Als koopkracht modaal wordt aangetast NB Goede Beaujolais op komst Aftellen van Produktie Kwartaalverslag Nederlandsche Bank: loon i III Gelaagd glas voorruit niet woningbouw onveranderd tussen de bedrijven door (fubbdzaA „Actieplan Pais praktisch leeg” verplicht energiecrisis is begonnen Algerijnse order voor RSV 1 Spaarrente tot I 4 -v voor u klaar. 4 a Werkloosheid onder academici stijgt sneller r Bh 23 19 7 8 OKTOBER ECONOMIE .DONDERDAG 12 1 (Van onze redactie economie) id F Groei industrielanden DEN HAAG. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) wil, dat in 1979 de koop kracht tot en met „Jan Modaal” gehandhaafd blijft. Maar ook wil de FNV, dat de koopkracht van de sociale uitkeringen tot 30.000 gulden blijft zoals die nu is. Zo niet, dan zal niet worden ge schroomd om extra looneisen te stellen. Scheepvaartcommissie OESO Voorzitter onderwijsorganisatie <5 а, oo 1,00 8,oo PARIJS (AFP). Het be gint er op te lijken dat een energiecrisis niet te vermij den zal zijn omdat de indus trielanden zich slechts om hun eigen belang bekomme ren. Tot deze slotsom komt de Club van Rome in haar nieuwste rapport dat de titel: „Het aftellen voor de energie crisis is begonnen” draagt. T3 ■5 e O (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De ramp op de Spaanse camping Los Alfaques, waar een groot aantal doden viel bij de ontploffing van een tankauto, heeft nog niet geleid tot wijziging van de voorschriften voor het vervoer van gevaarlijke stoffen in ons land. Dit schrijft staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) in antwoord op schriftelijke vragen van het D’66-kamerlid mevrouw Lambers-Hacquebard. De bewindsvrouwe wil eerst de resultaten afwachten van het Spaanse onderzoek naar de oorzaken van de ramp, voordat zij met nieuwe maatregelen wil komen. Sr w 11 >1 (ADVERTENTIE) FNV dreigt met kip 0' extra looneisen Geen verandering regels vervoer giftige stoffen (ADVERTENTIE) ndsen 11,58 4,70 (Van onze redactie binnenland) teerd he NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK langer dan een Stijging incidenteel (ADVERTENTIE) naar 2’A procent 0) I 1,60e 417,00 De Amerikaanse uitgeverij McGraw-Hill raamt dat de reële groei van de produktie in de belangrijkste industrielanden vol gend jaar 3,7 procent zal bedragen, even veel als dit jaar. De prijzen zullen gemid deld met 7,7 percent stijgen, tegen 8 per cent in het lopende jaar. In de landen van de Europese Gemeenschappen zal de pro duktie met drie percent toenemen en zul len de prijzen met 7,4 percent stijgen. In 1979 zal de produktie in de VS reëel met 2,5 percent toenemen tegen 3,6 percent in het lopende jaar. lim, n. DEN HAAG. Dit jaar is de werkloos heid onder academici sneller gestegen dan voorgaande jaren. Het aantal als werkzoekend ingeschrevenen steeg van ruim 4000 aan het begin van het jaar tot ruim 4500 eind september, dus met meer dan 12 procent. Via het indexeringsmechanisme zullen de hogere lonen dan zorgen dat de koop kracht van de uitkeringstrekkers ge handhaafd blijft. Bovendien wil de FNV voor het komende jaar een stringent be leid waardoor de werkgelegenheid op het huidige peil wordt behouden en waar door extra arbeidsplaatsen worden ge schapen. Dit kan volgens de FNV onder andere door een vrijwillig vervroegd uit treden, maar ook door de invoering van een verkorte werkweek. In de eerste plaats zullen de werkgevers dit moeten betalen, met eventueel de overheid als tijdelijke medefinancier. In de laatste plaats wil de vakbeweging zelf meebeta len. Hooghoudt werkzoekenden categorieën der hoogspanningslijn en vijf verdeelstations. Daarnaast worden drie gasturbine com- pressoreenheden geleverd, die bestemd zijn voor de gasprocesindustrie. Deze een heden worden opgesteld in Hassi Mesaoud en Rhourde el Bagel. De derde order'is de levering van twee gascompressorstations voor gasinjectie ten behoeve van de oliewinning. Het ge heel