Na uitspraak Raad van State jaar minder slecht 1 32 pagina's Resultaten Estel dit Palestijnen ingezet in Beiroet De Deel eerlijk in eiken 1/ handgemaakte l boerenmeubefen a 1 l'ÜJ INCH BRRTOS Paard verdringt auto het woord is aan... DOLLAR vandaag: OPNIEUW GEDAALD Brandweer het weer PAUL VAN EWIJK EN ZONEN Dierenbeschermers willen verbod zeehondenjacht Benzine weggevloeid uit voorraadtank agenda pagina ól Geen genade 3.25 En verder 14 W»** BWB Vrij zonnig Grote sortering bontmantels, nertshoeden, nertscravattes, nertscolliers, voshoeden, be verhoeden en VICO BOTERSTAVEN „Renovatie” banketbakkerij j.p. hanenberg lange Nieuwstraat 439 Umuiden. DONDERDAG 12 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 291 tl (ij i f - Umuiden O - tel. 14640 BONT AUTO ELEKTRICITEIT DIESEL INSPUITAPPARATUUR METZELAAR gBÜ TECHNIEK B,V. Fernand Lambrecht: Heerlijke onverwerkte MARSEPEIN 250 gram 3.75 Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11, 13 21 19 23 22 .27,29 15 17 13 25 Ontdek hoe lekker onze OVENVERSE ROOMBOTER- AMANDELSTAVEN lijn Als weekendaanbieding van 3.80 voor Grootste speciaalzaak in uw omgeving I T Voshoed vanaf 395.- lamsvachtmantels Kunst Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport Amsterdam.... Uitwijzer Modejournaal Eigenhandig.. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft vanmorgen het beroep verworpen van de in Den Haag wonende Marokkaan A. M. Sahara en deed daarmee tevens een uitspraak over de zaak van de illegaal in ons land verblijvende „Kerkmarokkanen”. De kans dat de 182 Kerkmarokkanen in Nederland mogen blijven lijkt door deze uitspraak een stuk kleiner geworden. De regering heeft het laatste woord in deze slepende zaak. Vrijdag en zaterdag als reklame onze ovenverse 100% amandelen-100% roomboter van 4,- voor3,25 Onze roomborstplaatjes smelten op de tong en zijn bereid met veel slagroom Bakkerij Klooster Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden, tel. 15189 til* een specialiteit van uw echte bakker Canopusplein 5 - Zeewijk - telef. 12006 IJmuider Courant l, 7y (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) k O Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI BONTWAAR BORG lltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllll i HAARLEM 023-319005 Arnold Hoogers, lid van het solidariteits- comité Haarlemmermeer nam vanmorgen met verbijstering kennis van de uitspraak van de Raad van State: „Het is ontzettend, ik ben er kapot van. Ik had niet verwacht dat dit zou gebeuren. Tenslotte hebben veel Nederlanders zich achter de Marok kanen geschaard. Die jongens zijn al 37a jaar een keiharde strijd aan het voeren. Dit kunnen we niet nemen. De bezetting van De Duif in Amsterdam moet door gaan. Die jongens mogen het land niet uit”, aldus een ontdane Hoogers. Een woordvoerder van het solidariteits- comité in Haarlem wilde nog geen reactie geven omdat naar zijn mening eerst onder ling overleg moest worden gepleegd. „Deze gewelddadige massale vernieti ging druist in tegen de groeiende bewust wording van milieu- en dierenbescher mers, dat dergelijke ingrepen onjuist en ongepast zijn, aldus de FDON in een brief aan de ambassadeur. (Zie verder pagina 3) Dl iLCHH De lekkage is ontdekt door het optreden van stankoverlast. Een van de drie voor- raadtanks (capaciteit 10.000 liter) waarvan werd vermoed dat hij lekte, is leegge pompt en volgestort met zand. Woensdag zijn in de Kalverstraat door de afdeling Hinderwet van de gemeente in samenwerking met Openbare Werken en met assistentie van de brandweer Velsen de eerste grondboringen gedaan die de lekkage bevestigden. Vandaag worden de boringen voortgezet om de omvang te me ten. Naar zeggen van de Velsense brand weercommandant J. R. de Jong is er voor lopig geen reden tot grote ongerustheid. Benzine wordt geabsorbeerd door zand en blijft boven het grondwater. Het