BESCHEIDENHEID SIERT AJACIED S0REN LERBY RIJVERS TOBT MET BLESSURES Everse en Van Overwinning Frank Drost Dord niet fit Metkippepou/ef maakt uzelf de lekkerste soep. y Drie Nederlanders in Hoogovens- schaaktoernooi 1 J 'rivé ter ib vé ipels idei n erk en door Bob Mantiri 1H) iDAG Neiging Bescheidenheid 19 SPORT en Jk 19 7 8 1 I 4 17 OKTOBER - sFl RM I JAN PREENEN Rangers: ontzag voor PSV (ADVERTENTIE) 1 Zenuwoorlog tussen Karpov en Kortsnoi 14, Haar- Dr. Max Euwe: wiet tiitgewuifd Wat de Russen ook van plan zijn, Kortsnoi heeft zich op het ergste voorbe reid. Hij trok zich gisteren op een gehei me plaats ergens in Baguio-City terug warm voor basketbalwedstrijden”. Dat blijkt wel uit wedstrijden in Manilla om de amateurkampioenschappen basket bal, die voor lege straten zorgden. Zon der er dieper op te willen ingaan, zei hij: „Eigenlijk had het geld beter voor iets anders gebruikt kunnen worden”. w uitlas korting :en. Ooi 1. Benzi- gebruikt, met ga alist: PO met acl Ta vragei en. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Zo zelfverzekerd als hij kan zijn op het veld, zo bescheiden en verlegen is Soren Lerby als hij over zijn' sportieve prestaties moet napraten. Voor de thuiswedstrijd tegen Atletico Bilbao een maand geleden zei de derdejaars Ajacied nog blij te zijn dat hij geen vedette is, „omdat zo’n Zijn vriend Arnesen, met wie hij al zes jaar voetbalt, merkte een maand geleden op dat hij voor slechts één jaar heeft bijgetekend bij Ajax, omdat hij als voet baller nog altijd groeit en volgend jaar meer kan eisen aan de onderhandelingsta fel. Voor Lerby zou hetzelfde argument kunnen worden aangedragen, maar hij doet dat niet. Hij gaat er zelfs vanuit dat de prestaties weleens kunnen tegenvallen: Hoe de problemen gestalte zullen krij gen, weet niemand, maar één van de voortekenen was een brief die leden van de jury in een vakje bij de receptie van het hotel vonden van Karpov. Daarin wordt onder meer verwezen naar het schrijven van 31 juli over de positie van de Sovjet-parapsycholoog dr. Vladimir Zouchar en zijn delegatie. De Kortsnoi- aanhang verwacht nu dat de „Sovjets”, zoals ze hün tegenstanders plegen te noe- „Ik wil voetballen en als ik dat bij Ajax niet meer kan omdat ik in het tweede elftal of op de reservebank wordt gezet, dan ga ik weg. In dat geval zoek ik liever een kleinere club op. Om die reden heb ik een clausule in mijn contract laten opnemen dat ik weg kan voor 450.000 gulden. Het bedrag dat Ajax meer vraagt, moet het met mij delen”. „Ik weet best dat je in het belang van de ploeg soms moet spelen op een plaats waar je je niet thuisvoelt. Maar ik ben nu eenmaal geen geboren verdediger. Ik heb de neiging dat ik veel naar voren wil. Ik wil niet eerst een man uitschakelen en dan pas aanvallen. Het liefst val ik eerst aan om me dan pas te bekommeren om mijn tegenstander”. Onbewust heeft Lerby zichzelf afgelo pen zaterdag vermoedelijk een dienst be wegen door in de eerste 20 minuten van het bekerduel tegen Eindhoven ver beneden Amsterdams peil te voetballen. Trainer Cor Brom besloot toen om Erkens naar achteren te halen en Lerby op het midden veld te posteren waar hij tweemaal scoor de. Lerby hoopt er dan ook op dat hij ook in het UEFA-Cupduel tegen Lausanne Sport, Lerby denkt dan ook niet aan een ver trek