Carter: conferentie hoeksteen Machinekamer ontploft: 43 doden en Thatcher krantestaking Cholera Sumatra t Radio Damascus: Belgen zien geen heil in stembus Loonpolitiek verdeelt Heath Bomexplosies in trein: 1 dode Tanzania wijst Oegandese beschuldiging af huurlingen naar Beiroet Doorbraak in hr p. Ci Vasalis Congres akkoord met militaire begroting Vorige eigenaar Opknappen 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1978 1 3 OKTOBER VRIJDAG door Nico Scheepmaker :est )en Crisis duurt voort rwe izee nor mp iken verk nge- iuid- Toen teen pas- ord. oep dde A achtergrond (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Met de opmerking, dat vrede tussen Egypte en Israel de hoeksteen zal moeten zijn van een algehele oplossing van de problemen in het Midden-Oosten, opende de Amerikaanse president Carter gisteren in Washington de vredesconferentie tussen Israel en Egypte, aan welke conferentie de Verenigde Staten volledig deelne men. ;n” :e” 4 W 1 Hi J wJ Definitief vredesgesprek Israel-Egypte begonnen Nobelprijs medicijnen voor Amerikanen en Zwitser Spanningen in Vaticaan Toen het verzamelde gezelschap met enig ceremonieel de gerestaureerde eetka mer werd binnengevoerd, bleef een van de gasten in de deuropening als aan de grond genageld staan en riep uit: „Mijn hemel! Wat zullen jullie een gein hebben als jullie straks deze kamer gaan opknappen!’* „En even plots werd dit geklater gedempt, twee koopren kelen weenden over het donkergroene water gleden twee smalle witte eenden geluidloos als een droombeeld voort”. Ik vond het een idioot, wat zeg ik: een potsierlijk gedicht: „twee koopren kelen weenden”, rijmend op die „twee smalle witte eenden”, en nieuwsgierig vroeg ik aan Solkema of ze dat gedicht had overge schreven om te laten zien hoe het NIET moest? Enigszins gekwetst zei ze: „Nee, dit is een prachtig gedicht van Vasalis”, en ik begreep dat ik een mooi droombeeld had verstoord. Later begreep ik bovendien dat zij gelijk had gehad: het is een heel mooi gedicht. Zou ze het mij al hebben verge ven? at de is de dtge- mdse voor onge- Vol- di jke □nin- t een eege- >nzee t een imde rmee :hten moet min- nten ortie eken je ter ;vert p de ne- jitse raar vak- ken- 3ten- ach- ijkte sche rum i de rijf- jaar Iden ;den ■zet. Ook de minister van Buitenlandse Za ken van Israel, Dajan en zijn Egyptische collega Kamal wezen er in de nauwelijks t een kwartier durende openingszitting op, dat met een vrede tussen beide landen nog lang niet alle problemen in het Midden oosten zullen zijn opgelost. Evenals Car ter toonden beide bewindslieden zich opti mistisch over de kans op een vredesver drag, maar „we hebben zeker nog niet alle open vragen beantwoord en alle risico’s weggenomen”, zo onderstreepte de Ameri kaanse president. Hij nodigde opnieuw Jordanië en de bewoners van de westelijke Jordaanoever uit zich bij het streven naar vrede in het Midden-Oosten aan te sluiten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Dar es Salaam zei: „Wanneer Amin in moeilijkheden verkeert zoekt hij altijd een zondebok”. De woordvoerder doelde daar mee op de onlangs door Amerika afgekon- digde handelsboycot tegen Oeganda. Volgens radioberichten gisteren uit de Oegandese hoofdstad Kampala, zou presi dent Amin van dat land, in een telegram Tanzania hebben gevraagd de troepen te rug te trekken, die volgens Amin, de zuid grens zijn overgetrokken en momenteel strijd leveren in het gebied Ankole. Volgens de Syrische radio zouden deze week 500 huurlingen in Beiroet arriveren om zich aan te sluiten bij de rechtse chris telijke milities. Israel en Egypte hebben de vorige maand, op 17 september, in Camp David in een raamverdrag afgesproken binnen drie maanden een definitief vredesver drag te sluiten. Het ontwerp van Camp David voorziet