Huur van klassen Kunstbezit gemeente Velsen voor iedereen toegankelijk *s III en gymlokalen gaat omhoog Man gewond na val van trap Hooghoudt Stilletjes vertrekken is eigenlijk heel immoreel ■O nt 99 Paradoxaal Contacten DOOR ROULATIE IN OPENBARE GEBOUWEN Doorsnee Film bij Baptisten Op peil Participeren „IK BEN EEN BAASJE DAT ZICH OP EEN STOEL NIET ERG THUIS VOELT” 4 5 VELSEN-IJMUIDEN 1978 ZATERDAG 14 OKTOBER door Eli Vlessing KRAKERS WILLEN HUIS IN BLOEMSTRAAT NIET UIT - 1 de redenering dat ik als lid van het college, geen zware politieke portefeuille zou kunnen beheren. Die opvatting „Ik heb bezwaar gemaakt tegen burgemeester, dus als niet gekozen leefde heel duidelijk bij de fractievoorzitters tijdens de onder- handelingen over de benoeming van een vijfde wethouder. Ik voorzag dat een dergelijke bepaling heel wat zou kunnen losmaken en heb geadviseerd om die voorwaarde maar te schrappen,. Dat is niet gebeurd. Goed, dat is een politieke benadering van de fractievoorzitters die volkomen legitiem is. Natuurlijk! Maar er zit ook nog een juridische kant aan die zaak. Er wordt namelijk wel eens verondersteld dat een burgemeester niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn handelen. Dat is onzin. De burgemeester is wel degelijk verantwoordelijk èn voor hem gelden dezelfde consequenties als voor wethouders als zaken niet goed gaan". de bres voor Burgemeester P. J. Molendijk t in IJ- idag 10 idag 10 uur ds. uur lur Maer- 10 uur 20.30 u. i, zater- n 12.15 aat, za- 1.30 en Vrede- i, zater- ferlaan, 11 uur 11 uur heocra- [erin. >el Pius ir hoog- •landen, uur ds. nanuël- 16.45 u. J Moens- 17 uur De gemeente Velsen kan hiervoor putten uit een voorraad van "■circa vierhonderd kunstwerken die bij het Bureau Culturele "Zaken van de gemeente keurig op nummer geregistreerd zijn, kompleet met fotografische afbeelding en korte omschrijving. JEen Commissie Beeldende Kunst waakt over het groeiende kunstbezit van de gemeente, zorgt voor regelmatige aanvulling en regelt het in roulatie brengen. Rob Hogenbirk in de woonkamer van het pand Bloemstraat 105. Door vier weken lang keihard te werken is het huis weer enigszins bewoonbaar gemaakt. Ondanks al het werk moeten hij en zijn vriendin Marion Vermaning per 25 okto ber het huis verlaten hebben. Zodat het weer dichtgespijkerd kan worden. Burgemeester Molendijk ontkent dat door het wegvallen van de portefeuille „economische zaken” zijn bemoeienis op komen met de gemeente voor 25 oktober, als dat niet lukt moeten ze ons er uit zetten”. geen houdbare situatie meer. Temeer daar ik mijn beroep (kunstschilder) daar niet kon uitoefenen”. In de brief aan het gemeentebestuur schreven de twee krakers ook dat zij be reid waren het pand te verlaten op het moment dat er iets mee gedaan zou wor den: renovatie of sloop ten behoeve van nieuwbouw. Woensdaig kregen zij een brief van de gemeente, ondertekend door burge meester Molendijk, waarin stond dat zij uiterlijk 25 oktober het pand verlaten moesten hebben omdat zij drie artikelen van de woonruimtewet overtreden had den. Geen enkele reactie op de uitvoerige brief van de krakers aan de gemeente. Rob Hogenbirk: „Dat vonden wij ook wel- jammer, je schrijft een uitgebreide brief met allerlei argumenten en krijgt zo een kille zakelijke brief terug. Maar voor lopig geven wij niet op, wij zijn van plan de rechtswinkel en Release in te schakelen, en schrijven een nieuwe brief-die wij bij alle raadsleden en de burgemeester per- De tarieven zijn nu als volgt vastgesteld: gymnastieklokalen voor gewoon lager wonderwijs kosten voor één uur in de week 19 gulden per maand (en 19 gulden per middag, ochtend of avond), per kwar taal 57 gulden en per jaar 190 gulden. De huur van een klaslokaal bedraagt nu 12 gulden voor een dagdeel en 12 gulden per uur per week. Kwartaalprijs op basis van een uur in de week is 30 gulden, de jaarprijs is 160 gulden. zeg 39, 17 uur erkerk, A. van jeugd- fstraat, n 11.30 VELSEN. Woensdag 25 oktober wordt in de Baptistenkapel aan de J. P. Coen- straat 55 in IJmuiden een film vertoond. De titel is „Als een dief in de nacht”. De bijeenkomst van de Baptisten begint om half acht. trekken van mensen. Direct word je dan geconfronteerd met een nog grotere sa menklontering van mensen in dit gebied. En dan ben je