Weer schoten in Beiroet Conservatieven V erdere samenwerking Rechter door Rode Brigades vermoord willen hogere loonafspraken Europese Negen bij bestrijding terrorisme Effect in praktijk gering T oponderhandelaar SALT verdwijnt Cholera in Zaïre KONINGIN BRICKS MIEKE ■HHnMKJMM BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER WOENSDAG 1 1 i door Nico Scheepmaker 1 1 s d n n s P r It ,t I (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Het zaterdag in de Libanese hoofdstad Beiroet af- gekondigde bestand wankelt. Vol gens de radio van de rechtse i christelijke milities werd het staakt-het-vuren gisteren ge schonden door het vuur van zwa re machinegeweren en door een artilleriebeschieting van de chris telijke wijken van Beiroet. Syri sche militairen, aldus de radio, zouden zes inwoners van de hoofdstad hebben gedood. Daar- entegen heeft de Stem van Ara bisch Libanon, een links radiosta tion, de milities beschuldigd van beschieting van Syrische stellin gen en van toenemende aanvallen door sluipschutters van de mili ties. Bestand wankelt I, .s (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) discriminatie af a Zambiaans koper naar Zuid-Afrika d e e e e (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. In de Rhodesische hoofdstad Salisbury is gisteren door het over- -angsbewind bekendgemaakt, dat alle officiële rassendiscriminatie is afgeschaft. Op De overeenkomst met Zuid-Afrika is bereikt na een eender akkoord met ten behoeven goedkeuring van het parle ment en anderen moeten weer in de nog goed te keuren grondwet voor een zwart meerderheidsbewind worden opgenomen. Op een persconferentie gisteren, zei de blanke minister Rowan Cronje, die samen met zijn zwarte collega Magaramombe het ministerie van Volksgezondheid en Onder wijs leidt, dat blanke woonwijken voor andere rassen zullen opengaan, als ten minste het karakter van een dergelijke wijk door de komst van kleurlingen niet zal worden aangetast. Dit zal bijvoorbeeld worden bereikt door het verbod, dat naast het gezin andere familieleden in het huis komen wonen. Minister Cronje bevestigde, dat huiseigenaren een woning mag blijven weigeren op grond van de huidskleur van de aspirant-koper. Volgens de bewinds man gebeurt dit ook in communistische landen. Ook particuliere scholen mogen kleur lingen blijven weigeren, „opdat ze hun eigen religieuze en culturele identiteit kun nen handhaven”, zo liet Cronje weten. Rijksscholen die overigens erg duur zijn, zullen iedereen toelaten die aan de acade mische eisen voldoet. Wat de ziekenhuizen betreft, zei Cronje, dat alle rassen recht hebben op alle zieken huisfaciliteiten die ook voor blanken be schikbaar zijn. Ze moeten dan wel in staat zijn de hoge rekeningen te kunnen betalen. Blanken, aldus Cronje, krijgen op hun beurt het recht zich te vestigen in de stam- reservaten. In Salisbury werd niet ver wacht, dat het daarvoor zal stormlopen. eerd is door de Russische ambassadeur tegengesproken. Meegedeeld werd, dat al le leerplichtige kinderen van de Russische diplomaten naar Moskou zijn gestuurd omdat het onder de gegeven omstandighe den in Beiroet onmogelijk is voor hen onderwijs te verkrijgen. De heropening van de spoorweg tus sen Zambia en Zuid-Afrika is dringend noodzakelijk geworden nu de spoorver binding van Zambia naar de havenstad Dar-es-Salaam in Tanzania praktisch onbruikbaar is geworden. De haven in Dar-es-Salaam beschikt niet over de mogelijkheden om een snelle afdoening van de aangeboden goederen te garan deren. De economie van Zambia is vrij- Rhodesië. Vorige week vrijdag werd de zuidelijke route officieel heropend in tegenwoordigheid van de Zambiaan- se president, Kenneth Kaoenda. Kaoen- da zei dat Zambia vooral de invoer van kunstmest hard nodig heeft voor de produktie van mais voor veevoeder. Zambia heeft naar schatting 90.000 ton kunstmest nodig voordat kan