zal worden gecompleteerd met een elektrische installatie, een gasdrooginstal latie en een pijpleiding, aldus RSV. Dit staat in het nu gepresenteerde ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1979, dat op onderdelen nog niet geheel ingevuld wordt voorgelegd aan de leden. De leden krijgen ook een groot aantal vragen te beantwoorden. Op 20 november moeten die antwoorden binnen zijn, waarna de federatieraad het definitieve arbeids voorwaardenbeleid voor het komende jaar zal vaststellen, op grond waarvan de cao-onderhandelingen gevoerd zullen gaan worden. FNV-voorzitter Wim Kok en zijn mede bestuurders lieten tijdens de presentatie van de discussienota duidelijk merken, dat zij zeer grote zorg hebben over de effecten van het bezuinigingsbeleid van de regering. Bovendien vreest de FNV, dat door dit bezuinigingsbeleid toch niets terecht komt van de handhaving van de werkgelegenheid en de vermindering van het aantal werklozen. „De FNV heeft een eerlijke poging gedaan om alles be spreekbaar te maken. Dit legt een bijzon der zware verantwoordelijkheid op de werkgevers, het kabinet en het parle ment, want het moet voor ons mogelijk zijn constructief mee te blijven denken”, aldus Kok. Wordt het bezuinigingsplan tegen de zin van de FNV uitgevoerd, „dan is het stellen van een looneis het enige wat ons (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het incidentele loon is weer gestegen. Tot nu toe werd algemeen aangenomen, dat deze loonpost niet meer zou bedragen dan 1.5 procent per jaar. Het Centraal Plan Bureau (CPB) becijferde, dat dit dit jaar wel eens 2 procent zou kunnen zijn. Uit het nu verschenen kwar taalverslag van de Nederlandsche Bank blijkt, dat de post incidenteel al is geste gen tot 2.5 procent. Het incidentele loon wordt gevormd door overwerkvergoedingen, promotie- toeslagen, maar ook door de opdrukkende werking van de stijging van het wettelijk minimumloon. Door deze stijging, een ge ringere prijscompensatie dan was ge- De Nederlandsche Bank zegt, dat een van de oorzaken van de - historisch gezien - forse stijging van het incidentele loon gezocht moet worden bij de omstandig heid dat de verhoging van het wettelijk minimumloon (5.1 procent per 1 januari en 2.9 procent per 1 juli) dit jaar aanzienlijk groter was dan die van de cao-lonen. De halverwege het jaar optredende verhoging van de cao-lonen uit hoofde van de prijs- raamd en door de geringe stijging van de werkgeverslasten in de sociale premies, verwacht het Centraal Plan Bureau dat de loonsom dit jaar met in totaal 7.5 procent zal stijgen. Dit is een half procent hoger dan vorig jaar. nenwateren. Ook het vervoer, de produk tie en de opslag van chloor worden op hun risico’s onderzocht. Onlangs is verder nog een opdracht verstrekt voor een onder zoek naar de gevaren bij het vervoer van gevaarlijke stoffen over en door kunstwer ken (bruggen en dergelijke) en wegen. In antwoord op een verdere vraag van mevrouw Lambers, bevestigt de staatsse cretaris dat er overleg plaatsvindt met de provincies en de gemeenten over het in stellen van routes voor het verkeer dat bepaalde gevaarlijke stoffen vervoert. Overigens gelden deze regels niet voor fossiele brandstoffen, zoals benzine, huis brandolie en vloeibare gassen, aldus me vrouw Smit-Kroes. Ook wordt er overleg gepleegd met de provincies om het aangeven van deze rou tes te stimuleren. Het overleg heeft er al toe geleid dat een aantal gemeenten deze routes (aangegeven door een oranje bord met een zwarte pijl) reeds kent; terwijl landelijk gezien de route sluitend is. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is bezig met de samenstelling van een lande lijke routeringskaart. zijn dankzij het late maar goede zomer weer in dit gebied. DEN HAAG (ANP). In de eerste helft van dit jaar is de omvang van de woning- bouwproduktie gelijk gebleven aan die van de eerste helft van vorig jaar. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat voorts becijferde dat de totale bouw- produktie vijf procent groter was dan verleden jaar, doordat er een grotere pro duktie was van andere gebouwen en er veel meer werd gedaan aan herstel en verbouwing. De scheepvaartcommissie van de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft in Parijs gesproken met vertegenwoordigers van landen die deelnemen aan het vrachtver voer over zee, maar geen lid zijn van de OESO. De commissie heeft ook overleg gevoerd met vertegenwoordigers van ont wikkelingslanden, teneinde een gezamen lijk standpunt te bepalen dat naar voren zal worden gebracht op de bijeenkomst, van de UNCTAD in mei. t Ml,00 8.00 n. it uvel n. Studies hebben volgens hem uitgewezen dat er geen voorkeur bestaat om uit veilig heidsoverwegingen te kiezen voor een be paald type voorruit. Overigens wees de minister erop dat van alle in 1977 in Neder land verkochte nieuwe auto’s ruim de helft al was voorzien van een dergelijke on breekbare ruit. Dit schrijft minister Tuijn- man in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Duinker en Van der Doef (PvdA). Deze wilden van hem weten in hoeverre ruiten van het conventionele (geharde) type verantwoordelijk zijn voor het ontstaan van frontale botsingen. Ge harde' ruiten worden ondoorzichtig wan neer zij breken door een ongeluk of bij voorbeeld steenslag. I, 28 7,00 0,80 7,30 б, 00 4,50 8,00 7,00 2,60 8,00 9,20 6,50 8,00 3,30 6.00 4,60 2,50 5,50 17,00 8,50 3,50 15,50 II, 00 16,00 >8,50 '4,00 12,50 17,00 10,00 19,20 >6,50 >8,00 >4,20 >3.00 !5,00 16,20 17.00 13,00 54,70 12,30 >1,50 17,20 >6,00 18,50 '6,00 51,50 >7,30 16,00 19,00 55,00 71,50 54,10 )4,10 >3,00 54,20 15,00 17,50 52,00 51,00 30,50 37.20 39,50 16,30 56,50 56,50 46,50 45,30 90,00 62,00 32,00 25,00 ARNHEM (ANP). Het actieplan van minister Pais van Onderwijs is praktisch leeg. Het moet gaan over bet scheppen van structurele arbeidsplaatsen, maar daarvan is nauwelijks sprake. Het plan zou 4.090 arbeidsplaatsen opleveren, maar gelijktijdig verdwijnen er 7.166 be trekkingen. Het resultaat is dat het aantal werklozen in het onderwijs met 3.056 toe neemt. oogst binnengehaald. Volgens kenners zal de Beaujolais dit jaar van goede kwaliteit Zowel het kabinet-Den Uyl als het kabi- net-Van Agt, maar ook de vakbeweging en de werkgevers pleiten er al enkele jaren voor om de stijging van het incidentele loon terug te dringen. Het kabinet-Van Agt hoopt, dat, om de bezuinigingsplannen te doen slagen, de stijging van het incidentele loon niet boven de 1 procent zal uitkomen. Tot nu toe is men echter niet in staat geweest een middel te vinden om deze stijging in de hand te houden, laat staan terug te dringen. Dit heeft voorzitter A.A. van der Leer van de sectie basisonderwijs van de pro- testants-christelijke onderwijsvakorgani satie gisteren de jaarvergadering in hotel „Haarhuis” in Arnhem voorgetekend. Hij concludeerde dat de werkloosheid in het onderwijs zulke gigantische vormen aan neemt dat de bestrijding ervan niet kan wachten. Van der Leer noemde het arbeidsplaat senplan van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties reëel. Daar door kunnen ook noodzakelijke verbete ringen in het onderwijs worden verwezen lijkt. DEN HAAG. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) vindt het niet nodig de autofabrikanten op dit moment te verplichten in hun nieuwe modellen voorruiten van onbreekbaar gelaagd glas te plaatsen. ROTTERDAM (ANP). Thomassen Holland BV, een onderdeel van het Rijn- Schelde-Verolme-concern, heeft van de Algerijnse staatsolie- en gasmaatschappij Sonatrach drie grote opdrachten ontvan gen met een gezamenlijke waarde van ƒ114 miljoen, zo heeft RSV bekend ge maakt. Het betreft een order voor de levering van een elektriciteitscentrale, bestaande uit drie gasturbine generatoreenheden en een distributienet, bestaande uit 140 km Daarmee blijft deze categorie