Toch succes voor president Carter agenten toe rs Boumedienne naar Moskou Congresleden VS voor opschorting hulp Nicaragua Tokio somber over wereldeconomie VS: weg met spuitbus Hechtenis RAF- leden verlengd ETA geeft neerschieten Moi beëdigd als president Kenia Amerikaan wint Nobelprijs economie achtergrond Noodlanding in poolgebied na bommelding Generaal Figueiredo president Brazilië il: Bentz Foekoeda in gesprek met Van der Klaauw Andere namen Gematigde democraat van het midden Analfabeet 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER 1 6 MAANDAG 9 and) (Van onze redacteur in de VS Henk Kolb) GUATEMALA 1 HONDURAS 15.000 rland ertui- pro- irina- eede- ken- ;t Ne- lalige voor- z aan - door Nico Scheepmaker WASHINGTON. Het Amerikaanse Congres, in grote tijdnood vanwege een inmiddels begonnen reces met het oog op de verkiezingen van 7 november, is gisteren na anderhalf jaar toch akkoord gegaan met een sterk aangepaste, maar toch alleszins acceptabele energie-wet. (Van onze redactie buitenland) BRASILIA (DPA/UPI). Generaal Joao Baptista Figueiredo, de kandidaat van de regeringspartij Arena, is.gisteren gekozen tot presi dent van Brazilië. De 60-jarige Figueiredo zal op 15 maart de huidige president, Ernesto Geisel, opvolgen. 'JJSanta Ana S x— AhuachaparrVSAN SALVADOR"^ ^.^^®s»öjutepeque ^Aca|utlfc=? Zacatecolirca^ Congres akkoord met aangepaste energiewet 9 9 ji Union Joop Sohne van de VARA, die in lang vervlogen tijden nog eens een radiopro gramma heeft gehad dat „M’n grootste blunder” heette, herinnerde zich nog twee mooie flaters. De eerste werd door wijlen Han Bentz van den Berg begaan. Als le raar op de Toneelschool had hij zijn leer lingen altijd voorgehouden, dat zij „bij het stuk” moesten blijven, ook als zij in een der bedrijven niets te doen hadden. Je maakte toch onderdeel uit van het gehele stuk, betoogde Bentz van den Berg, dus ook als je niet meespeelde, moest je in de coulissen erbij blijven, blijven meeluiste ren, en niet in de koffiekamer een sigaret gaan roken totdat je weer het toneel op moest. Op een avond (dat zal je altijd zien) dat zijn leerlingen in de zaal zaten, kreeg Han Bentz van den Berg van een journalist het verzoek of deze hem even mocht intervie wen. Omdat hij in het tweede bedrijf van het stuk („Er komt een vriend vanavond”) niet op het toneel hoefde te zijn, zei „Bentz” dat de journalist dan maar even naar de kleedkamer moest komen. U begrijpt wat er gebeurde. Han Bentz van den Berg vergat de tijd. Nu luisterde het moment waarop hij weer ten tonele moest verschijnen nogal nauw. Johan Fio- let loopt, alleen gekleed in een broek, de trap af en komt in conflict met iemand wiens naam verloren is gegaan. Juist op het moment dat er een handgemeen dreigt te ontstaan, moet Han Bentz van den Berg het toneel opstormen en de twistenden scheiden. Maar al wie er verschijnt, niet Han Bentz van den Berg. Wanhopig roept Johan Fiolet, met zijn bronzen stem, ter wijl hij dreigend zijn vuist schudt: „Ik zal jou een BENTZ geven!”, „Ik zal jou een BENTZ geven!”, „Ik zal jou een BENTZ geven!”, steeds luider, totdat Han Bentz in de kleedkamer het onbestemde gevoel kreeg dat heel in de verte zijn naam geroe pen werd en hij opeens besefte welke ramp bezig was zich te voltrekken Een intrigerend bericht uit „Echo uit Afrika” (45e jaargang no. 5). Mgr. Luis Munive, bisschop van Tiaxcala (Mexico), is de ontdekker van „Express”, een nieuwe alfabetisatiemethode, waarmee analfabe ten in enkele dagen kunnen leren lezen en schrijven. „Na nauwelijks 9 lessen van Ongeveer elk een uur is een analfabeet in staat vloeiend te lezen en schrijven”. De onderwijzers kunnen zich binnen drie uur al voldoende eigen maken met de methode om een groep van 25 personen met vrucht te onderwijzen. Nederland, zo werd on langs bekend gemaakt, telt ook nog steeds tussen de 100.000 en 400.000 analfabeten. Als het zo weinig tijd en moeite kost die mensen te leren lezen en schrijven (en dan ook nog vloeiend!), zou het misdadig zijn als de methode-Express niet onmiddellijk via de missie openbaar werd gemaakt. Hoewel ik