CDA-JONGEREN STICHTEN e PROVINCIALE FEDERATIE Toneelschuurploeg houdt het met „Splinters” nog net leuk n Pinkenveiling in parochietuin s Druk bezocht jubileumconcert Christelijk Mannenkoor IJmuiden v- n MET GEESTELIJKE EN WERELDLIJKE LIEDEREN MIE' fl IJ mondgemeenten bundelen overleg plein 1945 deze week JPS 4 F" Forum Vetorecht Marokkanen PINTER-PRODUKTIE IN HET WITTE TEJATER ,,Wij hebben horzelfunctie ten opzichte van moederclub” ir ■IW 4 5 19 7 8 i VELSEN-IJMUIDEN 1 6 O K T O B E R MAANDAG l (Van een onzer verslaggevers) V: N SANTPOORT. Zaterdag morgen is in de aula van de peda gogische academie Da Costa in Santpoort de Noordhollandse Fe deratie van het Christen Demo cratische Jongerenappèl opge richt. Jongeren van ARJOS, CHJO en KVJO dat zijn jeugd organisaties van respectievelijk de anti-revolutionaire partij, de christelijk-historische unie en de katholieke volkspartij hopen in dit verhand op provinciaal niveau met elkaar te gaan samenwerken. Ook de jongeren die alleen door hun lidmaatschap van het CDA relaties hebben met deze politieke stroming kunnen toetreden tot de gelederen van de Federatie CDJA-Noord-Holland. W LX s I g.5 j Pi Het Christelijk Mannenkoor IJmuiden is vastbesloten, de vijftig jaar vol te gaan maken. mei van dit jaar in première gegane pro gramma, kweet zich voorbeeldig van z’n taak. Zeker gezien he) korte tijdsbestek waarin aan de verschillende karakters vorm moest worden gegeven, leverden de zeven acteurs en actrices knap werk, en het was dan ook louter aan Pinter zelf te danken dat aan het slotapplaus diverse zuchten van verlichting vooraf gingen. Want hoe herkenbaar de situaties soms ook waren getekend (bijvoorbeeld het niet betrokken willen worden in een ordinaire straatruzie) en hoe humoristisch de scène ook werd weergegeven (het kolderiek ge babbel van twee straatmadelieven in een stationswachtkamer): na vijf kwartier Als één van de eerste punten zal in een dergelijke bespreking het ontwerp-streek- plan Amsterdam Noordzeekanaalgebied aan de orde komen. De portefeuillehou ders van economische zaken zijn voorne mens op dezelfde wijze met elkaar overleg te plegen over de werkgelegenheidsproble- matiek in de regio. ur ir ijdag m in lauto rblij- jmid- >r de ?rden man er uit Heer- tober ehou- Imui- t uur elser- ig op wers s ne- ope- rwijl ierde idge- rkte, ende Na de samenstelling van het bestuur, geformeerd door twee leden van elk der participerende partijen, werd de twintigja rige Jan Willem Pauw uit Amsterdam ge kozen tot voorzitter van de nieuwe club. ook werkelijk heel .erg principieel kunnen liggen. Het politiek compromis waartoe ouderen zich naar ons idee vaak te makke lijk laten verleiden vind je veel minder bij de jongere politiek geïnteresseerden. Aan de andere kant is het gemeenschappelijk standpunt waaruit de behoefte blijkt naar samenwerking iets waarvoor de jeugd be staande structuren heel weloverwogen vaarwel zegt. selijke CDJA-verbanden. Hoe noodzake lijk dit wordt geacht vertelde de nieuw benoemde voorzitter Jan Willem Pauw. Iedereen lijkt er van overtuigd dat het interpersonele contact in klein verband toch belangrijk is. Er bestaat een drempel vrees naar landelijke verbanden. Daar door bereiken de landelijke structuren de basis ook niet. Het ontstaan van het CDA is daar eigenlijk wel het meest sprekende voorbeeld van. Waar kwam men namelijk het eerst tot overeenstemming? Niet op landelijk niveau. Wij ondervinden dat het streven van het CDA het sterkste leeft in de kleine plaatselijke kernen. Het is dus\ zaak om vanuit die structuren druk uit te oefenen naar boven. Het provinciaal ver- Dat het CDJA-Noord-Holland niet uit sluitend een club is met papieren doelstel lingen die als waakhond achter de grote IJMUIDEN. