Zevenduizend liter benzine weggelekt uit garagetank Vroeg vertrek marktkooplui veroorzaakt veel overlast a t burgerlijke stand „Entre Nous” brengt „Een baby van 1000 weken” GARAGEHOUDER SLOEG AL IN AUGUSTUS ALARM kort ijmondniejws mhb BETER DRUKWERK BESTELLEN?’ A r AFSPRAKEN OVER GRONDGEBRUIK NERGENS ZWART OP WIT Belangstelling dons dekbedden AUTO'S VERHINDEREN VERKOOP Fietsend meisje op zebrapad aangereden Meerderheidsbelang Siegener-AG voor Estelpartner Hoesch tijdelijk zeer speciale aanbiedingen 5 1978 VELSEN-IJMUIDEN 13 OKTOBER VRIJDAG 4 Afscheidsvoorstelling Cor Voogt Velsen t intermeubel de ruijtei GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Aan de Wüs- telaan in Santpoort-Zuid dreigen twee alternatieve tuinders, de Haarlemmers Ed Spape en Kees Jansen, met hun biologische tuin derij in de knel te komen door de recente verkoop van het landgoed Spaarnberg aan de Stichting van die naam. De kloosterorde van de Witte Paters, de vorige eigenaar van het voormalige missiehuis, heeft het terreingedeelte waar hun tuin ligt, buiten beschouwing gelaten bij de kooptransactie waarmee een bedrag van circa twee miljoen gulden gemoeid was. Een terrein van acht hectare ging over naar de Stichting Spaarn berg. Aan de zuidkant van het landgoed bleef een strook grond van drie hectare die tot nu toe aan de Stichting Spaarnberg ver huurd werd in eigendom van de kloosterorde. VAN RllEL zon drukker Oosterduinweg 29 "MM tel. 14768 IJmuiden ■HWwr X\ JBÜ II i (ADVERTENTIE) wooncentrum marktplein 24-30 ijmuiden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiniiiiiiiii terorde in het Brabantse Boxtel zijn de eerste contacten gelegd om voor het verde re grondgebruik tot vastomlijnde afspra ken te komen. „De hoogste tijd eens orde op zaken te stellen”, zegt Ed Spape. Over het voortbestaan van de gezamenlijke tuin >na- ook iofd van sge- •ok- jlei- ling dag nig- aar- laal zul- lier reh- Ed Spape en Kees Jansen zetten de bio logische tuinderij in 1973 op als leden van een werkploeg die nauwe relaties onder hield met de groep „Zero” die in Haarlem nog steeds een vegetarisch restaurant ex ploiteert. De Stichting Spaarnberg vond de toepassing van alternatieve teeltmetho- den en.het propageren ervan goed verenig baar met de eigen doelstellingen.' De stich ting wil voorwaarden scheppen voor acti viteiten in de welzijnssector en ten behoe ve van de samenlevingsopbouw. Het be heer van terreinen en gebouwen voor dit doel wordt daarbij een hulpmiddel ge noemd in de stichtingstatuten die overi gens al herhaaldelijk zijn „bijgesteld”. „Zero” was onder deze noemer welkom op Spaarnberg. De moestuin waar de beide Haarlemmers nu nog steeds zitten werd in 1973 „voorlopig in bruikleen gegeven” door het stichtingsbestuur zonder dat daar ook maar een cent huurvergoeding tegeno ver stond. Het grondgebruik is nog steeds gratis en een schriftelijke gebruiksover- eenkomst ontbreekt. Bij het stichtingsbes tuur is hërhaaldelijk aangedrongen op meer duidelijkheid op dit punt zonder dat daar ooit op gereageerd werd. voorlopig op toestemming moeten wach ten. Eerst wil men de snelheid van de afbraak van de benzine meten. Op dit moment is de benzine niet tot de hoogte van het grondwater gezakt en naar ver wacht zal dat ook niet meer gebeuren. In eerste instantie had men gehoopt dat dat juist wel zou gebeuren opdat de benzi ne dan met de stroom van het grondwater vanzelf naar het Noordzeekanaal zou af drijven. De stroom van het grondwater gaat in oost-noordoostelijke richting en komt normaal gesproken vanuit het punt Kalverstraat niet langs waterwingebieden of waterbronnen. Aan de benzinelekkage en de daarop volgende onderzoeken was tot woensdag middag geen bekendheid gegeven, ook niet aan de buurtbewoners. Dit, zoals werd gezegd, om paniek te voorkomen. Het voortijdige vertrek van de markt begint meestal rond twee uur ’s middags, een aantal venters vindt dat zij die dag weer genoeg verkocht hebben en begint met inpakken. Als dat gebeurd is, trachten zij moeizaam manoeuvrerend van het marktterrein af te komen. Andere