BMW de snelste in Parijs Pierre Bernard: prima bril Ook diesel bij Renault puzzel van de week p efficiency beurs weg en wiel modejournaal Schakelen in auto vermoeit prijswinnaars LICHTE 2 CV UIT PRODUKTIE Toyota nu met aandrijving vóór EEN VRACHTAUTO HUREN? >5 BARENDS PiEDftÜ ft US) ■■I 26 27 VARIA OKTOBER VRIJDAG 1 3 19 7 8 door Bé ter Maat C >1 - A AMSTERDAM Fai BOUWEN S AUTOVERHUUR HAARLEM tel.. 023-312638 Trein-TÓegang-biljetten -f EEN BRIL IS, in tegenstelling tot vroeger jaren, beslist geen noodzakelijk kwaad meer. Inte gendeel, die bril kan een belang rijke bijdrage leveren aan het „er goed uitzien”. Grappig eigen lijk niet, goed zien en goed uit zien, geeft maar weinig verschil in letters te zien en toch is het van grote betekenis voor de vrouw of de man die aan de bril is of er aan moet. Hoewel van daag de dag de opticiens hun clientèle erg veel mooie montu ren kunnen aanbieden, het as sortiment lijkt nooit voldoende. De vindingrijkheid van de ont werpers is enorm en de markt blijft dus volop in beweging. "Al Verantwoorde kinderschoenen 101/ m 18 oktober 'W dagelijks van 10-17 uur, maandag 16 en dinsdag 17 oktober ook van 19 - 22 uur w zondag gesloten ■k. WH 1 de Pierre Bernard collectie. P78/12. 9 10 12 15 8 11 13 14 3 6 7 2 4 5 1 2 3 i. 5 6 7 8 (ADVERTENTIES) 9 10 11 12 OPLOSSING PUZZEL NUMMER 40 13 14 15 A I «MT P» :§s PUZZEL NUMMER 41 Horizontaal: 1. telwoord, 2. verkwisting, oxyde, lidwoord, 3. juiste gewicht, familie lid, totaal, 4. telwoord, lengtemaat (afk.), het Romeinse rijk (Lat. afk.), oever, hoofd (Frans), 5. veelhoevig dier, jongensnaam, koosnaampje, deel van het hoofd, 6. wiel, •ir Lee Towers als charmante ambassa deur van de Pierre Bernard haute mon ture ken van naden, plaats in Drenthe, uitroep, lidwoord, 13. te zijner plaatse (Lat. afk.), godsdienst, plaats in Irak, wilde haver, 14 slot, voorzetsel, de onbekende (afk.), vaar tuig, 15. telwoord. Vertikaal: 1. telwoord, 2. overrompeling, vogel, vette vloeistof, 3. keurig, onbepaald voornaamwoord, sieraad, 4. titel (afk.), ziekte, lichtelijk scheel, lidwoord, 5. stad in het oude Palestina, Frans lidwoord, voch tig, roven, 6. babyspeelgoed, verovering, 7. om die reden, wijze, het zij zo, 8. raadge ver, nieuw (in samenstelling), let wel (afk.), ter zake (afk 9. vreemde munt, uitroep, afgod, plaats in Overijssel, 10. zonder in houd, anno (afk.), verdrietig, plantje, maatschappijvorm (afk.), 11. deel van een breuk, vis, trots, persoonlijk voornaam woord, 12. uitheems insekt, vogel, 13. het zelfde (afk.) deel van een koektrommel, ontvanger van een nalatenschap, zang stem, 14. uitgave, bijwoord, meisjesnaam, voedsel, 15. telwoord. Horizontaal en vertikaal: 1. goot, 2. Oder, 3. oele, 4. trek, 5. solo, 6. olim, 7. lies, 8. Omsk, 9. span, 10. para, 11. aria, 12. naad, 13. kano, 14. aker, 15. Newa, 16. Oran, 17. kern, 18. emoe, 19. roos, 20. nest, 21. sago, 22. asem, 23. gena, 24. Omar, 25. neen, 26. Erie, 27. Eire, 28. neet, 29. tulp, 30. unie, 31. