Faillissement Bouwfonds wil eenvoudiger voor Hollandia subsidiestelsel woningbouw onvermijdelijk Verzekeraars Chevron neemt EMS loopt betaalden twee tankers Luchtreus in vrouwehanden uit de vaart Dollar heeft Duitse steun nodig STAND HYPOTHEEKRENTE I Eenvoudiger spoorboekje tussen de bedrijven door Volgende week beslissing autokeuringen beurs deze week ruim 1 miljard „Voorbereiding niet geweldig” M 1 n p ie iels stter North Sea Ferries npels I? 5t jole Ijl ZATERDAG ier? ze bemid w-relatie' ndige be tten wij di 15 1978 ECONOMIE 14 OKTOBER eïe as Pandbrieven Overneming Hamburgers Uitbreiding Etiketten Benoemingen Gero HOEVELAKEN (ANP) Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten vindt dat het tijd wordt het ingewikkelde en ondoorzich tig geworden subsidiestelsel voor de woningbouw sterk te vereen voudigen en het tegelijk zo om te buigen dat vooral de mensen met een smalle beurs weer de kans krijgen een eigen huis te kunnen kopen. Verlaging - b (A DVERTENTIE) t.b.v. Nat. Puzzelactie Antwoordnr.800. „Het Gehandicapte Kind" 704. (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 10 oktober 1978. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem Ned. Middenstandsbank Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. 1 Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Annuïteitenhypotheek ABN. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende rentepercen tage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget „De staat moet de subsidie aan vooral de arbeiders en daarmee gelijk te stellen in komenscategorieën gaan geven. Want die hebben daar echt behoefte aan. De subsi dies, die nu aan mensen met een wat hoger Opmerkingen: Volgens verwachting hebben nu alle banken hun hypotheekrentétarie- ven opgetrokken tot 8,75 a 9%. Of de rust op de hypotheekmarkt hiermede is teruggekeerd, is echter nog de vraag. Rente vast gedurende: De koers van de dollar ten opzichte van de Duitse mark (1,8620 mark per dollar) was dan ook prompt lager dan ooit. In Tokio sloot de dollar 1,15 yen hoger op een koers van 186,70 yen en in Londen wist de dollar zich ook ten opzichte van het pond sterling iets te herstellen. Het pond sloot gisteren in Londen op 1,9830 dollar tegen 1,9860 dollar eergisteren. inkomen worden uitgekeerd, zetten bij hen nauwelijks zoden aan de dijk. Het is tijd dat er op dit terrein eens aan een herverde ling wordt gedacht”. Dat is de mening van de voorzitter van de raad van bestuur van het Bouwfonds, Wiersema. Hij bepleit een verandering van het subsidiestelsel. Hij doet daarvoor ook een voorstel. In het kort komt het er op neer dat de subsidiepot over minder men sen wordt verdeeld dan nu het geval is en dat het subsidiebedrag na tien jaar in één keer wordt uitgekeerd. Het resultaat daar van past uitstekend in de bezuinigingsdrift van het huidige kabinet, want het levert de overheid een besparing van een miljard gulden op. Afsluitprov. in proc.: 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 Rentepct. met/zonder gemeentegar. 8,75 8,75 8,75 8,8 9,2 8,8 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,8 8,7 8,7 9.0 8,75 9,0 8,75 8,75 9,0 8,75 9,0 8,75 8,8 9,0 9,6 8,8 8,7 8,7 9,0 8,75 9,0 8,75 8,75 Het afvoeren van de twee schepen heeft geen gedwongen ontslagen tot gevolg. In mei en september dit jaar zijn ook al twee tankers uit de vaart genomen, de 30 jaar oude Amsterdam en de even oude Arn hem. Dit heeft evenmin gedwongen ontsla gen tot gevolg gehad. De maatregel is besproken met het personeel, het ministe rie van Economische Zaken, de FNV en de Bond van zeevarenden. De woordvoerder ontkende dat de af voer van vier schepen in twee jaar, op een vlootbestand van 24 begin dit jaar, zou vooruitlopen op opheffing van Chevron Nederlands tankervloot. DEN HAAG. Chevron Tankers Ne derland