In afgelopen vier jaar verlies van 3000 arbeidsplaatsen m visserij Bouw waterbouwkundige werken Smith bereid tot deelname Veel arrestaties na vechtpartijen Woningbouwvereniging IJmuider Courant 864 RSV-huizen kopen 10,50 89,00 29,75 Bosch inloop keukenstudio VS verkopen China satelliet aan conferentie Damiate Pers Opheffing spoorlijn Ede open voor zigeunergezinnen OTTO HARINGA G. BOSCH WW Betrokken Belangstelling IN REGIO AMSTERDAM WEEKAANBIEDING Punkmusicus bekent moord op vriendin Zeeland ook velours. Kabinetsformateur in Zweden benoemd Wistudatwij gratis 1 uw gordijnen op maat maken, 3| BOOMZAAG RONDE SPIEGEL, 50 cm, merk TIGER met rand in div. kleuren van 39,75 NU 11 VR VRIJDAG BINNEN- EN BUITENLAND 13 OKTOBER 4 19 7 8 I (Van onze redactie binnenland) Schiedam KOUDENHORN 54 t/m 60 I TEL: 321212-322368 MET 24 INCH ZAAGBLAD van 15,- NU BLACK-DECKER 2 toeren boormachine D.N.J.72 - 370 watt van 139,- NU Een over berg land van de huur kloo HAARLEM VERKOOP EN SERVICE JANSWEG 26-28 Kiene keukensW voor iedere^ smaak, beurs en ruimte. DEN HAAG. De Volksrepubliek China wil met een groep Neder landse bedrijven in zee gaan voor de bouw van twee grote waterbouw kundige werken. Met deze opdracht is een bedrag van enkele miljarden guldens gemoeid. (Va SA telaa twee Haar Jansi derij recer Spaa die n Witte van heefl hun gelat waar twee ■I F i^Hi (ADVERTENTIE) Miljardenorder uit China op komst Komt u eens langs bij Haarlems Gordijnenhuis KEUR BOUWMARKT 0,70 145,- Openingstijden: di t/m vr (Vervolg van voorpagina) In de wensennota voor het volgend jaar klagen de vissers opnieuw hun nood over de inkrimping van de visserij in de afgelo pen jaren. Door de saneringsmaatregelen kwamen er sinds 1974 800 vissers op straat te staan. Omdat er achter elke visser vier man in de verwerkende sector en de handel staan, betekende dat in nog geen vier jaar een verlies van 3000 arbeid splaatsen in deze branche. Hoewel de be drijfsresultaten in de visserij het vorig jaar meevielen, blijven ze ongunstig en hebben ze een veel negatiever effect op de economie, dan de buitenstaander in het algemeen denkt, aldus de nota. Hoe sterk de activiteiten in de visserij sector de laatste jaren terugliepen blijkt voorts onder meer uit de teruggelopen investeringen. Werd er in 1974 nog 175 miljoen gulen geïnvesteerd, vorig jaar was dat tot niet meer dan 13,5 miljoen gulden ting Nedeco, waarin 20 ingenieursbureaus samenwerken, bevestigde vanmorgen dat China een zogenoemde „letter of intent” heeft afgegeven, waarmee de order zo goed als zeker een feit is. De bedrijven die bij de mammoetop- dracht zijn betrokken zijn de Koninklijke Westminster Bos-Kalis-groep, Volker-Ste- vin en de Hollandse Beton Groep. Ook IHC-Holland neemt als leverancier van baggermaterieel deel aan de aanleg van de waterbouwkundige werken. Nedeco zorgt voor studies en ontwerpen en draagt zorg voor een deel van de finan ciering. Het project, waarmee vijf tot zes jaar is gemoeid, zal onder leiding komen te staan van voorzitter J. H. Wijsman van het Nederlands Centrum voor Handelsbevor- dering in Den Haag. Dit centrum heeft bij de onderhandelin- gen een belangrijke rol gespeeld. Een dele gatie van het centrum onder voorzitter schap van Wijsman is onlangs daartoe in de Volksrepubliek geweest. Dinsdag ver trekt Wijsman weer naar China om de laatst gesprekken over de order te voeren. teruggelopen. Werder er’ vier jaar geleden nog 60 -nieuwe schepen aangeschaft, in 1977 waren dat er niet meer dan 6. De Nederlandse visserij gaat er vanuit dat de haringstand zich