kooplui moeten daarvoor hun handel aan de kant schuiven, omdat er anders niet voldoende ruimte is. Bovendien moet het winkelende publiek, dat op dat moment voor een kraam staat waar de auto langs moet ook ir Bestelauto’s van handelaren die in Ijmuiden lang voor de sluitingstijd van de weekmarkt huiswaarts keren. Wel heeft de politie de afgelopen maan den instructie gehad om alle eventuele milieuklachten uit het gebied Kalver straat direct door te geven aan de dienst Openbare Werken en Groenvoorziening. ir Ed Spape op de biologische tuinderij die een tiental vegetarische eethuizen en reformwinkels in en rond Haarlem van groente voorziet. Ed Spape heeft goede verwachtingen van een gesprek dat nog deze maand plaats heeft met de Provinciaal Overste van de Witte Paters in het Brabantse Box tel. „Een goede gelegenheid om over onze bedoelingen met de tuin wat duidelijkheid te scheppen”, zegt Ed Spape die over de kennis hierover bij de buitenwacht geen al te hoge muts op heeft. „Wij doen hier heel wat meer dan simpelweg tuinieren”. In Boxtel wil hij dat duidelijk gaan maken met behulp van een diaserie die de groei en bloei op de alternatieve tuin op Spaarn berg op de voet volgt. der daaraan voor de toekomst van de tuin op Spaarnberg conclusies aan te verbin den. „Iets dat alle aandacht verdient”. Verder wil hij op dit moment niet gaan. Tussen de fraaie bebossing aan de zuid kant van het landgoed telen de Haarlem mers groente, kruiden en fruit volgens methoden die het milieu volledig in zijn waarde laten. Grondregel is bodemverrij- king door het gebruik van kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen achter wege te laten. Alleen klinkklare compost wordt goed genoeg geacht om het gewas aan de groei te houden. De stelregel is teruggeven wat bij de oogst aan de bodem ontnomen wordt maar alleen door toedie ning van organische en minerale meststof fen. op de huidige plek weigert hij bij voorbaat pessimistisch te zijn. IJMUIDEN. Op het zebrapad ter hoogte van gebouw De Beurs aan de IJmuidense Lange Nieuwstraat is donderdagmiddag rond half vijf een 11-jarig meisje uit Ijmuiden aangere den door een personenauto. Zij stak onverwachts per fiets de rijweg over en werd daarbij geschept door de personenauto die uit westelijke rich ting naderde. Het meisje bleef onge deerd. De bestuurster van de betrokken auto, een 19-jarige inwoonster van Velsen, was tot vlakbij het zebrapad genaderd toen het meisje onverhoed met haar fiets vanaf het zuidelijke trottoir de rijweg opschoot. Zij kon een aanrijding ondanks stevig rem men niet meer voorkomen. Gelijk met de recente veranderingen rond het Plein 1945 is het trottoir aan weers kanten van het zebrapad bij De Beurs glooiend gemaakt ten behoeve van invaliden in rolstoelen. De oversteek plaats is daarmee ook voor fietsers aantrekkelijk geworden. DORTMUND. Het Duitse staalbedrijf Hoesch, dat deel uitmaakt van het Estel- concern, heeft een meerderheidsbelang verworven in Siegener-AG in Siegen-Geis- weid. Siegener houdt zich bezig met staal- verwerking, in het bijzonder voor de bouwsector. Voorts heeft men zich gespe cialiseerd in oppervlaktebehandeling van staalprodukten. De omzet van Siegener bedroeg vorig jaar circa 46jö miljoen Duit se Mark. Er werken ongeveer 2300 man bij dit bedrijf. weg in verband met ruimtegebrek. „Op die manier ligt de verkoop toch een paar keer per dag een paar minuten stil. Bovendien komt een aantal mensen, dat stond te wachten maar plaats moest maken voor de auto, daarna niet meer terug”, aldus de exploitant van een patates-friteskraam. Volgens het marktreglement duurt de markt van 9 uur ’s morgens tot vier uur 's middags, de marktkooplui mogen ook niet voor die tijd weg”, aldus de heer Jager van de gemeentelijke dienst gas en water die belast is met de gang van zaken rond het marktwezen. „Deze klachten hebben ons ook bereikt, en wij gaan ops er op korte termijn over beraden wat wij hieraan kun nen doen. Het marktreglement geeft in ieder geval voldoende houvast om iets te ondernemen, wij kunnen als het moet zelfs overgaan tot schorsing of, in het uiterste geval, intrekking van de vergunning. Deze ontwikkeling is overigens wel iets van de laatste tijd, vroeger kwam het wel eens voor dat iemand een half uurtje eer der wegging om de file bij Vianen te ontlo pen. De betreffende exploitant stond ech- ter aan de rand van de markt en bezorgde niemand last. Wat nu gebeurt is echter niet te tolereren, wij zullen ons er binnenkort dan ook over beraden in de marktcommis- sie”. ilis- ZA- ere- aan t de het lier ,na met om- fen, een che en. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Uit een lekke voorraadtank van garage Stormvogels aan de Kalver straat in IJuiden blijkt plusminus 7000 liter benzine in de grond te zijn gevloeid. De benzine is geabsorbeerd door ongeveer 50.000 kubieke meter zand. De locatie van de benzine is vooralsnog onveranderd ge bleven en op grond daarvan bestaat vol gens de gemeente en de betrokken dien sten geen gevaar voor de volksgezond heid. De plaats van het met benzine be vochtigde zand is middels grondboringen vastgesteld. Via peilputten wordt de con centratie van de benzinedamp in de gaten gehouden. Naar zeggen van deskundigen van de diverse gemeentediensten kan de situatie zoals die nu is geen kwaad. Ver der onderzoek moet nog uitmaken hoe snel de weggevloeide benzine verdampt of wordt afgebroken. De lekkage van de benzine blijkt al op 24 augustus door de garagehouder E. Wil mink bij de gemeente zijn gemeld. Na onderzoek door brandweer, inspectie volksgezondheid en de afdaling bouwtoe zicht van de gemeente zijn twee van de drie voorraadtanks van deze garage (beide met een capaciteit van 15.000 liter) en niet één zoals wij eerder melden, leeggepompt en volgestort met zand. Dit omdat de twee de tank even oud was als de lekkende tank en men vermoedde dat de lekkage door ouderdom van de tank was ontstaan. Nu is nog één voorraadtank (van 6000 liter) in gebruik nadat bij inspectie was gebleken dat deze tank noch in orde was. Tussen 24 augustus en 18 september is middels grondboringen, waarbij vertegen- woorigers van een aantal gemeentelijke diensten en mensen van de PEN, de pro vinciale milieudienst betrokken waren,, vastgesteld dat de benzine in de grond geen gevaar oplevert. Op 18 september werd een werkgroep gevormd uit vertegenwoordigers van de gemeentelijke secretaris, de dienst open bare werken, de brandweer, de inspectie volksgezondheid, de arbeidsinspectie, pro vinciale waterstaat, de garage, de benzine- maatschappij en de verzekeringsmaat schappij van de garage. Deze werkgroep besloot de twee oude tanks vol te storten met zand en vier peilputten te boren. Twee van deze putten zijn gemaakt in de Kalver- Biologische tuinderij in de knel door verkoop „Spaarnberg (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een toenemend aantal marktkooplui ondervindt steeds meer overlast van een aantal collega's die de markt willen verlaten voor de officiële sluitingstijd van vier uur. Daardoor moe ten zij met hun bestelwagens door de nauwe gangen tussen de marktkramen heen manoeuvreren, waardoor geen ruim te meer overblijft voor het winkelende publiek. Bovendien ontstaat op die ma nier een aantal „gaten” tussen de rijen marktkramen, hetgeen de toeloop van ko pers zeker niet stimuleert. Volgens een paar marktkooplui is de tendens, dat er 's middags minder publiek komt omdat er minder kramen zijn, duidelijk waarneem baar. Ed Spape werd woensdag schriftelijk in kennis gesteld van de aankoop van het buitengoed Spaarnberg door de stichting. Een brede sloot die het landgoed van oost naar west doorsnijdt vormt de begrenzing van het terrein dat buiten de kooptransac tie werd gehouden. De heer C. van der Brand, Provinciaal Overste van de Witte Paters, ziet de toege zegde informatie over de Santpoortse tuin vol belangstelling tegemoet en noemt de toekomst van het biologische bedrijfje op dit moment een geheel open zaak. Tegeno ver de in ons land meer en meer toegepas te biologische teeltmethoden staat hij erg positief. Het belang van een op de natuur gerichte leefwijze