g h F Gisiger blijft leider in ster der Beloften „Het is nu een loterij” Turnploeg voor WK Straatsburg VIKTOR KORTSNOI: n IS ZATERDAG 14 OKTOBER 19 7 8 I Mysterie I Edelstaal Ooggetuigen 16 17 SPORT h: !0-22 Van der Smissen met te stuiten 0 - Nadat Sjtsjegoljev in tijdnood naar alle STOPPER Ooggetuigen vaak onbetrouwbaarst! (Van een medewerker) BAGUIO. „Met 5-5 is het een loterij geworden”. Aldus verklaarde uitdager Viktor Kortsnoi na afloop van de door hem gewonnen 31e partij in de schaakt weekamp om de wereldtitel. Een partij, waarin hij in de tweede zitting de met zwart spelende titelhouder Anatoli Kar pov op de 71e zet tot opgave dwong. In de slotstand geeft Karpov terecht op. Th3 rukt op naar h6, gevolgd door h8 (schaak) en h7 met eenvoudige winst. Van daag wordt de 32e partij gespeeld. De etappe ging over 108,5 kilometer vanuit Bethune (Fra). Frits Pirard was de beste Nederlander met de zevende plaats. De Zwitser Daniel Gisiger behoudt de lei ding in het klassement. De Nederlandse amateurploeg eindigde in de ploegentijdrit als achtste. De eerste en tweede plaats werden opgeëist door respectievelijk IJs- boerke en Lejeune. m gele- trainer/ ïer aan ilitst en er (trai- ,e resul- n toer- let ver- :ht men moot te Toen Karpov precies twee weken gele den door het winnen van de 27e ontmoe ting de stand op 5-2 bracht, zodat hij nog slechts één winstpunt nodig had voor het behoud van de wereldtitel, luidde ieders commentaar: „Het einde is nabij”. Maar wat gebeurde er gisteren op de Filippijnen: Kortsnoi maakte er 5-5 van door het afgebroken toreneindspel van de 31e partij tot winst te voeren. De factoren die daarbij de doorslag ga ven, waren allereerst: een volstrekte prio riteit voor snelheid en activiteit. Iedere schaakmeester kent het belang daarvan in toren-eindspelen. Maar de mens in het algemeen en de schaker in het bijzonder is zuinig op materiaal en in de praktijk deinst deze toch vaak terug voor een mate riële achterstand. Kortsnoi echter niet. Hij keek niet op een pionnetje, om in ijltempo de zwarte stelling binnen te dringen met zijn koning. De voornaamste factor van zijn succes was echter „het mysterie van de hevel”. Deze door Hans KmOch in zijn theorieboek over pionnenformaties geïntroduceerde benaming doelt op een bepaalde constella tie van een witte en een zwarte pion. Transponeren wij deze terminologie naar de afgebroken stelling der 31e partij, dan zien wij na a5-a6 de hevel a6-b7 en na d4-d5 de hevel d5-c6. Het grote mysterie van deze stelling is, dat uitsluitend wit op elk door hem ge wenst moment die hevel kan doen ont staan terwijl zwart tot afwachten gedoemd is. Een zeer kritiek moment zien wij na 49. Kc3. De gevolgen van het consequente Tg3 (schaak) 50. Kb4-Th3: zijn uiteraard in de nacht van donderdag op vrijdag tot op het bot uitgeanalyseerd door de secondanten. Hoe het verder gaat na 51. a6 (de hevel!)- ba6: 52. Ka5-Td4 is echter allerminst dui delijk. Wel kan wit-koning dan pion c6 veroveren, maar inmiddels hollen zwarts a en b-pion voorwaarts. Dat Karpov niette min deze mogelijkheid verwierp, moet het resultaat van diepgaande calculaties zijn geweest. Op de 52e zet stelt Kortsnoi met a5-a6 de eerste hevel in werking. Direct daarna prefereert hij de snelheid (Kb6) boven ma terie (Ka6:), waardoor hij klaar staat voor zijn tweede hevel; d4-d5, welke hem een vrije c-pion verschaft. Met 58. Tg3 geeft hij weer prioriteit aan de snelheid boven het voorzichtige Ka5: om met mat-dreigingen te kunnen gaan werken. Karpovs 58. b3 is nog het beste. Na 58. a4, 59. c6-Te8 60. Tg4 wint wit vanzelf. (Van1 onze sportredactie) BOGHUM. De opmars van Christ van der Smissen in het internationale gezelschap der bil jartmatadoren