SCHIPHOL OVERWEEGT SCHOOLREISJES OM VREES WEG TE NEMEN Ziekenhuisraad: Air Tanzania koopt opnieuw Fokker F 28 politienieuws B Ontmoetingsdag oud-katholiek gevonden voorwerpen tarievenstysteem liggelden anders bejaardenwerk Expositie „De Familie in de Nieuwe Slof Ponypotrally levert 4000 gulden op „IJmuiden” Aantrekkelijk concert COV f Algemeen bestuur Velser Gemeenschap vergadert 99 Nooit gevlogen Vijfde baan J Het traditionele bokbier is er weer. H Bier waarmee wij ons S op meer dan 300 jaar w gebaseerde vak manschap bewijzen. U kunt het kopen bij Uw leverancier of ervan genieten in Uw stamcafé als men daar Grolsch tapt. 12 13 r 19 7 8 DONDERDAG 1 2 OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) r W SCHIPHOL. De NV Luchtha ven Schiphol wil de strijd aanbie den met de vliegangst. Er wordt gestudeerd op de mogelijkheid om schoolkinderen met de lucht vaart vertrouwd te maken, opdat ze later zonder vrees in een vlieg tuig zullen stappen. Uit een onder zoek is gebleken dat 25% van de luchtreizigers erg tegen de vlucht opziet. De mensen van Schiphol geloven dat dit vooral aan onbe kendheid met het vliegen te wijten is. V akmanschap is meesterschap Vliegangst kwelt kwart passagiers I I 1 4 Paalsjouwers. De Beverwijkse politie heeft woensdag twee knapen van 17 en 15 jaar aangehouden die dinsdagavond wa ren betrokken bij de zaak in de IJssel- straat waar een betonnen paal op de weg werd gelegd. Eerder al had men vijf ver in het geheel geen emoties bij het betreden van een vliegmachine. Een opmerkelijk steem voor de ziekenhuizen er van wordt uitgegaan dat een korte verpleegduur ook minder personeel betekent. De NZR meent dat de tarieven herzien moeten worden en vindt dat de bestaande liggelden een verkorting van de verpleeg duur in de weg staan. Als het gewenst is dat mensen korter in het ziekenhuis ver blijven moet er volgens de NZR rekening mee worden gehouden dat zij in de kortere periode meer zorg nodig hebben dan men sen die nakuren. De behoefte aan perso neel zou dan dus toenemen naarmate de verpleegduur wordt ingekrompen. dachten aangehouden. Allen komen uit Beverwijk. Inbraak. Bij Lekkerland op het indu strieterrein is ingebroken. De buit bestaat uit een lasapparaat, een boormachine en nog wat los gereedschap. Fietser gewond. Op de Alkmaarse- weg kwam woensdagmiddag een 13-jarig meisje uit IJmuiden te vallen. Zij raakte met het stuur verward in het stuur van haar medescholiere die naast haar fietste. Het meisje raakte bij de val licht gewond. AMSTERDAM. De Tanzaniaan- se luchtvaartmaatschappij Air Tan zania heeft bij Fokker een order ge plaatst voor een derde Fokker F 27. Met de order is een bedrag gemoeid van circa 12 miljoen gulden. Fokker heeft dit dinsdag bekend gemaakt. Air Tanzania beschikt reeds over twee toestellen van het type F 27, die vliegen op binnenlandse lijnen. Het toestel biedt plaats aan 44 passagiers. Eind volgend jaar wordt het nu be stelde toestel afgeleverd. Het aantal verkochte Fokker F 27 toestellen is nu in totaal gekomen op 679, verdeeld over 150 maatschappij en in zestig landen. Hierin zijn ook de 205 toestellen begrepen die door Fair child in de Verenigde Staten in licen- sie zijn vervaardigd. gegeven is voorts dat van de Nederlandse bevolking 57% nog nooit van zijn leven in de lucht is geweest. De mensen die wel vlogen, deden dat in verreweg de meeste gevallen om op hun vakantiebestemming te komen. Een ander saillant gegeven is, dat de luchtreizigers er in meerderheid geen geld voor over hebben om bij te dragen in de bestrijding van het vliegtuiglawaai. Op de vraag of men voor een vermindering van het lawaai een prijsverhoging van tien percent over zou hebben, antwoordden de meesten „neen". Belangrijkste doel van het onderzoek was, te peilen hoe men denkt over de luchthaven. Een soortgelijk onderzoek was vorig jaar al verricht. De uitkomsten weken deze keer niet bijster veel af van de vorige. In het algemeen beoordeelde men de sfeer op Schiphol als plezierig en de entourage als overzichtelijk. En dat terwijl veel reizigers niet eens op