Wraakactie Griekenland Experimenten tegen Zwitserland in eerste helft vol risico’s t Petursson: drie jaar Feyenoord Joegoslavië in finale WK-basketbal J CLERC-WIERSMA: SALONREMISE rl iih paarclcnkoersen )rt n i AwjHI en- Oefenduel Dwaalweg Reflex ii Groep 2 Groep 1 Éi SPORT 197 8 DONDERDAG 1 2 OKTOBER 26 )V. I 1 i VERANDERING TACTIEK SUCCES 1’544. ANWB >t tect 81 m2 61 m2 )64. De eindstand van 1-1 was al bij de rust bereikt. Portugal nam de leiding door Go mez in de 30ste minuut. Acht minuten later scoorde Vercauteren de gelijkmaker. Er waren slechts 10.000 toeschouwers bij deze wedstrijd in groep 2 van het Europees landenkampioenschap. De stand in groep 2: 1. Oostenrijk 2-4, 2. België 2-2, 3. Portugal 1-1, 4. Noorwegen 2- 1, 5. Schotland 1-0. Het betekende zonder meer het keerpunt in de strijd, die overigens ook na de hervat ting niet tot een voor het Nederlandse elftal aanvaardbaar niveau reikte. Maar de vicë-wereldkampioen was de situatie in die periode wel meester en kon, toen de Zwitsers conditioneel in moeilijkheden raakten, ook toeslaan. Opvallend bij die gedaantewisseling van Oranje was dat daarvoor geen wissels be hoefden te worden toegepast. Doordat 13 minuten voor rust tegelijkertijd Hoven kamp (dizzy na een kopduel) en Willy van de Kerkhof (gekneusd middenvoetsbeen tje na een charge van Tanner) moesten worden vervangen door respectievelijk Dusbaba en Peters, was het niet meer In de rust, die met een 1-1-stand was aangebroken, keerde Zwartkruis van zijn dwaalweg terug. Door Rensenbrink, die in het eerste part geen inhoud wist te geven aan de hem toebedeelde vrije rol op het middenveld, naar de frontlinie te diri geren, schakelde Oranje van 4-4-2 over naar 4-3-3. 2 1 1 1 3 2 1 1 0 0 0 o o o o 4 2 2 0 0 6-1 3-1 2-0 1-3 1-8 gezorgd - na zijn zwakke schot, dat enigs zins van richting werd veranderd, huppel de de bal langs de totaal niet reagerende doelman Burgener - kreeg Rensenbrink in de 28ste minuut een nauwelijks te missen kans. Eindelijk werd er door Oranje ou derwets op de tegenstander gejaagd, en Haan ontfutselde Chapuizat de bal. Ren senbrink had daarna een vrije doortocht, maar doordat hij de bal te ver voor zich uit speelde, kon Montandon redding brengen. Ook na Tanners treffer en het uitvallen van Hovenkamp en Van de Kerkhof kreeg Nederland nog een goede mogelijkheid om uit te lopen. Een voorzet van Peters, die uitgroeide tot de grote man op het middenveld, bereikte het hoofd van Nan- ninga. De Roda-reus knikte de bal op het hoofd van Geels, die zijn inzet echter zag finishen op de in een reflexbeweging uitgestoken hand van Burgener. Aan de andere kant was ook Oranje niet onfortuinlijk, toen in de blessuretijd de geheel vrij staande Else- ner de bal uit een voorzet van Tanner over het doel kopte. In de tweede helft liet Nederland er, zoals gezegd, geen twijfel over bestaan wie tenslotte toch met remise genoegen ne men. De Nederlander Bastiaannet heeft een gelukkige start achter de rug. Na een niet al te opwindend begin maate zijn tegen stander Nimbi plotseling een ernstige blunder, die meteen door de Amsterdam mer werd afgestraft. Hij kwam een schijf voor en won toen overtuigend. Minder gelukkig startte Frank Drost. De uitslagen uit de eerste ronde zijn: Bastiaannet (Ned.)-Nimbi (Kon.) 2-0 N’Diaye (Mal.)