is niet te stuiten. Zijn talent is al vanaf het begin punt van zijn carrière, zo’n vijftien jaar geleden, een garantie voor een jaarlijkse progressie die elders in Europa zijn weer ga niet kent. Daarom is Christ van der Smissen op 24-jarige leeftijd internatio naal nog altijd de grootste biljartbelofte. De Brabander is ook in Bochum tijdens het WK 71/2 hard op weg dit het bewijzen. Gisteren won hij zijn derde achtereenvol gende partij en voerde na het duel tegen de Argentijn Berardi tot zijn eigen verba zing zelfs het deelnemersveld aan. of bevoordeeld vergeleken met de an der? Neen, neen en nog 'r 'ns neen! Smissen op een bijzonder prettige manier uit de hand te lopen. Gold het WK voor hem - naar eigen zeggen althans - aanvan kelijk als een leerzame gebeurtenis, nu het toernooi zich op een dergelijke positieve manier voor de Nederlander ontwikkelt, gaan de overwinningspunten steeds har der tellen. Van der Smissen ruikt dat er in het Ruhrgebied voor hem meer is weggelegd dan een figurantenrol. Bovendien reali seert hij zich terdege dat hem, na het debacle tijdens het recente nationale kam pioenschap 71/2, op internationaal niveau in dezelfde spelsoort dit jaar geen kans meer wordt geboden. Die wetenschap vormt voor Van der Smissen een toch niet weg te cijferen stok achter de deur. Eerst dit weekeinde zal moeten blijken in hoeverre Van der Smissen zich met de werkelijke wereldtop zal kunnen meten in de voor hem nog vrij onbekende spelsoort. Dan liggfen voor hem confronta ties met Hose, Connesson en titelverdedi ger Muller in het verschiet. begin van de tweede avond van de zes daagse van Dortmund de leiding overge nomen van het duo Thureau/Sercu. Op de tweede plaats liggen nu Gegor Braun en Wilfried Peffgen. het Zwitserse dagblad „24 Heurs” heeft de namen bekend gemaakt van drie wiel renners die tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen in West-Duitsland gebruik zouden hebben gemaakt van ana bole steroïden. Volgens het dagblad zijn dat de wereldkampioen op de weg bij de amateurs de Zwitser Gilbert Glaus, de Belgische amateurachtervolger Jean Luc van den Broecke die een bronzen medaille won en de Franse beroepsrenner Jacques Esclassan. De secretaris-generaal van de UCI, Mi chael Jelciel, wenste niet in te gaan op deze „beschuldiging". „Niet eerder dan 23 no vember zullen de drie namen bekend wor den gemaakt. Tot die datum kan iedere coureur die heeft deelgenomen aan de wereldkampioenschappen nog in wedstrij den uitkomen”, aldus Jekiel. Van dit trio haakte eerstgenoemde giste ren al definitief af. Dat betekende een bittere tegenvaller voor publiek en organi satie. Graag zou deze de plaatselijke favo riet hebben begeleid naar de wereldtitel. Hose zelf echter is in de hem zo vertrouw de omgeving onherkenbaar aan het stunte len. Na Corin, profiteerde gisteren ook de nog altijd kansrijke Connesson van de onoverkomenlijke problemen die het spe len voor het eigen publiek kennelijk vor men. Hose blijkt niet tegen die belasting op te kunnen en verklaarde zijn magere spel met: „Ik speel veel te nerveus. Aan het kaderspel kom ik in het geheel niet toe, ik let nauwelijks op de lijnen. Ik ben hier al blij met een carambole. Voor iedere stoot moet ik mezelf moed inspreken.” Al wordt zo langzamerhand ook voor Van der Smissen de druk zwaarder. In tegenstelling tot Hose heeft de debutant weinig te verliezen natuurlijk. Tegen Os valdo Berardi had de Sint Willebrorder wel acht beurten nodig, maar zijn speel wijze getuigde van durf en vertrouwen. Gantwarg was duidelijk in een meer vechtlustige stemming dan Wiersma. Hoe wel zijn tegenstander Misjtsjanski alleen op papier nog geen grootmeester is gezien zijn spel heeft hij daar