de hoogte bleken te zijn van het bestaan van enkele facilitei ten op de luchthaven, zoals douches, rust kamers en conferentieruimten. Ook de kapsalon, de gebedsruimte en het ontmoe tingspunt zijn bij veel mensen onbekend. Deze tentoonstelling laat via het oog van de kunstenaar zien, dat de familie niet langer dat bolwerk van veiligheid en gezel ligheid is, dat het in de 17de eeuw in werkelijkheid waarschijnlijk ook al niet was. Onbarmhartig wordt de eenzaam heid, de valse gezelligheid, de armoe en de leegte van het moderne familieleven ge toond. Maar kritiek is niet de enige taak van de kunstenaar en het klassieke familieportret BEVERWIJK. In de expositieruimte van De Nieuwe Slof zijn tot en met 31 oktober werken te zien die alle het thema „de familie” hebben. De tentoonstelling is door de Nederlandse Kunststichting sa mengesteld en is in samenwerking met de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk in de Nieuwe Slof terecht gekomen. De spullen kunnen iedere dinsdag- en vrijdagmiddag tussen half vijf en half zes worden afgehaald bij het hoofdbureau van politie. Inlichtingen zijn dagelijks ver krijgbaar bij het bureau. De tentoonstelling geeft aldus niet alleen inzicht in de verschillende opvattingen die in onze tijd leven over „de familie” maar ook een overzicht van wat er heden ten dage in Nederland gebeurt op het brede terrein van de figuratieve kunst. Het feit dat een kwart van alle luchtreizi gers kampt met vliegangst, blijkt uit een onderzoek waarvan Schiphols president- directeur J. W. Wegstapel gisteren de re sultaten bekend maakte. Ruim de helft van de ondervraagden antwoordde vlie gen prettig te vinden. De overigen hebben Naast een groep willekeurige Nederlan ders en een groep vertrekkende passa giers, hebben de onderzoekers ook een aantal „beleidsbeïnvloedende” mensen on dervraagd. Het ging daarbij om politici, ambtenaren, actievoerders, bestuurders en journalisten. Opmerkelijk in de ant woorden van deze groep is, dat steeds minder mensen voorstander zijn van de aanleg van een Tweede Nationale Lucht haven. Uitbreiding van Schiphol met een tweede stationsgebouw en een vijfde lan dingsbaan blijkt op minder verzet te stui ten dan vorig jaar. Zonder meer afwijzend tegenover een tweede luchthaven staat 35 percent (was 30). Slechts twintig percent van de beleids- beïnvloeders meent dat die TNL er snel moet komen (was 25). Een groep van 43% vindt dat Schiphol eerst maar eens moet uitbreiden en dat eventueel een TNL kan worden aangelegd wanneer dan de capaci teit tekort schiet (was 31). (Van onze stadsredactie) HAARLEM/UTRÏ CUT. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft in een brief aan de Tweede Kamercommissie voor Volksgezondheid verklaard het onjuist te vinden dat bij het huidige tarievensy- is niet helemaal verdwenen. Tekeningen als half vergane foto’s nemen ons mee terug naar een vaag gelukkig verleden, waarin we ons eigen familieleven van toen kunnen terug vinden. De meest uiteenlo pende technieken zijn gebruikt: klassieke olieverfschilderijen, maar ook assembla ges met neonlicht, verder tekeningen, zeef drukken, etsen, skulptuur, akwarellen, gouache^, litho’s. Deze technieken zijn toe gepast in zeer verschillende stijlen, die echter een figuratief uitgangspunt gemeen hebben. IJMUIDEN. Voor de parochianen bo ven 65 jaar Van de beide Oud-katholieke parochies van de H. Engelmundus en H. Adelbertus te IJmuiden wordt zondag de jaarlijkse ontmoetingsdag gehouden in de Nederlands Hervormde kerk aan de Ka naalstraat waarbij de pastoors A. J. Glaze- maker en D. N. de Rijk in een korte kerk dienst zullen voorgaan. Deze dienst begint om 14.30 uur. Na afloop bestaat voor de gasten van het bejaardenwerk de gelegen heid zich naar het gebouw De Rank aan de Wilhelminakade te begeven voor een gezel lig samenzijn. VELSEN. Op woensdag 18 oktober vergadert in het Cultureel Centrum het algemeen bestuur van de Velser Gemeen schap. In deze vergadering zal worden gespro ken met de stuurgroep jeugd- en jongeren beleid. Op de agenda staan voorts de ver slagen van