worden begonnen met het inzaaien van mais. President Carter heeft Warnkes ontslag aanvrage „met veel spijt” ingewilligd. wel uitsluitend gebaseerd op de export van koper. Het besluit van Kaoenda om in zee te gaan met de vroeger fel bestreden voor standers van apartheid wordt in Loesa- ka gezien als een politieke omwenteling van de eerste orde. In eerste instantie werd aangenomen dat Kaoenda politie ke munt wilde slaan uit dit besluit, gezien de voorgenomen algemene en presidentiële verkiezingen die later dit Het verdrag inzake de bestrijding van het terrorisme, dat door de 21 bij de Raad van Europa aangesloten landen is aange nomen, is pas door drie EG-landen gerati ficeerd: West-Duitsland, Denemarken en Groot-Brittannië. In Nederland wordt het voorste] tot ratificatie binnenkort bij het parlement ingediend. Eén EG-land, Ier land, heeft het Straatsburgse verdrag niet ondertekend. Frankrijk en België hebben belangrijke bezwaren. Gezien deze verdeeldheid binnen de Ge meenschap, moesten de Negen een ander uitgangspunt zoeken om hun samenwer king bij de terreurbestrijding op te base ren. Op Belgisch voorstel kwamen de Ne gen nu overeen dat ze bij hun samenwer king van het Straatsburgse verdrag zullen uitgaan. Wat dat in de praktijk inhoudt, zal nog moeten blijken, zei minister van Justi tie De Ruiter na afloop van het beraad. De Negen bleken opnieuw verdeeld over het meer dan een jaar oude Franse voor stel om binnen de Europese Gemeenschap een „Gemeenschappelijke rechtsgebied” te scheppen, teneinde de internationale criminaliteit beter aan te kunnen pakken. Nederland en Denemarken voelen hier niets voor. Minister De Ruiter: „Het is beter, ons niet te ver te verwijderen van de samenwerking in het grotere Europese verband van de Raad van Europa. Binnen een half jaar zullen de juridische deskundigen van de Negen een „eerste rapport” moeten afleveren over belangrij- LUXEMBURG. De Europese Negen gaan nauw samenwerken bij de bestrijding van het terrorisme. Zij zullen zich daarbij baseren op het verdrag inzake de bestrijding van terrorisme, dat vorig jaar door de Raad van Europa in Straatsburg is aangenomen. Dit kwamen de ministers van Justitie van de negen EG-landen gisteren in Luxemburg overeen. jaar zullen worden gehouden. De tegen standers van Kaoenda, al of niet lid van de enige partij die het land telt, zouden echter ook stemmenwinst kunnen boe ken nu de controversiële spoorweg weer in gebruik is genomen. e t. e i- n n n it n P De Romeinse magistraat is daarmee de zeventiende Italiaan die door de brigades dit jaar is vermoord. De 65-jarige Tartagli- one was hoofd van de afdeling strafrechts- zaken van het Italiaanse ministerie van Justitie. n 1- 3) ,5 BRIGHTON (DPA). Op het gisteren begonnen partijcongres van de Britse conservatieve partij in de Engelse bad plaats Brighton, is de Labourregering er van beschuldigd niet in staat te zijn iets te doen aan de werkloosheid. Ook werd er gisteren op het door 5000 afgevaardigden bijgewoonde congres gepleit voor hogere loonstijgingen in plaats van de strenge loonpolitiek die door de huidige regering wordt gevoerd. „Het zal het doel zijn van de volgende conservatieve regering, Groot-Brittannië af te brengen van de schadelijke kringloop der strikte loongrenzen, waarop perioden van overdreven en tot grote hoogte stijgen de loonafspraken volgen. Deze vicieuze cirkel heeft dé betrekkingen tussen de sociale partners verstoord,” zo betoogde de woordvoerder van de conservatieven op het punt van de werkgelegenheid, Ja mes Prior. De conservatieven, ook Tories genoemd, wezen een gedwongen uitwijzing van im- S T Koningin Elizabeth vroeg aan de schil der Michael Noakes of hij nog broers had. Noakes wilde antwoorden: „No Ma’m, on ly sisters”,, maar zei in zijn zenuwen: „No Sam, only misters”. Een zelfde medeklin- kerverwisseling herinner ik me nog leven dig van een