REGERING BINDT IN Acties in onderwijs B over mensenrechten Van der Klaauw gaf zetel V-raad Nieuwe aanvraag verblijfsvergunning zou te veel tijd nemen T C b g< in Mogelijk spoedig verbod op handel kievitseieren Starfighter stort neer: piloot omgekomen en dan dit noq E I 1 weg voor twee perioden 4. India kapittelt minister Van der Klaauw w ij s h i Eigen risico Cris Inleveren Kritisch Overleg l Bral 2 19 7 8 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG VR Muziek voor tarwe Waddenzee k' F i 1 3 (Van onze Amsterdamse redacteur) Studentenprotest Scheepsramp Werkgroep WJ Israt prob Cart Egyi men - Wedde AMSTERDAM. De 182 met uitwijzing bedreigde Marokan- nen, die hun toevlucht hebben ge zocht in kerken in Amsterdam, Utrecht en Den Haag, zijn met hun sympathisanten van mening, dat er zo snel mogelijk een einde moet komen aan hun „psychologi sche martelgang”. De Marokka nen zien weinig heil in de sugges tie van de Raad van State, dat een nieuwe aanvraag van een ver blijfsvergunning op grond van de actuele feiten en omstandigheden kansen schept. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet is gisteren voor een flink deel tegemoet gekomen aan de wensen die het CDA in het debat over de bezuinigings operatie Bestek ’81 op tafel had gelegd. Het dreigende conflict tussen CDA en kabinet was daarmee in de kiem gesmoord. De pogingen van de oppositie Bestek ’81 fundamenteel te wijzigen, hadden geen succes. Het CDA liet bij monde van fractieleider Aantjes weten tevreden te zijn met de concessies van de regering. Woonschepen r 15 13 „Snel beslissen” „Peyton Place” Oost-Timor g. s 5? o| S® Conflict CDA-kabinet in de kiem gesmoord het weer Marokkanen willen einde aan WEERRAPPORTEN in 25 16 0 I RIJSWIJK. Het ministerie van CRM werkt aan een besluit dat het mogelijk moet maken dat nog volgend voorjaar een verbod van kracht wordt voor de handel in kievitseieren. Het besluit loopt vooruit op een algehele herziening van de Vogelwet, waaraan door het ministerie wordt gewerkt en die ver moedelijk in 1980 aan het parlement zal worden aangeboden. Eerder deze week vroeg de Friese Bond van Vogelwachten de regering te bevorde ren dat een dergelijk besluit spoedig zou worden genomen, zo mogelijk nog voor het komend broedseizoen. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Aanhoudend droog met plaatselijk mist. Lagere temperaturen. DEN HAAG (ANP). De onderwijs vakorganisaties vinden dat het uitermate slecht gaat met de bedrijfstak onderwijs. Zo slecht dat actie geboden is. De komen de weken worden in zes steden informa tieve bijeenkomsten gehouden voor de 120.000 leden die bij de overkoepelende NFO staan geregistreerd. 21 24 15 22 20 25 16 25 10 23 26 25 12 21 12 23 25 0 0 0 0 24 0 0.1 0 0.6 0 0 0 0 0 0 0 0 Die consessies zijn: de 100 eigen bijdrage in het zieken fonds gaat voorlopig niet door er komt nog volgend jaar een wet die de koppeling van sociale uitkeringen aan het minimumloon garandeert; de koopkracht tot modaal wordt in elk geval volgend jaar gehandhaafd, daarna „in principe”; de huurverhoging wordt volgend jaar maar 6 procent in plaats van 7 procent; de woningbouw in de sociale sector wordt opgevoerd; het huurwaarde-forfait voor dure hui zen wordt verhoogd. Daarnaast hield het kabinet vast aan enkele wezenlijke punten uit Bestek ’81, waarop van verschillende kanten in de Tweede Kamer kritiek was geleverd. Deze zijn: de eerste korting van 0,5 procent per 1 januari op de sociale uitkeringen gaat door, tenzij (wat onwaarschijnlijk is) werkgevers en werknemers het eens worden over een ander systeem van „op schoning”; het kabinet houdt voorlopig vast aan de 100 procent inflatiecorrectie; het semi-overheidspersoneel moet, net als de ambtenaren, zesmaal 0,5 procent inleveren. „Duidelijk is, dat het onmenselijk zóu zijn de 182 af te schepen met een procedu re die nog eens jaren kan gaan duren”, zo verklaarden gisteravond het raadgevend steuncomité en de Marokkanen in de Am sterdamse kerk