AMSTERDAM PER EIGEN VERVOER IS HET BINNENZWEMMEN VAN EEN FUIK maar wel 7 Is druk, Stadhuis Buschauffeurs gezellig” Verkeerscirculatieplan begin november in raad r p *g Steeds meer doorgaande routes geblokkeerd r r Riolering Zandvlakte r *1 15 AMSTERDAM 19 7 8 12 OKTOBER DONDERDAG V J s n onder redactie van Theo van der Kaaij - AMSTERDAM. De ruim der tigduizend niet-Amsterdammers, die dagelijks voor hun werk per auto naar het centrum van de hoofdstad komen, worden met de dag nerveuzer. Amsterdam per ei gen vervoer bezoeken is te verge lijken met het binnenzwemmen van een fuik. Wie zich eenmaal binnen de stadspoorten bevindt zal vergeefs een veilige parkeer haven zoeken en wie besluit de stad maar weer te verlaten ziet zich veroordeeld tot rusteloos bumper aan bumper rijden tot de mazen van het net zich verwijden bij de snelwegen richting rest van Nederland. !4 B’ R sn n. bij en ten ran De auto kan bijna geen kant meer op Vooruitlopend op het in fasen van vijf jaar uit te voeren verkeerscirculatieplan (VCP) voor de stad is de gemeente begon nen met het aanleggen van de zogenaamde binnenring rond de grachtengordel, ook wel worgring genoemd of reddingsboei. Het mogen werken aan deze vrije dubbele trambaan, eveneens vrije baan voor fiet sers, maar belemmering voor doorgaand autoverkeer, heeft het gemeentebestuur tot in de hoogste gerechtelijke instantie moeten bevechten. De aanleg van deze binnenring is op de meeste plaatsen in volle gang. Voor het autoverkeer in het oostelijk stadsdeel betekent dit stagnatie in de di recte omgeving van de Molukkenstraat, Borneostraat en Zeeburgerdijk. Via de Mauritskade slingert de vrije trambaan zich de Sarphatistraat in, nu al een toon beeld van hoe de binnenring er straks in zijn geheel uit komt te zien: trams op een verhoogde middenberm (a la Rokin, Dam rak), autoverkeer aan weerszijden over één rijbaan en aparte met verf bebakende fietspaden. De trams zullen straks in hoge frequentie over de binnenring suizen, snel vanwege de voorrang op kruisingen en volgeladen met passagiers de via de halte Weesperplein vanuit de Bijlmermeer met de metro worden aangevoerd. Amsterdam timmert op dit ongenblik op meer plaatsen aan de weg dan ooit is voorgekomen. Uitwerking van verkeers plannen, onderhoud aan wegen en aanleg van rioleringen hebben ertoe geleid, dat de stad op cruciale knooppunten is open gebroken. Het autoverkeer kan bijna geen kant meer op. De stad binnenkomen is nog te doen voor de in files geharde fo rens, toerist of zakenmens. Eenmaal bin nen de bebouwde kom draait de automo tor hoofdzakelijk stationair en staat de versnellingspook in vrij, terwijl de be stuurder in smart wacht op de volgende groene golf. Voorstanders van een auto vrije hoofdstad wrijven zich in de knuis ten bij de gedachte dat de totale omloop snelheid van het verkeer op deze manier snel tot nul te reduceren is. de kandidaten, die wel het normale rijbe wijs moeten hebben, dit noodzakelijke document bemachtigen. De kandidaten moeten in Amsterdam wonen of in de omgeving, in de leeftijd zijn tussen de 21 en de 35 jaar en tenminste twee jaar vervolgonderwijs gehad hebben. Het Gemeentevervoerbedrijf zegt zich te richten op mensen in grote organisa ties, die overwegen van werkgever te veranderen, maar die er nog niet aan gedacht hebben ook van beroep te veran deren. Het GVB heeft op dit ogenblik 1274 buschauffeurs in dienst. Bij tram en metro zijn geen problemen. De 778 tram- en 105 metrobestuurders zijn toe reikend voor het rollend materiaal. Een buschauffeur van 21 jaar met een techni sche opleiding en zonder vrouw of kinde ren verdient in het eerste jaar bij het GVB 1670 gulden netto. Een gehuwde buschauffeur van 32 jaar die net begint, gaat met 2000 gulden schoon naar huis.