'er H 1 i 3 door Jos Bouten Kraamkamer Beunhazen Ontwerp Crematorium Hoog tijd Actie Knuppels 1( 11 19 7 8 OKTOBER MAANDAG 1 6 i iem, I Er is alle kans, dat nog dit jaar het vernieuwde Honden- en Kattenbesluit in de Staatscourant wordt afgedrukt. Een belan grijke zaak, omdat daarmee de willekeur jegens honden verder kan worden inge damd. Krachtens dit besluit wordt namelijk de tatouage ingevoerd, waardoor een goe de registratie mogelijk wordt. I De enige psychiatrische afdeling voor dieren in ons land is gevestigd in het dierenhotel van Lelystad en de enige „psychiater”, oprichter Martin Gaus, meent het ernstig als hij het heeft over honden die kierewiet zijn en via de dierenarts bij hem terecht komen. Schuld aan alle ellende heeft in de regel de baas. In plaats van duidelijk leiding te geven, maakt hij er een potje van, zodat zijn hond kopje onder gaat in de rangordeproblemen. Een psychiatrische inrichting voor dieren. Haha, zal menigeen schamperen, leuke grap. Toch bestaat er zo’n Instituut, in het dierenhotel te Lelystad worden dieren met relatieproblemen, communicatiestoornissen, dan wel Identlteitscrises binnen luttele weken weer mentaal bijgespijkerd. Een onzer verslaggevers keek er rond en sprak met „psychiater” Martin Gaus. 5®® 42 zwaarder Verenigingen voor dierenbescherming mo- I I De asielhouders moeten rekening houden met een verzwaring van taken. Zo zullen die ren, die in het asiel in ontvangst zijn genomen onmiddellijk moeten worden ingeënt als er tenminste geen geldig entbewijs overgelegd kan worden en voorts moeten ze na inenting tenminste zeven dagen van de andere dieren worden afgezonderd. De Centrale Asielraad van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren geeft op dit laatste punt als commentaar dat hierdoor waarschijnlijk voor veel asiels grote bezwaren kunnen ontstaan. Verbouwingen en zelfs nieuwbouw zal in som mige gevallen nodig zijn. Het gevolg is natuur lijk een grote druk op de financiën van de plaatselijke verenigingen ter bescherming van het dier. Daar komt dan nog een extra druk bij vanwege de verplichting om dieren direct na aankomst in het asiel te enten. Waar halen ze het geld vandaan? De meeste asiels houden zich in stand met collecteop-' brengsten, donaties en oud papier. En natuur lijk met gemeentelijke subsidie. Martin Gaus, lid van de Centrale Asielraad kan daar niet zo over juichen: „In mijn functie van raadslid kom ik bij veel gemeenten waarbij ik vaak moet constateren, dat er grote onwetendheid bestaat over de wettelijke regelingen ten aanzien van bijvoorbeeld zwerfdieren en de daaruit voort vloeiende financiële consequenties. Toen hij drie jaar geleden de Duitse dog Floris de eerste paal liet slaan van het „hotel” op het industrieterrein Ooster- vaart had Martin nog last van benauwde -•ogenblikken. De financiële consequenties van de overstap van de staalhandel naar dierenverzorging logen er niet om: „Bijna zes ton was het toen, het zijn er ten slotte acht geworden, waarbij geen ene cent sub sidie. Als het even verkeerd was gegaan hond niet kan praten. Anders was hij voor u ongetwijfeld een wandelend reclamebu reau geweest”. met het hotel zou ik volkomen geruïneerd zijn geweest”. Dat moment is er niet geweest. Vanaf de stichting is de belangstelling voor het die renhotel groot geweest: „We zijn een lan delijk opvangcentrum en meer dan dat. Mijn verste klant zit in Parijs. Hij komt regelmatig zijn Duitse herder halen en brengen, toch elke keer zo’n twaalfhon derd kilometer. Hij doet het omdat mijn dierenverblijf inderdaad een hotel is waar met alle wensen van de gasten rekening wordt gehouden. Neem maar het eten. Als een klant wil, dat zijn hond elke dag een biefstukje krijgt dan gebeurt dat ook”. Natuurlijk flauwekul. Als er geen we zenlijke