de onbestemde vrees koester dat je na 9 uur les inderdaad, zoals het blad het omschrijft, een analfabeet over houdt die vloeiend kan lezen en schrijven. lit Eer- kort in lement jen: de ■an Su- arheid ■landse ot ver- de mo- Surina- id van er naar jwel in en bij-1 an „lie- len we n enige eer het delijke hebben j terug- in moe- raamse mening et wor- twikke- e grond ;en ant- mogen Neder- iedienst ertegen- bassade bezoek en gele- Neder- en voor- □mst in antstaat Surina- r beslist van een iderland er netto len naar naanden en, 1200 rengeko- eweldige r komen toevloed et aantal en op de ■dak, etc. ederland 1 worden i kennis- gelingen et aantal it er van üd geen dat op de i voorge- staat, bij als des et gevaar rig beeld enleving, nd hevig ALGIERS (AFP/Reuter). President Houari Boumedienne van Algerije is voor een werkbezoek naar Moskou vertrokken, zo heeft het officiële Algerijnse persbu reau gisteravond gemeld. Met dit bericht wordt een eind gemaakt aan speculaties in verscheidene Europese en Arabische kranten dat er een staatsgreep tegen het bewind van Boumedienne zou zijn ge pleegd. Deze geruchten waren ingegeven door het feit dat de president sinds 24 septem ber niet meer in het openbaar was versche nen. Het Algerijnse persbureau meldt niet wanneer Boumedienne is vertrokken, en evenmin hoelang hij in de Sovjet-Unie zal blijven. Het bureau geeft geen commen taar op de speculaties over een staatsgreep of een aanslag tegen Boumedienne. De parlementariërs zeggen bezorgd te zijn over „de onderdrukking en het ge weld” door de troepen van het Nicaragu aanse staatshoofd Somoza tijdens de re cente volksopstand, waarbij naar schat ting 1500 mensen het leven verloren. Volgens de laatste Amerikaanse begro ting zou Nicaragua ruim 13 miljoen gulden aan economische en militaire steun ont vangen. Afgelopen vrijdag heeft president Somoza van Nicaragua de opschorting van de grondwet, waartoe besloten werd tijdens de gevechten van vorige maand, met zes maanden verlengd. Anderzijds is de avondklok met twee uur bekort. KARLSRUHE (AFP) De rechter van instructie van het Federale Hooggerechts hof in Karlsruhe heeft zaterdag verlenging van de voorlopige hechtenis van de RAF- leden Gert Schneider en Christoph Wac- kernagel geëist. Schneider en Wackerna- gel waren vrijdagnacht vanuit het Maas trichtse huis van bewaring per helikopter overgebracht naar West-Duitsland. Ongeveer 10 percent van de land bouwbedrijven beslaat een oppervlak te van meer dan 10 ha en daarmee hebben deze bedrijven, latifundio’s ge heten, ongeveer 75 percent van de tota le landbouwgrond in beheer. De reste rende 90 percent van de bedrijven noemt men minifundio’s, die, omdat zij vaak niet groter zijn dan een hectare, niet kunnen voorzien in de eigen be hoeften van de boeren. Deze boeren worden daardoor ge dwongen werk te zoeken op de latifun dio’s, die zich vooral toeleggen op de verbouw van suiker, koffie of katoen. Een toenemende mechanisering en de (door Francoise Ledeboer) Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van pplitieke gevangenen over de gehele wereld, is gisteren een actie begonnen die de aandacht moet vestigen op de onderdrukking van vooral kleine boeren en geestelijken in El Salvador. De levensomstandigheden op het platteland in deze kleinste en dichtst bevolkte staat van Midden-Amerika, zijn bijzonder armoedig. Het speciale gas dat als drijfgas wordt gebruikt in de bussen mag niet meer in het groot worden verkocht voor het maken van spuitbussen. De gassen zijn schadelijk voor de ionosfeer omdat ze de bescher mende ozonlaag op de aarde aantasten. Het uiteindelijke doel is om vanaf 15 april volgend jaar alle handel in spuitbus sen tussen de verschillende staten in het land te verbieden, uitgezonderd insekten- bestrijdingsmiddelen, geneesmiddelen en speciale industriële produkten. sterke groei van de bevolking met jaar lijks 3,4 percent, hebben er echter voor gezorgd dat lang niet iedereen aan werk kan worden geholpen. Gevolg: een toenemende verpaupe ring van de bevolking en een groeiend verzet tegen de kleine groep die de macht in