uit Amsterdam, temeer omdat hij zich voorlopig geen zorgen hoeft te maken over een vaste aanstelling bij Ajax. Vorig sei zoen, onder Ivic, heeft hij vier maanden buitenspel gestaan als gevolg van blessu res (onder andere een meniscus) en in de overige maanden werd hij als een los-vast- medewerker beschouwd. Maar dit seizoen heeft Lerby zich nadrukkelijk gepresen teerd. Eerst als middenvelder, later, door het wegvallen van Jan Everse, als linker- vleugelverdediger, een functie die Lerby zeker niet tot zijn favoriete rollen rekent. Al is hij dan tot nu toe met drie doelpunten in de competitie (waaronder het tweedui zendste van Ajax sinds de invoering van het betaalde voetbal in 1954) onbedreigd de produktiefste achterspeler. Lerby ziet zich vooralsnog niet naar De nemarken teruggaan. Het profvoetbal mag daar dan in mei dit jaar zijn intrede hebben gedaan, veel stelt het nog niet voor. „Je zou het een soort betaald amateurvoet bal kunnen noemen. De spelers trainen viermaal per week en hebben daarnaast allemaal een volledige baan”. woensdagavond in het stadion De Meer, als middenvelder van start kan gaan: „Ik voel me daar het meest op mijn gemak. Als verdediger moet ik vaak te veel toekijken en als linksbuiten, wat ik ook een paar maal ben geweest, kom ik niet tot mijn recht omdat mijn mogelijkheden als aan valler te beperkt zijn. Als voorhoedespeler moet je startsnelheid hebben, moet je sterk zijn op de eerste meters, maar ik ben nu eenmaal geen Ling”. Ik ben geen snel type. Dat zal ik ook nooit worden. Ik moet het kunnen bekij ken en dat kan beter als je op het midden veld staat. In die halflinie is er trouwens meer afwisseling voor een voetballer. Je loopt meer, je kan één-tweetjes aangaan, je kan van afstand schieten, noem maar op. Ik pas me echt wel aan. Als de trainer me iets opdraagt doe ik dat, maar als ik op mijn favoriete plaats kan staan, vind ik dat wel zo fijn. Het voetbal op zich is voor mij nog altijd belangrijker dan het geld, dat daaraan verbonden is”. „Bovendien”, zo weet Rangers-manager Waddell te melden, „heb ik begrepen dat PSV die wedstrijd met een groot aantal reservespelers heeft gespeeld. En als die informatie inderdaad juist is, dat moet PSV, wanneer het tegen ons op volle oor logssterkte kan spelen, een uitermate ge vaarlijke tegenstander zijn.” (Van onze sportredactie) GLASGOW. De overwinning met 11-1 van PSV op FC Dordrecht in het Neder landse bekervoetbaltoernooi heeft bij Glasgow Rangers het ontzag voor de ko mende tegenstander in het Europese be kertoernooi alleen nog maar doen toene men. De Schotse kampioensploeg, die ove rigens op dit moment in de nationale competitie zijn faam van beide voorgaan de seizoenen nauwelijks nog kan waarma ken, is duidelijk geschrokken van die ex plosie van de Eindhovenaren. Die informatie is dus niet helemaal juist, want de Brabantse landskampioen zal morgenavond in het Ibrox Park van Glas gow niet in zijn sterkste opstelling kunnen spelen, omdat Jan van Beveren, René van de Kerkhof en Tom Smits er niet bij zullen zijn. Willy van der Kuylen, Jan Poortvliet en Willy van de Kerkhof behoren wel tot het PSV-gezelschap, maar of één van deze drie nog altijd licht geblesseerde spelers zal aantreden, wordt pas enkele uren voor het begin van de wedstrijd bekend ge maakt. Belast