volgend jaar weer zover hersteld zal hebben, dat de toewij zing van een beperkte vangstmogelijkheid de groei van de haringstapel niet nadelig zal beïnvloeden. De vissers voeren aan dat Bij de opdracht heeft ook het bezoek dat een Chinese delegatie met daarbij minis ter Tang Ke het afgelopen voorjaar aan ons land bracht, een rol gespeeld. De Chinezen toonden daarbij een bijzondere belangstelling voor de Rotterdamse ha ven. hattan de politie met de mededeling dat hij zijn vriendin dood in hun kamer had ge vonden. Na een verhoor bekende hij haar tijdens een ruzie te hebben vermoord, al dus de politie. de Nederlandse haringvloot totnog toe het meest werd gediscrimineerd, terwijl de Nederlanders het sterkst afhankelijk zijn van vangstmogelijkheden in de maatjes- tijd. Het bedrijfsleven zal in het onder houd met de kamerleden, maar ook bij de Nederlandse regering en in Brussel bena drukken dat de verantwoordelijke politici in het verleden veel te gemakkelijk de adviezen van de internationale biologen- Ritchie heeft vanaf het begin, zeven jaar geleden, deel uitgemaakt van de Sex Pis tols. (Van onze redactie binnenland) SCHIEDAM. De ongeveer 300 jonge lui, die sinds dinsdagavond betrokken zijn bij ongeregeldheden op de grens van Vlaardingen en Schiedam, hebben giste ren gemeenschappelijk stelling genomen tegen de daar aanwezige politie. van de aanstichters. Er zijn enkele tiental len jongelui gearresteerd. Zij worden zo snel mogelijk aan de officier van justitie voorgeleid. Ritchie had het meisje leren kennen op een tournee van de Sex Pistols door de Verenigde Staten. De politie vond haar met steekwonden in de buik. In de chaoti sche hotelkamer werd een groot inklap baar jachtmes aangetroffen, samen met hulpmiddelen voor druggebruik. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur groepen hebben nagevolgd. Uit recente biologische rapporten blijkt dat daardoor onnodig lage quota voor een aantal vis soorten waren vastgesteld, aldus de nota. In EEG-verband is het werkgelegenheids aspect aan deze visserijzaken nauwelijks onderkend. Het is hoog tijd dat de Neder landse regering daar nu meer aandacht voor vraagt, zo schrijft het verontruste bedrijfsleven. De vijf gemeenten en „Ons Belang” ach ten het een dringende noodzaak deze wo ningen te behouden ten behoeve van een sociaal volkshuisvestingsbeleid. Boven dien werkt het merendeel van de bewoners in de Amsterdamse scheepsbouw, zodat deze indien de woningen onverhoopt zou den overgaan in handen van beleggers, behalve de sociale onzekerheid over hun werkgelegenheid ook nog de onzekerheid ten aanzien van hun toekomstige huisves ting zouden moeten dragen. Aldus een mededeling van de gemeente Amsterdam. Het gemeentebestuur van Vlissingen en de centrale ondernemingsraad van het Rijn-Schelde-Verolme-concern in Vlissin gen zijn bijzonder verontwaardigd over de afwijzing van de raad van bestuur van het RSV-concern om nog enige tijd uitstel te verlenen met betrekking tot de verkoop van de 572 RSV-woningen in Vlissingen en Souburg. Het optreden van de groep jongeren werd negen uur dermate provocerend (de politie werd onder andere met stenen be kogeld) dat men besloot in te grijpen. Ook De voorgaande twee dagen heeft men in hoofdzaak getracht te voorkomen dat er tussen de beide partijen ernstige vechtpar tijen zouden komen. Dit is volgens de commissaris redelijk gelukt. Hij weer spreekt dan ook de „Indianenverhalen” dat er tientallen gewonden zijn gevallen. Volgens de commissaris stond de tele foon gisteravond roodgloeiend van men sen die zich bezorgd