gelijk bij een derde pro bleem dat daarmtee samenhangt, de wel- zijnsproblematiek. Ik geloof dat je dit soort gecompliceerde situaties niet uitslui tend formeel moet benaderen. De mensen die er mee te maken hebben niet uitslui tend er bij betrekken door inspraak maar ze laten participeren. Inschakelen bij de oplossing van de problematiek. De reali teit waarmee je dan weer te maken krijgt is dat je als gemeente weinig ruimte hebt om een economische politiek te bedrijven. Veel zaken worden bepaald door over heidsmaatregelen en in de IJmond in be paalde gevallen zelfs door internationale bepalingen. In dat licht moet je dan toch weer zeggen: ons past helaas bescheiden heid!” VELSEN.Het gemeentebestuur van Velsen heeft van het ministerie van Eco nomische Zaken toestemming gekregen de tarieven voor het verhuur van klaslo kalen en gymnastieklokalen van openba re lagere scholen te verhogen. De verho ging, die vanaf augustus van dit jaar geldt, zal bijna twaalf procent zijn. IJMUIDEN. Bij een val van de trap aan boord van een Katwijkse kotter aan de Trawlerkade is vrijdagmorgen een 46-jari- ge serviceman gewond geraakt. De man is bij het betreden van de machinekamer van de trap gegleden en heeft daarbij enkele ribben gekneusd of gebroken. De man is door de Ongevallendienst naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. (ADVERTENTIE) komende maandag, gelegenheid geboden de nieuwe aanwinsten die via de Sociale Dienst zijn binnengekomen uit te wisselen. Hiervoor komen uit de diverse Noordhollandse gemeenten leden van kunstcommissies naar Bergen. Velsen laat bij het opbouwen van een eigen collectie de kwaliteit maar ook de diversiteit van kunstzinnige uitingsvormen voorop staan. Het ideaal is een collectie met een breed scala van stijlen. „De scheiding figuratief/non-figuratief speelt bij het bepalen van onze keus niet of nauwelijks een rol”, zegt Gemser. Als lid van de BK-commissie is hij maandag in Bergen weer van de partij. De Commissie doet regelmatig aankopen op exposities en kunstmarkten. Onder meer op de Velsense Kunstmarkt waar elk jaar voor een vast bedrag besteed wordt. De Velsense kunstenaar Haije Gemser heeft met wethouder Scheeper en een aantal deskundige ambtenaren in de commissie zitting. De Velsense kunstcollectie wordt behalve door aankopen ook via de beeldende kunstenaarsregeling op peil gehouden. Het vrij constante groepje kunstenaars dat bij de Velsense Sociale Dienst voor deze regeling geregistreerd staat levert jaar lijks een vijftigtal tekeningen en schilderijen in diverse technie ken. In een schoolgebouw in Bergen wordt eens per jaar, ditmaal (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen levert eens per jaar beelden de kunst uit eigen voorraad aan beheerders van scholen, biblio theken en andere gebouwen met een gemeenschapsbestemming. Daardoor zijn de kunstwerken toegankelijk voor een zo groot mogelijk publiek. Schilderijen en ingelijste tekeningen worden ilk jaar in oktober voor het eerst in bruikleen gegeven dan wel ■voor andere verruild als ze reeds in roulatie waren. In het Velsense stadhuis was het op 4 oktober kijkdag voor degenen die eerder geleende stukken voor nieuwe wilden verwisselen of voor het eerst bij de gemeente aanklopten om een decoratieve en artistiek verantwoorde wandversiering. Wat in de gangen en kamers van het Velsense stadhuis aan beeldende kunst tegen de wand hangt komt grotendeels uit gemeentelijk bezit. Qua stijl, formaat en toegepaste techniek geven zij een doorsnee van het roerende kunstbezit. In de Burger zaal van het stadhuis is tot woensdag een expositie ingericht met grotendeels nieuwe aanwinsten. De vaste „afnemers” hebben daar hun keus inmiddels kunnen maken. Bij een eerste rondgang is een voorkeur voor vaak een en hetzelfde kunstobject opvallend. „Veel mensen vinden hetzelfde mooi” is de ervaring bij het Bureau Culturele Zaken die bij de vernieuwing van de bruikleen- collecties een oogje in het zeil houdt. In het Velsense bestaat een duidelijk voorkeur voor het „nauti sche genre”, havengezichten, beelden uit de visserij, in het alge meen het kustgebeuren. Bij een gemeenschappelijke voorkeur biedt loting de oplossing. Dit jaar verwisselen naar schatting honderdvijftig kunstwerken van plaats. Wat bij de jaarlijkse kunstruil