onder meer in een totale ontruiming door Israel van de Sinaï, in een periode van twee tot drie jaar. De verwachting is, dat de conferentie tussen de twee en drie weken gaat duren. Wanneer zich in die periode geen zwaar- wegende problemen voordoen, kan in die weken een definitief vredesverdrag tussen beide landen, na een periode van dertig jaar van strijd en conflicten, tot stand komen. Heath hield op het congres een pleidooi voor overheidsbemoeienis met de loonpo litiek en verdedigde de wegens zijn loonpo litiek in moeilijkheden geraakte Labourre- In een commentaar heeft het Russische persbureau Tass gisteren gezegd, dat een afzonderlijk akkoord tussen Cairo en Tel Aviv indruist tegen de belangen van een echte vrede in het Midden-Oosten. „Egypte heeft zich volledig geschaard aan de kant van de vijanden van de Arabische volke ren”, aldus Tass. De 49-jarige Arber werkt als hoogleraar in de microbiologie aan de universiteit van Basel. De vijftigjarige Nathans is direc teur van de microbiologische afdeling van de John Hopkinsuniversiteit in Baltimore in de Amerikaanse staat Maryland evenals de 47-jarige Smith. De drie onderscheiden geleerden en hun mederwerkers hebben veel bijgedragen Het werd hoog tijd dat de begroting werd aangenomen, want morgen gaat het Cdngres met reces. De goedkeuring was opgehouden door een verschil van mening tussen het Huis van Afgevaardigden en de Senaat over de vergoeding van een abor tus voor vrouwelijke militairen of de echt genotes van militairen. De begroting werd gedeeltelijk omge werkt nadat president Carter er in augus tus zijn veto over had uitgesproken. Deze maatregel was gericht tegen een amende ment dat het Congres aan het ontwerp had toegevoegd en waarin 2,1 miljoen dollar werd bestemd voor een kernvliegdek- schip. In Carters ontwerp was dit geld bedoeld voor de andere doelen, wat in het nu goedgekeurde wederom het geval is. gering. Van mevrouw Thatcher is bekend, dat zij van elk staatsingrijpen in loonont- tot het vergaren van kennis over het DNA (desxyribo-nucleinezuur), een bestanddeel van de chromosomen waarin de erfelijke eigenschappen van de levende organismen liggen verankerd. De mogelijkheid om het DNA met behulp van de restrictie-enzy- men als het ware in stukjes te knippen is vooral zo belangrijk, omdat men zo een deel van de omvangrijke informatie, die in het DNA besloten ligt, kan isoleren. Elk „geknipt” stukje is een gen of een groep genen. Het kan in een laboratorium in een bacterie worden gebracht of daaruit gehaald en men kan met behulp van genen synthetische hormonen maken. Op me disch gebied kan men zo bijvoorbeeld in- Confalonieri is weliswaar te oud om nog aan een conclaaf deel te. nemen, maar als deken van het Heilige College JAKARTA. (AFP) Zeker eenendertig mensen zijn de afgelopen weken in het noorden van Sumatra aan cholera gestor ven. Ruim 600 mensen met cholerabe- smetting zijn in ziekenhuizen opgenomen. In een van de moties die gisteren door de bijna 5000 afgevaardigden werd aangeno men, werd om een herziening van de ont- spanningspolitiek gevraagd. Vooral willen de Tories, dat het leveren van technologi sche produkten aan de Sovjet-Unie wordt ingekrompen omdat de Russen daarmee hun militair potentieel zouden versterken. van Kardinalen is zijn invloed nog steeds groot. Hij zou'er bijzonder op zijn gebrand, zo melden waarnemers, dat er een paus komt die rechtlijnig in de leer is en die de orde en tucht in de kerk herstelt. Vooral zou het een man moeten zijn, zo zouden Confalonieri en zijn medestan ders vinden, die duidelijk zou kunnen maken, dat de Kerk klaar staat om de „uitdaging van het communisme” aan te nemen. Volgens sommige bronnen zou de kardinaal al 50 stemmen hebben gekre gen voor zijn kandidaat kardinaal Giu seppe Siri uit Genua. SINGAPORE (Reuter). Bij een ont ploffing in de machinekamer van een Li beriaanse tanker in de haven van Singa pore, zijn 59 mensen omgekomen. Het schip lag voor anker in verband met herstelwerkzaamheden in de machineka mer. De meeste doden en gewonden vielen onder arbeiders die met de reparatie bezig waren. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Gisteren vertelde ik mijn eigen grootste flater, maar achteraf bedacht ik dat ik, op jonge leeftijd, een nog veel grotere flater heb begaan, die me nu, na zo’n 30 jaar, nog wel eens het schaamrood naar de kaken kan jagen als ik eraan terugdenk. Maar eerst wil ik, analoog aan de hierboven vertelde flater met die gerestaureerde ka mer, een flater vertellen die een ander jegens ons beging. Sommige flaters (mis schien zelfs wel de meeste) zijn immers een tweesnijdend zwaard, dat naar beide kan ten verwondingen toebrengt. Mijn vrouw is iemand die om de zoveel tijd de behoefte krijgt iets in het huis te veranderen. Schilderijen worden verhan gen of vervangen, meubels worden ver plaatst,, muren worden geschilderd of overbehangen. Ook koopt ze soms een nieuwe jurk, of een nieuwe bril. Nu heb ben we in wat gewoonlijk „het tweede huisje” wordt genoemd een hoek in de doorgebroken kamer, die door een laag plafonnetje noodt tot voortdurende decor- verwisselingen Toen we een min of meer zakelijk be zoek kregen van een Gronings echtpaar, liep het laatste probeersel alweer op zijn laatste benen. Mijn vrouw had het behang in de hoek overgeplakt met geslaagde fo- tocovers van dames- en andere weekbla den, een levendig-bruin getinte collage van mensen, dieren en dingen die, hoopten we, ons dochtertje, dat de wereld net begon te ontdekken, ook wat houvast aan haar zwervende oogjes zouden kunnen bieden. Toegegeven, deze wandbekleding had iets .van een meisjeskamer, alleen ontbrak het visnet nog aan het plafond, en ik kan me dan ook wel voorstellen dat onze vrouwe lijke gast, na even rondgekeken te hebben, opmerkte: „Jullie zitten hier zeker nog maar pas?” „Hoe zo?”, vroeg ik. „Ik neem toch aan, dat die wand, met foto’s nog van de vorige eigenaar is”, zei ze met complimenteuze bedoelingen. „Nee hoor”, zei ik. „Dat hebben we hele maal zelf bedacht”. (Er trad even een onge makkelijke stilte in). zijn van >n zo itsse- ■r de ndat ilich- igen, DAR ES SALAAM-NAIROBI (Reuter/ UPI). Tanzania heeft gisteren berich ten, dat een Tanzaniaanse legereenheid het buurland Oeganda is binnengevallen, „nonsens” genoemd. BRIGHTON (AFP/DPA). Op het con gres van de Britse conservatieve partij in de Engelse badplaats Brighton, zijn giste ren opnieuw duidelijke meningsverschil len aan de dag getreden tussen de voorma lige partijleider en oud-premier Heath en de huidige partijleider Margaret That cher. In „Book of Bricks” (het Flaterboek) van Robert Morley vertelt Joyce Grenfell hoe vrienden van haar een groot, somber, Vic toriaans huis hadden geërfd, dat zij gelei delijk ,aan, kamer na kamer, zorgvuldig hadden gerestaureerd. Toen ten slotte ook de eetkamer met alle schilderingen in zijn oude, glorieuze staat was teruggebracht, gaven ze een diner om de voltooide restau ratie te vieren. a 21 'lace 1957 :atie luis- krij- chip gers hun ■ger- met ’SP) >nlij- J. C. n het iefen- egba- r, die ;ht in Bui- heb- •h als ellen "loge- Rho- sk en \arts SGP) üten- n dat ;mid- at in i vra- in de DAMASCUS. (UPI) Radio Damascus heeft gisteren meegedeeld, dat de christe lijke leiders in de Libanese hoofdstad Beiroet, Westduitse en Belgische huurlin gen werven. Met het aannemen ervan is voorkomen dat de 1,5 miljoen Amerikaanse militairen niet op tijd hun salaris zouden ontvangen. Het ministerie van Defensie zat namelijk zonder geld en kon zonder de goedkeuring niets uitrichten. Minister van Defensie Ha rold Brown