onder zoek nu moet aantonen hoeveel zand met benzine is doordrenkt en of het noodzake lijk is dit zand, dat deels onder de bestra ting en deels onder de betonnen vloer van de garage ligt, te verwijderen. Voor de omwonenden bestaat voorals nog geen gevaar, aldus de heer De Jong. Oude Groenmarkt 10 Haarlem 025-324675 Intellectuelen aller landen, ver spreid u. Er dreigt een harde botsing tussen het CDA en het kabinet. Het CDA hield gisteren in de Tweede Kamer onverkort vast aan de wijzigingen die het voor de bezuinigingsoperatie Bestek ’81 heeft voorgesteld DEN HAAG. De Federatie Dierenbe- scherming-organisaties Nederland vraagt de Britse ambassadeur in Nederland er bij zijn regering op aan te dringen de jacht op zeehonden ten noorden van Schotland niet door te laten gaan. IJMÜIDEN. Bij een garage aan de Kalverstraat in IJmuiden is door lekkage in een van de voor raad tanken benzine in de grond gestroomd. De omvang van de lekkage is nog niet bekend. Door middel van grondboringen wordt gepoogd dat vast te stellen. Het college van B. en W. voelt er bitter weinig voor de gemeente deel te laten nemen in de Regionale Brandweer Ken- nemerland. In juni besloot de gemeen teraad toe te treden, maar stelde wel enkele voorwaarden. Die voorwaarden bleken tijdens de eerste vergadering van de regionale organisatie niet be spreekbaar. Reden voor B. en W. om de hele materie nog eens te bestuderen. Goed nieuws voor de bewoners van Beverwijks eerste saneringsbuurt rond de Munnikenweg: maart volgend jaar kan er worden gebouwd Zie de plaatselijke pagina’s In de nacht en ochtend hier en daar mist en minimumtemperaturen rond 7 gra den. Overdag vrij zonnig met maximum temperaturen ongeveer 20 graden. 5» -W' ft De ongeveer 1000 Palestijnen bevinden zich aan de rand van de „groene lijn” die Beiroet verdeelt in een christelijk en mos- limgedeelte. De wapenstilstand in Beiroet, die afgelo pen zaterdag werd overeengekomen, werd incidenteel geschonden door zowel Syri sche als christelijke sluipschutters. Zij hielden toegangswegen naar de christelij ke sector in de stad onder vuur. Het wankelende bestand zal zondag aan staande in Beiroet onderwerp van gesprek zijn tussen Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Republiek, Qatar, Koeweit en Syrië. Deze landen leveren een bijdrage aan de overwegend uit Syriërs bestaande vredesmacht. De Libanese president Sar kis heeft deze bijeenkomst de afgelopen dagen georganiseerd. Hij is op het ogen blik in Syrië voor overleg met president Assad over het vestigen van een duurzame vrede. Solbach merkte op dat korte perioden van verbetering en van stagnatie elkaar afwisselen. De ontwikkeling van de impor ten van staalprodukten vervulden hem met grote zorg. Het importaandeel voor walserij-eindprodukten op de Westduitse markt is in juli gestegen tot ruim 40 pro cent. Solbach noemde dit alarmerend. Het gaat daarbij om invoer uit andere EEG- landen. Door deze onderlinge concurrentie kwamen de prijzen op de gemeenschappe lijke markt sterker onder druk te staan. In het derde kwartaal van dit jaar steeg de ruwstaalproduktie in de Westeuropese landen met ongeveer 5 procent. Bij Hoesch en met name bij Hoogovens in IJmuiden lag dit percentage nog iets hoger. De automobielindustrie blijft nog steeds een belangrijke pijler voor de vraag naar staal. Voor het hele jaar 1978 rekent de Westduitse autoindustrie met een produk- tiestijging van 2 tot 3 procent. De verkopen van nieuwe auto’s zullen in ieder geval minstens op het niveau van vorig jaar komen. In de bouw hebben de tendensen tot verbetering zich voortgezet. Maar deze positieve ontwikkeling zit nu al in de or derportefeuilles verwerkt, zodat de vraag naar staal hierdoor nu niet bijzonder posi tief wordt beïnvloed. De orders voor de machinebouw stagneerden in de eerste helft van het jaar. In de staalbouw is