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: Damiate Pers B.V., Postbus 18, 1970 AA IJmuiden. PUZZEL NUMMER 40 25: J. M. Zwanenburg-Bakker, Wijn- hoffstraat 16, Haarlem; 25: H. van Dijk, Luxemburglaan 713, Heemskerk; 15: N. Koridon, Oudeweg 25, Haarlem; 15: S. C. Witte-v.d. Maarel, Fahrenheitstraat 6, IJ muiden; 10: E. van Loon-Tengbergen, Schouwbroekerstraat 17, Heemstede; 10: Mevr. T. van Vliet, Meervlietstraat 79, Vel- sen-Zuid. lire, 32. peer, 33. rein, 34. Erna, 35. inka, 36. naar, 37. trap, 38. rede, 39. Aden, 40. pens, 41. Bern, 42. Elia, 43. riet, 44. NATO, 45. ramp, 46. Abel, 47. mede, 48. plek, 49. slik, 50. lade, 51. idee, 52. keel. NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM In februari volgend jaar zal Toyota het nieuwe model Tercel tentoonstellen op de Personenwagen-RAI. Voor het eerst zal deze nieuwe wagen dan buiten Japan worden geshowd. De Tercel valt in de populaire prijsklasse en is de eerste personenwagen van Toyota, die beschikt over voorwielaandrijving. De bijna vier meter lange auto is boven dien voorzien van de eveneens nieuwe 1452 cc motor met bovenliggende nok- kenas. Met de introduktie van deze Ter cel (de naam betekent „valk”) wil de Japanse fabriek het aanbod verruimen in de sector die loopt van de Corolla tot en met de Carina. De Tercel-lijn is opgebouwd uit drie basismodellen, waaronder een uitvoering met drie deu ren. De foto toont de nieuwe Tercel van Toyota. Dit trapezium-montuur wordt uitge voerd in transparante kunststof met ver schillende modieuze kleuren. blauw degradé om maar enkele voor beelden te geven. Bedenkt u hierbij dan even, dat de kleuren van de glazen ook nog helemaal kunnen worden aangepast, hetzij in een uni tint of verlopend in kleur (degradé). Wees nou eerlijk, bij elkaar is dat toch een verrassend brilgebeuren! EXCLUSIVITEIT VAN uw montuur blijft gewaarborgd, omdat er per verzor gingsgebied maar één P.B.-distributeur is. Ja, die „Créateurs de monture Pierre Bernard” weten in alle opzichten wat ze doen en misschien zet u straks de initia len P.B. wel om in de woorden: Prima Bril. Op de foto de nieuwste sportieve wa gen van BMW: leuk om te zien, maar onbruikbaar in het hedendaagse ver keer. Voordelige bij NS-stations 3ia KINDERVOETSERVICE w •ir Vlinderlijn voor een montuur met fantasierijk gebogen veren, eveneens uit ir Zwevende neusbrug bij dit modieuze P.B.-montuur. licht denken, doch door de verschillende kleuren en combinaties van kleuren zal de keuze toch nog verdraaid lastig wor den. NOG MOEILIJKER GAAT mevrouw het straks krijgen als zij geconfronteerd wordt met maar liefst zes modellen in allerlei kleurvariaties. Hoe dan ook, nooit zal zij kunnen beweren dat er voor haar niets geschikts bij was. Ja, en dan zien we weer de bekende vlinderlijn op duiken. Een zo’n model kreeg zeer excen triek gebogen veren toebedeeld hetgeen, vooral door de bijzondere kleurenkeen erg leuk effect had. Voorts zag ik voor u een waarlijk beeldschoon montuur met I84‘- Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023-31 2992 duceerde Fiat 125. Een Nederlandse truckfabrikant heeft in Parijs een nieuw bus-chassis met zwaardere mo tor getoond. Daarmee komt men tege moet aan .de groeiende internationale vraag naar hogere motorvermogens. Citroen heeft de lichtste uitvoering van de 2 CV (met 405-motor) uit de produktie genomen. De 2 CV is voort aan nog slechts- leverbaar met de krachtbron van 602 cc, die de auto een snelheid van zo’n 110 km/uur kan ge ven. Nu de nieuwe Citroen Visa binnen kort verschijnt, is ook de