RIJK VERLEENT SUBSIDIE VAN ACHT TON BIJ SNEL BEGIN politienieuws g s I j i Man aangehouden wegens overval beledigingen” kort ijmondnicuws Gevaarlijk spel in IJsselstraat Van tafel Vrouwencafé met De Film van Ome Willem in De Nieuwe Slof Fusie Nutsspaarbank gaat niet door WiO Moederbrigades „Voor Allen” klaagt over uitblijven antwoorden B. en W. op brieven Dure horloges gestolen Sportmanifestaties in 1978 en 1979 Vergadering algemeen bestuur slachthuis Fleurop voor..... Vriend redde jongen van verdrinkingsdood 9 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK WOENSDAG OKTOBER 19 7 8 1 1 Umuiden-Plein1945-52 wie de mist is ingegaan. Jt I f Parallelwegen Breestraat worden voetgangersgebied Schetsplan voor Wiikertorenbuurt dreigt misverstand uit te lokken V Op het ministerie vond men dat een goed (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het uiterlijk van de vrouw is donderdagmorgen 12 oktober onderwerp van gesprek in het Vrouwen café in „De Zandkraai1’. Ter inleiding wordt de film „Honderd beledigingen per dag” van Barbara Nétre en Trillby Shaw vertoond. Dit is een dertig minuten durende docu mentaire over waarom en hoe vrouwen zich opmaken of juist niet, met een kriti sche blik op de cosmetica en het gevestig de vrouwenbeeld. De vertoning van de film begint om half tien en er is een kleu- teroppas aanwezig ten behoeve van de moeders met kinderen vanaf twee jaar. een van ien- rde ►ed. *rig ster ■ale mrs- a de loor me- VELSEN. In onze publikatie over de verkeerssituatie op de Van den Vondel- laan in Driehuis in onze krant van giste ren, kwamen onder meer de „moederbri- gades” ter sprake die sinds maar van dit jaar schoolgaande kinderen een veilige oversteek garanderen. De katholieke St. Engelmundusschool heeft echter een eigen moederbrigade, bij de kruising van de Van den Vondellaan met de Hieronymus van Alphenlaan, die al tien jaar bestaat. Hef bestuur stelt voor de organisatie van de manifestatie in 1978 te gunnen aan de krachtsportvereniging DOK. De gebruikers van het sportpark Adri- chem zouden de sportmanifestatie 1979 voorbereiden, maar moeten daar vanaf zien vanwege de renovatie van de atletiek baan. Daarom wordt nu voorgesteld de organisatie van deze manifestatie thans te gunnen aan de korfbalvereniging „Water vliet”. Inmiddels bleek de subsidieregeling van het rijk opnieuw gewijzigd te zijn en leken er voor Beverwijk toch weer betere kan sen in te zitten. Op basis daarvan heeft men toen het oude plan weer voor de dag gehaald en met enige wijzigingen opnieuw bij het ministerie ingediend. Geruime tijd werd er niets vanuit Den Haag vernomen. Wethouder Kaebisch kon dinsdagmiddag evenwel meedelen, dat het ministerie thans in principe een subsidie heeft verleend van vijftig percent in de renovatiekosten die geraamd worden op 1.6 miljoen gulden. Dat betekent dat de gemeente acht ton van het rijk kan van gen. Maar dan blijft de andere helft nog voor rekening van de gemeente. Maximaal tachtig percent daarvan kan men verhalen op de belanghebbenden, in hoofdzaak de winkeliers, via de baatbelasting. Die be hoeven dat bedrag niet ineens op tafel te leggen, want voor de baatbelasting geldt (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Breestraat wordt geheel vernieuwd. De parallelwegen wor den voetgangersgebied en krijgen de daarbij behorende „aankleding”. Het tijd stip waarop met de werkzaamheden wordt begonnen is afhankelijk van het weer, maar er moet in elk geval begonnen worden voor 22 maart 1979. Dat is name lijk de voor waarde die het ministerie van economische zaken heeft verbonden aan het verlenen van een subsidie waarmee de gemeente Beverwijk volgens