Motie Salomons (PvdA) over aangepaste leningen verworpen Uit tussentijds bericht blijkt: op CDA en Van Agt RSV: tot begin juli 47,8 mln verlies 4 Weer censuur Embargo VS in Nicaragua tegen Oeganda Carter niet bereid Ian Smith te zien VS hopen nog steeds op deelname Jordanië Sterke verlaging Lufthansa-tarief Vechtpartij van 150 jongelui Geen bodemprijs chartervlucht Damiate Pers Felle kritiek Van Riel Aml 99 JOVD-bijeenkomst in Leiden Nederland-VS IJmuider Courant Onvoldoende Scb Afpersing Speciale steun Politie grijpt in Weer moord in Italië O Hy c 1 1 OKTOBER 19 7 8 4 BINNEN- EN BUITENLAND WO r a I - Hg I SP IJM komst zal hei woens ge col in Bui lege z< die dc WOENSDAG (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer wil mi nister Van Aardenne van Economische Zaken niet dwingen extra geld uit te trekken om de verkoop van de 3000 woningen van Rijn-Schel de-Verolme aan gemeenten en woningbouw verenigingen mogelijk te maken. I Kamer wil geen extra geld iiiiiiiiiiiiii Dijkman (CDA) deelde mee dat zijn fractie geen behoef- (Van onze redactie binnenland) de dire De nog uit te geven reorganisatiekosten '"3 agenten stenen die door de jongens werden gegooid. llllllll 0,70 145,- De Veiligheidsraad van de Verenigde miljoen gulden, na afschrijvingen van 54,7 miljoen gulden. Vorig jaar was dat bijna twintig miljoen gulden minder. De afschrijvingen beliepen toen 100.000 meer. ROTTERDAM. De resultaten van dit jaar van Rijn-Schelde-Verolme (RSV) staan nog steeds in het teken van de slechte economische situatie en de ingrij pende reorganisatie van het concern. In de eerste 32 weken, tot begin juli, van dit jaar werd een verlies geleden van 47,8 reparatiesector in de eerste 15 weken dit jaar. De landdivisies en de divisie marine leverden een duidelijk positieve bijdrage. Een belangrijk deel van het verlies werd volgens de raad van bestuur in een tussen tijds bericht veroorzaakt door de zeer slechte scheepsbouw- en reparatieresulta- ten, vooral ook door onderbezetting in de Ondanks de belangrijke steun die vol gens het plan van de Beleidscommissie Scheepsbouw beschikbaar is bij het ver werven van nieuwe opdrachten, heeft RSV nog niet voldoende opdrachten geboekt om over geheel 1979 de resterende capaci teit in de divisies scheepsbouw en offshore volledig te bezetten. De opdrachten die RSV in portefeuille heeft, exclusief reparatie-opdrachten, heb ben een totale waarde van ongeveer 6,1 miljard gulden tegen 5,5 miljard gulden eind vorig jaar. MANAGUA (Reuter). Het regime van president Somoza in Nicaragua heeft gis- - ternacht de censuur op radio- en televisie uitzendingen weer ingesteld, nadat hij en kele uren eerder had toegestemd in het informeel opheffen van de censuur. Gisteravond mochten radio- en televisie, en ook de buitenlandse pers, weer onge zien berichten doorgeven. Het oppositie- dagblad „La Prensa” verscheen voor het eerst sinds een maand weer. De radio en televisie in Nicaragua, die in staatsbeheer zijn, hebben kennelijk be richten doorgegeven die Somoza niet wel gevallig zijn. De censuur werd door Somoza enkele weken terug ingesteld tijdens de bloedige gevechten tussen de bevolking en de San- dinistische guerrillastrijders enerzijds, en de Nationale Garde anderzijds. Een motie van het PvdA-kamerlid Salomons, waarin de regering wordt gevraagd aangepaste leningen te verstrek ken en mogelijke tekorten door te hoge exploitatielasten te dekken wanneer daardoor verkoop aan sociale ver huurders rond kan komen, werd verworpen. CDA, WD en de rechtse splinterpartijen stemden tegen. Volgens Salomons dreigt het overleg over de verkoop af te springen wegens onvoldoende financieringsmogelijk- heden. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening weigerde, aldus Salomons, de noodzakelijke aangepaste leningen te verstrekken. Ze wilde van de regering weten wat er sinds vorige week gedaan was om SCHIPHOL (ANP). Staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes van Verkeer en Water staat, heeft besloten voor het komende win terseizoen geen minimum inkoop- en ver koopprijzen vast te stellen voor charter vluchten vanuit Nederland naar de Verenig de Staten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren desgevraagd meegedeeld. WASHINGTON (AP). President Car ter heeft gisteren in Washington een wets voorstel bekrachtigd, dat voorziet in een verplicht en volledig Amerikaans handels- embargo tegen Oeganda. Het embargo is er voornamelijk op ge richt een einde te maken aan de inkoop van Oegandese koffie door Amerikaanse bedrijven. Minister Van Ardenne antwoordde daarop dat er bij de Raad van Bestuur van Rijn-Schelde-Verome op was aan gedrongen „de sociale dimensie niet uit het oog te verlie zen” en „te handelen in de geest van de Kamermotie”. „In deze motie wordt niet alleen de wil uitgesproken de sociale verhuurders voorrang te geven, maar worden ook de financieringen veilig gesteld”, aldus Salomons. de motie-Dijkman/De Beer, een vriendelijk verzoek aan de gemeenten de woningbouwverenigingen voorrang te geven, uit te voeren. ten. Daar is geen enkele reden voor”, zo zei Carter tijdens een persconferentie. Hij herhaalde dat de Verenigde Staten samen met Groot-Brittannië blijven streven naar een conferentie van alle betrokken partij en, die zich moeten buigen over het tot stand brengen van vrije en democratische verkiezingen. „Tot dusverre is Smith niet bereid geweest dit voorstel te aanvaar den”, zo sprak Carter. te had aan de nieuwe motie. Zijn voorstel van vorige week was volgens hem duidelijk genoeg. „Zolang de onderhan- delingen voortduren is een nadere specificatie onge wenst”, aldus Dijkman. De WD stemde tegen het voorstel van Salomons omdat daarmee werd gesuggereerd dat de vorige week aangeno men motie DijkmanZDe Beer alleen met overheidssteun kan worden uitgevoerd. „En wij hebben al laten blijven dat een andere oplossing mogelijk is”, aldus De Beer. Naties heeft gisteren de Verenigde Staten berispt voor het toelaten van premier Smith ondanks een verbod van de Raad van dergelijke bezoeken. Een desbetref fende resolutie werd goedgekeurd met 11 stemmen voor en geen tegen. De Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Canada en West-Duitsland onthielden zich van stem ming. De republikeinse senator Lowell Weic ker, een van de ondersteuners van het wetsvoorstel, zei: „Door dit volledige han- delsembargo op te leggen laat Amerika duidelijk aan de wereld weten dat het niet langer een partner zal zijn in volkeren moord en ook een actieve tegenstander daarvan zal worden”. Op vragen van een aantal conservatieve Britse parlementsleden over het toelaten (Vervolg van pagina 1) De Jordaanse koning Hoessein heeft gis teravond de voor hem „voornaamste te kortkomingen” in de Camp David-akkoor- den gesignaleerd: jn de eerste plaats ont breekt een verplichtende koppeling van het Egyptisch-Israelische akkoord aan alle andere kwesties die joden en Arabieren verdeeld houden en de akkoorden brengen geen licht in de situatie betreffende de westelijke Jordaanoever en Palestijnse zelfbeschikking. De Amerikaanse president Carter zei gisteravond op een persconferentie dat hij nog steeds hoopt dat Jordanië bij de pogin gen kan worden betrokken om vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Bij de vredesonderhandelingen, die morgen beginnen, zal het niet alleen om de Sinaï gaan, maar ook om de westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook, zo zei hij. Deze punten hangen juridisch wel niet met Op een bijeenkomst in Leiden van de liberale jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) zei Van Riel gister avond dat zelfs het voortbestaan van het kabinet-Van Agt de liberalen niet mag motiveren zich over de rand van de af grond te laten duwen. Bestek ’81 moet volgens Van Riel met alle kracht door het kabinet in het parlement worden verde digd. De WD is volgens de oud-senator over geleverd aan de linkervleugel van het CDA. „Het kabinet heeft geen meerder heid in de Tweede Kamer en daarom kan de heer Van Agt niets anders doen dan dansen naar de pijpen van het rode gedeel te van zijn fractie”. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije Tijde van bu sen en oktobe burgen geadvi: AMSTERDAM (ANP). De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zal met ingang van 1 november haar week- eindtarieven voor rechtstreekse retour vluchten van Europese landen naar West- Duitsland met 50 procent verlagen. Z Voor Salomons was dat onvoldoende om van haar motie af te zien. Ze bracht er wel bovengenoemde wijzi ging in, maar dat was niet voldoende om de regerings partijen mee te krijgen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning ge”, ali zich v< laten s Ge vi gave v verslaf door c burger ze wo< strekk De ii vraagt Het dc de ha: signat: nooit: een jo een zc mogel publik de het Inge nauws rond c IJmui voorzi die zie houde beloft meent voorgi ject v: schrij: renov geld” door 1 lijk Is ties te BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 Vee ren d geme vallig dat i Oud l mede word den t de oo van i Brult leidsf als d werk discu naar He' waar advit ambt door regel heid aan t wont stree Or die b voor nog i een zaak ties lever daar gewi blazi ir Leden van de Mobiele Eenheid Rotterdam stellen zich op om de vechtende jongelui te scheiden. Links verwijderende de BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 SCHIEDAM7VLAARDINGEN (ANP). De politiekorpsen van Vlaardingen en Schiedam en de Mobiele Eenheid van Rotterdam zijn gisteravond opgetreden tegen twee grote groepen jongeren uit Schiedam en Vlaardingen. De groepen waren naar aanleiding van een vechtpartij maandagavond tussen twee jongens uit de twee genoemde plaatsen gisteren met elkaar slaags ge raakt. Met stokken en fietskettingen sloe gen de ongeveer 150 jongelui, variërend in leeftijd van 13 tot 20 jaar, op elkaar in. In de Schiedamse woonwijk Zuidhoek werden vernielingen aangericht aan hui zen, auto’s en autobussen. Omstreeks half elf vertrokken'de jongelui met de mededeling dat zij vanavond weer zou den terugkomen. Eén jongen is gisteravond voor ver hoor naar het Schiedamse politiebureau meegenomen. Tijdens de vechtpartij raakten enkele jongens lichtgewond. van een bezoek van Smith tijdens zijn terugreis naar Rhodesië heeft minister van Buitenlandse Zaken Owen geantwoord dat de regering niet bereid is de premier onschendbaarheid te verlenen. In een ver klaring, welke door het ministerie van Buitenlandse Zaken werd uitgegeven, liet Owen weten dat hij „op het ogenblik niet van mening is dat een bezoek van Smith aan Groot-Brittannië èen bijdrage zou le veren aan het bereiken van een vredesre geling in Rhodesië”. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren gezegd dat hij niet van plan is premier Ian Smith van Rhodesië te ontvangen tijdens diens be zoek aan de Verenigde Staten. Deze had de mogelijkheid van een be zoek aan Carter aangesneden tijdens zijn gesprek van maandag met minister van Buitenlandse Zaken Vance. „Ik ben niet van plan Smith te ontmoe- Staatssecretaris Brokx ontraadde de motie. Hij ver wacht dat de lopende onderhandelingen binnen het vorige week door de Tweede Kamer aangegeven kader kunnen worden afgerond. D’66-Nypels bracht naar voren dat zijn fractie wel gevoelig is voor het argument van de staatsse cretaris dat het extra geld dat in de RSV-woningen zou worden gestopt, onttrokken moet worden aan andere woningbouwprojecten. Omdat het hier echter om een uitzonderlijke noodsituatie gaat stemde zijn fractie toch voor de motie-Salomons. als gevolg van de herstructureringsplan nen zullen uit de speciale steun van de overheid worden bestreden. De nog lopen de herstructureringsplannen zullen zeer binnenkort worden afgerond. Mede op grond hiervan kan volgens de raad van bestuur worden verwacht dat de met de overheid overeengekomen versterking van de financiële positie van RSV, met name door een deelneming van de Staat in het aandelenkapitaal voor 80 miljoen gul den a pari, op korte termijn tot stand zal kunnen worden gebracht. De hiervoor noodzakelijke statutenwijziging zal aan de aandeelhouders worden voorgelegd. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. Mr. H. van Riel, oud-voor- zitter van de VVD-Eerste-Kamerfractie, heeft felle kritiek geleverd op het CDA en premier Van Agt. De slechte verkiezingsresultaten van de WD zijn volgens Van Riel te wijten aan de teleurstelling van de kiezers dat de WD zo weinig in het kabinet heeft bereikt. Als de WD-ministers uit de coalitie zouden stap pen zou dat volgens Van Riel wel verkie zingswinst opleveren. „Maar dit partijpoli tieke voordeel kunnen wij ons in het be lang van het land niet veroorloven”. Van Riel hekelde vooral de loyalisten in het CDA en zei te menen dat de WD aan afpersing bloot staat. Premier Van Agt noemde hij een veelhoekige figuur en een opportunist die vele kanten uit kan. Te lang moet dit alles echter niet duren, want dat zou de WD volgens Van Riel in verval van zaken brengen. „We zitten in een club met een leeuw die ons langzaam probeert uit te hollen. Onze laatste confessionele stem wil het CDA terug, daarom moet het prestige van de WD gedeukt worden. Dat is vanaf het begin de opzet geweest van het CDA. De WD moet keer op keer een nederlaag lijden”, aldus Van Riel. De l I er ree kundi daar ber. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 1/ 41,30 55,- f 162,50 215,- iosse nummers buitenland per kwartaal Het nieuwe tarief voor een weekeindre- tour van Amsterdam naar Frankfort zal 197 gulden gaan bedragen, van Amster dam naar Hamburg 199 gulden en naar München 298 gulden. Tarieven voor vluchten in het weekeinde met overstappen, zoals van Amsterdam naar Neurenberg, Stuttgart of Berlijn zal Lufthansa verlagen van 31 tot 50 procent. De enige voorwaarde voor dit goedkope tarief is dat heen- en terugreis op een zaterdag of zondag moet plaatsvinden, de terugreis moet altijd binnen een maand gebeuren. Het is niet mogelijk de vlucht te onderbreken. Voor kinderen tot twee jaar moet men tien procent van het weekeindtarief beta len en voor kinderen tot twaalf jaar 50 procent. elkaar samen, doch in Camp David be- stond er voor de Egyptische president Sa dat en premier Begin van Israel geen twij fel aan dat zij met elkaar hebben te maken, aldus de president. De Egyptische VN-ambassadeur Esmat Abdel Meguid heeft gisteren in de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties nog eens benadrukt dat zijn land een alles omvattende regeling wenst, die terugtrek king van Israel inhoudt uit de sinds 1967 bezette Arabische gebieden, Jeruzalem in cluis. De Amerikaanse president had gisteren een ontmoeting met de Israëlische minis ters Dajan en Weizman, die aan het hoofd staan van de Israëlische onderhandelings- delegatie. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, liet weten dat het over leg „opbouwend” was geweest. Vandaag ontmoet Carter de Egyptische delegatie, die gisteren uit Cairo naar de Verenigde Staten vertrok. NAPELS (AFP). De medische crimi noloog prof. Alfredo Paolella, die de lei ding had van de afdeling criminologie van de gevangenis Poggioreale, is vanochtend j door twee mannen en een vrouw ver- moord. De daders zijn voortvluchtig. De clandestiene beweging „Prima Linea” („Eerste Linie”) heeft in een telefoonge sprek met het blad „II Mattino” de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. „Wij hebben Paolella geliquideerd, deze staatscollaborateur en kweller van politie ke gevangenen,” aldus een lid van deze aan de Rode Brigades verwante beweging in het telefoongesprek. I reerde L- - I ken ir. I van d< onze k voor verkoop RSV-woningen (ADVERTENTIE) Prins Constantijn, zoon van prinses Beatrix en prins Claus, viert vandaag zijn negende verjaardag.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4