uur Nederlands op de hbs, toen een van de meisjes in de klas het eskimo-verhaal „De hut van Ket” hardop moest voorlezen... Op een feestelijke bijeenkomst zag een eenzame jongeman een jonge vrouw staan die hem vagelijk bekend voorkwam. Hij stapte op haar af en begon een gesprek, in de hoop er op die manier achter te komen waar hij haar al eens eerder had ontmoet. „Hoe gaat het tegenwoordig, nog altijd even druk?”, vroeg hij. „Behoorlijk druk, ja”, antwoordde zij. „En met de zaak ook nog alles prima in orde?”, vroeg hij. „Dat mag je wel zeggen”, zei ze. „En met je zustër gaat het nog steeds goed?”, vroeg hij aftastend. „Nog steeds koningin”, zei prinses Margaret. ie >r is >r Is e e 1, e ir m »k e- li- sn at sn at li es •e- ite S- S, t- le it 6’ is ire ie ot sn ?n If- ie jn m ie il. ie m De Engelse auteur en acteur Robert Morley heeft een boek geschreven, getiteld „Book of Bricks”, wat je zou kunnen verta len met het Boek van de Bakstenen, ware het niet dat „brick” hier in de betekenis van flater is gebruikt. Het Flaterboek dus. De opbrengst gaat naar het Nationale Ge nootschap voor Autistische Kinderen, waar Morley al sinds 1968 geld voor inza melt, dikwijls op vrij drastische wijze, door tegen de een te zeggen dat de andere óók 1000 pond gegeven had, waarna hij de ander opzocht met de nu waarheidsgetrou we mededeling dat de een ook 1000 pond gegeven had. Alleen zijn manager, voor wie hij 35 jaar gewerkt had, weigerde iets te geven, omdat hij niets had. Morley bleef twee dagen in ’s mans kantoor zitten, te vergeefs echter, maar besloot daarna wel dat hij nooit meer met die manager zou werken... Een paar voorbeelden van „bricks”, zo als die in The Sunday Times en The Sun day Telegraph geciteerd worden. De be kende toneelschrijver Simon Gray vertel de op een party aan een hoogleraar dat hij zojuist ontsnapt was aan een buitenge woon vervelende oude dame, waarop zijn gesprekspartner hem koeltjes mededeelde dat dat zijn vrouw was. Gray schrok zich te pletter, en vertelde zijn flater even later aan een andere .gast, die hem daarna koel tjes mededeelde dat die vervelende oude dame zijn moeder was.... In de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka werd gisteren vernomen, dat de eer ste trein met voor Zambia bestemde goederen uit Rhodesië diezelfde dag zou arriveren in de zuidelijke gren splaats Livingstone bij de Victoria-wa- tervallen. De trein vervoert zaad voor de produktie van mais in het seizoen 1978-79. Economische deskundigen in Zam bia zijn van mening dat het land vol gend jaar een ernstige voedselcrisis bo ven het hoofd zou hangen als de aan voer van kunstmest langer zou uitblij ven. Op zich betekent de heropening van de zuidelijke spoorweg geen oplos sing voor de crisis weaarin de Zambi aanse economie verkeert. Het land heeft een groot gebrek aan deviezen en de huidige lage koper prijs op de we reldmarkt belooft weinig goeds voor een opleving in de nabije toekomst. (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. Voor het eerst sinds 1972 zullen er weer treinen rijden op de spoorweg van Zambia naar de Zuid- afrikaanse havenstad Oost-Londen. Zambia gaat zijn kopererts via deze spoorverbinding, die ook over Rhode- sisch grondgebied loopt, naar de Zuid- afrikaanse haven transporteren voor verder vervoer naar de buitenlandse markt. Omgekeerd zal Zambia worden voorzien van kunstmest dat via Oost- Londen zal worden ingevoerd. Het re sultaat van de onderhandelingen van de afgelopen drie dagen is gisteren meegedeeld door de algemeen direc teur van de Zuidafrikaanse spoorwe gen, Kobus Loubser. Rhodesië schaft Het lichaam van de Romeinse rechter Tartaglione, die gisteren door een lid van de Rode Brigades werd vermoord, wordt zijn woning uitgedragen. De moordenaars wisten te ontsnappen. rassen openstaan, dat iedereen hetzelfde onderwijs kan volgen en dat ziekenhuizen