CDA HOUDT VAST AAN VERDERE INKOMENSMATIGING PTT benadeelt middenstand Efl Kaartenactie Verkeer is Veel mensen Standpunten niet nader tot elkaar jongeren staan Ambtenarensalaris blijft strijdpunt kabinet-Kamer PvdA wil overleg met artsen RAF-gevangenen belangrijkste doodsoorzaak tegen verjaren oorlogsmisdaden en dan dit noq „Groningse middenschool wordt de nek omgedraaid „Blauwe boek” politie-optreden deels openbaar „rood” LC1 i r E Ft Wethouder woedend op ministerie OKTOBER 19 7 8 WOENSDAG 2 1 1 BINNEN- EN BUITENLAND W O I y 0». ■k V. Plannen Zeehonden Vorster beëdigd Kievitseieren Ford op reis Moi president Ontwikkelingshulp Illegale” mis (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De CDA-fractie in de Tweede Kamer is, evenals de oppositie, ontevreden over de reactie van het kabinet op haar voorstel len tot verdergaande matiging van de hogere inkomens. Premier Van Agt verklaarde gisteren tijdens het debat over de Troonrede en Bestek ’81, dat het kabinet weliswaar „sympathiek” staat tegenover de ideeën van CDA-woordvoerder Lubbers tot aftopping van de prijscompensa tie in 1979, maar minister Andriessen van Financiën liet al snel merken weinig voor Lubbers’ plan te voelen. Het CDA overweegt nu om via het indienen van moties het kabinet te dwingen meer ernst te maken met matiging van hogere inkomens. DEN HAAG. Volgens de Tweede-Kamerleden Roethof en Kosto van de PvdA moet de vaste kamercommissie voor justitie nog voor de begrotingsbehandeling van Justitie een gesprek hebben met de ver trouwensartsen van de hier gedetineerde RAF-gevangenen Folkerts, Wackernagel en Schneider. DEN HAAG. „Ik heb sterk de indruk dat men nu bezig is het middenschoolproject in Groningen echt de nek om te draaien”. Dat zei gistermiddag de Groningse wethouder Jacques Wallage als eerste reactie op een inderhaast uitgegeven persbericht van het ministerie van Onderwijs over de Middenschool in Groningen. ki: epidt Afrit gekoi Oude beenderen s o ss p (Van BEII de Lib; gekonc gens christe staakt- schonc re ma' artillei telijke sche i zoudei hoofds entege bisch 1 tion, c beschi gen er door i ties. es ,2 f w< Teleurstelling over reactie kabinet het weer WEERRAPPORTEN b Van Agt maakte duidelijk dat het kabi net niet wenst af te zien van de 0,5 percent minder groei van de sociale uitkeringen. Volgens oppositieleider Den Uyl houdt de „schoning van de sociale minima” het los laten in van de koppeling tussen de inko mens van de actieven en de uitkeringen, die de niet-actieven krijgen. Den Uyl vindt dat de regering hiermee een onoverbrug bare kloof slaat tussen zichzelf en een groot deel van de vakbeweging. Hij be schuldigde gisteren minister Albeda van Sociale Zaken er op felle wijze van de niet- actieven te discrimineren. Na vijf uur fractieberaad vannacht bleek dat het CDA in elk geval nog tege moetkomingen van het kabinet verlangt op het gebied van de sociale uitkeringen, de aftopping van de prijscompensatie en het eigen risico in de gezondheidsvoorzie ningen. Zoals bekend, wil het CDA de prijscompensatie aan een grens binden van 45.000 gulden (de WD wil die grens leggen bij 70.000 gulden) en daarnaast 0,5 percent prijscompensatie storten in een speciaal fonds voor vervroegde pensione ring en bestrijding van jeugdwerkloos heid. Het CDA hecht sterk aan deze maatrege len en bleek dan ook teleurgesteld toen premier Van Agt niet verder ging dan de toezegging dat „ook de door ons wenselijk geachte aftopping zal worden ingebracht in het overleg in de Stichting van de Ar beid”. De werkgevers zijn wel bereid te praten over aftopping van de prijscompensatie, op voorwaarde dat het Tweede-Kamerde- bat uiteindelijk niet al te nadelig uitvalt voor het rendement in de ondernemingen. 