zeker recht op trok Gantwarg toch onverschrokken in de aanval, en kreeg na een iets minder doortastende voortzetting van Misjtsjans ki toch edn belangrijk voordeel in handen. De vroegere jeugdwereldkampioen verde digde zich vanaf dat moment echter voor beeldig en bereikte een vlotte puntende- ling. Met Mamina N’diaye is iets grondig mis. Dit Malinese natuurtalent kan vaak zeer origineel spel op het dambord brengen, maar hij zit soms ook maar wat aan te rommelen, en dat was gisteren het geval tegen Nimbi. Eerst liet hij onnodig een remise-eindspel ontstaan, en toen, in een laatste poging om nog tot winst te komen, beging hij een enorme blunder, waarna hij zelfs nog verloor. Slechts in de eerste set was Stöve in staat om Wade onder druk te houden. Twee maal doorbrak zij de service Van Wade, voldoende om de eerste set zeer gemakke lijk te winnen. In de tweede set liep Virgi nia Wade zeer snel naar een 4-0 voor sprong. „Betty Stöve voelde zich verslagen en was ook in de derde set geen partij meer voor de Engelse die haar vorig jaar in de Wimbledon-finale ook versloeg. Naast Wa de hebben Chris Evert (VS), Wendy Turn bull (Aus) en Kerry Reid (Aus) zich ook geplaatst voor de halve finales. De Amerikaan Arthur Ashe heeft zich verrassend geplaatst voor de halve finales Toch loopt het moyenne van Dieter Mïil- ler naarmate het toernooi vordert aanzien lijk terug. Tegen Schrauwen had hij al vijf beurten nodig voor de 300 caramboles, in het duel met zijn landgenoot Hose, gister avond, kenmerkte krampachtigheid zijn spel. Toch ploeterde Müller zich in zeven beurten'naar een moeizame zege: 300-198. De op hetzelfde moment begonnen partij tussen Berardi en Corin was toen al lang door de Argentijn, via een schitterende serie van 299, afgesloten (300-235). de koppositie - voorlopig - moest afstaan aan het duo Van der Smissen-Connesson. De Westduitser blijft in Bochum echter een huizenhoge favoriet. De stand: 1. Van der Smissen 2. Connesson 3. Müller 4. Corin 5. Berardi 6. Hose 7. Schrauwen 8. Komori van het toernooi van Brisbane. Hij ver sloeg in de kwartfinales de Australiër Alan Stone in drie sets: 4-6, 6-4, 7-5. Ashe ontmoet in de halve finale de Australiër Mark Edmonson, die zijn landgenoot Ross- Case uitschakelde: 6-0, 4-6, 6-3. De andere halve finale gaat tussen Ken Rosewall en John Alexander. De 44-jarige Rosewall won van de Amerikaan Tom Gorman (7-6, 4-6, 6-3) en Alexander had weinig moeite met zijn landgenoot Phil Dent (6-4, 6-1) om de halve eindstrijd te bereiken. De Roemeen Ilie Nastase heeft zich ge plaatst voor de halve finales van de open Spaanse tenniskampioenschappen in Bar celona. Nastase had in de kwartfinales weinig moeite met de Spanjaard Jose Hi gueras: 6-2, 6-2. Tom Okker heeft zich geplaatst voor de halve finales van het Grand Prix-toernooi in Tel Aviv (Isr). In de kwartfinales had Okker weinig problemen met de Canadees Rejean Genöis, die hij met 6-1, 6-3 aan de kant zette. ren aan It, heeft igingen gelopen trainer- lar zijn ie com- üngsac- re over- ser van ent ech- en posi- »r zeker ing Vei le uitge- Saterdag gebruik fenwed- *n komt tweede- p (19.00) ■thouder :ijer. itie wei- edstrijd >et wor- glemen- ;nse da- A/HHC van dit mse da- is be en het ns het dat and is tralie, i, Por- 5^^ Harm Wiersma: remise tegen Drost Op hetzelfde moment dat Van der Smis sen zijn duel met Berardi uitvocht, ontke tende zich op de andere tafel een van spanning zinderende partij tussen Dieter Müller en de Belg Tonnie Schrauwen. De Westduitse titelverdediger, als schier on verslaanbaar te boek staand, moest tot het uiterste gaan om die kwalificatie geen ge weld aan te doen. De wijze echter waarop hij in zijn nabeurt een remise met de eindelijk