zal in de loop van volgend jaar twee tankers uit de vaart nemen. Het zijn de Madrid (capaciteit 51.000 ton) en de Napels (35.000 ton), zo heeft een woord voerder van CTN bevestigd. (Van onze medewerker) AMSTERDAM. Voor Amsterdam was het een moeilijke week. Voor de Amerikaanse dollar eveneens, maar voor Wall Street merkwaardigerwijs een positieve week met opnieuw een sprong over de brug van 900. Langzamerhand begint de Newyorkse effectenbeurs blijkbaar te wennen aan het nog altijd teruglopende waardegehalte van de dollar in de belangrijkste geldcentra van de vrije wereld. De Rabohypotheekbank heeft gisteren voor beurs de afgifte hervat van haar 9 pet pandbrieven 1976 per 1980-1984 tegen de koers van 100 pet. Voorts heeft de bank de afgiftekoers van haar 8,75 pet pandbrie ven 1977 per 1982-1986 verlaagd van 100 pet naar 99 pet, waarmede het effectieve rendement uitkomt op 8,97 pet. NV Levensverzekering Maatschappij „Utrecht”, een onderdeel van de AMEV groep, zal haar aanbod tot overneming van de uitstaande aandelen en oprichtersbe- wijzen in NV Dordrechtsche Landbouw onderneming gestand doen. De „Utrecht” Ondertussen bleef Wall Street behou dens kleine reacties deze week vast. Na een slot op 880 voor de 30 industriële topwaarden van Dow Jones vorige week, kwam die index midden in deze week al over de 900, waarbij overigens ook marktechnisch factoren als een aantal joodse feestdagen in het spel waren. Daarom lagen ook de omzetten aan de lage kant. Maar de institutionele beleggers bleven toch in hoofdzaak als kopers in de markt, hetgeen wordt ver klaard op grond van optimistische ver wachtingen voor de komende winstcij fers over het derde kwartaal. Nu blijkt dat ook in dit kwartaal de prijzen van vele grond- en eindproduk ten in de Verenigde Staten verder zijn gestegen, zijn velen in hun verwachting is bereid tot 29 december de nog niet aangemelde aandelen op de voorwaarden van het biedingsbericht alsnog te accepte ren, aldus de maatschappij. McDonald’s opent vandaag in Breda zijn elfde hamburgerrestaurant in Nederland. Per 15 september zijn daar reeds 55 jon gens en meisjes in dienst getreden. De nieuwe vestiging biedt plaats aan 150 gas ten, zo deelt Mcdonald’s mee. De maat schappij voegt hier aan toe dat nog dit jaar vier vestigingen aan de McDonald’s-keten worden toegevoegd. De nieuwe vestigin gen komen in Haarlem, Leiden, Den Bosch en Eindhoven en zullen in totaal werk bieden aan 250 jongeren tussen 16 en 25 jaar. De vestiging in Leiden wordt de grootste met circa 100 medewerkers. In Hulst is begonnen met de uitbreiding van de magazijnruimte voor het postor derbedrijf Neckermann NV. De directie van het thans tien jaar bestaande bedrijf spreekt van een „modern distributiecen- versterkt dat de gunstige ontwikkeling in het tweede kwartaal, in het derde zou zijn doorgetrokken. Dit schept goede vooruitzichten op fikse dividendverho- gingen in de laatste paar maanden van 1978, hetgeen de pijn van de zeer hoge rentestand enigermate kan verzachten. Maar zoals reeds opgemerkt, voor de Amsterdamse effectenbeurs liep het al lemaal niet zo prettig. De aandelen markt leed onder gebrek aan belang stelling en bleef daardoor kleurloos, terwijl de obligatiemarkt weer hele maal van streek raakte. De koersen vielen hier dagelijks soms tot een vol percent terug, nadat eerder in de week de meeste banken al tot een verdere verhoging van de opslagrente tot 2,5 percent waren overgegaan. Sommige financiële instellingen ver hoogden hun hypotheekrente tot even boven de 9 percent en de hypotheek banken gaven 8,75 percent pandbrie ven af tegen in eerste instantie 100 percent. Hoewel de gulden ditmaal niet de verstorende factor was, want deze bleef vrij aardig op peil, moest de nieu we val op de obligatiemarkt toch nog als een naspel gezien worden van de recente crisis om onze munt. De toen opgetreden krapte op de goudmarkt is sedertdien alleen maar erger geworden en het buitenland bleef als koper van ons obligatiebezit afwezig. (Van onze Haagse redacteur) DEN fl^AG. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) ziet geen reden om de steunkraan voor de tricotagefabriek Hollandia te heropenen. Ondanks aan drang vanuit de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken blijft hij op zijn standpunt staan dat faillissement onver mijdelijk is. In het gesprek mét de Tweede- Kamercommissie herinnerde hij eraan dat zijn voorganger al tot de conclusie was gekomen dat het bedrijf niet meer te hel pen zou zijn met overheidssteun. De minister van Economische Zaken hoopt dat een afgeslankt Hollandia (nu nog met vestigingen in Winterswijk, Vee- nendaal en Loppersum) na het faillisse ment aantrekkelijk genoeg is voor een koopgegadigde. Bij Henspapier in Eerbeek zal de Minis ter van Economische Zaken, drs. G. M. V. van Aardenne, op 18 oktober een etiket tenpapiermachine in werking stellen, die volgens het bedrijf de grootste van Europa is. Tevens wordt het totaal vernieuwde en tot 17.000 m2 uitgebreide groothandelsma- gazijn officieel geopend. De totale investe ring in deze vernieuwingen bedraagt 100 mln. DEN HAAG (ANP). Er zit nog weinig schot in de voorbereiding van het nieuwe Europese Monetaire Stelsel (EMS). 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 32 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel 8,75 8,75 8,75 9.0 9,4 8.8 trum” dat men in januari in gebruik hoopt te nemen. De vestiging beslaat momenteel 5000 m2 magazijn en 2400 m2 kantoor ruimte. De magazijnruimte zal met 6000 m2 worden uitgebreid. De omzet is de laatste jaren sterk gestegen en bedroeg vorig jaar ruim ƒ75 mln. In eerste aanleg zal de werkgelegenheid met 20 man wor den uitgebreid tot 320. In de collectieve sector (pensioenen en dergelijke) steeg de winst die aan de polis houders ten goede komt van ƒ661,9 mil joen in 1976 naar 695 miljoen in 1977, een stijging van 5 procent. Deze laatste winstdeling wordt in hoofd zaak gegeven in de vorm van een korting op de premie, waarvan de hoogte afhanke lijk is van de rentestand. De betreffende korting wordt vaak gebruikt voor een ver hoging van de verzekerde pensioenen. In de individuele sector steeg de winstdeling met 11,8 prodent: van ƒ286,2 miljoen (gecorrigeerd) in 1976 naar 320 miljoen in 1977. In al deze cijfers zijn niet begrepen de winstresultaten welke aan houders van aandelenspaarplannen en polisbezitters van fractieverzekeringen levensverze keringen op basis van aandelen ten goede komt. Perseus 3de: Joh d door de ddag var Bar Dar Volgens premier Van Agt is het moeilijk een strak monetair systeem van samen werking te maken omdat de economieën van de Europese landen zo verschillen. Volgende week gaan de ministers van Fi nanciën van de EEG-landen het EMS op nieuw bespreken. iktrotech- 405. Kruisweg voor een ities aan- 568. i Haarlem itapp. hs iceren wi voor eer d advies an: Firm, Tel. 023. Zo liet de Koninklijke Petroleum en Unilever deze week respectievelijk 4 gulden en 2 gulden schieten. ABN zakte 10 gulden en Nationale Nederlanden liep van 114 gulden op 109 gulden terug. Ongeveer 5 gulden verloren deze week ook Norit, Océ van der Grinten, ACF, Elsevier, Amvas en Ballast Nedam. HVA zag zich van 61 gulden op 55 gulden teruggedrukt. Alleen Ogem kon op goede verwachtingen van de kant van het bestuur enkele guldens aan trekken en Gelatine Delft was 30 gul den beter op een goed resultaat in de eerste helft van '78. Fokker daarente gen verspeelde enkele guldens aan het touwtrekken rond een nieuw gevechts vliegtuig en Rijn-Schelde-Verolme ver loor eveneens enkele guldens door een fors gestegen verlies in de eerste zeven