produktie van de Ami 8 Berline stopgezet. De Ami Break blijft gehandhaafd. De onlangs geïntroduceerde lichte bestelwagen Acadiana heeft de plaats ingenomen van de 2 CV-bestelwagens AZU en AK. dun, persoonlijk voorhaamwoord, woon plaats, water in Friesland, 7. inhoudsmaat (afk.), voegwoord, aard, wees gegroet, voegwoord, 8. afgelegen, goed gekookt, rivier (Spaans), niemand uitgezonderd, 9. larve, uiterste grens, bijbelse naam, een zekere, 10. en omgekeerd (afk.), kleurstof, soort gift, natuurkundeterm (afk.), 11. vrucht, deel van de bijbel (afk.), familielid, in geval van (afk.), dierengeluid, 12. losma- Na de overname van Chrysler France door de groep Peugeot/Citroën is Re nault niet meer het grootste Franse automobielconcern. Toch bezit Renault altijd nog een marktaandeel van 34 percent en het bedrijf heeft nog het nodige in petto om dit aandeel te ver groten. Zo heeft algemeen directeur Bernard Vernier-Palliez aangekon- digd, dat het Franse staatsbedrijf bin nenkort op de dieselmarkt uitkomt met een nieuwe wagen, voorzien van uiter aard een Renault-diesel. Het bedrijf heeft zich nog niet eerder op de markt voor diesels gewaagd, omdat men eerst een eigen dieselmotor wilde ontwikke len, die zou voldoen aan de hoogste technische eisen. De diesels zullen voorlopig alleen ver krijgbaar zijn in de topmodellen van Renault. Het bedrijf heeft tevens de autoshow in Parijs aangegrepen om de R 5 turbo met middenmotor van 1397 cc te lanceren. Deze R 5 zal tegen 1980 or> de circuits verschijnen en krijgt een top van zo’n 200 km/uur. Daarnaast is Re nault uitgekomen met de R 30 TX, een snellere uitvoering van de R 30 TS. En natuurlijk is daar dan ook de R 18. In totaal heeft het Franse concern dit jaar dertien vernieuwde of nieuwe modellen op de markt gebracht. Op dit moment fabriceren de Renault-fabrieken over de gehele wereld 7850 voertuigen per dag, wat een recordproduktie betekent. De totale produktie ligt twaalf percent boven die van vorig jaar. Naast deze activiteiten zijn ook nog de onderhandelingen met British Ley- land, die enige tijd geleden waren vast gelopen, hervat. Het gaat hierbij om de toekomstige samenwerking bij de ver vaardiging van automatische transmis sies en kleine bedrijfsvoertuigen. De onderhandelingen van Renault met American Motors in Amerika, waarbij de verkoop van Renaults in de Verenig de Staten op het spel staat, vorderen goed, aldus de Renault-leiding. VREUGDE DERHALVE voor diege nen, die iets zeer aparts op hun neus willen hebben, want zij kunnen zich nu ook verlustigen in de haute mènture col lectie van Pierre Bernard. Ben en Peter Akkerman, twee jonge en inventieve Rot terdamse opticiens, zijn de ontwerpers van deze P. B.-monturen. Precies twee jaar geleden had ik het genoegen u met hun eerste, eigenhandig vervaardigde, haute monture collectie kennis te laten maken. Sindsdien is het in duizelingwek kende vaart voorwaarts gegaan. Hun creaties „sloegen aan”, zoals men dat tegenwoordig pleegt te zeggen en ook in het buitenland is de belangstelling ver bluffend. Redenen te over om ook nu weer de nieuwste staaltjes van creativi teit en vakmanschap van deze beide Rot terdammers aan u voor te leggen. DE NIJVERE HANDEN van Ben en Peter Akkerman creëerden voor hun nieuwe collectie modieus getinte „licht- gewichtige” dames- en h^renmonturen van kunststof, waar niet alleen op de soms fantasierijke veren hun P.B.