-Drost (Ned.) 1-1 Clerc (Ned.)-Wiersma (Ned.) 1-1 Verpoest (Bel.)-Misjtsjanski (Sov.) 1-1 Gantwarg (Sov.)-Diaw (Sen.) 2-0 Tsjegolev (Sov.)-Korenevski (Sov.) 1-1. Eigenlijk valt ook de blessure van Willy van de Kerkhof aan zijn linkervoet nog wel mee. Even hebben we gevreesd dat zijn middenvoetsbeentje gebroken was, maar in het ziekenhuis zijn foto’s ge maakt, en toen bleek dat er sprake was van een kneuzing. Zijn voet is in het gips gedaan, waardoor hij de nodige rust krijgt. Als er nu geen bloeduitstorting bij komt en hij krijgt straks de juiste fystio- therapie, dan kan zijn blessure toch nog vrij snel genezen. Nee, ik geloof niet dat hij al fit is als PSV voor de Europa Cup tegen Glasgow Rangers moet spelen”. De tegenstander van Joegoslavië in de finale wordt waarschijnlijk morgen be kend, wanneer de Sovjet-Unie en Brazilië tegen elkaar uitkomen. De Sovjet-Unie maakte Italië’s op een medaille gisteren welhaast ijdel door met 79-69 (46-39) te winnen. REYKJAVIK. De IJslandse interna tional Petur Petursson heeft gisteren op Reykjavik het contract getekend dat Fe- yenoord-directeur Peter Stephan hem heeft voorgelegd. De linkerspits van IK Akranes heeft zich voor een periode van drie jaar aan de Rotterdamse club verbonden. Glasgow Rangers, in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams tegenstander van PSV, heeft zich geplaatst voor de vierde ronde van het toernooi om de Schotse League Cup. Rangers bereikte in de uitwedstrijd te gen St. Mirren een onbeslist: 0-0. De ploeg had de eerste ontmoeting met 3-2 gewon nen. De internationale voetbalbond heeft meegedeeld dat de Noordierse voetballer George Best voorlopig nergens in de we reld meer in clubverband zal mogen spe len. Hij mag voor geen enkele vereniging meer uitkomen „totdat zijn huidige positie duidelijk is geworden”. De speler was, aldus de FIFA, geschorst wegens contractbreuk en op verzoek van de Engelse voetbalbond. kampioen versloeg de tot nog toe ongesla gen Brazilianen met 91-97 (44-46) en bleef zonder puntenverlies in de finalegroep. MANILLA. Joegoslavië heeft zich gisteren als eerste geplaatst voor de fina- ging de aanvallen al laten beginnen. Die opzet is er niet uitgekomen, maar dat wil niet zeggen dat Geels en Nanninga nu hebben gefaald”. Het is duidelijk dat de Amersfoortse sportofficier zich bij zijn keuze van het basisteam in een dwangpositie heeft ge voeld. „In Geels heb je een speler, die overal in Europa wordt begeerd en die veel scoort. En Nanninga heeft voor de WK tijdens de oefenwedstrijden in Parijs en ook in Argentinië aangetoond gemak kelijk tot|treffers te komen. Ik kon ge woon niet om hen heen. Zeker, achteraf kun je stellen dat het voor rust niet soepel liep, maar je moet niet vergeten dat je speelt zoals je tegenstander het toelaat. En in de eerste helft waren de Zwitsers bijzonder furieus, en ze dron- 0 0 0 1 3 „Peters was zonder meer een aanwinst op hét middenveld. Hij bracht niet alleen gen ons toen ook een zeer hoog tempo op”. Zwartkruis, die zijn spelers verweet dat er te veel ruimte tussen de linies was gelaten en dat er niet voor voldoende rugdekking was gezorgd, roemde de in breng van invaller Peters en de werk zaamheden van Haan na rust. .0 s A mogelijk óf Geels óf Nanninga in te ruilen voor Ling. En die ingreep was al wel als