1 I is 9 kN IR o I'S lil door Max L. Snijders Ondergedoken Llil Wapenaankopen Geen vertrouwen Onlusten t 1 .1 18 IB 1 rd. ,f in >BV - Sinds januari van dit jaar is Iran het toneel van bloedige onlusten, met als dieptepunt „zwarte vrijdag' 8 september, toen een betogende menigte, niet op de hoogte van de die ochtend afgekondigde noodtoe stand, door militairen genadeloos werd neergemaaid. De oorzaken van de strijd tussen de sjah aan de ene kant en intellectuelen, ontheemde boeren w JF I ft.. I Si IhiI In Iran is een strijd aan de gang tussen de sjah die zijn land wil moderniseren, en je conservatieve mohammedaanse secte van de Sjiiten, gëleid door hun jeestelijkheid. Dat is het beeld dat de buitenwereld de laatste tijd in het algemeen leeft gekregen van de onlusten in dit land. In dat beeld past het dat de nieuwe en middenstanders aan de andere kant, zijn deels terug te voeren op de „Witte Revolutie" die de sjah zelf in 1963 uitriep, en deels op de Iraans- Amerikaanse relatie met betrekking tot wapenaankopen. Max Snijders* reisde naar Iran en schetst de situatie. 1 jremier Sjarif Emami casiono’s heeft gesloten en het ministerie voor vrouwene- schoppen, de Ayatollah s, worden gekozen nancipatie heeft opgeheven. Daarmee heeft hij de enige vrouw uit het kabinet door het volk, ierwijderd. Want de Moellahs, de Sjiitische priesters, zijn immers tegen gokken en tegen gelijkstelling van de vrouw. Zoals ze ook tegen moderne westerse films in je bioscopen zijn, waarvan ze zeggen dat die pornografie brengen, al is het niet fneer dan wat wij in de westerse wereld milde erotiek zouden noemen Maar het aldus geschapen beeld is volkomen vals. Het is waar dat de leestelijkheid een centrale rol speelt in het verzet tegen het dictatoriale regime tan de sjah. Maar niet omdat ze tegen modernisering is, maar omdat, bij gebrek lan politieke partijen, de moskee de enige plaats is waar nog vrijelijk kritiek op de egering kon worden geuit. I F Angst? Dat stadium zi j n we voorbij 126 Iran: het verzet in de moskee igen. ■SV f«n gewonde demonstrant wordt door lijn makkers weggedragen bij de demonstraties tegen het bewind ran de sjah in Teheran. Anti-regeringsbetogers in de straten ran Teheran, met de beeltenis ran Ayatollah Khomeini. «SS Is daaruit te verklaren waarom de rege ring het ministeriè van vrouwenemancipa tie ophief? Allerminst. Bij de demonstra ties tegen het bewind doen de vrouwen in grote aantallen mee. De Sjiitische geeste lijkheid is in het algemeen helemaal niet tegen hun maatschappelijke gelijkstellirig. Het ministerie van vrouwenemancipatie was een van de stenen des aanstoots, om dat de minister ervan tegelijkertijd direc trice was van de landelijke vrouwenorga nisaties die worden geleid door prinses Ashraf, de zuster van de sjah. En juist tegen de invloed van die organisatie rich ten zich de bezwaren, niet tegen de eman cipatie als zodanig. Al zijn persoonlijke en zakelijke pa pieren namen ze mee. Hij zelf was niet thuis. Pas een week later is hij weer aan het werk gegaan. Abdel Karem Lahidji is een van die Iranezen die, binnen de grenzen van de wet, zich verzet tegen de rechteloosheid van het volk en de wille keur van het regime. Hij is bestuurslid van zowel de Iraanse Vereniging voor de Verdediging van de Vrijheid en de Rechten van de Mens als van de Iraan se Juristen Vereniging. Be eerste organisatie, waarvan ande re advocaten, hoogleraren, medici, han delaren en studenten lid zijn, vraagt om toepassing van de universele verkla ring van de Rechten van de Mens in Een beroep op de rechterlijke macht wegens concrete schendingen van de mensenrechten is volgens de grondwet wèl, maar in de praktijk niét mogelijk. De voorzitter van de vereniging, Bazar- gon, heeft na de uitroeping van de noodtoestand 18 dagen in de gevange nis gezeten, bestuurslid Moghado zit daar nu nog. Andere bestuursleden zijn dagenlang ondergedoken geweest. Is hij dan niet bang om openlijk informa tie te geven aan een buitenlandse jour nalist? Hij glimlacht vermoeid: „Dat stadium zijn we voorbij”. De klachten van zijn vereniging rich ten zich tegen arrestaties zonder