ontketende Belgische invaller wist te bewerkstelligen, getuigde van grote klasse. Müller’s remise hield wel in dat hij 8 178 40.00 8 248 37.50 7 296 66.66 4 180 29.00 2 299 25.27 2 91 17.51 1 194 28.75 72 12.21 am van ie com- gerouti- at vorig ïrgeble- ;en van ian het uit het jaar als Met te- DSZ en dames ijgen in UTRECHT. De datnesploeg die van 22 tot 29 oktober deelneemt aan het toernooi om de wereldkampioen schappen turnen in Straatsburg, is als volgt samengesteld: Monique en Ingrid Bolleboom, Connie Zwar- thoed. Marja Huyting, Marleen Hou- ter, Marijke Aarnoutse en Annelies Nijdam. Wie reserve staat zal pas daags tevoren worden bekendge maakt. De Zwitserse trainer stelde op het laatste nippertje een andere, langere speler op dan hij van plan was, toen hij hoorde dat Nederland met zijn beide luchtaanvallers Geels en Nanninga zou aantreden. Hoe langer hoe mooier dus. Terwijl het aardige van voetbal nu juist is, dat het een gemengde sport is. waarin kleintjes en grootjes, langen en korten, dunnen en forsen op voet van gelijkheid samen kunnen spelen. Kees Rijvers was een kleintje, Wim Roozen was een lange, samen maakten ze in het Nederlands elftal menig doelpunt. Faas Wilkes was een lange, A be Lenstra was een kleine, maar was de een daardoor gehandicapt Stöve uitgeschakeld BLOOMINGTON (ANP). Betty Stöve is er niet in geslaagd de halve finales van het internationale damestoernooi in Bloomington te bereiken. In de kwartfi nales struikelde ze over de Engelse Virgi nia Wade. De setstanden waren: 1-6, 6-4, 6-2. MOUSCRON (ANP). De Belg Ludo Delcroix heeft de derde etappe van de „Ster der Beloften”, een open koers, ge wonnen. Hij had bij aankomst in Mous- cron op Belgisch grondgebied een voor sprong van 17 seconden op het peloton, waarvan de sprint werd gewonnen door de Fransman Duclos-Lasalle. (Van een medewerker) ARCO. De derde ronde van het we reldkampioenschap dammen zat weer vol spanning en sensatie. Evenals op de eerste twee speeldagen waren er ook gisteren weer twee winstpartijen, maar het waren nu andere slachtoffers die vielen: N’diaye en Verpoest. De manier waarop beiden hun partij verloren, was echter totaal verschillend. De Belg Verpoest moest het voor de derde achtereenvolgende maal tegen een Rus opnemen, en dat is beslist geen pretje. Ook tegen Sjtsjegoljev speel de hij weer een bijzonder zware partij, die bijna zes uren in beslag nam. Maar waar zijn hardnekkige verdediging tegen Misjtsjanski en Gantwarg beloond werd met een remise, kon hij het tegen Sjtsje goljev net niet bolwerken. Het algemeen klassement na de ploegentijdrit is 1. Gisiger (Zwi) 9.59.20; 2. Van de Wiele (Bel) op 7 seconden; 3. Gauthier (Fra) op 0.09; 4. Querinel (Fra) op 0.13; 5. Vallet (Fra) op 0.15; 10. Fedor den Hertog (Ned) op 0.55; 12. Frits Pirard (Ned) op 1.09. René Pijnen heeft met zijn Italiaanse koppelgenoot Francesco Moser aan het De uitslagen van de derde ronde zijn:N’diaye (Mal)Nimbi (Kon) 0-2, Clerc (Ned)Bastiaan- net (Ned) 1-1, Wiersma (Ned)Drost (Ned) 1-1, Gantwarg (Sov)Misjsjanski (Sov) 1-1, Sjtsjego- lev (Sov)Verpoest (Bel) 2-0, Korenevski (Sov- Diaw (Sen) 1-1. De stand na drie ronden is; I Sjtsjegoljev 5 punten, 2 Wiersma. Bastiaannet en Gantwarg 4, ,5 Clerc, Drost, Korenevski en Misjtsjanski 3, 9 Verpoest, N’diaye en Nimbi 2.12 Diaw 1. Uit de keuze blijkt dat Nederland blessure vrij met de sterkste ploeg die het op de been kan brengen zal uitko men. De technische leiding is in han den van Albert Asarjan. Een turner en twee turnsters wor den afgevaardigd naar het Europese kampioenschap trampolinespringen, dat op 4 en 5 november plaatsvindt in Kopenhagen. Het zijn Marcel Verstra len van Pro Patria en Jacqueline de Ruiter en Annemarie Versteeg van Sparta Ermelo. De afgebroken stand was: Wit: Kortsnoi: Kd3, Te2, pionnen a5, c5, d4, f5, g4, h3. Zwart: Karpov Kf7. Td8, pionnen b7, b5, c6, f6, g6, h6. 