onderschrijft hij zon- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Met een heropvoering van de klucht „Een baby van duizend weken” neemt de Christelijke Toneelver eniging „Entre Nous” op dinsdag 24 okto ber afscheid van de amateurtoneelspeler Cor Voogt. De voorstelling begint om 20 uur in de Stadsschouwburg Velsen. Een jaar of zes geleden had „Entre Nous” de door Hans Nesna geschreven klucht ook op het repertoire staan. Cor Voogt, die vanwege zijn gevorderde leef tijd met toneelspelen stopt, vertolkte toen eveneens de rol van de postbode Gijs. In het stuk treden verder op Jan Koster, Nel van de Ketterij, Henk van Bruggen, Ma rion Brandwijk, Gré Bakker, Kees Koffe- man, Wil van Wolferen en Frans de Vos. Op verzoek van Cor Voogt wordt ter gelegenheid van zijn afscheid „Een baby van duizend weken” opnieuw ten tonele gevoerd. De vertrekkende acteur is een kleine tien jaar aan het gezelschap verbon den geweest. Voordien speelde hij bij een Amsterdamse amateurtoneelgroep. Voor de regie van de afscheidsvoorstelling van de in IJmuiden geboren Voogt tekent Lub Bakker. straat en twee in de Piet Heinstraat aan de achterzijde van het bedrijf. De massa van zand en benzine ligt onge veer onder de oprit van de garage. De rioleringsbuizen in het midden van de straat blijken een scherm te vormen dat verplaatsing van het zand in de richting van de woningen voorkomt. Zolang de grond dicht blijft, zo stellen vertegenwoor digers van betrokken gemeentediensten, is geen gevaar te duchten. Wat er zou gebeu ren als de grond wordt opengebroken is niet duidelijk. Daarom zal de garage, die nieuwe voorraadtanks wil gaan plaatsen. De twee Haarlemmers kweken hier fruit, groente en kruiden volgens de biolo gische teeltmethode zonder voor de grondhuur te betalen. Zij telen hun sla, princesseboontjes, tuinbonen en radijsjes zonder enige verplichting tegenover de Stichting Spaarnberg. Op het grondge bruik kunnen zij op papier echter ook geen enkel recht doen gelden. Na vijf teeltseizoenen staan de twee Haarlem mers daardoor uitermate zwak nu zij plot seling direct met de kloosterorde en niet langer met de Stichting Spaarnberg te maken krijgen. Van de ene dag op de andere krijgen hij en zijn „compagnon” direct met de Witte Paters te maken. Juridisch gezien hebben de biologische tuinders geen enkel been om op te staan. „Wij voelen ons in een luchtledige situatie gemanouevreerd”, zegt Ed. Met het Moederhuis van de kloos- I In de werkgroep, die nu functioneert om het probleem in de Kalverstraat op te lossen hebben vanuit de gemeente onder meer zitting brandweerman Haver, de heer J. H. van der Vlies van de af deling openbare werken, ing. H. R. de Quartel en H. van den Berg van bouwtoe zicht en hinderwet en directeur ir. J. A. H. Kortstee van openbare werken en groen voorziening. Het geheel valt onder ver antwoordelijkheid van wethouder K. W. Bijl, die voorlopig nog dagelijks over de stand van zaken op de hoogte wordt ge houden. BEVALLEN: G. J. J. Zonneveld-de Boer, z. A. A. Leijen-van Roode d. OVERLEDEN: J. de Bruijn, 70 jr., echtgenote van A. Blonk, Velsen-Zuid. E. Sanner, 88 jr., weduwe van P. van Suntenmaartensdijk, Ij muiden. J. Melgerd, 75 jr., weduwe van A. Groeneveld, IJmuiden. J. Rose, 85 jr., we duwnaar van M. van Twuijver, Driehuis. GEHUWD: A. J. Maarschalk-M. A. op den Kelder, Santpoort. J. Maiquez Nortes-W. J. M. Poppijn, IJmuiden. A. Zandwijk-J. G. W. Avé, Ijmuiden. ONDERTROUWD: G. Boer en I. Koppen, beiden te Ijmuiden. W. O. Conijn en A. Santi- anez, beiden te Ijmuiden. J. F. de Coninck en C. J. M. Komen, beiden te Driehuis. J. P. G. van Kraalingen en E. de Groote, beiden te Ijmuiden. L. Irik en G. J. Heuverkamp, bei den te IJmuiden. P. Smeding en M. J. Woord, beiden te Ijmuiden. M. Meijer van G. van Doornspeek, beiden te Santpoort. (ADVERTENTIE) Filmavond. In de voetbalkantine op het sportcomplex Rooswijk in Velsen-Noord wordt op 18 oktober een filmavond gehouden voor de jeugdleden van het KIC-voetbal en de handbalafde- hng. Aanvang acht uur.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5