^ Het is slalomrijden door de Marnixstraat, want ook het Frederik Hendrikplantsoen en een stuk van de Nassaukade zijn her schapen in een kolossale zandvlakte voor de vernieuwing van de tramsporen. De situatie zal hier nog vijf maanden zo blij ven. De tram rijdt het overige verkeer op meer plaatsen in de stad danig in de wie len. Sinds kort biedt ook het kruispunt Van Woustraat/Ceintuurbaan geen sou laas meer voor het verkeer dat de stad in of uit wil. De rechte hoek die de tramrails hier maken is versleten en wordt vervan gen, waardoor de wegen bijna over de volle breedte zijn opgebroken. Ook een andere onmisbare schakel in de route van het doorgaand verkeer wordt binnenkort omgeploegd. Het kruispunt Stadionweg/ Beethovenstraat krijgt de tramrails die nodig zijn voor de verbinding naar het voorlopig eindstation van de Schiphollijn aan de Minervalaan. Langer dan tot 20 december kan deze stremming niet duren, omdat op die dag de trein officieel gaat rijden. Publieke Werken en het Gemeente vervoerbedrijf krijgen het niet gemakke lijk met de aanleg van rails op het kruis punt. Voorlichter G. van der Voort van de afdeling Wegen spreekt van „een vreselijk ingewikkelde toestand” vanwege de moei lijke hoek die de tram moet maken. voert via Marnixstraat naar Haarlemmer Poort. Fietser en automobilist hebben dat inmiddels tot hun schade ondervonden. De stroom auto’s die dit plein te verwerken heeft is echter nog groter geworden. Een belangrijke sluiproute voor auto’s via de Amstel onder de Utrechtsebrug door rich ting Ouderkerk is vervallen. De bouw van een nieuwe brug over de Amstel teneinde de Ringweg door te kunnen trekken naar De aansluitingen voor het autoverkeer op de Ringweg-Zuid bij het Europaplein zijn deze week definitief gereed gekomen. De VVD heeft inmiddels verklaard be zwaar te hebben tegen behandeling van het VCP zoals dat nu ter tafel ligt na de wijziging door het college, van de aanpak van de parkeerproblematiek. Het CDA heeft nog geen instemming betuigd, maar PvdA, D’66 en CPN gaan akkoord met de behandeling in november, door de gemeenteraad. van een fijnmazig net van veilige en comfortabele fietsroutes en tenslotte het verminderen van de verkeersoverlast in woongebieden. Buiten genoemde forse en langdurige opbrekingen in het kader van onderhoud of VCP ziet de argeloze weggebruiker in de hoofdstad zijn route op veel meer pun ten versperd. Binnen de grachtengordel werkt de gemeente sinds twee jaar bij stukjes en beetjes rioleringsbuizen de grond in. Hiermee komt een einde aan de situatie dat de bewoners van de huizen hun afvalwater zonder meer de gracht in spoelen. Voor het verkeer blijft het voorlo pig nog een lijdensweg die nog extra ver zwaard wordt door bruggen die buiten gebruik zijn. Op ettelijke plekken zijn deze hoognodig aan vernieuwing toe. En in normale omstandigheden wordt er al zoveel gegraven in de Amsterdamse straten, voorlichter Van der Voort: „Elke dag zijn er in de stad zo’n 500 opbrekingen voor bijvoorbeeld het herstellen van ge broken kabels. Een kabel kan breken door verzakkingen in de stoepen waarop auto’s parkeren. Na reparatie komen er meestal de Utrechtseweg betekent een versperring gedurende twee jaar. W Het Van Die paaltjes kosten 200 gulden per stuk, maar het steeds weer repareren van de stoepen zou uiteindelijk evenveel kosten. Er zullen steeds meer Amsterdammertjes komen, want het blijkt bittere noodzaak.” Een willekeurige Amsterdamse straat moet twintig jaar meekunnen. Hij kan er ook eerder de brui aan geven, zoals het Singel onlangs. Tussen Torensteeg en Lijnbaanssteeg bezweek de wallekant on langs door