-initi aal te vinden is, maar bovendien aan de binnenzijde het woordje hand-made prijkt. Uiterste zorg en verfijning zijn de direct in het oog springende kenmerken van deze monturen. Laten wij allereerst eens gaan kijken waaruit meneer kan kiezen. Voor hem zijn er twee modellen, die vrij laag op de wang rusten, waarvan de een met een opengewerkte en de ande re met een zwevende neusbrug is toege rust: Slechts twee modellen zult u wel- Uit een proefneming van Ford is ge bleken, dat een automobilist per gere den kilometer gemiddeld drie maal schakelt. In het stadsverkeer loopt het gemiddeld aantal schakelingen per ki lometer zelfs op tot zes a tien keer. Ford heeft voor de proef twee Granada’s gebruikt, waarvan de één een handge- schakelde bak had, en de andere wagén een automatische transmissie. Veertien bestuurders deden mee aan de proef. Allen moesten met beide auto’s hetzelf de traject afleggen. Voor het nieuwe modeljaar is de GS- serie verrijkt met de X-3-uitvoering. Het voornaamste kenmerk van deze X- 3-uitvoering is de vergroting van de motorinhoud van 1222 cc tot 1299 cc. Dit heëft geresulteerd in een top van 158 km/uur. De CX 2500 diesel Berline Pallas heeft als extra een vijfversnellingsbak gekregen, waardoor de topsnelheid is gestegen tot 156 km/uur. Daarmee is deze wagen de snelste diesel-personen- wagen in zijn klasse geworden. Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch Stadion) gratis bus naar RAI (met tijdens avonduren) een kleine cirkel op de neusbrug en in de beide veren. De glazen bij dit montuur zijn groot en vrij recht. IDEAAL VOOR DEGENEN die glazen met een hoge sterkte van node hebben en niettemin graag een groot montuur wil len dragen is het „suggestie-montuur” aan te bevelen. Die benaming heb ik er gemakshalve maar aan gegeven, omdat de glasomvatting niet zo groot is, maar de ingenieus uitgezaagde rand eromheen een kloek formaat suggereert. De trape- ziumlijn, dié bij sommige gezichtsvor men zo voortreffelijk tot uiting komt, ontbreekt evenmin in de collectie. Het spannendste vind ik dan altijd weer al die kleuren, zoals transparant met bor deaux of atlantic en een prachtig ijs- Het bleek, dat in het stadsverkeer de handgeschakelde bak 85 tot 170 keer werd gebruikt. De bestuurders van de ze wagen verbruikten 40,5 percent meer zuurstof, terwijl hun polsslag 9,15 percent hoger was, dan die van be stuurders in de auto met automatische versnelling. Een ander resultaat was, dat men in de auto met handgeschakel de bak in het algemeen sneller reed en vaker de maximumsnelheid over schreed. 7U De snelste wagen die op de Parijse autoshow wordt getoond is de M 1 sportwagen van BMW, die met zijn zes cilinder middenmotor van 277 pk, goed genoeg is voor een snelheid van ruim 260 km/uur. De wagen kost meer dan een ton Het meer serieuze nieuws komt bijvoorbeeld van Citroën, die de nieu we Visa presenteert, een nieuwe tweeli- ter Saab, en Volvo die de eerste in Europa vervaardigde zes cilinder die selmotor toont in een nieuwe wagen. Daarnaast is ook de Charade van Daihatsu aanwezig en de Poolse Polo-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27