handen heeft. Een studie van de regering uit 1973 heeft uitgewezen, dat minder dan acht percent van de gezinnen meer dan de helft van het nationale inkomen ontvangt. Het verzet van de boeren is gebun deld in twee organisaties: de UTC (Unie van Plattelandsarbeiders, opgericht be gin 1970) en de FECCAS (Christelijke boerenfederatie, opgericht in het begin van de jaren ’60). Beide organisaties hebben zich aangesloten bij een sinds de verkiezingen van februari 1977 be staande oppositie-coalitie, het Volks Revolutionaire Blok. Het verzet tegen de verdeling van de Hij zei dit tegen minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, met wie hij zaterdag in Tokio sprak over het over schot op de Japanse betalingsbalans en het gevaar van protectionisme (maatrege len die landen nemen om eigen bedrijven te beschermen). Dr. Van der Klaauw was zaterdag in Tokio aangekomen vanuit de Indiase hoofdstad New Delhi. Minister Van der Klaauw leek Foekoe- da’s somberheid niet geheel te delen. Hij wees erop dat alle landen zich het gevaar van protectionisme bewust zijn, en noem de het bestaan van de Europese Economi sche Gemeenschap een positieve factor. In de Organisatie voor Economische Ontwikkeling en Samenwerking hebben zowel Japan als de EEG en de Verenigde Staten zich uitgesproken voor vrijhandel. Japan had vorig jaar een overschot van ruim 6 miljard dollar op zijn handelsba- lans met de Europese Gemeenschap. Pre mier Foekoeda zegde minister Van der Klaauw toe dat zijn regering vast van plan is een economische groei met 7 procent te nooho^ 'AMERIKA realiseren. De afgelopen weken heeft Foe koeda de zorgelijke economische toestand besproken met de premiers van België, Luxemburg en West-Duitsland. MADRID (UPI). De Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor het neer schieten van drie politieagenten afgelopen vrijdag in de buurt van Bilbao. De ETA zegt ook verantwoordelijk te zijn voor het neerschieten van een lid van de Guardia Civil vorige week maandag. Generaal Figueiredo, die zich wel eens een democraat van het midden heeft ge noemd, heeft toegezegd de voorzichtige politieke hervormingen van Geisel uit te voeren en de democratie in Brazilië te herstellen. Aanhangers van een harde lijn in het leger waren tegen zijn kandidatuur gekant. De uitslag was geen verrassing, aange zien de Arena - „de Alliantie voor de Nationale Vernieuwing” - over een meer derheid in het college van kiesmannen beschikte. In dit college hadden 64 senato ren, 357 leden van het Huis van Afgevaar digden en 168 vertegenwoordigers uit de parlementen van de deelstaten zitting. Figueiredo kreeg steun van 355 van de 589 kiesmannen. Zijn „tweede man”, de gewezen gouverneur van de staat Minas Gerais, Aureliaho Chaves, werd aangewe zen als vice-president. Figueiredo wordt beschouwd als een ge matigde politieke figuur, die nauw verbon den is met de militaire leiders, die aan de macht zijn sinds een staatsgreep in 1964 een einde maakte aan het linkse bewind van president Joao Goulart. De nu geko zen president nam als kolonel aan deze coup deel. Later trad hij op als de belangrijkste militaire raadgever van president Garras- tazzu Medici, toen het rechtse militaire bewind krachtige maatregelen nam om aan gewelddaden van links aan het einde van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig een halt toe te roepen. Toen generaal Ernesto Geisel in 1974 staats- hoofd was geworden, werd Figueiredo hoofd van de geheime dienst. Hij behield deze post totdat Geisel in januari van dit jaar bekendmaakte, dat hij de regerings kandidaat voor de presidentsverkiezingen zou zijn. itie nog i te be rk voor >r enke- lamers, ien, als mingen >er, dan kwame onge- teemge- se over- ending, 1 Koop- ogeiijk- cerende contact ers, die i bedrijf hebben ird voor hen is ze heb- WASHINGTON (AFP). Gisteren zijn in de Verenigde Staten de eerste maatre gelen van kracht geworden die erop zijn gericht het gebruik van spuitbussen voor commerciële produkten te verbieden. IZLHD- AMERIKA. WASHINGTON (UPI/AFP/Reuter). Zesentachtig leden van het Amerikaanse Congres hebben