de druk van het dagelijks langs- denderende verkeer. De kademuur don derde in het water en een stuk straat stortte finaal in. Herstelwerk gaat tot het komend voorjaar duren, maar de gemeen te maakt handig gebruik van de mogelijk heid tevens de riolering aan te leggen. Aan de logische coördinatie van het gra ven in de Amsterdamse bodem schort het nogal eens. De gemeente is de eerste die dat toegeeft. Het college van B. en W. werkt aan verbetering van de coördinatie. Het is een moeizaam proces, omdat er zoveel verschillende diensten zijn, die alle maal iets anders in de bodem te zoeken hebben. Er zijn nog geen voortekenen dat de dagelijkse stroom van tienduizenden au to’s de stad in aan het afnemen is. Parke ren aan de rand van de stad en verder met vouwfiets of openbaar vervoer (een voor stel uit het VCP) is er nog niet bij. Mis schien dat daarvoor eerst de benzine op de bon of alle automotoren en masse verhit moeten raken in een opstopping waar geen einde aan komt. Voor de politie lijkt het regelen van het verkeer in de hoofdstad dweilen met de kraan open. In de praktijk blijkt het vrij houden van de kruisingen van essentieel belang voor de doorstroming te zijn. Kun nen we spreken van een verkeerschaos in de hoofdstad? Een deskundige van de verkeerspolitie: „Wat heet chaos? Er was al bijna geen sprake van vlotlopend ver keer.” Maar zover is het nog niet. Het werk op few '4 Het Waterlooplein is gedegenereerd tot een winderige zandvlakte, maar de zin van deze kaalslag zal een ieder voorlopig nog ontgaan. De gang van zaken rond het nieuwe stadhuis, dat op die plek volgens de papieren plannen staat ingetekend, is in raadselen gehuld. Circuleerden er eind september nog geruchten als zou den de onderhandelingen tussen rijk en gemeente over de financiering zijn stuk gelopen, de afdeling voorlichting van de gemeente beweert dat er echt geen pro blemen zijn. De gemeente zou juist voort durend in gesprek met het rijk zijn en er wordt zelfs over en weer gerekend. Welis waar heeft de komst van een nieuwe In de ogen van de gemiddelde taxi chauffeur kan het gemeentebestuur van Amsterdam geen goed doen. Het woord wanbeleid ligt hem voor in de mond, als het gaat om de verkeer splannen in de hoofdstad. Het ver schijnsel van vrije trambanen bekijkt het taxiwezen met minder haatdra gende ogen dan de particuliere auto mobilist, want als hij op die manier langs een file kan stuiven is dat mooi meegenomen. Dat dit heeft geleid tot een nieuw soort ongevallen in de hoofdstad is misschien minder be kend. De voetganger rekent niet op aanstormende taxi’s op de tramba nen. Dat blijkt uit de zware remspo ren op diverse plekken in de stad. Eenmaal terug in de file blijft de taxichauffeur laconiek. Hij kan wel met enige grootspraak verkondigen dat al zijn college’s een schep in de kofferbak hebben liggen voor het ne men van hindernissen als opgebroken straten, gelaten ondergaat hij de da gelijkse gruwel van het stoppen en optrekken. Gevraagd aan de chauf feur van wagen 911: zouden de meeste schauffeurs nu niet vreselijk balen hebben van het rijden door Amster dam? Antwoord: „Dat zijn er echt niet zoveel hoor. Misschien wat oude ren die toch niet zo lang meer op de wagen zitten, ’t Is druk, maar wel gezellig. Kom eens in Rotterdam of in Utrecht, daar is het oók druk. Het maakt zo weinig uit”. ■ü- Rechts: Dit is het Damrak, maar zo ziet straks de hele binnenring eruit: vrij baan voor de tram, de fiets de ruimte en de auto wordt nog slechts geduld. de Weteringschans is bijna voltooid, alleen de belangrijke schakel op het Weteringcir cuit ontbreekt nog. Het Leidseplein be vindt zich in de fase van afbouw. De bin nenring in het westelijk