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Christelijk Mannenkoor „IJmuiden” onder leiding van Ger. Hovius werd zaterdagavond een concert gegeven in de Petruskerk. Het programma voor de pauze, bestaande uit geestelijke muziek, werd begonnen met het Ambrosianischer LobgeSang van Geb hardt, waarbij de dirigent zijn plaats af stond aan de tenorsolist Rudolf Grasman en zelf het orgel bespeelde. Opvallend is de eenstemmigheid in dit loflied, niet uit artistieke armoede maar uit een hoog religieus ideaal, die duidelijk verwant is aan het Gregoriaans. Vervol gens zette de solist Grasman „Lead me Lord” van Wesley in, gevolgd door het koor. Door de uitstekende begeleiding van de pianist Rob. van Dijk werd de tenorsolo „Biblische Lieden” Op. 99 nr. 5 van Dvo rak prachtig weergegeven. In het Benedictus bewees de pianist op nieuw een uitstekende begeleider te zijn voor het prachtige solistische gedeelte ge zongen door Rudolf Grasman, waarbij het koor inzette bij Hosanna in Excelsis. Heel bijzonder zong Rudolf Grasman met orgel begeleiding het „Teach me, my God and King” van Pritchard. Het koor zong als laatste werk voor de pauze begeleid door het trio Rob van Dijk „King and Glorious” van Vail. Na de pauze richtte voorzitter Duinker zich in een korte toespraak tot een zestal leden, die vanaf de oprichting lid waren en Het CDJA-Noord-Holland wordt ruwge- schat gedragen door een ledental van circa 500. „Wij constateren”, aldus voorzitter IJMOND. Tijdens een gezamenlijk overleg dat de colleges van burgemeester en wethouders van Beverwijk, Castri- cum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen heb ben gehad is overeenstemming bereikt over gecombineerd overleg dat de porte feuillehouders van ruimtelijke ordening in de toekomst met elkaar zullen hebben. Pauw, „een toenemende belangstelling. Vooral voor de jonge CDA-leden zal de provinciale federatie een stimulans zijn om zich aan te sluiten. Dat is dan ook de reden dat wij ons als belangrijkste taak hebben gesteld te zoeken naar wegen om te komen tot een fusie. We gaan bekijken hoe we als zodanig kunnen functioneren. Persoonlijk verwacht ik dat dat met an derhalf tot twee jaar te realiseren moet zijn”. ir ge- turen n de heeft NW J. J. en R. leren rt, W. Fort- Thiel ners- 59.52, Berk- Jong- teren idela- 54.86, ngen- dsma r-Peil eling- 47.22, in 45, k 45, 42.56, Zoert- 39.58, 1 der nssen leeks- üden Van 200, ieste- Van- issen ijers- Peil- rzijn- 126. Gor- der eron- Wa- Ar- luller ione- Bo- Wa- ksma Tienduizend gulden schone winst bracht zaterdagmorgen de Santpoortse pinkenveiling op die ten bate van de r.k. kerk in de tuin van de pastorie aan de Frans Netscherlaan werd gehouden. Nog eens achtduizend gulden kwam in de kas door een veiling van allerlei artikelen in het gymnastieklokaal van de Bernard Alfrinkschool. De dertien ter beschikking staande pinken en vaarsen werden ten overstaan van notaris J. C. M. Gall geveild door het comitélid Kees Duineveld die voor de eerste pink f 1580 kon laten noteren. Als premie voor de hoogstbiedende was een „plukgeld" van f 25 beschikbaar gesteld. De prijzen schommel den vervolgens van f1700 tot f2375. Een door de vroegere De onverkorte Misa Brevis in Bes van Haydn was het grootste werk van deze avond. Het koor in Kyrie (Heer, Christus, ontferm U over ons) waren eenvoudige heldere harmonieën. In het Credo, waar al vrij duidelijk de overgang van de klassieke naar de romantische periode te beluiste ren viel, volgde het koor wat aarzelend na inzet van de solist. Ook bij het volgende deel Sanctus was dit waar te nemen. „De jongeren 'die zijn aangesloten bij ARJOS, CHJO of KVJO maken deel uit van een gestructureerde jongerenorgani satie. Voor de jonge mensen die alleen door hun lidmaatschap van het CDA be trokken zijn ligt dat moeilijker. Dat is ook de reden geweest dat die groep statutair iets meer zeggenschap heeft gekregen. Wanneer door deze jongeren bij het be stuur bezwaar wordt gemaakt tegen een ontwerpbesluit dan wordt dat besluit, on geacht de uitslag van de stemming, niet