Oude boerderij in Eis woud Zollman laat Schumann ideaal vertolken Kamerorkest wil Port OAmsterdam concertbezoek na vijven stimuleren Uiteenlopende visies op het landschap i I Vermeulen Vermeulen Filmprijs voor i Erik van Zuylen ‘Amsterdam Marriott ■IIS k g Bi s 38* i eV Dirk Breed, Aleid Slingerland, Piet Bruins en Nenad Karpov bezien Noord-Holland Een hele kreeft voor f 43,- zal u niet afschrikken. Toneelgroep Sater met stuk over „beroepsverbod” in Nederland NPO onder dirigent met persoonlijkheid :R ?au ER Uiterste essentie 21 KUNST 19 7 8 DONDERDAG 12 OKTOBER I I Voor bont een vertrouwd adres .9420)/ Zie aanbieding elders in deze krant l SB Als u een van de gelukkigen bent die van onze speciale aanbieding KORTE BRUINE YEMEN JASJES gebruik maakt. Door gunstige inkoop kost dit klassieke bontjas je slechts f 1190 (norm, f 1575,—). Ook voor dit jasje geldt de schriftelijke garantie van de Stichting Bontwaarborg. Alleen deze week bij Verhoor, het toneelstuk dat deze groep, die politiek theater maakt, heeft samengesteld over het in Nederland niet wettelijk geregel de beroepsverbod. Het is een to- neelproduktie geworden die in eenvoud van opzet met veel zeg- gingskracht wordt gespeeld. Jaap van Donselaar en John Leddy roepen een directe dramatische spanning op in een fictieve sollici tatieprocedure. Wat Sater ermee wil aangeven is dat er in ons land weliswaar geen wettelijk geregel de „Berufsverbote” bestaat, zoals wel in Duitsland, doch dat er on der vlaggen als „vertrouwelijk” en „objectiviteit” veel onfris ge- manipuleer kan schuilgaan. HAARLEM. Toneelgroep Sa- ter gaf woensdagavond in de To neelschuur de première van Het door de technologische ontwikkelingen binnen het bedrijf en waarvoor een stabie le kracht dient te worden geselecteerd. Het sollicitatiegesprek mondt al gauw uit in een zeer persoonlijk vraaggesprek en ont aardt tenslotte in een fel verhoor. Bont hoeft niet zwaar te zijn Stadhouderskade 21, Amsterdam, tel. 020-83 5151 Telex 15087. f 4 Li r-' ■P VA 1 ten aan overtuigingskracht u. ür Jaap van Donselaar en John Leddy in Het Verhoor van Toneelgroep Sater. <ing 072 KO VAN LEEUWEN 16 win- 04 (ADVERTENTIE) verse kreeft? Zij zullen worden gedirigeerd door jon ge buitenlandse gastdirigenten. Het eerste „concert na werktijd” zal onder leiding staan van de Engelsman John Lubbock. Uitgevoerd worden werken van Handel, Telemann, Marcello en Stamitz. Op 3 no vember volgt het tweede concert met als dirigent de Oostenrijker David Shallon met werken van Bach, Vivaldi, Stravinsky en Bellini. Tijdens het laatste concert op 29 november, zal de uit Zwitserland afkom stige Christof Escher het orkest leiden. Op het programma staan werken van Haydn, Grieg, en Mozart. Tijdens alle concerten zullen leden van het Nederlands Kameror kest als solist optreden. Slaagt het experiment dan zullen er, aldus het NKO, meer van dergelijke con certen worden gegeven. Waardoor jé kunt zeggen: die „heeft” het.En zo ligt het 6ij Ronald Zollman. ippij te In Het Verhoor gaat het om een interne promotie. Een produktie-arbeider wordt Met schriftelijke garantie van de Stichting Bontwaarborg Grote Houtstraat 1 en 2 Haarlem telefoon 023-326650 grondig doorgelicht of hij geschikt is om op een uiterst verantwoordelijke post te worden geplaatst. Een post die is ontstaan (Foto Kors van Bennekom) voortreffelijk. Jaap van Donselaar als de onzekere bedrijfspsycholoog bij wie de twijfel over zijn zending innerlijk aanwe zig is en John Leddy als een vierkant karakter, stug en zich bewust van de na tuurlijke „vijandschap” van zijn ondervra ger. Het toneelbeeld is sober en zakelijk, een bureautafel en een zitje, spullen van goede kwaliteit, die precies de noodzakelij