op gaaf van redenen, tegen martelingen, tegen executies op straat, zogenoemd bij het verrichten van sabotagedaden, tegen de onvrijheid van de pers, tegen het feit dat gevangenen geen bezoek mogen ontvangen en geen advocaat kunnen aanstellen, tegen het feit dat de berechting plaatsvindt door militaire rechtbanken, tegen de zwaarte van de straffen, tegen het feit dat het recht op vereniging en vergadering niet bestaat, dat de universiteiten geheel door de regering worden gecontroleerd. Hij schat dat er meer dan 10.000 poli tieke gevangenen zijn en hij schat het aantal doden op „zwarte vrijdag” 8 september, de dag waarop een betogen de menigte die niet wist dat die ochtend de noodtoestand was ingegaan, op het Jalehplein genadeloos door militairen werd neergemaaid, op hetzelfde aantal alleen in Teheran. Elke dag vallen er doden en niet meer zoals voorheen tot drie per week. En hij geeft cijfers van de dag tevoren: een dode in Mahabad, 15 in de zuidelijke provinciehoofdstad Kermanshah, 10 in Koerdestan en 1000 over het hele land op vrijdag 29 septem ber. De kranten melden nu de onlusten wel, maar geven veel lagere dodencij fers op: ze zijn allemaal verbonden met regeringsmensen, zegt hij. Is er dan sindsdien niet het een en ander veranderd? De nieuwe premier, Jaafar Sharif Emami, doet toch allerlei concessies? trwrr. f SOVJETUNIE I iT 22 iAT) 4 Sjarif Emami. Maar hij en zijn meester zijn in die periode zo geschrokken van de massale demonstraties tegen de sjah en vóór de in het buitenland verblijvende geestelijke leider Chomeini, dat zij op de ochtend van de achtste september voor een aantal steden en gebieden de noodtoe stand lieten ingaan, op een moment dat al duizenden demonstranten naar het Dja- lehplein waren gestroomd Wie eens de vrijheid heeft geproefd, kan de smaak ervan nooit meer vergeten. Daarom vormen de intellectuelen nu één front met de ontheemde boeren en de kleine middenstanders: dit regime moet weg. Alle in de laatste 25 jaar opgekropte irritaties en gevoelens van onvrede komen nu boven: de ergernis over de enorme wapenaankopen door de sjah, de afkeer van de grote invloed van Amerikaanse firma’s op het economische leven er zijn in dit land 40.000 Amerikaanse adviseurs de woede over de manier waarop „de honderd families” zich constant verrijken zonder dat de rijkdommen van het land in vergelijkbare mate door anderen worden gedeeld, de afschuwelijke corruptie tot in de laagste regionen van de samenleving, de geweldplegingen door de geheime poli tie Savak met martelingen en geheime executies, ondervragingen en het hinder lijk controleren van allerlei mensen. „De menselijke persoonlijkheid” zegt één van de intellectuelen, „is te zeer vernederd om nog aanvaardbaar te maken dat dit regime verandering brengen zal”. Wie over de brede boulevards van Tehe ran loopt, waar de hele dag door zes rijen auto’s naast elkaar voor gigantische ver keersopstoppingen zorgen en waar de Ira- niërs met weinig gevoel voor de belangen van een ander, hun auto’s millimeter voor millimeter in onwaarschijnlijk kleine gaat jes manoeuvreren, kan zich nauwelijks voorstellen wat er onder de oppervlakte broeit. Maar in de steden waar de noodtoestand niet geldt, zijn elke dag demonstraties. En vallen doden. Ook hier in Teheran kan iedere vonk het kruit van de publieke verontwaardiging opnieuw tot ontploffing brengen. Er is een tweede lijn waarlangs de on-l rust zich heeft ontwikkeld, en daarin speelt A.merika's president Jimmy Carter een niet onbelangrijke rol. Half november vorig jaar is de sjah bij hem op bezoek geweest, omdat hij weer wapens wilde kopen en hij ongerust was over Carters verkiezingsbelofte dat voortaan alleen wa pens zouden worden geleverd aan landen die de rechten van de mens eerbiedigden. Iran besteedt aan wapenaankopen een derde van de gigantische inkomsten uit de oliebronnen. Voorafgaand aan dat bezoek was er daarom een periode van liberalisatie, die onder meer gebruikt werd door de univer- siteit om lezingen te houden met discussies na afloop. Zo trok het Goethe-instituut in tien dagen tijds tienduizend bezoekers, die aan het eind