interesse is bij de beheerder voor het dier moet-ie er nooit aan beginnen. In Er is nu een ontwerp in de maak, dat de dierenbescherming meer geld gaat opleveren. Het belangrijkste element van het ontwerp is, dat de gemeente de zogenoemde vier-dagenre- geling laat vallen. Straks zal ze als de raad tenminste geen bezwaar maakt voor honderd percent opdraaien voor de asielkosten en daar naast bereid zijn een percentage van de andere kosten (bijvoorbeeld salarissen) te betalen. De overheid zal ook steun verlenen aan een nieuw te bouwen asiel. waarvoor de overheid te weinig over de brug komt. Er zijn goede uitzonderingen. Voor het dierenasiel in Eindhoven betaalt de gemeente 150.000 per jaar”. veel gevallen is gemakzucht de basis van het pension. Met zo weinig mogelijk in spanning een grote smak geld binnen ha len, daar gaat het de meesten om”. „Moet je ook kijken hoe ze het hebben. De dieren beschikken over verschillende speelplaatsen en een speelweide, terwijl ze daarnaast apart worden verzorgd. Elke dag gaat de borstel over het lijf. Niet Een dier kan niet zonder meer in het hotel worden opgenomen. Er moet eerst een uitgebreid formulier worden ingevuld door de dierenarts, waardoor de hotelier precies weet wat voor vlees hij in de kuip heeft. De hotelgasten zijn na een dag hun baas al straal vergeten. Martin: „Dat een hond of kat wegkwijnt van heimwee als hun heer en meester er een paar weken tussenuit is, is een onuitroeibaar misver stand. De eigenaar bestaat niet meer voor hem als tenminste aan de leiding van de nieuwe „baas”, in dit geval een medewer ker van het dierenhotel, niets mankeert. omdat het kammen zo belangrijk is, maar het is een prima middel om het contact tussen mens en dier te verstevigen. Beginnen we met de Commissie Honde- poep. Geen aardigheidje maar een serieus gezelschap van dames en heren die onder de schutse van CRM bekijken hoe je de mensen zover kunt krijgen, dat ze hun hond een behoorlijke opvoeding geven. „We vinden het toch ook gewoon dat ie mand eerst zijn rijbewijs haalt alvorens-ie achter het stuur kruipt? Waarom willen we dan ook niet leren hoe een hond mentaal in Hij is met het dierenhotel alleen niet tevreden. Er is in het belang van het dier nog zoveel te doen, dat Martin niet heeft geaarzeld zitting te nemen in allerlei raden en commissies, die het beleid op landelijk niveau bepalen. Martin laat het niet bij woorden. Zoals een hond poept in Lelystad zo poept hij nergens. De stad telt 3500 honden, waar voor overal toiletten in luxe uitvoering aanwezig zijn. Alle bewoners hebben een kaart ontvangen, waarop precies staat aangegeven waar de hond van de geachte adressant zijn behoefte kan doen. Het dier hoeft nooit verder dan <50 meter van huis. En dan gaat Herta niet door de achterpo ten op een klein stukje zand, welnee. De .toiletten zijn laantjes van zo’n 30 meter lengte, omzoomd door struikgewas waar tegen elke hond graag zijn best wil doen. Veel mensen kopen nog veel te impulsief een hond. Wordt-ie „lastig” dan maar de deur uit. Vandaar, dat we vooral de plaat selijke kynologenverenigingen willen sub sidiëren. Die zijn in staat op lokaal niveau initiatieven te nemen, het uitzetten van een instructieterrein voor honden bijvoor beeld, waardoor dierenbezitters alsnog de schade kunnen inhalen”. elkaar steekt en wat we moeten doen om het dier aan ons te laten gehoorzamen? Daarnaast geeft Martin cursussen over de psychologie van het dier en is hij de kosteloze vraagbaak voor iedereen die problemen heeft met zijn huisdier. In de drukke tijd van januari tot juni moet het dierenhotel wel 5000 telefoontjes ver werken van mensen, die een plaatsje wil len reserveren voor hun rakker maar ook van SOS-ers, die een beroep doen op Mar tin of een van zijn assistenten om toch maar