zei gisteren dat desnoods over uren zullen worden gemaakt om alle ver plichtingen nog dit weekeinde te voldoen. wikkelingen een fel tegenstandster is. Af gevaardigden die na Heath spraken, toon den zich terughoudend over de woorden van de ex-partijleider. trijFd In totaal 75 stemmen, tweederde plus een van de 111 deelnemende kardina len, zijn nodig om tot de 264ste paus te worden verkozen. In medische kring vraagt men zich overi gens at waar deze epidemie vandaan komt. Aangenomen wordt, dat de aanhou dende droogte in het gebied en een eventu ele besmetting van de waterleiding een rol spelen. Op de westelijke Jordaanoever werd gis teren betoogd en gestaakt tegen de begon nen conferentie. In de grotere plaatsen bleven publieke instellingen gesloten. Een stakingsoproep aan winkels werd alleen in Nabloes gevolgd. In Ramallah trokken de monstranten door de straten. Ze staken onder meer autobanden in brand. In Beth lehem en Beth Sachoer hesen scholieren de Palestijnse vlag. STOCKHOLM (DP A/UPI). De Nobelprijs voor medicijnen is gisteren in Stockholm toegekend aan de Zwitser Werner Arber en de Amerikanen Dan Nathans en Hamilton Smith. Het Nobel-comité van het Karolinska-instituut in Stockholm kende de prijs aan de drie toe voor hun ontdekking van de restrictie-enzyme en de toepassing van dit enzyme op het gebied van de moleculaire genetica. BELFAST (Reuter/DP A). In een volle intercity-trein, rijdend van de Ierse hoofdstad Dublin naar de Noordierse hoofdstad Belfast, zijn gistermorgen vier bommen ontploft. Een vrouw werd daar bij gedood en twee reizigers raakten ern stig gewond. Na de explosie vlogen drie van de wagons in brand. De eerste ontploffing vond plaats toen de trein de buitenwijken van Belfast bin nenreed. Een tweede bom explodeerde toen passagiers de trein verlieten en de twee andere bommen gingen af nadat iedereen de trein had verlaten. De aanslag, aangenomen worjdt dat die het werk is geweest van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), was wel met een anoniem telefoontje aangekondigd maar dat kwam te laat om de trein te stoppen. De vooruitstrevende groep kardina len zou intussen haar ongenoegen heb ben uitgesproken over het gedrag van de kardinaal-deken en zou nu proberen steun te verkrijgen voor minder-con- servatieve kardinalen als Ursi van Na pels en Pappalardo van Palermo. Volgens waarnemers kenmerken de bijeenkomsten van kardinalen vooraf gaande aan het conclaaf, zich door spanningen en geprikkeldheid. Dit staat in scherpe tegenstelling tot de rust van vijftig dagen geleden toen de „prin sen der kerk” eveneens een paus moes ten kiezen. „De wijze waarop de kandidatuur van Siri wordt gepousseerd heeft in het water van voor het conclaaf voor enke le hoge golven gezorgd”, zo merkte een waarnemer op. (Van onze redactie buitenland) Volgens Romeinse kranten hebben Amerikaanse §n Westduitse kardina len, in Rome bijeen voor de verkiezing van een nieuwe paus, een kongsi ge vormd die druk uitoefent op collega’s uit de Derde Wereld en in de curie om een conservatieve paus gekozen te krij gen. De Italiaanse pers meldde, dat de druk op de kardinalen uit de Derde Landen vooral een financiële is. Veel kardinalen in Zuid-Amerika krijgen elk jaar krachtige financiële injecties uit de Bondsrepubliek en zestig procent van het geld dat de curie krijgt om het Vaticaan draaiende te houden, komt uit de Verenigde Staten. Het zou vooral kardinaal-deken Car lo Confalonieri zijn die het Ameri- kaans-Duitse kamp aanvoert. En dan nu mijn grootste flater. Ik zat op de le hbs met vijfjarige cursus b op de Keizersgracht in Amsterdam. De school waar onder meer de dichter Willem Kloos, Jacques Perk en Albert Verwey op zaten (als ze wat vaker waren blijven zitten had ik misschien nog met hen in de klas kun nen