ke sfeer van kille onpersoonlijkheid oproe pen. Vanavond is Het Verhoor nog eens in De Toneelschuur. De Springhavertrofee, een door Rien Goené ontworpen beeldje dat een geknak te zonnebloem voorstelt, werd Van Zuylen overhandigd omdat zijn overigens ook reeds op de televisie vertoonde film De elektriseermachine van Wimshurst als dui delijke winnaar te voorschijn gekomen was uit de publieksenquête. De publieksopkomst is overigens maar matig gebleken: circa 1000 bezoekers voor circa 85 films. Maar het enthousiasme is groot geweest en vooral de in groten getale opgekomen filmers zelf zijn het er over eens dat er in 1979 opnieuw een week van de korte Nederlandse film gehouden moet worden. En die zal dan in samenwerking met cultureel centrum ’t Hoogt worden georganiseerd. (Van onze kunstredactie) UTRECHT. De laatste avond van de week van de korte Nederlandse film had gisteravond veel weg van een Utrechts onderonsje toen in het Utrechtse Spring- havertheater van Jos Stelling aan de fil mer Erik van Zuylen de Springhavertro fee werd uitgereikt. Hetgeen gebeurde in gezelschap van talrijke prominenten uit de vaderlandse filmwereld, onder wie Sylvia Kristel. ït? ’an breed mogelijk geïnformeerd. De groep heeft zijn licht opgestoken bij tal van per sonen en instanties en er pakken lectuur op nagelezen. In deze produktie is Sater ook beslist niet ongenuanceerd of kreterig te werk gegaan. Nuchter en sober komt de boodschap over. Dat zij minder overtuigt dan waarschijnlijk werd beoogd, ligt aan de keuze van wat men op het toneel wilde laten zien. Het Verhoor werd geregisseerd door Pe ter de Baan zelf en het al genoemde resul taat is de (artistiek) positieve uitkomst daarvan. Van Donselaar en Leddy acteren o.a. »erk- gaat i van Zollman wist met het NPO zowel de ernstige en hartstochtelijke grondstem ming als het eigen karakter van de onder delen indringend weer te geven, zodat de verschillende aspecten als melancholie en uitgelatenheid in een ideale verhouding aan het woord kwamen. JOHAN VAN KEMPEN an- het SINDS 1852 iring. SINDS 18 54 ca. ogd De arbeider op zijn beurt klapt uit de school tegen een journalist en de werkwij ze van de bedrijfspsychologie die hem moet uitmelken wordt in De Waarheid- kolommen breed uitgemeten. De grote overtuigingskracht bij Het Ver hoor ontbreekt naar mijn mening juist omdat het beroepsverbod bij ons wettelijk niet kan. Juist omdat alles zo in het geniep moet gebeuren. De uitslag van een politiek antecedentenonderzoek kan bij ons niet bekend gemaakt worden om de simpele reden dat het hele onderzoek het daglicht al niet kan velen. Daar ligt de handicap van Sater in opgesloten. Meer dan een suggestieve werking kan Het Verhoor daarom niet hebben. Toch is het mij niet duidelijk waarom er een fictief verhaaltje moest worden ver zonnen. Wij hebben immers de Rotterdam se politie-inspecteur Bouke Kalma en moest hij niet kapituleren voor zijn politie ke overtuiging? Juist, dat moest hij. Zijn ondergeschikten zo heet dat bij de poli tie wilden niet meer met hem werken en dat maakte hem ongeschikt voor zijn func tie. Zo selecteert zich dat bij ons „op na tuurlijke wijze”. Sater heeft zich zoals gewoonlijk zo Tussen de buffetten en oude tafels bij Heerkens Thijssen hangt voor de tweede keer het aquarelleerwerk van Nenad Kar pov uit Amsterdam. Karpov is er op uit zijn onderwerpen in een romantische goed te zetten die rijk aan effecten is. Zijn palet is heel donder van kleur, alles wordt opge offerd aan een wat melancholische stem ming. Het effectbejag komt regelmatig tot uitdrukking in tomeloos voortstuwende wolken, een fikse sneeuwjacht of een dra matisch zonlicht op een oude kerk. Karpov ontkomt hiermee aan