eveneens iedereen moeten toelaten. migranten af, maar wel werd gesteld, dat er een einde dient te komen aan de onbe perkte komst van immigranten naar Groot-Brittannië. De woordvoerder voor Binnenlandse Zaken, Keith Speed, beves tigde dat een conservatieve regering een maximum zou vaststellen voor de hoeveel heid immigranten die per jaar zou mogen binnenkomen en ook zoüden bezoeken van familieleden van immigranten aan banden worden gelegd. In Groot-Brittannië wonen nu ongeveef twee miljoen, voor het merendeel gekleur de, immigranten. ROME (Reuter/AFP). Leden van de Rode Brigades hebben de Romeinse rech ter Girolamo Tartaglione gisteren in Ro me „geëxecuteerd”. Deze mededeling werd door een onbekende vrouw gistera vond gedaan aan een Romeins avondblad. ke aspecten als uitlevering, rechtshulp, en overdracht van strafvervolging, die ver bonden zijn aan het scheppen van een Gemeenschappelijke judiciaire ruimte binnen de Negen. Over de doodstraf in het kader van de terreurbestrijding werd gis teren volgens minister De Ruiter met geen woord gerept. KINSJASA (Reuter). Een cholera- epidemie heeft in het oosten van Zaïre in Afrika al honderden mensen het leven gekost. De epidemie breidt zich nog steeds en snel uit. Volgens een woordvoerder van de Belgi sche ambassade in de hoofdstad Kinsjasa is de situatie rampzalig en zal bij uitblijven van snelle actie de cholera spoedig het hele land bestrijken. WASHINGTON (UPI/DPA). De Amerikaanse toponderhandelaar bij de ontwapeningsgesprekken met de Sovjet unie, het zogeheten SALT-overleg, Paul Warnke, zal begin november zijn ontslag nemen en terugkeren naar het bedrijfsle ven. tnjfël - Overigens is het volgens berichten aan alle andere fronten in Libanon gisteren rustig gebleven. Intussen zet de Libanese president Sarkis zijn bezoeken aan Arabi sche landen voort, met het doel steun te „vinden voor zijn vredespogingen. Sarkis begon dit weekeinde zijn reis in de Syrische hoofdstad Damascus. Van Da mascus ging de president naar Saoedi- Arabië en gisteren bezocht hij Aboe Dha bi, Qatar en Koeweit. Vandaag zal Sarkis zijn gesprekken met de Syrische president Assad voortzetten. Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Soedan hebben kleine eenhe den geleverd voor de Arabische vredes macht in Libanon, welke vredesmacht voor het belangrijkste deel wordt gevormd door Syriërs. Sarkis zei gisteren, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van ge noemde landen zondag naar Beiroet zullen komen voor een conferentie over de crisis in Libanon. Het bericht dat gisteren in Beiroet circu leerde, dat alle Russische diplomaten uit i de Libanese hoofdstad werden geëvacu- Zambia is voor meer dan negentig percent van zijn deviezeninkomsten aangewezen op de export van koper. Tussen de 100.000 en 140.000 ton koper erts is, op weg naar de wereldmarkt, gestrand als gevolg van de tekortschie tende havenfaciliteiten van Dar-es-Sa laam en de moeilijkheden die het ver voer daar naar toe met zich meebrengt. De met hulp van de Volksrepubliek China aangelegde Tanzam-spoorweg is af en toe het mikpunt van aanslagen, waarbij nog komt dat het rollend mate rieel vaak verouderd of onbruikbaar is. Aanvankelijk zal slechts een trein per dag heen en een terug van de heropen de „zuidelijke route” gebruik maken. Zuid-Afrika zal als vertegenwoordiger optreden van Zambia als er derde par tijen k^ij het transport worden betrok ken, zo zei Kobus Loubser. papier betekent deze bekendmaking, dat de blanke woongebieden nu ook voor andere jr a. i- “t •n si- De leider van de rechtse christenen in Libanon, voormalig president Camille Chamoun, bezoekt het Ashrafieh-district in de hoofdstad Beiroet. Onder andere in dit district speelden zich hevige gevechten tussen de voornamelijke uit Syriërs bestaande Arabische vredesmacht en de rechtse christenen af. Warnke ondervindt de laatste maanden scherpe