afvroegen wanneer er eindelijk eens een eind aan de rellen komt. Gistermiddag is bekend geworden dat het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Hij zei hieraan geen bepaalde voorwaar den te willen verbinden en internationaal toezicht op algemene verkiezingen te zul len accepteren. De Rhodesische premier had zich tot dusverre tegen een conferen tie van alle partijen verzet. Smith deelde dit mee op de laatste dag van zijn vijfdaagse verblijf in de Verenig de Staten. Een van de twee Rhodesische nationalis tische bewegingen in ballingschap, de ZA- NU, heeft gisteren laten weten dat de Vere nigde Staten niet mogen deelnemen aan een dergelijke conferentie. Zij vindt dat de Amerikaanse regering Smith nooit het land had moeten binnenlaten. Na premier Smith en de zwarte nationa listische leider Sithole, zijn gisteren ook bisschip Moezorewa en het stamhoofd Chirau, de twee andere zwarte leden van de uitvoerende raad der overgangsrege ring, naar de Verenigde Staten vertrok ken. Zij willen in Amerika eveneens plei ten voor de zogenaamde interne regeling van de machtsoverdracht. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Miie AMSTERDAM (ANP). De Amster damse woningbouwvereniging „Ons Be lang” gaat proberen de 864 RSV-wonin- gen in de regio Amsterdam in bezit te krijgen. De vereniging zou uiterlijk van middag in overleg met de gemeenten Am sterdam, Purmerend, Oostzaan, Monnic- kendam en Edam een definitief bod uit brengen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning zondt Stich bruik geen teelts mers selini NEW YORK (UPI). Sid Vicious, de 21-jarige bassist van de vroegere punkfor- matie Sex Pistols, heeft donderdag tegen over de Amerikaanse politie bekend zijn 20-jarige vriendin Nancy Spungen te heb ben vermoord. Vicious (letterlijk „verdor ven”) heet in werkelijkheid John Simon Ritchie. Speciaalzaak m gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 H.-iwlem Tel 023-323925 's Maandags gesloten WASHINGTON (REUTER). Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren, na een zitting achter gesloten deuren met leden van de Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, nogmaals verklaard bereid te zijn een conferentie van alle bij het Rhodesische conflict betrokken partijen bij te wonen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 vlakbij het station Tel. 023-322231 WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse regering heeft Peking ervan in kennis gesteld geen bezwaar te hebben tegen het verkopen van een Amerikaanse satelliet aan China. In juli gaf de Chinese regering te kennen een satelliet in de VS te willen kopen en deze met behulp van een Amerikaanse raket vanuit de Verenigde Staten te lanceren. Volgens welingelichte kringen in Was hington zouden de Chinezen belangstel ling hebben voor een satelliet van het type Westar-1, die gelijktijdig 6.000 telefoonge sprekken kan ontvangen en doorseinen. Zo’n satelliet kost ongeveer 16 miljoen dollar. De prijs van een draagraket vari eert tussen 13 en 24 miljoen dollar. STOCKHOLM (DPA). De voorzitter van de Zweedse liberale partij, Ola Wi sten, is gisteren door Rijksdagvoorzitter Henry Allard benoemd tot kabinetsforma teur. Wisten staat een liberaal minderheids kabinet voor ogen dat kan rekenen op de steun van de sociaal-democratische oppo sitie. De coalitie van centrum, conservatie ven en liberalen van premier Thorbjoern Faelldin is een week geleden gestruikeld over het kerncentralevraagstuk. De liberalen zijn met 39 kamerzetels in de Rijksdag vertegenwoordigd. De soci- aal-democraten