een eigentijdse visie, integendeel, hij brengt zijn onderwerpen terug in een haast 19e eeuws beeld dat losstaat van de werkelijkheid. Een verge lijking met Anton Pieck dringt zich hier onmiskenbaar op. Veruit de meest interessante kunstenaar van dit kwartet van exposities is Dirk fonie uit het betreffende oeuvre op het programma te zetten. En in Schumanns geval is dat, de hier ook inderdaad ten tonele gevoerde, „Vierde”. Een symfonie als in één adem gecomponeerd, door de bindende muzikale gedachte (het „cyclisch principe”) in de vorm van een in alle vier, in elkaar overlopende delen steeds weer opduikend kernthema. Doordat het stuk door deze structuur als voorloper kan gel den van het symfonisch gedicht, dekt de benaming „symfonische fantasie” die Schumann er aanvankelijk aan heeft gege- ve, de inhoud misschien ook wel beter. AMSTERDAM (ANP). Het Neder lands Kamerorkest begint op 20 oktober met een serie van drie zogenaamde „con certen na werktijd”. Het betreft een expe rimenteel initiatief dat, aldus het orkest, voor Nederland nieuw is. De bedoeling is Breed. Van alle vier is hij degene met een heel eigen sfeer in zijn werk dat te zien is op de bovenzaal van de SBK. Op het eerste gezicht doet het werk van Breed (hoofdza kelijk olieverven op een fors formaat) na ïef aan, iets dat in de hand wordt gewerkt door het lineaire karakter dat bij Breed steeds het „skelet” van zijn werk vormt. Bij nadere bestudering merk je echter hoe geraffineerd zijn landschappen in elkaar zijn gezet. Breed zoekt naar de uiterste essentie van het lijnenspel zoals hij dat in de architectuur van het polderland vindt. Die essentie wordt steeds centraal gezet en vervolgens in details nauwkeurig uitge werkt. Al doende ontstaat een merkwaar dige spanning tussen de uitgewerkte kern- zaken en het kader waarbinnen dit lijnen spel zich bevindt. Breed kan met dit werk nog gerekend worden tot het expressionisme waarin een lichte mate van symboliek een onmisken bare rol speelt. Ook een late echo van de Bergense School klinkt in het werk van Dirk Breed na. Het streven naar verhelde ring van vorm en conceptie contrasteert met de donkere, soms zelfs sombere kleu ren die het zoeken naar de idee achter de vorm plotseling in een heel eigen daglicht zet. Eenvoudige vormen in aardewerk laat Gerlach Baas in het keldertje van de SBK zien. Kommen, schotels en bakjes moeten het in de eerste plaats van de kleur hebben die vrijwel altijd gedekt is. Als gebruiks goed kan dit werk waarschijnlijk goed functioneren. (De expositie bij de SBK loopt tot en met 31 oktober en is op dinsdag tot en met vrijdag van 13-17 uur geopend, op zater dag van 11-17 uur en bovendien op donder dagavond van 19-21 uur. Karpov is tot 5 november te bezichtighen bij Heerkens Thijssen, op dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op maandag van 14-17 uur. Piet Bruins blijft tot en met 27 okto ber in het gebouw der planologen dat op werkdagen van 9-17 uur is geopend. De tentoonstelling van Aleid Sligerland in de kantine van het Provinciehuis duurt tot en met de vrijdag en is eveneens tijdens de kantooruren toegankelijk). CEES STRAUS Deze nieuwe Sater-produktie is op basis van improvisaties geschreven door Peter de Baan. Een werkwijze die Sater meestal volgt en die ook in eerdere gevallen succes vol uitpakte. Artistiek gezien is Het Ver hoor een geslaagde voorstelling. De tekst is boeiend en houdt de aandacht van de toeschouwer ruim voldoende onder span ning. Maar wat ontbreekt is de werkelijke overtuigingskracht. Het verhaal op zich ligt net wat te veel gezocht. De (getrouwde) arbeider die in Rotterdam woont en werkt heeft in Groningen stiekum een vriendin die hij om de week een weekend