genomen. Een soort vetorecht dus”. altijd trouw de repetities hadden bezocht. Deze leden werden tot erelid van de ver eniging benoemd, waarbij zij bloemen en een oorkonde kregen uitgereikt. Ook sprak de voorzitter de hoop uit, dat het ledental van het koor spoedig zou groeien. Het programma dat hierna volgde be stond uit een viertal bekende volksliede ren, door eigentijdse Nederlandse compo nisten bewerkt. In Donalds Persiflage pre senteerde de „eigen solist” van het koor Klaas Anker zich met een mooie volle stem. Deze liederen werden a cappella gezongen. Na een zeer muzikaal intermez zo van het „Trio” volgde het hoogtepunt van het wereldlijk repertoire, namelijk melodieën uit „Gold und Silber” van Franz Léhar. Ter afsluiting van dit jubi leumconcert werd nogmaals het Ambrosi anischer Lobgesang ten gehore gebracht. NEL KLAVER In „Splinters” heeft regisseur Luk van Mello een aantal sketches van de Engelse toneelschrijver Harold Pinter bijeenge bracht. Centraal thema is - zoals zo vaak in Pinters werk - de communicatieproblema- tiek. Zijn personages zijn eenlingen, die continu langs elkaar heen praten en elkaar èn de maatschappij tenslotte als een regel rechte bedreiging gaan ervaren. Om de qua thematiek dus wel overeenstemmen de, maar qua uitwerking en onderwerp geheel los van elkaar staande scènes wat meer samenhang te geven, maakte Van Mello in „Splinters” gebruik van verbin dende liedjes of handelingen. De Toneelschuurploeg, bezig aan één van de laatste opvoeringen van het begin IJMUIDEN. Amper negentig minuten nam zaterdagavond in het Witte Tejater de Toneelschuurproduktie „Splinters” in beslag. Een korte voorstelling dus, die echter precies lang genoeg duurde om bij het publiek de animo erin te houden. Wat in dit geval nu eens niet aan de prestaties van de (amateur)toneelspelers te wijten was, maar zuiver en alleen aan de inhoud van het spel lag. Jan Willem Pauw bestrijdt overigens de mening dat het CDJA-samenwerkingsver- band moet worden gezien als een jonge renclub binnen het CDA die zonder meer in het kielzog van de grote broer laveert. „In tien overlegvergaderingen die aan de totstandkoming van het CDJA-Noord-Hol land zijn voorafgegaan”, aldus de Pauw, die als derde-jaars student econometrie studeert aan de VU in Amsterdam, „is me qog eens extra duidelijk geworden hoe vooral bij jonge mensen principiële punen band dat we nu gezamenlijk op poten De commissievergaderingen die deze week worden gehouden zullen hoofdzake lijk zijn gewijd aan de gemeentebegroting. Een uitzondering daarop maakt de Com missie Bedrijven die dinsdagavond om 19.00 uur bijeenkomt. Als extra punt op de agenda staat de verhoging van de waterta- rieven. Eveneens dinsdagavond vergadert de Commissie Personeelszaken. Aanvang 20.30 uur Woensdagavond buigt de Com missie Sport zich over de begrotingspro- blematiek. Dat gebeurt om 19.00 uur. An derhalf uur later volgt de Commissie Volkshuisvesting dat voorbeeld. Donderdagavond half acht gemeente raadsvergadering. Op de agenda staan onder meer de aankoop van een paar panden in oud-IJmuiden, een crediet ten behoeve van twee buitennetaansluitingen voor de politie. Met die voorziening zal het mogelijk worden vanuit Santpoort en Vel- sen-Noord het politiebureau in Velsen te bellen zonder het kengetal 02550 te draai- nen. Ook de herverdeling van taken van het college komt aan de orde. Deze herver deling is een gevolg van de benoeming van een vijfde wethouder. Alle bijeenkomsten zijn voor het publiek toegankelijk. Na afloop van de commissie vergaderingen heeft het publiek de gele genheid vragen te stellen over zaken die op de agenda vermeld staan. gaan die typische, schijnbaar alledaagse Pinter-dialogen met hun onderhuidse spanning en hun bevreemdende effect toch wel wat vervelen. De verrassing is eraf, je hebt het op dat moment eigenlijk wel weer gehoord. Daarmede kwam min of meer officieel een einde aan