47g6xf5 (afgegeven zet); 48. g4xf5, Td8- g8; 49. Kd3-c3, Tg8-e8; 50. Te2-d2, Te8-e4; 51. Kc4-b4, Kf7-e8; 52. a5-a6, b7xa6; 53. Kb4-a5. Ke8-d7; 54. Ka5-b6, b5-b4; 55. d4-d5, c6xd5; 56. Td2xd5 (schaak), Kd7-c8; 57. Td5-d3, a6-a5; 58. Td3-g3, b4-b3; 59. Kb6-c6, Kc8-b8; 60. Tg3xb3 (schaak), Kb8-a7; 61. Tb3-b7 (schaak), Ka7-a6; 62. Tb7-b6 (schaak), Ka6-a7; 63. Kc6-b5, a5-a4; 64. Tb6xf6, Te4-f4; 65. Tf6xh6, a4-a3; 66. Th6-a6 (schaak), Ka7-b8; 67. Ta6xa3, Tf4xf5; 68. Ta3- g3, Tf5-f6; 69 Tg3-g8 (schaak), Kb8-c7; 70. Tg8- g7 (schaak), Kc7-c8; 71. Tg7-h7 Zwart geeft op. E. SPANJAARD waarschijnlijkheid een klein foutje had begaan, zette Verpoest ondanks zijn schijf achterstand een knappe aanval in over de verzwakte linkervleugel van wit. Dat hij ter wille van die aanval achter elkaar een tweede, derde, en zelfs een vierde schijf achter kwam, kon hem niets schelen, als hij maar dammen kon halen. De Belg had de situatie goed getaxeerd, want ondanks zijn gigantische materiële achterstand zat er geen geforceerde winstvariant in voor zijn tegenstander. Juist op dat moment echter, toen de spelers voor de tweede keer in tijdnood kwamen en vermoeidheid een hartig woordje mee ging spreken, speelde Sjtsjegoljev zijn laatste tactische kans uit: hij offerde liefst drie schijven terug om zijn stukken weer tot leven te brengen. En hoewel er toen voor Verpoest een aantoon bare remisevariant mogelijk was, zag hij die, geplaagd door tijdnood, over het hoofd, waarna de Rus een winststelling kon opbouwen. Na deze overwinning gaat Sjtsjegoljev nu met vijf punten uit drie partijen alleen aan de leiding, want zijn medekoplopers van eergisteren kwamen allen niet verder dan remise. Dat lag overigens ook wel in de lijn der verwachtingen, want zij had den allen een tegenstander die zich niet gemakkelijk laat verslaan: Wiersma moest tegen Drost, Gantwarg tegen Misjtsjanski en Bastiaannet tegen Clerc. Ooit, in het biljartjaar ’67-’68, was Os valdo Berardi in het ankerkader 71/2, nog eens wereldkampioen. Maar de Argentijn heeft zijn beste tijd allang achter de rug. Het duel tegen Van der Smissen was daar om wel aardig, omdat het een confrontatie was tussen een verlepte ster in z’n nadagen en een aankomende grootheid. Tegen die achtergrond moet het optreden van de vertegenwoordiger uit Sint Willebrord in de Bochemse Rundsporthalle dan ook worden gezien. Gretig inhaleert Van der Smissen er de hem geboden mogelijkhe den. Hollandse nuchterheid en enthousias me, behorend bij zijn leeftijd, strijden daarbij om de voorrang. Maar inmiddels is de wereldstrijd in Bochum hard op weg voor Christ van der Gezegd moet worden dat de oud-wereld- kampioen een schitterende partij speelde, waarvan vooral zijn eerste veertig zetten van een uitstekend gehalte waren. Hoewel nauwelijks te zien was waar Verpoest het verkeerd had gedaan, bevond hij zich op dat moment toch in een positie die men in het algemeen al als verloren beschouwt: hij moest een schijf offeren, maar kreeg daarvoor slechts geringe compensatie. Nederlands breedtespel moest hij daar om worden overgeslagen, en terwijl de camera nog bij Hovenkamp vertoefde, werd Willy van de Kerkhof geveld. Bin nen 2 minuten een tegendoelpunt en twee spelers die vervangen moesten wor den, dat lijkt me voor opname in het Guinness Recordboek in aanmerking te komen! Er worden natuurlijk wel vaker twee spelers direct na een gelijkmaker ver vangen, maar al na een half uur, terwijl die beide spelers van het veld gedragen moesten worden. Dat lijkt me toch een zeldzaam geval. Maar