met de taak om Glasgow Rangers meer met het verstand te laten voetballen, is John Greig, de 35-jarige oud-speleren -captain van de Rangers en momenteel coach van de „Clyde-Side”. Veel vorderin- Volgens dr. Euwe heeft Anatoly Kar pov de beste papieren om de wereldtitel op zijn naam te schrijven en een bedrag gen heeft Greig nog niet gemaakt. Welis waar beschikt John Greig, die zich met zijn spelers in een trainingskamp in Lard van de buitenwereld heeft afgesloten, met Derek Johnstone en Derek Parlane over goed klinkende namen, maar zo heel veel meer waarde als aan de eertijds ontzag inboezemende naam Glasgow Rangers mag men er nu ook weer niet aan toeken nen. Negen doelpunten in negen wedstrij den, waarvan het merendeel dan nog werd gescoord door middenvelders, getuigt niet bepaald van een erg produktieve voorhoe de. d- S0ren Lerby trekt als verdediger vaak mee naar voren. Op de foto weet Rinus Israel van PEC Zwolle zich geen raad met de agressief voetballende Deen. van 350.000 dollar mee naar huis te ne men. De verliezer moet het doen met 200.000 dollar. Dr. Euwe is inmiddels vertrokken, omdat hij op tijd wil zijn voor het con gres van de internationale schaakfede- ratie (FIDE) in Buenos Aires. Er was echter niemand die hem bij zijn vertrek uitwuifde. „Iedereen heeft het zo druk met zichzelf, dat ze dat kennelijk verge ten zijn”, verklaarde een lid van de Kortsnoi-aanhang. De voornaamste zorg van de organisa toren betreft echter de financiën. Het geld schijnt op te zijn, en ook de Filip pijnse president Marcos heeft een beroep gedaan om de lege kas te spekken. De onkosten voor het verblijf in de sjieke hotels van Baguio-City, een toeristische trekpleister voor Chinezen, Amerikanen en Japanners, loopt in de miljoenen. „Ei genlijk is het weggegooid geld”, vertelde een inwoner van Baguio. „Schaken is bij ons niet zo populair. Wij lopen eerder Men begint zich in Baguio-City langza merhand bezorgd te maken over de lange duur van de wedstrijd. Veel delegatiele den hebben nog andere verplichtingen. Ze willen ook tijdig naar de Argentijnse hoofdstad reizen voor het congres, dat op 7 november begint. De meesten zitten hier al langer dan drie maanden. In heel Baguio-City is Kortsnoi favo riet. Wie men het ook vraagt, het ant woord zal zijn dat Kortsnoi als overwin naar uit de Convention Hall zal komen. Als men vraagt naar het waarom, dan blijkt dat men hem niet zo bewondert om het feit dat hij zich zo formidabel heeft geweerd en zijn, naar aanvankelijk leek, hopeloze achterstand wist om te buigen in een gelijke stand; men koestert een sterke sympathie voor hem omdat Korts noi naar het Westen is uitgeweken. Een opmerkzame toerist of bezoeker van de Filippijnen zal het zijn opgeval len, dat er rond Manilla talrijke krotten woningen staan, aan het oog onttrokken door hoge cementen muren. Mahoni >a 18.0 1400 oo 10849 Hercules t verkool aten „Stel dat je een slecht seizoen draait en geen vaste plaats meer hebt in het elftal, dan is het prettig dat je niet vastzit aan een meerjarig contract”. fungeren. Tegen PSV zal hij waarschijn lijk opnieuw een dergelijke opdracht van Greig krijgen. Zonder meer het sterkste deel van dit Rangers-team is het middenveld met de bedrijvige Alex McDonald en de dito Bob by Russell. Daar komt bij de vaak achter de tweemansvoorhoede (Parlane en John stone) opererende Tommy McKean. In de eerste confrontatie tussen Glasgow Ran gers en PSV zal de wedstrijd dan ook gemaakt worden op het middenveld. Karpov daarentegen zien de Filippi no’s als een exponent van het communis tische systeem van de Sovjet-Unie. En op de Filippijnen heeft men, zo blijkt uit gesprekken, niet zoveel op met de com munisten. Velen in Baguio-City en in Manilla hebben dan ook geld gezet op Viktor Kortsnoi. 