De Duif, „Wij verzetten ons met kracht tegen verder uitstel en eisen dat de regering nü een positieve beslissing over de 182 neemt”. De advo caten van de Marokkanen beschouwen de mogelijkheid van een nieuwe aanvraag als een lichtpunt, maar vinden de prijs die de 182 moeten betalen door nog langer te wachten te hoog. De regering wilde geen uitspraak doen over de omstreden vraag vanaf welk punt de hogere inkomens moeten gaan inleve ren. Minister Albeda van Sociale Zaken verklaarde dat dit in eerste instantie een zaak is van de sociale partners. D’66 had in een motie de aftopping van de prijscom pensatie bij 45.000 gulden gelegd. Albeda ging niet verder dan de belofte dat hij de sociale partners zal vertellen hoe belang rijk parlement en kabinet de aftopping vinden. Een meer actieve rol vond hij niet op zijn weg liggen. CDA-woordvoerder Lubbers stelde on der andere voor, in plaats van elk half jaar de sociale uitkeringen een half procent minder te laten stijgen, een correctie toe te passen die stijgt naarmate de uitkering hoger is. Premier Van Agt beloofde dit idee aan werkgevers en werknemers voor te leggen. Heeft de Stichting van de Arbeid voor half november echter geen oordeel gegeven en die termijn acht vrijwel iedereen te kort dan zal de regering toch alvast het wetsontwerp indienen om de correctie met 0,5 procent per 1 januari door te laten gaan. De PvdA diende een motie in om dit te voorkomen. Volgens Lubbers (CDA) moet in elk geval de twee de korting van een half procent per 1 juli op aanvaarding van deze wet wachten. Minister Andriessen van Financiën, die eergisteren van Lubbers enkele zeer kriti sche moties op zijn bord had gekregen, bleek het niet nodig te vinden, nu al aan- miljard gulden ofwel 6,8 procent van het nationaal inkomen. Stijgt het tekort ver der, dan moet de „noodremprocedure” gaan werken, maar de Kamer zal daarover tijdig worden geïnformeerd, zo zegde de bewindsman na enige aarzeling toe. VAN DER KLAAUW Vajpayee onderstreepte nog eens dat India geen nucleaire wapens maakt, maar plutonium voor vreedzame doeleinden ge bruikt. Dat laatste was volgens hem het oogmerk geweest van de kernexplosie in 1974, waarmee India de politieke wereld een lichte schok bezorgde. India is de grootste ontwikkelingshulp- klant van Nederland. Het ontvangt 218 miljoen gulden per jaar en zou dit bedrag graag verhoogd zien, liefst zelfs verdub beld. Gezien de bezuinigingsoperatie van Den Haag zit dat er voorlopig bepaald niet in. Overigens wordt deze zaak pas aange kaart, als de Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwerking De Koning volgende maand naar New Delhi komt. uitspraak van de Raad van State zijn me ning bevestigd, dat een beslissing over de zaak van de 182 illegale Marokkanen een politieke beslissing is van de regering en geen zaak van de Raad van State. Staatsse cretaris Haars moet nu reageren en daar bij de nieuwste feiten en omstandigheden van de buitenlanders een rol laten spelen. Mevrouw Haars heeft laten weten pas met een uitspraak te komen na overleg met de vaste kamercommissie voor justi tie. De reactie zou nog op zich kunnen laten wachten, omdat volgende week de begroting van Justitie wordt behandeld. Het raadgevend adviescomité van de Ma rokkanen heeft aangekondigd vandaag contact te zoeken met de fracties van de politieke partijen in de Tweede Kamer. De Marokkanen in De Duif nemen in tussen weer normaal voedsel tot zich. De hongerstaking is overgenomen door een aantal solidaire Nederlanders. Eén van de hongerstakers verklaarde: „Het is niet de bedoeling dat de mensen hongeren tot ze er dood bij neervallen. Wij beschouwen met de Marokkanen het recht op verblijf als een basisrecht. Als demonstratie ont houden wij ons nu van een ander basis recht: voedsel. De Marokkanen beschou wen de hongerstaking van de Nederlan ders als een geweldige steun”. Een stoet van ongeveer 7000 Belgische studenten trok gisteren door het centrum van Brussel om te protesteren