stadsgedeelte regering en een nieuw stadsbestuur wat vertraging gegeven, maar de uitgang spunten van het akkoord over de bouw blijven onveranderd. Toch hebben de vijf politieke partijen die in het college van B en W zitten in brieven aan de Eerste en Tweede Kamer laten weten dat zij ongerust zijn. Zeer ongerust. De bouw van het nieuwe stad huis en het muziektheater komen ernstig in gevaar door het huidige regeringsbe leid. Bovendien dreigen er nog veel meer noodzakelijke voorzieningen in de stad tengevolge van dit beleid niet door te kunnen gaan. Het bedrag dat het nieuwe stadhuis gaat kosten staat trouwens weer' op losse schroeven. De aanvankelijke twee miljoen gulden werd al snel drie miljoen, maar dat bedrag kan ook wel vergeten worden. Het is te weinig. ir Links: kruispunt Woustraat/Cein tuurbaan is volle dig ontmanteld door de noodzake lijke vernieuwing van de tramrails. stad economisch noodzakelijk is. Later is de beleidsnota gewijzigd op het punt van eventuele parkeergarages in de binnen stad. Dergelijke garages voor langpar- keerders worden door B. en W. te allen tijde afgewezen. Oplossingen van het parkeervraagstuk moeten worden ge zocht in regulering en „park and ride”- voorzieningen aan de rand van de stad. Andere hoofdpunten uit het beleid zijn het uitbreiden en verbeteren van het ste delijk en regionaal openbaar vervoer (binnenring van trams en verlenging naar de buitenwijken), het ontwikkelen derscheidt hoofdnetten voor openbaar vervoer, autoverkeer, parkeren, (brom-) fietsverkeer en voetgangersverkeer. De functie van het stedelijk wegennet wordt vastgelegd terwijl er ook verkeersluwe gebieden kunnen worden bepaald. Een van de hoofdpunten uit het beleid is het onder controle krijgen van het gebruik van het parkeer-areaal in de binnenstad en de oude stadsdelen. Het langparkeren moet worden beperkt en kortparkeerders moeten beter aan hun trekken komen. Uitdrukkelijk wordt ge steld dat het bezoekersverkeer voor de Rust er een vloek op de functie van buschauffeur in Amsterdam? Het Ge meentevervoerbedrijf durft dit niet hardop te zeggen, maar de jongste wer vingscampagne maakt veel duidelijk. Al jaren heeft het GVB te kampen met tientallen vacatures voor chauffeurs op de stadsbussen. Onlangs werd het trieste record geboekt van 150 open plaatsen. Het GVB besloot tot een grootscheepse wervingsactie, omdat vrijwel niemand solliciteert op de gebruikelijke manier. In advertenties ter grootte van een pagi na richt het GVB zich tot mannelijke en vrouwelijke gegadigden in Amsterdam en omgeving onder het motto „voor in de bus zit je beter”. De voorwaarden zijn riant te noemen. De potentiële chauffeu- se of chauffeur hoeft niet eens in het bezit te zijn van het groot-rijbewijs. Gro- ^tendeels op kosten van het GVB kunnen ri- Links: De stad houderskade is on derdeel van wat de buitenring ge noemd wordt. De auto krijgt hier vrij baan, maar af slaan richting bin nenstad wordt niet gemakkelijk gemaakt. ■fr Rechts: Stilte voor de storm op het Frederik Hen drikplantsoen. Het autoverkeer heeft tijdelijk an dere wegen opge snord. •wT”.» AMSTERDAM. Begin november zal de Amsterdamse gemeenteraad de „be leidsnota verkeerscirculatieplan” in be handeling nemen. De beleidsnota is een vervolg op het „voorontwerp VCP” dat het gemeentebestuur in 1976 publiceer de. Dit plan heeft uitvoerig ter discussie gestaan. De nieuwe beleidsnota is geënt op de jongste ontwikkelingen van het verkeer en stelt een uitvoering van het plan voor in verschillende fasen. Het totale plan is flexibel genoeg om deel- plannen te maken, inspraak te houden en ^beslissingen uit te voeren. Het VCP on- Pp-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15