gauw te komen. Want Wodan zit in de keuken met een stuk kaas in z’n bek en hij weigert het broodbeleg aan „het baas je” terug te geven of Blits staat te grom men in de kamer, zodat het hele gezin van schrik de wijk heeft genomen naar de gang. Zijn nieuwste idee is het organiseren van congressen voor dierenliefhebbers, die dan kunnen luisteren naar en discussiëren met bekende sprekers. Het eerste symposi um met als titel „Mens-hond, hond-mens” wordt van 20 tot en met 22 oktober gehou den met medewerking van zes inleiders, die ieder vanuit hun eigen specialiteit hun visie geven op de relatie van mens en dier. Als hij het een keer niet te druk heeft, Zo is het toch ook in dierenpensions? De snelheid waarmee Martin reageert doet vermoeden dat hij op deze vraag heeft gewacht. „Geloof het maar niet. Ze zéggen het, ja. Maar in de meeste pensions zijn de maaltijden echt niet a la carte”. Of daarmee de ideale situatie wordt bereikt, is nog maar de vraag. Onbevredigend blijft het feit, dat per gemeente zo anders kan worden geoordeeld. In de ene plaats staat de beheerder van het asiel op de salarislijst van de gemeente (Nijmegen), in de andere weer niet. In kringen een regeling kan worden gevonden, die het pro bleem van de onbillijke verschillen oplost. Daarmee vergeleken blijft Amersfoort een eind achter. Vorig jaar was de subsidie 30.700 en voor dit jaar komt er 34.408 op tafel. De vergoeding door de gemeente is gebaseerd op de kosten per zwerfdier in het asiel gedurende de eerste vier dagen. Daarna mag wat de ge meente betreft het beest voorgoed de ogen sluiten. De dierenbescherming daarentegen is er juist op uit om het zwerfdier zo lang mogelijk in leven te houden, pas bij ouderdom of ernsti ge ziekte wordt op advies van de aan het asiel verbonden dierenarts ingegrepen. Begin volgend jaar wordt een nieuwe vleugel bijgebouwd. Daarin is ruimte gere serveerd voor een crematorium (het eerste in het land), een operatiekamer plus her- stellingsruimte en een schoollokaal, want het dierenhotel is een dankbaar object voor schoolklassen, die op excursie willen. Veel scholieren komen naderhand terug om gratis een handje te helpen. „Deed ik ook toen ik zestien was”, zegt Martin, „in die tijd heeft de liefde voor dit werk mij te pakken gekregen. Wat ik toen ervaren heb is in mijn latere leven van beslissende betekenis geweest”. Martin Gaus, die zichzelf een geslaagde combinatie acht van idealist en zakenman, vindt het hoog tijd worden, dat wij het dier in Nederland beter gaan behandelen. Mar tin beschouwt zijn dierenhotel als een be langrijke stap in de goede richting en hij is achteraf dan ook blij, dat hij er aan begon nen is. Martin houdt van actie. Een dierenhotel leiden, cursussen geven, in commissies zit ten, voor antwoordman spelen, heeft alle maal zijn charmes maar waar zou hij zijn zonder de weekendinstructie aan radeloze hondenbezitters? Vrijdagmiddag komen ze aan met een onrustig beest en zondag avond stappen ze op met een hoofd vol weetjes betreffende het karakter van huis dieren in het algemeen en hun hond in het bijzonder. 0 I „Weet je wat er mis is? Er wordt te veel gebeunhaasd. De eerste de beste idioot kan een dierenpension beginnen. Hij zet twintig hokken achter zijn huis, stopt er twintig honden en katten in uiteraard niet bij elkaar gooit af en toe een zwab ber door het „verblijf”, want je kan toch niet de hele boel laten vervuilen en meneer heeft een dierenpension. kijkt hij uit op een „erfje” voor de deur. Veelkleurige krielhaantjes dwarrelen daar van hot naar her en verspreiden de geur van vroeger toen alles nog fijn en goed was. Beiden kijken we naar een pracht exemplaar, dat duidelijk staat te pronken. Zegt Martin: „Weet je dat een goocheme jongen in Brabant een goudmijn heeft (gevonden? Hij