Zes maanden voor bezetters Iraanse ambassade het weer natuurkundigen Nobelprijs voor 24 Vijf minuten voor zaak-Knut Folkerts Wel chaos, geen ongelukken door lekke tankauto lichlreklame showroomkeukens I m rrzj! aan met hoge korting 1 Im—I-T- kom snel kijken L VERKIEZING POOLSE KARDINAAL WOJTILA BAART GROOT OPZIEN t het woord is aan... vandaag: RAAD VAN STATE: En verder Over loodsen, bakens en tonnen Bloedtransfusie in Rome nijman HAARLEM minor keukens vihamifbuttinger ml i agenda pagina 7 Monumenten Geleidelijk minder buien AUTOPREMIES voor betere rijders! F f» Ifl DINSDAG 17 OKTOBER 1978 (ADVERTENTIE) Godfried Romans: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 295 is 5, 6, 7, 9 - pagina'! Telefoonbeantwoorders C» Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2, 3,4 Achtergrond2 Plaatselijk nieuws Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 15 Economie17 Beurs16 Sport19, 21 BORRELGARNITUREN tüMIlIN NACKS (Van onze redactie buitenland) ROME. Paus Johannes Paulus II, de gewezen Poolse kardinaal Karol Wojtila, heeft vanmorgen in de Sixtijnse kapel zijn eerste mis opgedragen in aanwezigheid van de 110 kardinalen die hem hebben gekozen. De mis werd ook bij gewoond door kardinalen die vanwege hun leeftijd niet aan het conclaaf mochten deelnemen. Wanneer de nieuwe paus de plechtige mis zal vieren die zijn pontificaat inwijdt, is nog niet bekend. De beslissing daarover wordt spoedig verwacht. wegens veranderingen in onze showroom bieden wij enkele I j in de toonzaal van: V00 Wasbeekerlaan 59 SASSENHEIM M t Fik Umuider Courant meer zeggenschap in kerkbestuur (ADVERTENTIE) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) „Juist op het ogenblik staat de veiligheid in de scheepvaart in de volle belangstelling. Zie pagina 3 IIUIIIIIIlillllilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllH I Informeer eens vrijblijvend Het leukste van een feest is de dag ervóór. van geest, bedoelingen en initiatieven bij de opbouw van de kerk zullen waarbor gen”. De volstrekt onverwachte verkiezing van kardinaal Wojtila heeft uiteraard in Polen enorm opzien gebaard. De televisie bracht het bericht in de nieuwsuitzending van gisteravond. Later op de avond toonde de tv de nieuwe paus, staande op het balkon van de St. Pieter, waar hij zijn korte toespraak hield en de menigte zegen de. Het Milanese dagblad II Giornio ken schetste de verkiezing als „een historische omwenteling”. De bekende theoloog Gian ni Baget Bozzo, medewerker van de tradi tionalistische kardinaal Siri van Genua, verklaart: „Ditmaal heeft het concilie ge wonnen”. Hij is van mening dat „de keuze van een niet-Italiaan tot paus de Italiaanse kerk nauwer aan de andere kerken bindt.” Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft paus Johannes Paulus II telegrafisch gelukgewenst met zijn benoeming. De KRO-televisie besteed vanavond in een extra uitzending aandacht aan de Eu charistieviering van de nieuwe paus en de kardinalen in de Sixtijnse kapel. De uit zending begint na het late journaal op Nederland 2 om 23.10 uur en geeft een samenvatting van een half uur. (Zie verder pagina 13) DEN HAAG. De negen bezetters van de Iraanse ambassade in Wassenaar zijn vanmorgen in Den Haag tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest veroordeeld. De Haagse rechtbank achtte bewezen dat ze zich schuldig hadden gemaakt aan het wederrechtelijk binnendringen van het ambassadegebouw, aan het gijzelen van enkele personeelsleden van de delega tie en aan het aanrichten van vernielingen. De negen bezetters kregen allemaal, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, dezelfde straf. De rechtbank liet bij het vonnis de mo tieven die de daders voor hun actie hadden opgegeven buiten beschouwing. „Ze had den een andere manier kunnen kiezen om de aandacht te vestigen op wantoestanden die er naar hun mening in hun land heer sen”. Het 26-jarige RAF-lid Knut Folkerts, die een straf van twintig jaar uitzit wegens moord op een Utrechtse agent, is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de beslissing van staatssecretaris Haars van Justitie om hem uit te leveren aan West- Duitsland. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Door de botsing waren het overloopven- tiel en een kleine afsluiter van de tankwa gen lekgeraakt. Het laten leeglopen van de tank werd met een uur vertraagd, omdat de tank van de cabine was gerukt en naar voren helde. Een poging om met behulp van een luchtkussen de tank weer horizon taal te krijgen mislukte. Voor de operatie waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Dertig gezinnen uit de onmiddellijke omgeving van de plaats van het ongeluk moesten worden geëvacueerd en brachten de nacht elders door. Binnen een straal van een kilometer werden de wegen voor alle ver keer afgesloten, wat vooral gisteravond tijdens het spitsuur kilometers lange files tot gevolg had. De 43-jarige chauffeur van de tankauto, die geen ervaring heeft met het transport van gevaarlijke stoffen, is bij de botsing met het viaduct licht gewond geraakt. Met een gebroken neus, een lichte hersenschudding en een shock is de man in een Haarlems ziekenhuis opgenomen. Dankzij de harde wind was het ontplof fingsgevaar minder groot dan aanvanke lijk werd gevreesd. Toch was volgens een woordvoerder van de brandweer het klein ste vonkje genoeg geweest voor een explo sie, waarbij woningen tot in de verre om trek verwoest zouden zijn geworden. Bij de bestrijding van het dreigende on heil maakten politie en brandweer gebruik van een rampenplan, dat een draaiboek bevat voor ongelukken met gevaarlijke stoffen. De sporthal De Elzenhof op het Schipholterrein was ingericht als opvang centrum voor de geëvacueerde bewoners uit Badhoevedorp. Slechts drie gezinnen meldden zich hier. tuurkunde dit jaar toegekend aan twee Amerikanen en een Rus. De dragline, die in de vissershaven bezig was met werkzaamheden aan de kade achter vishal B in verband met de aanleg van een nieuwe kademuur, is in het weekend, met dekschuiten en al, gezonken. De oorzaak is nog onbekend, mogelijk vandaag nog wordt een poging gedaan de hele handel te bergen. Zie de plaatselijke pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Een regelrechte overwinning voor mi lieubeschermers. De Britse regering heeft tandenknarsend besloten het af schieten van 5.000 zeehonden voor de Schotse kust niet door te laten gaan. Een woordvoerder van Greenpeace: „Ik geloof dat we goed werk hebben ge daan door de jagers een week lang voor de voeten te lopen. Ik heb het gevoel dat ook de jagers zelf ons zijn gaan respec teren, al zullen ze daar natuurlijk niet mee te koop lopen.” (Van onze verslaggevers) BADHOEVEDORP. Rond de lekgere- den tankauto van Ultragas, die gistermid dag het viaduct onder Rijksweg 6 bij de Sloterweg in Badhoevedorp ramde, zijn geen verdere ongelukken gebeurd. De brandweer is tot vier uur vanochtend bezig geweest met het laten leeglopen van de tank, die gevuld was met 15.000 liter explosief LPG-gas. Met behulp van twee zware kranen is de tankwagen vervolgens op een dieplader geplaatst en naar een terrein aan de Tweeduizend El, vlak bij Schiphol gebracht. Dr. Arno Penzias en dr. Robert Wilson, Amerikaanse ontdekkers van de kosmi sche achtergrond van microgolven, krij gen ieder ongeveer 90.000 gulden. De Rus sische professor Pjotr Kapitsa, die onder zoek heeft gedaan op het gebied van de lage temperaturen, wordt voor zijn inspan ningen beloond met 180.000 gulden. De verrassingen zijn de wereld nog niet uit. En prettige verrassingen zijn zeer wel kom, want zij worden steeds schaarser in het wereldnieuws. De pauskeuze wordt door velen als een prettige verrassing be schouwd. Mensen die menen er over te kunnen oordelen vinden dat de benoeming van een Roomse paus van niet-Italiaanse afkomst een goed teken is van een veranderende mentaliteit in het vaticaan. Dat de nieuwe paus een Pool is, zal de Italianan verdrie ten en de Polen verheugen, maar dat zijn chauvinistische opwellingen die meer bij de Olympische Spelen thuishoren. De hoofdzaak is dat een kerkelijke gemeen schap met zulke ontzaglijke religieuze en politieke invloeden over de gehele wereld en met een zo sterk bepalende greep op het persoonlijke leven van miljoenen, nu blijk baar over haar Italiaanse bloedarmoede heen is en zich kan losmaken van de bin dingen en zeden die haar Italiaanse verle den haar oplegde. De nieuwe paus wordt allerwegen een evenwichtige persoonlijk heid genoemd, maar dat is waarschijnlijk bij gebrek aan meer bekendheid van deze Poolse figuur, want evenwichtigheid is wel het allereerste wat men bij een hoogwaar digheidsbekleder mag veronderstellen. Het Poolse katholicisme, de Poolse reli gieuze gesteldheid is ouderwets en diep geworteld, gelouterd door de eindeloze on derdrukking in de politieke avonturen die Polen de laatste decennia heeft moeten doorstaan. De Poolse katholieken leven op de scheidslijn tussen oost en west, maar ook op de grens tussen de invloeden van pausdom en patriarchisme. Rome heeft nu die grens drastisch naar het oosten opgeschoven en de confessione le christenen van Oost-Europa een nieuwe band met het vaticaan gegeven. De reli gieuze traditie van de onvrije volken in Oost-Europa heeft een grotere