de vrijheid opeisten voor „de pen, de inkt en het woord”. Eenmaal in Washington werd de sjah wel tot tranen toe geroerd door het traan gas dat de Amerikaanse politie gebruikte voor het verjagen van Perzische studenten die tegen hem demonstreerden, maar hij kreeg ook te horen dat het met Carters aandringen op de mensenrechten niet zo’n vaart zou lopen en dat hij de gevraagde kleine middenstand, die zich concentreert in Teherans immense bazaar, een warwin kel van overdekte straatjes waar de gewo ne huisvrouw haar inkopen doet. De Bazaari’s, individualisten als ze zijn, hebben een hechte informele organisatie, die hen bijvoorbeeld in staat stelde' alle maal hun zaken te sluiten uit protest tegen het huisarrest dat de autoriteiten in Irak hadden opgelegd aan de in ballingschap levende geestelijke leider Chomeini. Chomeini heeft het land al verlaten in 1963, het jaar van de „Witte Revolutie”. Hjj was niet de enige die de catastrofale gevol gen van de landbouwhervormingen voor zag. In datzelfde jaar vonden de eerste opstanden tegen de „Witte Revolutie” al plaats. Hoe de contacten precies lopen weten alleen de ingewijden. Zeker is dat sinds de onderdrukking van de politieke partijen de moskeeën en hun geestelijken centrum zijn geworden van de onvrede. Dat kan des te gemakkelijker omdat de Moellahs niet Hoewel de nieuwe premier allerlei concessies doet heeft de vereniging geen vertrouwen in de maatregelen van de premier, die zijn bedoeld om de ontevredenheid te verminderen. Dat geldt ook voor andere Perzen die het regime niet aanhangen. Vijftien jaar lang is de huidige premier directeur geweest van de Pahlavi-stichting, het keizerlijk instituut, opgericht ten fa veure van de keizerlijke familie en haar onmiddellijke omgeving. Bovendien is hij voorzitter geweest van de Senaat, een orgaan dat voor de helft bestaat uit door de sjah gekozen leden en voor de andere helft uit leden van de Eenheids partij. Hij is er zeker van dat zijn telefoon wordt afgetapt, hij hoort dat zijn cliën ten worden bedreigd en hij heeft dit jaar een belastingaanslag gekregen die tienmaal zo hoog is als die van vorig jaar. Op de dag dat de noodtoestand werd afgekondigd, 8 september, is zijn j huis door zeven man van het leger, in I uniform, doorzocht. Ze zijn vijf uur I gebleven. In mei is hij op straat door zes man in elkaar geslagen. Zijn 12-jarige zoon was erbij. Omstanders brachten hem naar het ziekenhuis, waar hij de eerste drie dagen zijn geheugen kwijt was. Dezelfde dag werd in zijn kantoor een bom tot ontploffing gebracht. Sinds dien krijgt hij regelmatig telefonische en schriftelijke bedreigingen. Iran en van de beginselen van de grondwet van 1906. Ze zijn nu een jaar lang bezig en hebben sinds een half jaar een kantoor. Een eigen blad mogen ze niet uitgeven. Wat ze doen is, klach ten doorsturen aan de regering over aantasting van de mensenrechten in het algemeen en individueel. Op geen van hun brieven hebben ze ooit ant woord gekregen. Ook worden brieven gestuurd aan Amnesty International, de Internationale Commissie van Juris ten en aan het Rode Kruis. -■ De uitbarstingen van september en van erder dit jaar hebben oorzaken die terug- aan tot ver in het verleden. Een van de jnen waarlangs de onrust zich heeft ont wikkeld begint bij de „Witte revolutie” uit 963 van de sjah zelf. In dat jaar besloot Mohammed ïleza jah Pahlevi tot grootscheepse landher- orming. Alle grootgrondbezitters moes- :n hun land afstaan aan de staat, op een orp na. Als vergoeding kregen ze een edrag gelijk aan tienmaal het bedrag aan ikomsten dat ze voor de belasting hadden Pgegeven wat voor de meesten geen al i gunstige schikking was. Die compensa te stelde hen echter toch in staat een fors andeel te verwerven in de industrial afwikkeling van het land, die uiteindelijk leer ging opleveren dan de landbouw ooit ad gedaan. De boeren konden het land kopen over en periode van vijftien jaar. Drie miljoen ezinnen zouden van deze grootscheepse laatregel kunnen profiteren als ze het eld hadden gehad om de afbetaling te oldoen. Maar ze hadden dat niet en moes- -n geld lenen, zelfs voor