Esthetische bewegingskunst in Streek bij Grifteater industrie niet lekker brengt veel kwaliteit Maatstaf voor koetswerk (eb n Eerste sonaten-avond Bn terstal interieurarchitektuur Platenpiraterij zit Amusement van natuurlijke charme bij Gilbert Bécaud Tsjechische reis Haags orkest rit vol handicaps VERKOOP GELUIDSDRAGERS IN DE LIFT Franse chansonnier accentueert humoresk aspect T oneelschooldirecteur De Vrede overleden speciale tentoonstelling de nieuwe modellen van de sede leren meubelen voor een goede smaak Ida Mager bezield violiste in zaal Kadens Russen blijven weg op historisch congres Belgische Staatsprijs voor Louis Paul Boon Mercedes-Benz 23 KUNST VRIJDAG OKTOBER 1 3 19 7 8 MB 230 I ROTTERDAM. Een muziek- recensent is even waardeloos als zijn muziekrecensie, wanneer hij aan het bestaan van zijn eigen beleving in gelijke mate voorbij gaat als aan het bestaan van de individuele beleving van de toe hoorder. Een hele mond vol. Het is zomaar een stelling uit een on langs uitgegeven proefschrift van een zekere J. M. Everaarts te Gro ningen. Ongetwijfeld goedbe doeld zo’n vrijblijvende opmer king, maar wat moet je ermee als je aan geen enkele beleving voor bij kunt, inclusief die van de ar tiest zelf? De aanleiding voor deze i bespiegeling betreft de kwaliteit van het optreden dat de Franse chansonnier Gilbert Bécaud woensdagavond in de Rotterdam- se Doelen gaf aan het begin van een korte Nederlandse toernee. W wagenweg 1 hoek houtplein haarlem 023-312172 B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF VAN WIJK Haarlem, Anisterdamwiaart 1/4. tel. 024-217710 Overveen, Bloemendaalseweg 420, tel. 02.>->26250. FWi i I Warm theater in koele kleuren (Van onze kunstredactie) KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) JOHN OOMKES (ADVERTENTIE) 1. SS-.:,- welzijnszoi Hij werd in 1970 tot directeur van de academie benoemd. HAARLEM. Het Grifteater, een gezelschap dat zich ontwik kelt vanuit de oorspronkelijke mime-kunst (ik bedoel de school van Decroux en Marceau) naar het uitdrukken van dieper liggen de gevoelens in beweging, gaat een nieuwe produktie maken die ontworpen is door Marian van Hooff. Een mimografie van een buitenstaander, iemand die niet tot het Grifteater behoort. Een mimografie ook van een beeldend kunstenares, want dat is Marian van Hooff. Wie het werken van het Griteater kent, zal er niet zo verbaasd over zijn. Over de eerste produktie van deze groep heb ik nooit geschreven, over de huidige, donderdagavond in de Toneelschuur gezien, doe ik dat wel en met plezier. Overdadige 'pa^tet'c'vciligheid en. overdreven 'actieve 'veiligheid. Onder het pseudoniem Ad Thenaar» schreef hij vele hoorspelen, een aantal toneelstukken en klankbeelden voor de KRO, AVRO en Regionale Omroep Zuid (ROZ). Jarenlang trad hij op als toneelcri ticus bij de ROZ. Boudewijns is juist daarom zo onte vreden omdat ook bijvoorbeeld adres boeken, postzegelalbums met voor druk, collegedictaten, losse muziekuit gaven, schrijfcursussen en blinde atlas—, sen onder het uitzonderingstarief val len. „En dat vindt de platenindustrie nu tamelijk onverteerbaar”, aldus Boude wijns, „het telefoonboek en het spoor boekje als cultuurgoed en grammo foonplaten met muziek van Beethoven, Brahms of Beatles niet”. Nog gek ker wordt het wanneer we bedenken dat muziekuitgaven wel onder het 4 procentstarief vallen”. Geschreven mu ziek als cultuur en uitgevoerde muziek op plaat of cassette wordt louter als vermaak gezien, zo meent de NVPI- voorzitter. Muzikaal gezien Bécauds teksten wor den door anderen (hoofdzakelijk de tekst dichter Louis Amade) geschreven is er enig onderscheid met zijn collega-chan- sonniers, ook al is het niet groot. Een Aznavour, een