3RANDI rrijdag 2( UI 12.00 zaal vai i-Schalk ze groti I Smede a. 13.00 159 ino zenstraa korting. aar. Vrij- ive. Tel m. Bakh aagd middai >324. Lerby gaat in zijn bescheidenheid zelfs zo ver dat hij zegt al blij te zijn als hij dit seizoen een vaste keus blijft in Ajax-1. Tekenen van een naderend onheil zijn al door de arbiter in deze 32e partij waargenomen. „Wij verwachten enorme problemen”, verklaarde Philips, die de rol van scheidsrechter heeft overgeno men van Schmidt, die wegens andere verplichtingen Baguio-City heeft moeten verlaten. „De basis waarop in Denemarken wordt gewerkt is ook nog niet goed. Er zijn drie divisies met veertig clubs waarvan er maar liefst vijf uit Kopenhagen komen. Zoals de situatie hier zo’n 25 jaar geleden was, zo is die nu in Denemarken. Het betalen stelt ook nog weinig voor. Vandaar dat negen spelers, die vorige week met het Deense elftal tegen Bulgarije speelden, onder wie Arnesen en ik, in het buitenland voetballen”. Weliswaar genoot hij van het feit dat juist hij de Spaanse hindernis voor Ajax op weg naar de tweede ronde uit de weg had geruimd, maar de woorden om dat succes te begeleiden, konden hem niet te binnen schieten. Het hoofd voorover gebo gen, als eén veroordeelde die de zwaarte van zijn straf afwacht, verwerkte hij de vragen van journalisten, die hij het liefst ontlopen had. Zelfs Piet Keizer, die in zijn gloriejaren bij Ajax ook niet bepaald de publiciteit zocht, verbaasde zich over de „amateuris tische” wijze waarop Lerby zijn succes „verkocht”. Hij adviseerde de Deen dan ook om zich in het vervolg beter te verko pen als hij weer zulke prestaties als tegen Atletico zou afleveren. Die tip zal vrijwel zeker niet besteed zijn aan de linksbenige voetballer, die door Ajax in december 1976 met Frank Arnesen werd overgenomen van Fremad Amager uit Kopenhagen. „Als speler doe je je best. Na afloop ben je allemaal gelijk, ongeacht wat je hebt ge presteerd”. sterspeler er nauwelijks nog een privéleven op na kan houden". Toen de 20-jarige Deen er met het scoren van het derde doelpunt voor had gezorgd dat de Basken toch nog uit het UEFA- Cuptoernooi waren gezet, wilde Lerby zo snel mogelijk van het voetstuk af, waarop hij door enthousiaste bewonderaars was geplaatst. >uk jong relaxen maan- 2 uur issisten- Tel. Speciaal i tv. D. d raat 9, IJ ’44. Oo om zich via yoga-oefeningen te prepare ren op de wedstrijd die, volgens een computerberekening, zeker tot diep in november zou voortduren. Maar ingewij den schatten dat de wedstrijd na drie of vier partijen is beslecht. igen. Si- rt. Tel ler. tege jecialitei iuwbedr een voll (Van onze speciale verslaggever) BAGUIO-CITY. Aan de vooravond van de 32e, wellicht beslissende partij om de wereldtitel schaken tussen uitdager Viktor Kortsnoi en Anatoly Karpov wordt achter de schermen een psychologische