hun zaaigoed. En ver dat geleende geld betaalden ze een ente van zo’n 10 percent. Gevolg: de boe- enfamilies waren niet meer in staat arbei- lers te betalen en zelfs niet hun jonge oons te onderhouden die trokken naar Ie stad, waar meer te verdienen leek. Maar in de stad is het voor een onge- choolde werker niet gemakkelijk om aan Ie slag te komen. De huren bedragen voor wen gewone arbeider al vaak de helft van ijn maandloon. Dus vestigden de nieuw- :omers zich aan de rand van de stad in elf gemaakte lemen en van golfplaten ge naakte hutten. Totdat er in 1976 voor dat lebied een uitbreidingsplan werd ontwop- >en waardoor de grond opeens honderd naai zo duur werd. De „bidonvilles” moesten weg en toen de >ewoners niet vrijwillig gingen, werden, *orig jaar, hun woningen op grote schaal net bulldozers omver gereden. Daar zijn de kerste onlusten begonnen. De mensen die de sloppen moesten verla ten, zijn ondergebracht bij familie in de stad. En zij waren het die voorop liepen bij de demonstraties die sindsdien zijn gehou den, al van januari van dit jaar af. Er is een relatie tussen die ontheemde boeren en de z sacties kunnen verrijken. De leiders van de gehate gildekamers, die tot taak hadden het hele economische leven on der hun controle te brengen, maar zich in plaats daarvan enorm verrijkten, zijn gearresteerd. Dat lot ondergingen ook corrupte zakenlui, terwijl generaal Nermatollah Nassiri, hoofd van de ge- heime politie Savak, is vervangen. De eenheidspartij Rastachiz wordt opge heven, studenten die zich in het buiten land tegen het regime hebben uitge sproken, mogen zonder repressailles te rugkomen. Er zijn maatregelen aange- kondigd voor de bouw van goedkopere s huizen en voor verbetering van de land- bouw. Er zijn ontwerpen ingediend voor een I nieuwe wet op vrijheid van vergade- I ring en voor vrijheid van de pers. En de i premier zelf heeft onlangs verklaard I dat hij de controle op het gedrag van I journalisten in handen wil leggen van I de journalistenorganisatie zelf. De in- i voermonopolies, waardoor een kleine j groep zich enorm heeft kunnen verrij- I ken, worden opgeheven. En de salari- 5 seisen van stakende ambtenaren zijn deze week ingewilligd. Desondanks heeft de meerderheid I van de Iranezen in deze permier, die zo nauw aan het hof is verbonden, geen j enkel vertrouwen. „Als de sjah maar tijd krijgt”, denkt men in diplomatieke kring. Maar de tegenstanders zeggen: I „Hij komt met dit alles tien jaar te I laat.” wapens in ieder geval kreeg. Dat werd nog eens bevestigd toen Carter op nieuwjaars dag een bliksembezoek aan Teheran bracht en verklaarde dat de sjah en hij over de mensenrechten hetzelfde dachten. De teleurstelling daarover ontlaadde zich in de eerste golf van demonstraties in de serie die heeft geleid tot de toestand van dit moment. En onlusten die zo bloedig worden onderdrukt, hebben in Iran de eigenschap dat ze zichzelf golfsgewijs voortzetten. Veertig dagen na een sterfgeval verza melen vrienden en familieleden zich om een dode te betreuren. Bij de massale slachtingen van de laatste tijd betekent dit dat steeds veertig dagen later grote groe pen mensen opnieuw worden geconfron teerd met hun woede over de gewelddadi ge onderdrukking van hun protesten. Op 18 oktober zal het veertig dagen geleden zijn dat de duizenden doden vielen op het Djalehplein. Nieuwe hoop op een opleving van de intellectuele vrijheid is er geweest in de eerste veertien dagen van het bewind van President Carter en zijn echtgenote regen hier de tranen weg die het gevolg zijn van het door de politie gebruikte traangas tegen anti-sjah- betogers in Washington, tijdens het tweedaagse bezoek ran het Iraanse staatshoofd aan de VS. Hij heeft, als premier, een gedragsco- de uitgevaardigd voor de leden van het I keizerlijk hof, waardoor zij zich niet S langer aan allerlei economische tran- van bovenaf worden benoemd, zoals in de katholieke kerk, maar worden gekozen door de gelovigen. Zo wérd de Sjiitische geloofsgemeenschap de enige democrati- w sche instelling van het land. Ook de bis- :-S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19