opzoekt. Een jonge vrouw met sociale academie, zonder werk, maar druk met andere socia le en politieke activiteiten. Om de politieke betrouwbaarheid van de arbeider te screenen is ook de BVD ingeschakeld en dan komen dit soort, zaken aan het licht. ADVERTENTIE) ür Een van de schilderijen die Dirk Breed thans exposeert bij de Stichting Beeldende Kunst Kennemerland in Haarlem. fors schilderij van een molen aan het wa ter getuigt daarvan. De soberheid die hij anders in het uitbeelden van de polders bij de aquarellen bijna dwangmatig tracht weer te geven, moet plotseling in de olie verven een dramatisch accent krijgen. Het werk van Aleid Slingerland is regel matig en in grote hoeveelheden in onze omgeving te zien. Ik vraag me af in hoever re er zelfs sprake is van een overproduktie. Haar expositie in het Provinciehuis is be paald niet de sterkste van de laatste tijd. Veel aquarellen laten een slordige aanzet zien die technisch niet altijd even be kwaam worden uitgewerkt. Ze vindt haar onderwerpen in het landschap in de nabije omgeving van Haarlem maar onthoudt daaraan toch zijn huiste karakteristieken. Het blijft bij een zeer vrijblijvende impres sie, bekoorlijk op het eerste gezicht, maar1 na verloop van tijd toch behoorliljk verve lend bij gebrek aan voldoende diepgang. In Marriott’s specialiteiten restaurant Port O’ Amsterdam is het de komende maanden Kreeftenfeest. U hebt keus uit diverse bereidings- wijzes. Thermidor of Newburg (gekraakt). Of als voorgerecht, a la Russe (halve kreeft f 24,-). Voor een hele kreeft (vers uit eigen homarium) betaalt u zegge en schrijve 43 gulden. En daarvoor mag u dan nog vrijelijk putten uit Marriott’s befaamde Bread and Salad Bar. Dat is zeldzaam goedkoop. Als u dus ooit het genot van vers klaargemaakte kreeft hebt willen ervaren, dan is dit de gelegenheid. Tussen haakjes: voor het geval u niet van kreeft houdt, is er ons Scottish Beef. Verrukkelijk mals vlees dat nog naar echt „gras” smaakt. Want het is afkomstig van koeien die nog in de vrije natuur rond grazen. En dat proefje. Openingstijden elke avond van 6 tot 11 uur. (tijdig reserveren aanbevo len). (ADVERTENTIE) Wie is er bang voor HAARLEM. Het toeval wil dat er momenteel te Haarlem vier exposities lo pen waarop het landschap het voornaam ste onderwerp is. In alle vier gevallen,gaat het zelfs om het Noordhollandse land schap dat door Noordhollandse kunste naars wordt uitgebeeld: Dirk Breed bij de Stichting Beeldende Kunst (Gedempte Oude Gracht); Aleid Slingerland in het Provinciehuis (Dreef); Nenad Karpov, weliswaar niet van origine in ons polder land geworteld maar toch al verweven met deze omgeving (Kunstzalen Heerkens Thijssen op het Houtplein) en tenslotte Piet Bruins, tegenwoordig in Nunspeet woonachtig, maar tóch met hart en ziel verbonden aan zijn geboortestreek in deze provincie (Gebouw Noord-Holland in de J. J. Hamelinkstraat). Hun visie op het (puur Hollandse) landschap is steeds verschil lend, zoals ook de kwaliteit uiteenloopt. Van dit viertal tonen Bruins en Slinger land enige onderlinge overeenkomst, Bei den, werkend in waterverf en olieverf, schilderen naar de natuur en hebben geen grote behoefte om de natuur naar hun hand te zetten. Ze gaan uit van de realiteit die zo strikt mogelijk wordt weergegeven. De stijl van Piet Bruins is tamelijk droog, met heldere en transparante tonen die binnen zijn werk de sfeer bepalen. Zijn weergave van het landschap verloopt langs schematische lijnen die lang niet altijd even gelijkmatig worden ingevuld. De keuze van zijn onderwerpen vaak de nieuwe polders in Flevoland werkt daar natuurlijk ook aan mee. Er is voor de kijker genoeg reden om zijn eigen fantasie aan te wenden, Bruins