Vooruitgang in Washington Vervormde vissen i 3 na olieramp Conclaaf begint Onderzoek naar Thatcher schetst beleid vanmiddag Drie Spaanse agenten doodgeschoten optreden politie in Schiedam Amin ontsnapt aan aanslag Vanden Boeynants moet Belgische crisis lijmen 1 Duizenden doden door cholera Jl II BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 ZATERDAG OKTOBER 1 4 I ROME. Nog geen twee maan den na de vorige pauskeuze tre den vanmiddag om half vijf 111 kardinalen in conclaaf. (Van onze redacteur in Italië. Hein ten Kortenaar) meeste Pekin se PT sleidei rs een ietnai r dicli ipteke takte dol j op et het opsti oppen. I daardot huis. Ad logal mt gewei edisch blijvei merti t Chin WASHINGTON (AFP/Reuter). Gisteren werd evenals de vorige dag, vooruitgang geboekt in het Egyptisch-Israelische vredesoverleg in Blair House in Washington. In Beiroet hield intussen het bestand zich voor de zesde dag en in Genève verklaarde de speciale VN-gezant prins Sadruddin Aga Khan aan de vooravond van de top van de landen der Arabische vredesmacht in Libanon „voorzichtig optimistisch" te zijn, dat er een oplossing kan worden gevonden voor de crisis in Libanon. ikeiijk en blij vi e kwam en symp 1 door nissie 1 ndse Di* J. Stn ir van ei loudt m wen voi nging vi 5 e 1 vredesoverleg VANCE 4 DAJAN IctöLliig uiaouovn vvhuu6<a pleitte voorts voor strengere maatregelen 4 VANDEN BOEYNANTS Optimisme bij ter in verschillende regeringen gepokt en gemazeld in de Belgische politiek. In het woensdag gevallen kabinet-Tindemans be kleedde hij de post van Defensie. Tot gistermiddag circuleerden vooral de namen van de socialist Henir Simonet en de CVP-voorzitter Wilfried Martens als toekomstige informateurs. De benoeming van VandenBoeynants laat de mogelijk heid open dat ex-premier Tindemans op nieuw een formatieopdracht krijgt en weer premier wordt. Tindemans heeft er tot nog toe geen blijk van gegeven de Belgische politiek vaarwel te willen zeg gen. Dat opnieuw een christen-democraat werd gekozen, hoeft geen verwondering te wekken. Gisteren werd in Brussel bekend dat de Belgische Socialistische Partij uit- Ook, aldus mevrouw' Thatcher, zal de be lasting drastisch verlaagd worden. Zij ter handhaving van de wet en de orde en versterking van de strijdkrachten, veroor deelde het Russische „streven naar expan sie” en beloofde beperking van de immi gratie. Maar beperking van immigratie op basis van huidskleur wees zij af. BRIGHTON (AFP/Reuter). Margaret Thatcher, voorzitster van de conservatie ve fractie in het Lagerhuis en leidster van de Britse conservatieve partij, heeft giste ren op het partijcongres in Brighton, de grote lijnen geschetst van het program van de Tories voor de komende verkiezin gen in Engeland. Zij sprak zich uit voor terugkeer naar vrije loononderhandelingen, mits die „op realistische en verantwoordelijke wijze” worden gevoerd. Als haar partij aan de macht komt, zal de stringente loonpolitiek, een kernpunt van premier Callaghans eco nomische strategie waarvan de vakbon den niets moeten hebben, vervallen en zullen de vrije concurrentie en het particu liere initiatief weer in ere worden hersteld. Zij liet tenslotte weten, dat de conserva tieven alles zullen doen wat mogelijk is om de Labourregering van Callaghan ten val te brengen zodra het parlement in de loop van deze maand weer bijeenkomt. Hoe-Tsj n Pekin raad we □organgi ontheve an metc r gaat h nse PT 'T-ers vi neel mo eiders <j :aken vi eld tot g zes maa ije voet» i heeft al i hiervo e Zuidhi heeft icht. Eet id om hi s te gevi adviseu i kenba kelingss i half m tellen a jrsnood zijn rui gewordt orden g iing, mei De naam van de nieuwe paus zal de wereld pas te weten komen, als de balkon deuren van de Sint-Pieter open gaan en