een soort redmiddel geprogrammeerd. Er waren dus ook bij Zwartkruis zelf twijfels over zijn experiment. Waarmee overigens niet gezegd wil worden, dat alles wat in het eerste bedrijf fout liep, valt terug te voeren op het door de bondscoach gedicteerde systeem. Dat Hovenkamp op links en Wildschut op rechts veelal te gre tig en soms zelfs ook tegelijkertijd hun offensieve driften ten koste van hun verde digende taken botvierden, was uiteraard wel het gevolg van de tactische opdrach ten, maar het kan Zwartkruis niet worden verweten. Zoals hij ook niet schuldig is aan het feit dat Rensenbrink in die periode apathisch rondwandelde en dat er op het middenveld aanvankelijk èn onvoldoende breekwerk werd verricht èn zo gebrekkig werd geschakeld dat er veel te veel ruimte tussen de linies ontstond. Al deze tekortkomingen zouden tegen een sterker opponent dan Zwitserland ongetwijfeld rampzalige gevolgen hebben gehad. Nu bleef de schade tot een tegen treffer beperkt, hetgeen vooral de ver dienste van vrije verdediger Krol mag worden genoemd. Wat de Ajacied aan correctiewerk heeft verzet, was waarlijk bewonderenswaardig. Zeker als men bedenkt, dat hij als gevolg de, eindigde deze partij ten slotte in remi se. Ook het treffen tussen Gantwarg en de jonge Senegalese debutant Hamet Diaw was bijzonder interessant. De Russische grootmeester zette zijn tegenstander met zowel tactische als strategische middelen behoorlijk onder druk, maar deze vocht als een tijger en behield lange tijd moeilijk maar houdbaar spél. Toen werd hij echter toch het slachtoffer van een tactische grap: het leek dat zwart met een kleine slagzet een door braak naar de damlijn zou verkrijgen, maar toen Diaw hiertoe over ging, bleek dat Gantwarg daarna weer een andere slagzet kon uitvoeren, waardoor niet zwart, maar wit op dam kwam. De winstvoering was toen alleen nog maar een kwestie van techniek. Sjtsjetoljev probeerde met zijn bekende rustige positiespel voordeel te krijgen, maar in tegenstelling tot zijn partij tegen zijn landgenoot Korenevski uit de voor ronden van dit toernooi, kreeg hij ditmaal nauwelijks vat op het stugge verdedigings- spel van deze speler. Hoewel Sjtsjegoljev het lange tijd bleef proberen, moest hij de sterkste was. Een dubieuze overtreding van Barberis tegenover Haan en een handsbal van Brechbuhl, beide begaan in het strafschopgebied, maar door de zwak ke Portugese arbiter César da Luz Diaz Correia niet op passende wijze gehono reerd, waren in de beginfase van de twee de helft al duidelijke tekenen aan de wand. Burgener wist kort daarna ook nog een knal van Haan onschadelijk te maken, maar de Zwitserse goalie had in de negen de minuut geen verweer tegen de inzet van de opgekomen voorstopper Brandts, die na een voorzet van Peters door de koppen de Geels in een ideale positie was gema noeuvreerd: 1-2. Even sputterden de gastheren nog te gen, maar èn de kopbal van aanvoerder Bizzini en de inzet van Ponte werden bekwaam door de attente Schrijvers ver werkt. Dat de naar adem snakkende Zwit sers in de laatste minuut nog een derde treffer moesten incasseren - een combina tie tussen Peters en Nanninga resulteerde in een gave voorzet van laatstgenoemde, waarna Geels het karwei koelbloedig af maakte - was niet meer dan een logisch gevolg van het klasseverschil