binnenkomt is maar een deel van de totale schilderijen- voorraad. Alleen wie na een jaar op de geleende kunstwerken is uitgekeken komt naar het stadhuis om de collectie te vernieuwen dan wel aan te vullen. Een groot deel blijft rustig op zijn plaats bij de tijdelijke bezitter. Geëxposeerde schilderijen uit gemeentebezit in de Burgerzaal bijeen. Slechts een fractie van de totale voorraad die voor beheerders van openbare gebouwen beschikbaar wordt gehouden. dat vlak zal teruglopen. „Misschien op een andere manier, maar zeker op een niet minder belangrijke, blijft daar voor mij een duidelijke taak. Ik denk dan aan het verstevigen van de contacten met politiek Den Haag. Ik wil niet één maar alle politie ke stromingen interesseren voor onze pro blemen. Vragen van Kamerleden dienen te worden voorbereid. Informatie is belang rijk maar er dient ook voor te worden gezorgd dat ieder probleem zijn follow-up krijgt. Noem het nazorg maar het is wel belangrijk.'Ik geloof dat je niet kunt func tioneren zonder goeie contacten. Of die hier verloren zijn gegaan weet ik niet. Wel probeer ik me in breder verband te oriën teren. Ik ben een baasje dat zich op een stoel niet zo erg thuis voelt. Ik ben nu al wekelijks één tot anderhalve dag onder weg. Zo heb ik ook gefunctioneerd in Steenwijk. Ik was ,ook daar veel op pad maar in wezen bezig om de zaken aan te dragen. Om te voorkomen dat het college daardoor extra zal worden belast hebben we afspraken gemaakt. Wethouder Witte en ik zullen elkaar aanvullen en belangrij ke zaken gezamenlijk doen”. Burgemeester Molendijk heeft zijn visie ten aanzien van de verdeling van taken in het college vastgelegd in een notitie. Die notitie heeft hij aan de wethouders, de fractievoorzitters en de gemeentesecreta ris overharidigd. Het lijkt een handige lei draad bij een gesprek over de ontwikkelin gen rond de recente uitbreiding van het college met inderdaad een vijfde wethou der. „Kijk hier staat wat ik bedoel”, merkt hij op. „Naast het behartigen van wettelij ke taken treedt de burgemeester dp als voorzitter van het college in welke rol hij hoort op te treden als coördinerend be leidsvormer. Ik geloof dat die taak extra aandacht nodig heeft nu het college met een vijfde wethouder is uitgebreid. Belangrijk is na melijk dat de burgemeester de andere le den van het college ondersteunt met advie zen met betrekking tot de beleidsvorming in hun sector. Verder ligt er in dat vlak een taak bij het ontplooien en ondersteunen van initiatieven, het bijeen brengen van tegengestelde opvattingen, de zorg voor een doeltreffende werking van de bestuursorganisatie. Van dat laatste zou je kunnen zeggen dat je er op moet toezien dat op het éne gebied niet iets gebeurt dat op een ander gebied weer teniet wordt gedaan. Ik heb de illusie dat ik mensen inspireer. Dat ik wethouders help bij de uitvoering van hun taak door met ze van gedachten te wisselen. Zes maanden heeft burgemeester Mo lendijk zich verdiept in de economische problematiek van Velsen. Wat heeft hem dat aan ervaring wijzer gemaakt? „Laat ik voorop stellen dat ik dankbaar gebruik heb gemaakt van de gegevens van ons bureau economische zaken”. Maar wat me heel erg duidelijk is geworden is dat onze industriële werkgelegenheid zo’n belangrijk deel is van de totale werkgele genheid. Direkt in verband daarmee is het me opgevallen dat de dienstensector zwak ker ontwikkeld is dan je zou verwachten. Uit het oogpunt van een absoluut noodza kelijk evenwicht gaan we die zaak op nieuw aanzwengelen. We zitten hier echter met een duidelijke samenhang van ver schillende problemen. In de eerste plaats de ruimte. Daarover beschikken we niet maar je hebt die wel nodig voor het ont wikkelen van projecten en voor het aan- Na een „half jaar Velsen” heeft burge meester Molendijk zich een beeld gevormd over de wijze waarop zaken dienen te worden aangepakt. Opmerkelijk is het dat hij bij de beleidsbepaling van zaken heel duidelijk uitgaat van de struktuur die daar aan ten grondslag ligt. „Wat natuurlijk belangrijk is”, zo ver volgt hij de uiteeneenzetting over het func tioneren van zichzelf en zijn wethouders, is dat ieder bestuurlijk lichaam beducht moet zijn op eigen werkwijze. Er voor waken dat niets routinematig gedaan wordt. Ik heb ervaren dat Velsen proble