een beroep gedaan op president Carter, alle militaire en econo mische hulp aan de Middenamerikaanse republiek Nicaragua op te schorten. NAIROBI (DPA). Daniel Arap Moi is zaterdag beëdigd als president van Kenia. De plechtigheid vond plaats in de Kenia- se hoofdstad Nairobi. Behalve president is Moi ook premier en opperbevelhebber van het leger. In een toespraak verklaarde hij de pro-Westerse koers van zijn land te zullen voortzetten. Moi zei niet van plan te zijn grote wijzigin gen aan te brengen in de regering vóór de nationale verkiezingen die volgend jaar in Kenia plaatsvinden. Hen An- komen. politie- oals die de voor- id. Ten lers, die geboor- mensen, aat voor >en. Ten positie maar er ■n dan in minder er”. De tweede flater die Joop Sohne me vertelde, laat zich wat moeilijk vertellen, als je tenminste de ware hoofdpersonen zou willen handhaven, want het gaat over twee homofielen en een heterofiel. Als homofielen zelf willen onthullen dat zij homofiel zijn vind ik dat prima, maar als zij daar geen behoeft aan hebben, zal ik hen deze taak niet uit handen nemen. Laat ik de ware namen daarom even vervangen door andere namen van ware personen uit dezelfde werkomgeving, dan houdt het toch nog iets authentieks. Het gaat om twee musici, die ik Malando en Pierre Palla noem, en een journalist die ik Martin van Amerongen noem. Insiders was het bekend dat Malando en Palla al jarenlang een hechte homofiele verhouding onder hielden, maar tijdens een radioprogram ma waarin Malando optrad (alleen was het dus een ander dan Malando), vertelde Mar tin van Amerongen (die dus ook een ander was) in een der opnamepauzes een pene trante flikkermop. Later nam een der aan wezigen hem even apart, en zei hem dat het misschien niet zo tactvol was geweest om die mop te vertellen waar Malando bij was, die immers ook een homo was. Martin van Amerongen dacht dat hij door de grond ging van schaamte, hij vond het buitengewoon vervelend, en bleef er de hele week over tobben, dus toen hij de week daarop in de trein van Amsterdam naar Hilversum in dezelfde coupé kwam te zitten als Pierre Palla, vertelde hij deze dat hem vorige week zoiets afschuwelijks was overkomen: flikkermop getapt, niet gewe ten dat die Malando ook, dus je begrijpt Pierre Palla begreep het, zei hij. Alleen was het dus niet Pierre Palla, en niet Malando, en zelfs niet Martin van Ameron gen, maar dat heb ik geloof ik al uitge legd STOCKHOLM (AP). De Amerikaanse econoom Herbert Simon heeft vanmorgen de Nobelprijs voor economie gekregen. Simon is een bekend theoreticus op het gebied van organisatie. De 62-jarige ge leerde heeft de prijs gekregen „voor zijn pionierswerk op het gebied van besluit vaardigheid binnen economische organi saties”. Herbert Simon is afkomstig uit Milwau kee en is sinds 1956 hoogleraar aan de Carnegie-Mellon-universiteit te Pittsburgh in de Amerikaanse staat Pennsylvania. trijfël Meer aardgasproduktie (tegen hogere prijzen), meer gebruik van kolen als grondstof voor energie, een soort straf- belasting voor gebruikers van auto’s met een overmatig hoog benzine-verbruik en beloningen voor het besparen van energie via betere isolatie en omschakelen naar zonne-energie vormen de hoofdpunten van de wet die president Carter zonder twijfel pijlsnel zal gaan tekenen als belan grijke vrucht van zijn worsteling, bijna twee jaar lang, met dit 95ste Congres, dat nu zijn wetgevende arbeid heeft afgeslo ten. Al de tijd dat de dollar bij voortduring zwakker werd op de buitenlandse geld markt, heeft Carter uitgeroepen dat het tot stand komen van een energiewet een be langrijke injectie zou kunnen betekenen voor de Amerikaanse munt. Met argus ogen zullen in de komende dagen dan ook de beurscijfers worden gevolgd. Te meer omdat een gunstige reactie op de energie wet betere kansen van slagen geeft aan de maatregelen ter bestrijding van de inflatie die Carter binnenkort bekend wil maken. In weerwil van alle fanfare die Carter aan zijn triomf om duidelijke politieke redenen zal verbinden, is het duidelijk dat de wet die nu aangenomen is zo ongeveer van alle elementen