MEER DOEN AAN BESTRIJDING WERKLOOSHEID Unileverpersoneel tegen verhuizing Schmidt en Disconto een Foekoeda roerend eens Arabisch voor zakenmensen Franco verklaard loonsverhoging Oproep tot Toeristensector staking leverancier van in Iran Mijnwerkers eisen forse Einde staking Shell-Curasao 't Is een filter. 't Blijft een Camel Vleesexport tien percent omhoog arbeidsplaatsen procent hoger ,1 Singer naaimachine Demonstratie in Rotterdam Apothekers twee procent duurder „heilig” 2> hit J - ';>65oX^ 9 9 9 SINGER ra 21 ECONOMIE 19 7 8 OKTOBER VRIJDAG 1 3 O f i t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” o n f (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er zal meer moeten worden gedaan om werk loosheid onder de zogeheten zwakke groepen (onder andere oudere werknemers, vrouwen en jongeren) te voorkomen en te be strijden. Dit werd van diverse kanten gesteld tijdens de discus sie, die de Raad voor de Arbeids markt gisteren hield naar aanlei ding van de Arbeidsmarktverken- ning 1978”. Dit rapport geeft on gunstige vooruitzichten voor de werkloosheid weer en stelt dat zwakke groepen in dit opzicht de dupe zijn van de stagnerende eco nomie. K)V Sr* Zwakke groepen dupe stagnerende economie (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) t. fond» 1,58 11,47 1,70 [,60e 1,60 LV ?n 8 I K-claim, laten. Het belangrijkste is wel dat de parallel lopende belangen van de twee landen zul len worden gebruikt om een driehoeksver- band tot stand te brengen tussen Japan, de Verenigde Staten en West-Europa, zo is in Tokio van Westduitse zijde meegedeeld. De zegslieden gaven de volgende opsom ming van punten waarover overeenstem ming is bereikt: de twee landen baseren hun buitenlandse politiek vast op hun band met de Verenigde Staten; beide lan den willen de ontsluiting van de Chinese economie helpen bevorderen, maar zullen ervoor waken dat hun politieke betrekkin gen met de volksrepubliek hun verstand houding met de Sovjet-Unie niet benade len. Tal van suggesties werden aangedragen om het arbeidsmarktbeleid te verbeteren. Zo herhaalde CNV-bestuurder D. H. Gras man dat deze vakcentrale eerder had ge lanceerd: het instellen van regionale ar beidsplaatsenovereenkomsten. Ook op die manier kan volgens hem bescherming worden geboden aan bijvoorbeeld de ou dere werknemer. Hij betoogde dat WAO’ ers de last van de werkloosheid dragen omdat maar al te gemakkelijk wordt be sloten een werknemer op sociaal-medische gronden af te keuren, terwijl hij nog een deeltaak in de maatschappij zou kunnen en willen vervullen. FNV-bestuurder J. ter Horst signaleerde de prognoses van 10.000 werklozen meer in 1978, met vooral een stijging van de werk loosheid onder vrouwen en een in regio naal opzicht zeer ongelijke verdeling van de werkgelegenheid. Dit zijn aanwijzingen WILLEMSTAD (ANP). De staking op het Antilliaanse eiland Curasao is voor bij. Dit is het resultaat van overleg tussen de Antilliaanse regering, de vakbond en de Shell-directie. Er is onder meer overeengekomen, dat er onderhandeld zal worden over een cao voor alle vier de Shell-vestigingen op Cu racao en over het eisenpakket, dat is inge diend door de vakbond PWFC. voor het falen van het sociaal-economisch beleid, meende hij. Kennelijk zijn nog niet de instrumenten ontwikkeld die beheer sing van de situatie mogelijk maken en de na te streven doeleinden realiseren. De FNV wil dat er meer werkgelegen heid wordt geschapen bij de overheid en in de niet-commerciële dienstverlening (zoals welzijnszorg). Er moet een beleid worden gevoerd waardoor de bestaande werkgele genheid beter wordt verdeeld: er zullen arbeidstijdverkortende maatregelen moe ten worden genomen Ook CNV’er Gras man zei nadrukkelijk dat de herverde- lingskwestie in het komende arbeidsvoor waardenoverleg een belangrijke rol gaat spelen. De overheid moet meer sturen en richten dan tot dusver bij het maken van werkge legenheid, zei Ter