zitten). Als lerares Nederlands had ik juffrouw Solkema, aan wie ik nog steeds met eerbied terugdenk, omdat zij het was die mij in aanraking bracht met de schrij vers E. De Perron en Menno ter Braak, die ik nog steeds als lichtende voorbeelden in hoge ere houd. Ook mijn favoriete dichtbundel „Parlan do” van E. du Perron, had ik aan Solkema (zoals we gemeenzaam aan haar refereer den) te danken en zij op haar beurt dankte aan mij weer de illusie dat er tenminste een leerling in haar klas zat die waarlijk belangstelling had voor literatuur in het algemeen en de dichtkunst meer in het bijzonder. Op een ochtend kwam ik de klas binnen en zag ik dat zij met krijt een gedicht op het bord had geschreven. Het heette „Fan- fare-Corps”, en de tweede strofe begon aldus: (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. De partijen die de woens dag afgetreden Belgische regering steun den, willen de samenwerking voortzetten. In nieuwe verkiezingen ziet niemand heil. Dit werd gisteren duidelijk, terwijl koning Boudewijn in hoog tempo politici ontving voor overleg over de crisis die ontstond toen premier Leo Tindemans besloot op te stappen. Toch zijn er geen gemakkelijke oplossin gen. Op een of andere manier zullen de Franstalige coalitiepartners (socialisten, christen-democraten en het Brusselse FDF) tegemoet moeten komen aan de be zwaren die de Vlaamse christen-democra ten (CVP) hebben tegen het huidige wets ontwerp op de Belgische staatshervormin gen, de opsplitsing van België in twee gemeenschappen en drie gewesten (Vlaan deren, Wallonië en Brussel). Daarbij komt nu de vraag wat de afge treden premier Leo Tindemans wil. De populaire ex-regeringsleider heeft binnen de CVP veel invloed. De Vlaamse christen democraten kunnen niet om Tindemans heen als deze zich opnieuw kandidaat zou willen stellen voor het premierschap. An derzijds hebben de andere partijleiders weinig op met Tindemans, die hen woens dag forse verwijten maakte over „chanta- gepraktijken”. Tindemans deed er giste ren het zwijgen toe. Alleen het Brusselse FDF verklaarde zich tegen nieuwe onderhandelingen over het moeizaam tot stand gekomen akkoord over de federalisering van België. De an dere coalitiepartijen, inclusief de Vlaamse Volksunie, lieten blijken dat ze beseffen dat een nieuw gesprek nodig is om de medewerking van de CVP te verkrijgen. Het zal nog wel enkele dagen duren voor dat in de respectievelijke posities meer duidelijkheid ontstaat. suline vervaardigen, die suikerpatiënten een beter medicijn verschaft dan de insuli ne uit de alvleesklier van runderen en of varkens, die afstotingsreacties teweeg kan brengen. NEW YORK (Reuter). De partijen in het conflict bij enkele kranten in New York hebben gisteren een principe-ak- koord bereikt. Dit houdt in dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat de directies van de New York Times en de Daily News hun 1500 stakende drukkers weer in dienst nemen. De drukkers legden 64 dagen geleden het werk neer nadat de uitgevers een plan hadden bekend gemaakt dat het ontslag van velen tot gevolg zou hebben. De direc ties klaagden dat de overbezetting van de drukkerijen hun jaarlijks miljoenen dol lars kostte. De vakbonden van de drukkers zijn er nu mee akkoord dat er mensen moeten verdwijnen, maar dat dat alleen langs de weg van natuurlijk verloop mag gebeuren zonder gedwongen ontslagen. WASHINGTON (UPJ, AFP). Het Amerikaanse Congres heeft gisteren de militaire begroting voor het ieuwe fiscale jaar, dat al op 1 oktober is begonnen, goedgekeurd. De begroting beslaat een recordbedrag van 117,3 miljard dollar. Rook en vlammen uit de rijtuigen van de Dublin-Belfast-expres, na explosies in de trein, waarbij een vrouw werd gedood en twee passagiers ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3