brengt scharrelkipkotelet- jes op dq markt. De afzet is enorm”. „Ik had eerst een constructiebedrijf met 25 man onder me. Een rotbaan. Van 's morgens zeven tot 's avonds tien was ik en de weer. Ben je wel goed bezig als je je te barsten werkt, Martin, zei ik op een goeie dag tegen mezelf. Zo ben ik op de gedachte gekomen om een dierenhotel te beginnen. Wat een vergissing! Ik moet nu nog harder werken”. De keuze van Martin is natuurlijk geen vergissing. Hij is zo bezeten van alles wat met dieren te maken heeft, dat voor deze man eigenlijk geen andere baan is weggelegd. Martin: „Wat gebeurt er dan? Bello of Kazan wordt ontzettend agressief en brengt door zijn raar gedrag het gezin tot wanhoop. Komt de hond hier, dan is hij in een week of drie weer in orde”. De remedie is even eenvoudig als doeltreffend. In de kennel van het bijterige baasje wordt een zeer deemoedige hond gestopt, die niets liever doet dan op z’n rug gaan liggen als de grimmige kooigenoot zijn tanden laat zien. Meer dan dat gebeurt er nooit, want de natuur heeft het nu eenmaal zo gere geld, dat er geen gevecht ontstaat als de concurrent zich duidelijk onderworpen toont. Al gauw verliest „de patiënt” zijn vreem de streken onder invloed van zijn zacht moedige kameraad, die op zijn beurt zo’n lefgozer in de buurt best fijn vindt. En zo voltrekt zich het wonder van Lelystad: zacht en hard brengen elkaar uitstekend in balans. „Wat hier gebeurt is uniek”, zegt Martin. Ook hij had graag gezien, dat het anders was, maar zo zegt hij ons landje heeft het niveau van normale die renverzorging nog lang niet bereikt. Niet zomaar een kreet van een handige jongen, die zijn artikel moet slijten. Met een stapel documenten kan Martin aanto nen, dat 80 percent van de dierenpensions niet goedgekeurd zijn. Dat is voor hem ook de reden geweest om een dierenhotel te beginnen. „Ook dat is uniek”, zegt hij, „omdat hier honden, katten, vogels, zelfs goudvissen worden opgevangen op een manier, die alle toetsen der kritiek kan doorstaan”. Naast hem hangt een kaartje van een tevreden klant: „Jammer dat mijn Asielhouders krijgen het veel gen blij zijn als ze van de overheid 25 gulden krijgen, terwijl het in feite zo is, dat de gemeen ten zelf voor zwerfdieren hebben te zorgen. De praktijk is, dat allerlei particulieren, die zich bij de dierenbescherming betrokken voelen acties ondernemen om de lasten te kunnen opbren gen. De overheid vindt dat wel leuk, de kosten komen immers niet voor haar rekening. Als je weet dat er in Nederland 1,3 miljoen honden zijn, waarvan een op de vijfendertig een zwer ver is en een op de vijftig een hond waarvan de van de dierenbescherming hoopt men, dat eigenaar afstand heeft gedaan (afstandshond), kom je op vele tienduizenden probleemhonden, „De drol op de stoep is een telkens terugkerend thema van ingezonden stuk ken. Wat kan ik me daar kwaad over maken. De schrijvers van die episteltjes aan de geachte redactie zijn voor mij knuppels. Geheid figuren, die geen huis dier hebben. Ze vergeten, dat ze zelf veel grotere milieuvervuilers zijn met hun ge vulde keuken- en fosfaatlozingen, terwijl poep biologisch zo gemakkelijk wordt af gebroken. Ik vind wel, dat de hond z’n hoop moet doen in de goot. Kun je hem leren. Zo kom ik weer bij het begin terecht, de commissie is er om mensen op te voe den tot een behoorlijke behandeling van hun huisdier”. Martin heeft er wel voor gezorgd, dat zij hem niet plat kunnen krijgen. In zijn hotel is een afdeling ingericht voor loopse wijf jes met daarnaast een kraamkamer en een opvang- en revalidatiecentrum voor wa tervogels, desinfecteerbaden, ruimten voor zieke dieren en een afdeling voor beesten die een poosje in quarantaine moeten blijven. A V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11