Horst. Het alternatief voor de werkgelegenheid in de dienstverle ning moet serieus worden genomen, want in de welzijnszorg, gezondheidszprg, maar ook in het onderwijs zijn duizenden ar beidsplaatsen te scheppen. Er moet nauw lettend aangesloten worden op de behoef ten en de bestaande werkgelegenheid mag niet worden aangetast. aan. Men wijst er verder op dat samenvoe ging van de twee wetenschappelijke vesti gingen in strijd is met het regeringsbeleid ten aanzien van de spreiding van de werk gelegenheid in het land. Ook vreest men dat er arbeidsplaatsen verloren zullen gaan terwijl de gedwongen overplaatsing tot een „verminkte eenheid zal leiden waarin geen ruimte meer is voor team geest en vitale kennis”. TEHERAN (AFP). De belangrijkste oppositiepartij in Iran, Nationaal Front, heeft gisteren de bevolking opgeroepen tot een algemene staking maandag. De oproep is onder meer ondertekend door 84 religieuze leiders. Maandag is het een jaar geleden dat de zoon van de ajatollah (geestelijk leider) Khomeini onder geheimzinnige omstan digheden stierf toen hij zijn verbannen vader opzocht. Het Nationaal Front heeft de bevolking ook gevraagd de staking rustig te doen verlopen om de regering geen excuus te geven weer op stakers te schieten. In de hoofdstad Teheran wordt al ge staakt op universiteiten, scholen, zijn post kantoren gesloten en hebben ook de mees te kranten het verschijnen gestaakt. De FNV-bestuurder constateerde dat de toeneming van het aantal arbeidsplaatsen bij de overheid de komende jaren minder zaj zijn. Hij begreep niet dat de regering blij is met een stijging van 60.000 in 1979 tot en met 1981, gezien het te verwachten toenemende arbeidsaanbod. De miljar- densteun van de regering via lastenver lichting voor de bedrijven levert in 1979 een afbraak aan werkgelegenheid op van 13.000 arbeidsplaatsen, dat is per plaats een steun van drie ton. Onder erkenning dat dit een merkwaar dige groepering van cijfers is, zei Ter Horst dat het globale en stuurloze rege ringsbeleid geen enkel resultaat oplevert. Daarom moet er in het kader van de Wet Investeringsrekening (WIR) een arbeids plaatsentoeslag worden ingevoerd. Ook het arbeidsvoorzieningenbeleid vindt de FNV onvoldoende. Hier is een groot scheeps plan nodig voor het wegnemen RIJSWIJK (ANP). Nederland heeft in de eerste negen maanden van dit jaar 650.418 ton vlees geëxporteerd. Tien per cent meer dan in de eerste drie kwartalen van 1977, toen 591.081 ton de grens over ging. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV). Opmerkelijk is volgens het PW de stij ging van het aantal slachtdieren, dat le vend naar het buitenland gaat. De afzet van levende slachtrunderen en -kalveren nam tot en met september toe met tien percent, die van levende slachtvarkens met vierentwintig percent. Omgerekend in tonnen vlees: 100.381 ton. 'S DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken vindt dat de toeristenin dustrie in de komende jaren een zeer belangrijke leverancier moet worden van arbeidsplaatsen, omdat in de industrie en in de landbouw de werkgelegenheid af neemt. Er zijn volgens de minister nog goede groeimogelijkheden in de toeristenbran che. Albeda zegt in de Holland Krant vaij het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat matregelen nodig zijn om die groei in het toerisme te realiseren. Op het ministerie van Sociale Zaken wordt o.m. bekeken of een gedeeltelijke afschaffing van de col lectieve vakanties een gunstig effect kan hebben op de toeristenindustrie. Voorts acht de minister het wenselijk de voorlich ting voor horecaopleidingen te intensive ren. Nederland moet volgens Albeda nog steeds uitstekend kunnen meedraaien in het wereldtoerisme. AMSTERDAM. De Nederland- sche Bank gaat met ingang van van daag haar tarieven met een vol pro cent verhogen, aldus de bank. Met ingang van die datum is het wisseldisconto 6,5 pet., de voorschot- rente 7 pet. en het promessedisconto 