dat zich in die tweede helft toch wel duidelijk had af getekend. t 9 uu othee omgt i 8.30 londer 30 uur Rijks >1* na. (020) blijven nieuw op voorsprong. Vier minuten voor het einde van de wedstrijd bepaalde Iliev de eindstand echter op 2-2. De wedstrijd werd bijgewoond door 16.000 toeschou wers. De stand in groep 1 is: 1. Engeland 1-2,2. Ierland 2-2, 3. Denemarken 3-2, 4. Bulga rije 1-1, 5. Noord-Ierland 1-1. Drie weken na het teleurstellende gelij ke spel met de cijfers 1-1 in eigen land tegen de Noorse semi-profs behaalde Bel gië hetzelfde resultaat in de heel wat zwaardere uitwedstrijd tegen Portugal. ATHENE. Hoewel Finland gisteren met maar liefst 8-1 van Griekenland ver loor heeft het nog altijd de leiding in groep 6 van het Europees kampioenschap voor landenteams. De Finnen hebben dat te danken aan de overwinning van 2-0, die Hongarije behaalde op de Sovjet-Unie. had kunnen en ook moeten nemen. En als dat wel was gelukt, dan had de nu zo bekritiseerde vondst van Zwartkruis uiter aard niet meer ter discussie gestaan. Geels had al in de vierde minuut na een voorzet van Hovenkamp de score kunnen openen, maar hij kopte de bal naast. En nadat Wildschut in de 19de minuut voor 1-0 had geleid. Juist op dat moment beging de nationale kampioen een kleine vergis- Filippijnen wordt gehouden. De Europese sing, die zijn tegenstander in staat stelde naar een remise-eindspel af te wikkelen ZWITSERLAND: Burgener, Brechbuhl, Cha- puisat, Montandon, Bizzini, Barberis, Schneider, Tanner, Elsener, Sulser en Botteron. NEDERLAND: Schrijvers, Wildschut, Krol, Brandts, Hovenkamp (Dusbaba), Haan, Willy van de Kerkhof, (Peters), Poortvliet, Geels, Nan ninga en Rensenbrink. In groep 1 hebben Denemarken en Bul garije gisteravond in Kopenhagen met 2-2 UmJ gelijk gespeeld. Bij de rust was de stand 1- - 1. De Denen namen in de 17de minuut de leiding door Benny Nielsen, maar Bulga rije kwam nog voor de rust op gelijke hoogte door Panov. In de tweede helft zette Ajacied Sören Lerby de Denen op- lirect I ondopt garage ink. mi nex lux an m jkeukei aarvan :ht zei en exti Kroes Tr (romm ninger 1883 e WASSENAAR. De uitslagen van de gister middag op „Duindigt” gehouden draverijen en rennen zijn: Yonkers-prijs (2040 m): 1 Pallas Athene (J. Wagenaar) 2.50,1 1.23,4; 2 Rosabel; 3 Patrick Lamour. Toto: winnend 8,90; plaats 2,30, ƒ1,40, ƒ2,50; koppel ƒ20,50. Trio ƒ447,60. Niet gestart Petrex. Uppiho-prijs (1800 m)r 1 King Emperor (R. Wetemans) 1.58,1; 2 Feuerstar; 3 Amber Boris. Toto: winnend ƒ2,10; plaats 1,40 1,70 ƒ3,50; koppel 6,50. Niet gestart: Just Arrived. Vernon Downs-prijs (2500 m): 1 Pasrieta (C. Hetteling) 3.31,1 1.24,4; 2 Remy Princess; 3 Ru- benzal. Toto: winnend 32,50; plaats 4,70 1,80 1,80; koppel 51,80. Trio 768,50. k Blue Grass-prijs (2100 m): 1 Majoor Rara (S. Diab) 2.51,6 1.21,7; 2 Mike Areta; 3 Marina Nor- ma. Toto: winnend ƒ3,30; plaats 4,50; koppel 16,00. Niet gestart: Monsieur Joe, en Miltiades. Tiny April-prijs (1300 m): 1 Moon River (H. J. van de Kraats) 1.21,8; 2 Flying Jinks; 3 Sir Ishan. Toto: winnend ƒ5,90; plaats 1,70 ƒ5,30 1,80; koppel 25,00. Trio 284,50. Niet ge start: Hopeful Future S. en Magyar. Prijs der besten (1500 m): 1 Suzanne Belwin (M. Bouwhuis) 2.05,4 1.23,6; 2 Sinton; 3 Sylvia Uiterdijk. Toto: winnend f 1,80; plaats 