Brassens; zij allen gaan nu eenmaal met de eisen van de tijd mee. Bécaud lijkt echter op het vlak van arran geren de concurrentie altijd een pas voor. Ook deze keer is zijn ensemble, zeven man sterk, in staat tot een eigentijds geluid, dat wat elementen aan de rock en de country- muziek heeft ontleend. De groep omvat twee toetsenspelers, twee gitaristen, bas sist, drummer en een fluitist-saxofonist, die harmonieus opereren. Tekstueel is er, ondanks Bécauds be klemmende en beeldende voordrachten, minder te beleven. Een snufje romantiek, een zweempje vertwijfeling hier, een tikje mijmering of een bescheiden dosis levens filosofie daar; het graaft allemaal niet makkelijk omschrijven voor degene die er niet geweest is, er daarvoor schrijf ik het liefst. Grifteater maakt door middel van bewegen en een compositie van de kleuren wit en blauw een voorstelling waarin emoties met elkaar bezig zijn. Men sen zoeken toenadering, stoten elkaar af, verkeren in relatie tot elkaar. Ik ben me ervan bewust dat het vaag klinkt, doch in werkelijkheid ligt het niet moeilijk. Sym pathie, Terughoudendheid, toenadering, dat zijn zo begrippen die binnen het pa troon van Streek vallen. Er is zelfs een uiterst gestileerde verleidingsscène. De diep. De humoreske, speelse kant over heerst bij Bécaud duidelijk. Maar die con statering moet niet negatief worden opge vat, want de zanger brengt amusement met raffinement en van een grote natuur lijke charme. Als bewijs diene Mademoi selle Lise, zo op het eerste gehoor een luchtig liedje over een rendez-vous met een aardige hittepetit. Gilbert hanteert de microfoonstandaard als tegenspeelster, danst zelfs overtuigend met dit anders zo onbeweeglijke voorwerp. Het programma tenslotte is een samen raapsel van wat ouder werk, als La pre mière Cathédrale, Marie Marie, l’Homme et la musique, composities van zijn meest recente album als 1’Amour c’est l’Affaire des gens en Lorsque viendra le dernier jour, alsmede enkele nieuwe liedjes. Voor al het weemoedige En septembre en Le nuit maken indruk. Het geheel, incluis de weergaloze band met het publiek, voldoet aan de altijd enigzins opgeschroefde ver wachting. Ook al moeten we het zinloze applaus-rekken en het vervelende af- en oplopen erbij op de koop nemen. Impressie van de voorstelling Streek van het Grifteater. (fotoMaarten Brinkgreve). De maatstaf. waarmee andere auto 's worden verpe/eketi. MAASTRICHT (ANP). In Maastricht is woensdag op 56-jarige leeftijd Nico T. M. de Vrede, directeur van de toneelaca demie in Maastricht, overleden. HAARLEM. Het eerste van een serie van vijf recitals in concertzaal Kadens, waarop de romantische en hedendaagse sonaten-literatuur aan bod zal komen (de duo-serie), kreeg gisteravond zijn beslag met een optreden van de violiste Ida Ma ger en onze stadgenoot, de pianist Rinus Groot. platenpiraten op een efficiëntere ma nier kunnen worden bestreden. Mo menteel zijn deze piraten juridisch erg moeilijk te grijpen. Ook het feit dat de platenindustrie nog steeds te maken heeft met een btw- tarief van 18 procent, tegenover het boek 4 procent, zit de NVPI danig dwars. Leo Boudewijns in de brochure: v,Het boek geniet een verheugende be langstelling van de overheid, hetgeen onder meer betekent dat de verticale prijsbinding ervoor gehandhaafd blijft en dat een uitzonderingstarief van 4 procent btw mag worden gehanteerd. Beschermende maatregelen die er - kort gezegd - toe dienen dat niets of zo weinig mogelijk de verbreiding van boeken in de weg wordt gelegd”. concentratie en stylistische peiling van de materie. Rinus Groot voorzag haar in de met een uitbundig Presto bekroonde vertolking van de veelal lyrische tendens van de zelf de gave begeleiding die hij