is ontdaan, die zijn uitwerking bredere betekenis hadden kun nen geven. De president hoopte tegen 1985 4,5 miljoen barrels olie per dag te besparen, via belastingen, een beloning- systeem voor besparing en richtlijnen van hoger hand. Belangrijke reden: de VS, die 40 procent van hun energiebehoefte im porteren, willen af van de daarmee ge paard gaande afhankelijkheid. Tweederde van de besparing die Carter in gedachten had moest tot stand worden gebracht door belastingen die de olie-prijs zouden verhogen. Het Congres liet dat plan zinken in de peilloze diepten van allerlei regionale en industriële belangen (auto-industrie; belastingvolmachten om de prijs van benzine op te drijven; voort gaande prijscontrole op aardgas, terwijl een andere prijsvaststelling voor elektrici teit eveneens werd verworpen), zodat Car ter uiteindelijk naar schatting ongeveer de helft van zijn doelstellingen heeft bereikt. NEW YORK (Reuter) De gezagvoer der van een DC-10 van British Airways die met 231 passagiers onderweg was van Los Angeles naar Londen, heeft zijn toe stel gisteren bij de poolcirkel aan de grond gezet, nadat er anoniem was ge meld dat zich aan boord een bom bevond. De DC-10 landde op een afgelegen Cana dese luchtmachtbasis te Frobisher Bay op het eiland Baffin, het enige vliegveld bin nen een afstand van duizend kilometer waar straalvliegtuigen van deze grootte kunnen landen. De passagiers verlieten zonder ongeluk ken via nooduitgangen het toestel. Nadat een grondig onderzoek geen bom had op geleverd, steeg het toestel weer op. Aangezien de bemanning het maximaal toegestane aantal uren had gemaakt, werd de machine naar New York gedirigeerd. Vandaar reisden de passagiers door naar Londen. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. De Japanse premier, Takeo Foekoeda, acht de huidige economische situatie nog gevaarlijker dan die in het begin van de jaren dertig, toen de westerse wereld een zware economische crisis en massale werkloosheid doormaakte. landbouwgrond en tegen de armoede (het Central America and Panama Nu trition Institute heeft berekend dat 73 percent van de Salvadoriaanse kinde ren onder de vijf jaar aan ondervoe ding lijdt) heeft tot nu toe slechts een verharding van de politiek van presi dent Carlos Romero tot gevolg gehad. In februari van dit jaar heeft Amnes ty een rapport aangeboden over de situatie in El Salvador, waarop no&niet is gereageerd. Daarin werd melding Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) werd gisteren in Tokio verwelkomd met een wervelende trommelshow. De bewindsman, die sinds zaterdag besprekingen voort met de Japanse regering, greep de gelegenheid aan om, tussen alle besprekingen door, er ook zelf even vrolijk op los te trommelen. Actie tegen regime El Salvador gemaakt van 62 gevallen van arrestatie gevolgd door „verdwijning” en 30 ge vallen van moord tijdens gevangen schap. Het betrof hier voor het meren deel kleine boeren en actieve leden van de rooms-katholieke kerk. Sinds 1976 zijn in totaal ongeveer 200 mensen ver dwenen. El Salvador heeft overigens in juni de Amerikaanse Conventie voor de Men senrechten ondertekend. In november 1977 is een „wet ter verdediging van de openbare orde” aangenomen. Deze wet belemmert in ernstige mate de activiteiten van oppo sitiepartijen en vakbonden. De wet, zo wordt door het regime gesteld, is afge- kondigd als antwoord op „terroristisch gedrag en de uitlokking van internatio nale subversieve activiteiten”. Dit was een excuus voor 716 arrestaties tot 9 juli van dit jaar, aldus bronnen van de rooms-katholieke kerk. Het is op deze situatie dat Amnesty door middel van een internationale pu bliciteitscampagne de aandacht wil vestigen. Gehoopt wordt dat zoveel mo gelijk mensen schriftelijk protesteren bij president Romero en de Organisatie van Amerikaanse Staten. Daartoe kan men bij ondergaand adres kaarten be stellen: Amnesty International Neder land postbus 61503, 3e Hugo de Groot straat 7, 1005 HM Amsterdam (120-847905). Spoorweg Panamerikaanse weg 0 km 150

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3