kritiek van conservatieve leden van het Amerikaanse Congres, die vinden dat hij ten aanzien van de Sovjet-Unie te toegeeflijk is. De onderhandelaar meent, dat door zijn verdwijnen, de onderteke ning van een eventueel SALT-akkoord tussen de VS en de Sovjet-Unie in Was hington, gemakkelijker zal worden. Niet zonder schroom zal ik nu even mijn eigen grootste flater onthullen. Ik beging hem na afloop van de begrafenis van de geliefde surrealistische schilder Melle, op een moment dus (dit te mijner veront schuldiging) dat ik enigszins uit mijn voe gen was geraakt, want de begrafenis van iemand die je hebt leren waarderen, gaat je niet in je kouwe kleren zitten. Ik stond buiten even na te praten met uitgever Gerrit van Oorschot, toen ik in de verte iemand zag aankomen die me bekend voorkwam. Een van de basisfouten is, dat ik een eenmaal omarmd idee niet gemak kelijk loslaat, en ik dacht: „Hé, daar heb je Mieke!”. Eigenlijk ken ik Mieke van Wis sen, vroeger beter bekend als hordenloop ster Mieke Sterk, niet zo erg goed, maar toen zij met mijn collega Hans van Wissen trouwde, was ik op de receptie, en toen ik trouwde waren zij op de receptie, dus we waren al wel op vertrouwelijke wang-zoen-andere-wang-zoen-voet. Ik zwaaide haar gedag, zij kwam op mij af, ik kuste haar op beide wangen, wilde vragen: „Is Hans er niet?”, maar vroeg: „Heb jij Melle goed gekend?”. „Ik heb les van hem gehad”, zei ze. Daar keek ik van op. Niet dat ik Mieke het penseel niet zou toevertrouwen, maar ik had er in de vele interviews met haar nooit iets over gelezen. We praatten nog wat verder, eigenlijk wilde ik aldoor even vragen hoe het met Hans ging, maar God had er die dag goed het oog in en het gesprek bleef tamelijk neutraal. Zelfs vond ik het, gezien de droevige omstandig heden, een beetje al te triviaal om Jhaar zojuist verbeterde hordenrecord ter spra ke te brengen, en zo namen we weer met een kus op beide wangen afscheid. Toen ik even later met mijn auto weg reed, zag ik haar met een jongeman (Hans van Wissen was het niet) over de Kruislaan lopen. Ik stopte en vroeg of ik ze misschien in de stad kon af zetten? Graag! Het ge sprek werd in de auto vervolgd, en in de Linnaeusstraat vroeg ik waar ze afgezet wilde worden. „Kom je in de buurt van café De Appel?” vroeg ze, „je weet wel, waar wij toen met elkaar hebben afgespro- ken”. Toen pas begon het in mijn geheugen te weerlichten, bliksems doorkliefden mijn hersenen, de voorhang scheurde, Mieke was Mary, Mary Schoonheyt, beeldend kunstenares, die saaie openbare gebou wen opfleurde! Ik had haar een keer voor Galerie Avenue geïnterviewd, en het onge twijfeld wel gewild, maar het nooit ge waagd haar op beide wangen te kussen! Ze zal wel gedacht hebben! En welke beschermengel had steeds het puntje van mijn tong afgebeten op de momenten dat ik Hans er sprake had willen brengen? Of de horden? „Dag Mary, tot ziens!” zei ik, toen zij voor De Appel uit de auto stapte. In de praktijk zal echter blijken, dat bepaalde woongebieden, ziekenhuizen en/of scholen ook in de toekomst voor de gekleurde Rhodesiër gesloten blijven, om dat de gekleurde bevolking voor het me rendeel veel te arm is om de prijzen voor woningen in aantrekkelijke wijken te kun nen betalen. Ook voor het volgen van beter onderwijs of voor betere medische verzor- ging zal de gemiddelde gekleurde Rhode siër te weinig geld hebben. „Als er niet meer geld voor de mensen beschikbaar komt, kunnen ze niet weg gaan van de plaats waar ze zich nu bevin den en is er dus in wezen niets veranderd”, aldus een kantoorbediende in Salisbury. „Alleen de sociaal sterken zullen van de maatregel profiteren”, zo meende een zwarte winkelbediende desgevraagd. De maatregelen van het bewind in Salis bury treden niet onmiddellijk in werking. Een paar van de gisteren genomen beslui-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3