voordien al even nauwgezet als stimulerend had ver wezenlijkt. Tijdens een zwierige Kreisler-toegift konden de aanwezigen nog een laatste maal de klasserijke, veelzijdige verrichtin gen van Ida Mager en Rinus Groot op deze eerste belangwekkende sonaten-avond in ontspannen aandacht volgen. JAAP STORK BRUSSEL (ANP). De Vlaamse schrij ver Louis Paul Boon is onderscheiden met een belangrijke Belgische literaire prijs, de „Staatsprijs ter bekroning van een schrijversloopbaan”. Officieel meldde de Russische delegatie in een telegram dat zij wegens „wijziging van de organisatievorm” niet aan het con gres kon deelnemen. Uit Oost-Europa kwamen wel de Roemeense en Joegoslavi sche historici. Het congres heeft als thema „het Berlijn- se congres van 1878 - Zuidoost-Europa als probleem van de Europese politiek”. In 1878 spraken onder voorzitterschap van de Duitse rijkskanselier - Otto von Bis marck de meeste Europese staten en Tur kije over een nieuwe orde in de Balkan. Daarbij werd de Russische invloed ten gunste van Oostenrijk teruggedrongen. De prijs, die slechts eenmaal in de drie jaar wordt toegekend, zal binnenkort aan de schrijver worden uitgereikt. Aan de prijs is een geldbedrag van ruim 14.000 gulden verbonden. Jmrr-— Mercedes-Bem 220. motor: 4 cylinders in lijn: cvlinderitihoud 2207 a: Vermogen: 20 All 10!) hi/ 4X00 tpm Streek is geen produktie die vanuit een vast scenario is opgezet. De voorstelling is ontwikkeld vanuit het werken met de idee ën die ook tijdens dat werkproces .werden aangevuld. Gedachten en associaties die tijdens het werken (repeteren) bij de spe- Een andere stadgenoot, Hans Kox, viel de eer te beurt als eerste componist in deze nieuwe serie geplaatst te zijn, en wel met diens Sonate nr. 3 uit 1961. Meteen al in de sterke opening van deze kernachtig, origineel en evenwichtig klin kende compositie, gebaseerd overigens op een (met uitzondering van een voorge schreven geleide improvisatie in het Ada gio) traditionele conceptie, toonde het tweetal de wederzijdse alertheid en het afgewogen spelverband, die een intensieve en langdurige samenwerking verraden. Dat er naast het bezeten temperament, dat hier van de uitvoerenden gevraagd wordt, in de partituur nog aanzienlijke ruimte overbleef voor cantabiliteit en be zieling, vaak extra onderstreept met porta- menti (het „glijden” van de ene toon naar de andere) die onwillekeurig al vooruit wezen naar Ravels hierna volgende Sona te, werd ons via de glanzend expressieve toonvorming van Ida Mager en de egaal ruisende pianobegeleiding effectief gede monstreerd. Een waardige inleiding, dit met soepele techniek vertolkte drieluik van muzikale spitsvondigheden, besloten met een kwik zilverachtige Finale, tot de heldere metri sche precisie waarmee Ravel (noemt Stra- winsky hem niet „l’Horloger”?) zijn ge dachten formuleert in de Sonate uit 1927. Een fijne balans tussen stipte reproduk- tie van het „borduurwerk” en de smeuiige invulling van jazzy elementen, met name in de gestyleerde Blues (waar letterlijke citaten van Gershwins „Fascinating Rhythm” in voorkomen) maakte het resul taat van Ida Mager’s en .Rinus Groots hechte interpretatie tot een opwekkend gebeuren, dat een triomfantelijk vervolg kreeg met de weergave van Schuberts pompeuze Rondeau Brillant in b opus 70. Na dë pauze wachtte Ida Mager, overi gens opgeleid door Jaap Schröder en Mar jorie Lavers en naast haar solistische praktijk deel uitmakend van het Neder lands Kamerorkest, opnieuw een zware taak met de uitvoering van Beethovens fameuze Kreutzer-sonate in A, opus 47. Opnieuw echter bevestigde ze in haar in alle opzichten rake verklanking de eerder op deze avond verschafte indruk van een bezield musicienne, toegerust