tegen de verhoging van het universitaire inschrijf geld. Aan het begin van het cursusjaar werd dit bedrag van 350 op 700 gulden gebracht. Ook in andere Belgische steden hebben de studenten acties op touw gezet. In Inida zijn 26 passagiers verdronken toen het schip waarmee zij van hun werk terugkeerden op een dam voer. Het onge luk deed zich voor 300 kilometer ten zuid westen van de hoofdstad New Delhi. Toen het schip na de aanvaring water maakte en daarna langzaam omsloeg raakten de pas sagiers in paniek en sprongen overboord. De Tweede-Kamercommissies voor Bui tenlandse Zaken en handelspolitiek heb ben zeven parlementariërs aangewezen als lid van een werkgroep die voorstellen moet doen over een onderzoek naar moge lijke ontduiking van de boycot tegen Rho- desië. In de werkgroep zitten Ter Beek en Van der Hek (PvdA), Scholten en Aarts (CDA), Blauw (VVD), Van Rossum (SGP) en Bakker (CPN). I he lij B< ge Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tunis onbew. onbew. 1. bew. mist mist mist mist 1. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew mist motregen onbew. onbew. mist onbew. mist mist mist mist zw. bew. geh. bew. onbew. mist onbew. mist onbew. 1. bew. onbew. h. bew. mist geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. k- S CQ 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o I vai Da mc zoi me dig 5 Oe dei Ta rui gn str w« or te I H BF dag den, In ni Dit v Bou< voor toen stap; Tc gen. Frar chrii FDF zwaï ten ontv gen, gem dere D, tred pop: deC dem heei willi der: weii dag gep: ren A zich het ove: den Vol dat me< Het dat duii (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft niet alleen voor de periode 1979-’80, maar ook voor 1981-’82 afge zien van een zetel in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. I UP ten het „n< Een instituut in de Russische stad Lenin grad heeft vastgesteld, dat tarweplanten zeer gedijen onder het genot van een portie muziek via zeer hoge frequentie. Gebleken is dat de tarwe door deze muziek veel beter tegen vorst bestand is, rijker vrucht levert en sneller tot ontwikkeling komt. - r '1 -,v’ Minister Albeda, die zonder bedenkin gen de CDA-motie waarin de 100 eigen risico in het ziekenfonds wordt afgewfezen aanvaardde, maakte bekend dat de rege ring gaat studeren op een plan via een andere weg een eigen risico toch in te voeren. s Amnesty International zegt dat er ge gronde redenen bestaan om te vrezen, dat deze Marokkanen bij terugkeer in het moederland aan politieke vervolging zul len worden blootgesteld. De Raad van Sta te is op grond van deze feiten van oordeel, dat een nieuwe verblijfsvergunning kan worden aangevraagd Weer in binnen- en buitenland Dit heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het PvdA- Tweede Kamerlid Harry van den Bergh. Van den Bergh had gevraagd waarom Nederland deze rol in het internationale gebeuren heeft weggeven. Uit het antwoord van de minister (die momenteel in Azië verblijft) blijkt dat voor 1979-80 Ierland zich heeft teruggetrok ken ten gunste van Nederland. Nederland deed hetzelfde ten gunste van Ierland voor de periode 1981-’82. Nederland trok zich daarop ten gun ste van Noorwegen ook terug voor de periode 1979-’8O, zodat het lers-Neder- landse „tuiltje” niet veel nut meer had en Nederland voorlopig geen plaats meer zal krijgen in de Veiligheidsraad. Commentaar van Harry van den Bergh: „Dit is alweer een bewijs dat Van der Klaauw een beleid voert zonder enige cre- \ativiteit, beheerst door angst de nek uit te steken”. Staatssecretaris Brokx van Volkshuis vesting zal de procedure voor het verkrij gen van een vergunning om een woonschip te bewonen, vereenvoudigen. Aanvragers worden dan niet meer beoordeeld op hun persoonlijke achtergronden zoals burger lijke status. De staatssecretaris is het met het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) eens, dat dit een inbreuk op de persoonlij ke levenssfeer is. De verenigingen van militairen die zijn aangesloten