1,20 1,70 1,40; koppel 4,30. Niet gestart: Sun van de Lente. Roosevelt-prijs (2040 m): 1 Niels Zuidvelde (J. Wagenaar) 2.42,6 1.19,7; 2 Manderino H; 3 Nar Buitenzorg. Toto: winnend 5,50; plaats 1,90 6,80 f 2,00; koppel 52,90. Trio 563,80. Niet gestart: Lex Areta. Sutheon-prijs (2100 m): 1 Don’t Let go (J. H. Smith) 2.21,4; 2 Prince Pam; 3 Queen Ann. Toto: winnend 1,80; plaats 1,40 1,90 1,70; koppel 3,30. Kentucky-prijs (1600 m): 1 Recette (A. J. Molle- ma) 2.08,9 1.20,6; 2 Revanche; 3 Olaf Toogwijk. Toto: winnend 5,10; plaats 2,10 ƒ3,30 f 2,00; koppel 47,40. Trio 365,50. Niet gestart: Oslo. Brandywine-prijs (2040 m): 1 Reno Fez (M. L. van der Togt) 2.52,4 1.24,5; 2 Ronny Anjo; 3 Panama. Toto: winnend 4,00; plaats 2,00 2,10 2,50; koppel 21,10. Totale omzet: 402.363,- (Van onze speciale verslaggever) BERN. Zoals alle bondscoaches voor hem hebben gedaan, tracht nu ook Jan Zwartkruis zijn persoonlijke stempel op Oranje te drukken. Met als uitgangspunt het ook door hem zo bejubelde totaalvoet bal uit de periode-Michels zoekt de Amersfoortse oefenmeester naar het spel- concept, dat de typische eigenschappen van het Nederlandse voetbal het best tot hun recht doet komen. En omdat er nu eenmaal nauwelijks of geen gelegenheid is om in serieuze oefenwedstrijden even tuele vondsten uit te proberen, voelt Zwartkruis zich genoodzaakt in de kwali ficatieduels voor de Europese titelstrijd te gaan experimenteren. Met alle risico’s van dien. Gisteravond in het Wankdorf- station in Bern bleek tijdens de ontmoe ting met Zwitserland hoe groot die geva ren kunnen zijn. Weliswaar sloot het keur korps van Zwartkruis de strijd winnend af (1-3), maar met name in de eerste helft balanceerden Ruud Krol en de zijnen op de rand van de afgrond. Dat Zwartkruis als luchtmachtofficier een zwak heeft voor sterk kpppende spe lers, hoeft niemand te verbazen. Maar dat hij de Zwitsers aanvankelijk zonder echte vleugelspits tegemoet trad, was beslist wel verrassend. Met het inzetten van twee spe lers, die gewend zijn in de punt van de aanval te opereren (Nanninga en Geels) vroeg de bondscoach om moeilijkheden. Zeker met opkomende vleugelverdedigers heb je de mogelijkheid om ook over de flanken in het offensief te gaan, maar met zo’n aanpak bied je de opponent uiteraard wel de ruimte voor de counter. En daar profiteerden de gastheren gisteren dan ook in de eerste helft dankbaar van. dag voordat de finale zou beginnen, op het FMJD-congres heeft hij besloten wel mee te doen. De partij Verpoest-Misjtsjanski heeft voor bijzonder veel opwinding gezorgd. Misjtsjanski, die vroeger wereldkampioen is geweest bij de jeugd, wil proberen deze titel ook bij de senioren te behalen, maar dat is natuurlijk wel eventjes wat moeilij- ker. Iedere grootmeester weet dat men om partijen te winnen vaak bepaalde risico’s moet nemen, maar Misjtsjanski maakte het gisteren wel heel erg bont. In een stand, waarin hij op zijn linderbordheft al een bepaalde randschijvenformatie had ingenomen, bleek hij zich rechts met zijn tiende zet 22-27 plotseling via een Partie Bonnard-opsluiting te laten verrassen. Dat zag er zo verschrikkelijk slecht uit, dat velen, onder wie ook wereldkampioen Harm Wiersma, wiens partij al was afgelo pen, dachten dat Misjtsjanski’s hoofd op hol was geslagen of zoiets. Niets