21 21 22 21 21 21 20 22 19 22 11 25 24 22 25 22 18 11 22 19 15 21 22 21 27 25 26 18 22 22 23 23 13 21 19 27 22 26 27 24 Premier Van Agt zei gistermiddag nog geen toezeggingen te willen doen over een eventuele verlaging van het jaarlijkse huurverhogingspercentage. Hij vond het niet nodig nu al in het debat een percenta ge voor volgend jaar vast te stellen. De kritiek van onder anderen CDA-lei- der Aantjes op het kernwapenbeleid van het kabinet vond de minister-president niet terecht. Het is volgens hem niet waar dat het kabinet te veel aandacht zou heb ben voor de militaire kant van de bewape ning en te weinig voor de politieke. Ook is er naar zijn mening geen sprake van ver groting van het aantal atoomtaken van de Nederlandse strijdmacht. „De regering blijft zich inzetten voor het terugdringen van de rol van de kernwa pens, maar aan conventionele alternatie ven kan niet altijd de voorrang worden gegeven”, aldus de premier. „De veiligheid van de politieman moet niet op de tocht komen te staan. Daarom willen we eerst overleg met de politiebon den voor we tot het gedeeltelijk publiceren van de instructies overgaan”, aldus minis ter Wiegel. Het bestaan van de geheime instructies kwam naar buiten tijdens twee recente politieacties in Breukelen en Pols broek. In het eerste geval ging het om de aan houding van een aantal Zuidmolukkers, waarbij een van hen werd doodgeschoten. In Polsbroek bleek de gesignaleerde po ging tot het overvallen van een plaatselijk bankfiliaal slechts kinderspel te zijn. „De indianenverhalen die rond deze twee gebeurtenissen zijn gepubliceerd, hebben ons doen besluiten het „blauwe boek” gedeeltelijk te publiceren”, aldus minister Wiegel. DEN HAAG. De geheime instructies voor het optreden van de politie bij het aanhouden van gevaarlijke personen wor den voor een deel openbaar. De ministers De Ruiter van Justitie en Wiegel van Binnenlandse Zaken hebben dit gisteren laten weten na afloop van het overleg met de vaste Kamercommissie voor Justitie en Binnenlandse Zaken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het komst steeds vaker voor dat mensen „rood” staan bij bank of giro. Gevolg daarvan is dat in toenemende mate overschrij vingen niet kunnen plaatsvinden. Daaruit blijkt dat de spanning tussen koopkracht en besteding groeit. Dat zei premier Van Agt gisteren in de Tweede Kamer tijdens de algemene beschouwingen. Van Agt reageerde daarmee op de stelling van de oppositie dat van de mensen best een groot offer mag wor den gevraagd. Volgens Van Agt blijkt uit de toenemende tekorten op giro en bankrekeningen dat de mensen juist meer willen besteden en dus eigenlijk geld te kort komen. Navraag bij betrokken instanties leert dat inderdaad een groot aantal mensen „rood” staat. Bij de Post-Che que en Giro-Dienst is het debet-saldo in 1977 gestegen tot 128,7 miljoen gulden. De banken noteren zelfs een tekort op de rekeningen van 260,8 miljoen gulden. Totaal stond reke ninghoudend Nederland vorig jaar dus voor bij 400 miljoen „rood”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Stichting Wiesenthal Fonds - een organisatie die het werk van de Oostenrijkse nazi-bestrijder Simon Wiesenthal financieel steunt - gaat actie voeren tegen de verjaring van oorlogsmis daden in de Bondsrepubliek op 31 decem ber 1979. De stichting zal 50.000 kaarten laten drukken. Aan de ene kant van zo’n kaart komt de beeltenis van een SS-er te staan die een gevangene ophangt, aan de andere kant zal een opdracht aan de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt komen, die hem er toe aanspoort de verjaring van oorlogsmisdaden tegen te gaan. Roethof en Kosto vinden het verontrus tend dat artsen van naam door het ministe rie tot een dergelijke demonstratieve daad zijn gedwongen. De kamerleden hadden al eerder hun verwondering uitgesproken over de gescheiden detinering van de drie gevangenen. Volgens welingelichte bronnen heeft de minister eerder tegen de ambtenaren ge zegd dat er wel alternatieve dekkingsplan- nen klaar liggen (waarschijnlijk in de vorm van accijnsverhogingen). Uitsluitsel over de omvang en de invulling van het bedrag wilde Wiegel nadrukkelijk niet ge ven. De werkgroep die de bezuinigingsmo- gelijkheden in het trendbeleid bestuurt, is volop bezig. Zij vinden het bovendien vreemd dat hun schriftelijke vragen over de rechtszit ting tegen Folkerts in het Huis van Bewa ring in Maastricht door minister De Ruiter van Justitie nog niet zijn beantwoord, ter