de oudste kardinaal-diaken (kardinaal Peri- cle Felici, tenzij hijzelf wordt gekozen) de rituele aankondiging geeft, waarin ook vroeger eeuwen al zoveel spanning hebben weten te leggen: Ik verkondig u een grote vreugde, wij hebben een paus. De aller- eminentste en allereerwaardigste heer. Hoelang het conclaaf zal duren, durft ditmaal niemand te voorspellen. Na de onverwachte korte duur van het vorige conclaaf en, trouwens ook, de geheel on verwachte uitslag, doen alle profeten van toen er nu het zwijgen toe. Alles wat we weten, is dat er morgenvroeg om half tien twee achtereenvolgende stemmingen wor den gehouden, die (zo nodig) om half vijf worden voortgezet. De rooksignalen wor den omstreeks drie uur later verwacht; maar mocht er in de ochtend- of avondzit- ting maar één stemming worden gehou den, dan komt het signaal ook eerder. In het Vaticaan zijn opnieuw alle voor zieningen getroffen die voor het conclaaf nodig zijn, en het is duidelijk dat men sindsdien het een en ander heeft geleerd. Er is nog een aantal kamers bij de con- claafruimte getrokken, zodat er geen kar dinalen meer bij elkaar in hoeven te wo nen en de ramen worden ditmaal niet meer verzegeld en verduisterd, zodat de deelne mers aan het conclaaf zich niet langer als gekerkerden hoeven te voelen en als nor male mensen kunnen genieten van de be roemde zachte oktoberdagen, die Rome in deze tijd van het jaar zo aantrekkelijk maken. Zo zit heel Rome, en een goed deel van de wereld, vanaf morgen op het vinken touw. De enige zekerheid die er daarna bestaat, is dat er na drie dagen vergeefs stemmen (dus op woensdag) een dag pauze moet volgen, die door de kardinalen moet worden besteed aan gebed en onderling overleg. Algemeen wordt gehoopt dat het zo lang niet hoeft te duren. De fotograaf, Paul Stolk, raakte bij poli- tiecharges zo ernstig gewond, dat hij be wusteloos naar het ziekenhuis moet wor den overgebracht. BILBAO (AFP/DP A). Bij een aanslag in Bilbao in Spaans Baskenland zijn gis termiddag drie agenten gedood. De agenten reden in een jeep even buiten de stad, toen onbekenden met machinege weren vanaf een nabij gelegen heuvel het vuur openden. De daders konden ontsnap pen in een auto. In de afgelopen zes weken zijn nu in totaal tien politiemensen gedood bij aan slagen. De meeste aanslagen waren het werk van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. In Madrid werd een politieman die op wacht stond bij het parlementsgebouw, onder vuur genomen vanuit een auto. De schutters schoten twee kogels af zonder hem te raken. Voordat de politieman kon terugschieten, waren zijn aanvallers met hun auto verdwenen. ministerie van Buitenlandse Zaken op een persconferentie. Het Amerikaanse ont werp was op de eerste dag op tafel gelegd. „Wij hebben ook vandaag vooruitgang geboekt”, zo zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse fcaken Vance tijdens een pauze en zijn Israëlische ambtgenoot Da- jan beantwoordde een vraag over het ver loop van de onderhandelingen met een kort: „Goed”. Washington noemde gisteren het positie kiezen van zo een 1000 soldaten van het reguliere Libanese leger tussen de Syri sche trpepen van de Arabische vredes macht en de rechtse christelijke militie in de zuidoostelijke voorstad Hadath van Beiroet, een „positieve ontwikkeling”. Het bestand hield voor de zesde dag. Er wer den alleen wat schoten en explosies ge hoord in het noordoosten van Beiroet. Bei de partijen maakten van de pauze gebruik om hun troepen opnieuw te bevoorraden. De taart heeft de vorm van een sleutel met het opschrift Downing street 10, de ambts woning van de Britse premier. de MDB een poging een breuk binnen het leger te veroorzaken. Bij het zakenleven zijn vooral Monteiro’s opvattingen inza