bij het Overlegcentrum van Militaire Belangenverenigingen, willen zo snel mogelijk overleg voeren met staatsse cretaris Van Lent van Defensie over de wedde van dienstplichtigen. Zij vinden dat de beslissing om de wedde van dienstplich tigen met 60 gulden per maand te verlagen, moet worden bevroren. (Van onze redactie binnenland) ERF. Gistermiddag rond kwart voor vijf is bij het Noordbrabantse Erp, onge veer tien kilometer van de vliegbasis Vol- kei, een Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. Ooi ken v colleg t een k dat m lang Ooste ter to misti: drag, open wegg kaan: Jord; Jord; vrede o ono o zo zo o zo zo z windst. nno n ozo o zo zw windst. w windst. nw zzw o windst. no zzw windst. windst. no wzw nw windst. o o windst. wzw verand. zzw windst. windst. z windst. Minister Pais van Onderwijs moet op de kortst mogelijke termijn een beslissing ne men over de benoeming van de Westduitse politicoloog dr. Gerd Junne tot hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit. De vak groep Interne betrekkingen en Volken recht van de faculteit voor Sociale Weten schappen vindt, dat „de tijd van afwach ten en van het bewandelen van de geijkte ambtelijke kanalen voorbij is”. De Zuidafrikaanse regering heeft na 21 jaar het verbod op de roman Peyton Place van Gracë Metalious opgeheven. In 1957 werd het boek als „ongewenste” publicatie verboden. (Van onze redactie binnenland) NEW DELHI. Minister van Buiten landse Zaken Van der Klaauw heeft tij dens besprekingen met zijn Indiase ambt genoot Vajpayee te horen gekregen dat Nederland zich op het vlak van de men senrechten nogal selectief gedraagt en bovendien veel te hard op de trom slaat. De Indiase bewindsman trok een vergelij king tussen China en de Sovjet-Unie. Pe king, zo stelde hij, werd door Nederland nooit gekapitteld, Moskou daarentegen voortdurend. Van der Klaauw, die een officieel bezoek aan India brengt en vandaag naar Tokio zal doorvliegen, repliceerde dat de Sovjet- Unie de Slotakte van Helsinki heeft onder tekend en daarom tegenover heel Europa humanitaire verplichtingen heeft aange gaan. Vajpayee stelde daarop dat hij vrede belangrijker vond dan mensenrechten. Tegenover het westerse non-prolifera- riebeleid, met name tegenover het plan nucleaire proefexplosies wereldwijd uit te bannen stond New Delhi weinig positief. India voelt er niets voor zijn voorsprong op andere Aziatische landen in te leveren het bezit namelijk de atoombom, of althans de technologie en de noodzakelijke splijtstof nog afgezien van het feit dat het zich discriminatoir wil laten behande len. Pas als alle kernlanden, in de eerste plaats de supermogendheden, hetzelfde doen, zal er over te praten zijn, zo werd de Nederlandse bewindsman verzekerd. Cy nisch werd er aan toegevoegd dat dit wel nooit het geval zal zijn. vullende belastingmaatregelen voor te stellen. Lubbers had woensdag de balans opgemaakt van alle onzekerheden en fi nanciële tegenvallers en geconcludeerd dat enkele honderden miljoenen extra no dig zijn om een „gat van Andriessen” te voorkomen. Lubbers wilde het liefst de 100 procent inflatiecorrectie wijzigen in 80 procent, of anders de alcohol-accijns ver hogen. y Volgens Andriessen, die tegen beide ideën bezwaren had, kan dit punt beter over enkele weken aan de orde komen bij het debat over het dekkingsplan. Andries sen beloofde verder vóór Pasen een over zicht te geven van het financieringstekort, dat op dit moment wordt geschat op 13 Eind januari zal uitgekristalliseerd zijn wat de nadere plannen zullen worden. Het bestuur van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (NFO) heeft dit gisteren in Den Haag meegedeeld bij het lanceren van de NFO-Onderwijskrant. Voorzitter Jan Huisman zette de toestand uiteen. Het actieplan dat minister Pais voor de zomervakantie publiceerde, is volstrekt onvoldoende voor de bedrijfstak. Die kent namelijk een werkloosheid van twaalf per cent en in het licht van Bestek ’81 wordt de toestand