oorlog gevoerd door de secondanten van de schaakmatadoren. Met de gelijke stand van 5-5 hebben beiden nog maar één punt nodig om zich wereldkampioen te kunnen noemen. Een fout, hoe klein dan ook, wordt in deze zenuwslopende tweekamp, die al drie maanden duurt, afgestraft. Geen wonder dat beide partijen zoveel mogelijk hun tegenstander met intimida tie, vertragingstactiek en andere trucjes van hun stuk proberen te brengen. In dat opzicht verschilt deze edele sport niet zoveel van het voetbal. Ook defensief zit het team van de Glas gow Rangers beslist niet imponerend in elkaar. De grote man in de afweer is nog altijd William „Sandy” Jardine. In de wed strijden tegen Juventus in de eerste ronde werd hij van zijn vertrouwde rechtsback- plaats weggehaald om als laatste man te Juist die linie in het PSV-team baart Kees Rijvers de nodige zorgen nu alle drie middenvelders Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Willy van der Kuylen (spierblessure) niet fit zijn. De ver wachting is weliswaar dat Poortvliet en Van der Kuylen woensdagavond zullen spelen, maar het inzetten van motor Van de Kerkhof lijkt nog hoogst twijfelachtig. (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Het 41e Hoogovens- schaaktoernooi wordt van 18 januari tot en met 1 februari 1979 gehouden. Voor dit evenement, dat voor de internationale grootmeestersgroep een sterkte van cate gorie 13 beoogt, zijn uitgenodigd: Sax (Hongarije), Andersson (Zweden), Hort (Tsjechoslowakije), Polugajevski en Dorf man (Sovjet-Unie), Pfleger (West-Duits- land), Garoia (Cuba), Dzindzindashvili (Israel) en de Nederlanders Timman, So- sonko en Ree. De twaalfde man wordt nog bekend gemaakt. Het toernooi wordt eve nals in voorgaande jaren gehouden in hotel Kennemerduin en Café De Zon in Wijk aan Zee. ie 3, IJm 598 c verhuur (Van onze speciale verslaggever) ARCO. In de finale van het wereld kampioenschap dammen in het Italiaanse Arco neemt de spanning met de dag toe. Nog steeds is oud-wereldkampioen Tsje- golev met acht punten uit zes partijen eenzame koploper, maar het achtervol gende peloton dat slechts een punt achter stand op hem heeft, is met twee aange groeid tot liefst zes man. Dat betekent dat er in feite nog zeven kanshebbers zijn voor de wereldtitel, maar ook dat de kans op een gedeelde eerste plaats heel reëel is. In dat geval zal er een beslissingsmatch moeten worden gespeeld. De twee winstpartijen van gisteren kwamen op naam te staan van Frank Drost en Nikolai Mijtsjanski, die respec tievelijk Diaw en Nimbi versloegen. Drost slaagde erin de opening in een schijf op het verre randveld 15 te plaatsen, wat hem een duurzaam voordeeltje ople verde. In het gevorderde middenspel werd zijn stand vooral door deze rand- schijf almaar sterker, en in de tijdnoodfa- se wist onze nationale kampioen een keu rige winst te behalen. Dit was het eerste succes voor Drost, want tot nog toe had hij al zijn partijen remise gespeeld. De krachtsverschillen zijn in dit toernooi echter zo gering dat hij nu meteen tot de kanshebbers op de eindzege behoort. Nikolai Mijtsjanski zal zich halverwege zijn partij met hekkesluiter Nimbi wel heel onbehaaglijk hebben gevoeld, want hij had toen nog steeds geen voordeel bereikt. In het latere klassieke midden spel, wat toch Nimbi’s sterkste