wethouder F. Kaebisch „voor een dubbeltje op de eerste rang komt te zitten”. Er bestond destijds een groots plan voor modernisering van de Breestraat, dat be rekend was op de toen geldende subsidie regeling van het rijk. Toen het Beverwijk- se plan echter eenmaal bij het ministerie op tafel lag, bleek de subsidieregeling ge wijzigd te zijn en raakte de zaak in het slop. Omdat iedereen ervan overtuigd was, dat er toch iets gebeuren moest met die Breestraat werd er enkele jaren geleden een werkgroep gevormd uit vertegenwoor digers van de Breestraat Promotion Club en het gemeentebestuur. Die werkgroep ontwikkelde een vereenvoudigd plan met uiteraard geringere kosten. Nivon. Het Nivon-Beverwijk organi seert zondagmorgen 15 oktober een fiets tocht. Start om 10.30 uur op de parkeer plaats achter het Stadskantoor. Meerestein. Klaverjasclub Meerestein organiseert woensdagavond 25 oktober een open klaverjasdrive in de Vredevorst- kerk aan de Laan der Nederlanden. Aan vang 20 uur. Degenen die donderdagmorgen verhin derd zijn kunnen woensdagavond hetzelf de programma meemaken in het vrouwen café van Castricum. Op 16 en 19 oktober is er in Heemskerk geen Vrouwencafé, maar daarna is het weer open elke maandag avond vanaf half negen en elke donder dagochtend vanaf half tien in „De Zand kraai". totaal 79.000,-. Die financiële ruimte blijkt er .pp basis van de prioriteitenlijst van de gemeente, wel in te zitten en daarom kan thans aan de gemeenteraad worden voorgesteld met het voorstel tot renovatie van de Breestraat accoord te gaan op basis van deze becijferingen. Het besluit daartoe kan door de raad in de novembervergade- ring worden genomen en dan zou men met de werkzaamheden kunnen beginnen als het weer in de wintertijd een beetje gun stig wil zijn. Voor 22 maart moet er een begin zijn gemaakt anders voldoet men niet aan de door het ministerie aan de subsidieverlening verbonden voorwaar den. waarmee de kans op die subsidie van acht ton verkeken zou zijn. ling zijn en waarvoor de inspraakprocedu re nog loopt en nog een brede maatschap pelijke discussie op gang is. Vast staat wel, dat men veel meer be staande woningen wil handhaven en dat men ook meer nieuwbouw wil plegen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De politie van Velsen heeft een 21-jarige Haarlemmer aangehou den, die ervan verdacht wordt een overval te hebben gepleegd op een kledingboetiek in de Kruisstraat. Bij de overval werd ruim 14.000 gulden buitgemaakt. De politie verdenkt de man tevens van autodiefstal len in Velsen en omgeving. Op verzoek van de Haarlemse politie is in Rotterdam een 45-jarige inwoner van de Maasstad aangehouden, die ervan ver dacht wordt in Haarlem geluids- en film apparatuur te hebben gestolen. Tevens denkt de politie dat de man in oktober met vals geld aankopen heeft gedaan de mte- >lan- wen ord- aan- >u in Vandaag besteld bij uw Fleuropbloemist, I leurop Interflora staal er voor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. Kratten bier. Opnieuw is de super markt Vomar aan de Schouwenaarstraat kratten bier armer geworden. Ditmaal werden uit de omheinde achterplaats ze ven volle kratten bier gestolen. Het is niet de eerste maal dat bij Vomar op deze wijze kratten bier verdwijnen. Valsheid in geschrifte. De Heems kerkse politie heeft een vrouw uit Heems kerk aangehouden die er van wordt ver dacht valsheid in geschrifte te hebben ge pleegd. Zij pleegde steunfraude omdat zij bij de sociale dienst een uitkering kreeg en daarnaast werkte. De steunfraude dateert van het voorjaar 1977 tot heden. De vrouw is gescheiden. rkse heid igen kin- een i de een ten- n 12 een is er ling cur- iste- ezig ■tbe- „De ook i en dale mu- oor- rtij- van »den kin- De :erk i le- „De >rst- ads- ver- als jkse a op aars ees- :nde rezi- aeid ren. de oe- De ko- :en- die ;bo- ren s en l te lere urt- aar n. idee, maar de moeilijkheid voor Beverwijk is dat tal van andere gemeentebesturen zeer concrete en uitgewerkte plannen bij het ministerie hebben ingediend om voor subsidie in aanmerking te komen. In de praktijk blijkt dan, dat die concrete plan nen eerder voor subsidie in aanmerking komen en dat de subsidié-aanvraag van Beverwijk steeds terzijde wordt gelegd. Maar voortzetting van de financiële mede werking van het rijk is voor Beverwijk even hard en misschien nog meer nodig. Toen de politie omstreeks half tien in de IJsselstraat arriveerde, gaf de groep van ongeveer 12 jongens, in leeftijd variërend van 14 tot en met 16 jaar, geen gehoor aan de opdracht van de agenten de betonnen heipaal van de weg te halen. De heipaal was afkomstig van een bouwwerk in de IJsselstraat. Tijdens de woordenwisseling kwam een 29-jarige bromfietser uit Beverwijk aanrijden, die de paal niet zag liggen en er pardoes tegen op botste. De man (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Als we vertellen, dat B. en W. voornemens zijn begin januari concrete schetsplannen bii het ministerie op tafel te leggen voor de sanering en bebouwing van het gebied rond de Wij- kertoren, met name van Torenstraat, Kerkstraat en Jan Alsweg, dan barst waarschijnlijk de verontwaardiging over de hoofden van burgemeester en wethou ders los. „Zie je wel, niets komt er van die in spraak en dat overleg terecht. Ze doen maar”, zullen velen ongetwijfeld uitroe pen. In dit geval ten onrechte, maar dat behoeft wel enige toelichting. Het enige beduchtheid voor die veront waardiging hebben B. en W. het volgende meegedeeld. Voor de bebouwing van het stadscentrum in het kader van de sanering kan de gemeente een subsidie van tachtig percent van het rijk krijgen in de verwer vingskosten vah de grond. Een groot aan tal jaren geleden bestond er een stadsplan, dat inmiddels volkomen achterhaald is. In die tijd werden de kosten geraamd op ruim twee miljoen gulden. Beverwijk kreeg de subsidie toegezegd in het kader van de tachtig percentsregeling en er zijn ook heel wat gronden aangekocht. Men is nu door de subsidie, gebaseerd op die kosten van ruim twee miljoen gulden, heen. In al die tijd zijn de verwervingskosten uiteraard enorm gestegen. De eenmaal verkregen subsidie is echter nimmer ver hoogd. Dat nu heeft het gemeentebestuur in Den Haag laten weten. Met andere woorden er is aan de bel getrokken om een subsidie te verwerven, niet op basis van het oude en achterhaalde plan, maar op basis van de plannen die nog in ontwikke- Jongens legden heipaal op weg (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse politie arresteerde dinsdagavond vijf knapen die in de IJsselstraat een ge vaarlijk spel speelden door een beton nen heipaal midden op de weg te leg gen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse Sport raad vergadert donderdag 12 oktober van ’s avonds acht uur af in „De Nieuwe Slof”. Op de agenda staan onder meer de sport manifestaties 1978 en 1979. over brandveiligheid diverse woningen I Pro Omnibus. Antwoord op 10 juli 1978: uw zaak is I nog in behandeling. „Zonder ook maar een gemeente-instan- tie of afdeling te gaan beschuldigen van laksheid in haar beleid willen wij stellen dat de burgers van Beverwijk tekort wordt gedaan door brieven van deze burgers soms maanden of jaren in behandeling te houden. Het bestuur van „Voor Allen” vindt een goede relatie tussen gemeente bestuur en haar burgers echt belangrijk. Op deze