Van Schillebeeckx tot Gijsen Kardinalen hadden bijna 33 uur nodig Paus jongste Poolse bisschop w WBjl uali I ■■KI na 13 BUITENLAND 19 7 8 OKTOBER 1 7 DINSDAG Het is voor het eerst, dat een Pool op de zetel van Petrus komt. De laatste niet-Italiaanse paus was de Nederlander Adrianus VI. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Voor het eerst in 455 jaar is een niet-Ita- liaan gekozen tot paus: Karol Woj tila, aartsbisschop van het Poolse Krakau is sinds gisteravond de 264e paus van Rome. Hij koos de naam Johannes Paulus II. c ar J ^.<41 W - - - ST"! Kardinalen kiezen niet- Italiaanse paus Katholieken in Nederland zijn zeer tevreden p Johannes Paulus progressief en theologisch conservatief (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus II werd op 18 mei 1920 in het Poolse Vadovice bij Krakau geboren en in 1946 tot priester gewijd. Daarvoor stu deerde hij in Vadovice aan de middelbare school en daarna aan de universiteit van Krakau filologie (taalkunde). Tijdens de nazi-bezetting werkte hij gedwongen in een chemische fabriek. Ook verdiende hij een tijd de kost met acteren. Na zijn terugkeer in Polen sloot hij zijn theologische studies af met een proef schrift over '„het geloofsprobleem in de geschriften van de H. Johannes van het Na zijn priesterwijding op 1 november 1946 studeerde hij filosofie aan de univer siteit der dominicanen in Rome, het Ange- licum, waar hij in 1948 de doctorstitel haalde. „Ik verkondig u grote vreugde,” zo riep gisteravond kardinaal-deken Pericle Feli- ci van het balkon van de Sint Pieter: „Habemus Papam”, wij hebben een paus. Daarop barstte een oorverdovend ap plaus los op het Sint Pietersplein. Sommi gen van de bijna 100.000 aanwezigen gooi- Kruis.” Wojtila werd in Polen vooral ziel zorger. Hij werd kapelaan en pastoor in diverse parochies van het aartsbisdom Krakau. Tegelijkertijd was hij studenten aalmoezenier en student aan de universi teit van Krakau, waar hij doctoreerde in de theologie. Tussendoor bestudeerde hij Franse filosofen maar publiceerde een uit- den hoeden en zakdoeken in de lucht en anderen knielden neer of sloegen een kruisteken. Maar toen kardinaal Felici na de voornaam Carolum, vervolgde met Wojtila, zakte het enthousiasme van de overwegend Italiaanse menigte. Op het plein klonk zelfs gefluit en teleurgesteld gemompel. Het enthousiasme nam echter weer toe, toen de paus tegen de gewoonte in, een korte toespraak hield tot de mensenmassa. Toen Johannes Paulus de toeschouwers in vloeiend Italiaans vroeg hem te verbeteren als hij zich niet goed zou uitdrukken „in uw, in onze taal”, was de oude geestdrift weer geheel terug. „Mijn geliefde broeders en zusters”, zo begon de paus zijn toespraak, „wij allen zijn nog steeds bedroefd over de dood van onze geliefde paus Johannes Paulus I. En nu hebben de kardinalen een nieuwe bis- schop van Rome benoemd. Zij hebben mij geroepen uit een ver land, weliswaar afge legen maar toch altijd dichtbij in de een heid van het geloof”. Johannes Paulus II, die tijdens zijn rede een zeer ontroerde indruk maakte, zei bang te zijn geweest, „maar ik heb het ambt aanvaard in de geest van gehoor zaamheid.” Na zijn toespraak gaf de nieuwe paus zijn pauselijke zegen urbi et orbi. In Rome worden intussen geen grote veranderingen verwacht. Men gelooft, dat de paus het accent zal leggen op de bevesti ging in het geloof en rust zal willen bren- vorig jaar waarschuwde Wojtila tegen een vooropgezette atheïsering van de kerk. Het was een bewogen