wijl inmiddels wel besloten schijnt te zijn dat de Raad van State in datzelfde Huis van Bewaring zitting houdt over een be roep dat door de drie Westduitsers is inge steld. De beide kamerleden zijn gekant tegen dergelijke verstrekkende afwijkin gen van de normale vormen van rechtsple ging. De CDA- en WD-fractie in de Tweede Kamer hebben de regering gevraagd na te gaan welke mogelijkheden er zijn om de invoer van bont van jonge zeehonden in de EG-landen te verbieden. Verontruste le den van deze fracties vinden dat de zee- hondenjacht zoveel mogelijk moet worden beperkt en de Nederlandse regering dient Groot-Brittannië te wijzen op de weerzin die bij zeer velen bestaat tegen de jacht op jonge zeehonden. John Vorster, die vorige maand wegens gezondheidsredenen aftrad als premier van Zuid-Afrika, is gisteren beëdigd als president. Hij volgt daarmee Noco Diede- richs op in deze louter representatieve functie. De Bond van Friese Vogelbeschermings- wachten heeft er bij mevrouw Gardeniers, minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, op aangedrongen de handel in kievitseieren voor het seizoen 1979 te verbieden. De Bond vraagt dit omdat de herziening van de Vogelwet 1936, waarin een algemeen verbod op deze han del wordt opgenomen, waarschijnlijk pas in 1980 een feit is. De Republikeinse oud-president Gerald Ford is volgens het Amerikaanse week blad U.S. News and World Report van plan Europa, het Midden-Oosten, Japan en wel licht ook Afrika en Zuid-Amerika te be zoeken. Volgens het weekblad zullen deze reizen zeker het vermoeden versterken, dat Ford e? ernstig over denkt zich in de toekomst weer kandidaat te stellen voor het Amerikaanse presidentschap. Daniël Arap Moi is gisteren benoemd tot president van Kenia. Hij is de opvolger van de onlangs overleden Jomo Keniatta. Bij zijn benoeming zei Moi, de enige kandi daat voor het presidentschap, dat hij al het mogelijke zal doen „om iedereen, groot en klein, gelukkig te doen zijn”. DELFT. Het verkeer is verreweg de belangrijkste doodsoorzaak van jongeren tussen 15 en 24 jaar. Veertig procent van alle sterfgevallen in die leeftijdscategorie is het gevolg van een verkeersongeval. Vijf procent van de sterfgevallen in die groep is gevolg van een ongeluk in of om de woning en twee procent van een onge val op het werk. Het Tweede-Kamerlid Nijhof (DS’70) heeft er bezwaar tegen dat Nederland 9,5 miljoen gulden ontwikkelingshulp be steedt aan Ethiopië. Volgens Nijhof wor den in Ethiopië systematisch en op grote schaal de mensenrechten geschonden. Hij vreest dat het Ethiopische „schrikbewind” een deel van het geld zal gebruiken voor militaire doeleinden. Dit heeft ir. E. Asmussen, directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWÓV) vandaag be kendgemaakt op het symposium Academi sche Opleiding Veiligheid in Delft. Ir. Asmussen onthulde nog meer nieuwe gegevens. Zo blijkt de invoering van de helm voor bromfieters in de jaren 1975 tot en met 1977 500 tot 950 levens te hebben gespaard. Het verplicht worden van een autogordel spaarde volgens hem in dezelf de periode 1200 tot 1500 levens. Vrouwens zijn minder bij ongevallen betrokken dan mannen. Daaruit mag men volgens ir. Asmussen niet concluderen dat vrouwen voorzichtiger zijn of beter rijden in het verkeer. Ir. Asmussen wijst erop dat vrouwen veelal gebruik maken van veili ger vervoermiddelen (zoals openbaar ver voer) en dat ze vaak op veiliger routes rijden en buiten het spitsuur. In het be drijfsleven vervullen ze minder riskante functies dan mannen. DONDERDAG 12 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.59 uur onder 17.54 uur Maan op 16.16 uur onder 01.59 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 07.51 uur en 20.15 uur Hoogwater 12.21 uur en 00.51 uur mist onbew. mist mist mist onbew. mist mist 1. bew. 1. bew. motregen zw. bew. zw. bew. mist onbew. mist mist ijzel mist mist mist mist h. bew. mist zw. bew. 1. bew. onbew. motregen onbew. onbew. 1. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. mist zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. z zo ozo ozo ozo zo verand. verand. ozo ozo z n n zzo ozo no w zzw windst. nw o o nno o windst. z ono ozo nw no o nw zw verand. zo z no windst. ozo z 11 12 13 10 12 11 10 11 14 10 11 18 13 11 14 9 5 -5 3 5 8 7 13 10 13 19 14 8 15 9 12 11 7 8 8 17 16 19 21 15 DEN HAAG (ANP). Het Tweede-Ka merlid voor de PvdA Nora Salomons wil dat staatssecretaris Hazekamp van Eco nomische Zaken iets doet aan de dienst verlening van de PTT aan grote bedrij ven. Volgens haar past dat niet in het integratiebeleid van de bewindsman ten aanzien van de middenstand. De vaste Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf zal er eind november een besloten vergadering met Hazekamp aan wijden. j o o o o o o o o o o 0.2 o o o o o o 0.3 0 0 0.1 o o o o o o 0.1 o o o o o o 0.1 o 0 o o o 19 SI af Zi SI si ai v< m v< L si d< iï tl Uit de rede van Wiegel kon wel worden opgemaakt dat de omvang van de totale bezuinigingen op de ambtenarensalaris sen vast ligt: 1,5 miljard gulden, zoals ook oorspronkelijk in de kabinetsplannen was opgenomen. Op nadrukkelijke flavraag van Lubbers (CDA) zei de bewindsman dat hij geen aanvullende financiële dek- Een poging van de uiterst behoudende Franse pater Louis Coache om op het St. Pietersplein in Vaticaanstad een mis op te dragen ter nagedachtenis van paus Johan nes Paulus I, is verhinderd door leden van de Vaticaanse veiligheidsdienst. Zij wezen de geestelijke erop, dat hij zonder toestem ming van de Heilige Stoel hier geen mis mocht opdragen, waarop de pater weer vertrok, nadat hij overigens door een gelo vige met een spray in het gezicht was gespoten. ABVA-voorzitter Dutman zei dat de werkgroep op 1 november klaar zal zijn met de werkzaamheden. Op basis van de resultaten van deze studie zal het open reële overleg tussen de minister in zijn hoedanigheid als werkgever van de ambte naren en de ambtenarenbonden worden gevoerd. Dutman had kritiek op fractieleider Ter- louw van D’66. „Hij doet het voorkomen alsof de Tweede Kamer door ons zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder waar. Als wij het in het overleg niet eens kunnen worden, is het laatste woord aan de Ka mer”, aldus Dutman. Ook Wiegel hield in het debat de mogelijkheid open dat het overleg niet tot een resultaat zal leiden en dat de minister van Binnenlandse Zaken zelf met een voorstel zal moeten komen. Dat zal dan ter discussie staan in de Ka mer, zei Wiegel, die ook vond dat het parlement ten onrechte meent buitenspel te staan in deze discussie. Aanleiding is het foto-ontwikkelbedrijf Beopost uit Alphen aan den Rijn dat ge bruik heeft gemaakt van de faciliteit van de PTT door een folderbak te huren in de hal van postkantoren. Daarin lagen enve loppen met het adres van het bedrijf, dat foto’s ontwikkelde tegen aanzienlijk lage re kosten dan bij de fotodetailhandel. De PvdA-Kamerleden Salomons en Hartmeijer hebben daarover vragen ge steld. De staatssecretaris antwoordde daarop dat het iedereen vrij stond een dergelijk bakje te huren, ook het midden- en kleinbedrijf. (Van onze redactie binnenland) Aanleiding voor dat overleg is het feit dat de artsen uit onvrede over tegenwer kingen door het ministerie van Justitie iedere bemoeiing met hun cliënten hebben gestaakt. Weer in binnen- en buitenland SAL •jangs papiei rasser I evene In i bepas en/of I geklei I dat d rende wonh I nen b ondei ging sier t „Al bescl gaan den e aldus „Alle maat zwar De bury Een De bewindsman bestreed deze visie. „Wij blijven vasthouden aan de 100-pct- koppeling op het minimumniveau”, zo zei Albeda. Ook premier Van Agt verklaarde dat de koppeling tussen de sociale minima en het netto minimumloon gehandhaafd zal blijven. Volgens Van Agt zal geen uit- keringstrekker er op achteruit gaan in 1979. Na langdurig PvdA-fractieberaad bleek vannacht, dat de fractie vindt dat het kabi net geen wezenlijke wijzigingen op Bestek ’81 heeft aangekondigd. „Daarmee heeft het kabinet niets gedaan om het plan maatschappelijk aanvaardbaar te ma ken”. Een typerend voorbeeld vindt de PvdA- fractie dat het kabinet geweigerd heeft in te gaan op alle alternatieve plannen. Voor al