was ech ter minder waar. Met een paar uitstekende zetten toonde deze aan dat het systeem wel degelijk speelbaar was en zelfs kansen bood. Na een adembenemende strijd, waarin ook Verpoest zich heel knap weer- aardinf l hi I irstraai oorzon leel ge r vrij uil zuiden van de tactiek niet zijn normale gang kon gaan. Door de veelvuldige afwezigheid van de vleugelverdedigers was hij gedwongen zijn offensieve aspiraties op een laag pitje te zetten. Eén keer waagde hij zich toch ver op vijandelijke bodem. Dat was na een half uur. Zijn taak in de laatste lijn werd niet naar behoren overgenomen, hetgeen de Zwitsers bij een van hun vele snelle uitvallen de gelegenheid gaf de Nederland se defensie mat te zetten. De uitblinkende Tanner tekende voor de gelijkmaker, na dat hij Brandts en doelman Schrijvers had omspeeld. De eerlijkheid gebiedt te vermelden dat Oranje vóór dat moment al ruime afstand I lijk, het is echt wel mogelijk om met twee aanvallers te spelen, maar dan moet je er toch wel één specifieke vleugelspits bij hebben. Zoals het nu voor rust ging, was het niet best. In de tweede helft konden we veel beter uit de voeten met drie man in de aanval”. Tenslotte nog het medisch rapport van bondsarts Frits Kessel. Over Ho venkamp was hij vrij optimistisch. „Ik geloof niet dat hij een hersenschudding heeft. Hij is even dizzy geweest, maar nu heeft hij alleen nog maar hoofdpijn. Heeft hij dal morgen ook nog, dan kan dat wel op een hersenschudding wijzen. Maar dan wel een heel lichte. West-Duitsland heeft gistermiddag voor 45.000 toeschouwers in het Rosicky- stadion van Praag de vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjechoslowaijke met 4-3 gewonnen. De Duitsers, die in de eerste helft voortreffelijk speelden, hadden bij de rust een voorsprong van 4-1. West-Duitsland nam in de achtste mi nuut al de leiding via Abramczik. Drie minuten later schoot Bonhof raak uit een vrije trap van achttien meter afstand. De spanning keerde terug toen Stamba- chers draaiende schot te machtig was voor doelman Sepp Maier. Hansi Müller zorgde tien minuten voor het rustsignaal voor 1-3. Nadat Rummenigge na een solo in het strafschopgebied ten val was gebracht be paalde Bonhof even later vanaf de elfme ter stip de ruststand op 4-1. Goedkoop kwamen de Tsjechen een kwartier na de rust aan een strafschop. Na een onschuldig duel tussen Nehoda en Förster liet de Tsjech zich binnen de lijnen van het zestienmetergebied vallen. De Zwitserse arbiter André Daine zag er een strafschop in. Masny maakte geen fout. Een half uur voor het einde werd het 4-3 via Stambacher. ür De Zwitserse aanvaller Tanner voor het gelijkmakende doelpunt van Zwitserland. Brandts, Wildschut en Schrijvers (v.l.n.r.) kunnen daar niets aan veranderen. De stand in groep 4 is nu: Nederland Duitsland Polen Zwitserland Ijsland Aanvankelijk had hij het enigszins ex perimentele spel van de Matinees N’Diaye heel krachtig tegengespeeld, en kon hij een hekstelling forceren die bij goed af spel practisch zeker tot winst zou hebben ie van het toernooi om het wereldkampi- geleid. Juist op dat moment beging de oenschap basketbal, dat in Manilla op de De geblesseerde Hugo Hovenkamp wordt o.a. door Jan Zwartkruis (rechts) John L'Amie en Piet Wildschut van het veld gedragen. Zwartkruis „nog op