ke een „nationaal kapitalisme” goed ge vallen. De oppositiekandidaat wil de kracht van de multinationals in zijn land aan banden leggen en daarnaast zou hij een zeker oog hebben voor de enorme verschillen in welvaart in zijn land. Het Braziliaanse zakenleven heeft allang de buik vol van de onbegrensde vrijheden die het regiem de multinationals al jaren lang schenkt. Uit een en ander is duidelijk, dat de mening van de doodarme bevolking nau welijks wordt gehoord laat staan naar gevraagd. De Roomskatholieke kerk die de laatste jaren wat kritischer is gewor den doet haar best, maar veel heeft dat nog steeds niet uitgehaald. (Van onze redacteur in Frankrijk Rudolph Bakker) schijnsel doet «zich voor bij de garnalen en de kreeften. Daarvan wor den wel heel wonderbare visvangsten gemeld. De eenvoudige garnaal blijkt de omvang te -heb ben van zijn meer medi terrane familieleden en de kreeften zitten niet al leen opmerkelijk goed in het vlees, ze zijn er in een uitbundige hoeveelheid. Geisel heeft op de valreep wat hervor mingsplannen afgekondigd die Figueire do zegt te willen uitvoeren. Maar verder dan het aanbrengen van een uiterst dun pseudo-democratisch vernisje gaan die hervormingen niet. Het toelaten van poli tieke partijen en het onschendbaar ver klaren van parlementsleden is- een was sen neus, zolang de president blijft be schikken over een decreet waarmee hij de noodtoestand kan afkondigen en het parlement naar huis sturen en zolang het leger nog een volledige staat in een staat is, buitengesloten voor elke maatschap pelijke en politieke controle en voortdu rend alert op signalen die de paranoïde communistenvrees in de legertop verder kunnen voeden. KINSJASA (UPI). De cholera-epide- mie in het noorden van Zaïre, die al aan ruim drieduizend mensen het leven heeft gekost, breidt zich uit naar het westen, zo hebben Zaïrese regeringsfunctionarissen voor de volksgezondheid vrijdag bekend gemaakt. Het door hen gemelde officiële dodental tot dusverre van zeker 3.125 mensen is aanzienlijk hoger dan het cijfer dat de Belgische regering eerder deze week be kendmaakte, namelijk 350. et IJsse t beslot* e plaatst i. Óp vri leuren 01 ondag of nte hoof 1 jeugdig n gaat gering e tuele rel 'isme. H öbben, d voor 0 Tegenst geniet i ;d Nedt iver ong afgerom De houdt leuters a lange tij jf (MKD) een MKI lar Kohl r gelegen i een Art ng tussei chap no| jaar we :estig pi ten NIP ets in n het ni« de ondt ‘1 of tam g- itenland teren vt j hulp z keling v; stus we ichapsve komt 'sjiao-pil Japan. I Er is zelfs sprake van (maar niemand heeft er nog uitsluitsel over weten te ver krijgen) dat er op het ogenblik van de pauskeuze niet alleen rooksignalen zullen worden gegeven (die op 26 augustus jl. de hele wereld zo lang in onzekerheid hiel den), maar dat er ook doodgewoon, alsof we allemaal in de 20e eeuw leefden, een telefoontje naar het staatssecretariaat zal gaan om althans te melden dat het inder daad zover is. Vandaar (zo wordt er ge hoopt) zal er dan ook worden gebeld naar de Vaticaanse perszaal, zodat het gevaar voor hartverlammingen en andere collap sen onder de journalisten binnen redelijke perken wordt gehouden. Er is duidelijk minder internationale be langstelling voor deze „reprise”: met name voor de niet-katholieke media heeft al thans het folkloristische aspect van het conclaaf zijn attractie verloren. In augus tus ging het nog om een gebeurtenis die maar een enkele keer in een generatie voorkomt („ogni morte di papa”, bij iedere dood van een paus, is in Rome een staande uitdrukking om te zeggen: eens in de zo veel tijd, heel zelden). Wat nu nog over blijft, is het verlangen dat in de hele we reld, en niet alleen binnen de katholieke kerk, bestaat naar een gezaghebbende