zijde schijnt te zijn, slaagde de jonge Russische grootmeester er echter in zijn tegenstan der met beresterk positiespel volledig weg te spelen. Nimbi kwam nog op dam, maar zijn materiële achterstand was te groot. Mijtsjanski werkte het technische gedeelte overtuigend af. De uitslagen zijn: Bastiaannet (Ned)- Verpoest (Bel) 1-1; N’Daye (Mal)-Gant- warg (Sov) 1-1; Clerc (Ned>Tsjegolev (Sov) 1-1; Wiersma (Ned)Korenevski (Sov) 1-1; Drost (Ned)-Diaw (Sen) 2-0; Nimbi (Kon)-Mitsjanski (Sov) 0-2. De stand is: 1. Tsjegolev (Sov) 8 punten; 2. Gantwarg, Bastiaannet, Wiersma, Clerc, Drost en Mits janski 7; 8. Korenevs- ki 6; 9. N’Daye 5; 10. Verpoest en Diaw 4; 12. Nimbi 3. A Viktor Kortsnoi: geheime plaats (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Trainer Cor Brom van Ajax heeft grote vraagtekens staan achter de namen van Pim van Dord en Jan Everse. Beide verdedigers hebben nog zo veel last van hun blessu res, dat zij vermoedelijk niet kunnen meespelen in het UEFA-Cupduel woensdagavond in Amsterdam tegen Lausanne Sport uit Zwitserland. Van Dord werd in de beginfase van het competitieduel tegen Vitesse gecon fronteerd met „zweepslag” en Everse staat al zes weken aan de kant met een enkelblessure. Brom: „De kans dat Van Dord speelt, is fifty-fifty. De kans dat Everse speelt, is volgens mij erg klein.” Ruud Krol die maandag niet trainde, Wim Meutstege en Spren Lerby (laatstgenoemde liep een dijbeenblessure op in de interland Denemarken—Bulgarije vorige week woensdag) zullen vrijwel zeker in actie komen. Ook trainer Blazevic van Lausanne Sport kent problemen met verdedigers, hij gaat ervan uit dat Scharvoz en Pa- tietti, die afgelopen zaterdag al niet van de partij konden zijn tegen Basel, tegen Ajax niet kunnen spelen. Nederland heeft gisteren in Amsterdam zijn eerste wedstrijd in de voorronde van het toernooi om de Europese schaakbeker voor landenploegen tegen Israel met 3‘A- 4‘A verloren. De strijd in de voorronde wordt deze week in Amsterdam gespeeld. Ook Oostenrijk zit in deze groep. De teams komen elk twee keer tegen elkaar uit. De uitslagen zijn: Timman-Dzindzin- dasjvili ‘A-‘A, Sosonko-Liberzon 'h-'h, Don- ner-Kagam 'A-'A, Ree-Bleiman ‘A-‘A, Ligte- rink-Birnboim ‘A-‘A, Langeweg-Grünfeld 0- 1, Van Wijgerden-Radasjkovitsj 1-0, Böhm-Bernstein 0-1. en op korte el. 023- ant, dis- itend tel Tel. men, dr. Zouchar zo dicht mogelijk bij Kortsnoi zullen laten plaats nemen. Kortsnoi heeft in het begin van de tweekamp tegen de aanwezigheid van de parapsycholoog in de zaal geprotesteerd, omdat hij dacht door hem te zijn gehyp notiseerd. Maar dr. Max Euwe, voorzitter van de FIDE, gelooft daar niet zo in. „Je hebt er wel hinder van als je erin ge looft”, verklaarde hij. In het Kortsnoi-kamp houdt men sterk rekening met de mogelijkheid dat de „Sovjets” herhaaldelijk time-outs zullen vragen. In dat geval, zo wordt verwacht, zal de partij pas zondag worden uitge maakt, waarschijnlijk via de remise- stand. Maar elke verandering in het sche ma dient volgens de regels vijf uur van te voren te worden bekend gemaakt. sopgaaf. jrlaagde betlm- jten ko- bouwin- ■kplaats H.K i 4, IJm voor ui tors, va cortinger 5. IE BUF Te bevi aan 6 Tel lem. Tel om mezelf te verkopen’ „Het is niet mijn stijl

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19