Stichting Santpoort doet beroep op GS ing Boerderijengroep Middenduin moet Controle in de kalverstraat Dekschuiten met dragline in vissershaven gezonken n Liefst 30,- tot 40,- kado! *s ad Bouwplan voor politiebureau Inbraak bij Stormvogels Oorzaak nog onbekend 1 op de Monumentenlijst blijven” 29,- 35,- 39,- (Of j— 1 g te nt 1 MATERIAAL WELLICHT VANDAAG NOG GEBORGEN 100 JAAR STOUTENBEEK Projectgroep ingesteld Dependance MTS door inbrekers bezocht Ontbijtlakens F 83 VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 1 7 OKTOBER 1978 4 1878-1978 a - 132 x 220 cm. normaal 65,— jubileumprijs 173 cm. rond normaal 79,— jubileumprijs in hoogwaardig damast. 132 x 175 cm. normaal 59,— jubileumprijs ’t ROODE HERT” "S- 17e-eeuwse herberg Culinaire specialiteiten in een even rustige als sfeervolle omgeving van een beschermd dorpsgezicht bij de Velsertunnel op weg naar IJmuiden Zuiderdorpstraat IS Oud-Velsen. Tel. 02SS0-1S797 SANTPOORT. De Stichting Santpoort heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland haar „grote teleurstelling en bezorgdheid uitgesproken over het standpunt dat dit college vol gens haar informaties inneemt ten opzichte van het historische complex Middenduin in Sant- poort-Zuid. Het bestuur dringt er bij GS op aan af te zien van een bij de minister van CRM ingesteld beroep om drie panden van dit complex van de Monumentenlijst te halen. Beverwijk, Breestraat 65-69 Haarlem, Houtplein 10 Alkmaar, Langestraat 79 a II Tl J| o (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) A •H De Stichting Santpoort „vreest het erg ste voor het lot dat dit unieke geheel bij De Ruige Hoek beschoren kan zijn indien niet op korte termijn dringend noodzakelijke maatregelen worden genomen. „Geconsta teerd wordt dat er sprake is van vérgaande uur lur dat man e Tsja- strijd neling sinds sft ge- loofd- lar. In n Den Davos vrije ie toe- ropa. •n Uyl stellen nmid- orma- loeten de on- oppo- or het er jaar )80 en :ent, 2 ie een eerst- zorden enver- irde is iken er r ereni- Irijven Neder- nming Igasta- de ko- vindt zich bij de driesprong van Midden- duinerweg, Duin en Kruidbergerweg en Velserenderlaan. „Het is een zeer oud punt in de historisch belangrijke verbin dingswegen”, zo merkt de Stichting Sant poort op. Het bestuur zegt in de brief ernstig verontrust te zijn over de staat waarin de vier aaneengebouwde boerde rijen (Middenduinerweg 83, 85, 87 en 89) zich bevinden. Alle panden zijn eigen dom van de provincie; het beheer is toe vertrouwd aan het Provinciaal Zieken huis. VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen heeft een projectgroep ingesteld, die zich bezig zal houden met de Voorbe reidingen voor de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie. Deze commissie staat onder voorzitterschap van burge meester mr. P. J. Molendijk. IJMUIDEN. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in de kantine van voetbalvereniging Stormvogels aan de Zuiderkruisstraat in IJmuiden. De daders zijn binnengekomen via de achterdeur. Binnen werd een flipperauto- maat opengebroken en leeggestolen. Het vermiste bedrag is niet bekend. te krijgen omdat het scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal van vijf uur maan dagmorgen tot zeven uur vanmorgen vol ledig gestremd was in verband met het afzinken van tunnelelementen van de Hemspoortunnel. moment met een kant klem kwamen te zitten onder een balk in de kademuur. De dragline was bezig met het lichten van de Stelcon-platen van de kade achter vishal B en het verwijderen van het zand uit de kadeconstructie in verband met de aanleg van een nieuwe kademuur. Het project wordt uitgevoerd door aannemer Van Splunder uit Ridderkerk, dit deel van het werk was uitbesteed aan een onder aannemer. Met het hele project, dat over circa een jaar klaar moet zijn, is een be drag van vijf miljoen gulden gemoeid. ■rbrui- >ppeld em is 1 voor ft als an de uikers voor lijft 27 hoogd verho- eerste rbruik espro- 9 niet ilsnog ten en tgeren 1 zelfs Twee brandweerlieden nemen proeven in de Kalverstraat voor de garage Stormvogels, waar in augustus 7000 liter benzine uit de ondergrondse tanks is weggelopen en in de grond terechtgekomen. Het doel van de proeven, die regelmatig genomen worden, is om na te gaan of de situatie stabiel is en zich geen gevaarlijke ontwikkelingen voordoen. Met name de gasvorming en de gas-luchtverhouding wordt onderzocht. Daartoe wordt met de hand een gat van 1,20 meter diep geboord, waarna via een slangetje het gehalte benzinedampen op die diepte gemeten wordt. Het slangetje mondt uit in een meetappa- raatje met een wijzerplaat, waarop de concentratie wordt aangegeven. Gisteren was er niets aan de hand, de meter sloeg niet uit. In de brief aan Gedeputeerde Staten deelt de Stichting Santpoort mee er bij de minister op te willen aandringen dat de plaatsing op de Monumentenlijst wordt gehandhaafd. De stichting overweegt te vens een voorstel aan de gemeenteraad van Velsen om de buurt De Ruige Hoek ais beschermd dorpsgezicht aan te wijzen. „Voor allen die oog hebben voor de historische en esthetische waarde van deze karakteristieke, in de fraaie landelijke om dat in ^an de olgens is dit n van igelukt Franse slechts s „ont- SANTPOORT. Afgelopen weekend is weer ingebroken in de dependance van de IJrnond MTS aan de Dinkgrevelaan in Santpoort. De daders zijn binnen geko men na het forceren van een ruit. In de school werden in alle lokalen de bureau’s van de leraren leeggehaald. In de kantine werd een sleutelkastje opengebro ken waarna flesjes chocolademelk werden genuttigd als enige buit. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door nog onbekende oor zaak zijn de twee dekschuiten waarop de dragline stond die bezig was met werk zaamheden aan de kade achter vishal B in de nacht van zaterdag op zondag gezon ken. De aan elkaar gekoppelde dekschui ten en de dragline liggen nu zes a zeven meter onder water, er worden pogingen in het werk gesteld het materiaal vandaag nog te bergen. Gisteren was het onmoge lijk een drijvende bok in de vissershaven Over de oorzaak van het zinken tasten zowel de aannemer als het Staatsvissers- havenbedrijf nog in het duister. Als moge lijkheid wordt genoemd dat de dekschui ten iets te diep lagen en op een gegeven los verwaarlozing van de panden 83, 85 en 87. Het door particulieren bewoonde pand 83, daterend uit de zeventiende eeuw, heeft al in 1971 een plaats op de Monumentenlijst gekregen. „Ondanks de moeite die de bewoners zich hebben ge troost is er sprake van een „slechte staat, gevolg van het jarenlang nagenoeg geheel achterwege blijven van het noodzakelijke onderhoud van de zijde van de eigenares”, aldus de Stichting. Ook de panden 85 en 87, daterend uit de achttiende eeuw, zijn volgens de Stichting Santpoort: „zozeer achteruitgegaan dat voor de thans hoogst urgente restauratie veel geld nodig zal zijn”. Voorts hebben zitting commissaris A. J. Wijnstroom, korpschef van de Velser ge meentepolitie en ir. H. A. J. Kortstee, di recteur van de gemeentelijke dienst voor openbare werken. Ook ambtenaren van de afdeling financiën zullen in de commissie vertegenwoordigd zijn. De onlangs in het leven geroepen werkgroep is nog niet in vergadering bijeen geweest. Op donder dag 2 november wordt de eerste oriënte rende bespreking gehouden. Over het bouwplan is slechts bekend dat in politie- en ambtelijke kringen de voorkeur uitgaat naar een L-vormig gebouw, waarin alle centrale diensten kunnen worden onder gebracht. Ook over de plaats waar het nieuwe hoofdbureau moet verrijzen, is nog geen definitieve beslissing genomen. Mo gelijk wordt gekozen voor de plek waar nu nog het sterk verouderde bureau staat, aan het Tiberiusplein in IJmuiden-Oost. Door het stijgen van het water zouden de dekschuiten schuin zijn gaan liggen en vervolgens langzaam volgelopen zijn. In dien het materiaal vandaag nog geborgen wordt blijft de schade beperkt tot een vertraging van twee dagen, de aannemer kan dan morgen weer aan de slag. Het mechanisme van de dragline bestaat voor het overgrote deel uit gesloten, hydrauli sche systemen die niet beschadigd kunnen worden wanneer het geheel een paar da gen onder water staat. Slechts enkele on derdelen zullen vervangen moeten worden om de dragline weer bedrijfsklaar te ma ken. geving op korte afstand van de Ruïne van Brederode zo goed passende boerenbehui zingen”, stelt de stichting, „was het een grote geruststelling toen ook de panden 85 en 87, evenals de negentiende-eeuwse boerderij nr. 89, bij beschikking van de minister van CRM van 16 december 1977 op de Monumentenlijst werden geplaatst. De bescherming en het behoud leek hier mede verzekerd. Tot onze grote teleurstel ling bleek echter onlangs dat het college van Gedeputeerde Staten bij de minister van CRM tegen deze beslissing in beroep is gegaan en verzocht heeft de panden 85, 87 en 89 van de Monumentenlijst af te voeren. „De stichting zegt de beweegrede nen van het college niet te kennen. Ze meent dat de hoge kosten van restauratie een belangrijke rol spelen. De Stichting Santpoort heeft aan haar brief een rapport toegevoegd waarin ze nadere bijzonderhe den over de staat van de groep boerderijen geeft. Voorzieningen zijn nodig voor de dakbedekking en de electrische installa ties van de panden 83, 85 en 87, de voorpuien van 83 en 85 evenals de vloe ren hiervan, het sanitair van 83, 85 en 87 e.d. In het rapport wordt opgemerkt dat B. en W. van de gemeente Velsen reeds in september 1976 een brief aan het ministe rie van CRM hebben gezonden met een klacht over de slechte toestand van het complex Middenduin en een advies om de boerderijen te restaureren. Het initiatief om alle panden op de Monumentenlijst te plaatsen is van CRM uitgegaan. «ft De gezonken dragline steekt nog ongeveer drie meter boven het wateroppervlak van de vissershaven uit. Vandaag of uiterlijk morgen wordt een poging gedaan het materiaal te bergen, zodat het werk aan de kademuur zo snel mogelijk hervat kan worden. De boerderijtjes, gelegen bij de driesprong van de Duin en Kruidbergerweg, de Velserenderlaan en de Middenduinerweg, die naar mening van de Stichting Santpoort niet van de Monumentenlijst mogen verdwijnen. Geopend vanaf 17.00 uur. ’s Maandags gesloten s,». ransen enafri- Tsjadi- Froli- a Tsja- dt het id Le De boerderijengroep Middenduin be- K W- 'WW*- -’W fashion (Special xïwc-.- w v. Aa- S é.-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5