stem, naar iemand die uiting weet te geven aan alles waar mensen van dromen. En dat is op zich niet gering, het is waarschijnlijk toch het gevolg van die korte 33 dagen waarin paus Luciani dat verlangen leek te gaan verwezenlijken. De heer (voornaam) kardinaal van de Hei lige Roomse Kerk (achternaam) die zich dè naam heeft gekozen van Vanaf dat ogenblik weet de wereld wie de 264ste paus van de rooms-katholieke kerk zal zijn, wordt het nieuws via radio en televi sie verspreid en beginnen honderden jour nalisten uit alle delén van de wereld hun run op telefoons en telexmachines, om in de eerstvolgende editie van hun kranten hun licht te laten schijnen op de pasgeko zene. In Washington werkten de Israëlische, Egyptische en Amerikaanse delegaties aan het opstellen van de tekst van een vredesverdrag op basis van een Ameri kaans ontwerp en werd er evenals de eer ste dag. donderdag, vooruitgang geboekt, zo verklaarde conferentiewoordvoerder George Sherman van het Amerikaanse Men kan Figueiredo niet verwijten, dat hij geen oog heeft voor de bezwaren tegen zijn persoon: hij heeft een andere bril gekocht en in plaats van in uniform presenteert hij zich de laatste tijd in elegante maatpakken, en hangt, zij het niet altijd overtuigend, de joviale toe komstige leider uit, onder wiens dak het goed toeven is. Een door hem ingescha keld reclamebureau moet tenslotte het produkt Figueiredo verder verkopen. Monteiro de tegenkandidaat van de Democratische Braziliaanse Beweging (MDB), is sinds 1964 de eerste oppositie kandidaat als het om presidentsverkie zingen ging. Zoals gezegd, Monteiro kan binnen het leger rekenen op aanzienlijk meer sympathie, dan Figueiredo. Veel generaals rekent hij tot zijn persoonlijke vrienden en waarnemers zien dan in het naar voren schuiven van Monteiro door ze figuur die als voormalig hoofd van de Braziliaanse veiligheidsdienst een be ruchte naam heeft bij de bevolking. Is dit laatste in de Braziliaanse politiek nauwe lijks een factor, belangrijker is dat ook het zakenleven en verschillende kopstuk ken binnen het leger niet overlopen van genegenheid voor hem. Waar Figueiredo voor een belangrijk deel zijn verkiezing aan te danken zal hebben, is het feit dat de invloedijke Geisel hem als opvolger naar voren heeft geschoven en hem voortdurend steunt. De bezwaren van het zakenleven rich ten zich vooral tegen het veronderstelde ontbreken van „managerskwaliteiten” bij Figueiredo. De legertop heeft mis schien niet zoveel gerichte bezwaren te gen de toekomstige nieuwe president, maar tegenkandidaat Monteiro heeft in die kringen veel meer aanhang. studie te bekostigen van de veranderingen die er na de olieramp zijn opge treden. Opvallend is dat het publiek zich aanzien lijk minder van het droe vig lot der vissen heeft aangetrokken dan bij vo rige gelegenheden. Aan genomen wordt dat men al is gewend aan rampen en hun gevolgen. De geleerden hebben ook hier een verklaring voor gevonden. Door het wegvallen van het wier hebben de roeipootkreef- ten meer „lebensraum” gevonden. De roeipoot- kreeften of copepoda zijn onder meer voedsel voor de haring en de gar nalen. De kreeften heb ben bovendien de tijd van hun leven, omdat ze als eters van dode dieren na de ramp met de olie tanker genoeg veronge lukte vogels en vissen vonden om hun buik aan vol te eten. Margaret Thatcher toont trots de taart die zij vandaag op het partijcongres van de Tories ter gelegenheid van haar drieen- vijftigste verjaardag ten geschenke kreeg. Sinds fle ramp met de Amoco Cadiz in maart werden al 1300 proces- sen-verbaal tegen kapi teins die hun gevaarlijke ladingen te dicht langs de kust loodsten. Vijfenzes tig maal werden schepen daadwerkelijk gedwon gen hun koersen te ver leggen. Zware