maanden van '78. telvaluta waarin vele landen hun bui tenlandse transacties omzetten. Een steeds lagere dollar houdt dus automatisch een steeds groter over schot in voor die landen, die. zoals Zwitserland, West-Duitsland en Japan, maar ook ons land hun eigen munten op papier omzetten in de dagkoers van de dollar. Zo kwam de dollar deze week in Amsterdam op even 2,02 gulden, een nieuw na-oorlogs laagterecord en ver kopers van Amerikaanse dollars ont vingen in Amsterdam voor het eerst een prijs beneden de 2 gulden. Een zure ontwikkeling voor de Amerikaanse toe rist. Langzamerhand dringt het ook tot het gros van de beleggers door dat juist die waardedaling Amerika's buiten landse economische positie belangrijk versterkt en derhalve meer werkgele genheid schept. Een waarschuwing voor die landen die met zogenaamde harde valuta kampen, want op deze wijze exporteren zij werkgelegenheid naar de Verenigde Staten, waarvan de rekening later dreigt te worden gepre senteerd. Maar de situatie wordt wel versluierd. Vooral de Bondsrepubliek tobt met dit verschijnsel. Terwijl de Amerikaan se dollar deze week opnieuw behoorlijk verder beneden de 2 Duitse marken zakte, nu al op even 1,80 mark staat, en de Duitse regering een half jaar gele den reeds in alle toonaarden beweerde economisch niet meer te kunnen leven beneden de grens van 2 Duitse marken voor 1 dollar, boekte de Bondsrepu bliek in de afgelopen zomermaanden een Overschot op de handelsbalans als nog nimmer eerder is voorgekomen. In dit opzicht volgt het land op merk waardige wijze Japan, dat ondanks alle stimulerende maatregelen voor het bin nenlandse bestedingspatroon, steeds grotere overschotten kweekt op zijn handelsbalans. Nu is dit verschijnsel ten dele niet het gevolg van die lagere dollarwaarde, want ondanks zijn inter nationale koersdaling fungeert de Amerikaanse munt nog altijd als sleu- Voor veel reizigers levert het huidige spoorboekje nogal wat problemen op, al dus een NS-woordvoerder. Het nieuwe minispoorboekje geeft al leen informatie over verbindingen tussen de grotere, zogenaamde Intercity-stations. Er staan alleen treinen en aansluitingen in vermeld die de hele dag door en elk uur op dezelfde tijd rijden volgens een vast pa- tfoon. Meer incidentele verbindingen als spitstreinen, D-treinen en TEE-treinen staan er niet in. Het minispoorboekje ver meldt voorts uitsluitend de vertrektijden op werkdagen tussen acht uur ’s morgens en acht uur 's avonds. Per Intercity-station zijn alle vertrektijden naar alle andere Intercity-stations vermeld, inclusief aan sluitingen. Ook de totale reistijd staat erin. Het boekje is op Intercity-stations gratis verkrijgbaar. De raad van commissarissen van Hol- landsche Beton Groep NV in Rijswijk is van plan met ingang van 1 januari 1979 ir. J. M. Schetters, thans directeur van de HBG-dochter Hollandsche Aanneming Maatschappij BV (HAM), te benoemen tot lid van de raad van bestuur van HBG. Mr. G. J. P. Cammelbeeck is benoemd tot voorzitter van de Stichting Total Be- sign. Mr. Cammelbeeck is o.a. voorzitter van het College van Bestuur van de Uni- versiteit van Amsterdam. De heer E. Ferwerda is benoemd tot directeur bij Hollandse Signaalapparaten BV, een dochteronderneming van Philips. De heer Ferwerda is verantwoordelijk voor de hoofdafdeling „Systemen”. Het opruimen van speculatieve haus- seposities die door de dure opslagrente nog extra kostbaar zijn geworden, gaf hier en daar zelfs aanleiding tot flinke verkoopdruk. Het gevolg was een kleurloos geheel. Een af brokkelende te neur waaraan ook de hoofdfondsen niet konden ontkomen. Wij zij Aroensda I, ook vo< en. ner. tege pecialitei ouwbedr een voll CL loeilijkhe- toilet o >o B.V., 296. De omzet van NV Gerofabriek (bestek, pannen en serviezen) heeft in de eerste helft van 1978 voldaan aan