg5, zodat zwart wel dat paard moet slaan. Daarna blijft de stelling volkomen in evenwicht, totdat er een toreneindspel res teert met ais voornaamste kenmerk dat zwarts pionnen in drie blokjes versplin terd zijn en de witte hecht verenigd bleven. Misschien was dit wel de reden dat Karpov nog geen remise wenste. Op de 30e zet scheen Tb8 (schaak) te overwegen, met als mogelijk vervolg 30. Kg7 31. Ta8, Tb7 32. Ta6:, Tb3 en wit staat wellicht iets beter omdat zijn toren, zoals het hoort in dit soort eindspelen, achter de pionnen staat. In de afgebroken stand zal Karpov mis schien de „blokjestheorie” eens willen toetsen, maar als men zonder verder spe len tot remise mocht besluiten, zou ons dat niet verwonderen. Zettenverloop 30e partij Wit: Karpov, zwart: Kortsnoi 1. c2-c4, Pg8-f6; 2. Pbl-c3, d7-d5; 3. c4xd5, Pf6xd5; 4. g2-g3, g7-g6; 5. Lfl-g2, Pd5xc3; 6. b2xc3, Lf8-g7; 7. Pgl-f3, 0-0; 8. 0-0, c7-c5; 9. Tal- bl, Pb8-«6; 10. Ddl-a4, Pc6-a5; 11. d2-d3, b7-b6; 12. Da4-h4, Lc8-b7; 13. Lcl-h6, Lg7xh6; 14. Dh4xh6, Lb7xf3; 15. Lg2xf3, Ta8-c8; 16. Lf3-g2, Dd8-d7; 17. Tbl-el, b6-b5; 18. Tel-bl, Tc8-b8; 19. Dh6-e3, Dd7-d6; 20. Tfl-dl, a7-a6; 21. Tdl-d2, Tf8-c8; 22. Td2-b2, Pa5-c6; 23. De3-d2, Pc6-e5; 24. Dd2-f4, Pe5-d7; 25. Df4xd6, e7xd6; 26. Lg2-h3, Tc8-d8; 27. a2-a4. b5xa4; 28. Lh3xd7, Tb8xb2; 29. Tblxb2, Td8xd7; 30. Tb2-a2, Kg8-f8; 31. Ta2xa4, Td7-a7; 32. Kgl-fl, Kf8-e7; 33. Kfl-el, Ke7-d7; 34. Kel-d2, h7-h5; 35. Kd2-c2, Ta7-a8; 36. Ta4-f4, Kd7-e6; 37. h2-h4, Ta8-b8; 38. Tf4-e4 (schaak), Ke6-d7; 39. Te4-a4, Tb8-a8; 40. Ta4-f4, Kd7-e6; 41. Tf4-c4, Ta8-a7. Afgebroken. De afgebroken stelling: wit: Kc2, toren c4, pionnen c3, d3, e2, f2, g3, h4. Zwart: Ke6, toren a7, pionnen a6, c5, d6, f7, g6, h5. E. SPANJAARD Piet Roozenburg werd in 1943 voor de eerste maal Nederlands kampioen. Een titel die hij daarna nog zevenmaal in de wacht wist te slepen. In 1948 werd hij de derde Nederlander die het wereldkampi oenschap op zijn schreef. Eerder hadden Herman Hoogland in 1912 en Benedictus Springer in 1928 deze titel veroverd. De werelddambond besloot verder, dat bij een eventuele prolongatie van de titel door Harm Wiersma nummer twee het recht van uitdaging verkrijgt. Voor^plaats- bepaling van deze tweekamp zal in navol ging van de schaakwereld een open in schrijving gehouden worden. Volgens KNWU-directeur Meuwse heeft Beugels het hoofdbestuur schriftelijk om een gesprek gevraagd. Dit vond maandag avond plaats. Tijdens het gesprek ver klaarde Beugels de publiciteit rond zijn persoon en de KNWU eind vorig jaar en begin dit jaar te betreuren. Het hoofdbe stuur besloot daarop het royement van de voormalige vice-voorzitter van dê sport- commissie op te heffen en hem alle rech ten van KNWU-lid terug te geven. automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwiel- aandrijving. I n o tb 3 (Van onze sportredactie) KEULEN. Bij de eerste dopingcon troles die in de geschiedenis van de wielersport werden uitgevoerd op het gebruik van anabole steroïden, zijn drie wielrenners betrapt op een overtreding. De zaak spitst zich toe op de wereldkam pioenschappen in Duitsland, maar de internationale wielerfederatie UCI wenst daarover geen mededelingen te doen. Prof. Montanaro, voorzitter van de me dische commissie van de UCI, ontkent de feiten niet, doch verwijst naar een inter nationaal congres in november. „Daar”, aldus de heer Montanaro, „worden de rapporten van de controles bij de wereld kampioenschappen behandeld”. Dat is Later, in de bestuurskamer van het Wankdorfstadion, fulmineerde Zwart kruis tijdens een persbijeenkomst: „Iedereen die geroepen wordt om in het Nederlands elftal te spelen, zal zich zeer nadrukkelijk moeten manifesteren met de grootst mogelijke wilskracht en inzet. Dat is de absolute eis die ik stel”. Er was nauwelijks ruimte voor enige twijfel: Zwartkruis liet doorschemeren dat er koppen zullen rollen als net als tegen Ijsland, enkele weken geleden in Nijme gen, verschillende spelers weer flegma tiek en plichtmatig over de grasmat wan delen. In Pitsoenda aan de Zwarte Zee werd op 18 augustus een begin gemaakt met het Russische duel om de wereldtitel. Hoewel de nieuwsvoorziening uit deze badplaats zeer schaars was, kon toch wel uit de nieuwsdruppels geconcludeerd wor- Maja Tsiboerdanidze kende een blik- semstart en leidde al snel met 4-1. Het werd de basis voor haar zege. Want in het verloop van deze match ging Stein steeds beter spelen en donkere wolken pakten zich samen boven het hoofd van de 17- jarige scholiere. Door tijdnood en door slechte huisanalyses van gunstige tot zeer gunstige afgebroken stellingen liet de Is raeli veel hele en halve punten liggen, waarvan Tsjiboerdanidze bekwaam profi teerde. Met 7’/2-6V2 werd zij de jongste uitdaagster uit de geschiedenis van de schaaksport. anders rollen er koppen „Ik eis optimale inzet, een ongebruikelijke gang van zaken, om dat bij positieve reacties de namen, na het afsluiten van het onderzoek, meestal direct worden vrijgegeven. De Duitse biochemicus Manfred Doe nincke, belast met de leiding van de dopingcontrole in het universiteitslabo- <y-, t s-x W r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21