de taak van de organsiatiecom- missie die bijna een jaar bezig is geweest met de voorbereidende werkzaamheden. De doelstellingen van de provinciale CDJA-club bestaan onder meer uit het onderhouden van contacten met de plaat- Vijftien jaar geleden was Pinters’ ma- gisch-mysterieuze schrijftrant zeer in zwang: nu doet het zo langzamerhand alle maal wat gedateerd aan. Het pleit voor de leden van de theaterworkshop van de To neelschuur dat ze zich wat de vertonings- duur van hun Pinterproduktie betreft heb ben beperkt en dat zo - anders dan in het verleden, toen het publiek maar moest raden naar de betekenis van sommige tek sten en handelingen - met succes gestreefd hebben naar een zo groot mogelijke duide lijkheid. Dankzij (run inzet bleef de voor stelling anderhalf uur lang precies wat-ie wezen moet: amusant en aardig. JOKE DIEBEN-FRERICHS hebben gezet geeft met name de CDA- jongeren de gelegenheid zich te laten ho ren. Het CDJA moet niet in de eerste plaats worden gezien als de jeugdclub van het CDA. Qua doelstellingen is het dat natuurlijk wel, maar over het naleven van die doelstellingen kan verschillend wor den gedacht. Wij zijn van mening dat wij ten opzichte van de moederpartij een hor zelfunctie dienen te vervullen”. -rrr-r- broer functioneert, werd duidelijk nadat het officiële bestuur zich achter de tafel had geïnstalleerd. ARJOS-Amsterdam de poneerde een motie op de bestuurstafel waarin werd aangedrongen op een uit spraak van de Tweede Kamer inzake de 182 Marokkanen die zich nu al drie maan den ophouden in de Amsterdamse kerk De Duif in afwachting van een beslissing inza ke hun beroepsprocedure tegen de uitwij zing naar hun geboorteland. De motie be pleitte het verlenen van een verblijfsver gunning aan de Marokkanen op grond van de overtuiging dat deze mensen niet zeker zijn van hun humanitaire rechten bij te rugkeer in hun vaderland. Bovendien werd bepleit dat de tweede-kamerfractie van het CDA prioriteit zal geven aan het aanzwengelen van de discussie hierover. Met een stemverhouding van 18 voor, 14 tegen en 4 onthoudingen werd de motie aangenomen. Na het officiële gedeelte van de bijeen komst werd de middagvergadering gewijd aan een forum. Hierin hadden zitting de CDA-gedeputeerde drs. J. van Dis, de Am sterdamse CDA-wethouder drs. E. Heer- ma en het CDA-Tweedekamerlid mr. S. J M. Dijkman. Het thema was gewijd aan het functioneren van het CDA, als politie ke club gebaseerd op levensbeschouwelij ke grondslag, binnen de regering en in de maatschappij. afslager, „Janus" van Veen, geschonken koe bracht f 1950 op; het dier had ’s nachts gekalfd en voor de jonggeborene werd (met f 60 „plukgeld") nog f 475 extra aan de kas toegevoegd. Twee andere nuchtere kalveren brachten het tot respectievelijk f480 en f630. De belangstelling van agrariërs uit wijde omgeving voor de aloude Santpoortse pinkenveiling was bijzonder groot. Naar de artikelenveiling in de Bernard Alfrinkschool kwamen zoveel kijkers dat het voor laatkomers moeilijk was nog een plaats te krijgen. Ten bate van de kerk is tevens een verkoopgctie van bloembollen georganiseerd die nog enige tijd doorgaat; ook hiervan worden goede resultaten verwacht. Zesendertig stemgerechtigde leden, waaronder werden verstaan leden die kunnen worden gerekend tot één der ge noemde groeperingen en die bovendien de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben be reikt, bereikten overeenstemming over de statuten. Deze statuten zullen worden toe gezonden aan alle plaatselijke afdelingen en bestaande provinciale en landelijke samenwerkingsverbanden. ü- De CDJA-jongerenbijeenkomst in Santpoort werd besloten met een forumdiscussie. In het panel, van links naar rechts: gedeputeerde drs. J. van Dis, Jan Willem Pauw, CDA-tweede-kamerlid mr. S. J. M. Dijkman en de Amsterdamse CDA-wethouder drs. E. Heerrna. ■•WW

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5