de op de in april gehouden jaarvergadering uitgespro ken verwachtingen. Zowel Gero als haar dochteronderneming NV Reppel zijn thans redelijk van orders voorzien. Ver wacht wordt dat de dit jaar te behalen winst op het niveau van 1977 0,7 mln) zal liggen, aldus de onderneming. en onde r 30 min raat 136 UTRECHT (ANP). De NS introdu ceert komende week een minispoorboekje in zakformaat dat een vereenvoudigde uitgave is van de bekende dikke dienstre geling. Door het nieuwe boekje hpopt men de reizigers sneller wegwijs te maken in de NS dienstregeling. „De huizen, die met overheidssteun wor den gebouwd, moeten niet terechtkomen bij de assistent-accountant, de beginnende onderwijzer of andere mensen met een hogere beroepsopleiding”, vindt Wierse ma. „Die hebben op het moment, dat de subsidie wordt aangevraagd wel een laag salaris, maar dat zal halverwege de loop tijd van de subsidie al ver boven de nor men zijn uitgegroeid. Ik meen dat deze huizen in de eerste plaats voor de arbei ders en de daarmee gelijk te stellen catego rieën moeten worden gebouwd. In deze nieuwe opzet kunnen de vakbonden ook een belangrijke rol spelen door hun leden op te wekken aan die regeling deel te nemen. Daarmee bevorderen de bonden dan het eigen-woning-bezit onder de laagst-betaalden", aldus Bouwfonds’ be stuursvoorzitter Wiersema. vakmar 0387. EKKER «t jf hee jrnieuwir sn ander >lle garar Te DEN HAAG. De Nederlandse levens verzekeringmaatschappijen hebben in 1977 in totaal 1015 miljoen in de vorm van winstdeling, rentestandskorting en overrentedeling aan hun verzekerden in Nederland ten goede laten komen. In 1976 beliep dit 948 miljoen. In 1977 is voor de eerste maal het totaal aan winstdelingen de 1 miljard overschreden. DEN HAAG (ANP). Binnen een week zal het kabinet een beslissing nemen over het invoeren van verplichte periodieke autokeuringen. Premier Van Agt deelde dit gisteravond mee na het wekelijkse kabinetsberaad. Volgens de premier is de financiële kant van de zaak een probleem, want de keurin gen zullen geld uit de schatkist vergen. FRANKFURT (ANP). Nadat de Westduitse Centrale Bank woensdag en donderdag meer dan tien miljoen dollar uit de markt genomen had, moest de Ame rikaanse munt het gisteren zonder deze steun stellen. Een gigantisch uit de kluiten gewas sen C-5 „Galaxy" van de Amerikaanse luchtmacht wordt hier door een „mar shaller” met de twee batjes naar z’n plaats gedirigeerd, een doodnormale i zaak, die tientallen malen per dag op elke luchthaven te zien is. Ware het niet, dat deze functie hier wordt uitgeoefend door een charmante jongedame, soldaat eerste klasse Donna S. Steward, van de Amerikaanse luchtmacht, de eerste i vrouw op een Europese luchthaven I (Frankfurt), die luchtreuzen veilig naar een plaatsje loodst De Nederlandse Middenstandsbank heeft gisteren de afgiftekoers van haar NMB spaarbrieven 1977-1983 verlaagd van 105,50 naar 103,60 pet, waarin begre pen de opgelopen rente van 69,59 per nominaal ƒ1000 sinds 16 december 1977. Het effectieve rendement is volgens de bank nu 9,26 pet. MERMAI sn nieuw Dok vr.b k vakwer Schr. bf 'lem. herfstva agje MID 5 midget >ut. Gedu dere mid Te gevraag en 6 noi Te ab Peel endaalse Santpoo 3(.'ü0 WB Rotterdam. Moeilijke week voor Amsterdam Daarom viel deze week liquiderend aanbod in een markt, waar een soort kopersstaking heerste. Later in de week paste de Nederlandsche Bank zich aan de nieuwe situatie aan en verhoogde andermaal het disconto met een vol percent. Ook voor de aandelen sector bestond een soort kopersstaking. De politieke debatten in de Tweede Kamer en de ongewisse afloop daarvan dwong velen tot de rol van toeschouwer waarbij het raadzaam gevonden werd geen verdere beursposities op te bou wen. lagen. Si ort, te

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15