geeft hem daarvoor alle mogelijkheden. Recentelijk is Piet Bruins ook de moge lijkheden van het stilleven gaan onderzoe ken. Waar hij zijn landschappen vaak de vervoering, de romantisering van het on derwerp onthoudt, daar laat hij zich in het stilleven veel meer meeslepen door zijn emoties. Een verdere groei op dit terrein zou wel eens een stijl opleveren die een heel eigen karakter heeft. Het is overigens opvallend dat, als Bruins zijn technische opvattingen bij het schilderen van stillevens loslaat op het landschap er plotseling een uiterst kitsche rig moment in zijn werk binnensluipt. Een I È1 Al in het openingswerk op dit, gister avond in de Beverwijkse Vredevorstkerk gegeven eerste concert in de Componisten serie en zoals dat morgenavond in het Haarlems Concertgebouw zal worden her haald was die greep op de materie voelbaar. Het betrof hier de meer „klas siek” vormgevende Schumann in diens Ouverture, Scherzo en Finale opus 52, waarin de componist zich van een be- heerst-dramatische kant laat zien en waar bij deze de zijn kunst zo kenmerkende lyriek min of meer verdrukt. Die lyriek kwam overigens weer volop aan bod in het Pianoconcert in a, dat bij de i Joegoslavische soliste Dubravka Tomsic, een pittige aanpak kreeg in frisse tempi. Hier kon het publiek zich laten meevoeren in een direct overtuigende persoonlijke visie, die de heerlijke zangrijkheid van i Schumanns concert niet aantast, maar het I daarentegen van extra spanning en boei- ende contrastwerking voorziet. Geen enke- le weekheid, maar een niet aflatende ker nachtigheid kenmerkt Dubravka Tomsics helder geprofileerd en gaaf pianospel. Het ligt voor de hand om bij een compo- het publiek na de dagelijkse arbeid regel- nistenportret zoals de bedoeling was om recht naar de concertzaal te krijgen. De op deze NPO-avond in ruwe omtrekken, concerten, die gegeven worden in de Aula maar daarom juist in essentiële lijnen, te van het Tropeninstituut in Amsterdam, schetsen de meest karakteristieke sym- beginnen telkens om 17.15 uur en duren ongeveer vijf kwartier. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De provincie Noord-Holland heeft het olieverfschilderij „Oude boerderij in Elswoud” van de hand van de Aerdenhoutse schilderes Aleid Slingerland aangekocht. Het aangekochte werkstuk is op de expositie, die zij op het ogenblik in het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem houdt, te bezichtigen. Deze drukbezochte tentoonstelling gaat morgen zijn laatste dag in. De openings uren zijn van 9-17 uur. Aleid Slingerland schildert de laatste jaren bij voorkeur Noordhollandse polderlandschappen, waarvan enkele andere eveneens geëxposeerd worden. Daarnaast zijn er veel schilderingen van Finse en Zweedse winterlandschappen en haar vroegere portretschilderingen van onder meer Anton Pieck, Harry Molisch, Godfried Bomans en Adriaan Roland Holst te zien. Dit laatste werk werd twee jaar geleden door de provincie aangekocht. BEVERWIJK. De door het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest geprojec teerde Schumann-avond staat onder lei ding van Ronald Zollman. Een hoogbe gaafde leerling van André Vandemoot, die zijn bedoelingen op het orkest over brengt via een soepele maar zeer sugges tieve slagtechniek. Er timmeren de laatste tijd veel jonge dirigenten aan de weg en het NPO wordt daarbij niet overgeslagen. Hoeveel talent er ook vaak aanwezig mag zijn; om zo’n leidinggevend musicus als zodanig een belangwekkende toekomst te kunnen voorspellen, moet er dan toch ook nog een sprake zijn van een voor dit werk onontbeerlijk soort persoonlijkheid. Het Verhoor komt tekort - X' j 'i.'-- ^*1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21