de hardnekkige weigering van minister Andriessen met specifieke maatregelen de stijging van het aantal werklozen volgend jaar terug te dringen, noemt de PvdA opvallend. Vooruitzichten voor vrijdag: Rustig weer met af en toe zon. Weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 5 (Van onze redactie binnenland) king klaar heeft als het overleg plotseling een lager bedrag zou opleveren. Dit betekent dat hij verwacht dat de 1,5 miljard dus wel haalbaar zijn. ABVA- voorzitter Dutman zei de woorden van de minister als een tactische manoeuvre uit te leggen. Hij meende dat de minister een dergelijke formulering had gebruikt om niet, voordat het overleg met de bonden begonnen is, al geld te hoeven inleveren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. t Op het hoofdstuk van de bezuinigingen op ambtenarensalaris sen zijn de standpunten van kabinet en parlement gisteren niet nader bij elkaar gekomen. Het CDA blijft erbij dat er niet over bezuinigingen op de sociale verzeke ringen kan worden gepraat zolang niet vaststaat hoeveel de ambtenaren moeten inleveren. Dit laatste werd door minister Wiegel van Binnenlandse Zaken angstval lig verzwegen, omdat hij over deze vraag nog met de ambtenarenbonden open en reëel overleg moet plegen. In dat persbericht, dat provisorisch ver scheen toen Wallage in het internationale perscentrum Nieuwspoort in Den Haag uitlegde dat Groningen nog steeds zit te wachten op een beslissing van de minister, staan mededelingen die duidelijk maken dat het nog een tijd kan duren alvorens Groningen de beslissing over de midden school in huis heeft. Minister Pais wil er eerst nog een paar maanden op „broeden”. Wallage over het standpunt van het mi nisterie: „Het zijn onaanvaardbare doek jes voor het bloeden die nu worden aange dragen. Het zijn kul-argumenten die de minister nu aanvoert”. Minister Pais die voor het inhoudelijk deel van de middenschool verantwoorde lijk is, en staatssecretaris De Jong, die de plan-procedurele kant van de zaak behar tigt, zeiden gistermiddag op het moment dat Groningen de pers op de hoogte bracht van de onzekerheden: „Het project in Gro ningen is van dien aard dat het de aanvra gen van de stichting van een extra gemeen telijke scholengemeenschap impliceert. Daartoe moet het normale overleg plaats vinden in het kader van een planprocedu re, dat in de komende maanden zal worden afgerond”. Binnen het CDA toonde men zich nogal verbaasd over de harde opstelling van minister Andriessen, die duidelijk afweek van de positievere benadering van minis ter Albeda van Sociale Zaken. Deze zegde toe dat bij een verdere inkomensmatiging een aantal onderdelen van Bestek ’81 waarschijnlijk achterwege kan blijven. Een lichtelijk geïrriteerde Lubbers vroeg Andriessen gisteren of hij bereid was de toename van de werkloosheid met 10.000 man in 1979 een halt toe te roepen door naar de suggesties van het CDA te luiste ren. Andriessen zei echter aan zijn verhaal niets toe te voegen te hebben, waarop oppositieleider Den Uyl constateerde dat het kabinet blijkbaar besloten had alle CDA-verlangens te negeren. Premier Van Agt had al eerder ver klaard dat het kabinet weinig verwachtte van het vragen van' grotere offers van de inkomenstrekkers. Volgens Van Agt is het streven iedereen jaren achtereen op de nullijn te houden tot mislukken gedoemd. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablapca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis De snel Vol sche is de van s land Het CDA-kamerlid Lubbers interumpeert minister-president Van Agt tijdens de gisteren in de Tweede Kamer gehouden algemene beschouwingen. Bij opgravingen in het Griekse dorp Nea Triglia zijn beenden van olifanten en paar- den gevonden die volgens de antropoloog 1 Aris Poulianos, acht tot tien miljoen jaar 1 oud zijn. ■7' O -.71 C Overi alle an: rustig j preside sche la r vinden Sarki de Syri mascus Arabië j bi, Qat I zijn ges Assad Saoei Emirat den ge macht voor h< door S ministi noemd komen in Lib; Hetl leerde, de Lik O, gS Tg B.4) js'C S3

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2