men heeft die heel erg paradoxaal liggen. Ik bedoel: in het éne deel van de gerfleente spelen problemen die de bewoners van een ander deel niet aanspreken. Zet Sant- poort-Zuid tegenover Velsen-Noord of van mijn part tegenover Zeewijk. Je bent in kleine gebiedjes waar gelijkschalig wordt gewerkt bezig met grootschalige zaken als werkgelegenheid en problemen van ruim telijke ordening. Dat vraagt een speciale bestuurlijke benadering. Ik behoor tot de mensen die zeggen, je moet het accent leggen op de wijze waarop je met elkaar functioneert. In die gedachte ontstaat er door de benoeming van een vijfde wethou der een nieuwe rolverdeling met een hele boel nieuwe mogelijkheden voor de toe komst”. s e: Van uur ds. (heilig soonlijk gaan afgevèn. Verder bezinnen wij ons nog op een actie die wij samen met de buurt willen voeren. Voorlopig willen wij hier dolgraag blijven wonen, wij heb ben keihard gewerkt om dit huis weer enigszins bewoonbaar te maken, het was een enorme troep toen wij erin kwamen. Het nadeel is alleen dat dit een van de vijf proefwoningen is die gerenoveerd worden om te bekijken of renovatie een haalbare zaak is. Als het zover is willen wij er best uit, maar niet als de gemeente weer niets met het huis doet. Dit pand heeft bijna twee jaar leeggestaan, al die tijd is het dichtgetimmerd geweest. De overbuur man zei gisteren nog dat hij het heel wat prettiger vond tegen een bewoond huis aan te kijken dan tegen een dichtgetim merde gevel. Als wij op 25 oktober uit het huis verdwenen zijn wordt liet nog dezelf de dag dichtgetimmerd, dat staat voor ons als een paal boven water. Laat de gemeen te ons dan in ieder geval de tijd geven tot dit huis echt gerenoveerd wordt.” Burgemeester ook zonder portefeuille op economische zaken Marion Vermaning en Rob Hogenbirk hebben het pand Bloemstraat 105 op 14 september gekraakt, direct daarna stort ten zij een maand huur, vroegen en kregen gas en licht en schreven het gemeentebe stuur een uitgebreide brief waarin zij hun motieven voor het kraken van het huis uiteenzetten. Rob Hogenbirk: „Wij hebben ons ruim een half jaar geleden in laten schrijven bij woonruimteverdeling, toen wij begin september eens kwamen infor meren naar de stand van zaken wist men daar van niets. Volgens de ambtenaren daar kwam het wel vaker voor dat in schrijvingen zoekraakten, maar wij moes ten weer helemaal onder aan de lijst begin nen. Tot dan woonden wij allebei nog bij onze ouders in Driehuis, maar dat was (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Wij gaan er zeker niet heel stilletjes uit, dat zou eigenlijk heel immoreel zijn. Niet alleen ten opzichte van andere krakers, maar ook tegenover de buurt. Die mensen hebben zoveel ge daan om ons te helpen dat wij nu niet zomaar toe kunnen geven aan het bevel het huis te verlaten. Wij zullen voor die tijd alles proberen tot een vergelijk te Mr. P.J. Molendijk, per 1 maart 1978 benoemd tot burgemeester van Velsen, heeft precies 6 maanden de portefeuille „economische zaken” beheerd. Dat leek helemaal in de lijn van de voorwaarden die waren gesteld in de profielschets waar op die benoeming onder meer plaats vond. De nieuw te benoemen burgemeester zou belangstelling moeten hebben voor de pro blematiek in de IJmond. Problematiek die ten nauwste samenhing met het industrië le gebeuren. Hoogovens, Stork, Staatsvis- sersha venbedrij fWerkgelegenheid huisvesting....! Al snel bleek dat Molendijk die belang stelling had. Hij dook in de materie waar over de profielschets zulke duidelijke voorwaarden had gesteld. Kon dat doen omdat het beheer van de portefeuille „eco nomische zaken” hem dat niet moeilijk "blaakte. Toen de wenselijkheid van benoe ming van een vijfde wethouder ter sprake kwam werd gewicht toegekend aan de politieke belangrijkheid van die porte feuille. y „Herverdeling van taken, dient uitslui tend te gebeuren vanuit de ontwikkeling in de praktijk van het openbaar bestuur. Bovendien speelt doelmatigheid een be langrijke rol”, aldus burgemeester Molen- dijk die daar aan toevoegt: „dat die bena dering vanuit de praktijk en de principiële benadering van de fractievoorzitters tot hetzelfde resultaat leidt is pure toevallig heid”. 17,zon- r idem. I Heems- dhr. M. j I I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5