geldboetes werden opgelegd aan weerbarstige schippers, van enkelen werd hun brevet voor enige tijd af genomen. De meeste van deze schepen varen on der de „goedkope” vlag gen van Liberia, Singa pore en Griekenland. PARIJS. De Breton se vissers blijven ze ven maanden na de ramp met de olietanker Amo co Cadiz van de ene verbazing in de andere vallen. De vissen die ze de laatste weken opha len, lijden aan de vreemdste vervormin gen en dat allemaal door de vernietiging van het zeewier. De griezeligste ontdekking was de nieu we vorm waarin de Har der zich vertoont. Deze in ons land nauwelijks bekende vis, die tot 60 cm lang kan worden, blijkt niet alleen hele maal te zijn uitgeteerd, maar is bovendien be dekt met een soort uit slag. Door gebrek aan watervlooien en wier is de Harder tot een weer zinwekkende schim ge reduceerd. De prijs die hij op de Franse mark ten maakt, is dan ook aanzienlijk gedaald. Eet baar blijft hij, zeggen de experts. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De hoofdofficier van justitie in Rotterdam, mr. J. D. de Jong, heeft besloten de rijksrecherche een on derzoek te laten instellen naar de behan deling van een ANP-fotograaf tijdens de rellen afgelopen donderdagavond in Schiedam. NAIROBI (AFP). President Idi Antin van Oeganda is deze week ternauwernood ontkomen aan een aanslag de elfde sinds zijn staatsgreep zo is uit goedin- gelichte bron in de Keniase hoofdstad Nairobi vernomen. De aanslag zou dinsdag zijn gepleegd toen Amin voor een diploma-uitreiking naar de makerere-universiteit reed. Onbe kenden beschoten de officiële auto met automatische wapens en twee granaten, maar de president reed niet in de officiële stoet, maar zat in een gewone auto die een andere weg nam. De daders zouden zijn ontkomen. Na de mislukte aanslag waren de telefoon- en telexverbindingen tussen Kampala en Nai robi korte tijd verbroken. Franse marine inmiddels met arendsogen de gevaarlij ke zeeweg ter hoogte van Ouessant in de gaten. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. Een oudgediende in de Belgische politiek gaat onderzoeken wel ke mogelijkheden er zijn om een nieuwe regering te vormen. Gisteravond benoem de koning Boudewijn de 59-jarige chris ten-democraat Paul VandenBoeynants tot informateur. Vanden Boeynants is lid van de PSC, de Franstalige christen-democratische partij eengevallen is. De Vlaamse en de (veel grotere) Waalse vleugel van de BSP gaan voortaan hun eigen weg: Hiermee volgt de BSP het voorbeeld van de christen-demo- craten en de liberalen, die al geruime tijd op regionale grondslag zijn georganiseerd. Alleen de communisten vormen nu nog een eenheidspartij voor het hele land, in België. Hij is als oud-premier en minis- Een gouden tijd voor de oceanografen. De Franse regering heeft 2,7 miljoen francs uitgetrok- Een geheel ander ver- ken om een diepgaande Verkiezingskomedie in Brazilië fochmd Het verloop van de komedie die mor gen in Brazilië wordt opgevoerd, staat nu al vast. Morgen moet een zogeheten kie scollege van 590 kiesmannen een nieuwe president kiezen als opvolger voor de aftredende Ernesto Geisel. Twee kandi daten hebben zich gemeld: oud-generaal Joao Baptista Figueiredo en generaal Euler Bentes Monteiro. Figueiredo is de keuze van de regeringspartij ARENA, welke partij 359 van de 590 zetels in het kiescollege bezet. Monteiro is kandidaat van de enig toe- gestane oppositiepartij in Brazilië de De mocratische Braziliaanse Beweging. Daarmee zijn de kaarten geschud en is de rolverdeling vastgesteld: Figueiredo wordt morgen president van Brazilië. Deze vijftigjarige oud-generaal kan zich overigens nauwelijks verheugen in enige populariteit. Hij is een wat kleurlo-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3