zoek (Van onze sportredactie) BERN. Bondscoach Jan Zwartkruis wilde na afloop van het EK-kwalifica- tieduel met Zwitserland (1-3) niet stel len dat hij in de toekomst zal afzien van het opstellen van èn Nanninga èn Geels. „Maar", zo gaf hij wel eerlijk toe, „ik heb de juiste formatie nog niet gevonden”. Dat zijn experiment nu was mislukt, weet hij aan het feit dat er door de spelers voor rust te veel fouten waren gemaakt. „Ik wilde vanuit onze verdedi- meer vaart, maar ook meer lijn in de acties. En ik moet Haan complimenteren, omdat hij de rol van breker op het mid denveld - een rol die hem niet ligt maar die ik hem heb opgedrongen - goed heeft uitgevoerd”. De sinds zijn glorieuze optreden in de ontmoeting met Engeland, begin vorig jaar op Wembley, weer op de voorgrond tredende Peters stelde zich na afloop vrij bescheiden op. „Het liep voor mij per soonlijk inderdaad lekker. Maar het was dan ook een geknipte wedstrijd voor mij. Ik kreeg bijzonder veel vrijheid”. De als vanouds dominerende Krol liet duidelijk merken dat hij na de strijd tegen Zwitserland geen behoefte heeft aan een herhaling van van het experi ment met twee centrumspitsen. „Natuur- Griekenland heeft gistermiddag voor slechts 6000 toeschouwers in het stadion van Panathinaikos in Athene wraak geno men voor de nederlaag van 0-3, die dat land leed in de uitwedstrijd voor de voor ronden van het Europese voetbalkampi oenschap. De Grieken zegevierden in de tweede ontmoeting met Finland met 8-1. Bij de rust was de stand al 5-0. Het scoreverloop Was: 14. Mavros 1-0,20. Nikolouidis 2-0, 23. Delikaris 3-0, 39. Ma vros 4-0, 44. Mavros 5-0, 46. Delikaris 6-0, 60. Heiskanen 6-1, 74. Mavros 7-1 (straf schop) en 82. Galakos 8-1. Vorige maand zorgde Finland voor een verrassing door in Helsinki met 2-1 te winnen van Hongarije. In Boedapest nam Hongarije door een doelpunt van Varadi in de 25ste minuut de leiding tegen de Sovjet-Unie. 35.000 toe schouwers zagen dertien minuten na rust Szokclai voor 2-0 zorgen. De stand in groep 6 is: 1. Finland 3-4, 2. Hongarije 2-2, 3. Sovjet-Unie 3-2, 4. Grie kenland 3-2. Voor deze groep wordt op 28 oktober de wedstrijd Griekenland-Hongarije ge speeld. (Van onze speciale verslaggever) ARCO. De finale om het wereldkam pioenschap dammen is in alle hevigheid losgebarsten. Het koren is van het kaf gescheiden en de twaalf spelers, die nu na alle plaatselijke, regionale, landelijke en internationale voorwedstrijden nog zijn overgebleven, vormen 'samen duidelijk merkbaar de absolute wereldtop. Er wer den gisteren dan ook fraaie partijen ge speeld. Er was één simpele remise bij, maar wat er op de overige vijf damborden gebeurde, compenseerde dit ruimschoot. Bovendien was deze salonremise, waar toe in de partij Clerc-Wiersma besloten werd, alleszins vergeeflijk, omdat de we reldkampioen eerst even ingespeeld wil de raken en in de eerste ronden, zeker niet tegen grootmeester Clerc, meteen al een strijd op het scherpst van de snede wilde aangaan. Wiersma heeft zich piet goed op dit toer nooi kunnen voorbereiden, doordat hij te zeer in beslag genomen werd door beslom meringen van meer zakelijke aard: hij heeft lange tijd getwijfeld of hij nu wel of niet aan dit WK zou deelneme, en pas een w xftW-,

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27