paus die daarna de toejuichingen van de menigte en het mas saal gescandeerd „viva il papa” aanhoor de, terwijl de schijnwerpers van de Ita liaanse televisie het balkon waarop hij stond, fel verlichtten. De keuze van de kardinalen komt over een met de voor het conclaaf geopperde verwachting, dat de opvolger van Johan nes Paulus I, eveneens een pastorale ach tergrond zou moeten hebben. gen na de bewogen jaren na het Tweede Vaticaanse Concilie. Het Vaticaanse dag blad Osservatore Romano beklemtoonde in een extra editie gisteravond „de diepe pastorale spiritualiteit” van de nieuwe paus. Speciale aandacht wijdde het blad aan het boek van Wojtila „liefde en verant woordelijkheid,” waarin deze zich volledig achter de ook in Nederland zeer negatief ontvangen encycliek Humanae Vitae, stelt. In deze encycliek sprak de toenmalige paus Paulus VI zich uit tegen elke vorm van anti-conceptie, met uitzondering van de periodieke onthouding. Theologisch wordt Johannes Paulus II getypeerd als rechts van het midden. De nieuwe paus heeft zich bij eerdere gelegen heden opgesteld als een krachtig voorstan der van het handhaven van het priesterce libaat. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD. De 111 kardina len die de afgelopen dagen zaten opgeslo ten in de Sixtijnse kapel, hebben, ver spreid over 32 uur en 48 minuten, acht stemmingen nodig gehad om de achten vijftigjarige aartsbisschop van Krakau te kiezen. VATICAANSTAD (Reuter). Toen Ka rol Wojtila op 28 september 1958 tot bisschop werd gewijd was hij het jongste lid van het Poolse episcopaat. Na de dood van aartsbisschop Baziak van Krakau volgde Wojtila hem op. In 1967 werd Ka rol Wojtila kardinaal. voerige studie van de Duitse filosoof Max Scheler. De nieuwe paus spreekt perfect Frans, Engels, Duits en Italiaans. Tijdens het Tweede Vaticaanse Concilie kreeg Wojtila de naam gematigd progres sief te zijn, maar ook wordt hij pmschre- ven als nogal doctrinair en theologisch conservatief. Niet alleen voor de vele tienduizenden op het Sint Pietersplein in Rome kwam de verkiezing van Wojtila als een volslagen verrassing. Bijna niemand had dit ver wacht en zijn naam was nooit genoemd bij de papabili. Zijn verkiezing komt achttien dagen na de plotselinge dood van Johannes Paulus I. Zijn opvolger, die over een goede ge zondheid schijnt te beschikken, heeft door de naam Johannes Paulus II aan te nemen, aangegeven, zo zeggen deskundigen, dat hij de weg die zijn voorganger wilde in slaan, zal volgen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. In rooms-katholiek Nederland is zeer positief gereageerd op de keuze van de Poolse kardinaal Wojtila tot paus Johannes Paulus II. Zowel de progressieve teholoog Schillebeeckx als de conservatieve bisschop Gijsen vinden het een goede keuze. Bisschop Gijsen was vooral verheugd over het feit dat een echte zielzorger tot paus is gekozen. De bisschop van Groningen, dr. J. B. W. M. Möller, heeft de nieuwe paus twee jaar geleden intensief meegemaakt tijdens een symposium van bisschoppen in Rome. Dr. Möller zat toen in dezelfde gespreksgroep als kardinaal Wojtila. Dr. Möller: „Op de eerste plaats viel hij, zoals zoveel Polen, op door zijn enorme talenkennis. Behalve Russisch en Duits spreekt hij perfect Itali aans en even perfect Frans. In de discus sies blonk hij uit door zijn scherpzinnig heid. Hij formuleerde toen zeer snel en helder. Verder is hij een zeer vroom man met een grote Maria-devotie”. Een zeer belangrijke eigenschap van de nieuwe paus