de werkgroepen, het 25-jarig bestaan van de muziekschool en de Velser Gemeenschap en de vergadertijden van het algemeen bestuur. De vergadering be gint om vijf uur. VELSEN. In de periode van 29 sep tember tot 6 oktober zijn bij de Velsense politie de volgende voorwerpen als gevon den, aangegeven: Blauw linnen schooletui met inh., sleutelhanger J met 1 autosleutel, mapje met 3 sleutels, bruine portemonn. met inh., geel vogeltje (soort kanarie) zilv. sierspeld, gebreid beige hoedje, pop met gebreide kleding,hoge bruine heren schoen (L), voordeursleutel, bril met meta len montuur, oranje etui met inh. zwarte portemonn. met inh., 2 toegangskaarten Christelijk mannenkoor „IJmuiden”, hals bandje met penning, zeildoeken tasje met leer afgezet, witte plastic tas inh. blauwe pantalon, wit truitje en tijdschrift, 3 sleu tels aan Christoffelpenning. Een „educatief programma’ van Schip hol zou daarin verandering kunnen bren gen. In Groot-Brittanië heeft men daar positieve ervaringen mee, aldus een woordvoerder van de luchthaven. Daar worden kinderen tijdens schoolreisjes ver trouwd gemaakt met de paspoortencon trole en de instap-procedure, waarna ze in het kader van de aardrijkskundeles een rondvlucht boven de omgeving van de Londense luchthaven Heathrow maken. Het Britse ministerie van onderwijs werkt aan het project mee. Iets dergelijks (met of zonder rond vlucht, dat is nog niet bekend) wil Schiphol in Nederland gaan doen. Functionarissen van de luchthaven bestuderen de moge lijkheden daartoe in overleg met de Konin klijke Nederlandse Luchtvaartmaatschap pij (KLM). Vooralsnog lijken de kosten die aan de plannen zijn verbonden een flink probleem. Bovendien is het de vraag of de omwonenden van de luchthaven blij zullen zijn met educatieve rondvluchten. (Van onze autosportmedewerker) HAARLEM. De 15e Ponypotrally, ge organiseerd door de ASV „Kennemer- land”, ten behoeve van het gehandicapte kind, is wederom een succes geworden. Alhoewel er minder deelnemers waren dan vorig jaar, zorgden 186 equipes er toch voor dat de voorzitter van de ASVK de heer Lutterman, 4000,- kon overhan digen aan het hoofd van Ds. Blauwschool, dhr. Panneman. Het bedrag, dat via inschrijfgeld voor de rally en via loten bijeenkwam, wil de Ds. Blauwschool gaan gebruiken voor het aan schaffen van videoapparatuur. De over handiging van de baten gebeurde ’s avonds in de LTS St. Petrus, waar ook de prijsuitreiking plaats vond en aan de hand van dia’s de rit werd uitgelegd hoé men had moeten rijden door Haarlem, Santpoort en IJmuiden. Gingen niet alle deelnemers met prijzen naar huis, toch konden allen het genoegen meenemen van de rit en het dankwoord van de kinderen van de Ds. Blauwschool, dat door de heer Panneman werd uitgesproken: De uitslag: A-klasse. 1. Bouff/Cleeren, 2. Tukkers/v. d. Plas, 3. Maas/Geldrop; B.-klasse. 1. Kloet- /Kloet, 2. de Gier/de Gier, 3. v. d. Schoot- /Oudenaller; C-klasse. 1. v. d. Wiel/v.d. Berg, 2. Mulder/Baars, 3. Ausma/Ausma; d-Klasse. 1. Brantjes/Oosterhof, 2. Corneg- ge/Cornegge, 3. Goudsmit/Wijnands, 4. Duijn/Duijn, 5. Gelijnse/Gelijnse. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. „Zalig die treuren, want zij zullen vertroost worden”. Met deze woorden uit de Bergrede begint „Ein Deutsches Requiem” van J. Brahms, welk veeleisend werk de hoofdschotel vormt van het najaarsconcert, dat de Christelij ke Oratoriumvereniging „IJmuiden” vrij dag 27 oktober verzorgt in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat. Onder leiding van dirigent Willem Wie- sehahn voert het koor tevens de Cantate 57 „Selig ist der Mann” van J.S. Bach uit, met solistische medewerking van dé sopraan Nelly van der Spek en de bas-bariton Her man Schey. De begeleiding wordt ver zorgd door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, terwijl Simon C. Jansen de orgelpartij voor zijn rekening neemt. Kaarten voor het concert dat om 20 uur begint, zijn telefonisch te bestellen via de nummers 02550-17568 en 15086. ’t is Grolsch Bokbier :ir.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13