alleen maar erger ondanks het plan van de minister. Huisman kon niet om de slotsom heen, dat de toestand zo ernstig moet worden genoemd, dat de hoge kwaliteit van het onderwijs in ons land er reëel door be dreigd wordt. Hiertegen loopt de NFO nu te hoop om een ommekeer te bewerkstel lingen. Met de NFO-Onderwijskrant wordt de achterban uitvoerig ingelicht en gaat de actie van start. Achtereenvolgens worden in Groningen, Amsterdam, Apeldoorn, Rotterdam, Eindhoven en Utrecht van 24 oktober tot en met 9 november vergaderingen gehou den om te informeren en te discussiëren. ■A Tijdens een persconferentie in De Duif in Amsterdam wordt geëist dat de 182 Kerkmarokkanen nu snel zekerheid krijgen over het al dan niet verkrijgen van een verblijfsvergunning. „Wij willen nu een uitspraak van de Nederlandse regering”, verklaarde een Franssprekende woordvoerder van de Ma rokkanen, „Wij hebben er genoeg van en willen niet langer wachten, op nieuwe pro cedures. Maar we zullen de kerk niet verla ten voordat de situatie definitief geregeld is”. Het raadgevend steuncomité ziet in de De provincies Noord-Holland, Gronin gen en Friesland hebben gezamenlijk een structuurschets voor het Waddenzeege bied verzorgd onder de titel De Waddenzee ten voeten uit. In deze uitgave wordt een pleidooi gehouden voor de zogenaamde „milieu-effectrapportering”. Hiermee wordt bedoeld, dat over te verwachten effecten op het milieu vroegtijdig moet worden gerapporteerd. De piloot, de 26-jarige ongehuwde J. C. Vleesch Dubois uit Velp, kwam om het leven. Het toestel was voor een oefen- vlucht gestart vanaf de Belgische vliegba sis „Kleine Broghel”: De Starfighter, die op weg was naar Völkel, kwam terecht in een maisveld. Een commissie van onderzoek gaat de oorzaak van het ongeluk na. Sinds de Starfighter door de Luchtmacht wordt ge bruikt (1962) is dit het 31e Nederlandse I toestel dat neerstortte. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft geen aanwijzingen dat het Indonesische leger ontbladeringsmid- I delen toepast op Oost-Timor. Dit staat in een antwoord van de bewindsman op vra gen van leden van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 5; Minimum temperatuur omstreeks 8 gra den; Maximum temperatuur omstreeks 16 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ü- Het kabinet wordt na afloop van het marathondebat in de Kamer gefeliciteerd door politieke geestverwanten. Minister Wiegel van Binnenlandse Za ken hield onverkort vast aan zijn stand punt, dat de ambtenaren globaal 2,5 mil jard moeten inleveren, maar dat alvorens een definitieve beslissing valt, eerst reëel en open overleg zal worden gevoerd over het trendsysteem. De PvdA’er Van Tijn noemde dit „dubbelspel”, omdat naar zijn mening geen open overleg mogelijk is als het bedrag bij voorbaat vast staat. Het kabinet zal voorts-de Amerikaanse regering nogmaals laten weten dat Neder land vindt dat de introductie van de neu tronenbom moet worden voorkomen door dit wapen in te brengen in de besprekin gen over de wapenbeheersing. Ook de bondgenoten zullen opnieuw van dit al eerder ingenomen Nederlandse standpunt op de hoogte worden gebracht. Die toezeg ging deed premier Van Agt aan CDA- leider Aantjes. Middels een motie van CDA en PvdA sprak de Kamer er zich vannacht voor uit dat de regering in het kader van de Ver enigde Naties of de Europese Gemeen schap initiatieven moet nemen, die er toe moeten leiden dat economische boycot- maatregelen genomen worden tegen Zuid-Afrika. ZATERDAG 14 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 07.02 uur onder 17.49 uur Maan op 17.13 uur onder 04.32 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 09.59 uur en 22.20 uur Hoogwater 01.50 uur en 14.16 uur psychologische martelgang 9 7 7 11 9 9 9 5 11 12 6 7 18 15 10 9 8 7 8 3 3 5 9 15 5 12 6 15 16 19 5 15 9 7 13 12 10 8 9 15 17 o o. o u 20 20 22 21 21 21 19 23 19 21 19 24 23 22 22 22 20 14 14 21 18 ..*1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2