met een uit nemende streek- en intonatietechniek, die bovendien beschikt over een loffelijke het koetswerk. Zonder u i t erl i i ke overdri j v i ng brengt .Mercedes deze eigenschappen lot uitdrukking in functionele carrosserieën met een tijdloze élégance. Onzichtbaar is de degelijkheid van de portier- constructie.die zó sterk is, dat men een Mercedes aan één van z’n deuren zou kunnen ophangen. En bij mooi weer is al evenmin te zien dat bij slecht weer de ruiten van een Mercedes opvallend schoon blijven. Onzichtbaar zijn de doordachte veiligheidsvoorzieningen rond de benzinetank en in het interieur. Zelfs het make-up spiegeltje kan niet versplinteren. Zo dragen grote en kleine voorzieningen bij tot veiligheid en duurzaamheid. Ogenschijnlijk onzichtbaar. Maar na jaren des te duidelijker te zien aan een onvergankelijk uiterlijk en een zeer hoge inruilwaarde. Wij als Mercedes-dealer kunnen u die zekerheid bieden, volgens maatstaven die ook u mag 1 hanteren bij de ft. keuze van een auto. De Streek heet de mimografie van Frits Vogels, die het Grifteater vanuit het ach terliggende seizoen heeft meegenomen en tot rijpheid heeft laten komen. Het is een heel beeldende bewegingscompositie die zich afspeelt in een ruimte van witte wan den en een witte vloer. De mensen die daarin de voorstelling maken, drie vrou wen en twee mannen, zijn gekleed in scha keringen van blauwtinten. De abstract ogende voorstelling toont spelers die aan vankelijk met elkaar verbonden zijn door draden en wel zodanig dat elke actie reac tie tot gevolg heeft. Dat in eerste instantie streng uitgevoerde patroon krijgt al gauw meer speling, maar de verbintenis via dra den, koorden blijft op verschillende ma nieren. Het lijkt er in het begin op dat er meer gesuggereerd wordt dan er in feite aan de hand is, De handelingen op het speelvlak komen nogal koel en onpersoon- I lijk over, maar de beelden die ontstaan roepen ondanks de koele kleuren van wit en blauw een theatrale spanning en warm te op. Dat is een verbazingwekkende con statering en het zet mijns inziens de kleur- theorieën van koud en warm, ruimte en benauwenis waartegen ik toch altijd al bedenkingen koesterde op losse schroe ft ven. Wat in Streek gebeurt laat zich niet ge- ^neest weldadige ontlading van alle span ningen binnen deze zeer verzorgde en met grote inzet en vakkundigheid verzorgde voorstelling dient zich aan als een der vrouwen rondcirkelt aan een dik blauw koord, even nadat zij tevergeefs vaste bin ding zocht. Tijd om zich in orkestkleding te steken was er niet meer, zodat de musici in reiskostuum moesten con certeren. Daar kwam nog bij dat de zaal in Praag niet erg gevuld was, omdat de organisatoren hadden nagelaten het publiek duidelijk te maken dat het concert van het Haagse orkest in een andere zaal zou worden gehouden. De aanvankelijk geplande zaal, de Zofin- zaal, was namelijk enkele dagen tevo ren plotseling gesloten, omdat er een stuk muur naar beneden was geko men. Tot 11 oktober heeft het Residentie orkest nog geconcerteerd in Ostrava en Bratislava. In de laatste stad "maakte de Tsjechische televisie van één van de concerten opnamen. Op het ogenblik treedt het Residentie orkest op in Hongarije. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Het Residentie-Or- kest heeft, naar eerst nu bekend is geworden, vorige week vrijdag grote tegenwerking ondervonden van de Tsjechische grenswachten bij het passeren van de Oostduits-Tsjechi- sche grens. Maar liefst vier en een half uur heeft de bus, die de orkestle den van Karl-Marxstadt (DDR) naar Praag vervoerde, oponthoud gehad, waardoor het concert in de Tsjechi sche hoofdstad vijf kwartier te laat begon. Iers opkwamen, zijn dikwijls in de voor stelling toegepast. Er is in elk geval een zeer esthetische balans gevonden tussen ruimte en beweging, waarbij het toegepas te muzikale geluid een dienende functie heeft. Een heel mooie voorstelling die zich zelf voor een toegankelijk publiek bewijst naarmate de avond verloopt. Het schaarse publiek van donderdag voelde zich geroe pen in het applaus een extra gevoel van waardering te leggen en ik heb daar graag aan meegedaan. Vanavond wordt Streek herhaald. t De nu 51-jarige zanger bij de burger lijke stand beter bekend als Francois Silly, bij zijn oudere vereerders als Monsieur 100.000 Volt mag dan niet meer beschik ken over het jeugdige elan waarmee hij Parijs in de jaren vijftig aan zijn voeten kreeg, zijn professionele vakmanschap en grote routine behouden hem voor zwakke momenten. Microfoontechniek, timing, frasering, attitude, alles wijst op een com binatie van doorgewinterde souplesse en een ontstuimig enthousiasme. Laatsge- noemde karaktertrek zet hem ertoe aan van elk concert een unicum te willen ma ken. AMSTERDAM. De Nederlandse consument besteedde verleden jaar on geveer 60 miljoen gulden meer aan grammofoonplaten en muziekcassettes dan in 1976. In 1977 werd voor in totaal 480 miljoen gulden uitgegeven aan grammofoonplaten ƒ1976: 440 miljoen) en voor 70 miljoen gulden aan cassette bandjes (1976: 50 miljoen). Dit blijkt uit de donderdag door de Nederlandse Vereniging van Producenten en Impor teurs van beeld- en geluidsdragers (NVPI) uitgegeven brochure. „Het pho- nografisch klachtenboek”. Het vergro ten van de omzet geeft, volgens NVPI- voorzitter Leo Boudewijns, een enigs zins vertekend beeld aangezien voor het vergroten van de omzet ook relatief gezien steeds meer verkochte exempla ren nodig zijn. De toch voor de platenindustrie zeker niet ontmoedigende cijfers vormen slechts een klein gedeelte van de NVPI- brochure, die dan ook niet voor niets als titel „Het phonografisch klachten boek” meekreeg. De platenpiraterij (het reproduceren van muziekopnames en die in de vorm van platen of casset tes zonder toestemming in de handel brengen) wordt een steeds grotere hin derpaal voor de industrie. In 1961 werd er in Rome een verdrag gesloten ter bescherming van uitvoerende kunste naars, producenten van geluidsdragers en omroeporganisaties. De NVPI wacht nog steeds op de ratificatie van Nederland van dat verdrag zodat de N.B. Bécaud treedt nog op in het Cul tureel Centrum Alkmaar (vanavond), MAINZ (DPA). Geschiedkundigen uit de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Polen, Bulgarije en Hongarije hebben een inter nationaal congres van het Europese ge nootschap voor moderne geschiedenis en het Instituut voor Europese geschiedenis geboycot, dat woensdag in Mainz werd geopend. De afgelopen dagen kwamen hun afzeggingen binnen, kennelijk omdat de Stichting Pruisisch Cultuurbezit uit West-Berlijn aan het congres deelneemt. t I De veiligheid en duurzaamheid van een auto mobiel worden in belangrijke mate bepaald door i Na een periode waarin Bécaud veelal I betrokken was bij het maken van I: tv-shows, wijdt hij de laatste jaren weer K meer tijd aan concertreizen, maar de Franse vedette van het lichte lied lijkt het B niet zo met het Nederlandse publiek te treffen. Vorig jaar werd een korte toer langs een aantal schouwburgen niet zo B denderend bezocht, en als de publieke K belangstelling in de Doelen maatgevend B moet zijn voor de huidige reeks, dan zit een B toename van het aantal bezoekers er niet in. Nu ja, Nederland blijft wat koel tegen het Gallische levenslied aankijken, maar B de mensen die wel op een avond met B Bécaud afkomen, krijgen pure klasse voorgeschoteld. ite.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23