had u als chauvi nistische Nederlander na de intrede van Jantje Peters en Johnny Dusbaba nu ook dat gevoel dat we er geen decibel zwak ker op waren geworden? Dat is het mooie van het huidige Nederlandse voet bal: alle spelers op Ruud Krol na zijn inwisselbaar voor gelijkwaardige spe lers. Of je nu Rep, Ling of René van de Kerkhof op de rechtervleugel hebt staan, of Wim Jansen, Willy van de Kerk hof of Jantje Peters op het middenveld rechts, of Van Hanegem of Poortvliet of Schoenaker of Tahamata op het ntidden- van oai-hand-licham, waardoor hij het domweg met kon zien. Je moet altijd het beste van de mensen denken vind ik, tenslotte zag een bomvol stadion in de jaren twintig ook hoe Kees van Dijke de bal in een België-Nederland-ontmoeting uit het doel stompte, behalve die ene scheidsrechter die had moeten fluiten maar het naliet. Hij had het nu eenmaal niet gezien. In dit geval kon de televisie nog niet als waarheidsserum worden toegepast (het pleitte voor de objectiviteit van de Zwitserse televisie, dat ze die handsbal van Brechbuehl nog eens vertraagd en daardoor duidelijk zichtbaar liet zien, als een vorm van zelfkastijding), maar daar stonden de tienduizenden oogge tuigen en de tientallen journalisten te genover. Die hadden het allemaal wel gezien. Tenminste die indruk krijg je, een halve eeuw later, maar hoevelen hebben het op het moment zelve gezien dat Kees van Dijke de bal wegsloeg, en hoevelen hebben het pas later op gezag van andere tribuneklanten overgeno men, of in de krant gelezen, om het daarna pas „met eigen ogen” te hebben gezien? Zwartkruis schijnt na afloop van Zwitserland-Nederland zijn tevreden heid over het optreden van Nanninga en Geels te hebben uitgesproken omdat zij allebei gescoord hadden. Hij moet Brandts voor Nanninga hebben aange zien. Ooggetuigen zijn vaak de onbe trouwbaarste getuigen. Een Nederlands elftal zonder Cruijff, zonder Neeskens, zonder Lenstra en Wil kes, zonder La Ling zelfs, heeft desal niettemin met 1-3 van Zwitserland ge wonnen. Hoe lang zullen we Nederland se elftallen nog karakteriseren door hun gemis aan de beste spelers en met name aan Cruijff? Tot diep in de jaren tach tig? Moeten we die neiging langzamer hand niet eens gaan onderdrukken, moe ten we misschien niet langer spreken van „het” Nederlands elftal, maar van de Oranje-vertegenwoordiging op 11 ok tober 1978, die hemelsbreed kan ver schillen van de volgende Oranje-verte genwoordiging, omdat spelers die in het buitenland hun nummer uitdienen niet opgesteld kunnen worden, of omdat veel kandidaten geblesseerd zijn, of omdat sommigen niet willen, of omdat anderen niet passen in het tactische concept van de trainer? Bondscoach Jan Zwartkruis vond dat hij niet om Dick Nanninga heen kon, en na de dertigste minuut werd dat meer dan ooit bewaarheid. De vraag in de voetbalquiz luidt als volgt: wie was na een half uur het zieligst? Hugo Hoven kamp, Willy van de Kerkhof, Jan Zwart kruis of Tscheu La Ling? Het enig juiste antwoord is: Tscheu La Ling. Hij wist na beide wissels dat hij er het volgende uur voor spek en bonen bij zou zitten, terwijl hij de wedstrijd tegen Ijsland ook al gemist had door een mismaai van een amateuristische tegenstander in een oe fenpartijtje. „Hoe het staal gehard wordt” is de titel van een Sowjet-Russi: sche roman, die je van toepassing zou kunnen verklaren op Tscheu La Ling, want wie door zoveel tegenslag (op de overgevoelige leeftijd!) wordt gehard, kan alleen maar van edelstaal worden. Tenzij hij natuurlijk van gietijzer is en breekt als een brosreep. Dat televisie voor het bekijken van een voetbalwedstrijd ook maar een hulpmid del is, bewezen die unieke twee minuten na de Zwitserse gelijkmaker. Slechts