de orderpositie de laatste maanden iets ver beterd. Staatssecretaris mevrouw Haars van Justitie moet nu beslissen of de groep Marokkanen inderdaad wordt uitgewezen. Een woordvoerder van Justitie verklaarde BEIROET (AP). Leden van het gere gelde Palestijnse leger en linkse moslims hebben gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet sleutelposities overgenomen van Syrische leden van de Arabische vredes macht. Zij staan echter onder commando van Syrische militairen. De Raad van State als hoogste beroeps college heeft gesproken: de heer Sahara wordt de woestijn in gestuurd, de neder laag van deze Marokkaan betekent tege lijk dat de 182 „kerk-Marokkanen” nu volledig afhankelijk zijn geworden van de genade van staatssecretaris Haars en men weet dat in haar juridische belijdenis het woord genade niet voorkomt. Dus: geen uitzonderingsbehandeling voor de Marok kanen die in de Amsterdamse kerk „De Duif” zijn gaan hongeren. Met klem is van vele zijden aangedron gen op genade. Dit in de eerste plaats uit vrees dat de betrokken illegale gastarbei ders bij thuiskomst in hun vaderland flink in de tang zullen worden genomen, volgens de zeden des lands, of liever, de zeden van koning Hassan - die allerminst onze zeden zijn. De merkwaardige vicieuze cirkel waarin de Marokkanen zijn geraakt ziet er als volgt uit: zij zijn op illegale wijze in Neder land gaan werken omdat er in Marokko geen menswaardig bestaan voor hen op te bouwen was. Dat was koning Hassan niet onwelgevallig. Zij verdienden immers har de Nederlandse valuta en brachten, zeker bij eventuele vakanties, een groot deel daarvan thuis. Daarom hebben Marokka nen die van hier uit hun vakantie thuis gaan doorbrengen, nooit last. Maar als zij uitgestoten worden en berooid in Marokko terugkomen, bovendien nog beladen met alles wat zij hebben gezegd aan het adres van de Marokkaanse overheid en met hun „opstandigheid tegen gezag”, wordt jjun situatie zeer penibel. Zij krijgen het moei lijk, omdat zij uitgeroepen hebben dat zij het moeilijk zouden krijgen - en omdat zij niets van waarde meebrengen. Wat de Nederlandse overheid nu nog kan doen, is tenminste langs diplomatieke kanalen proberen de genade die Haars miste van de Marokkaanse autoriteiten los te praten. Misschien zijn die autoriteiten bezorgd voor hun prestige in het E.E.G.- gebied. Dat is dan wel geen genade, maar het effect zou het zelfde zijn. Zelfs als dat enigszins zou lukken, bete kent dat toch dat de 182 Marokkanen sociaal in de onderste Marokkaanse gele deren terechtkomen. Minimumlijders - en dat is nog heel wat anders en slechters dan wat er bij ons onder wordt verstaan. Natuurlijk blijft het juridische argu ment overeind, dat de Marokkanen in het kader van de geldende wet in Nederland precies datgene krijgen wat andere illega len al vóór hen gekregen hebben, en dat er geen mogelijkheid is om uitzonderingen te maken ook al hebben deze 182 aan de weg der publiciteit getimmerd. Wat echter blijft schrijnen is de voortgezette straffe loosheid van de uitbuiters die deze mensen hebben geëxploiteerd en toen puntje bij paaltje kwam, als vodden hebben laten vallen. Want een enkel geschreven woord van hun illegale werkgevers had hen kun nen redden. Ook daar was geen genade te vinden en dat is nog heel wat erger dan de genade loosheid van een rechtlijnige juriste. DORTMUND. „Ondanks enkele optimistische berichten van de laatste dagen, moet de algemene conjuncturele ontwikkeling in West-Duitsland nog steeds zeer voorzichtig beoordeeld worden. De verwachtingen voor onze onderneming blijven voor de naaste toekomst getemperd. Dit jaar zullen de resultaten van Estel echter minder slecht zijn dan in 1977”. Dit heeft dr. H. Solbach, voorzitter van de raad van bestuur van Hoesch Werke AG vanmorgen gezegd tijdens een persconferentie in Dortmund. Hoesch maakt deel uit van