hebben 152 zetels. Ed logisi een i hield nog i ploiti de to dene baar ting viteil ve v heer doel noen gens „Zer Spat Haai 1973 door ook ver i grat: eenli tuur mee daai V van stra lite De 50.0 de 1 ble’ gen stei heil voc vas een geh van site der sne of E au£ mir one vol ziel dr! me éér en de en out no; gel dal 1 mii wo die vin vas get ge' gei ba vol vir mt scl be me va str ac 1 vei ric str ve va gT' dij ge re: nii nii Ook met West-Duitsland willen de Chi nezen zaken doen. Zij hebben een groep bedrijven onder leiding van Schloemann- Siemag de opdracht gegeven voor de bouw van een staalfabriek. Deze order gaat door als West-Duitsland bereid is de voor de bouw van de fabriek benodigde 28 miljard mark te financie ren. Westduitse banken hebben al laten weten daartoe bereid te zijn. (ADVERTENTIE) zich bereid heeft verklaard een bod te doen op het hele RSV-woningbestand in Zeeland om zo via een stichting de bewo ners in staat te stellen het door hun be woonde pand in eigendom te verkrijgen. Door de weigering van het verlenen van uitstel door de raad van bestuur van het RSV-concern kan dit plan niet worden uitgewerkt. De federatieraad van het FNV zal maan dag haar standpunt bepalen ten aanzien van de verkoop van huurwoningen. Vol gens de FNV zijn er op dit moment te weinig mogelijkheden om bij de verkoop van dit soort woningen regulerend op te treden. Dit zei Wim Kok, voorzitter van de FNV, gisteravond in Goes tijdens de vie ring van het 60-jarig jubileum van de NW-afdeling Goes. De heer Kok zei dit naar aanleiding van vragen over de verkoop van drieduizend RSV-woningen en de weigering van de raad van bestuur van het concern om uitstel van deze beslissing te verlenen voor het RSV-huizenbezit in Zeeland (572 stuks). Het bouwfonds heeft zich namelijk bereid verklaard een bod op de huizen te doen om ze daarna in stichtingsverband onder te brengen. De heer Kok noemde de verkoop van de RSV-woningen in Nederland een sociaal schandaal. Hij zei zo snel mogelijk contact op te zullen nemen met de twee industrie bonden om samen pressie uit te oefenen op het RSV-concern om dit besluit tot weige ring van uitstel ten aanzien van de Zeeuw se woningen ongedaan te maken. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 zaterdags van 's maandags gesloten Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten op elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. Volgens commissaris C. van der Haagen paste de Schiedamse politie, die werd bij gestaan door manschappen van de mobie le eenheid uit Rotterdam en Den Haag, zich in zoverre bij de situatie aan, dat men overging tot het lokaliseren en aanhouden K de "pers liep hierbij klappen op. De ANP- fotograaf Paul Stolk moest met een her senschudding naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Hij is inmiddels uit het zieken huis ontslagen. De fruit, gischi I gronc princ De Nederlanders moeten de monding van de Jangtse-Kiang uitdiepen om de steden Nanking en Sjanghai beter bereik baar te maken voor grote schepen. Boven dien moet er een complete haven worden aangelegd die bestemd is voor de uitvoer van steenkool. Een woordvoerder van de Haagse stich- ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 :f 41,30 f 55,- 162,50 f 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Hoewel de visserij waardering heeft voor de invoering van de stilligregeling, wordt tegelijkertijd geconstateerd dat die maatregel voor veel bedrijven onvoldoen de soulaas biedt. De in het vooruitzicht gestelde vergoeding betreft slechts een te gemoetkoming in