mate van vergeestelijking bij de gelovigen doorge maakt, die in maatschappelijke nood en politieke dwangsituaties natuurlijk ook vrijwel de enige uitweg voor de menselijke persoonlijkheid is. In het oosten gelooft men, in het westen gelooft men het langza merhand wel. Zo is dit ook binnen de Roomse kerk tot uiting gekomen. Als deze nieuwe paus een evengrote afschuw van dwang en terreur heeft als de meeste Po len, wordt wellicht de erkenning van de absolute vrijheid der menselijke persoon lijkheid een nieuw uitgangspunt voor de pastorale zorgen van Rome in westelijke richting. Zal paus Johannes Paulus II de paus van het vrije geweten worden genoemd, als zijn taak volbracht is? Dat zou betekenen dat deze Wojtyla zich in de eerste plaats krachtig zal moeten opstellen tegenover de Romeinse Curie, die eeuwenlang op tame lijk oude Italianen is getraind. Paus Jo hannes Paulus II start, om in sportieve termen te spreken, met een aardige voor sprong: hij is pas 58 en hij heeft in Polen heel wat zware hindernissen moeten ne men. AII-RIsk 442,- 569,- 722,- Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem In zijn eerste openbare rede zei de paus dat de bisschoppen meer zeggenschap krijgen in het bestuur van de kerk. Tevens verklaarde hij zich te zullen verzetten te gen buitensporige hervormingen en de conservatieve traditionalisten. Tegen de kardinalen zei hij: „Collegialiteit zal zeker neerkomen op een daarbij behorende ont wikkeling van organen, soms nieuwe, soms in de vorm van uitbreiding van be staande organen, die een betere eenheid Paus Johannes Paulus IIstaande op het balkon van de St. Pieter, tijdens zijn toespraak gister avond. (Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT. De Raad van State heeft vanmiddag slechts vijf minuten besteed aan het behandelen van de zaak-Folkerts. Vlak na de opening van de zitting van de afdeling rechtspraak van de raad, om veiligheidsredenen gehouden in het Huis van Bewaring in Maastricht, bepaalde de voorzitter de uitspraak op 26 oktober. Ook boerderijen kunnen monumenten j zijn. Bijvoorbeeld als zij deel uitmaken van het historische landschap Midden- duin in Santpoort-Zuid. Vier van deze hofsteden zijn eigendom van de Provin- I cie en toevertrouwd aan het Provinciaal Ziekenhuis. De Provincie wil van de verwaarloosde panden af en heeft bij CRM verzocht de bouwsels maar als „monument” af te voeren. De Stichting Santpoort trekt daarover stevig aan de bel. I Formeel tekende Folkerts, die de zitting niet bijwoonde, bezwaar aan tegen het besluit van de bewindsvrouwe hem niet te erkennen als politiek vluchteling. In West- Duitsland wordt hij onder andere gezocht wegens medeplichtigheid aan de ontvoe ring van en de moord op werkgeversvoor zitter Schleyer. Uit solidariteit met zijn vrijdag uitgeleverde mede-RAF-leden Wackernagel en Schneider heeft Folkerts afgezien van het kort geding tegen zijn uitlevering, dat vanmorgen plaats zou vin den. Inmiddels zijn twee vrouwelijke gevan genen een hongerstaking begonnen in de Amsterdamse Bijlmerbajes uit protest te gen de uitlevering van Wackernagel en Schneider. In verband met de behandeling van de zaak-Folkerts staan het West-Duit- se consulaat en de woning van de Duitse consul in Rotterdam onder toezicht van de politie, evenals de Westduitse ambassade in Den Haag. Wisselend bewolkt met geleidelijk min der buien. Tot overwegend matig afne mende noordwestelijke wind. Minimum temperaturen van 10 graden aan de kust tot ongeveer 5 graden in het bin nenland. Middagtemperaturen om streeks 12 graden. Dat geldt zowel voor bemanningsleden en opvarenden van schepen als voor kustbewo ners’’. Met deze woorden vertolkte de directeur-generaal van het loodswezen de heer J. Valk, zijn waardering voor het totstandkomen van het boek „Wegwijzers op het water Aan boord van het loodsvaartuig Spica nam de heer Valk het eerste exemplaar van dit boek in ontvangst. Het geeft het niet ter zake ingewijde publiek inzicht in het functioneren van het loodswezen en de „bewegwijzering” op het water doormiddel van bakens en tonnen. Op de foto van links naar rechts: de heer J. Valk en de autuers J. Waaleman Bruynzeel, J. A. van Wallenburg en C. van der Meulen. Laatstgenoemde was initiatiefnemer en verzorgde tevens de fotografische illustraties van het boek. Bijv. catw. 10.000 15.000 20.000 DORSMAN Assurantiën De Wittstr. 7, Zandvoort Tel. 02507-4534-7478 STOCKHOLM (AP/Reuter). De Zweedse Koninklijke Academie van We tenschappen heeft de Nobelprijs voor na- Nieuwe paus belooft bisschoppen WA 195,- 223,- 259,- i - V *4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1