7,5 pet. De verhoging vormt volgens de centrale bank een aanpassing in de richting van de, met spanningen op de valutamarkt samenhangende, hoge rentetarieven op de geldmarkt, aldus de centrale bank. lad, >n mische uten •ersen. or dit en euvel s aan. van knelpunten en veel aandacht voor om-, her- en bijscholing. Op dit punt maakte ook Grasman kriti sche kanttekeningen. Het CNV vindt dat de invoering van het Arbeidsbureau-Nieu- we Stijl (ANS) een aardig begin is, maar er moet meer gebeuren. De arbeidsbureaus horen een sleutelfunctie te hebben, ze moe ten ook aan de weg timmeren en een agressief beleid voeren. De CNV’ers sug gereerden uitzendbureaus op commerciële basis aan strengere wettelijke bepalingen te binden dan bureaus, die op non-profit- basis werken. Er zou verschil moeten worden gemaakt tussen commerciële bureaus en non-profi- tinstellingen die onder beheer staan van een bestuur waarin werkgevers- en werk nemersorganisaties, al dan niet met verte genwoordigers van de overheid, samen werken. Het CNV wijst commerciële uit- MADRID. (DBA) Eén heiligverkla ring heeft de drie jaar geleden overle den caudillo van Spanje, generaal Franco, al binnen. Als heilige heeft paus Gregorius VII hem gisteren ver heven tot de eer der altaren. Gregorius VII, die zich na de dood van paus Paulus VI tot diens opvolger benoemde, had al aangekondigd dat de heiligverklaring van Franco zijn eerste officiële daad zou zijn. x,n. W Hden ‘verte Iwijk zendbureaus van de hand. De arbeidsbu reaus moeten dit werk doen, de particulie re bureaus worden alleen aanvaard voor het ogenblik, omdat de arbeidsbureaus deze functie nog niet vervullen, aldus Grasman. Ook de Raad voor Overleg Middelbaar en Hoger Personeel wil een actiever beleid op het gebied van her-, om- en bijscholing. RMHP-vertegenwoordiger J. Kamerling vond dat grondig moet worden gestudeerd naar mogelijkheden voor technische pro- duktverriieuwing en ontwikkeling van nieuwe, hoogwaardige takken van indu strie en dienstverlening, bijvoorbeeld op het gebied van energie- en milieubeheer- sing. Hij wees ook op het schrijnende probleem van de jeugdwerkloosheid. Werkgeversvertegenwoordiger mr. S. J. H. Huijben zei dat het maatschappeljk kwaad van de jeugdwerkloosheid veel ern stiger is dan het tekort aan mogelijkheden ter voldoening aan het op zichzelf toe te juichen emancipatiestreven van de ge trouwde vrouw. Aan de oplossing van de jeugdwerkloosheid moet dan ook de voor keur worden gegeven. Tijdelijk zou meer subsidie moeten worden gegeven om aan stelling van jongere werknemers attractie ver te maken. Langs de weg van verdere scholing is een belangrijk stuk van de jeugdwerkloos heid op te lossen. Onder de bijna 90.000 niet vervulde arbeidsplaatsen, waarvoor wel dringend mensen worden gezocht, moeten er zijn die bij gezamenlijke inspan ning door jeugdigen kunnen worden bezet, aldus Huijben. Voor getrouwde vrouwen is veel zinnig werk te doen in bejaarden zorg, onderwijs e.d. Aanvullende scholing is dan nodig, maar dit is geen taak van het bedrijfsleven. Aan de overhandiging van de petitie ging een protestmars door de Rotterdamse binnenstad vooraf die eindigde voor het hoofdkantoor van dé Unilever aan het Museumplein. De actie werd gesteund door de Industriebond NW, politieke par tijen, bestuurder uit De Liemers (de streek rond Duiven) en personeel van het duizend man tellende researchbedrijf van Unilever in Vlaardingen. ’s Middags werd ook nog een demonstra tieve ronde om het gebouw van de Vlaar- dingse vestiging gelopen. De directie van Unilever Research Vlaardingen-Duiven heeft begin dit jaar een studie aangekon digd naar de wenselijkheid het personeel van Duiven over te plaatsen naar Vlaar dingen. Men is van mening dat een derge lijke samenvoeging een efficiëntere werk wijze en een sterkere eenheid op zal leve ren. De conclusies van het onderzoek zijn tot op heden geheim gehouden. Onder het personeel is de vrees ontstaan dat de be zwaren die tegen de plannen aangevoerd zijn, niet serieus genomen worden en dat de samenvoeging doorgedrukt gaat wor den. Als tegenargument voert men onder meer de sociaal-economische gevolgen DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne (Economische Zaken) en staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (Volksgezondheid en Milieuhy giëne) hebben na overleg met de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie (KNMP) apothekers toegestaan om hun tarieven met maximaal twee percent te verhogen. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Meer dan 125 werknemers van het Unileverresearchlaboratorium in Duiven (200 personeelsleden) zijn gisteren in bussen naar Rotterdam getogen om de hoofddirectie een petitie aan te bieden waarin men het onaanvaardbaar uitspreekt over de mogelijke overplaatsing van de Gelderse vestiging naar Vlaardingen. TOKIO (ANP). Na drie dagen van gedachtenwisselen tussen bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland en premier Takeo Foekoeda van Japan blijkt dat ze het op een groot aantal punten roerend eens zijn. LONDEN (DPA). Tegen de achter grond van het toenemend verzet tegen het plafond van vijf percent dat de Labourre- gering van Callaghan voor loonsverho gingen heeft vastgesteld, heeft de Britse mijnwerkersbond gisteren voor zijn 260.000 leden looneisen van meer dan veertig percent op tafel gelegd. Voorts dreigt de bond de regering en de staatsmijnen met een staking, als de voor genomen sluiting van mijnen en cokeso- vens doorgaat. De organisatie van metaalarbeiders, de op een na grootste vakbond, sprak zich gisteren uit voor looneisen van rond drie ëndertig percent en een vermindering van de werkweek van 40 tot 35 uur voor haar 1,25 miljoen leden. 113,61 50,11 139,2! 1.2! 157,51 41,01 7,31 86,0! 25,0! 57,2! 118,01 41,61 57,61 50,01 76,5! 37,01 62,1! 135,01 104,11 93,0! 34,01 107,06 69,11 130,50 65, 41,01 35,a 58,06 72,» 42,51 36,50 1,00 600, - 49,21 65,» 54,66 53,51 62, >,00 122,01 - 36, 46,01 132,0 65,» 42,0 6,0 62,0 145,0 67,01 99,2 1,00 179,0 60,01 56,11 125,0 48,51 25,2 71,0 62,5 92,0 52,0 33,5 135,0 85,5 60,1 51,S 182,0 38,0 86,4 119,0 55,11 55,11 44,21 45,31 290,0 163,0 132,5 315,0 ikerk V „De taal van een land is de sleutel tot dat land", wordt wel gezegd. Voor zakenmensen gaat dat zeker op. Daarom worden op veel plaatsen taalcursussen Arabisch georganiseerd, zoals bij de Sociaty of Promotion of Economic-Relations with Arabian Countries. Op de foto een groep zakenmensen tijdens een van lessen van een 1OO-uren intensieve cursus „business’-Arabisch. Een handelsmerk van The Smger Companv Met recht een hoofdprijs, deze Singer Futura - Electronic .De eerste volledig electronische naaimachine. Een druk op de knop en deze machine, ter Waarde van f 1899- gehoorzaamd. De mini-computer zorgt ervoor dat naaien een echt plezier wordt. Als u niet wint is er al een automati sche Singer zig-zag voor f 349- (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) >,0ü 415.00 enoteen 1,00 436,00 1,00 7.70 De FNV zegt niet dat zij die instrumen ten wel heeft, maar- constateert met stij gende verontrusting dat haar suggesties op dit gebied door de regering en delen van het parlement volstrekt worden gene geerd. Ook de werkgeversorganisaties la ten op dit terrein schromelijk verstek gaan, vond Ter Horst. Zij verwaöhten nog alle heil van het automatisme van de markt en wijzen, gezien hun verzet tegen arbeidsplaatsenovereenkomsten, elke deelneming van de vakbeweging af. i ,oo ,00 ,00 ,28 ,00 ,80 ,30 ,00 ,50 ,00 ,00 ,10 ,00 ,20 ,50 ,00 ,30 ,00 ,60 ,00 ,50 ,00 ,50 .50 >,50 1,00 5,00 1,50 1,80 1,50 r,oo >,40 5,50 5,00 1,00 1,00 >,20 r,00 1,00 1,70 1,30 L,50 r,20 5,00 1,50 :,50 \30 5,00 1,00 >.00 ,50 uo 1,00 1,00 1,20 1,00 ’,50 1,00 ,00 1,50 ’,50 :,70 ,30 1,50 i,50 .50 i,30 i,00 :,00 :,00 ,00 SR

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21