verhou dingsgewijs toch nog achter bij het natio nale werkloosheidspercentage dat om streeks 5,5 bedraagt. Het aandeel van de vrouwen in het totaal aantal werkloze academici blijkt te groei en, het is nu meer dan 20 procent. Even eens op 20 procent komt het aandeel van de langdurig werklozen, jaar ingeschreven. De grootste aantallen worden gevonden in de afgestudeerde juristen, economen, sociolo gen, psychologen en biologen, in mindere mate in de technische wetenschappen. compensatie bleef dankzij de gematigde prijsontwikkeling tot 1.1 procent beerkt en was daarmee iets geringer dan het CPB had verondersteld. nog overblijft. Die looneis wordt ons dan gewoon opgedrongen”, aldus Kok. „Het uitgangspunt solidariteit en eerlijk delen ontbreekt in de kille, klinische benade ring van het kabinet”, De FNV zegt dat de eisen van de werknemers via de cao’s gerealiseerd moeten gaan worden. Kok zag niet zo erg veel heil in overleg op centraal niveau. In de nota staat, dat het huidige werk- gelegenheidsbeeld voor de FNV des te meer reden is om het in 1978 in gang gezette werkgelegenheidsbeleid (de APO’s) in 1979 met kracht uit te bouwen. Een dergelijk werkgelegenheidsbeleid moet volgens de FNV gebaseerd zijn op twee pijlers: Het uitbouwen en verdiepen van werkgelegenheidsafspraken waarvoor in cao’s en APO’s (arbeidsplaatsen over eenkomst), in 1978 een aanzet is gege ven; het streven naar een betere verdeling van de werkgelegenheid via arbeidstijd- verkortende maatregelen. De FNV meent, dat er alle aanleiding bestaat om de veelheid van mogelijke vormen van arbeidstijdverkorting nog nadrukkelijker dan tot nu toe is gebeurd aan de orde te stellen in de onderhande- lingen vanuit overwegingen van werkge legenheid. O -S Volgens mevrouw Smit-Kroes zijn er al wel onderzoekingen begonnen naar de ri sico’s die ontstaan bij het vervoer van LPG en vloeibaar gemaakte gassen over de bin- E. De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/?% voor Vaste Termijnspaarrekeningen met een vaste looptijd van 6 jaar. Vraag bij onze kantoren ook eens naar spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7’/4% tot en met 8'A>%. •x 8» <x In de Franse wijnstreek Beaujolais wordt op grote schaal de nieuwe wijn- De auteur van het rapport, Thierry de Montbrial, heeft gisteren de staf gebroken over het buitensporige opti misme over de toekomstige energie voorziening dat momenteel opgeld doet. Dat er nu nog ruim voldoende ruwe olie is heeft de wereld slechts te danken aan de matiging van het ver bruik als gevolg van de economische crisis en aan de goedhartigheid van Saoedi-Arabië, zo meent hij. Opofferingen en technische ver nieuwingen zullen de wereld moeten behoeden voor een energiecrisis in het jaar 2000. Als de industrielanden er niet in slagen om op vrijwillige basis een beleid te voeren dat hier op gericht is staat de wereld een ramp te wachten die niet onderdoet voor een kernoorlog. Dit zei Aurelio Pec- cei, de voorzitter van de Club van Rome, eveneens gisteren in zijn toe lichting op het nieuwe rapport. Het was niet de eerste maal dat Peccei namens de Club van Rome blijk gaf van zijn bezorgdheid over de toekomst van de mensheid. Al in 1972 trok de Club van Rome met een rap port over de uitputting van de grond stoffen op aarde de aandacht van een groot publiek. De wiskundige Robert Lattes, me dewerker van de Club van Rome, merkte tenslotte op dat ons nog één andere weg overblijft om te vermij den dat de situatie op de markt voor olie tegen 1990 aanzienlijk verslech terd is: „Wij zullen dan drie- a vijf maal zoveel nieuwe oliereserves moe ten ontdekken als geheel Mexico be vat”. Dat zou neerkomen op in totaal 28 a 42 miljard ton ruwe olie. Als dat niet mocht lukken en als ook de aan bevelingen van de Club van Rome in de wind worden geslagen, dan staat de wereld een „catastrofe” te wach ten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23