het staalconcern Estel, waartoe ook Hoogovens behoort. gegeven zou zijn, dat Marokkanen die on langs in België betrokken waren bij een hongerstaking, in Marokko in moeilijkhe den zouden zijn geraakt. Volgens de Raad van State zal de Nederlandse groep Kerk marokkanen met zeer harde bewijzen moeten komen om aan te tonen dat die moeilijkheden slechts het gevolg waren van de hongerstaking. De Raad van State verwijst daarbij naar een verklaring van de Nederlandse ambas sadeur in Rabat, die deze zaken onlangs op verzoek van Justitie heeft onderzocht. Het onderzoek heeft volgens de Raad van Sta te uitgewezen dat de betrokken Marokka nen geen enkele moeilijkheid hebben on dervonden. In een eerste reactie zeggen de Neder landse actievoerders in de Amsterdamse kerk De Duif bij hun eis te blijven dat de 182 Marokkanen een verblijfsvergunning moeten krijgen. „De zaak is in feite terug gespeeld naar het ministerie van Justitie. Staatssecretaris Haars is niet gebonden aan de uitspraak van de Raad van State. Ze kan zelf beslissen over het lot van deze Marokkanen”. PPR-fractieleidster Ria Beckers zei de strekking van de uitspraak van de Raad van State te hebben verwacht. Maar dit betekent voor de PPR niet dat staatssecre taris Haars tot uitzetting van de Marokka nen moet overgaan. Een positief besluit van mevrouw Haars zou het prestige van het kabinet goed doen aldus Ria Beckers. AMSTERDAM. Op de Amster damse wisselmarkt is de dollar van daag bij rustige handel nog wat verder in koers gedaald. Na gisteren op 2,0235-50 te zijn gesloten werd van daag geopend op 2,02 rond waarna tijdelijk 2,0180 werd gedaan. Om streeks half elf werd weer gehandeld op f 2,02. WAGENWEG 146 bij het WESTERHOUTPARK Haarlem - Tel 023-3165^9 g£# ff» meiers ros uit dien hoo fde legen een goed koper tarief heeft mogen stallen, lijkt onwaarschijnlijk. Telefoon 02650-16479 de uitspraak van de Raad van State of een beslissing over de Kerkmarokkanen kan worden verwacht. Mevrouw Haars heeft de vaste Kamer commissie voor Justitie destijds laten we ten eerst overleg met de commissie te zullen plegen na een uitspraak van de Raad van State, alvorens een beslissing te nemen. Dit overleg zal op korte termijn plaatsvinden. De Raad van State merkt in de uitspraak op dat de Kerkmarokkanen opnieuw een verzoek tot verblijfsvergunning kunnen indienen. Dit zou moeten geschieden op grond van nieuwe feiten, volgens welke de Kerkmarokkanen in eigen land het risico lopen te worden vervolgd. Overigens geeft de Raad van State de betrokken Marokkanen bij een dergelijke poging weinig kans. Het enige relevante Een pand in de President Kruger- straat in oud IJmuiden, dat aanvankelijk was voorbestemd om te worden ge renoveerd, is woensdag, nadat het door de verhuisde bewoners was verlaten, door personeel van de gemeentelijke dienst Woningstichting onbewoonbaar gemaakt. Met het vernielen van ramen en een deel van het interieur wil men voorkomen dat krakers (tijdelijk) bezit nemen van de woning Volgende week komt een rapport uit met de resultaten van een onderzoek naar de mogelijkheid van samenvoe ging van de regio's Zuid-Kennemerland en IJmond wat betreft de regionalisering van het ambulancevervoer. In dat geval komt er in dat gebied ook maar een centrale post in plaats van twee. De beslissing moet op korte termijn geno men worden, de nieuwe, regionale op zet van het ambulancevervoer wordt 1 juli 1979 van kracht De glans van het goud gaat het steeds meer winnen van de „kelderende" dollarwaarde. Moet de Amerikaanse munt elke dag terrein prijsgeven, de waarde van het edelmetaal stijgt navenant. vanmorgen dat voorlopig geen reactie op Meestal zijn er meer paardekrachten geconcentreerd op de vierkante Haarlemse Parklaan. Of de berijder zijn I Kleinere kans ÜOOOOOOIOODOOOOnilMM^^ i Marokkanen

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1