is volgens bisschop Möller dat hij dicht bij het gewone volk staat. „Het maakt natuurlijk nogal wat uit of je, zoals deze nieuwe paus, onder het volk bent geweest of dat je je studeerkamer niet uit bent geweest. Deze paus heeft erg veel meegemaakt”. De bisschop van Haarlem, mgr. Zwart kruis, was de laatste dagen in Rome en had daar de naam van kardinaal Wojtila meer malen als kandidaat horen noemen. Hij is blij dat er nu eens geen Italiaan is gekozen en gelooft dat de Poolse paus ervoor kan zorgen dat de dialoog tussen Rome en de Oostbloklanden nu beter dan ooit kan ver lopen. Hij gelooft dat Johannes Paulus II een paus zal zijn die de zielzorg voorop stelt. De Rotterdamse bisschop Simonis sprak van een „zeer verrassende en geweldige keuze”. Hij kent de paus als een „geweldi ge man, innemend, zeer spiritueel en een evenwichtig mens”. Dat een Pool is geko zen, noemde Simonis een keuze voor wat geloven in feite is: tegen de verdrukking in. Simonis sprak van een „keuze waarop ik niet had durven hopen”. Zeer positieve reacties op de pauskeuze ook bij de internationale vredesbeweging Pax Christi. Ex-secretaris Carel ter Maat heeft de nieuwe paus in 1970 ontmoet en vond hem een boeiend man. „Onder de kritische, vooruitstrevende Polen, met wie Pax Christi contact heeft, wordt deze kar dinaal gewaardeerd als een man van deze tijd met een open koers”. Volgens Ter Maat was kardinaal Wojtila zeer geïnteres seerd in de katholieke kerk in Nederland en had hij ook de laatste jaren geregeld contact met Pax Christi. Hij maakte onder andere een aantal Oost-Westontmoetingen mee. De als progressief bekend staande Nij meegse theoloog prof. Schillebeeckx vindt dat het conclaaf een moedige keuze heeft gemaakt. Hij was één van degenen die voor het vorige conclaaf een profiel schet ste van een vooruitstrevende paus. Schille beeckx zei blij te zijn dat er geen kardinaal van de Romeinse curie is gekozen. Katholieke Poolse kringen in Nederland hebben uitbundig gereageerd op de paus keuze. In Capelle aan den IJssel zei de Poolse aalmoezenier T. Frankov bijzonder blij te zijn met de keuze van zijn landge noot. „Het is een man die moedig is in zijn uitspraken over het communisme”. Vol gens Frankov heeft hij veel landgenoten in het buitenland bezocht, maar in Neder land was hij nog niet geweest. „In zijn aartsbisdom maakte hij veel indruk op de gewone mensen door zijn eenvoudige en directe manier van doen”, aldus aalmoeze nier Frankov. In Polen was Wojtila aanvankelijk ver- zoenender in zijn benadering van de Pool se autoriteiten dan de kardinaal primaat Wiszjinski, maar sinds enkele jaren stelt hij zich aanmerkelijk hard op in kwesties betreffende verhouding kerk en staat in Polen. Tijdens de bisschoppensynode van Tijdens het Tweede Vaticaanse Concilie werkte Wojtila vooral mee aan de totstand koming van de constitutie over kerk en wereld, waartoe kardinaal Suenens van België de stoot had gegeven. De nieuwe paus heeft nogal veel geschreven. Zijn voornaamste werken zijn „liefde en ver antwoordelijkheid” en „persoon en staat”. Vooral dit laatste boek van 1969 is in de i Poolse verhoudingen bijzonder actueel. Een bundel opstellen van zijn hand is j verschenen onder de titel „Het ABC van de zedenleer”. Binnen de Poolse bisschoppenconferen tie was Wojtila voorzitter van de commis sie voor de geloofsleer. In 1974 werd hij gekozen in de permanente raad van de bisschopssynode. -v. '.lil/"» l"")" 1,1 r

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13