de vaste kosten, wat volgens het bedrijfsleven inhoudt dat de betreffende bedrijven met iedere dag stil liggen hun verlies zien oplopen. De stillig regeling moet daarom, zo stellen de vis sers, worden aangepast aan de werkelijke kosten van het schip en de bemanning. Volgens het bedrijfsleven zal de visserij gevaarlijker worden door de voorgeno men afschaffing van de vergoeding voor opgeviste explosieven. Daardoor valt een rem op onzorgvuldig handelen weg, aldus de vissers, waardoor het risico zal toene men. Het bedrijfsleven wil dan ook probe ren de minister van Defensie van zijn voornemen tot afschaffing van de regeling af te brengen. Hij belde donderdagmorgen vanuit het Chelsea Hotel in de Newyorkse wijk Man- (Vervolg van voorpagina) Staking van de treindienst Haarlem-IJ- muiden heeft de sluiting van de stations Westerveld, Zeeweg, Velsen-IJmuiden-Oost, Casembrootstraat, Julianakade en IJmuiden tot gevolg. Er blijven dan nog drie stations in de gemeen te Velsen bestaan: Driehuis, Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid. In het rapport wordt voorgesteld om de NZH extra ritten te laten maken in de spitsuren. Bij de stations Bloemendaal, Santpoort-Zuid en Santpoort-Noord zullen door de opheffing van de lijn minder treinén stoppen. Deze stations liggen zowel aan de lijn Haarlem- IJmuiden als aan de lijn Haarlem-Bever- wijk. Om deze verminderde frequentie op te vangen beveelt het GOOV aan een ex- tra-stopdienst in te stellen tussen Haarlem en Beverwijk. Deze dienst zal op werkda gen voor aanvulling moeten zorgen. Het rapport wijst tevens op de‘mogelijkheid om als proef intercitytreinen tijdens de spitsuren te laten stoppen in Driehuis. De minister spreekt de, bewering van de kamerleden tegen dat de NS-directie tegen de opheffing Van de spoorlijn zou zijn. De directie is er niet gelukkig mee, zo blijkt uit Tuijnmans antwoord, maar ze is niet tegen de staking van de dienst gezien de gecon stateerde overbediening, de goede alterna tieven met de bus en de weinig rooskleuri ge financiële vooruitzichten voor de spoor lijn. De NS heeft de minister meegedeeld zelf weinig te zien in een verdergaande vereenvoudiging van deze lijn. De afgelo pen jaren is deze dienst al sterk vereenvou digd geëxploiteerd. Niettemin is in het rapport een variant in beschouwing geno men waarbij de treindienst Haarlem-IJ- muiden slechts in de spits zou worden uitgevoerd. Dat alternatief steekt volgens Tuijnman echter gezien de vervoersvoor ziening en besparing ongunstig af bij de opheffing en vervanging door busdien sten. EDE (ANP). De gemeenteraad van Ede is gisteravond in grote meerderheid akkoord gegaan met de komst van elf zigeunergezinnen uit het Noordhollandse Laren. Deze gezinnen «worden medio vol gende maand ondergebracht in wisselwo- ningen op drie terreinen in de gemeente. De komst van de zigeunergezinnen heeft de gemoederen in Ede de afgelopen maan den erg beziggehouden. De zigeuners zou den aanvankelijk op één terrein in Ede- Zuid worden gehuisvest. Na onder andere wegblokkades door omwonenden, besloot het gemeentebestuur de zigeuners te sprei den. Dat viel beter bij de betrokken buurt bewoners. Tijdens een vergadering vorige week in het gemeentehuis zeiden zij eigen lijk geen bezwaar meer te hebben tegen de komst van de zigeuners. (ADVERTENTIE) ANP-fotograaf Paul Stolk ligt bewus teloos op de grond nadat hij is mishandeld door onbekende politieagenten. Hij werd per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis. lange make

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4