manier blijft er van die relatie weinig over”, aldus het bestuur van de Huurdersbelangenvereniging, die ook een overzicht geeft van brieven over allerlei zaken in de wijken die nog niet zijn beant woord. In het kort: brief 16 oktober 1974 over tuinonderhoud; 24 mei 1978 over verkeerszaken aan de Laan der Nederlan den; brief 23 augustus 1977 aan brandweer Agendapunt is verder de verkiezing van vijf plaatsvervangende leden voor dit be stuur. Ook de tegenwoordige huisvesting van het slachthuis IJmond vormt punt van bespreking in de bestuursvergadering die op 23 oktober om half acht 's avonds be gint. BEVERWIJK. In het Stadskantoor te Beverwijk vergadert op 23 oktober het algemeen bestuur van de Vleeskeurings- dienst/Slachthuis IJmond. In het alge meen en dagelijks bestuur komt binnen kort de voorzittersfunctie vacant. In het dagelijks bestuur treden bovendien vier leden af zonder zich herkiesbaar te stel len. (ADVERTENTIE) ■■I werd licht gewond. De bromfiets raak te total loss. Geschrokken door het ongeluk haal den de jongens de betonnen heipaal van de weg, maar de Beverwijkse agen ten, die inmiddels steun van collega’s uit Heemskerk hadden gekregen, re kenden een stel knapen direct in. Twee ervan hebben inmiddels bekend. De groep is momenteel ingesloten in het bureau aan de Breestraat. De politie neemt dit geval van ver sperren van de openbare weg hoog op. „Dit geintje doet me denken aan het spannen van een draad over de weg, zoals in Alkmaar is gebeurd. Wij mis sen nog een paar jongens van de groep, maar we zijn druk doende de namen op te sporen”, aldus hoofdinspecteur Schoen. Om uit deze impasse te geraken hebben de betrokken wethouders en ambtelijke medewerkers de hoofden bij elkaar gesto ken en de conclusie is geweest, dat er zeker begin januari hoe dan ook een Beverwijks plan bij de minister op tafel moet liggen, wil de subsidié-aanvraag resultaat heb ben. Zo lang in Den Haag niet anders kan worden gesproken dan over het oude, ach terhaalde stadsplan met de daarbij beho rende kostenberekening, heeft Beverwijk geen been om op te staan en zullen andere gemeenten weer vóór gaan, omdat de sub- sidiepot van het rijk ook maar- zeer be perkt is. Maandagmiddag is de genoemde werk groep weer bijeen geweest en dinsdag heeft deze aan het college in overweging gegeven om vóór januari interne een glo baal schets- en bebouwingsplan te ontwik kelen met een grove exploitatie-opzet om met meer succes met het ministerie te kunnen praten over een voortzetting van de subsidie in de verwervingskosten. Dat is dus nog geen bestemmingsplan, want daarvoor moet eerst de inspraakprocedu re worden afgerond. De problematiek waar Beverwijk nu mee zit subsidie vragen op een plan dat er nog niet is zal worden besproken met de raadscommissies en het buurtcomité. „Rond de Wijkertoren” zal worden uitge nodigd voor een informatieve bespreking. Men hoopt begrip te wekken voor de nu geopperde „tussenoplossing" van een schetsmatig plan, voldoende omlijnd om voor de rijkssubsidie in aanmerking te komen. Daarover zal ook contact worden opgenomen met de provinciale coördina tiecommissie. Wat B. en W. nadrukkelijk willen vermijden is het misverstand, dat dit schetsplan de inspraak en het overleg zou doorbreken. wijk be- uit- Eu- d. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De voorgenomen fusie tussen de Nutsspaarbank West Nederland en de Spaarbank voor de Stad Amsterdam gaat niet door. Het onderzoek waarmee men in november 1977 is begonnen heeft volgens een mededeling van de Stad Am sterdam duidelijk gemaakt dat, onafhan kelijk van de uitgangspunten, een inte graal samenwerkingsverband tussen bei de banken niet te vérwezenlijken is. Beide banken zijn lid van de Nederlandse Spaar- bankbond. De Nutsspaarbank behoort tot de vijf grootste bondsspaarbanken en de Spaarbank voor Amsterdam is de groot ste. Vooral onder het oudere personeel bij de Nutsspaarbank was de afgelopen maanden al enige zorg ontstaan over de gevolgen die een fusie mogelijk voor hen zou kunnen hebben. ■Bil Doet 'n mens goed: een bloemengroet Vandaag besteld bij uw Fleuropbloemist, morgen waar ook ter wereld bezorgd. BEVERWIJK. Ed win Rutten, de voormali- ge jazzzanger die tegen woordig furore maakt als acteur in kinderpro gramma ’s, komt zater dag met zijn aan de tele visieserie Ontleende pro gramma „de Film van Ome Willem" naar De Nieuwe Slof. Er worden twee voorstellingen ge geven, en wel om 13.30 en 15.30 uur. Toegangs kaartjes d f3 zijn in voorverkoop verkrijg baar bij reisbureau Lis- sone-Lindeman in Bever wijk, reisbureau Orion in Heemskerk, de firma Nico Mijnen in Wijk aan Zee en zaterdag tussen 10 en 12 uur bij De Nieu we Slof aan de Kerk straat in Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Door het snelle ingrij pen van een vriend is een in Velsen-noord woonachtig Spaans jongetje van de ver drinkingsdood gered. De knaap was met zijn vriend gaan zwemmen in het Sport- fondsenbad. Tijdens het zwemmen was de Spanjaard onwel geworden en naar de bodem van het bad gezonken. Zijn vriend zag het gebeuren en haalde het lichaam van de Spanjaard naar boven. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders heeft de Huudersbelangenvereniging „Voor Allen” zich beklaagd over het feit dat verzoeken of problemen die de vereni ging schriftelijk aan het gemeentebestuur heeft voorgelegd nauwelijks aandacht krijgen. „Voor Allen” is diep teleurgesteld over deze houding van B. en W. meestal een termijn van dertig jaren, hoe wel meri het betreffende bedrag ook in eens mag „afkopen”. Door de gemeente moet dan nog die andere twintig percent van de helft wor den betaald en dat is een bedrag van 167.000,-, maar ook dat bedrag kan na tuurlijk over een langere termijn worden uitgesmeerd. Als de parallelwegen tot voetgangersgebied worden gemaakt wil de gemeente tegelijkertijd ook de midden- baan van de Breestraat opknappen. Dat valt onder gewoon onderhoud en is dus niet subsidiabel. De kosten van vernieuwing van de riole ring worden geraamd op ƒ287.000,- en de den- itra- n de 1, le- n en drij- alle ing. elin- erne ivest hief, Belangrijker dan deze cijfers zijn eigen lijk de jaarlijkse lasten waar de gemeente voor komt te staan en dan blijkt dat die voor de modernisering van de Breestraat kunnen worden berekend op 19.000,- per jaar; voor de riolering op jaarlijks 32.000,- en voor het onderhoud op 28.000,-. Telt men nu die bedragen bij elkaar op dan zijn de jaarlijkse lasten in (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de afgelopen weken zijn uit de winkel van een juwelier in de Kloosterstraat twee gouden horloges ge stolen. De horloges, met briljanten inge legd, vertegenwoordigen een waarde van 3500,-. De juwelier deed dinsdag bij de politie aangifte van de vermissing. Dansavond. De werkgroep donderdagavond van buurthuis Wijk aan Duin haalt donderdagavond a.s. The Mu- ziek-Makers naar de grote zaal van het buurthuis. De toegang is vrij. De dansa- vond begint om 20 uur. De Breestraat wordt nu snel „aangekleed" extra onderhoudskosten op 402.000,-. Maar voor dat onderhoud, dat eigenlijk een beetje is opgeschort door de renovatic- plannen, staat er al een post op de begro ting van de dienst openbare werken van 152.000,-. Blijft over dus een bedrag van ƒ250.000,-.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9