anderhalve minuut nadat Tanner ge scoord had (en daar moet je dus ook nog het tijdverlies van het Zwitserse gejuich en de aftrap van aftrekken) greep Hugo Hovenkamp na een kopduel naar zijn hoofd en zakte door zijn knieën. Bij Via enkele gewaagde, maar geslaagde se- riestoten, hield Christ van der Smissen de verbeten Berardi, die in het verdere ver loop van het toernooi heus nog wel iets zal laten zien, achter zich. Vooral de wijze waarop hij zijn slotserie opbouwde, ge tuigde van lef. „Ik wist zeker”, aldus Van der Smissen, „dat als Berardi de 300 niet zou volmaken, ik het wel zou doen”. Dat gebeurde dan ook, het betekende een 300- 156 overwinning. veld links, of Frans Thijssen (die zijn we toch hoop ik niet aan het vergeten, in onze overvloed) op links of rechts, of Koster ook nog op rechts, het maakt allemaal niet zoveel verschil. Je zou zelfs een geolied Nederlands elftal kun nen samenstellen (maar ik geef toe: dat is wel een heel erg stoutmoedig idee), waarin iedereen op zijn eigen plaats staat! Hoewel, die kritiek op Jan Zwartkruis dat hij met de opstelling van zowel Nan ninga als Geels had misgekleund, vind ik toch niet erg steekhoudend. Een feit is, dat er weinig uitkwam, maar Hoven kamp en Wildschut kwamen buitenom toch vaak met succes op (dat onderdeel van de tactiek slaagde dus), alleen werd de bal te simpel hoog voor het doel gegooid, waar de tevoren al als uitste kende keeper gekwalificeerde Burgener natuurlijk toch hoger reikte, omdat Geels en Nanninga nu eenmaal geen handjes aan hun hoofd hebben. En dan kampte Nederland ook nog met het verre-schotencomplex, dat we aan Arie Haan te danken hebben. Dat com- Dit complex werd natuurlijk nog ge voed toen Wildschut van idioot ver op doel schoot en de stinkende mazzel had dat de bal afschampte op een Zwitserse verdediger, waardoor Burgener op het verkeerde been stond en de bal alleen maar kon nakijken. Dat zijn van die gevallen waarin de televisiekijker be voordeeld is boven de tribunezitter, want ik vraag me af of de journalisten onmiddellijk zagen waardoor Burgener die bal langs zich heen liet sullen. Als televisiekijker zag ik het pas na de lang zame herhaling, zoals ik ook pas na de herhaling met zekerheid wist dat Brech buehl inderdaad opzettelijk de bal wegs loeg voor een gereedstaande Nederlan der, zodat het een 100 karaats penalty was die niet gegeven werd. Misschien kon de Portugese scheids rechter zelf ook zijn ogen niet geloven, of misschien liep hij net in het verlengde plex ziet er als volgt uit: je bent een Nederlandse voetballer, dus als je dan met je Nederlandse voet (gehuld in een Duitse schoen, dat wel natuurlijk) de bal vanaf 30 meter van het doel met je ogen dicht hard in de richting van de vijande lijke keeper schiet, vliegt de bal in negen van de tien gevallen precies in de rech terbovenhoek, of met een verraderlijke draai pal naast de paal in de linkerhoek. Als gebraden haantjes vliegen de kogels op die manier in het doel, mits de schut ter dus een Oranjeklant is. am van s hand- ussum. aan te PC zich rokken, n de 4e begon- >m uit Naaf verwachting werden Christ van der Smissen en Francis Connesson in de vierde ronde niet voor aanzienlijke proble men gesteld. De Nederlander veegde de vloer aan met de Japanner Komori (300- 33), maar gebruikte daarvoor wèl te veel beurten: vijf. Zijn concurrent, Connesson, liet tegen Schrauwen een betere indruk achter. Middels series van 248 en 52 fi nishte de vegetariër uit Villejuif overtui gend in twee beurten (300-121). Wiersma snel tevreden Opvallend was dat Wiersma al na acht tien zetten akkoord ging met remise, er kon toen nog van alles gebeuren.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17